Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1

    Default Κατηγορία 75kg - Νέος Ενδιαφερόμενος

    Καλησπέρα σας.Με ενδιαφέρει αρκετά το άθλημα και θα ήθελα να μάθω περίπου τα κιλά τα οποία παίζουν στην κατηγορία αυτή απο αθλητές.
    Η προπονηση μου είναι συνήθως bodybuilding reps (6-8) και 2-3 μήνες κάνω προπόνηση δύναμης και κατέληξα ότι μαρέσει πιο πολύ.
    Συνήθως σε αγώνες εδώ στην Ελλάδα τι έχει σηκώσει ο πρώτος?
    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Banned New Member
    Join Date
    11-05-14
    Posts
    94

    Default

    Ηλικια;

  3. #3

    Default

    Σωστα.Ειμαι 36 χρονων

  4. #4
    Banned New Member
    Join Date
    11-05-14
    Posts
    94

    Default

    Και μιλας για άρση βαρων η powerlift?

  5. #5

    Default

    Powerlifting με ενδιαφερει

  6. #6
    Banned New Member
    Join Date
    11-05-14
    Posts
    94

    Default

    Γύρω 200 νομιζω bench press...squat 300+

  7. #7

    Default

    Με σωματικο βαρος 75 κιλα εχουν 200 bench?Για αθλητες στην Ελλαδα?

  8. #8
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by banikos View Post
    Γύρω 200 νομιζω bench press...squat 300+
    Σκουοτ 300+?

    Σε λιβρες ε? :p
    Last edited by Κωστας21; 28-05-14 at 21:56.
    Victory loves preparation...

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-12-13
    Posts
    204

    Default

    Δεν έχω ιδέα για το πόσο σηκώνουν στην Ελλάδα αλλά πιστεύω ότι αυτό το site θα σε ενδιαφέρει http://www.exrx.net/Testing/WeightLi...Standards.html

  10. #10

    Default

    Ευχαριστω.Απλα αυτη τη στιγμη με 1 χρονο προπονησης και αρκετα πιο παλια εχω (με 6-8 επανλ προπονηση οχι 2-5) 125 bench. 145 deadlift 110 skouot.75 kg σωματικο 36 χρονων και ψαχνω να δω εαν αξιζω για αγωνα.( ενοειτε με επιπλεον προπονηση).Αλλσ εαν εχουν 200 παγκο και 300 κιλα σκουωτ αντε γεια.

  11. #11
    Banned New Member
    Join Date
    11-05-14
    Posts
    94

    Default

    Παιδια χιλια συγγνωμη...οχι ειναι πάνω απο 100 κιλα κατηγορια

    Το σκουοτ σου ειναι χαμηλο πάντως..φιλος μου 1.70 90 κιλα 29 χρόνων παίζει 220..ο παγκος και το ντεντ μου ακουγονται καλα άλλα θελουν δουλεμα..
    Last edited by banikos; 28-05-14 at 23:08.

  12. #12

    Default

    καλησπερα! καταρχας υπαρχει μια μοναδα μετρησης δεν ξερω αν το εχεις ακουστα λεγεται wilks points οπου υπολογιζεις ενα αριθμο σχετικο με τ βαρος σου και το τοταλ των lift σου (pause bench-deep squat-deadlift) δηλαδη τα 1RM . μετα υπαρχουν πινακες που δειχνουν αναλογα με την κατηγορια κιλων σου σε τι επιπεδο βρισκεσαι. αμα δεν χρησιμοποιεις knee wraps να ψαχνεις για raw w/o wraps . Ενα καλο παραδειγμα ειναι εδω
    wilks.jpg
    }

  13. #13

    Default

    Ευχαριστω.δεν το ηξερα οχι.Να σε ρωτησω φιλε μου συλλογος με επισημα στοιχεια τι σηκωσαν αθλητες υπαρχει?

  14. #14

    Default

    Αναλογα για που μιλας για Ελλαδα? Η παγκοσμιως?

  15. #15

    Default

    Ελλαδα θελω.Να ξερω τη συνολο σηκωσε ο πρωτος στα 75 kg και ηλικια μου εαν παιζει ρολο 36.

  16. #16

    Default

    Και στις ασκησεις ξεχωριστα ωστε να ξερω που βαδιζω.

  17. #17

    Default

    Κοιτα στην ελλαδα δεν εχουμε τπτ οργανωμενο στο powerlifting μονο ενα γυμναστηριο στην θεσσαλονικη και ενα στην πατρα..εναν αγωνα κανουν ολο και ολο στην αθηνα καθε δεκεμβρη που λεγεται atlas challenge ο οποιος αγωνας ειναι για 1000 λογους απιστευτα ανοργανωτος και χαλια καμια σχεση δλδ με αγωνα δυναμικου τριαθλου. Τωρα μη το πας ανταγωνιστικα αμεσως διοτι αποψη μου ειναι οτι το powerlifting δν ειναι ετσι.Κοιτα να προοδευσεις εσυ.Μαθε απταιστα τις τεχνικες των κινησεων βγαλε βιντεο τισ προπονισεις σου ασχολησου με τροπους αναρρωσης και αποφυγεις τραυματισμων και θα ανεβεις.Μια καλη αρχη ειναι να φτασεις Squat 2x το βαρος σου αρσεις θανατου 2.5 χ το βαρος σου παγκο 1,5 χ το βαρος σου.
    Τωρα για τα 75 κιλα σου απο οσους φυσικους αθλητες εχω ακουσει γενικα ενα πολυ καλο total θα ηταν 480-500kg .Δεν ξερω αν σε καλυψα...

  18. #18

    Default

    Τελεια .αυτο ηθελα.Σε ευχαριστω παρα πολυ.Εχω ενα μπουσουλα τωρα χαχα.

  19. #19

    Default

    ναι αυτο ειναι ουσιαστικα xaxaxa.Προσεχε πολυ την ευλιγισια σου κανε πολυ σωστα ζεσταματα και ψαξε να βρεις ενα απο τα πολλα προγραμματα powerlifting. εχω καταλαβει πως χωρις προγραμματισμο δεν ανεβαινουν με τπτ τα νουμερα. Ακολουθα πιστα ενα απο αυτα τα προγραμματα και θα ανεβαινεις ως δια μαγειας :P Καλη συνεχεια φιλε

  20. #20

    Default

    Χιλια ευχαριστω.

  21. #21

    Default

    τπτ ρε φιλε εξαλλου δεν κινειται και τπτ σε αυτο το thread κριμα ειναι... :P

  22. #22

    Default

    Οκ.θα γραφω εδω γιατι απο τον αλλο μηνα ξεκιναω προγραμμα δυναμης και εκμαθηση σωστης τεχνικης.Τα results και αποριες εδω.Α και κατι τελευταιο.Αξιοπιστο site με προγραματα και διατροφη τεχνικες για powerlifting?

  23. #23

    Default

    Τα προγραμματα powerlifting ειναι μεθοδοι ουσιαστικα οποτε δεν ειναι σε ενα site να σου δωσω να καταλαβεις.Υπαρχουν προγραμματα westiside που ειναι μια ολοκληρη φιλοσοφια προπονησης προγραμματα απο ρωσους πχ smolov sheiko ktlp προγραμματα απο μεγαλα ονοματα jim wendler κτλπ. Δοκιμαζεις και βλεπεις τι σου αρεσει γιατι ουσιαστικα ολα δουλευουν απλα διαφερουν σε συχνοτητα προπονησης σε ενταση και ογκο. αναλογα τα κεφια σου.Καποια ασχολουνται και μεμονωμενα με το να ανεβασεις ενα συγκεκριμενα λιφτ πχ smolov για το squat. Ενα βασικο προγραμμα για εσενα που εχεις με βαρη ειναι το 5χ5 του wendler.Για διατροφες πιστευω η καλυτερη διατροφη για powerlifting einai η διατροφη για bodybuilding αναλογα και με τν στοχο σου οποτε σε αυτο το forum θα βρεις τα παντα.Ψαξε στο youtube για (Mark rippetow,bryce lewis) ο πρωτος ειναι πολυ μεγαλο ονομα και υποδυκνει τεχνικες κτλπ ο δευτερος απιστευτοσ σε stretching recovery κτλπ.

  24. #24

    Default

    Εισαι κορυφη.παω για υπνο και σε ευχαριστω πολυ για τη γνωδη και βηματα που μου υπεδειξες.θα τα ξαναπουμε σιγουρα εδω.thanks

  25. #25

    Default

    τπτ μαν

  26. #26
    New Member
    Join Date
    02-10-14
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by greekdorian View Post
    Κοιτα στην ελλαδα δεν εχουμε τπτ οργανωμενο στο powerlifting μονο ενα γυμναστηριο στην θεσσαλονικη και ενα στην πατρα..εναν αγωνα κανουν ολο και ολο στην αθηνα καθε δεκεμβρη που λεγεται atlas challenge ο οποιος αγωνας ειναι για 1000 λογους απιστευτα ανοργανωτος και χαλια καμια σχεση δλδ με αγωνα δυναμικου τριαθλου. Τωρα μη το πας ανταγωνιστικα αμεσως διοτι αποψη μου ειναι οτι το powerlifting δν ειναι ετσι.Κοιτα να προοδευσεις εσυ.Μαθε απταιστα τις τεχνικες των κινησεων βγαλε βιντεο τισ προπονισεις σου ασχολησου με τροπους αναρρωσης και αποφυγεις τραυματισμων και θα ανεβεις.Μια καλη αρχη ειναι να φτασεις Squat 2x το βαρος σου αρσεις θανατου 2.5 χ το βαρος σου παγκο 1,5 χ το βαρος σου.
    Τωρα για τα 75 κιλα σου απο οσους φυσικους αθλητες εχω ακουσει γενικα ενα πολυ καλο total θα ηταν 480-500kg .Δεν ξερω αν σε καλυψα...
    χωρις να θελω να αλλαξω το θεμα του thread,το εχω απορεια ομως,γιατι η ελλαδα ειναι (και) σε αυτο τοσο πισω? Ουτε ενα γυμναστηριο δηλαδη να ειναι αποκληστικα για powerlifting,ουτε αγωνες να διεξαγωντε για powerlifting... Καλα οχι οτι οι αγωνες στο bbing ειναι καλητεροι,ειχα παει σε μερικους που η ανοργανοσια χτυπουσε το ταβανι (για να μην πω τι πραγματικα χτυπουσε το ταβανι)

    Το ατλας δεν ειναι και κατι ιδιετερο,αν σκεφτει καποιος δηλαδη οτι δεν εχει καν κατηγωριες. Περιση αποφασισαν επιτελους βαλουν,αλλα τι ητανε? +80 -80 kg...ειμαστε σοβαροι δλδ? εγω που ειμαι ισα ισα 60κιλα θα επρεπε δηλαδη να ανταγωνιστω εναν που θα ητανε ξερω γω 75 κιλα?

    Κριμα και απογωητευση...αν σκεφτει καποιος οτι σε καποιες χωρες (βλεπε νορβηγια,αγγλια) εκει ειναι κατι σαν "παραδοση" και κανουν αγωνες powerlifting/strongman,και μεις που εχουμε γενικως τον αθλητισμο σαν παραδοση (η ισως τον ειχαμε...τουλαχιστον η ιστορια μας αυτο εδειξε) ειμαστε πισω ετοι φωτος...

  27. #27
    New Bodybuilder
    Join Date
    22-09-14
    Posts
    3

    Default

    Φιλε μου ειμαι κ εγω ενας απο αυτους που θα ηθελε να ασχοληθει με το powerlifting.Γυμναστηρια ομως οπως σωστα ειπες δεν υπαρχουν.Δεν μου φαινεται ομως περιεργο απο την στιγμη που αν ρωτησεις 100 ατομα πχ τι ειναι το Δυναμικο Τριαθλο οι 20-30 θα ξερουν.Αγνωστο τελειως στην Ελλαδα μεχρι στιγμης.Κατι λιγο μονο με τα γυμναστηρια crossfit παει να γινει οπου ο κοσμος αποκτα λιγη οικειοτητα με ασκησεις δυναμης(οι οποιες δεν γινονται στα κανονικα γυμναστηρια) και θα μπει μετα στο youtube να δει πως θα γινει καλυτερος στην αρση θανατου και στο squat για παραδειγμα κ θα πεσει πανω σε βιντεακια powerlifting που θα τον "αναγκασουν" να ψαξει για το αθλημα.

  28. #28

    Default

    σωστος !

  29. #29
    New Member
    Join Date
    02-10-14
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Tryfon View Post
    Φιλε μου ειμαι κ εγω ενας απο αυτους που θα ηθελε να ασχοληθει με το powerlifting.Γυμναστηρια ομως οπως σωστα ειπες δεν υπαρχουν.Δεν μου φαινεται ομως περιεργο απο την στιγμη που αν ρωτησεις 100 ατομα πχ τι ειναι το Δυναμικο Τριαθλο οι 20-30 θα ξερουν.Αγνωστο τελειως στην Ελλαδα μεχρι στιγμης.Κατι λιγο μονο με τα γυμναστηρια crossfit παει να γινει οπου ο κοσμος αποκτα λιγη οικειοτητα με ασκησεις δυναμης(οι οποιες δεν γινονται στα κανονικα γυμναστηρια) και θα μπει μετα στο youtube να δει πως θα γινει καλυτερος στην αρση θανατου και στο squat για παραδειγμα κ θα πεσει πανω σε βιντεακια powerlifting που θα τον "αναγκασουν" να ψαξει για το αθλημα.
    να ταν μονο το οτι δεν υπαρχουν γυμναστηρια...εδω μιλαμε πεζει να ειμαστε σε αντιληψη στο ολο θεμα τουλαχιστον (αν και δεν μου αρεσει να χρονολογω) 20+ χρονια πισω. Εδω ακομα ακους ατομα να λενε οτι το squat και το deadlift θα σου κανουν κακο στην μεση...τι να λεμε δηλαδη,η το καλητερο ακομα, το οτι το powerlifting δεν θα σου αυξησει την μυικη μαζα...ναι...γιαυτο απο τοτε που ξεκινησα επισημα εγω,εχουν αυξηθει ολα τα νουμερα στα λιφτς...επιδη δεν ανεβαζει την μυικοτητα. Ας παει να το πει αυτο και στους αρσηβαριστες...

    Απογοητευση γενικος...και παρατηρω οτι το να σηκωνει καποιος πολλα κιλα και να φωναζει/κοπαναει δημιουργει πολυ αρνητισμο - μεχρι ακομα και την αποβολη απ το γυμναστηριο,σε σχεση με τις βορριες χωρες οπου οχι μονο εισαι ευπροσδεκτος να τα κανεις αυτα,αλλα καποια στο εχουν και σαν "απετιση"

  30. #30

    Default

    Σωστος.Δεν υπάρχει γυμναστήριο να εντασει στους νέους ασκήσεις όπως σκουωτ και άρσεις.Μην πω γενικά βασικές ασκήσεις.Εγώ πάντως άσχετα το οτι δεν παιζουν αγώνες ,που πιστεύω μεράκι και αθλητές υπαρχουν πολλοί και καλοί,έχω βάλει στοχο τα 500 όπως με συμβούλεψε ο dorian πιο πανω.Μετα απο τόσο καιρό με τις συμβουλές έχω ανέβει τρελά.Συνεχίζουμε για παρτη μας.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κατηγορία Fitness - Tι Απαιτείται;
    By pump in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-13, 22:28
  2. Replies: 5
    Last Post: 03-06-11, 10:41
  3. Αντίο στη κατηγορία 202 lbs από την IFBB!!!
    By Mazda 6 in forum Νέα Bodybuilding Εξωτερικού
    Replies: 1
    Last Post: 11-05-11, 19:24
  4. Νίκος Ηλίας - Κατηγορία Fitness
    By maggilia in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 28
    Last Post: 12-12-09, 01:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •