Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    15

    Default Χαλάρωση Δέρματος Μετά Από Απώλεια Κιλών

    γεια σαααααααςςςς!!
    Λοιπον, το δικο μου προβλημα που με τυρανναει ειναι η χαλαρωση στο δερμα μου μετα απο τα παραπανω κιλα που εχασα.Κυριως στους γλουτους στους μηρους εσωτερικα και στην κοιλια.γυμναστηριο πηγαινω εδω και εναμιση χρονο, με οχι ομως αρκετη προσπαθεια και επιμονη και με πολυ μετρια εντασης γυμναστικη η πιο εντονης κατα διαστηματα ομως εξαιτιας πιεσμενου χρονου.Ομως θελω να το παρω περισσοτερο στα σοβαρα το γυμναστηριο αυτη την φορα.παντως κανω κυριως αεροβια 3-5 φορες την εβδομαδα 40 λεπτα οταν ειμαι συνεπης στο προγραμμα μου.
    Η αληθεια ομως ειναι οτι απογοητευομουν πολυ ευκολα ειδικα οταν διαβαζα επανειλλημενα οτι η μονη λυση ειναι η πλαστικη κατι που δεν εχω την δυνατοτητα οικονομικα, να κανω.εχω χασει πολλα κιλα, τοσα που πλεον δεν μπορω να λογαριασω ποσα και τα εχασα περιπου σε ενα χρονο.Πλεον ειμαι 65 κιλα με υψος 1.80.Αλλα οσο λεπτο πλεον δειχνει επιτελους το σωμα μου και οπως ακριβως παντα το ηθελα, με ρουχα αλλο τοσο απογοητευομαι οταν με βλεπω χωρις αυτα και ετσι πεφτω παντα πολυ ψυχολογικα, ριχνοντας ετσι και την αυτοπεποιθηση μου..
    το ερωτημα μου λοιπον ειναι αν εχει ελπιδες το σωμα μου με επιμονη τουλαχιστον καποτε να ανακαμψει η τζαμπα ελπιζω???

  2. #2
    New Member bio's Avatar
    Join Date
    06-09-12
    Posts
    84

    Default

    Γεια σου φίλε!!! Την απάντηση την έχεις δώσει απο μόνος σου, χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια, υπομονή. Δώσε βάση ιδιάιτερη στα βάρη, δεν χρειάζεται να χαλιέσαι ψυχολογικά πρέπει να έχεις στόχο. Εμπλούτισε την διατροφή σου με λιπαρά ψάρια ή αν δεν μπορείς πάρε συμπλήρωμα omega3, επίσης και βιταμίνη c. Τώρα για κάτι που θα σε βοηθήσει επιπλέον τρίβε το σώμα σου με μία λούφα και μετα το ντούς που θα κάνεις χρησιμοποίησε μια οποιαδήποτε ενυδατική κρέμα. Απο την μια στιγμή στην αλλη θαυματα δεν γίνονται.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by bio View Post
    Γεια σου φίλε!!! Την απάντηση την έχεις δώσει απο μόνος σου
    χαχαχα βασικα κοπελα ειμαι!!!!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by bio View Post
    Δώσε βάση ιδιάιτερη στα βάρη, δεν χρειάζεται να χαλιέσαι ψυχολογικά πρέπει να έχεις στόχο.
    βασικα ακριβως επειδη ειμαι κοπελα, δεν κανω βαρη πλεον διοτι ενιωθα τον μυ φουσκομενο οταν εκανα αλλα δεν βοηθησε σε κατι στο δερμα, και μου ειπαν να επικεντροθω στην αεροβια και σταματησα τα βαρη..

  5. #5
    New Member bio's Avatar
    Join Date
    06-09-12
    Posts
    84

    Default

    Ωχ συγνώμη είχα υποψίες αλλα ενταξει λίγο το κακό χαχαχα!!

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    03-05-13
    Location
    Athens, Kamatero
    Posts
    294

    Default

    Quote Originally Posted by misha19 View Post
    βασικα ακριβως επειδη ειμαι κοπελα, δεν κανω βαρη πλεον διοτι ενιωθα τον μυ φουσκομενο οταν εκανα αλλα δεν βοηθησε σε κατι στο δερμα, και μου ειπαν να επικεντροθω στην αεροβια και σταματησα τα βαρη..
    Γεια σου και σένα. Λοιπόν έχεις 2 επιλογές. Αερόβιο,βαρη, διατροφή το οποίοο θέλει χρόνο, επιμονή και υπομονή ή πλαστική το οποίο δεν έχεις όπως λες την οικονομική δυνατότητα. Μη σε φοβίζει αυτό που λες ότι ένιωθες το μυ φουσκωμένο. Λογικό είναι μετά από προπόνηση κάποια μυικής ομάδας, αυτή η μυική ομάδα να είναι πρησμένη.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    15

    Default

    καταλαβα, δηλαδη τα βαρη παιζουν σηματικο ρολο..βασικα εχω διαβασει πολλες φορες οτι οργανα οπως ειναι για τα ποδια, για προσαγωγους απαγωγους, ειναι επικηνδυνα , και μπορει να κανει ζημια στο μυ, η να προκαλεσει ανισορροπια, υπερπροπονηση και οπως ειπα και παραπανω φουσκωνει τον μυ αλλα κατω απο το λιπος μονο, και στη δικη μου περιπτωση επειδη δε υπαρχει πολυ λιπος, πραγματι παρατηρησα οτι ηταν λιγο πρισμενος, οχι μονο μετα το γυμναστηριο, γενικα.για αυτο και τα σταματησα.Αλλα γενικα μπορω να δω οτι εχω αρκετα δυνατους μυς, αλλα η πλακα ειναι οτι δεν μπορω να ξερω αν τους αποκτησα απο τα βαρη η την αεροβια !!!!

  8. #8

    Default

    γενικά το γρήγορο αδυνάτισμα δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί το δέρμα λειτουργεί σαν λάστιχο και δεν προλαβαίνει σε τόσο γρήγορο χρονικό διάστημα να μαζέψει. θέλει αρκετή γυμναστική και αρκετή δουλειά για να δείς αποτελέσματα.
    έχω δεί περιστατικό με φίλο που ήταν 150 κιλά και σε ένα χρόνο με σκληρές δίαιτες και λιποδυαλιτικά έμεινε μισός απότι ήταν με αποτέλεσμα τώρα να παλευει 2-3 χρόνια στα γυμναστήρια για να αποκτήσει όγκο και να σφήξει το δέρμα του. γιαυτό και για σένα η μόνη λύση θα ήταν να γυμναστείς κάνοντας βάρη για να αποκτήσεις και λίγο μυικό ιστό έτσι θα δέιξει το σώμα σου πιο σφιχτό....γιατί το δέρμα από μόνο του δεν πρόκειτε να εξαφανιστεί έτσι απλά. και όσο για τα κιλά με βάση το ύψος σου είσαι αρκετά πιο κάτο θα μπορούσες δηλ και 70 κιλά και να είσαι μια χαρά. οπότε για μένα βάλε σαν στόχο να δουλέψεις τους μύες σου και να φτάσεις γύρο στα 70 κιλά. δεν είναι κακό άλλωστε να έχει μια γυναίκα λίγους μυες παραπάνω ίσα ίσα σε πληροφορό ότι αρέσει και σε πολλύς άντρες αυτό το στυλάκι γυναίκας. κάτι δηλ σε στυλ ελένης πετρουλάκι ας πούμε ;)

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    ΜΟΝΟ με βάρη θα δώσεις σφίγγος στο σώμα σου. Γέννησα 2 παιδιά. Από τη 2η γέννα μου βγήκα από το μαιευτήριο +30κιλά (95) από ότι πριν τη πρώτη ΄γέννα. Είχα 2 φορές (σε 2 γέννες) μια κιλιά εγγύου ίσα με τον Αίνο της Κεφαλλονιάς.

    Η κοιλιά μου σήμερα είναι όπως βλέπεις στις φωτό - αυτή με το άσπρο μπούστο είναι Φλεβάρη αν δεν κάνω λάθος, η άλλη με τη πιτζάμες πρόσφατη.

    Υπάρχει μια ελαφρά χαλάρωση, δεν την βλέπεις στο όρθι παρά μόνο στις κάμψεις κορμού κυρίως όταν ζαρώνει το δέρμα. Αλλά όταν γίνω πλούσια και πάω στη βραζίλ για τόταλ λιφτ θα φτιάξω και άυτή τη λεπτομέρεια. :)

    Σφίξε το σώμα σου με βάρη αλλιώς προκοπή δεν θα δεις.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Rea!; 07-05-14 at 15:02.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  10. #10

    Join Date
    26-11-13
    Posts
    3

    Default

    Πανω στην ερωτηση της κοπελιας μου δημιουργηθηκε μια απορια..Το σωμα κανει ραγαδες απο την αποτομη αυξηση ή μειωση κιλων..Ποια ειναι μια ασφαλης μειωση κιλων (ποσα κιλα να χανουμε δλδ καθε μηνα σε περιοδο γραμμωσης) για να μην κανει ραγαδες και ποσα κιλα να αυξανουμε το βαρος μας για να μην κανει ραγαδες σε περιοδο ογκου καθε μηνα?

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλό είναι να χάνεις λιγότερο από 1 κιλό τη βδομάδα.... Αντίστοιχα, στον όγκο, καλό είναι να μην ξεπερνάς τα 2 κιλά το μήνα...
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by kolonias245 View Post
    γενικά το γρήγορο αδυνάτισμα δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί το δέρμα λειτουργεί σαν λάστιχο και δεν προλαβαίνει σε τόσο γρήγορο χρονικό διάστημα να μαζέψει. θέλει αρκετή γυμναστική και αρκετή δουλειά για να δείς αποτελέσματα.
    βασικα, η αληθεια ειναι οτι δεν τα εχασα και σε τοοοσο μικρο χρονικο διαστημα..δηλαδη πχ σε 5 η 6 μηνες μιλαμε οτι εχασα οσα εχασα συνολικα σε ενα χρονο..δηλαδη ξεκινησα τον μαιο του '12 εως τον μαιο του 13..και τα τελευταια δεκα κιλα απο τον νοεμβριο που περασε εως σημερα!!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλό είναι να χάνεις λιγότερο από 1 κιλό τη βδομάδα.... Αντίστοιχα, στον όγκο, καλό είναι να μην ξεπερνάς τα 2 κιλά το μήνα...
    αυτο απαντησα και στον kolonias245!
    τα εχανα σταδιακα και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ξεπερνουσα τα 4 κιλα τον μηνα..
    στην δικη μου περιπτωση δλδ..

  14. #14
    New Member
    Join Date
    01-05-14
    Posts
    15

    Default

    ρεα συγχαρητιρια!!ειχες μεγαλη χαλαρωση?τι προγραμμα εκανες ακριβως ποσες φορες βαρη?πηρες και τιποτα συμπληρωματικα?καποιο συμπληρωμα, πρωτεινη??
    να σου ζησουν και τα παιδακια σου!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χαλάρωση Μετά Από Απώλεια 48 Κιλών
    By diegito80 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 05-05-15, 12:05
  2. Συμβουλές για Χαλάρωση Δέρματος από απώλεια αρκετών κιλών (39 χρ.)
    By deshay in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 20-06-13, 11:31
  3. Συμβουλές για χαλάρωση δέρματος μετά από απώλεια αρκετών κιλών
    By inqueL in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-02-13, 14:23
  4. Χαλάρωση Μετά Από Απώλεια Βάρους
    By emilie in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 36
    Last Post: 27-05-12, 13:27
  5. Απώλεια Βάρους Και Χαλάρωση Δέρματος
    By Panagiotis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 26-06-10, 21:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •