Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1

    Default Απώλεια Βάρους Με Χορτοφαγική Διατροφή

    Καλημέρα σε όλους! :) Είμαι 23 χρονών ύψος 1.60 και βάρος 57 κιλά με αυξημένη αποθήκευση λίπους σε μηρούς και γλουτούς(αδύνατο το πάνω μέρος του σώματος).Εδω και ένα χρόνο για διάφορους λόγους είμαι χορτοφάγος με περιστασιακή κατανάλωση θαλασσινών.Γαλακτοκομικά και αυγά τρώω κανονικά όπως και θρεπτικά τρόφιμα τύπου:ξηροί καρποί(λίγο),chia seeds,ιπποφαές,γκότζι,βρώμη,γάλα σόγιας(δεν πίνω γάλα αγελάδος),χυμός σιταρόχορτου.Και φυσικά αρκετά λαχανικά,μανιτάρια,φρούτα,μαύρο ρύζι,πολύσπορο ψωμί,όσπρια κλπ.Κρέας ούτε ζωγραφιστό.Αυτά από διατροφή.
    Λόγω έλλειψης χρόνου πρωτίστως και αυτοκινήτου-χρημάτων δευτερευόντος,δε μπορώ να γραφτώ γυμναστήριο αλλά έχω ένα επαγγελμ. stepper στο σπίτι,στρωματάκι κοιλιακών και την δυνατότητα να πάω για τρέξιμο σε γηπεδάκι 2 φορές την εβδομάδα.
    Σε αυτά τα πλαίσια τι με συμβουλεύετε ώστε να χάσω 9 κιλά που θέλω;Δηλαδή ποια τρόφιμα να μειώσω/αυξήσω,πόσο step/τρεξιμο να κάνω και αν μου προτείνετε να εντάξω στη γυμναστική μου βαράκια και πόσων κιλών.

    Ξέρω ότι δε ζητάω συμβουλές για επαγγελματικό bodybuilding,αλλά θα με βοηθούσατε πολύ ώστε να φτιάξω το επιθυμητό σώμα για να αισθανθώ καλύτερα :)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Last edited by Catherine; 12-05-14 at 13:21.

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Κατερίνα καλώς ήρθες στη παρέα μας !
    Διάβασε τα sticky θέματα εδώ στο γυναικείο και πάρε ιδέες , οι Μούσες του Φόρουμ θα αναλάβουν να σε καθοδήσουν !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Καλησπερα Κατερίνα και καλως ήρθες!!

    Ποιός ακριβώς είναι ο στόχος σου? Θες απλά να έχεις ένα λιγνό κορμί ή θες να έχεις ένα "δυνατό" κορμί, σφιχτό με κάποια ελαφρυά μυικότητα? Περιέγραψε μας με λίγα λόγια ποιο είναι το επιθυμητό κορμί το οποίο θα ήθελες να πετύχεις (ανεξαρτήτου κιλών/ζυγαριάς).
    The sky is not the limit when there are footprints on the moon!

  4. #4

    Default

    καλώς σας βρήκα! :) Για αρχή θα ήθελα να μειωθεί το λίπος δηλαδή μηροί και γλουτοί καθώς και να σφίξουν.Κυτταρίτιδα έχω ελάχιστη πιο πολύ χαλάρωση θα έλεγα.Οπότε θα επέλεγα το 2ο από αυτό που μου είπες :) Γίνεται να το επιτύχω χωρίς εγγραφή σε γυμναστήριο με αυτά που προανέφερα και με χορτοφαγική διατροφή;Κάθε συμβουλή διατροφής-γυμναστικής ευπρόσδεκτη!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Κοίτα το "ιδανικό" θα ήταν να πάς γυμναστήριο όχι οτι στο σπίτι με τον κατάλληλο εξοπλισμό δεν μπορείς να επιτύχεις τον στόχο σου απλά θα ήταν πιο "εύκολο" με το γυμναστήριο μιας που θα έχεις πληθώρα επιλογών όσον αφορά ασκήσεις/όργανα/βάρη κτλ.

    Φυσικά αν δεν έχεις την δυνατότητα εννοείται η καλύτερη επιλογή για σένα είναι να γυμνάζεσαι στο σπίτι με ότι εξοπλισμό έχεις και στην πορεία να συμπληρώνεις ότι χρειάζεσαι απο εξοπλισμό σιγά σιγά ανάλογα την οικονομική σου δυνατότητα και φυσικά τον ελεύθερο χώρο που υπάρχει στο σπίτι σου.

    Τώρα όσον αφορά το 2ο κομμάτι δηλαδή ένα σφιχτό δυνατό κορμί με ελαφρια μυικότητα αυτό δεν μπορείς να το επιτύχεις μόνο με αερόβια άσκηση, δηλαδή steps, τρέξιμοκτλ κτλ. Οπότε καλό θα ήταν να κάνεις ασκήσεις σπίτι σου που να χρησιμόποιείς αντίσταση είται απο βάρη (αλτήρες) είτε απο λάστιχα (με διαφορετικές αντιστάσεις το καθένα για ποικιλία). Ο χρυσός συνδιασμός είναι Διατροφή-Βάρη-Αερόβια.

    Γράψε μας εδώ αναλυτικά τα γεύματα σου (μια τυπική ημέρα) τι περιλαμβάνουν και τί ποσότητες τρώς (σε περίπτωση που δεν μετράς γραμμάρια/θερμίδες) καλό θα ήταν να ξεκινήσεις για να έχεις ένα μπούσουλα και τα παιδιά που έχουν πολλές παραπάνω γνώσεις απο εμένα στα θέματα προγραμμάτων γυμναστικής και διατροφής θα σου πούν τις διορθώσεις/προτάσεις τους.

    Μπορείς να επιτύχεις πολλά και χωρίς να έχεις τις ιδανικές προυποθέσεις...αρκεί να έχεις θέληση/πείσμα και προσήλωση στον στόχο σου. Αν θές κάτι πολύ θα το επιτύχεις αρκεί να είσαι πειθαρχημένη και συνεπής...και φυσικά υπομονετική! Τα αποτελέσματα πολλές φορές αργούν όμως ΠΑΝΤΑ έρχονται αν επιμένουμε! :)
    The sky is not the limit when there are footprints on the moon!

  6. #6

    Default

    Δηλαδή τι βαράκια χρειάζομαι να έχω και πόσες επαναλήψεις;Να υπενθυμίσω πάλι ότι ποτέ δεν εχω κάνει ιδιαίτερη γυμναστικη πέραν αυτων που περιέγραψα και ότι είμαι αρχάρια σε αυτά :) Από λάστιχα δεν ξέρω καθόλου.Λόγω διαβασματος τους τελευταίους μήνες έτρωγα απο τα τρόφιμα που ανεφερα στο αρχικό ποστ δηλαδή αρκετές ποσότητες και αρκετές φορές τη βδομαδα πατάτες και ζυμαρικά(λάθος) και φυσικά έκανα παρασπονδίες στα γλυκά(πάλι λάθος).Πχ το πρωί τρωω γάλα σόγιας με βρωμη ή δημητριακά ολ.αλεσης και μια μπανανα με λίγα αμύγδαλα.Σνακ ενα πρασινο μήλο ή μπαρα δημητριακών.
    Μεσημεριανό πολλές φορές ετρωγα προιόντα φουρνου απέξω.Απογευματινο χυμος πορτοκάλι και βραδυ λαδερό ή όσπρια συνοδευόμενα απο σαλατα.Θέλω να αλλάξω τη διατροφή μου για να χάσω βάρος και είμαι πρόθυμη να βασιστώ στις συμβουλές σας :)

    Να αναφέρω επίσης ότι μετά την εφηβεία είχα σταθερό βάρος στα 50-52 κιλά.Στα 18 στις Πανελλήνιες πήρα πολύ βάρος και πήγα 69(!!) κιλά μέσα σε ένα χρόνο.Με διαιτολόγο και γυμναστήριο τότε εφτασα στο τωρινό μου βάρος στα 57 στο οποίο είμαι εδώ και 3 χρόνια.Τότε όμως υπηρχε η δυνατότητα γυμναστηρίου και έτρωγα και κρέας.Σήμερα λόγω σπουδών και δουλειάς μόνο ότι κάνω στο σπίτι και στο κοντινό γηπεδακι όπως είπα.Γιαυτό ζηταω τα φώτα σας να ξεφορτωθω επιτέλους αυτά τα 7 κιλά και να σφίξει λίγο το σώμα μου.Ευχαριστώ :)
    Last edited by Catherine; 12-05-14 at 15:14.

  7. #7
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Κοίτα Κατερινάκι , το να χάσεις κιλά δεν είναι δύσκολο ...
    Ελέγχεις λίγο τις ποσότητες που προσλαμβάνεις κάνεις και τα τροχαδάκια σου στο γήπεδο για περαιτέρω θερμιδικό έλλειμα και βουαλά !
    Το θέμα είναι ότι με την άσκηση θα σφήξει το σώμα θα τρέξει γρηγορότερα ο μεταβολισμός σου και θα φτάσεις στο σημείο να τρως περισσότερες ποσότητες ενώ θα μειώνεται το βάρος σου
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  8. #8

    Default

    το ξέρω απλά οι απορίες μου έχουν να κάνουν με το πώς θα επιτευχθεί αυτό λίγο πιο συγκεκριμένα :) δηλαδή διάβασα κάπου ότι χωρίς ζωική πρωτεινη χάνεις δύσκολα λίπος.Γιαυτό ρωτάω τι τρόφιμα να προτιμάω περισσότερο.Και επίσης,τι είδους βάρη να κάνω(2-3 κιλά;;).Εχω όλη την καλή διάθεση πέραν του τρεξίματος να κάνω γυμναστική στο σπίτι το θέμα είναι τι,πώς και από που να αρχίσω :)

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Μην ανησυχείς γαι την πρωτείνη , από τη στιγμή που τρως αβγά - γαλακτοκομικά και βάζεις "παντρεύεις" μέσα στα όσπρια δημητριακά είσαι jet !
    Tώρα με 2 αλτηράκια στα οποία θα βάλεις κάτι τις παραπάνω από τα 2 -3 κιλά που λες , μπορείς να κάνεις σχεδόν όλες τις ασκήσεις για το κάτω σώμα που σε προβληματίζει περισσότερο πχ,
    σκουάτ ...προβολές ...άρσεις , και παράλληλα θα γυμνάζεται και ο κορμός
    Δες εδώ την αφρόκρεμα τροφών που θα πρέπει να εντάξεις στη διατροφή σου:http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Γεια σου Κατερίνα, καλωσόρισες! Υπήρξα και γω για ένα διάστημα 8 μηνών χορτοφάγος (απέφευγα γενικά τα ζωικά προιόντα όπου μπορούσα μάλιστα) αλλά λόγω κακών αιματολογικών εξετάσεων και γενικά κατόπιν επιρροής από τον περίγυρο, ξανάρχισα το κρέας (είπα ότι ΟΚ, θα το κάνω αλλά τουλάχιστον θα κάνω οργανωμένη διατροφή για να φτάσω και τον όποιο στόχο μου). Οπότε όταν είδα το topic σου είπα να πεταχτώ και γω.

    Υπάρχει αυτό το άρθρο στο φόρουμ που το έχω κρατήσει γιατί μου φάνηκε πολύ χρήσιμο, μπορεί να σε βοηθήσει:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=37721

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Κατερίνα στο φόρουμ!
    Τα παιδιά στα είπαν όλα. Το να χάσεις βάρος, αρκεί μια υποθερμιδική διατροφή και μια αεροβια δραστηριότητα.
    Αν θες όμως να αλλαξεις την όψη του σωματος σου, να φαινεται ομορφο, σφιχτό και οχι απλα μια μικρογραφια του εαυτου σου, το ιδανικο ειναι να κανεις βαρη. Αν δεν εχεις την πολυτελεια να γραφτεις σε γυμναστηριο, μπορεις με λαστιχο, αλτηρες, ασκησεις με το σωματικο βαρος, ΑΛΛΑ αυτα να γινονται σε τακτικη βαση και οχι αραια και που.

    Αρα παρε χαρτι και μολυβι, σχεδιασε τα γευματα σου και κανε τους συνδιασμους που δινουν τελεια πρωτεινη! Κανω paste απο ενα παλιοτερο ποστ μου:



    Οι φυτικές τροφές έχουν ατελής μορφής πρωτείνη. Τι σημαίνει αυτο: Δεν περιέχουν όλα τα αμινοξέα (ειναι τα τουβλάκια που ολα μαζί αποτελούν την πρωτείνη).
    Έτσι ακολούθησε τα παρακάτω βήματα:

    - Όλα τα όσπρια γίνονται πλήρη (σε πρωτείνες) όταν συνδιαστούν με οποιοδήποτε δημητριακό (ρύζι -εδω υπαρχει το γνωστό φακόρυζο-, καλαμπόκι, πλιγούρι, ψωμί, ζυμαρικό)

    - Όλα τα δημητριακά γίνονται πλήρη όταν συνδιαστούν με δημητριακά προέλευσης απο άλλο καρπό (πχ σιταρι με καλαμποκι) και ΟΛΑ οταν συνδιαστουν με πατάτα ή ρύζι

    - Τα λαχανικά όταν συνδιαστούν με οποιοδήποτε δημητριακό μαζί με όσπρια ή ξηρο καρπό (πχ λαχανο με φασόλια και φυστίκια ή μαρουλι με φακές και πατάτα)

  12. #12

    Default

    γεια σας και πάλι μετά από καιρό!!Ήθελα να σας πω την πρόοδό μου,τι τρωω και πως γυμνάζομαι για να μου πείτε αν είμαι στη σωστή κατέυθυνση!Ξεκινησα τον Ιούνιο χαλαρά στην αρχή γυμναστική γιατί ήμουν τελείως απροπόνητη και διατροφή.Έχω χάσει 6 κιλά,είμαι πλέον στα 51(με ύψος 1.60 να θυμίσω) μέσα σε1,5-2 μήνες.Η γυμναστική μου περιλαμβάνει τα εξής:
    5-6 φορές την εβδομάδα stepper στο σπίτι γύρω στα 45 λεπτά το πρωί νηστική
    3-4 φορες την εβδομάδα jogging στο βουνό διαδρομή 5χλμ τα 2,5 τα τρέχω συνεχόμενα και τα υπόλοιπα εναλλαγή τρεξίματος-γρήγορο περπάτημα
    2-3 φορές την εβδομάδα σκουοτ και προβολές με 3kg βαράκια.Κάθε μέρα κοιλιακοί και μια άσκηση για γλουτούς.
    Ουσιαστικά ξεκουράζομαι μόνο μία μέρα.
    Η διατροφή μου είναι ως εξής:

    Πρωινό 150ml γάλα σόγιας ή αγελαδινό 0% + 4 κ.τ.σ δημητριακά Bio ολικής + 1 κ.τ.σ νιφάδες βρώμης+μισή κ.τ.σ σπόροι chia +1 μικρή μπανάνα(πολύ χορταστικό)
    Ενδιάμεσα 1 μικρό φρούτο αχτινίδιο ή ροδάκινο
    Μεσημέρι σαλάτα μαρούλι-κόκκινη πιπεριά ή βραστά λαχανικά με 1 κτσ ελαιόλαδο
    + 1 φλυτζ.τσαγιού όσπριο με ελάχιστο ελαιόλαδο+1 ασπράδι αυγού πάντα(3 φορές την εβδομάδα)
    ή 150gr σολωμός ή τόνος σε νερό(1 φορά την εβδομάδα)
    ή 1 φλυτζ ρύζι καστανό/πένες ολ.άλεσης με ελαφριά σάλτσα ντομάτας και μανιτάρια(1 φορά την εβδομάδα)
    ή ψητή πατάτα με λαχανικά(1 φορά την εβδομάδα)
    ή λαχανικά με 2 βραστά αυγά(1 κρόκος)
    Πάντα συνοδεύω το μεσημεριανό με 1 κτσ cottage 2% λιπαρά και αν δεν είναι ρύζι ή πατάτα,τρώω και μια φρυγανιά ολικής ή 1 φέτα ψωμί τόστ ολικής
    Ενδιάμεσα ελάχιστους ξηρους καρπούς ή ηλιόσπορους + 1 πορτοκάλι
    Βραδινό 1 γιαούρτι total 2% μόνο
    Γλυκά έχουν κοπεί,καταναλώνω μόνο 1 κτγ μαύρη ζάχαρη σε 2 καφέδες την μέρα.
    Cheat day δεν υπάρχει μπορεί πχ την Κυριακή μόνο να φάω ένα κομματι σπιτική πίτσα για μεσημεριανό
    Αλκόολ μόνο 1-2 μικρά ποτηράκια την εβδομάδα ούζο με πάγο ή κρασί
    Νερό 1,5 με 2 λίτρα την ημέρα

    Ακόμη χάνω και στόχος μου είναι να πάω στα 47-48 κιλά και σταδιακά να αυξήσω τα βάρη για να αποκτήσω ελαφριά γράμμωση.Δεν μετράω θερμίδες γιατί με αγχώνει πολύ και με εκνευρίζει.Παίρνω ένα συμπλήρωμα σιδήρου λόγω χαμηλών τιμών φεριτίνης στις αιματολογικές αλλά ακόμη έχω λίγη τριχόπτωση Για 2 μήνες έτρωγα και βασιλοκό πολτό.

    Θέλω τη γνώμη σας για την προσπάθειά μου και αν πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω κάποιο συμπλήρωμα βιταμινών ειδικό για χορτοφάγους.Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Γεια σου Κατερίνα! Αρχικά στο θέμα της άσκησης θα έλεγα να αυξήσεις τις μέρες ξεκούρασης σε 2. Η άσκησή σου είναι κατά βάση αερόβια, οπότε είναι λογικό να χάνεις τόσο γρήγορα κιλά, με τη διαφορά βέβαια ότι στην ουσία έτσι καις ό,τι έχεις και δεν έχεις. Το ξέρω γιατί και γω μια εποχή που ήθελα απλά να γυμνάζομαι χωρίς να πάω γυμναστήριο, είχα 1 στέπερ στο σπίτι και έκανα σχεδόν κάθε μέρα 30' και με ύψος 1,63 έπεσα απ τα 55 στα 49 κιλά μέσα σε 6 μήνες αλλά δεν το λες και γράμμωση αυτό που είχα, ήμουν απλά μια μικρογραφία του εαυτού μου και πρέπει να είχα κάψει και κάμποσο μυικό ιστό, καθώς δεν είχα ιδέα από διατροφή, συν ότι με βάση το πώς με βλέπω τώρα που ασχολούμαι με βάρη και είμαι στα 55 κιλά με διαστάσεις πολύ κοντά σε εκείνες τότε, κατάλαβα ότι τόσα κιλά κάτω δεν μπορούν να είναι καθαρό λίπος. Βλέπω επίσης ότι στην ουσία κάνεις ασκήσεις μόνο για πόδια και γλουτούς... Θα σου έλεγα να κοιτάξεις να δουλέψεις όλο το σώμα σου, ακόμα και γυμναστήριο να μην πας. Μπορείς να βρεις πολλές ασκήσεις και προγράμματα για ασκήσεις που μπορείς να κάνεις σπίτι με το βάρος του σώματος ή με κάποιον μικρό εξοπλισμό.

    Διατροφικά, εφόσον έχεις κρατήσει τα ψάρια στη διατροφή σου, προσπάθησε να τα καταναλώνεις πιο συχνά και να έχεις ποικιλία, μην το παρακάνεις με τον τόνο. Πολύ καλός ο σολωμός, μπορείς να βρεις στο σουπερμάρκετ γλώσσα και πέρκα σε φιλέτο που είναι εύκολες επιλογές, σαρδέλες και γαύρο για πιο οικονομικές επιλογές... Κάνε τους συνδυασμούς που σου έγραψε και η Καρδούλα πιο πάνω, χρησιμοποίησε αβγά (ασπράδια και κρόκο) σαν ενίσχυση όπου χρειάζονται, cottage cheese, γιαούρτι... Φρόντιζε να υπάρχει σε κάθε γεύμα σου πηγή πρωτείνης και να προσπαθείς να ισομοιράζεις τις ποσότητες στα γεύματά σου.

    Σε πολύ γενικές γραμμές, αυτά. Για χαμηλή φερριτίνη (επειδή συμπάσχω), ρώτησα γιατρό και μου συνέστησε συμπλήρωμα σιδήρου (όποιο παίρνεις) σε συνδυασμό με φυλλικό οξύ. Μπορείς να ρωτήσεις και συ το γιατρό σου, φαντάζομαι το ίδιο θα σου πει. Το καλύτερο είναι να κάνεις εξετάσεις για να διαπιστώσεις τυχόν ελλείψεις σε βιταμίνες και μέταλλα που είναι συχνές σε χορτοφάγους (πχ Β12, D, σίδηρο...) και να πράξεις αναλόγως. Δεν ξέρω αν υπάρχουν σκευάσματα ειδικά για χορτοφάγους, έχουν όμως ένδειξη πάνω στη συσκευασία που γράφει κάτι του στυλ ''suitable for vegans/vegetarians'' και διάφορες τέτοιες ειδικές σημάνσεις.

  14. #14

    Default

    γεια σου Έλενα σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,αν εισαι εσυ στη φωτο εχεις άψογο κορμί σε θαυμάζω..είμαι πολυ αρχαρια στα βαρη και δε μπορω να φανταστω τον εαυτό μου να σηκωνω ετσι μια μπάρα χαχα...το πάνω μέρος του ΄σωματός μου είναι πολύ αδύνατο έχω "παχουλούς" μηρούς σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα και κάπως ανοιχτη λεκάνη γιαυτό γυμνάζω κυρίως το κάτω μέρος.Δεν θα ήθελα να το δω να φουσκώνει πολύ ακόμη κι αν είναι μυς και όχι λίπος...Ψάρι δεν τρελαίνομαι τρώω γιατί πρέπει.Στο περίπου όπως εχω υπολογίσει τις θερμίδες μου καθημερίνα καταναλώνω γύρω στις 1200 δεν ξέρω αν είναι λίγες ή πολλές.Πάντως ψιλοπεινάω..
    Σκέφτομαι μόλις χειμωνιάσει να γραφτω σε κάποιο γυμναστήριο για πιο οργανωμένη προπόνηση μιας και νυχτωνει νωρίς και το βουνό θα είναι hard!
    Τι γνώμη έχεις για τις θερμίδες και πόσες θα πρέπει να καταναλώνω μόλις φτάσω τον στόχο μου ώστε να συντηρηθώ;
    όσο για το συμπλήρωμα σκεφτομαι να στραφω προς κάποια πολυβιταμίνη...

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Δεν είμαι εγώ, όχι, έχω πολύυυ δρόμο αν θέλω να γίνω κάπως έτσι. :Ρ
    Ίσα ίσα που επειδή το σώμα σου είναι όπως το περιγράφεις, πρέπει να δουλέψεις και το πάνω μέρος, ώστε να τα φέρεις σε αρμονία μεταξύ τους, να κάνεις συνολική δουλειά. 1200 είναι πολύ λίγες θερμίδες και είναι απολύτως λογικό να πεινάς. Εδώ αν δεις στο φόρουμ, πεινάμε πολλές φορές και εμείς που έχουμε μάθει πλέον και τρώμε και 2000 θερμίδες την ημέρα. Ξεκίνα σιγά σιγά να ανεβάζεις, μέχρι να φτάσεις λίγο πιο κάτω απ αυτές της συντήρησής σου, ανάλογα με τη σωματική σου δραστηριότητα πάντα. Έχεις διάβασμα να ρίξεις στο φόρουμ!

  16. #16

    Default

    Τελικά επέλεξα τις βιταμίνες lamberts a-z σαν συμπλήρωμα...
    σε ευχαριστώ για τις συμβουλές,αλλά έχω διαβασει τόσα άρθρα διατροφής και fitness που είμαι αρκετά μπερδεμένη.Αφου ο οργανισμός μου έχασε μέχρι τώρα 6 κιλά με 1200 θερμίδες και την άσκηση που προανέφερα,αν αυξήσω θερμίδες δεν θα πάρω βάρος;Θα ήθελα να χάσω άλλα 4 κιλά αλλά μου φαίνεται ότι έχω αρχίσει να "κολλάω' στα 51 και να μη χάνω εύκολα.Και τονίζω ότι τηρώ απαρέγκλιτα το διατροφικό μου πρόγραμμα.Σκεφτομαι τώρα 2 εβδομάδες που θα λείψω διακοπές και δεν θα κάνω γυμναστική,μην πάρω κιλά....Έχει αρχίσει και μου γίνεται εμμονή το όλο ζήτημα και έχω τρομοκρατηθεί δε θέλω να αποτύχω...Τι έχεις να μου προτείνεις;
    Last edited by Catherine; 28-07-14 at 17:07.

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Δεν θα τις αυξήσεις απότομα, σιγά σιγά. Μέχρι να φτάσεις λίγο πιο κάτω απ αυτές που θες για συντήρηση, με την προυπόθεση βέβαια να ανεβάζεις παράλληλα και σωματική δραστηριότητα. Όσο για το κόλλημα της ζυγαριάς, μην αγχώνεσαι, δεν γίνεται να χάνεις με σταθερούς ρυθμούς, θέλει και χρόνο το σώμα να προσαρμόζεται. Δεν θα αποτύχεις. Απλά φρόντισε στις διακοπές σου να κάνεις τις καλύτερες διατροφικές επιλογές που μπορείς, να κολυμπήσεις λίγο παραπάνω, να φροντίζεις να πίνεις αρκετό νερό... Εγώ αυτά έχω να σου πω πάνω κάτω, θα σου πουν και οι υπόλοιποι επιπλέον συμβουλές.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή για απώλεια βάρους και γράμμωση
    By WebTech in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 21-10-14, 12:23
  2. Απώλεια Βάρους Με Χορτοφαγική Διατροφή
    By Catherine in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-14, 13:06
  3. Διατροφή Για Απώλεια Βάρους
    By geroho in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-12-05, 01:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •