Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Question Βασικες Ασκήσεις 7 Μέρες

    Καλησπερα και καλως σας βρηκα σα νεος στο φορουμ.
    Ειμαι 22χρονων 93κιλα και 2.00μ υψος... ασχολουμε με τα βαρη 2 χρονια και το λαθος μου μπορω να πω ηταν οι μονοαρθικες ασκησεις και παραμελουσα τις πολυαρθικες λιγες εως καθολου εκανα.. ο σκοπος μου ειναι η δυναμη οσο το δυνατον γινεται και μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ ξεκινησα εδω και 2βδομαδες 7μερες την εβδομαδα με ρεπο οταν το νιωθω οτι πρεπει εκτελω πιεσεις παγκου, αρσεις θανατου, σκυφτη κωπηλατικη με μπαρα, σκουατ, πιεσεις ωμων, και ελξεις, με οσο το,δυνατον περισσοτερα κιλα σε,καθε προπονηση και απο οτι ειδα στα παραπανω κανω στον παγκο 96κιλα, σκουατ 98κιλα, πιεσεις ωμων 60κιλα, αρσεις θανατου 155κιλα και για αυτο ειπα να,κανω τις βασικες μοναχα μηπως δω αλλαγη γιατι με τα κιλα,που ειμαι και υψος τα νουμερα τα θεωρω γελοια ....αυτο που κανω 7μερες συνεχομενα και καθε μερα τα ιδια λετε να ειναι υπερβολικο εως περιττο? Με λιγοτερες απο 6μερες δε νιωθω οτι χορταινω την εβδομαδα μαλλον φταει απο το μπασκετ επειδη ειχα συνηθισει να κανω διπλες προπονησεις καθημερινα......οποιος μπορει ας μιλησει

  2. #2
    Junior Bodybuilder GeorgeV77's Avatar
    Join Date
    16-06-08
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    180

    Default

    7 μερες ειναι υπερβολη.πρεπει να αφηνεις παντα μερα ενδιαμεσα σε 2 ή 3 το πολυ προπονησεις για να αναρρωνεις ευκολα.4 φορες την εβδομαδα ειναι πολυ καλα.αν παλι βεβαια,συνεχισεις το 7ημερο,κανε 2 μερες συνεχομενες το ηδη υπαρχον προγραμμα και τη μια βαλε μονοαρθρικες χωρις πολλα κιλα.

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστω για την ανταποκριση , αμα ειναι θα το παω στις 6 μερες αλλα νομιζεις πως θα δω βελτιωση στα κιλα? Ξεκιναω στην καθε ασκηση με λιγα κιλα με 20reps και στα βαρια κανω 2reps απο 3set.. παραδειγμα στηθος κανω 20x50, 18x60, 12x70, 8x80, 5x90 και τελος τα 3 σετ...τα διαλειματα πανε στα 3-4 λεπτα.
    Last edited by Μακης.; 18-05-14 at 03:20.

  4. #4
    Junior Bodybuilder GeorgeV77's Avatar
    Join Date
    16-06-08
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    180

    Default

    βελτιωση θα δεις μονο αν ελαττωσεις τις προπονησεις σου.τα κιλα αφησε τα ως εχουν.προπονησεις βαλε 2 on-1 off.η δυναμη και οι μυες δεν αναπτυσσονται στο gym αλλα οσο εσυ ξεκουραζεσαι και διατρεφεσαι σωστα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αγορά Bands Για Βασικές Ασκήσεις
    By enasgavrostis7 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 03-05-11, 19:59
  2. Τα στάνταρ δύναμης στις βασικές ασκήσεις
    By GRF in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 23
    Last Post: 17-07-08, 17:29
  3. μια προταση σε δυο βασικες ασκησεις
    By passenger67 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 12-03-05, 20:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •