Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1

    Default Υδατάνθρακες

    Καλησπερα παιδια,
    Ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας σχετικα με τα γραμμαρια υδ/κων που πρεπει ν βαλω ανα ημερα.ειμαι 1.81 80 kg αυτη τη στιγμη με 12% ποσοστο λιπους.μετα τη περιοδο ογκου καταφερα ν πεσω 3% σε λιπος μεσα σε 2 μηνες ,εχοντας τους υδ/κες μου στα 150-200 γρ τη μερα.αεροβιο καθημερινα 20' ειτε διαλειμματικη ειτε σταθερο σε incline.η ερωτση μου ειναι η εξης,για να πεσω οσο περισσοτερο μπορω σε λιπος και να διατηρησω μυικα κιλα επανω μου, να ριξω κ αλλο τς υδ/κες μου και αν ναι τις θερμιδες να τις αναπληρωσω με "καλα" λιπαρα οπως πχ απο ψαρι η ξηρους καρπους (αμυγδαλα,καρυδια );γιατι αλλιως οι θερμιδες μ θα μειωθουν σημαντικα και δεν θελω ν τη πατησω οπως περυσι που ναι μεν κατεβηκα 8-9% λιπος αλλα εμεινα 72kg. Στη φοτο του avatar ειμαι στα 72 kg.

  2. #2

  3. #3

    Default

    Ανεβασα και μια φοτο στη παρουσα φορμα μου,στα 80 kg ,ειμαι απο κινητο και δεν ειχα αλλη διαθεσιμη.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    δυσκολευομαι με να σε κανω 12% φιλαρακι...μπορει να εισαι πιο χαμηλα...φυσικα η φωτο δεν μας πολυ βοηθαει...εγω νομιζω να πας οπως εισαι αν βλεπεις διαφορα...και απλα αλλαξε τεχνικες προπονησης...στο επιπεδο σου μπορει να βοηθησει και η αεροβια νηστικος πρωι...δεν το συστηνω...αλλα θα προτιμουσα να εκανες κατι διαφορετικο σε γυμναστικη παρα σε διατροφη...αφου το λιπος σου δεν ειναι καθολου πολυ...βαλε ισως και ενταση στα βαρη σου...με χρονο...κανε τα ολα με αεροβικη φιλοσοφια...και αν δεις οτι κολλας...μονο τοτε να πειραξεις τη διατροφη σου...

    εχεις καλη μυικη μαζα...χαμηλο ποσοστο λιπους...οποταν οτι κανεις εκτος απο ακροτητες(που δεν το εχεις και αναγκη)...θα ειναι υπερ σου!!!
    Last edited by Leo 11; 29-05-14 at 08:43.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  5. #5

    Default

    Ευχαριστω για την ανταποκριση Leo,αυτο που μου ειπες οντως το τηρω,το αεροβιο μου -μιας και εχω προς το παρον τη δυνατοτητα- το βαζω πρωι νυστικος. Σε θεμα προπονησης, απλα προσπαθω να εχω παντα ενταση , κρατωντας τις reps απο 10 και επανω. Θα ηταν καλο μια εβδομαδα του μηνα να την εχω ολοκληρη σε high carbs ή να κανω carb cycle εντος της εβδομαδας,για παραδειγμα κα8ε 3η μερα?

  6. #6
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    φιλε μου εισαι πολυ καλος ετσι κι αλλιως.....για μενα θες ποιοτικο ογκο απο δω και περα....καλη συνεχεια οτι και αν κανεις

  7. #7
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Ευρης View Post
    Ευχαριστω για την ανταποκριση Leo,αυτο που μου ειπες οντως το τηρω,το αεροβιο μου -μιας και εχω προς το παρον τη δυνατοτητα- το βαζω πρωι νυστικος. Σε θεμα προπονησης, απλα προσπαθω να εχω παντα ενταση , κρατωντας τις reps απο 10 και επανω. Θα ηταν καλο μια εβδομαδα του μηνα να την εχω ολοκληρη σε high carbs ή να κανω carb cycle εντος της εβδομαδας,για παραδειγμα κα8ε 3η μερα?
    ...κοιτα...οι τεχνικες στο φαγητο ειναι πολλες...αλλοι cheatαρουν μεχρι σκασμου...οπως εγω πχ ...αλλοι κανουν απλα carb cycle...εγω αν θες την γνωμη μου νομιζω η χρυση τομη ειναι καπου ενδιαμεσα...δηλ 1-2 φορες την εβδομαδα ενα <<καθαρο>> cheat με πολυ υδατανθρακα (ρυζι,πατατα,πχ Τεταρτη-Κυριακη)...μιλω για το επιπεδο σου ετσι...που ειναι αρκετα προχωρημενο...αν κολλησες...που απο οτι φαινεται αυτο εγινε...τοτε ισως σε βοηθησει....αλλη λυση...πολυ ακραια...ειναι να παιξεις με τα λιπαρα...δεν θα αναφερω τροπο γιατι μετα θα μπαινει ο καθενας και θα νομιζει αλλα...ενα αδειασμα ας πουμε...

    και ξαναγραφω για να μην παρεξηγηθω...αναφερομαι αποκλειστικα σε σενα!!!!!!!οπως σε βλεπω στην φωτο...που εισαι σχεδον σε αγωνηστικο επιπεδο...μην μπουν τωρα μικρα παιδια εδω και αρχιζουν να ρωτανε για τα λιπαρα και τα cheats...αμα κολλας σε ετσι επιπεδο...δυσκολα ξεκολλας...και θελει αλλες τεχνικες...

    στα βαρη σου δεν εννοω επαναληψεις...δεν με ενδιαφερουν...εννοω χρονο...να πιασεις ενα χρονομετρο και να χρονομετρας μεταξυ των σετ....για αρχη κανε το 20 δευτερα διαφορα...μετα 15...τα κιλα λιγα...για να βγαζεις 10-15 επαναληψεις...πολυ ιδρωτα θα χυσεις...χρειαζεσαι να πειραματιστεις για να δεις τι μπορεις να κανεις...

    δυστηχως δεν υπαρχει μια τεχνικη μονο που να κανει για ολους μας...

    ολα αυτα στην περιπτωση που θες ακομα πιο χαμηλο ποσοστο λιπους...αν οχι...συμφωνω με τον χοντρο που ποσταρε απο πανω μου...
    Last edited by Leo 11; 29-05-14 at 12:43.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  8. #8

    Default

    Ευχαριστω και τους δυο σας για τις απαντησεις,μου φαινεται πολυ καλη ιδεα αυτη με τα διαλλειμματα, θα την εφαρμοσω απο σημερα κιολας,και πειραματιζομαι αναλογα.
    Τις high carb days μου,να τις διατηρω υποθερμιδικες? δλδ αυξανω υδ/κες και προσπαθω να μειωσω πρωτεινη κ λιπαρα, ή να διατηρω πρωτεινη λιπαρα ως εχουν, και απλα αυξανω υδ/κες,τι προτεινετε?

  9. #9
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    εγω λεω το 2ο δλδ να διατηρεις πρωτ. , λιπαρα και να αυξανεις και υ/δ κι ας εισαι λιγο υπερθερμιδικος εκεινες τις μερες.....ετσι κι αλλιως να ξερεις το ισοζυγιο της 1 εβδομαδας μετραει, οχι τοσο της 1 ημερας

  10. #10

    Default

    Ναι εχεις δικιο σε αυτο..

  11. #11
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    βρε βρε τι εχουμε εδω :) καλως ηρθες στην παρεα φιλτατε :)

  12. #12

    Default

    Καλως σας βρηκα φιλε μου!

  13. #13
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    βρε βρε τι εχουμε εδω :) καλως ηρθες στην παρεα φιλτατε :)
    εσυ μην μπαινεις στο φορουμ μεχρι την Δευτερα..θα καταβολισεις!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  14. #14
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    εσυ μην μπαινεις στο φορουμ μεχρι την Δευτερα..θα καταβολισεις!!!!
    και επισης να μην ξενυχτας....αυπνιες/αυπνιες
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    και επισης να μην ξενυχτας....αυπνιες/αυπνιες
    και κομμενο το σεξ...





    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  16. #16
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    και κομμενο το σεξ...





    αυτη ειναι η συνταγη της επιτυχιας , καλυτερη κι απο AAΣ

  17. #17
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by lakers4life24 View Post
    αυτη ειναι η συνταγη της επιτυχιας , καλυτερη κι απο AAΣ
    καραφλε εισαι οφφ...θα ζητησω να σε κανουν ban!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  18. #18

    Default

    Παντως εχω παρατηρησει, οτι εχοντας αυξησει τα καλα λιπαρα (70-80gr/day),νιωθω πολυ καλυτερα ακομα και σε χαμηλους υδ/κες. και βλεπω οτι συνεχιζω να στεγνωνω,ειναι η πρωτη φορα που το δοκιμασα φετος αυτο, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. φυσικα την ιδεα την πηρα απο τον Παρη Νικολαου,σε ενα video στο youtube, και αποδειχθηκε πολυ λειτουργικη.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υδατάνθρακες
    By ICNEZ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-08, 20:49
  2. υδατανθρακεσ
    By mass2 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 29-08-06, 03:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •