Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Όγκος ή Ισοθερμιδικά;

    Καλησπέρα ξανά και συγγνώμη που ανοίγω καινούριο thread αλλά πιστεύω πως η απόρια μου αφορά το κάθε άτομο ξεχωριστά και έτσι δεν μπόρεσα να βρώ απάντηση. Συνηθισμένη ερώτηση, τα λέει όλα ο τίτλος πιστεύω. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος διαβάζοντας κάποια topics στο forum με έκανε να μπω σε σκέψεις αν έκανα καλά που ξεκίνησα με όγκο. Σας παραθέτω κάποια στοιχεία που ίσως βοηθήσουν να με βγάλετε απο αυτό το δίλημμα, αν πρέπει δηλαδή να συνεχίσω με όγκο ή ισοθερμιδικά.
    Ύψος: 1.80
    Κιλά: 77
    ποσοστό λίπους (στο περίπου με την γνωστή εξίσωση)17.04 %

    Να σημειώσω μόνο πως τα κιλά εχουν παγώσει εκεί κανά μήνα τα συμπληρώματα που παίρνω ειναι μια καθαρή πρωτεινή και μια μονουδρική κρεατίνη την οποια καταναλώνω μόνο τις ημέρες προπόνησης 5γρ. Είναι λάθος αυτό; μήπως απλά να βάζω 5γρ στο πρωινό scoop πρωτείνης τις ημέρες ξεκούρασης;;
    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    03-05-13
    Location
    Athens, Kamatero
    Posts
    294

    Default

    Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι να κινηθείς ισοθερμιδικά. Να χάσεις όσο πιο πολύ λίπος γίνεται παράλληλα και με αερόβιο και όταν πέσεις μέχρι ένα ποσοστό ξεκίνα διατροφή αύξησης μυικής μάζας. Όσον αφορά την πρωτείνη αν δεν έχεις κάποιο στερεό γεύμα, χρησιμοποίησέ τη ως μεταπροπονητικό μαζί με μια μπανάνα και μετά από 30-45 λεπτά βάλε στερεό γεύμα. Η κρεατίνη για μένα είναι λάθος. Δεν πιστεύω να έχεις τόση μεγάλη ανάγκη για πιο άμεση ανάρρωση, ούτε πιστεύω να έχεις την κατάλληλη μυική μάζα για να γεμίσεις τους μυς με υγρά. Πιστεύω η κρεατίνη είναι λάθος αυτή τη στιγμή για σένα. Βασίσου στην διατροφή σου και θα δεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα απότι περιμένεις από τα συμπληρώματα.Δεν κάνουν θαύματα.

  3. #3

    Default

    Άρα το προτιμότερο είναι για την ώρα ισοθερμιδικά για να αλλάξει η αναλογία λιπους/μυικης μαζας... Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα συμβουλευτώ και τον γυμναστή το βράδυ κανόντας μια ακριβής λιπομέτρηση και βλέπουμε...

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Μου φαινεται πολυ το 17% λιπος για τα 77κιλα..Με την καμια ογκο,τωρα για υποθερμιδικα η ισοθερμιδικα...εσυ θα αποφασησεις.θα βοηθουσε και καμια φωτογραφια σου.

  5. #5

    Default

    Και μενα μου φαινεται υψηλο, γιαυτο μεσα στην εβδομαδα θα κανω λιπομετρηση σε μηχανημα μιας και το διαθετει το γυμναστηριο. με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω και φωτογραφια για να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας.

  6. #6
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Τις περισσοτερες φορες τα μηχανηματα των γυμναστηριων δεν ειναι αξιοπιστα. Η πιο εγκυρη μετρηση γινεται με δερματοπυχομετρο. Εν παση περιπτωση εγω θα ελεγα ισοθερμιδικα με 2 εως 4 αεροβιες αναλογα με το πως θα ανταποκριθει το σωμα σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ογκοσ
    By risorn in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 26-03-13, 10:08
  2. Όγκος
    By Pal in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 36
    Last Post: 16-01-08, 03:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •