Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 41 of 41
  1. #31

    Join Date
    04-05-14
    Posts
    100

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Έχεις κάνει 8 ερωτήσεις για ψάρι , όσο και καλή διάθεση να υπάρχει από τα μέλη κάπου γίνεται κουραστικό !
    Στο λέω ενημερωτικά για να ξέρεις πως λειτουργεί το πράμα....
    Διάβασε....σύγκρινε....συμπέρανε !
    απαντησε μου μονο αυτο και τερμα, ο τονος στο κεσεδακι εχει τα ιδια ω3 λιπαρα με το φρεσκο τονο?και επισης που μπορω να βρω φρεσκο τονο?

  2. #32
    Pumping Iron
    Join Date
    03-05-13
    Location
    Athens, Kamatero
    Posts
    294

    Default

    Quote Originally Posted by bb6 View Post
    απαντησε μου μονο αυτο και τερμα, ο τονος στο κεσεδακι εχει τα ιδια ω3 λιπαρα με το φρεσκο τονο?και επισης που μπορω να βρω φρεσκο τονο?
    Ρε φίλε τι απάντησε μου μόνο αυτό και τέρμα; Δεν είναι ότι δεν θέλει να σε βοηθήσει κάποιος. Ίσα ίσα απότι βλέπεις σε βοηθάνε και εσύ δεν λες να καταλάβεις. Μην τα περιπλέκεις τα πράγματα. Φάε εκεί το ψαράκι και το πόσο διαφορά στα γραμμάρια ω3 έχει το κάθε ψάρι από το άλλο είναι λεπτομέρειες.

  3. #33
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    Ο φρέσκος τόνος ανήκει στα λιπαρά ψάρια, τα οποία χαρακτηρίζονται από υψηλή περιεκτικότητα σε ω-3 πολυακόρεστα λιπαρά οξέα, όπως το εικοσαπεντανοϊκό οξύ (ΕPA) και το δοκοσαεξανοϊκό οξύ (DHA). Ο τόνος σε κονσέρβα, περιέχει εξίσου τις ίδιες υψηλές περιεκτικότητες σε ω-3 λιπαρά οξέα, ενώ ταυτόχρονα αποτελεί έναν εύκολο και οικονομικό τρόπο για να τον απολαύσει κάποιος.

    Tα μεγάλα ψάρια (π.χ. ο τόνος, ο ξιφίας, το σκουμπρί μεγάλου μεγέθους), επειδή ζουν περισσότερα χρόνια, συσσωρεύουν μεγαλύτερη ποσότητα βαρέων μετάλλων και ιδιαίτερα υδραργύρου και γι' αυτό θα πρέπει να αποφεύγεται η κατανάλωσή τους σε συστηματική βάση. Αντίθετα, τα μικρά ψάρια, τα θαλασσινά, τα οστρακοειδή κ.ά. περιέχουν σημαντικά χαμηλότερα επίπεδα βαρέων μετάλλων και διοξινών.
    Γενικα τα συνηθισμένα βαρεα μεταλλα που έχουν τα ψάρια είναι υδράργυρος, καδμιο και μολυβδος.

    Tα βαρέα μέταλλα αποτελούν χημικές ενώσεις, που σε μεγάλες συγκεντρώσεις γίνονται τοξικές και επομένως επικίνδυνες για τον οργανισμό. H χρόνια έκθεση του ανθρώπινου οργανισμού ιδιαίτερα σε υδράργυρο επιδρά αρνητικά στο ανοσοποιητικό σύστημα, ενώ υπάρχουν ενδείξεις και για επιβάρυνση του καρδιαγγειακού συστήματος. 

    Τώρα αν θες να δεις ακριβώς πόση διαφορά έχουν. Πάρε μια κονσερβα δες πόσο λιπος έχει,βρες και το λιπος του φρέσκου και συγκρινε.

    Γενικά αν προτιμάς φρεσκο ψάρι.αλλά τρωε μερικές φορές και κονσέρβα κυριως επειδή βολεύει.
    Last edited by leftko; 06-05-14 at 23:38.

  4. #34
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Quote Originally Posted by bb6 View Post
    θελω να ρωτησω απ αυτα εδω ποια να κρατησω να εχω γενικως στη καθημερινοτητα μου δηλαδη να ειναι ευκολο να τα βρεις και στο σουπερμαρκετ?

    Σολομος
    Μπακαλιαρος
    Τονος (φρεσκος)
    Πεστροφα
    Αν δεν εχεις οικονομικο θεμα ειναι μια χαρα ψαρια. Απλα ειναι λιγο ακριβα.
    Απο την αλλη αν βρεις καποιο μικρο ψαρι (ειδικα η σαρδελα), ειναι εξισου καλη πηγη πρωτεινων και καλων λιπαρων, και πολλες φορες σε πολυ καλη τιμη.
    Γενικα θελει λιγο προσοχη με τα μεγαλα ψαρια, γιατι απ'οσο ξερω συγκεντρωνουν υδραργυρο. Καλο θα ηταν να κανεις και μια αναζητηση στο αχανες Internet... θα μαθεις πολλα!
    Last edited by HoHe; 07-05-14 at 22:11.

  5. #35

    Join Date
    04-05-14
    Posts
    100

    Default

    να ρωτησω παιδια κατι εγω τρωω καταρχην απο ψαρια μονο σαρδελα σε κονσερβα και ηθελα να μου πειτε το υγρο που εχει μεσα να το χυνω ή οχι?και επισης αν τρωω καθε μερα ειναι βλαβερο στην υγεια λογω του οτι το ψαρι βρισκεται μεσα στη κονσερβα ή μπα?

  6. #36

    Default

    Καλό είναι να μην τρώς συνέχεια κονσέρβες και το υγρό που λές είναι συνήθως λάδια ή κάποια σάλτσα οπότε περισσότερα λιπαρά.

  7. #37
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-11-19
    Posts
    137

    Default

    Πάνω στο θέμα αυτό, επειδή μπερδεύτηκα με τις ποσότητες ppm, ποια (κατεψυγμένα ψάρια) μπορώ να τρώω συχνά ή ποιο συνδυασμό αυτών μπορώ να συνδυάσω ( πχ μια Δευτέρα και μια Πέμπτη) προκειμένου να μην έχω πρόβλημα με τον υδράργυρο;healthline.com/nutrition/mercury-content-of-fish#fish-concentrations"Μπορώ να τρώω τον Μπακαλιάρο 2 φορές τη βδομάδα ; (Από ΑΒ πχ ). Να τρώω μια Πέρκα και μια Μπακαλιάρο;

  8. #38
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Φυσικά και μπορείς. Και 2 και περισσότερες φορές! Να χεις ποικιλία στα ψάρια , όπως και σε όλες τις τροφές σου.

  9. #39
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-11-19
    Posts
    137

    Default

    Ευχαριστώ πολύ! Έβγαλα ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα το οποίο συνοψίζεται με την παρακάτω παραδοχή

    Οι έρευνες λένε ότι η μέγιστη δοσολογία υδραργύρπου που πρέπει να καταναλώσουμε είναι 0,1 microgram ανα κιλό βάρους. Για παράδειγμα , αν κάποιος έχει 70 κιλά βάρος, χρειάζεται 7 microγραμμάρια ή 0,007 mg !

    Βλέποντας τον πίνακα στη σελίδα της wikipedia "Mercury in fish" , πρέπει να προσέχουμε τι επιλογή ψαριού πρέπει να καταναλώσουμε. Εγώ πήγα και πήρα (επειδή δεν ήξερα) γλαύκος ο οποίος εμπεριέχει 0.979 mg αν κιλό! Δηλαδή αν κάποιος με ΄βαρος 70 κιλά. καταναλώσει μισό κιλό γλαύκο σε μια μέρα, έχει συμπληρώσει υδράργυρο για 70 μέρες! ! Ενώ ο ίδιος, αν τρώει κάθε μέρα μισό κιλό σαρδέλα, δεν αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημά! ΘΈλει τεράστια προσοχή στην επιλογή των ψαριών!

  10. #40
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλά άμα το πάμε έτσι, θα μας έρθει τρέλα..
    Και που ξέρεις οι σαρδέλες που τρως από που αλιεύτηκαν; Σε ποια χώρα και σε ποιες συνθήκες;
    Ο γλαύκος που λες...αμα καταφέρεις να τον φας πανω από 1 φορά θα σου δώσω μετάλλιο.. Δεν τρώγεται..
    Μη τα παίρνεις όλα κατα γράμμα, γιατί αμα το πας έτσι, κανε το ίδιο μεχρι και με τον αέρα που αναπνέεις.

  11. #41
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Δεν υπάρχει καμία επίσημη οδηγία που να λέει τι ψάρια μπορούμε να καταναλώνουμε και σε τι συχνότητα. Ούτε ξέρεις το χ ψάρι που τρως πόσο έχει εκτεθεί.

    Οπότε αρκεί απλά να τηρείς ένα μέτρο το οποίο χρειάζεται έτσι κι αλλιώς σε όλα τα τρόφιμα και σε οτιδήποτε κάνουμε στη ζωή μας θα έλεγα.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μακροστοιχεία Ψαριών
    By iceburner in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 40
    Last Post: 22-06-20, 11:28
  2. Επιλογή Κέτσαπ Σε Bodybuilding Διατροφή
    By Painless in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 10-02-14, 15:09
  3. Σχετικά Με Την Επιλογή Προγράμματος Bodybuilding
    By tas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 04-06-11, 14:53
  4. Επιλογή Προηγμένων Συμπληρωμάτων Bodybuilding
    By vasil83 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 11-04-11, 19:41
  5. Μπιφτέκια Ψαριών Με Πατάτες Στο Φούρνο!!!
    By Giant in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 26-03-11, 09:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •