Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Default Τραυματισμός Ώμου

    Γεια σας παιδια.
    Κανω προπονησεις 4-5 φορες την εβδομαδα μονο βαρη. Παντα προσεχω με ζεσταμα παντα κανω τις διατασεις μου.
    Πριν 3 εβδομαδες ειχα ενα ζορικο κουβαλημα στην δουλεια και οπως ημουν κρυος καποια στιγμη ενιωσα ενα τσιμπημα στον
    αριστερο ωμο, ο οποιος κρατησε μονο μεσα στην ημερα ,την επομενη δεν ειχα κανενα προβλημα. Μετα απο δυο μερες πηγα γυμναστηριο ,Δευτερα κλασικα στηθος ενιωσα καποια ενοχληση αλλα οχι τιποτα ιδιαιτερο.Την επομενη Τριτη ειχα πλατη , εκει που παω να ξεκινησω με εμπροσθολαιμια εγερνε η μπαρα προς το δεξι χερι και παρατηρησα οτι το αριστερο πλεον ειχε την μιση δυναμη. Το ιδιο και σε αλλες ασκησεις. Την επομενη μερα αρχισε ο πονος, οποτε και ειπα ξεκουραση και βλεπουμε.Παλι την επομενη μερα (Πεμπτη) τα ιδια , εκει ειπα ωπ κατι εχουμε εδω. Πηρα xeforapid για αρχη και εκλεισα ραντεβου με ορθοπεδικο την Δευτερα.Αφου πηγα ορθοπεδικο μου ειπε να κανω μαγνητικη και να συνεχισω τα xeforapid οπως και εκανα και μετα απο αλλες δυο μερες (στο ενδιαμεσο περασε και ο πονος) βγηκε και το αποτελεσμα.Μερικη επιφανειακη ρηξη υπερακανθιου και θλαση στον πλαγιο δελτοειδη. Ειπα σημερα τα αποτελεσματα στο γιατρο και μου ειπε ηρεμος ελα την Δευτερα να σου γραψω καποιες φυσιοθεραπειες. Αυτος ηταν ηρεμος αλλα εγω δεν ειμαι.Εχω ξενερωσει παρα πολυ, γιατι το γυμναστηριο ειναι μια ασχολια που μου αρεσει παρα πολυ και με βοηθαει παρα πολυ ψυχολογικα. Πηγα 2 μερες εκανα ποδια και κοιλιακους και 3 ασκησεις με λαστιχο χωρις πιεση που ειναι για τον υπερακανθιο και τον δελτοειδη (οτι δηλαδη θα μου κανει και ο φυσιοθεραπευτης). Ποσο σοβαρος ειναι αυτος ο τραυματισμος και σε ποσο καιρο θα μπορω να επιστρεψω στο κανονικο μου προγραμμα ? Ειχε καποιος αναλογη εμπειρια ?

  2. #2
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default

    Φίλε μου το πόσο σοβαρός είναι ο τραυματισμός και σε πόσο καιρό θα επανέλθεις δεν μπορεί πιστεύω να στο απαντήσει κανείς από εδώ,αυτό είναι καθαρά θέμα γιατρού-ασθενή.Τώρα αν κάποιος είχε ανάλογη εμπειρία θα σου πει.Καλή ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Εφόσον έχεις επισκεφτεί ήδη ορθοπαιδικό και σου έχει γράψει φυσιοθεραπείες, ο λόγος μας περισσεύει, αυτοί είναι αρμόδιοι για να σου απαντήσουν σε αυτό. Η ανάρρωσή σου θα εξαρτηθεί από τη σοβαρότητα του τραυματισμού και από το πόσο συνεπής θα είσαι στη θεραπεία. Θα σου πρότεινα να είσαι πιο προσεκτικός και υπομονετικός και να μην καταφεύγεις σε προσωπικές θεραπείες, από τη στιγμή που θα κάνεις φυσιοθεραπείες έτσι κι αλλιώς. Υπάρχει περίπτωση να κάνεις απλώς το πρόβλημά σου χειρότερο ή/και να καθυστερήσεις την ανάρρωσή σου.

  4. #4
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Περαστικά!
    Δυστυχώς, έχω περάσει κι από αυτό, αλλά κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό, ακόμα και στον ίδιο άνθρωπο.
    Προσπάθησε να βρεις έναν φυσικοθεραπευτή να σε προσέξει.
    Γράψε μας τι θεραπείες θα σου κάνει.

  5. #5

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    ενα θα σου πω για να καταλαβεις ποσο σημαντικο ειναι αυτο που θα κανεις απο εδω και περα

    τραυματισμος απο παγκο σε ιδια περιοχη με σενα (επεζα χωρις βοηθεια και κολλησα και ξεκολλησα πλατη για να ανεβασω τη μπαρα)

    τον ειχα παθει μαρτιο η απριλιο του 13 δεν θυμαμαι ακριβως αλλα λιγη σημασια εχει , σε καθε προπονηση πονουσα αλλα δεν σταματησα μεχρι τον ιουλιο που βγηκα οφ γιατι εκλεισε το γυμ

    μολις γυρισα δεν μπορουσα να σηκωσω ουτε 1.5 κιλο πλεον με το αριστερο χερι

    απο το σεπτεμβριο μεχρι το νοεμβριο εκανα μαλακιες δλδ θα κανα μπανιο στη θαλλασα θα κανα καμια επαναληψη μονοζυγο κανα κιλακι ισα ισα να φυγει η τρελα τελος παντων δεν το αφηνα να αναρωσει δεν περναγε με τιποτα και 1 με 2 μηνες φυγαν ετσι ..

    απο νοεμβριο και μετα τα κοψα ολα μαχαιρι προγραμμα μονο λαστιχα και φυσικοθεραπειες ουτε ποδια δεν εκανα,

    περασε 1 μηνας τιποτα , στο 2ο κατι εγινε τελος παντων αρχησα παλι γυμναστηριο μεσα με τελη ιανουαριου ,

    το πρωτο μηνα ειπα να παιξω χαλαρα αδεια μπαρα μηχανηματα ισα ισα να δω οτι εχει φυγει ο πονος να δω σε τις κινησεις με ποναει γιατι αφου ειχε μεινει το χερι ετσι για κανα χρονο ηταν λογικο να πονουσε σε καποιες ασκησεις ,

    μετα απο 2-3 εβδομαδες αφου σιγουρευτικα οτι ημουν οκ αρχησα να μπαινω σε προγραμμα κι εδω και περιπου 2 μηνες+ παιζω κανονικα

    γι αυτο δωσε βαση στο τι θα κανεις , αστα τα βαρη για τωρα και μη κοιτας ποτε θα αναρωσεις , το ξερω θα τρελαθεις , αλλα αυτο πρεπει να γινει θα δεις θα περασει ο καιρος και θα μπεις !

    κανε υπομονη και μη βαζεις χρονικα περιθωρια , γιατι αν βαλεις και δεις οτι πλησιαζει και δεν περασε θα τρελαθεις και θα πας να κανεις καμια μαλακια και μετα παλι απο την αρχη ..

    αυτα στα λεω για να τρομαξεις !!! 1000 φορες να εισαι τρομαγμενος παρα να λες νταξει δεν εγινε τιποτα και να μπεις γυμ με τραυματισμο

    γιατι στη καλυτερη να εισαι τυχερος και με δουλεια και αποχη να μπεις μετα απο κανα 6μηνο παλι οπως εγω , στη χειροτερη να ζεις με αυτο και να μη μπορεις να πιεσεις ουτε 5 κιλο χωρις πονο ..

    δεν ξερω ποσο θα σου κρατησει , μπορει και σε 1-2 εβδομαδες να νιωθεις κομπλε , μονο εσυ θα το ξερεις και θα το νιωσεις αυτο !
    εγω σου λεω προσωπικη μου εμπειρια και απο ενα αλλο παιδι που ξερω (που εχει με σενα το ιδιο προβλημα ακριβως) πως λειτουργησε ..

    καλη δυναμη !
    Last edited by daskalos198; 31-05-14 at 02:53.

  6. #6

    Default

    Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες, ηθελα και εγω βασικα να πω τον πονο μου καπου γιατι σε φιλους που δεν ασχολουντε με βλεπουν οτι με εχει παρει απο κατω και μου λενε ελα μωρε ενταξει και τι εγινε. Δεν μπορουν να καταλαβουν. Εγω αυτη την στιγμη ειμαι ηδη στην 2η εβδομαδα και πλεον δεν ποναω καν, παρολα αυτα ομως δεν εχω πιεσει το χερι γιατι πολυ απλα φοβαμε. Δευτερα-Τριτη θα μιλησω και με τον φυσικοθεραπευτη και θα σας πω τι προγραμμα θα μου βγαλει.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Είχα και εγώ περιστατικό.
    Είχα χτυπήσει μπροστά το δελτοειδή όταν έπεσα με το μηχανάκι ( καρφώθηκα στο τιμόνι με τον ώμο ).

    Εκανα φυσικοθεραπείες για 4 εβδομάδες, πολύ δυνατό μασάζ σε σημείο να μη μπορώ την άλλη μέρα να κουνήσω το χέρι.
    Σιγά σιγά μετά ξαναμπήκα, οι ενοχλήσεις όλο και μειώνονταν και εδώ και 2 χρόνια είναι παρελθόν.
    Ευτυχως που κάποια στιγμή έβαλα μυαλό και άκουσα την ειδικό.

    Εχε υπομονή αλλά και θετική ψυχολογία, το πώς προκαταβάλεις τον εαυτό σου παίζει πολύ μεγαλο ρόλο στο πώς θα αισθάνεσαι πνευματικά αλλά και σωματικά!!
    Περαστικά φίλος.
    Last edited by Κωστας21; 31-05-14 at 10:21.
    Victory loves preparation...

  8. #8
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι με πρόβλημα στον ώμο που σιγά σιγά αποχωρεί! Από βλακεία δικιά μου τράβηξε τόσο γιατί όταν έπρεπε να δώσω σημασία νόμιζα πως ήταν έλλειψη ελαστικότητας και τελικά έχω ασβεστοποιό τενοντίτιδα. Και εμένα να σου πω την αλήθεια η ψυχολογία μου είχε φτάσει στον πάτο, ένοιωθα πως που μπήκε ένα μεγάλο εμπόδιο για τον στόχο μου ούτε να τρέξω μπορούσα ούτε πόδια με άφηνε να κάνω. Μη κάνεις τίποτα μόνο σου, βρές και έναν καλό φυσιοθεραπευτή και δώσε βαση τι θα σου πεί. Ακολούθα τις συμβουλές του και όλα θα πάνε καλά! Υπομονή θέλει....Περαστικά και απο εμένα!!!!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  9. #9

    Default

    Λοιπον παιδια σημερα κανω την 3η φυσικοθεραπεια και εχω αλλες 7.
    Μου κανει laser,υπερηχους και στο τελος ασκησεις. Απο την αρχη του τραυματισμου πλεον ειμαι στην 3η εβδομαδα.
    Ακομα δεν εχω μπει γυμναστηριο παρα μονο για ποδια.

  10. #10
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Η διάγνωση τελικά ποιά ήταν? Υπομονή θέλει και να ακούς τον φυσιο
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  11. #11

    Default

    Την διαγνωση την εχω γραψει παραπανω ειχα κανει μαγνητικη "Μερικη επιφανειακη ρηξη υπερακανθιου". Το θεμα μου ειναι ρε παιδια οτι ο ορθοπεδικος μου λεει ολα καλα και αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα και δεν τρεχει τιποτα και ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε οτι εφαγα πακετο και θα το κουβαλας μια ζωη αυτο και κατι τετοια. Ποιον να πιστεψω απο ολους ? Εντομεταξυ εγω απο τον τραυματισμο αντε να πονεσα 5 μερες συνολο και σε καμια περιπτωση δεν ειχα χασει καμια κινηση του χεριου μου και οι εξετασεις το γραφουν καθαρα ΜΕΡΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΗ. Τι να πω δεν ξερω εχω σπασει ποδι εχω παθει θλασεις εχω παθει μεχρι και εξαρθρωση αγκωνα και δεν ειχα ποτε προβλημα και τωρα δηλαδη μου το παρουσιαζουν γολγοθα αυτο το πραγμα δεν μπορω να καταλαβω.

  12. #12
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Quote Originally Posted by Stewie View Post
    Μου κανει laser,υπερηχους
    Αυτά ενώ στην αρχή τα περιφρονούσα, τελικά είναι πολύ σημαντικά.
    Κάνε υπομονή να τελειώσουν οι φυσικοθεραπείες και μετά μπες στο ψαχτό. Μην το αντιμετωπίσεις από την αρχή.

    Όσον αφορά το ποιον να πιστέψεις για το αν θα το παντρευτείς ή όχι, σου προτείνω κανέναν από τους δύο. Μόνο το σώμα σου άκου και λειτούργησε ανάλογα.

    Και πάλι περαστικά.

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Και οι 2 ειδικοί έχουν δίκιο σε αυτό που σου είπαν.

    Αυτός ο τραυματισμός είναι πολύ συνηθισμένος, και ακολουθεί τα άτομα καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής τους. Απλώς το συγκεκριμένο σημείο θα είναι λίγο πιο ευαίσθητο από ότι συνήθως.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Εδω και δυο εβδομαδες ειμαι κι εγω μονο με ποδια και κορμο λογω τενοντιτιδας του δεξι υπερακανθιου τενοντα.
    Το "καλο" ειναι οτι με επιασε πανω στην εξεταστικη, οποτε για ενα μηνα, θα ειμαι εκτος ασκησης γενικα.

    Παντως θελει μεγαλη προσοχη και ειδικα στις πιεσεις στηθους με μπαρα.

  15. #15

    Default

    Την αλλη εβδομαδα τελειωνω τις θεραπειες οποτε μπαινω παλι gym σε κανονικο προγραμμα αλλα σε χαλαρους ρυθμους απο θεμα κιλων και απο εδω και περα ασκησεις-ζεσταμα υπερακανθιου πριν καθε προπονηση για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. αρθροσκοπηση ωμου
    By aerikota in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-12, 17:17
  2. Τραυματισμός ώμου και προπονήσεις- συμβουλές;
    By Stress in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 27-09-09, 10:47
  3. Τραυματισμός Ώμου
    By chriszotos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 25-11-08, 23:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •