Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 31
  1. #1
    New Member
    Join Date
    22-03-14
    Posts
    35

    Default Ερωτήσεις Περί Διατροφής Στην Εφηβεία

    Εδω και ενα 8μηνο ακολουθω προγραμμα στο γυμναστηριο με αντιστασεις 3 φορες την εβδομαδα και 3 φορες αεροβια γυμναστικη ...
    Εχω χασει κανα 2,5 κιλα περιπου και εχω δει οτι εχω προσθεσει μυικη μαζα μια και ειμαι στην εφηβεια.Ακολουθω μια σωστη διατροφη χωρις ζαχαρες φαστ φοοντ και αλλα τετοια ανοητα πραγματα βαζωντας στην διατροφη μου πρωτεινες οπως αυγα τονος γιαουρτκι μπολικα γαλα και αλλα.Θετω ενα ερωτημα το οποιο ειναι το εξης: Λογο της ηλικιας μου (16.5) πρεπει ντε και καλα καθε μερα να περνω την απαραιτητη ποσοτητα πρωτεινης για τα κιλα μου (79)???
    Δηλαδη αν πχ πρεπει να παρω 140 γρ πρωτεινης και παρω μονο τα 100 θα υπαρξει προβλημα???Το θετω σαν ερωτημα για ειμαι σε μια ηλικια που οπως και ειδα απο τον εαυτο μου κατευθειαν πηρα μαζα μια και παντα ειχα λιγα παραπανισια κιλα... .Το αναφερω αυτο γιατι εχω προβληματιστει απο το φορουμ που διαβαζω οτι ολοι οι μεγαλοι ακολουθουν κατα γραμμα πρωτεινες υδατανρακες κ.α επειδη αυτοι ειναι σε μια ηλικια που δεν εχουν τοσες "ορμονες" αν το λεω σωστα...Παρακαλω βοηθηστε να λυσω την απορια μου.Να αναφερω οτι δεν χρησιμοποιω συμπληρωματα...

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αν τύχει μια μέρα, να μην φας όση πρωτεΐνη σου αναλογεί, δε θα πάθεις τίποτα.

    Αλλά καλύτερα απέφυγε τη συστηματική λήψη μειωμένης ποσότητας πρωτεΐνης, για να έχεις τα βέλτιστα αποτελέσματα που μπορεί να σου δώσει το σώμα σου. Οι ορμόνες σου σε βοηθάνε, αλλά πρέπει κι εσύ να τους δώσεις τα θρεπτικά συστατικά για να κάνουν τη δουλειά τους.

    Σε μεγαλύτερες ηλικίες, υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη για επαρκή κατανάλωση πρωτεΐνης, για το λόγο που ανάφερες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    22-03-14
    Posts
    35

    Default

    Εχω υψος 1.75 και 79 κιλα ποσο περιπου χρειαζεται την ημερα.???

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    150-160 γρ ζωικής πρωτεΐνης την ημέρα, αρκούν.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    New Member
    Join Date
    22-03-14
    Posts
    35

    Default

    Να΄σαι καλα σε ευχαρηστω..Μπορεις να μου πεις συγκεκριμενα παραδειγματα καθημερινα???...Κυριως εχω στην διαθεση μου αυγα,τονο,γαλα,γιαουρτι και το φαγητο της ημερας αν ειναι κρεα ή ψαρι το αξοιοποιω αναλογα ...

  6. #6
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τι παραδείγματα να σου πώ φίλε μου ? Αφού τις έγραψες ήδη τις καλές πηγές πρωτεΐνης. Αντί για γάλα, προτίμησε τυρί χαμηλών λιπαρών.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  7. #7
    New Member
    Join Date
    22-03-14
    Posts
    35

    Default

    Π.χ να μου πεις ενα κεσεδακι γιαουρτι , 5 ασπραδια και τετοια ...την αλλη μερα αντι για το γιαουρτι να φαω μια κονσερβα τονο και τετοια..αν γινεται πες μου 3 ακριβως εναλακτικες επιλογες για να περνω τα 150 γρ πρωτεινης μια και παω 3 φορες την εβδομαδα....(Χωρις χρηση συμπληρωματων)

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αυτά θα τα υπολογίσεις εσύ φίλε μου. Δε μπορώ να το κάνω εγώ για σένα...Πάντως, καλό είναι να μην τρως κονσέρβα τόνου πάνω από 3 φορές τη βδομάδα....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    New Member
    Join Date
    22-03-14
    Posts
    35

    Default

    οσο για τον τονο για αυτο σου ειπα 3 εναλακτικες ...Μα για αυτο ρωταω στο φορουμ για να μου πουνε....Λεω εγω τωρα ..γιατι να τρωω 10 ασπραδια ενω μου αναλογουν μονο τα 8 ?

    Ξερω τι να τρωω και τι να προσεχω απλος με ακριβεια...σιγαρια δεν εχω να μετραωω 100γρ κοτοπουλο κ.α.
    Για αυτο εθεσα το ερωτημα εδω αλλιως ποιος ο λογος? Π.χ
    Πρωινο:4 ασπραδια ,1 ποτηρι γαλα,1 τοστ
    Δεκατιανο:μηλαρακι ή καμια μπανανα με το τοστ (αν δεν το εχω φαει στο πρωινο)
    μεσημεριανο:οτι εχει μαγηρεμενο
    πριν την προπονηση: κανεναν μηλαρακι παλι.
    μετα την προπονηση ασπραδια αυγου ή κρεας (αν εχουμε απο το μεσημερι)
    Βραδινο: γυαουρτακι με αμυγδαλα...

    Μπορεις να μου πεις τουλαχιστον αν αυτο το προγραμμα ειναι εντος οριων???Καμια αλλαγη???σουυ υπενθυμιζω πως ειμαι 16.5 αρα παω σχολειο...και μου ειναι μερικες μερικες μερες αδυνατο να τρωω ξεχωριστα ψαρι ή κρεας αν δεν εχει μαγιρεψει η μητερα μου.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    22-03-14
    Posts
    35

    Default

    Για να το καταλαβαιτε καλυτερα και για να ειμαι πιο κατατοπιστικος το δινω πιο αναλυτικα:
    7:30(πριν το σχολειο) 1 ποτηρι γαλα,με 4 ασπραδια
    10:30(στο διαλειμα του σχολειου)1 τοστ ,1 μηλο
    2:30 μεσημεριανο οταν γυρναω απτο σχολειο. οτι εχει μαγειρεψει η μητερα μου κανενα φασολακι δλδ οσπρια ψαρι κρεας ή κοτοπουλο(ΟΧΙ τηγανιτα ,απεξω κ.α ξερετε)
    5:30 (πριν παω προπονηση) 1 φρουτο ,μηλο ή μπανανα κατα προτιμηση
    7:30 (μετα την προπονηση) 4 ασπραδια αυγου,1 ποτηρι γαλα Εναλακτικες: α)1 κονσερβα τονου με 2 ασπραδια β)Κοτοπουλο ή ψαρι ή κοκκινο κρεας ΕΑΝ εχει περισεψει απτο μεσημεριανο με λιγο ρυζακι ή αλλου ειδους υδατανθρακα
    10:30 (2 ωρες πριν παω για υπνο) 1 γιαουρτι με λιγους ξηρους καρπους.

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Ειμαι 1.75 με 79-80 κιλα 16.5χρονων 3 φορες την εβδομαδα προπονηση και αντιστοιχα 3 φορες αεροβια ,ειτε ποδηλατο ειτε τρεξιμο...Δεν εχω κανει λιπομετρηση αλλα δεν με λες και κανεναν με κοιλιακους ,μια χαρα ειμαι λιγο λιπος εχω στην κοιλια αλλα νταξει δεν ειναι τρομακτικο...Απο μυικη μαζα τους τελευταιους 8 μηνες εχω παρει..
    Θελω να μου πειτε αν αυτη η διατροφη ειναι ικανοποιητικη για την ημερισια προληψη πρωτεινης που μου αντιστιχει αλλα και αν την κανω αυτη μπορω να χασω λιπος ενω να ΑΥΞΗΣΩ την μυικη μου μαζα...!!!Θα σας ειμαι ευγνωμων!
    Last edited by Athlhths; 23-04-14 at 21:55.

  11. #11
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Quote Originally Posted by Athlhths View Post
    οσο για τον τονο για αυτο σου ειπα 3 εναλακτικες ...Μα για αυτο ρωταω στο φορουμ για να μου πουνε....Λεω εγω τωρα ..γιατι να τρωω 10 ασπραδια ενω μου αναλογουν μονο τα 8 ?

    Ξερω τι να τρωω και τι να προσεχω απλος με ακριβεια...σιγαρια δεν εχω να μετραωω 100γρ κοτοπουλο κ.α.
    Για αυτο εθεσα το ερωτημα εδω αλλιως ποιος ο λογος? Π.χ
    Πρωινο:4 ασπραδια ,1 ποτηρι γαλα,1 τοστ
    Δεκατιανο:μηλαρακι ή καμια μπανανα με το τοστ (αν δεν το εχω φαει στο πρωινο)
    μεσημεριανο:οτι εχει μαγηρεμενο
    πριν την προπονηση: κανεναν μηλαρακι παλι.
    μετα την προπονηση ασπραδια αυγου ή κρεας (αν εχουμε απο το μεσημερι)
    Βραδινο: γυαουρτακι με αμυγδαλα...

    Μπορεις να μου πεις τουλαχιστον αν αυτο το προγραμμα ειναι εντος οριων???Καμια αλλαγη???σουυ υπενθυμιζω πως ειμαι 16.5 αρα παω σχολειο...και μου ειναι μερικες μερικες μερες αδυνατο να τρωω ξεχωριστα ψαρι ή κρεας αν δεν εχει μαγιρεψει η μητερα μου.
    Το ρωταω για να μου πουνε δεν ισχυει, ο δρομος ειναι διαβαζω - φτιαχνω μια καλη βαση - μαζευω αποριες - ρωταω, μασημενη τροφη δεν υπαρχει δυστηχως για κανενα φιλε μου. Επισης τι να σου πει ο ανθρωπος που απο την μια λες οτι δεν μετρας 100γρ κοτοπουλο και απο την αλλη τον ρωτας συγκεκριμενα ποσο να τρως και τι? Τι να σου πει αφου δεν μετρας ποσοτητες. Διαβασε εδω να δεις τα θρεπτικα στοιχεια καθε τροφης. http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15211

  12. #12
    New Member
    Join Date
    22-03-14
    Posts
    35

    Default

    Το εχω διαβασει φιλε μου αυτο..Μασημενη τροφη???Εγω εδωσα στον φιλο και σε οσους διαβαζουν το φορουμ και ξερουν για να μου πουν αν χρειαζεται αλλαγη το προγραμμα που εγραψα αναλογα με τα χαρακτηριστικα μου...Αν ημουν ειδικος δεν θα ρωταγα για να σας κουρασω...Εξαλλου το φορουμ αυτη τη μορφη δεν εχει??Σε πληροφορω πως διαβαζω συνεχως θεματα τετοια ...Ευχαριστω για τον χρονο σου ...
    ΥΓ. οταν εννοω δεν χρησιμοποιω Ζυγαρια αυτο σημαινει οτι π.χ αν εχει το μενου κοτοπουλο θα φαω το ψαχνο χωρις την πετσα σε μια κανονικη μεριδα ..ουτε τεραστια αλλα ουτε μικρη με 2 πατατες βραστες ή στο φουρνο (για κρουστα)

  13. #13
    New Member
    Join Date
    22-03-14
    Posts
    35

    Default

    Καποιος που μπορει να απαντησει???Συγνωμη αν γινομαι ενοχλητικος ..;))))))))

  14. #14
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Ργω αυτο που θα εκανα στην θεση σου ειναι να βρω ποσες θερμιδες χρειαζομαι και μετα να φτιαξω 4 γευματα + ενα το μεσημεριανο που τρως οτι υπαρχει που να καλυπτουν αυτες τις θερμιδες. Υπεθεσε οτι απο το μεσημεριανο παιρνεις ας πουμε 300 - 400 θερμιδες? και τις τπολοιπες βαλτες στις τροφες σου. Προσωπικα δεν πιστευω οτι παιδι 17 χρονων για 2ο γευμα του φτανει ενα τοστ και ενα φρουτο. Δεν ειναι αναγκη να εχεις 6 η 7 γευματα. Σε παραδειγμα

    1) Βρωμη με αυγα η γιαουρτι
    2) Ενα σαντουιτς με τυρι χαμηλων λιπαρων και αυγα η κοτοπουλο η τονο και μαρουλι/αγγουρι
    3) Το φαγητο του σπιτιου
    4) Το γευμα μετα την προπονηση
    6) Το γιαουρτι με τα αμυγδαλα

    Τωρα αν θες να εχεις και φρουτο πριν την προπονηση κανενα θεμα. Παρε τις θερμιδες και τον πινακα διπλα και ξεκινα. Τι τρωω μεσα στην μερα? π.χ. 100γρ βρωμη ειναι 380 θερμιδες. Τσουπ τις βγαζεις απο τις συνολικες σου. Μετα 2 φετες ψωμι του τοστ και συνεχισεις να αφαιρεις. Αν στο τελος βρεις οτι τρως οσο πρεπει το κρατας, αν ειναι λιγοτερο η περισσοτερο το προσαρμοζεις. Εγω ετσι εκανα και κανω :)

  15. #15
    New Member
    Join Date
    22-03-14
    Posts
    35

    Default

    Σε ευχαριστω παρα πολυ ...!Θα κατσω να τα κοιταξω τωρα...Οσο για το 2ο γευμα στο σχολειο ειμαι δεν εχω την πολυτελεια να εχω πολλα οπως εγραψες πιο πανω ενα σαντουιτσ με τονο ή τα αλλα που ανεφερες ειναι οκ...Ερωτηση!!! Στα γευματα που δεν διορθωσες π.χ το βραδινο ειναι ενταξει ??Σημαινει οτι δεν χρειαζεται αλλαγη???(Τις ποσοστητες θα τις κοιταξω)

    Οποιος εχει καμια αλλη αποψη-αλλαγη ας την πει ...θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμη!!!

  16. #16
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    ειμαι 16 χρονων...67 κιλα..και ασχολουμαι με το γυμναστηριο..ειμαι σε γραμμωση και ψαχνω ενα πλανο διατροφης να ακολουθησωω,βασισμενο στα κιλα μου και στις αναγκες μου..οποιος μπορει ας βοηθησειι...:) ...προπονουμαι 4-5 φορες την εβδομαδα!και κανω αεροβιο με τις προπονησεις μου..θελω να χασω λιγο λιπος ...
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!
    Last edited by kostas 2; 24-04-14 at 23:56.

  17. #17

    Default

    Παιδιά γεια σας και από μένα,
    Είμαι καινούργιος στο forum και έχοντας ακούσει τα καλύτερα από γνωστούς, θέλω να ρωτήσω για τη διατροφή που με βασανίζει τόσο καιρό.
    Έχοντας ως κύρια γυμναστική σε καθημερινή βάση cross-fit και kick-boxing και με στόχο τη καύση λίπους ( όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα δεδομένου ότι έχω χάσει ήδη αρκετά) θα ήθελα να μου δώσετε μερικά tips για το πως να μοιράσω τους υδατάνθρακες( π.χ. ξέρω ότι στο πρωινό απαγορεύεται) και σε τι ποσότητες.
    Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν ,σε περίπου 1 μήνα μπω σε πρόγραμμα όγκου, θα είναι σωστό δεδομένου ότι έρχεται καλοκαιράκι και δεν είναι ώρα να βάζουμε λίπος που δεν θα μπορούμε να κάψουμε...

    Ευχαριστώ πολύ και κάθε συμβουλή περί διατροφής καλοδεχούμενη!!!

  18. #18
    Pumping Iron giorgos98's Avatar
    Join Date
    06-06-13
    Posts
    434

    Default

    Quote Originally Posted by valadis91 View Post
    Παιδιά γεια σας και από μένα,
    Είμαι καινούργιος στο forum και έχοντας ακούσει τα καλύτερα από γνωστούς, θέλω να ρωτήσω για τη διατροφή που με βασανίζει τόσο καιρό.
    Έχοντας ως κύρια γυμναστική σε καθημερινή βάση cross-fit και kick-boxing και με στόχο τη καύση λίπους ( όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα δεδομένου ότι έχω χάσει ήδη αρκετά) θα ήθελα να μου δώσετε μερικά tips για το πως να μοιράσω τους υδατάνθρακες( π.χ. ξέρω ότι στο πρωινό απαγορεύεται) και σε τι ποσότητες.
    Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν ,σε περίπου 1 μήνα μπω σε πρόγραμμα όγκου, θα είναι σωστό δεδομένου ότι έρχεται καλοκαιράκι και δεν είναι ώρα να βάζουμε λίπος που δεν θα μπορούμε να κάψουμε...

    Ευχαριστώ πολύ και κάθε συμβουλή περί διατροφής καλοδεχούμενη!!!
    Καθε αλλο παρα απαγορευεται στο πρωινο ο υδατανθρακας
    BODYBUILDING IS AN ART, YOUR BODY IS THE CANVAS, WEIGHTS ARE YOU BRUSH AND NUTRITION IS YOUR PAINT. WE ALL HAVE ABILITY TO TURN A SELF PORTRAIT INTO A MASTERPIECE.

  19. #19
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Quote Originally Posted by Athlhths View Post
    Σε ευχαριστω παρα πολυ ...!Θα κατσω να τα κοιταξω τωρα...Οσο για το 2ο γευμα στο σχολειο ειμαι δεν εχω την πολυτελεια να εχω πολλα οπως εγραψες πιο πανω ενα σαντουιτσ με τονο ή τα αλλα που ανεφερες ειναι οκ...Ερωτηση!!! Στα γευματα που δεν διορθωσες π.χ το βραδινο ειναι ενταξει ??Σημαινει οτι δεν χρειαζεται αλλαγη???(Τις ποσοστητες θα τις κοιταξω)

    Οποιος εχει καμια αλλη αποψη-αλλαγη ας την πει ...θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμη!!!
    Το βραδυνο σου ειναι μια χαρα, μακαρι να μ αρεσε και εμενα το γιαουρτι αλλα

  20. #20
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Quote Originally Posted by kostas 2 View Post
    ειμαι 16 χρονων...67 κιλα..και ασχολουμαι με το γυμναστηριο..ειμαι σε γραμμωση και ψαχνω ενα πλανο διατροφης να ακολουθησωω,βασισμενο στα κιλα μου και στις αναγκες μου..οποιος μπορει ας βοηθησειι...:) ...προπονουμαι 4-5 φορες την εβδομαδα!και κανω αεροβιο με τις προπονησεις μου..θελω να χασω λιγο λιπος ...
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!
    Γεια σου φιλε μου.. ετοιμη διατροφη δεν υπαρχει να σου δωσει καποιος.. Στην ενοτητα της διατροφης λεει πως να φτιαξεις την δικια σου και μετα οτι διορθωσεις χρειαζεται εδω ειμαστε.

  21. #21
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Quote Originally Posted by valadis91 View Post
    Παιδιά γεια σας και από μένα,
    Είμαι καινούργιος στο forum και έχοντας ακούσει τα καλύτερα από γνωστούς, θέλω να ρωτήσω για τη διατροφή που με βασανίζει τόσο καιρό.
    Έχοντας ως κύρια γυμναστική σε καθημερινή βάση cross-fit και kick-boxing και με στόχο τη καύση λίπους ( όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα δεδομένου ότι έχω χάσει ήδη αρκετά) θα ήθελα να μου δώσετε μερικά tips για το πως να μοιράσω τους υδατάνθρακες( π.χ. ξέρω ότι στο πρωινό απαγορεύεται) και σε τι ποσότητες.
    Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν ,σε περίπου 1 μήνα μπω σε πρόγραμμα όγκου, θα είναι σωστό δεδομένου ότι έρχεται καλοκαιράκι και δεν είναι ώρα να βάζουμε λίπος που δεν θα μπορούμε να κάψουμε...

    Ευχαριστώ πολύ και κάθε συμβουλή περί διατροφής καλοδεχούμενη!!!
    Kαλησπερα.. Αρχικα αν μπορεις δωσε περισσοτερες πληροφοριες, εχω καποιες αποριες εγω, οταν λες καθε μερα και τα δυο μαζι? Γιατι ειμαι κοντα στον χωρο γενικα και εχω ακουσει για προπονηση με βαρη και μετα στα καπακια κικ μποξ και γενικα 3ωρα προπονησης. Γενικα αυτες οι προπονησεις ειναι αρκετα απαιτητηκες σε θερμιδες και θες καλες ποσοτητες φαγητου για να αντεξεις σε καλο επιπεδο και να βγαζεις και χρονους στο crossfit.

    Τωρα γενικα στο δευτερο που λες οχι κανενα προβλημα δεν υπαρχει.. μιλαω παντα μην γνωριζοντας αν εχεις βλεψεις για αγωνες στο kick η στο crossfit..

    Καλως ηρθες και εσυ και ο φιλος Κωστας!

  22. #22
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    ευχαριστω για το καλοσωρισμα!
    τη διατροφη μου τη χωριζω συνηθως σε 5 γευματαα
    7:30 ασπραδια (μπορει και κανα κροκο) με βρωμη
    11:30 1 τοστ και 1 φρουτο (μηλο η μπανανα)
    2:30 οτι εχουμε σπιτι...(π.χ κοτοπουλο με σαλατα,οσπρια κτλ.)
    5:30-6 γιαουρτι με αμυγδαλα(περιορισμενη ποσοτητα)
    8:30-9 (το μεσημεριανο πιο ελαφρια η τονο σε νερο)
    συμβουλες και διορθωσεις ολες δεκτες...ευχαριστω πολυ!!

  23. #23
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Ακομα δεν λες το υψος σου.. Αλλο 67 κιλα με 1.70 υψος και αλλο με 1.90 ας πουμε. Αν δεν εχεις μεγαλα ποσοστα λιπους καλο θα ηταν να εκμεταλλευτεις την ηλικια σου για να βαλεις μυικα κιλα. Γενικα στην διατροφη σου απλα εχεις πολυ χαμηλο τον υδατανθρακα αλλα κραταω μια επιφυλαξη μεχρι να πεις το υψος..

  24. #24
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    υψος 1.72!

  25. #25
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Οκ τοτε, απο λιπος πως εισαι?
    Γενικα σε τετοιες ηλικιες μου αρεσει που ο αλλος μπορει να βαλεις μυικα κιλα πιο ευκολα σε σχεση με καποιο μεγαλυτερης ηλικια οποτε αν δεν εχεις προσβλημα με το λιπος σου σε ενοχλητικο βαθμο σιγα σιγα θα ανεβαζα τις ποσοτητες στις τροφες και θα ανεβαζα την αεροβια. Επειδη ομως εδω ειναι το ποστ του αλλου φιλου καλυτερα φτιαξε ενα δικο σου να μπορουμε να σου δωσουμε συμβουλες εκει σε οτι αλλο θες.

  26. #26
    New Member
    Join Date
    22-03-14
    Posts
    35

    Default

    Quote Originally Posted by BillPeristeri3 View Post
    Το βραδυνο σου ειναι μια χαρα, μακαρι να μ αρεσε και εμενα το γιαουρτι αλλα
    Ποτε δεν μαρεζε το γιαουρτι ...αλλα με κανενα φρουτο ή αμυγδαλα ειναι το κατι αλλο!!!Εχω και ενα αλλο ερωτημα...
    Ζυγαρια για να ζυγιζω τα τροφιμα δεν εχω ..π.χ 160 γραμμαρια κοτοπουλο...μηπως ξερεις κανενα tip ωστε να τα μετραω σωστα χωρις να ξεφευγω σε ποσοτητες???

  27. #27
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Οχι :/ Aλλα με 10 ευρω μπορεις να παρεις μια :p Η δικια μου εχει βγει διαμαντι και εκανε 10 ευρω και εδω και 2 χρονια ουτε μπαταριες δεν αλλαξα :p

  28. #28

    Default

    Κάποιες μέρες τυχαίνει να μου κάθονται την ίδια μέρα ( πρωί crossfit και απόγευμα kick-boxing). Η αλήθεια είναι ότι δεν κυνηγάω αγώνες σε κανένα από τα δύο και ως εκ τούτου δεν ασχολούμαι πολύ με τον χρόνο παρά μόνο να βγαίνει στο μέγιστο βαθμό που μπορώ. Το πρόβλημα είναι να βρω χρόνο να βάλω και βάρη αυτές τις μέρες γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν βγαίνουν όσο και να φας. Τις μέρες που δεν έχω και τα δύο θα έχω μόνο βραδινό crossfit οπότε προσπαθώ να βάλω βάρη πιο νωρίς μήπως και πάρουμε λίγο μυική μάζα, αν και χλωμό το βλέπω με τόσο αερόβιο.

    Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως

  29. #29

    Default

    Quote Originally Posted by giorgos98 View Post
    Καθε αλλο παρα απαγορευεται στο πρωινο ο υδατανθρακας
    Απλά επειδή κάπου διάβασα και μου το είπε και ο προπονητής μου ότι το πρωί ο υδατάνθρακας ''κόβει'' το κάψιμο λίπους και μου είπε να τρώω μόνο πρωτείνες.Με άλλα λόγια αν είσαι πάνω από 10% να μην τρως υδατάνθρακες το πρωί

  30. #30
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    γενικα παντως και παραπανω πρωτεινη να εχεις μια μερα...δεν κανει κακο.....
    το κακο ειναι ο παραπανω υδατανθρακας...γιατι αν δεν καει...γινεται λιπος...
    ο υ/δ σου δινει ενεργεια....θελει προσοχη κατα την αποψη μου να τον περιοριζεις προς το βραδυ....και να τρως κανονικα το πρωι για να εχεις ενεργεια...
    δλδ με την λογικη να το παρεις...ετσι βγαινει....δεν μπορεις το πρωι να μην παρεις ενεργεια!
    με το κρος νομιζω δεν παιρνεις μαζα....ισως ενα πρηξιμο...
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οι Ερωτήσεις Μου Περί Διατροφής Μετά Από Μελέτη
    By Tsiripas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 29-11-13, 14:35
  2. Σχολιασμός Διατροφής Για Ογκό Στην Εφηβεία (15χρ.)
    By Venum in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 02-06-13, 21:32
  3. Συμπληρώματα διατροφής στην εφηβεία
    By wein in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 13-11-12, 23:28
  4. Ερωτήσεις περί διατροφής!
    By georgz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 19-09-09, 02:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •