Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Καινούργια Στο Fitness Και Απορίες

    Καλησπερα κι απο μενα!
    Αποφασισα επιτελους να ασχοληθω με το σωμα μου.
    Ειμαι 23, 1.63 και 77.6 κιλα απο 81. Κανω γυμναστικη στο σπιτι με 5κιλα βαρακια το καθενα, προβολες, σκουωτ, κ.α και γενικα χορο. Σε λιγο καιρο θα ξεκινησω και γυμναστηριο.
    Το θεμα μου ειναι οτι θελω να χασω πολυυυ λιπος και ηδη εχω σφιξει καπως... τα ποδια μου ειναι πετρα οταν τα παταω κατω με δυναμη και ψιλοπεταγονται μυες.. Ηθελα να σας ρωτησω αν σε αυτο το σταδιο θα αδυνατισω αν χασω κιλα η θα φουσκωσω και τι μπορω να κανω γι αυτο.
    Απο την Κυριακη ξεκινησα μια διαιτα με γιαουρτι και μηλα μονο για αποτοξινωση και για να παρει μπρος ο μεταβολισμος μου. Θα την κρατησω μεχρι την Κυριακη. Μετα ομως τι να τρωω για να χασω λιπος;; Θελω να χασω κιλα και οχι να παραμεινω στα ιδια γτ αν κανω τη διατροφη που κανετε εσεις δεν ξερω αν θα χασω.
    Επισης να πω οτι δε θελω να γινω και bodybuilder αλλα να εχω ενα ωραιο γραμμωμενο σωμα με μυες και six pack. (Ονειρευομαιιιι!)
    Αν ειπα καμια βλακεια και σας εκνευρισα συγνωμη, αλλα γι αυτο μπηκα εδω για να μου πειτε κι εσεις τη γνωμη σας.

    Ευχαριστω!!!
    Last edited by Fitness-girl; 02-04-14 at 20:00.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στην παρέα μας!

    Καταρχήν, να ξέρεις πως ο ρόλος του φόρουμ είναι να λύνει απορίες και να ανταλλάσονται απόψεις. Άρα ούτε εκνευρίζεις ούτε τίποτα... Πάει αυτο οκ; :)

    Όσο για την αποτοξίνωση, μην την κάνεις, όχι μόνο δεν θα δώσεις ώθηση στον μεταβολισμό, αλλά το πιθανότερο είναι να πέσεις το βράδυ στο ψυγείο από την πείνα!
    Ο μεταβολισμός ανεβαίνει με άσκηση και σωστή ισορροπημένη διατροφή με διάρκεια. Όχι με ακραίες στρατηγικές.

    Η γυμναστική και συγκεκριμένα τα βάρη, θα σε βοηθήσουν όχι μόνο να κάψεις λίπος, αλλά να μην έχεις χαλάρωση όσο χάνεις και να έχεις σφιχτό σώμα. Ούτε θα φουσκώσεις ούτε θα μοιάζεις με bodybuilder!

    Γι αυτό, θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από αύριο κι όλας να βελτιώσεις τις διατροφικές σου συνήθειες. Μπορεις να μας γράψεις αναλυτικά τι τρως μέχρι τώρα ενδεικτικά σε μια μέρα και με μικρές αλλαγές θα φέρεις τη διατροφή στα μέτρα που πρέπει.
    Στο φόρουμ θα βρεις αρκετό υλικό/άρθρα που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις την σημασία του να τρώμε σωστά και να ασκούμαστε.

    Καλή διαμονή λοιπόν και καλή επιτυχία στο στόχο σου!

  3. #3

    Default

    Ειρηνη μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ειμαστε και φιλες στο φμπ!
    Ειδα ενα βιντεο στο youtube που ανεβασες που φτιαχνεις βρωμη με γιαουρτι με γευση μοκα. Το δοκιμασα και ηταν τελειο!!! Σαν γλυκο!
    Θα ηθελα αν μπορεις εσυ η καποιος αλλος να μου πειτε τι να τρωω καθε μερα ενδεικτικα για να χασω κιλα και λιπος. Ποσα γευματα να τρωω την ημερα. Μετα τις 7 να τρωω η οχι...
    Εχω ξανακανει στο παρελθον διατροφοδιαιτα αλλα οχι με γευματα.. οποτε πεινουσα ετρωγα και δεν ετρωγα το βραδυ.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Kαλησπέρα, καλωσόρισες! (Ωστόσο όλες γύρω στο 1,63 είμαστε, πλάκα έχουμε!)
    Το ίδιο θα σου απαντήσει σίγουρα και η Ειρήνη: δεν θα σου πει κανείς τι να τρως γενικά και αόριστα αν δεν ξέρουμε ΕΣΥ τι τρως μέσα στη μέρα, τι ώρες έχεις στο πρόγραμμα την προπόνηση και πόσα γεύματα μπορείς να ''χωρέσεις'' μέσα στην ημέρα. Το ιδανικό είναι να έχεις 5-6 μικρά γεύματα κάθε περίπου 3 ώρες μέσα στη μέρα, αλλά και αυτό σχετικό είναι. Συν ότι εδώ μέσα θα δεις ότι αυτό που είπες για το αν θα τρως ή όχι μετά τις 7, καταρρίπτεται, δεν υπάρχει. ;)
    Το τελευταίο που λες είναι λάθος, γιατί αν περιμένεις να πεινάσεις και έχεις μείνει πολλές ώρες νηστική, μπορείς να κινηθείς πολύ λάθος στις επιλογές σου και να φας ανεξέλεγκτες ποσότητες.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ακριβώς ότι είπε η Έλενα
    Η αφετηρία θα είναι αυτά που τρως τώρα. Και σκαλί σκαλί θα βελτιώνεις κι από κάτι. Όσο πιο ομαλά γίνει αυτή η μετάβαση, τόσο καλυτερα για το σώμα και το μεταβολισμό σου.

  6. #6

    Default

    Μαλλον εχω να ριξω πολυ διαβασμα στο φορουμ οσον αφορα τη διατροφη. Θα φτιαξω ενα διατροφολογιο αναλογα και μ υτα που θ διαβαζω γοα να μην ξεφευγω. Σιγα σιγα θα μαθω. Χαχα ευχαριστω πολυ και τις δυο σας!

  7. #7

    Default

    Καλή αρχή σου εύχομαι !! Κάθε αρχή και δύσκολη λένε αλλα τα παιδιά εδώ στο φόρουμ την κάνουν εύκολη και ευχάριστη ! Και εγώ καινούρια είμαι και προσπαθώ !!! Με επιμονη και υπομονη ολα γινονται !! καλές προπονήσεις! όσο για το σώμα που περιγράφεις , τιποτα δεν ειναι ακατόρθωτο ! τα πιο τρελά όνειρα ειναι αυτά που βγαίνουν ;)
    Strong is the new skinny..

  8. #8

    Default

    Ευχαριστω Georgia07! Πλεον το εχω παρει αποφαση. Αυτο ειναι ενα πρωτο βημα. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να αγορασω καποια πραγματα. Σταματησα τις χαζομαρες με τα μηλα κ το γιαουρτι.
    Το πρωι ηπια πρασινο γαλα με λιγη κανελα αλλα ο υδατανθρακας απουσιαζε γιατι δεν εχω βρωμη. Για σνακ ενα μηλο με κανελα. Μεσημερι 150 γρ.κοτοπουλο, 150γρ. μαρουλι με ενα κ.σ ελαιολαδο 50γρ. ρυζι. Απογευμα 200γρ. Γιαουρτι με 30 γρ. ρυζι και κανελα και λιγο λαχανο. Πρεπει να οργανωθω και να παω για ψωνια!!! :O
    Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε προτασεις για σνακ.

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Fitness-girl View Post
    Το πρωι ηπια πρασινο γαλα με λιγη κανελα αλλα ο υδατανθρακας απουσιαζε γιατι δεν εχω βρωμη.
    Για σνακ ενα μηλο με κανελα.
    Μεσημερι 150 γρ.κοτοπουλο, 150γρ. μαρουλι με ενα κ.σ ελαιολαδο 50γρ. ρυζι.
    Απογευμα 200γρ. Γιαουρτι με 30 γρ. ρυζι και κανελα και λιγο λαχανο.
    Λοιπόοοον! Αρχικά ναι, χρειάζεται να πας για ψώνια, πρώτα όμως πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο να διαβάσεις τα άρθρα στην ενότητα της διατροφής για να βρεις πού κινείσαι θερμιδικά, πόση ποσότητα χρειάζεσαι σε πρωτείνη, υδατάνθρακα και καλά λιπαρά... Και μετά να κατανείμεις τις ποσότητες αυτές στα γεύματά σου, αναλόγως φυσικά και του πότε τοποθετείς την προπόνηση μέσα στη μέρα.
    Προς το παρόν θα σου δώσω μερικές ιδέες πάνω σε αυτά που έγραψες:

    Στο πρωινό καλύτερη πηγή πρωτείνης είναι το στραγγιστό γιαούρτι 2% ή τα αβγά (1 κρόκος και όσα ασπράδια χρειάζεσαι). Το γάλα που έχεις δεν έχει αρκετή πρωτείνη, συν ότι περιέχει αρκετά σάκχαρα. Εκτός βέβαια αν προσθέσεις αβγά, αλλά καλύτερες είναι οι επιλογές που σου είπα. Ως υδατάνθρακα μπορεί φυσικά να έχεις την αγαπημένη βρώμη και αν θες να βάλεις και κάποιο φρούτο (εδώ θα υπολογίσεις η βρώμη και το φρούτο μαζί να είναι σε τέτοια αναλογία ώστε να παίρνεις και απ τα 2 μαζί τον υδατάνθρακα που χρειάζεσαι). Η κανέλλα πάει πολύ ωραία όπως και να 'χει.

    Στο σνακ που αναφέρεις δεν έχεις κάποια πηγή πρωτείνης... Αυτή μπορεί να είναι ή γιαούρτι 2% (αν δεν το έχεις στο πρωινό) ή λίγο τυρί cottage.

    Στο μεσημεριανό σου κάνε την κουταλιά της σούπας, κουταλιά του γλυκού, ξεφεύγεις πολύ σε λιπαρά διαφορετικά. Το ρύζι το μετράς ωμό, έτσι; Σαν συνδυασμός καλά είναι αυτά που γράφεις. Εκτός από κοτόπουλο, μπορείς να έχεις άπαχο μοσχάρι, γαλοπούλα, κάποιο ψάρι... Ρύζι να προτιμάς καστανό ή μπασμάτι, διαφορετικά ως υδατάνθρακα μπορείς να βάλεις και πατάτα, γλυκοπατάτα ή κάποιο όσπριο.

    Όταν λες ''απόγευμα'', ελπίζω να μην εννοείς ότι αυτό είναι το τελευταίο σου γεύμα για την ημέρα... :/

  10. #10

    Default

    Με τους υπολογοσμους που εκανα αν ειναι σωστοι για απωλεια βαρους βγηκε οτι πρεπει καθημερινα να παιρνω περιπου150γρ. πρωτεινη και 77 γρ. λιπη. Οι υδατάνθρακες πρεπει να ειναι 230-250 για ολους;;
    O Bmr βγηκε 1574.9 . Θερμιδες συντηρησης 2716 -750 για απωλεια λιπους 1966 θερμιδες. Ααααν ειναι σωστα αυτα θα πρεπει να τα μοιρασω στα γευματα και εκει αρχιζει ο πονοκεφαλος..
    Επειδη δυσκολευομαι ακομα να τα μοιρασω στα γευνατα αλλα θα το βρω σιγα σιγα.
    Το "πρωι" στις 12.30 εφαγα μια ομελετα με τρια ασπραδια και ενα κροκο, 40γρ. γαλοπουλα, 25 γρ. τυρι, 50γρ. ρυζι και μισο μηλο. Μηπως παραειναι πολλα;; Σε λιγη ωρα θα κανω αεροβια 45 λεπτα και μετα βαρη πλατη και ωμους. για σνακ θα φαω 100γρ. Γιαουρτι 2%με μισο μηλο κανελα και 4 καρυδια.
    Το μεσημερι 120γρ. Κοτοπουλο με μια βραστη πατατα και μαρουλι με ενα κ.γ ελαιολαδο Μετα δεν το εχω σκεφτει ακομα αλλα κατι θα βρω.
    Elena29, οταν ειπα απογευμα εννοουσα η 5.30- 6.00 . Το προσπαθω παντως και νομιζω οτι βελτιωνομαι. Δεν ξερω για το πρωι μηπως εκανα λαθος που εβαλα και τυρι..
    Θα ανοιξω κι εγω καποια στιγμη log αλλα πρεπει πρωτα να αδυνατισω για να βγαλω φωτος... και να εφοδιαστω απ το σουπερ οπωσδηποτε. Παω για προπονηση! Ευχαριστω πολυ που μου απαντάτε! Με βοηθαει πολυ!!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Όταν υπολογίζεις τα macros, ο υδατάνθρακας είναι στην ουσία ό,τι μένει από πρωτείνες και λίπη. Οι θερμίδες συντήρησης μου φαίνονται πολλές, μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος; :/
    Την πρωτείνη προσπάθησε να τη μοιράσεις όσο πιο ισόποσα γίνεται στα γεύματά σου. Περισσότερο υδατάνθρακα βάλε στο πρωινό και στα γεύματα γύρω απ την προπόνηση, αυτός είναι ο γενικός κανόνας. Καλό θα ήταν επίσης να μην ξεκινήσεις με -750 θερμίδες απ της συντήρησης, ώστε να έχεις περιθώρια όσο προχωράς να μειώνεις θερμίδες γιατί κάποια στιγμή μπορεί να κολλήσεις, οπότε ξεκίνα με -250 θερμίδες.

    Την αερόβια φρόντισε να την έχεις μετά τα βάρη, μην την κάνεις πριν γιατί αφενός θα σε κουράσει, αφετέρου στην ουσία θα κάψεις το γεύμα που έφαγες πριν και όχι λίπος. Ενώ αν κάνεις πρώτα τα βάρη, έχεις ενέργεια από το γεύμα σου για να βγάλεις την προπόνηση και μετά στην αερόβια είναι που θα κάψεις λίπος. ;) Οπότε το σνακ σου θα ήταν καλό να ήταν 200 γρ. γιαούρτι και 1 μήλο, χωρίς τα καρύδια, δεν θες λιπαρά πριν την προπόνηση.
    Τώρα για το πρωινό που λες, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι λάθος το τυρί εφόσον δεν ξέρουμε τα macros και το πώς τα κατανέμεις... (Πάντως αντικατάστησε τη γαλοπούλα με κάτι άλλο, καλύτερα να αποφεύγεις τα αλλαντικά, έχουν αρκετό αλάτι και διάφορα άλλα συστατικά, δεν είναι καθαρό κρέας)

    Όσο για το λογκ, μην σε αγχώνουν οι φωτογραφίες, δεν είναι απαραίτητες. Σκοπός πιο πολύ είναι να καταγράφεις τις προπονήσεις (και τη διατροφή σου αν θες), να μοιράζεσαι σκέψεις και απορίες... Πιστεύω ότι λειτουργεί πολύ καλά από πλευρά ψυχολογίας, γιατί αφενός παίρνεις στήριξη και συμβουλές από άτομα που ξέρουν, αφετέρου σε ''δεσμεύει'' κατά κάποιον τρόπο να είσαι συνεπής στο πρόγραμμα και το στόχο σου. Οπότε δες το έτσι. ;)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καινούργια Αρχή - Καινούργια Ζωή
    By alanisia in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 13-02-13, 02:26
  2. Διάφορες απορίες περί διατροφής fitness
    By LefterisA in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 02-01-13, 13:32
  3. Καινούργια Με Πολλές Απορίες
    By ad infinitum in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 20-11-12, 19:37
  4. Καινούργια με απορίες για αεροβική!
    By kelly in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-09, 05:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •