Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 26 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 91 to 120 of 756
  1. #91
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ούτε εγώ έχω όρεξη για διαδικτυακούς καυγάδες. Στον χαρακτηρισμό "Πέοπα" στηρίζομαι. Που δεν μου άρεσε καθόλου.

    Φυσικά και πρέπει με αυτό το split και τις ασκήσεις να κάνει κάτι άλλο, όπως το 5Χ5 ή το 10Χ10. Στην παρούσα φάση. Δηλαδή, συμφωνώ με την πρότασή σου, σωστά του τα λες!!! Κι εγώ όταν έκανα push/pull και full body, 5Χ5 και 10Χ10 έκανα.

    Απλά δεν πάω την φράση που χρησιμοποίησες και κυρίως το "σκεπτικό" που κρύβεται πίσω από αυτήν την φράση.

    Γιατί οι Πυραμίδες του Πέοπα, εμένα μου έδωσαν αυτό:

    Υ.Γ. Κυριακό, δηλαδή καλά σου τα λέει ο Ultra. Αλλά να ξέρεις ότι κορμιά φτιάχονται και χωρίς full body.
    Attached Images Attached Images
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  2. #92
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Ωραία η προπόνηση που έκανες Κυριάκο, είχε και σωστή εναλλαγή κινήσεων (πιέσεις-ελξεις κτλ).

    Σταμάτα τις Πυραμίδες του Πεοπα και παίξε 5 Χ 5 στις βασικές, κατα προτίμηση με το ίδιο βάρος. Σε αυτήν την φάση το να παίζεις τόσο πολύ με ευρη επαναλήψεων δεν πρόκειται να σε βοηθήσει, αντιθέτως, θα σε καθυστερησει. Στόχος σου πρέπει να είναι να έχεις pr 5 επαναλήψεων σχεδόν σε κάθε προπόνηση, και αυτο είναι δυνατόν αν συγκεντρωθείς σε αυτό.
    Εκανα τις εναλλαγες οπως μου ειπες.. Δεν ειναι πως εκανα πυραμιδα, σετ προθερμανσης ηταν τα πρωτα.. Και να σου πω την αληθεια φοβαμαι να μπω κατευθειαν απο τα 20 κιλα προθερμανσης στα 58κιλα.. Για να μην εχω κανεναν τραυματισμο.

    Κυριάκο, άκου εδώ πέρα και τον Dorian στο 4:30 και μετά. Και κάνε όπως νομίζεις.
    Για ευρος κινησεων λεει 6μεχρι 8 το πολυ. Στο προηγουμενο προγραμμα μου επαιζα 6-8 και καμια φορα μεχρι 10. Για αλλαγη κανα μηνα θελω να παιξω πιο χαμηλα να δω πως θα αντιδρασει το σωμα μου και μετα θα επανελθω στο κλασσικο
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  3. #93
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δεν λέει για εύρος κινήσεων... λέει για εύρος επαναλήψεων και χρησιμοποιεί την λέξη size νομίζω.

    Μπράβο, καλά κάνεις και παίζεις χαμηλότερα, να αξιολογήσεις και να κρίνεις αν σε πιάσει.

    Σε κάθε περίπτωση τα συστήματα πυραμίδων (ακόμη και το Heavy Duty του Dorian, τέτοιο είναι) δουλεύουν. Ειδικά αν δίνεις έμφαση στην αρνητική φάση της άσκησης, στην σωστή εκτέλεση και την συγκέντρωση.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #94

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ούτε εγώ έχω όρεξη για διαδικτυακούς καυγάδες. Στον χαρακτηρισμό "Πέοπα" στηρίζομαι. Που δεν μου άρεσε καθόλου.
    Πλάκα έκανα, λογοπαίγνιο.

  5. #95
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ας καταχραστώ λίγο χώρο από το topic, να ρωτήσω: 5Χ5 ή 10Χ10;! Το δεύτερο το προτίμησα και αυτό προτείνω στα άτομα που θελήσουν κατι διαφορετικό.

    Ειδικά 10Χ10 μέρα ποδιών με καθίσματα, αγαπημένη μου μέρα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #96
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Σταυρο, επαναληψεων εννοουσα.. Μολις ειχα ξυπνησει τι να περιμενει κανεις Μιας και το φερε το θεμα, δεν εχω ξανακουσει για 10x10. Δωσε αν μπορεις καποια παραπανω στοιχεια.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  7. #97

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ας καταχραστώ λίγο χώρο από το topic, να ρωτήσω: 5Χ5 ή 10Χ10;! Το δεύτερο το προτίμησα και αυτό προτείνω στα άτομα που θελήσουν κατι διαφορετικό.

    Ειδικά 10Χ10 μέρα ποδιών με καθίσματα, αγαπημένη μου μέρα!!!
    Έχει τρομερό volume το 10χ10 κατά την γνώμη μου. Δηλαδή έστω ότι κάνεις με 80 κιλά έχεις συνολικό volume 8000 (10*10*80). Προφανώς θα δουλέψει, δεν γίνεται και αλλιώς με τόσο volume αλλά γιατί να μην ανεβάσει σταδιακά το volume που κάνει κάποιος έτσι ώστε να εκμεταλευτεί όλα τα στάδια αυτής της προσαρμογής και όταν υπάρξει plateau να φτάσει κάποτε στο 10χ10 ?

  8. #98

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by bosei View Post
    Έχει τρομερό volume το 10χ10 κατά την γνώμη μου. Δηλαδή έστω ότι κάνεις με 80 κιλά έχεις συνολικό volume 8000 (10*10*80). Προφανώς θα δουλέψει, δεν γίνεται και αλλιώς με τόσο volume αλλά γιατί να μην ανεβάσει σταδιακά το volume που κάνει κάποιος έτσι ώστε να εκμεταλευτεί όλα τα στάδια αυτής της προσαρμογής και όταν υπάρξει plateau να φτάσει κάποτε στο 10χ10 ?
    Ετσι, αν και δεν θεωρώ πως κάποιος οχι εξαιρετικως προχωρημένος θα ωφεληθεί από το 10 Χ 10, εκτός αν το κάνει σε 1-2 προπονήσεις. Είναι εξωφρενικό volume, χωρις ενίσχυση δεν αναρρώνεις με την καμία από κάτι τέτοιο. Το 5 Χ 5 έχει διαδοθεί διοτι είναι ένας πολύ καλός συνδυασμός volume και intensity.

  9. #99

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Ναι...μαζί σου. Αν κάποιος φτάσει να χρειάζεται 10χ10 το πιο έξυπνο πράγμα είναι να αυξήσει συχνοτητα.

  10. #100
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Οι αρσιβαρίστες που έρχονταν στο Be Fit έκαναν μονος 3 φορές την εβδομάδα.

    Μια μέρα άρσεις, μια μέρα καθίσματα, μια μέρα πάγκο, καθε φορά καλό ζέσταμα και μετά 10Χ10.

    Μετά το τέλος του κύκλου έκαναν αρασέ και επολέ (αλλάζοντας τεχνικές κάποιες μέρες, βάζοντας άρσεις και μπροστινά καθίσματα κάποιες φορές), με 5,4,3,2 και 1 επαναλήψεις.

    Έχω κρατήσει τα προγράμματά τους με ακρίβεια!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #101

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Οι αρσιβαρίστες που έρχονταν στο Be Fit έκαναν μονος 3 φορές την εβδομάδα.

    Μια μέρα άρσεις, μια μέρα καθίσματα, μια μέρα πάγκο, καθε φορά καλό ζέσταμα και μετά 10Χ10.

    Μετά το τέλος του κύκλου έκαναν αρασέ και επολέ (αλλάζοντας τεχνικές κάποιες μέρες, βάζοντας άρσεις και μπροστινά καθίσματα κάποιες φορές), με 5,4,3,2 και 1 επαναλήψεις.

    Έχω κρατήσει τα προγράμματά τους με ακρίβεια!!!
    Ε Σταύρο υπάρχουν και αρσιβαρίστες και powerlifter-άδες που κάνουν από 2 εώς 7 φορές την κάθε κίνηση (δεν λέω καν για κάτι ρώσσους που κάνουν πάνω από 10).

    Τα οφέλη της αυξημένης συχνότητας είναι πολλαπλά. Καταρχάς κάνεις practice την κάθε κίνηση περισσότερες φορές με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην τεχνική.Επιπλέον μπορείς να χωρέσεις πολύ παραπάνω volume με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην αύξηση δύναμης/υπερτροφίας.

    Ενδεικτικά ο Layne Norton έχει εβδομαδιαίο volume στο squat αν θυμάμαι καλά ~22000. Φαντάσου αυτό να πρέπει να το κάνεις σε 1 μέρα. ΔΕΝ γίνεται. Γι αυτό κάνει squat 4 φορές την βδομάδα/

  12. #102
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Απο σήμερα είμαι μονο με το ταμπλετ ,να δω πως θα γράφω.. Το λέω απο τώρα μπορεί να υπάρξουν πολλά autocorrect κ ν μην δίνετε σημασία :D

    1) διατασεις + 5λεπτα ποδήλατο

    2) squat: ζεσταμα στα 18kg και 28kg
    3σετ: 8*48kg. 6*58kg. 6*58kg

    3) bench press: ζεσταμα στα 28kg 2 σετ
    3σετ: 8*48kg

    4) έλξεις:
    3σετ απο 6 επαναληψεις

    5) hanging knee raises στο πλάι
    3σετ: 3-4 σε κάθε πλευρα

    6) ραχιαιοι:
    3σετ: εκτασεις προς τα πίσω μέχρι να ισιωσει ο κορμός

    7) διατασεις


    *μέτρια προπόνηση σήμερα,
    Πιο δυνατός στα squat απο την τελευταια φόρα
    Στο στήθος έπαιξαν χαμηλά γιατί με πονουσε ο αριστερός καρπός και ήθελα να αποφυγω πιθανο τραυματισμο
    Στις έλξεις στις τελευταίες επαναλήψεις με πονουσε η πλάτη δεξια κάτω απο το κόκαλο, πρεπει να φταίνε τα σκουατ. Μετα τα σκουατ ένιωθα την πλάτη μου ψηλά ταλαιπωρημένη-πιασμενη. Τι φταίει γι αυτό, πως να το αποφυγω τις επόμενες φορες?
    *με πιο κριτήριο χρειαζόμαστε ζώνη για τος προπονήσεις, ποτε είναι καλό να αγοράσουμε μια?
    *οι πίσω δελτοειδης μου ειναι πίσω σε σχέση με τους μπροστά, οποτε θέλω να δώσω παραπανω βαση σε αυτους, οι έλξεις τους γυμναζουν κατάλληλα η να ενταξω κ αλλη άσκηση?
    *θα κοιτάξω κάποια παραδείγματα προγραμμάτων του 10*10 αλλά δεν νομιζω να το δοκιμασω σύντομα

    Πολλές ερωτήσεις μαζεύτηκαν σήμερα οποίος έχει κουράγιο να απαντήσει τον ευχαριστώ :D
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  13. #103

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Λοιπόν. Στις έλξεις μπορεί να φταίει και αυτό που λες...προσπάθησε την επόμενη φορά στα squat να έχεις όσο πιό πολύ tight γίνεται την άνω πλάτη σου. Αυτό μπορείς να το κάνεις και φέρνοντας τα χέρια σου που πιάνουν την μπάρα πιό κοντά. Έτσι δημιουργείς μεγαλύτερη επιφάνεια για να κάτσει η μπάρα.

    Για την ζώνη τώρα. Μάθε τι είναι το core bracing και πως το κάνεις. Όταν μάθεις να το εκτελείς ευλαβικά στα squat (και άρσεις) και δεις ότι σε περιορίζει το γεγονός ότι δεν έχεις ζώνη τότε πάρε. Εγώ ας πούμε πήρα όταν έφτασα γύρω στα 130.

    Ε αφού θέλουν κι άλλο οι πίσω δελτοειδείς βάλε και καμία απομόνωση (κανά reverse fly)...χτυπιούνται και από μονόζυγο αλλά θέλουν κι άλλο προφανώς.

  14. #104
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Συμβουλη : ποτε μη σταματησετε το gym για λιγο, ακομα και σε περιοδο εξετασεων... ασκησεις στα μισα κιλα ξεκινησα... παλι καλα 5η προπονηση σημερα μετα απο την αποχη και στις περισσοτερες ασκησεις εφτασα τα παλια μου ρεκορ :)
    Θα ανανεωνω το Log τα βραδια για να εχω μαζεμενο και το προγραμμα διατροφης :)
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  15. #105
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Ομορφες Καλημερες σε ολους και ολες.!! 9η προπονηση σημερα.. Τις τελευταιες μερες εχω πολυ ενεργεια και παω καθημερινα :P
    Στηθος και Δικεφαλους ειχε το προγραμμα:

    1. Προθερμανση ποδηλατο 6 λεπτα
    Δυο σετ bench press 30 κιλα για ζεσταμα
    Μερικες διατασεις
    2. Bench Press: 10*50kg / 8*58kg / 6*61kg (PR) / 5*61kg (ηθελα να ανεβω και αλλο, αλλα δεν ειχε 2μισακιλα να βαλω, οποτε δοκιμασα ενα σετ στα 70, μια επαναληψη βγηκε μονο :D )
    3. Ανοιγματα σε επικλινη : 12*12κg / 10*14kg (3σετ)
    4. Δικεφαλους απλους: 10*10kg / 8*12kg / 5*14kg / 8*10kg
    5. Στραβομπαρα κλειστη λαβη σε μαξιλαρι: 12*15kg / 10*20kg (3 σετ)
    6. Hanging leg raises πλαινα, πλαϊνοι κοιλιακοι 3 σετ χωρις διαλλειμα, ροκανισματα 2 σετ.
    DSC_1060.jpg και μια φωτογραφια της τωρινης μου καταστασης.. με τοσες χαζομαρες που κανω δεν ειμαι ευχαριστημενος, πρεπει να κοψω, πρεπει να βαλω κ αλλη μαζα πανω μου..οπως και να εχει συνεχιζω κ βλεπω βελτιωσεις σιγα σιγα :)
    *Ξεκινησα την πρωτεινη που ανεφερα στο αλλο μου thread, πολυ ευδιαλυτη, δεν βαρυστομαχιαζω και αρκετα γευστικη.
    *Η διατροφη μου ως τωρα
    8:00: καφες + 2 τοστ με γαλοπουλα και κασερι light
    9¨20 προπονηση
    11:15 μπανανα+ whey
    1:00 2 μπιφτεκια +ρυζι+2 φετες ολικης του τοστ
    δυστυχως μετα ημουν ολη μερα εξω και εφαγα ξανα στις
    9:00 κοτοπουλο +ρυζι +2 φετες ολικης του τοστ
    υπνος στις 10μιση
    *Διαβαζω ενα βιβλιο διατροφης της maggie greenwood-robinson, τι μανια εχουν ολοι οι διατροφολογοι και προτεινουν 1200-1500 θερμιδες για να χασει ο αλλος κιλα...αντε να ειναι κοπελα παει στο καλο..αντρας με 1500 θερμιδες ειναι λιγες..ακομα και εγω που εχω υψος 1,69 χρειαζομαι 2100 για συντηρηση.. τι να πουν και οι αλλοι ;D
    *παρεπιπτοντως πως πλησιαζεις κοπελα στο γυμναστηριο ?
    Last edited by NewKuriakos; 05-03-15 at 08:00.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  16. #106
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Κυριακο μην ανυσηχεις.Δωσε βαση στις προπονησεις σου και στο καλο, αγνο φαγητο, και περιμενε να δεις τι θα γινει σε 1-2 χρονια.Εχεις πολυ καλο στηθος και ωμους.Εγω δηλαδη με το που ανοιξα τη φωτογραφια εκαναν μπαμ.Δουλεψε σοβαρα και θα δεις πως το σωμα σου θα ακολουθησει.Οι διατροφολογοι αυτοι ειναι εγκληματιες.Οσο για την κοπελα, εσυ θα το δεις αυτο.Δεν ειμαι και ο καταλληλος για να δωσω συμβουλη σε αυτο το θεμα :P
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  17. #107
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Χαχα ευχαριστω.! ειχα καιρο να ακουσω κατι καλο και μου φτιαξες την διαθεση τωρα χαχα και θελω να ξαναπαω γυμναστηριο Τις προπονησεις τις εχω, με την διατροφη εχω θεμα. Δυσκολευομαι να μαγειρευω και να πλενω τα σκευη καθε μερα..που θα παει θα το συνιθισω και αυτο και μετα ολα θα ειναι κομπλε.!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  18. #108
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Ακου συναδελφε :P Στο 1ο ετος δεν μπορουσα να κανω τιποτα.Λεω καποια στιγμη δεν γινεται, πρεπει να μαθω να μαγειρευω.Λυση λοιπον για γευμα χωρις πολλα σκευη και πλησιμο ειναι η εξης.Σε ενα κατσαρολακι βαλε νερο για να βρασεις κοτοπουλο.10 λεπτα πριν βρασει το κοτοπουλο, πετα μεσα ενα σακουλακι ρυζι.Σε 10 λεπτα θα εχεις 1-2 γευματα, με μια κατσαρολα.Βαλε μετα λαδι, αλατι πιπερι, και οτι αλλο θες και εισαι κομπλε.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  19. #109
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Καλη ιδεα φιλε.! Αν και το πιο δυσκολο κατεμε ειναι το μοσχαρι και οι πατατες... Δεν ξερω αν φταει το φουρνακι μου, παντα θα αρχισει να μαυριζει το ταψι και μετα θα αρχισουν να ψηνονται οι πατατες και απο μεσα.! στους 180 βαθμους κανουν κανα 2ωρο να γινουν..αμα το κατεβασω κ αλλο καηκαμε :D

    Λοιπον προπονηση σημερα Ποδια και Πλατη ( τις 2 τελευταιες βδομαδες παω κ χτυπαω οτι ομαδα νιωθω πιο ξεκουραστη και εχω ορεξη )

    Διαδρομο 6λεπτα
    Μερικες διατασεις και καποια σετ σε ασκησεις χεριων για ζεσταμα
    Squat: 2σετ ενα στα28 κιλα και ενα στα38 κιλα για ζεσταμα.. 11*48kg (2 σετ ) / 9*58kg (2 σετ ) (μετα απο αυτο τα ποδια μου αποτελειωθηκαν :P)
    Ελξεις σε τροχαλια με λαβη ιση με των ωμων: 15*35kg / 12*40kg / 10*45kg ( 2 σετ )
    Leg Extention: 12*25kg (2 σετ ) / 12*30kg ( 2 σετ ) (σε ολη την ασκηση τα ποδια μου τρεμαν σαν τρελα απο την κουραση απο τα σκουατ, γι αυτο και τα λιγα κιλα)
    Ελξεις με κλειστη αναποδη λαβη: 15*35kg / 12*40kg / 10*45kg ( 2 σετ) (αναποδη λαβη ειναι αυτη που η παλαμη κοιταει προς το προσωπο μας η κανω λαθος?)
    Κωπηλατικη σε τροχαλια: 10*35kg ( 2 σετ ) (εδω ενιωσα την κουραση απο την προπονηση, δεν ειχα κουραγιο να αυξησω η να συνεχισω την προπονηση και σταματησα)

    Φαγητο χθες:
    6:00 βρωμη με γαλα και μελι
    8:00 2 κουλουρια θεσ/νικης με σταφιδες
    10:00 υπνος μεχρι το απογευμα
    19:00 μοσχαρι με ρυζι και πολυβιταμινες
    10:00 whey + κριτσινια ολικης με πολυσπορο

    Φαγητο σημερα:
    8:00 βρωμη με γαλα και μελι
    9:00 καφεδακι για ενεργεια
    10++ προπονηση
    12:00 μπανανα και whey
    1:30 πιτα με κοτοσουβλακι ντοματα και πατατες χαχαχαχ δεν ειχα ρυζι η πατατες σπιτι και το εριξα στο απεξω =/
    δουλειες κ υπνος
    10:30 1 πατατοκεφτες μακαρονια με ασπρη σαλτσα και ουισκακι :D ειχαμε μαζωξη χθες μας φεραν κ φαγητο που να αρνηθεις.!

    * Ξεκινησα tae bo καθε τριτη σαν αεροβια μιας και δεν κανω στο γυμναστηριο... Δεν μπορω καθολου τα στατικα ποδηλατα και διαδρομους.. Περιμενω πως κ πως να φυγει το κρυο και να φερω το ποδηλατο να βγαινω τα πρωινα στην λιμνη..
    Last edited by NewKuriakos; 07-03-15 at 09:05.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  20. #110
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δε μπορεσα να αντισταθω... Τις πατατες πριν τις βαλεις στο φουρνο να τις βραζεις 10-12 λεπτα. Ετσι γινονται πολυ πιο γρηγορα μεσα. Μετα, στους 200 σε 1 ωρα ειναι ετοιμες. Αν και πιο υγιεινη ειναι η βραστη. Το μοσχαρι, αν ειναι μπριζολα, σε καυτο τηγανι (σχαροτηγανο ακομα καλυτερα) θελει 8 λεπτα για rare (4 απ τη μια 4 απ την αλλη), 10 για medium-rare, 12+ για well done. Να το αφηνεις να "ξεκουραζεται" οση ωρα το ψηνεις, πριν το φας. Αν ειναι κατσαρολα, μετα το σοταρισμα, οση περισσοτερη ωρα το σιγοβραζεις, τοσο καλυτερο γινεται.

    Πολυβιταμινη θα μπορουσες να την παιρνεις πρωι μετα το πρωινο αντι για απογευμα.

    Δεν κανεις καποιο σταθερο προγραμμα?

    *Δεν πλησιαζεις κοπελα σε γυμναστηριο.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  21. #111
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Εχω δοκιμασει να τις βραζω 10 λεπτακια πρωτα και οντως γινονται καλυτερα.. Εσυ βαζεις και νερο στο ταψι με τις πατατες η οχι?? Καυτο τηγανι εννοεις απλα στο ματι και μεσα την μπριζολα ετσι? Αν ναι εχω δοκιμασει την ιδια τεχνικη αλλα με κοτοπουλο στηθος και στο τελος εριχνα ζωμο απο λεμονι και λιγη μουσταρδα για να το σβησω..
    Την πρωτεινη την εβαλα το απογευμα-βραδυ με το σκεπτικο μην εχει τιποτα η whey που να αντιδραει με τα χημικα της πολιβιταμινης :D Αν και μεταξυ τους θα εχουν μια διαφορα 2-3 ωρες.
    Εχω δυο προγραμματα που θελω να ακολουθησω( ενα σπλιτ και ενα full body) αλλα στην παρουσα φαση δεν ειμαι ετοιμος να κρατησω σταθερο προγραμμα..
    Μωρε γιατι οχι?! Εγω πσιτευω παντου πλησιαζεις.! Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να εχασες αν διστασες για οποιονδηποτε λογο! Οχι οτι εγω δεν δισταζω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.!!
    Last edited by NewKuriakos; 06-03-15 at 17:28.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  22. #112
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Οχι, αφου τις βρασω 10-12 λεπτα τις σουρωνω καλα (οσο πιο πολυ νερο εξατμιστει τοσο πιο τραγανες θα γινουν απ'εξω) και τις βαζω στο ταψι στους 200 χωρις νερο, μονο με λαδι + αλατι. Στα 30 λεπτα ριχνω μεσα ο,τι υλικο μου αρεσει (σκορδο, ριγανι, θυμαρι, ξυδι, μπαλσαμικο, κλπ), τις παταω ελαφρως με μια πλατια επιφανεια για να ξεροψηθουν καλυτερα, και μετα ξανα στο φουρνο για αλλα 30 λεπτα.

    Καυτο (αντικολλητικο) τηγανι, εννοω το ματι στο φουλ, και το τηγανι απο πανω να καιει πριν βαλω την μπριζολα.
    Ναι, το κοτοπουλο στο τελος θελει λιγο νερο/ζωμο στο τηγανι γιατι δεν προλαβαινει να ψηθει μεσα αλλιως.

    Τι να σου πω, εμενα οι πεφτουλες του γυμναστηριου με ενοχλουν οταν τους βλεπω. Τι χανεις; Τιποτα. Η κοπελα σε ειδε την ωρα που μπηκες, ειδε τα παπουτσια σου, τη φορμα σου, ποιον χαιρετησες, ποση ωρα καθεσαι, αν εισαι χαβαλες η αν δουλευεις εντατικα, αν εχεις τικ, αν κανεις γκριματσες η αν ποζαρεις στον καθρεφτη, πολυ πριν την δεις εσυ.. Αν ψηνεται, απο τους αλλους 15 τουμπανους στο γυμναστηριο, εσενα θα ρωτησει για την ασκηση (διπλοτσεκαρισμενο). Αν δεν ψηνεται και εσυ της μιλας στο διαδρομο, απλα την ενοχλεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  23. #113
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Ωστε χωρις νερο.. εγω εβαζα και καλα για να μαλακωσουν και για να μην ξερωψηθουν, αλλα αν εχουν βρασει πριν δεν χρειαζεται. Λαδι δεν βαζω γενικα, πιστευω δεν θα εχει καποια διαφορα στη γευση και χωρις.

    Καλα καταλαβα για το τηγανι.! Μαλιστα εχω παρει και ενα που ο πατος του ειναι σαν σχαρα γινονται πολυ νοστιμα ετσι, αλλα το κακο ειναι οτι απαιτει να εισαι ωρα απο πανω και να το πατας ανα διαστηματα και αν θες να κανεις περισσοτερη ποσοτητα πρεπει να περιμενεις να ψηθουν τα πρωτα. ΥΓ δεν το λεω σαν δικαιολογια αλλα σαν διαπιστωση.!!

    Δεν με κατατασσω στους πεφτουλες με την καμια! Και τα πρωινα που παω ειμαστε οι περισσοτεροι μετρημενοι και σωστοι, δεν ειναι σαν το κλιμα και τα ατομα του απογευματος που πανε για να παρουν ματι και για να περασουν την ωρα τους.. Μπορει καποιες κοπελες να ντραπουν να σου μιλησουν.. Αλλα ναι συμφωνο με αυτα που λες, αν σε εχει δει και της αρεσες ολο και κατι θα κανει, στην χειροτερη θα σε κοιταει σε καθε ευκαιρια.. εκει πιστευω "σου ζηταει" να πας εσυ..
    Εντομεταξυ θυμαμαι που με πλησιασε ενα κοριτσι στο γυμναστηριο καποτε και διπλα μου εκανε κοιλιακους η τοτε κοπελα μου.. Κρυος ιδρωτας εσταξε με την ατμοσφαιρα που εγινε :P
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  24. #114
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Καλημερα σε ολους.!! Να εχετε μια ομορφη μερα.!!

    Σημερα η προπονηση ειχε Ωμους και Δικεφαλα:
    Διαδρομο με κλιση για 9 λεπτα
    Ορισμενες ασκησεις χεριων με λιγα κιλα για ζεσταμα
    Διατασεις σε ποδια κονονικα και λιγες στα χερια
    Handstand push ups: 2 σετ απο 8-10 επαναληψεις (Τα ποδια στον τοιχο για στηριξη, ηταν η πρωτη φορα που εκανα handstand και μιας και εφτασα εκει εκανα και μερικες επαναληψεις )
    Σκυμμενος εκτασεις στα πλαγια: ζεσταμα με τα 6κιλα / 12*8kg / 10*10kg ( 2 σετ )
    Πιεσεις ωμων με αλτηρες: 12*8kg / 10*10kg / 10*12kg ( 2 σετ )
    Δικεφαλα κανονικα ορθιος: ζεταμα με τα 8κιλα / 15*10kg / 10*12kg / 6*14kg ( 2 σετ )
    Στραβομπαρα με κλειστη λαβη: 10*20kg ( 2 σετ )
    Στραβομπαρα με ανοικτη λαβη: 10*20kg ( 2 σετ )
    Ε και για το τελειωμα 2 σετ βυθισεις απο 12-14 επαναληψεις :D
    4 λεπτα ποδηλατo
    Και στις δυο ασκησεις ωμων ανεβηκα κατα 2 κιλα, και στις βυθισεις εκανα ευκολα τις επαναληψεις, δεν ξερω αν φταει το οτι δεν προηγηθηκε τρικεφαλος η στηθος. Overall ηταν προοδος.!!

    Φαγητο:
    8:30 Καφες με 1 κουλουρι ολικης και ενα με σταφιδες
    9:45 Μπανανα
    Προπονηση
    11:30 Μπανανα
    12:00 Whey
    Για αργοτερα θα τιμησω το φαγητο που εμεινε απο χθες :D και νομιζω εχει περισεψει και λιγο κοτοπουλο απο προχθες..

    Επισης προσπαθησα να βγαλω και εγω μια πανοραμικη φωτο στο κρεβατι αλλα με το επιπεδο που βρισκομαι ηταν σκετη αποτυχια IMG_20150307_113606.jpg Βρισκομαι περιπου 14% ποσοστο λιπους, αμα κατεβω τωρα στο 10 περιπου, θα δειξω πολυ ασχημα λογω του οτι δεν εχω πολυ μυικη μαζα η οχι? γιατι συνηθως οσο χανεις λιπος και διαγραμμιζονται οι μυες φαινεσαι και πιο "φουσκωτος"
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  25. #115
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default



    Καλα τι κανουν τα παιδια εδω? τρομερη δυναμη, αντοχη και δεξιοτεχνια.. Ενα μεγαλο μπραβο.!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  26. #116
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Καλησπερα.. Σημερα το πρωι που ξυπνησα ενιωθα πιασμενες σχεδον ολες τις μυικες ομαδες.. Πλατη ραχιαιους ωμοι ποδια τραπεζοειδεις.. Ηθελα ομως να κανω βαρη.! Τελικα εκατσα σπιτι και εξασκηθηκα σε handstand και μετα εκανα κοιλιακους.
    Τα handstand τα κανω με στηριξη στον τοιχο. Προσπαθω σιγα σιγα να παιρνω τα ποδια και να στηριζομαι μονο στα χερια. Καταφερα να σταθω 5 δευτερα σαν pr αλλα φυσικα χρειαζεται περισσοτερη εξασκηση! Το μονο που με προβληματιζει ειναι το exit..
    Κατεβαινω καπως αγαρμπα και αποτομα και νιωθω την πιεση στα γονατα.. Αν καποιος γνωριζει να μου πει κανα δυο λεπτομερειες πως να κατεβαινω για να μην παθω καποιον τραυματισμο.! :S
    Για κοιλιακους εκανα hanging knee raises στα πλαγια superset με ab twist plank και hanging knee-leg raises με oblique twists(κατι μεταξυ knee και leg). Πριν την μικρης διαρκειας προπονησης εκανα σκοινακι(χωρις σκοινακι :P ) μερικα αλματα και διατασεις για ποδια χερια καρπους..

    Απο διατροφη:
    6:15 γαλα με βρωμη και μελι
    δουλειες + ξανα υπνος :D
    1:30 καφες και 2 φερες ψωμι ολικης με γαλοπουλα και κασερι light
    4:00 προπονηση
    5:00 whey
    7:30 κοτοπουλο με μακαρονια και 1 φετα ψωμι ολικης με λιγο λαδι
    Last edited by NewKuriakos; 08-03-15 at 20:26.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  27. #117
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Κυριακο, δοκιμασε το εξης οσον αφορα την κατακορυφο σου.Αρχικα, μεινε στον τοιχο, μην προσπαθεις να παρεις τα ποδια σου απο εκει.Πρεπει να συνηθισεις την κινηση, γιατι τα 5 δευτερολεπτα ειναι πολυ λιγα.Σκεψου, πως πρεπει να εχεις πληρη ελεγχο στον τοιχο για 1 λεπτο τουλαχιστον για να πουμε οτι προχωραμε σε επομενη φαση στην ασκηση.Φροντισε τα χερια σου να ειναι πληρως τεντωμενα και οι ωμοι σου να κανουν "δεν ξερω"(ειναι η κινηση που κανουμε με τους ωμους ανασηκωνοντας τους).Η σταση αυτη θα σε βοηθησει να εχεις σε πληρη ελεγχο το σωμα σου αργοτερα οταν πας σε κατακορυφο χωρις υποβοηθηση, και να εκτιμησεις κιολας το ρολο που παιζουν οι παλαμες σου για ισορροπια.Καθως κατεβαινεις, φροντισε να κατεβαινεις με ενα απο τα ποδια σου, ενω η μεση σου να προσπαθεις να κατεβει τελευταια.Ετσι, θα κατεβαινεις πιο ανετα απο τον τοιχο.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  28. #118
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Ευχαριστω για το χρονο σου Streetgymnast (δεν ξερω το ονομα σου ! ) . Απο μερικα βιντεκια που ειδα πρεπει να εχεις ολο τον κορμο ισιο οποτε αυτο το προσεχα σε καθε εκτελεση. Για τους ωμους που λες καταλαβα τι εννοεις, δεν θυμαμαι αν το εκανα η οχι, την επομενη φορα θα δωσω προσοχη να δω αν το κανω η οχι.. Κατι ακομα.. Ουσιαστικα δεν βρισκεις το "σωστο" σημειο οπου εχεις την ισσοροπια, αλλα συνεχως ασκεις πιεση μια στο μπροστινο μερος της παλαμης και μια στο πισω ωστε να μην χασεις την ισσοροπια? Μεχρι τωρα πιστευα το πρωτο, αλλα βλεποντας στο youtube ατομα που εκτελουν την ασκηση χρονια μετεβαλλαν το σημειο που ασκουσαν πιεση συνεχεια, οπως το περιεγραψα.. Για το exit εχει λογικη αυτο που λες θα το δοκιμασω αυριο λογικα, αν και το κατα ποσο θα κατεβασω τη μεση τελευταια δεν το ξερω, δυσκολο μου ακουγεται.! Παρεπιπτωντος πρωτη φορα που ενιωσα ωραιο μυικο πιασιμο στους ραχιαιους ηταν μετα απο τις προσπαθειες για κατακορυφο.! Οπως και στους τραπεζοειδεις..Λογικα απο αυτην την ασκηση πρεπει να πιαστηκαν..
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  29. #119
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Στην ασκηση αυτη ο κορμος παιζει πιο σημαντικο ρολο απο την υπολοιπη σταση σου.Ειναι αυτος που δηλωνει το κεντρο βαρους, και αυτος που κρατα τα ποδια σου σε ευθεια καρφι πανω.Στην αρχη, εχεις δικιο, η ισορροπια επιτυγχανεται απο το μπρος πισω στην παλαμη.Αργοτερα θα βρεις το κεντρο βαρους σου και θα κανεις ελαχιστα αυτη την κινηση.Να ξερεις, ειναι ασκηση που πρεπει να την εξασκησεις.Δεν ειναι μια επαναληψη που απλα την εκτελεις προσεκτικα.Οι τραπεζοειδεις σου πιαστηκαν απο την κατακορυφο, λογω στασης.Ειναι σαν να κανεις overhead shrug στατικα.

    Παναγιωτης.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  30. #120
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Για καποιο λογο την λατρεψα την ασκηση.! Τραπεζοειδεις και ραχιαιους δεν εχω ξανανιωσει τοσο ωραιο "καψιμο". Οπως τα λες Παναγιωτη θελει εξασκηση για να βρεις την ισσοροπια σου, αμα την εκτελεις 1φορα την εβδομαδα καηκαμε! Σκεφτομουν καθε φορα που παω γυμναστηριο να αφιερωνω μερικα λεπτα, το κακο ομως ειναι οτι η αιθουσα για τα ομαδικα ειναι γεματη καθρεπτες.....γεματη >.< Οποτε θα πρεπει να εξασκουμαι σε μερες ξεκουρασης στο σπιτι. Καλα αυτο δεν ειναι και καποιο προβλημα βεβαια! Εσυ τωρα ασχολεισαι καθαρα με gym η συνεχιζεις και κρικους?
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki




 
Page 4 of 26 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γειά Σας - Κυριάκος!
    By KTSIM in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-14, 13:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •