Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    28-03-14
    Posts
    24

    Default Απορίες Διατροφής

    Γεια σας!
    Εδώ και μια βδομάδα διαβάζω το φορουμ μανιωδώς!!
    Έχουν λυθεί παααρα πολλές απορίες μου και έχουν γεννηθεί άλλες σχετικά με την διατροφή
    Για αρχή έχω 3 ερωτήσεις
    1) Οι ημερήσιες πρωτεΐνες που χρειάζομαι πρέπει να είναι όλες ζωικές ή σε συνδυασμό με φυτικές;
    2) Οι υδατάνθρακες που προέρχονται απο φρούτα (δλδ απλοί υδατ.) μετρούνται κανονικά στους συνολικούς σωστά;
    και αν ναι μπορώ να παίρνω το 10% των καθημερινών υδατ. απο φρούτα ή είναι μεγάλο ποσοστό;
    3) Λέτε πως μετά την προπόνηση χρειαζόμαστε γρήγορα απορροφήσιμη πρωτεΐνη, λόγω του ότι οι προπονήσεις μου γίνονται συνήθως μετά τις 9-9.30 το βράδυ συν το ότι καλύτερα να μην καταναλώνουμε λίπη το βράδυ, είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης (ρόφημα);
    Και επειδή ακόμα ψάχνω εδώ γιατί είναι τόοσες πολλές οι πληροφορίες εδώ μέσα έχετε να μου προτείνεται κάποιο συμπλήρωμα;
    Διάβασα κάπου συμπλ. πρωτεΐνης για όγκο ή γράμμωση εγώ βρίσκομαι στο σημείο που θέλω να χάσω λίπος τι να προτιμήσω;
    Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ και ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Kαλώς ήρθες στη παρέα μας !
    Σκεφτόμουν να σου απαντήσω αλλά μετά λέω varietai θα τα διαβάσει ?
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!
    (μετέφερα το ποστ σου σε νέο θέμα)
    Μπράβο που έχεις πεσει στο διάβασμα, αυτό θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις γνώσεις και να κάνεις σωστά βήματα

    Σχετικά με τις ερωτήσεις σου :
    1) Ζωικές κυρίως αλλά στο σύνολο μετράς και τις φυτικές. Οι κύριες πηγές σου θα είναι κοτόπουλο, μοσχάρι άπαχο, ψάρι, γαλακτοκομικά χαμηλών λιπαρών, αβγά.
    2) Ναι, τα υπολογίζουμε όλα!
    3) Τα καλά λιπαρά φυσικά και τα καταναλώνουμε όχι μόνο το βράδυ, αλλά και σε άλλα γεύαμτα. Μετά την προπόνηση το βασικότερο είναι να έχεις μια πηγή πρωτείνης. Μπορεις να έχεις και υδατάνθρακα, εξαρτάται όμως το στόχο και το επίπεδό σου και το γενικότερο πλάνο. Αν συμπίπτει το μεταπροπονητικό με το τελευταίο γεύμα της μέρας, τότε θα είναι πλήρες δηλ πρωτείνη και υδατάνθρακας.
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι ρόφημα, αλλά αν θες μπορείς να το έχεις. Αρχικά όμως φρόντισε η διατροφή σου να είναι στα πλαίσια που πρέπει! Δεν υπάρχει πρωτείνη όγκου ή γράμμωσης, υπάρχει πρωτείνη με πρόσθετη ζάχαρη (και καλά όγκου..) και καθαρή απλή πρωτείνη. Εσύ προτίμησε το δεύτερο.

    Αλλά όπως σου είπα, βασικότερο ρόλο παίζει το διατροφικό σου πλάνο και δευτερεύοντα τα συμπληρώματα.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    28-03-14
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!
    (μετέφερα το ποστ σου σε νέο θέμα)
    Μπράβο που έχεις πεσει στο διάβασμα, αυτό θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις γνώσεις και να κάνεις σωστά βήματα

    Σχετικά με τις ερωτήσεις σου :
    1) Ζωικές κυρίως αλλά στο σύνολο μετράς και τις φυτικές. Οι κύριες πηγές σου θα είναι κοτόπουλο, μοσχάρι άπαχο, ψάρι, γαλακτοκομικά χαμηλών λιπαρών, αβγά.
    2) Ναι, τα υπολογίζουμε όλα!
    3) Τα καλά λιπαρά φυσικά και τα καταναλώνουμε όχι μόνο το βράδυ, αλλά και σε άλλα γεύαμτα. Μετά την προπόνηση το βασικότερο είναι να έχεις μια πηγή πρωτείνης. Μπορεις να έχεις και υδατάνθρακα, εξαρτάται όμως το στόχο και το επίπεδό σου και το γενικότερο πλάνο. Αν συμπίπτει το μεταπροπονητικό με το τελευταίο γεύμα της μέρας, τότε θα είναι πλήρες δηλ πρωτείνη και υδατάνθρακας.
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι ρόφημα, αλλά αν θες μπορείς να το έχεις. Αρχικά όμως φρόντισε η διατροφή σου να είναι στα πλαίσια που πρέπει! Δεν υπάρχει πρωτείνη όγκου ή γράμμωσης, υπάρχει πρωτείνη με πρόσθετη ζάχαρη (και καλά όγκου..) και καθαρή απλή πρωτείνη. Εσύ προτίμησε το δεύτερο.

    Αλλά όπως σου είπα, βασικότερο ρόλο παίζει το διατροφικό σου πλάνο και δευτερεύοντα τα συμπληρώματα.
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Προχθές έλιωσα να σας διαβάζω όλους (6+ώρες)
    Όμως με βοήθησε πολύ στο να οργανώσω τα γεύματα μου και αύριο ξεκινάω και μαγείρεμα!

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Kαλώς ήρθες στη παρέα μας !
    Σκεφτόμουν να σου απαντήσω αλλά μετά λέω varietai θα τα διαβάσει ?
    Γέλασα με την καρδιά μου!
    :)
    Απλά variomoun να βρω nickname :P

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by variemai View Post
    Απλά variomoun να βρω nickname :P
    Ναι αλλά εσύ αποδεικνύεσαι οργανωτική , με πρόγραμμα και στόχο !
    Ας είναι ....το nicname θα είναι spisy dedail τις παρουσίας σου εδώ
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Διατροφής
    By MariosKu in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-12, 16:24
  2. Απορίες διατροφής για bodybuilding
    By nothingface in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-10, 21:10
  3. Απορίες...διατροφής bodybuilding!!!
    By daro801 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 13-08-10, 18:08
  4. Κάποιες Απορίες Διατροφής
    By Kallitexnis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-09, 14:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •