Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-05-14
    Posts
    3

    Default Κορτιζόνη Και Αλλαγή Σώματος

    Καλημέρα σε όλους..
    Είμαι νέο μέλος δεν ξέρω αν ποστάρω εδώ σωστά. Το περσινό καλοκαίρι αναγκάστικα να κάνω μια σειρά ενέσεων κορτιζόνης. Έκανα περίπου 5 σε διάστημα 2-3 μηνών. Ο γιατρός μου είχε πει να κόψω εντελώς το αλάτι και τη ζάχαρη για να αποφύγω το πρήξιμο αλλά δυστυχώς λόγω διακοπών παρόλο που το περιορισα αρκετά δεν το έκοψα. Το αποτέλεσμα ήταν να φορτωθώ 7 επιπλέον κιλά πρήξιμο. Μια γνωστή που κάνει κ΄αυτή χρήση κορτιζόνης μου πρότεινε το lasix όμως δεν θέλω να πάρω κάποιο φάρμακο. Γνωρίζει κανείς πως μπορούν να αναστραφούν τα αποτελέσματα της κορτιζόνης? Βοηθάνε όντως τα διηουριτικά? Αν είναι να κάνω προσπάθεια με φυτικά σκευάσματα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Last edited by angel_e; 25-05-14 at 12:11.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Δεν ξέρω αν οι ενέσεις είναι διαφορετικές από τα χάπια πάντως εγώ σε 7ημερη χρήση χαπιών κορτιζόνης και ακολουθώντας καλή διατροφή έχασα κιλά, δεν πήρα. Μήπως δεν έφταιγε η κορτιζόνη αλλά αυτά που έτρωγες?
    Last edited by Mikekan; 25-05-14 at 11:57.
    Μιχάλης

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-05-14
    Posts
    3

    Default

    καταρχήν είναι πολύ μικρό το διάστημα που αναφέρεις, κατα δεύτερον η κορτιζόνη δεν έχει να κάνει με τη διατροφή γενικά αλλά συγκεκριμένα με αλάτι ζάχαρη και όλα αυτά στα οποία μπορεί να εμπεριεχεται αλάτι όπως αλλαντικά τυριά κλπ. Τρίτον είναι πολύ διαφορετικός ο γυναικείος μεταβολισμός. Θα ήθελα συγκεκριμένα να ξέρω αν γνωρίζει κάποιος κατα πόσο διευκολύνουν τα διουρητικά στο να ξεπρηστείς απο τη κατακράταση που μπορεί να δημιούργησε η κορτιζόνη.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Aυτο που προσπαθώ να σου πω είναι ότι δεν παίρνεις 7 κιλά νερά με 5 ενέσεις κορτιζόνης αλλά από κακή διατροφή που όπως παραδέχεσαι έκανες.

    Αν επιμένεις μπορείς να δοκιμάσεις πράσινο τσάι, γνωστό για τις διουρητικές του ικανότητες.
    Μιχάλης

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-05-14
    Posts
    3

    Default

    Ποσο κακη διατροφη πιστευεις οτι μπορει να εκανα για να τα παρω σε 3 μηνες? Επισης ρωτησα για φυτικα χαπια το πρασινο τσαι ειναι για αδυνατισμα. Οπως και να εχει με ενδιεφερε η αποψη ανθρωπων που κανουν χρηση κορτιζονης συστηματικα και εχουν καποιες γνωσεις καλο θα ηταν αν καποιος δεν γνωριζει να μην απαντα καθολου. Επισης ειχα την εντυπωση οτι απευθυνομαι σε γυναικες. Μαλλον δεν επρεπε να παταω reply επρεπε να παω reply to thread το ειδα τωρα μολις. Ευχαριστω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κορτιζόνη και γυμναστική με βάρη
    By bber in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 07-10-11, 13:23
  2. Αλλαγή Σύστασης Σώματος - Απώλεια Λίπους και Αύξηση Μυών
    By ko3336 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 13-01-11, 20:17
  3. Η πορεία προς την αλλαγή του σώματός μου!
    By Pavlos18 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 49
    Last Post: 19-12-10, 20:26
  4. τυπος σωματος!
    By Iron_angel in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 07-05-08, 05:38
  5. Αναλογίες Σώματος
    By ikamak in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 26-08-04, 19:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •