Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Διακοπή Από Βάρη = Μείωση Υδατανθράκων;

    Δυστυχώς θα πρέπει να σταματήσω τα βάρη για τουλάχιστον ένα μήνα. Εντελώς ξαφνικά άρχισα να βγάζω στα πόδια και στα χέρια κοκκινίλες που φαίνονται σαν μελανιές αλλά είναι σπασμένα αγγεία. Ο δερματολόγος μου είπε να σταματήσω να κάνω οποιοδήποτε άσκηση που ασκεί έστω και λίγη πίεση πάνω στο δέρμα μου (επειδή το δέρμα μου είναι υπερευαίσθητο αυτή την στιγμή) για να δούμε αν τελικά προέρχεται από τα βάρη
    (Να σημειώσω ότι δεν είναι αλλεργία δεν υπάρχει φαγούρα ούτε πόνος και είναι πάντα κόκκινα δεν αλλάζουν χρώμα)

    Όποτε θέλω να ρωτήσω αν καποιος-καποια είχε παρόμοιο πρόβλημα ?
    και τώρα θα πρέπει να μειώσω υδατάνθρακες η και θερμίδες ? αν ναι πόσο μείωση ? Τα macros μου είναι 125γρ πρωτεΐνη, 200γρ υδατάνθρακα ,55γρ λ (λογικά θα συνεχίσω αερόβια άσκηση 2-3 φόρες την εβδομάδα )
    WhaT U See Is WhaT U GeT

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μείωσε την πρωτεΐνη και τον υδατάνθρακά σου στο μισό, και τα λιπαρά άφησέ τα όπως είναι.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member despinaki's Avatar
    Join Date
    06-03-14
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    24

    Default

    roamzz, το έχω πάθει και εγώ αυτό αλλά δε σταμάτησα τα βάρη και μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα έφυγε μόνο του. Βέβαια, αν σου πρότινε ο γιατρός αυτό καλύτερα θα ήταν να ακολουθήσεις τη συμβουλή του.

  4. #4

    Default

    Όταν λες κάποιο χρονικό διάστημα πόσο περίπου? Γιατί έχει περάσει ένας μήνας. Στην αρχή δεν τα έδωσα σημασία αλλά μετά από ένα μήνα χωρίς βελτίωση άρχισα να ανησυχώ και να αναρωτιέμαι τι συμβαίνει, οπότε πήγα στον γιατρό αλλά ούτε και αυτός ξέρει να μου πει τι είναι αυτά :-P
    Έφτασε να μου πει ότι πεζει να είναι σαν τα σπασμένα αγγεία που βγάζουν οι ηληκιωμενοι
    . Αλλά έχω δει και στους ηλικιωμένους είναι γραμμές αν δεν κάνω λάθος, εμένα είναι περίπου στρογγυλά σαν μελανιές. Εξετάσεις αίματος έκανα πριν 3 μήνες και ήταν όλα καλά, γιατί με ρώτησε και για τα αιμοπετάλια
    WhaT U See Is WhaT U GeT

  5. #5
    New Member despinaki's Avatar
    Join Date
    06-03-14
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    24

    Default

    Εγώ είχα βγάλει ένα παρόμοιο σημάδι και κράτησε περίπου 2 μήνες. Με είχε ανησυχήσει και εμένα τον πρώτο καιρό γιατι δεν έφευγε αλλα τώρα όλα καλά. Μπορείς να περιμένεις λίγο ακόμα καιρό να δεις πως θα πάει και άμα δεν έχουν φύγει μετά απο 2 μήνες καλό θα ήταν να το ψάξεις καλύτερα.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Αν μιλάς για ευρυαγγείες ο δερματολόγος δεν πρέπει να έχει καμιά άποψη παρά μόνο στην αισθητική αντιμετώπιση.

    Απευθύνσου σε αγγειοχειρούργο - τα βάρη και η γυνβαστική ουδώλως επηρεάζουν το φαινομενο. Στις γυναίκες το θέμα είναι ορμονικό και κληρονομικό. Η μητέρα μου χρόνια ταλαιπωρήθηκε με ΚΥΡΣΟΥΣ (άλλο πράγμα αυτό) ενώ η μεγάλη μου αδερφή που ΔΕΝ ΓΥΜΝΑΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ έχει εκτεταμένες ευρυαγγείες σε χέρια και ποδια.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  7. #7
    New Member despinaki's Avatar
    Join Date
    06-03-14
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    24

    Default

    Αυτό δεν ήταν ευρυαγγείες στην περίπτωση μου. Είχε την όψη κόκκινης γρατζουνιάς εσωτερικής και ενός σημαδιού σαν ρούφηγμα. Έχω ακούσει οτι το παθαίνουν και άλλοι λόγω γυμναστικής και θέλει το χρόνο του να φύγει. Σε κάποιους φεύγει σε 2 μέρες σε άλλους σε 2 μήνες, εξαρτάται..

  8. #8

    Default

    και έμενα δεν μου φαίνονται για ευρυαγγείες , όντως είναι σαν στρογγυλές κόκκινες εσωτερικές γρατζουνιες σε χέρια και πόδια και παρατήρησα κάποιες από αυτές είναι συμμετρικές. πάντως ο δερματολόγος θα μου έλεγε αν ήταν ευρυαγγειες (πιστευω δεν ηταν τόσο άσχετος που να μην ξέρει ούτε αυτό )
    WhaT U See Is WhaT U GeT

  9. #9

    Default

    Επειδή το πρόβλημα μου εξαπλώνεται και έχει περάσει ήδη μια εβδομάδα θεραπείας χωρίς αποτέλεσμα πήγα σε έναν άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη και μάλλον αυτά είναι μύκητες που κόλλησα από το ΓΥΜΝΑΣΤΉΡΙΟ!!! ΕΛΕΟΣ.
    Άρχισα καινούργια θεραπεία και αν δεν βελτιωθεί θα χρειαστεί να πάρουν δέρμα από ένα σημείο για βιοψία.


    Εννοείται δεν θα πατήσω στο gym soon :(

    Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? Γυμναστική με αλτήρες στο σπίτι?
    WhaT U See Is WhaT U GeT

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Είτε θα κάνεις προπόνηση στο σπίτι, είτε θα κάνεις αποχή. Ότι θέλεις. Ρώτησε πρώτα το γιατρό σου, μήπως η νέα θεραπεία θέλει συγκεκριμένη αντιμετώπιση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11

    Default

    Ευχαριστώ cuban θα μιλήσω με τον γιατρό μου και θα δω.

    Πάντως δεν ήξερα ότι είναι τόσο εύκολο κάποιος να κολλήσει μύκητες στο γυμναστήριο ενώ ακολουθεί όλες τους κανόνες υγιεινής.
    Ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον και πόσος καιρός θα χρειαστεί μέχρι να εξαφανιστούν?
    WhaT U See Is WhaT U GeT


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Για Βάρη & Αερόβια Για Μείωση Λίπους
    By nikosmos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 02-03-12, 22:15
  2. Διακοπή
    By msdmn in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-06, 05:59
  3. Μειωση δυναμης μετα απο διακοπη
    By passenger67 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 29-05-05, 06:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •