Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1

    Default Fistikompalicious

    χαιρετω ξανα απο δω . ειπα κι εγω να γινω μελος γιατι βρηκα πως το φορουμ θα μπορουσε να με καθοθηγησει . μπραβο σας για τη δουλεια , την υποστηριξη και τις συμβουλες σας. δεν ξερω αν αυτο ειναι το σωστο τοπικ να γραψω λιγα λογια για μενα ...
    Αρχικα με λένε Αρετή και ειμαι 22 χρονων . απο το λυκειο και μετα παντα ειχα παραπανω κιλα . πριν 2 χρονια προσπαθησα να μπω σε ενα προγραμμα διατροφης και ασκησης το οποιο δυστυχως τηρησα μονο ενα 6μηνο κι ας ειχα δει αποτελεματα . εκτοτε ολο ταχα προσπαθουσα να προσεχω αλλα ουσιαστικα με κοροιδευα . τωρα πια ξερω πως δεν θελω να ειμαι αλλο ετσι. βασικα ειμαι για ξυλιες.
    ειμαι 1,73 και 78 κιλα .
    που λετε με μια φιλη μου λεγαμε να παμε γυμναστηριο και κατι πρεπει να κανουμε για τους εαυτους μας . να μην τα πολυλογω εγω γραφτηκα την τεταρτη . και ΔΕΝ εχω παει ουτε μια μερα . οχι γιατι δεν θελω αλλα γιατι ντρεπομαι κ νομιζω πως θα δειχνω γελοια . ειναι χαζο αυτο που λεω αλλα αληθεια ντρεπομαι . σιγουρα το γυμναστηριο απο μονο του δεν κανει κατι για αυτο και τον τελευταιο μηνα εκανα καποιες αλλαγες . δεν τρωω τηγανιτα , σαλτσες , πατατογαριδακια , ουτε κ πινω αναψυκτικα . το υπολοιπο "δραμα μου " σε λιγο...

  2. #2
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Καλως ηρθες.. Σορρυ αλλα δεν καταλαβα κατι.. Γιατι ακριβως ντρεπεσαι? Οτι δηλαδη τι θα μπεις μεσα και θα σε κοιτανε περιεργα? Απο τα λογια σου μαλλον δεν εχεις ξαναπαει γυμναστηριο απ'οσο καταλαβα. Εκει μεσα εισαι εσυ με εσενα, κανενας αλλος, καμια φιλη η φιλος. Πας, κανεις την δουλεια και φευγεις. Δεν αξιολογησε απο κανενα ουτε υπαρχουν αρνητικα σχολια απο γυμναστες και τετοια, ισα ισα που κοιτανε να βοηθησουν παντα τα νεα μελη.

    Κανε λοιπον ενα δωρο στον εαυτο σου και πηγαινε αυριο το πρωι αν θελεις να αποφυγεις τον πολυ κοσμο. Οτι αλλο θελεις και μπορουμε να βοηθησουμε μας λες :)

  3. #3

    Default

    ασχολιουμουν ως τα 16 με το βολλευ κ εκτοτε οταν ειχα πει να προσπαθησω να κανω κατι για τον εαυτο μου εκανα χορευτικο αερομπικ. πραγματικα νιωθω ντροπη και δεν το λεω για προσχημα. οχι πως απο τον κοσμο εκει θα ασχοληθει κανεις μαζι μου αλλα οπως και να χει νιωθω περιεργα

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aρετή καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Εγώ βλέπω πως για να γίνεις μέλος εδώ, σημαίνει πως έχεις πάρει σοβαρά το θέμα. Η ντροπή (για οποιοδήποτε λόγο) θα σταθεί εμπόδιο στην προσπαθειά σου και δεν αξίζει. Αν δεις στο γυμναστήριο υπάρχουν κάθε λογής άνθρωποι : υπέρβαροι, παχύσαρκοι, αδύνατοι, γυμνασμένοι..
    Έχω δει πολλά άτομα με πολλά περιττά κιλά να ιδρώνουν και να προσπαθούν. Και τους βγάζω το καπέλο! Λες εκείνα να μην αισθάνθηκαν περίεργα στην αρχή; Δεν άφησαν όμως αυτό το συναίσθημα να τους φρενάρει το στόχο.

    Γι αυτό προσπάθησε και κάνε κάτι που θα αλλάξει το σώμα και τη διάθεσή σου. Δεν θα το μετανιώσεις

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by fistikompala View Post
    γραφτηκα την τεταρτη . και ΔΕΝ εχω παει ουτε μια μερα . οχι γιατι δεν θελω αλλα γιατι ντρεπομαι κ νομιζω πως θα δειχνω γελοια . ειναι χαζο αυτο που λεω αλλα αληθεια ντρεπομαι ...
    Φυστικομπάλα, με το πολύ χιούμορ :)

    Δεν θα σου σχολιάσω τπτ για τα κιλά σου ή τη διατροφή σου. Μόνο 2 κουβέντες θα σου πω ως η γηραιότερη γυναίκα του φόρουμ που κάτι έχουν δει τα μάτια της και η ψυχή της μέσα σε 44 χρόνια:
    Όρμα στη ζωή χωρίς να δείνεις πεντάρα για το τι σκέφτονται οι άλλοι για σένα. Αυτή είσαι και αυτή θα πλασάρεις είτε έχεις 10 κιλά παραπάνω είτε 10 κιλά λιγότερο. Είτε φοράς τα καλά σου είτε το φούτερ σου το τρύπιο. Είτε έχεις το τέλειο μακιγιάζ είτε είσαι αγουροξυπνημένη.
    Άρπαξε τη ζωή από τα μαλλιά για να μην στη κλέψει άλλος. Θα δεις με τι απόλαυση θα περνάν τα χρόνια όταν αρχίσεις να αγνοείς τις κακές σειρήνες ή ακόμα καλύτερα όταν δεν τις ακούς καν. Και εκεί κάπου κοντά στα ήντα ίσως να με θυμηθείς.

    Για όλα τα άλλα... Περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα. Γραμμένους τους είχα όλους όταν ήμουν 95 κιλά, γραμμένου και τώρα στα 64. όταν ήθελα ήμουν όπως ήθελα. ΕΓΩ.
    Last edited by Rea!; 13-04-14 at 17:56.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  6. #6

    Default

    σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας . μεχρι να παω και να κανω την εγγραφη μου ελεγα στον εαυτο μου "ουαου θα φτιαξω το κεφι μου και θα κανω κατι για μενα". Ε μετα με πιασαν οι ντροπες τωρα . το γυμναστηριο ειναι ανοιχτο και κυριακες . ξυπνησα σημερα πρωι πρωι να παω , φορεσα τις φορμες μου κ ντραπηκα να παω . θα το λεω και θα το ξαναλεω πως ειναι χαζο. το εγραψα και παραπανω το ξερω πως ο καθενας τον εαυτο του κοιταζει αλλα βρηκα καινουρια αφορμη να βγαλω τα κομπλεξ μου και τις ανασφαλεις μου. και τρομαρα μου εκανα και τριμηνη συνδρομη. απο τη μια γελαω με τη βλακεια μου και απο την αλλη μου ερχεται να βαλω τα κλαμματα . ισως μια καλη ιδεα θα ηταν να παω πρωι πρωι να μου φυγει η κρυαδα . αλλα πως να παω ? σαν τη μυγα μες το γαλα ...

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by fistikompala View Post
    αλλα πως να παω ? σαν τη μυγα μες το γαλα ...
    Βάλε τα παπούτσια σου δέσε τα κορδόνια και βουρ. Ωραία είναι να είσαι η μύγα μες το γάλα. Η πίκρα είναι να είσαι ένα ακόμα πρόβατο ανάμεσα στα πολλά πρόβατα.

    Άντε άντε, γράψε σε ένα πις οφ πέιπερ τις σκήσεις σου βάλε κεφάλι κάτω και όλα θα γίνουν.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  8. #8

    Default

    αν ηξερα και τι να κανω καλα θα ηταν . το να κανω μονο διαδρομο στην αρχη για να παρει μπρος το σωμα ειναι καλη ιδεα ?

  9. #9
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όχι Αρετή, να πας και να κάνεις απ' όλα!!! Το πρόβλημα ίσως να μην είναι η ντροπή.

    Το πρόβλημα ίσως να είναι ότι κάνεις "εκπτώσεις" στην προσπάθειά σου!!! Πάρε το απόφαση, θέσε μικρούς και ρεαλιστικούς στόχους κάθε φορά και προσπάθησε να κάνεις κάτι καλό για τον εαυτό σου.

    Κανένας δεν ανέβκηε την σκάλα της επιτυχίας με τα χέρια στις τσέπες, όπως λέει και μια ψυχή, καλή της ώρα :)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Γεια σου Αρετή, καλωσόρισες! :) Εγώ θα συμφωνήσω με όλα όσα σου είπαν παραπάνω και θα σταθώ και γω στο ότι στα γυμναστήρια βλέπεις απ όλων των ειδών τις περιπτώσεις. Και γω απ τις ντροπαλές είμαι αλλά όχι για λόγους ''εμφάνισης'', αλλά έτσι απλά γιατί είμαι. Αλλά γράφτηκα στο φόρουμ, διάβαζα θέματα τόσον καιρό για τα βάρη, τη διατροφή και όλα αυτά που μπορείς να βρεις εδώ μέσα, μου άρεσαν και ψήθηκα πάρα πολύ να ξεκινήσω. Και με όλη αυτή τη θέληση, ξεκίνησα και μάλιστα πάω και με αέρα στο γυμναστήριο του στυλ ''κάνω σοβαρή δουλειά αυτή τη στιγμή'' και δεν ασχολούμαι τι γίνεται γύρω μου (εκτός αν μου έχουν καβατζώσει κανέναν πάγκο ή μηχάνημα). Αλήθεια λένε τα παιδιά, δεν θα ασχοληθεί κανένας μαζί σου, ο καθένας πάει και κάνει το πρόγραμμά του, ο καθένας έχει τους δικούς του στόχους. Θέσε δικούς σου λοιπόν, ξεκαθάρισε μέσα σου ότι το κάνεις για ΣΕΝΑ και θα δεις ότι μόλις ξεκινήσεις και αρχίσεις να νιώθεις όλη αυτή τη δύναμη που σου δίνουν τα βάρη συν τη διαφορά που θα βλέπεις στον καθρέφτη και θα νιώθεις και στη διάθεση και το σώμα σου, θα πηγαίνεις με τρελή αυτοπεποίθηση!

  11. #11

    Default

    Αρετή μου καλοσώρισες!!! Ένα έχω να σου πώ ,ακόμα και για την ντροπή σου για το γυμναστήριο υπάρχει λόγος. Λέγεται Gymtimidation , που σημαίνει ντροπή για το γυμναστήριο, για τους στόχους και τη φόρμα σου. Είναι αποδεδιγμένο επιστημονικά οτι οι γυναίκες που γυμνάζονται σε σχέση με τους άντρες είναι 2 προς 1 στην ντροπή. Για τους άντρες το μεγαλύτερο θέμα είναι να τους δούν οτι δεν ειναι σε φορμα και οτι δεν ξερουν τι να κανουν με τις ασκήσεις. Σε περίπτωση που σκεφτείς κάτι τέτοιο απλά να θυμάσαι κανείς δεν γεννήθηκε με το εγχειρίδιο δικέφαλα - σκουώτ κλπ.. Όλοι μα ΌΛΟΙ στην αρχή θέλαμε καθοδήγηση, εγώ ακόμα ''ταλαιπωρώ'' τους γυμναστές όταν πάω για καθίσματα στην μπάρα για να βεβαιωθώ οτι γινονται σωστά! Το γυμναστήριο είναι παροχή υπηρεσιών για το σώμα σου, να απαιτείς βοήθεια και να χαίρεσαι κι όλας είναι εκεί να σε βοηθήσουν. Εχω δει και σφίχτες να το παίζουν και καλά εγώ είμαι και άλλος κανένας και μετά να έρχεται ο γυμναστής και να τον διορθώνει..!! Το θέμα του ιδρώνω άρα μυρίζω έχει λυθεί απο τότε που βγήκαν τα αποσμητικά και οι πετσέτες οπότε πήγαινε και κάνε τη δουλειά σου ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ. Η τρίμηνη συνδρομή είναι ένα δώρο που έκανες στον εαυτό σου και μπράβο σου!!! Αυτό το φαινόμενο της ανασφάλειας και της φοβίας του γυμναστηρίου είναι που κάνει τους Έλληνες και ειδικά τις Ελληνίδες να μην γυμνάζονται. Φοβόμαστε την αποδοκιμασία , και όλο αυτό το φαινόμενο ξεκίνησε απο την Αγγλία. Επειδή όμως εσύ είσαι Ελληνίδα με εκρηκτικό ταμπεραμέντο για να κάνεις 3μηνη απευθείας θα πάς και θα τα δώσεις όλα και θα δείς πόσο θα σ αρέσει μετά!!!
    Καλη αρχή εύχομαι και καλές προπονήσεις!!!!!
    Strong is the new skinny..

  12. #12

    Default

    αληθεια μου δινετε θάρρος με τα όσα γράφετε. πόσο μα πόσο θέλω να ξυπνήσω αύριο το πρωί και να πάω θα πάω και να πάω όντως . διαβάζω πολλά τοση ώρα στο φόρουμ και παίρνω κουράγιο . αύριο είναι μια άλλη μέρα κ θέλω να πιστεύω πως θα το τολμήσω . βασικα δεν είναι τόλμημα. μια απόφαση μονο . για αυτο κ μου φαίνεται πιο δυσκολο .

  13. #13
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Φυστικομπαλίτσα Αρετούλα καλώς ήρθες στην παρέα μας !
    Κοίτα πόση θετική ενέργεια πήρες κάνοντας κατάθεση ψυχής....
    Όσο καιρό θα βρίσκεσαι κοντά μας τη μεταμόρφωση δεν τη γλυτώνεις κακομοίρα μου !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  14. #14
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Η πίκρα είναι να είσαι ένα ακόμα πρόβατο ανάμεσα στα πολλά πρόβατα.
    Απο τις πιο σωστες κουβεντες που διαβασα στο φορουμ τα τελευταια χρονια!

  15. #15
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλή επιτυχία στους στόχους σου.

  16. #16

    Default

    καλησπερα παιδια !!! ναι το εκανα το βήμα και πήγα . οχι δεν ενιωσα ασχημα τελικα κ η ντροπή μου πέρασε στο πρωτο τεταρτο. ισως γιατι δεν ειχε κ πολυ κοσμο κ ενιωθα πιο άνετα

  17. #17
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    http://giphy.com/gifs/n5oYbKrHYXylq
    Attached Images Attached Images
    Last edited by BillPeristeri3; 14-04-14 at 20:48.

  18. #18

    Default

    θέλω να πω ένα ευχαριστώ σε όλους . μου δωσατε μια ώθηση και νιώθω πολυ όμορφα για αυτο.
    πήγα 4 φορες παρακαλώ στο γυμναστηριο κι πραγματικα μου αλλαξε τη διαθεση αλλα και περισσοτερο κινητρο .
    Απο Τριτη που θα ανοιξει ξανα θα μπω στο προγραμμα το οποιο μοι εδωσαν. συζήτησα με τη γυμνάστρια σχετικα με το ποιοι ειναι οι στόχοι μου και ηταν παραπανω απο προθυμη να με βοηθησει αλλα και να με στηριξει ακομα γιατι με ειδε πως τη θελω τη συμπαρασταση μου .
    θα σας γραψω λοιπον το προγραμμα μου να μου πειτε κι εσεις τη γνωμη σας .μου προτεινε πολυ αεροβια ασκηση καθως και αντοχη δυναμης.σκοπευω να γυμναζομαι 4-5 φορες την εβδομαδα(ειναι και το σαββατοκυριακο ανοιχτο το γυμναστηριο )

    -Τις 2 απο τις 5 φορες μου εβαλε 40' διαδρομο η ελλειπτικο η συνδυασμο τους .
    -Την 3η μερα μου εβαλε ποδια και ωμους με τις εξεις ασκησεις :
    leg extension 4*12
    leg curl 4*12
    adductor 4*12
    multi hip 4*12 και για ώμους shoulder press 4*12 και ανοιγματα αλτηρων 3*12
    -Την 4η μερα στηθος,δικεφαλους και ξανα ωμους
    peck deck 4*12
    chest press 4*12
    καμψεις αλτηρων 3*12
    ελξεις τροχαλιας radiant 4*12 και τις ιδιες ασκησεις ωμων
    -Την 5η μερα πλάτη και ξανα ωμους
    lat machine εμπροσθια 4*12
    upper back 4*12.

    Μου είπε επίσης ασχετα με το αν ειναι μερα αεροβιας να ξεκιναω με 30-40' διαδρομο ή ελλειπτικο . κοιλιακοι και ραχιαοι 2 φορες την εβδομαδα.
    η ερωτηση μου ειναι γιατι 3 φορες ώμους ?
    ολη την εβδομαδα εκανα μια προβα ουσιαστικα της διατροφης που μετα απο διαβασμα θα ακολουθησω, θα σας την γραψω φυσικα να μου πειτε τη γνωμη σας και τις υπερπολυτιμες διορθώσεις σας .
    Καλή Ανάσταση να εχουμε όλοι μας !!!

  19. #19
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εντάξει... το πρόγραμμα μπορείς και να το πετάξεις :) Αλλά υπάρχει και η επιλογή να το ακολουθήσεις φυσικά, μέχρις ότου προσαρμοστεί εντελώς το σώμα σου στην προπόνηση με βάρη.

    Βασικά δεν έχεις καθόλου τρικέφαλους, έχεις μια άσκηση πλάτης εκεί που έχεις γράψει το στήθος... μήπως το έχεις αντιγράψει λάθος;!

    Όπως και να 'χει συγκεντρώσου στο να βρεις ρυθμούς και πατήματα στην διατροφή σου, σε πρώτη φάση, κι έπειτα αλλάζεις και την προπόνηση.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #20

    Default

    Το τσεκαρα ξανα κ ειναι σωστη η αντιγραφη που εκανα. σχετικα με το τοσο αεροβιο τι εχετε να πειτε ?

  21. #21
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δηλαδή τις ημέρες που κάνεις βάρη, δεν κάνεις αεροβική;! Μόνο δύο φορές την εβδομάδα;!

    Σίγουρα χρειάζονται πιο πολλές φορές. Τουλάχιστον 4. Και το πιο σωστό όλων, είναι να γίνεται η αερόβιά σου μετά τα όργανα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #22

    Default

    οχι η αεροβια ειναι καθε φορα κ καθε φορα εκτος των 2 ημερων που ειναι μονο αεροβια να διαρκει 30-40΄


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •