Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 121 to 150 of 182
  1. #121
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Στο πρωινό βγάλε τα αβγά. Τις θερμιδες αυτες θα τις βαλεις στο βραδινο που σου λειπουν λιπαρα (βαλε λιγα αμυγδαλα μαζι με το γιαουρτι).
    Στο 2 γευμα βγαλε το ροφημα. Βαλε ψαρι με λαχανικά και ελαιόλαδο. Εχεις μονο μια σαλατα!! Πολυ κακως!! Τα λαχανικα τα χρειαζεσαι. Εναλλακτικα αντι για το γιαουρτι το βραδυ βαλε σολωμο με λαχανικα.

  2. #122
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Το ψάρι δεν μαρεσει καθόλου
    Στο δεκατιανο δεν μπορω μονο σέικερ
    Λόγω δουλειάς ποτε είμαι στο αμάξι και οδηγώ, ποτε σε δημοπρασίες, ποτε σε πολεοδομιες και δημους. Ρο σέικερ είναι ενος λεπτού δουλεια και παει κάτω
    Τα λιπαρά πριν τον ύπνο είναι απαρετητα? Όσο για το ψάρι το καλυβω όσο μπορω με fish oil και ω3-6-9

  3. #123
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μανωλη, πρεπει να κανεις και καποιες θυσιες/υποχωρησεις. Δεν μπορεις το ενα, δεν σ'αρεσει το αλλο.. Η διατροφη σου ειναι πολυ φτωχη αγορι μου γλυκο. Σου ειπα τι χρειαζεται να αλλαξεις, απο κει και περα δεν εχω να πω κατι αλλο.

  4. #124
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Ειρήνη είσαι λίγο άδικη μαζί μου . Δεν μπορεί να πει κάποιος οτι δεν προσπαθώ και δεν κάνω θυσίες. Δυο μηνες τώρα μονο οτι αναφέρω στην διατροφή. Ουτε μια θερμίδα κακής τροφής. Το οτι δεν μπορώ να έχω μαζί μου τάπερ λόγω δουλειάς δεν νομιζω οτι είναι παράλογο . Επίσης δεν θέλω να κατεβω σε κάνα αγώνα ή να έρθω σε μονοψήφιο ποσοστό λίπους. Θέλω να έρθω σε λογικά ποσοστά και να χάσω 5-6 κιλά .
    Στα της διατροφής τώρα . θα βοηθούσε αν αλλαζα το βραδινό μετα την προπόνηση και αντί κορεατικό να εβαζα σολωμό?

  5. #125
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kατσε ρε Μανώλη γιατί τώρα εσύ γίνεσαι άδικος μαζί μου..
    Είχες πει πως θα πας σε διαιτολόγο και σου είπα μην πας, θα σου βαζει κουλουρια να τρως. Εσυ δεν με ακουσες και πήγες. Και μετα εγραψες οτι σε εβαλε να τρως κουλούρια..
    Τώρα σου λέω , Μανωλη, χρειάζεσαι λαχανικά στη διατροφή, δεν θες υγρες θερμίδες. Βάλε λίγο ψαρακι. Και μου λες, δεν μπορω να μαι με ταπερ λογω δουλειας.
    Ξερεις ποσα παιδια εχουν ταπερακι και ειναι σε παρομοια θεση; Το ξερεις πως μεχρι και σε τουαλετα εχω φαει; Ναι, τουαλετα! Γιατι λογω δουλειας δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο.
    Σε αυτες τις σελιδες του τοπικ εχουμε γραψει αρκετα ατομα το τι χρειαζεται να κανεις. Εχει κουραστει το σωμα σου. Στο εχω γραψει επανελλημενως. Κανεις αεροβιες, κανεις βαρη, τρως λιγο και φτωχα και μετα γιατι δεν χανω κιλα, πειτε μου τι να αλλαξω.
    Σου λεω τι προτεινω, αλλα δεν σου αρεσει το ψαρι, δεν μπορεις να αφιερωσεις 2 λεπτα να φας ενα μικρο σνακ (δεν σου λεω γευμα, ΣΝΑΚ, αρκει να μην ειναι ροφημα). Το σωμα πως θες να κανει καυσεις; με νερο και σκονη πρωτεινης; Ε δεν γινεται Μανωλη μου.

    Γνωριζω πως δεν θες να κατεβεις σε αγωνες, οπως γνωριζω και τα στατιστικα σου. Ξερω ομως πως οπως εχασα εγω 22 κιλα πριν χρονια, μπορεις κι εσυ. Κι οπως εκανα θυσιες και ετρωγα και το ψαρακι που σιχαινομουν μπορεις κι εσυ. Φαε σολωμο, φυσικα και μπορεις. Πολυ καλη επιλογη! Μαζί με λαχανικά.

    Κανε ενα μπρεικ στο σωμα σου, γιατι οσο και να το πιεζεις, δεν θα χασει γραμμαριο! Κι ας χασεις πιο μετα τα κιλα, τι εγινε; Δεν εχει μεγαλυτερη σημασια να ανεβασεις τον μεταβολισμο σου;

    Αυτα απο μενα και ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερεις!

  6. #126
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Ειρήνη στον διατροφολογο πήγα πιο πολύ για την ανάλυση σωματος .
    Το λαχανικό σαφως και μπορω να το φάω .
    Για το δεκατιανο μπορω να φιαχνω ενα σάντουιτς απο ο σπίτι? Με κοτοπολου 100 γρ ψημένο λαι απαχο τυρί και λίγο μαρούλι? Είμαι καλυμμένος? Αλλά τι ψωμί να πάρω?

  7. #127
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    Μανωλη διαβαζοντας ολο το θεμα που εχεις ανοιξει εδω αντιπετωπιζα και αντιμετωπιζω το ιδιο θεμα με εσενα , ειμαι φοιτητρια δεν μπορω τοσες ωρες στη σχολη με μια τσαντα γεματη βιβλια μεγαλα και μαζι και τα ταπερ να πιανουν χωρο......ευτηχως τωρα το καλοκαιρι δεν το εχω το θεματακι αλλα τον χειμωνα ειναι προβλημα
    εισαι ακομα στην αρχη καπως θα την βρεις την ακρη
    παντως ποτε μην ξεφυγεις στις πρωτεινες αντικαταστασης γευματων ....ειναι λιγο fail (βασικα πολυ :P )
    αν ηταν να πας σε αγωνα πιστεψε με Μανωλη αυτα ειναι η αρχη του νυματος.....δεν πας ετσι για αγωνα μην τρελαινομαστε
    εντομεταξυ βλεπω τις ποσοτητες......βρε Μανωλη σχεδον τα ιδια γραμμαρια με εμενα τρως που ειμαι γυναικα 55 κιλα και 170
    ειδα παιζεις λιγο με το αεροβιο....ποτε 60 ποτε 30....εγω θα σου ελεγα κρατα το παντα στα 30 λεπτα σταθερα πιστευω πως αρκουν για να κανεις αξιοπρεπη δουλεια
    τελευταιο γευμα δεν υπαρχει πιο ιδανικο απο γιαουρτι με πρωτεινη η καζεινη αν χρησιμοποιεις
    οπως και στο πρωινο μπορεις να φας το γιαουρτι σου με καποιο φρουτο μεσα και βρωμη(και αν θες να ριξεις και λιγη πρωτεινη)....αυτα τα δυο γευματα εγω τα θεωρω στανταρακια.....
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  8. #128
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπραβο Μανωλη! Ωραια, λαχανικο βαλτο μαζι με το σολωμο το βραδυ. Για αλλαγη βαζε και γιαουρτι με αμυγδαλα, μην τρως καθε βραδυ το ιδιο και μπουχτιζεις.
    Μπορεις να ετοιμαζεις απο το σπιτι πιτακι βρωμης! Πολυ ανωτερο απο το σαντουιτς. Χτυπας ασπραδια, κροκο, ριχνεις τη βρωμη, το ριχνεις στο αντικολητικο. Ριχνεις και λιγη ζαχαρινη (ή στεβια ακομα καλυτερα), κανελα και εισαι πασας.Τρωγεται πολυ γρηγορα, το χεις σε αλουμινοχαρτο κ το τρως οπως και το σαντουιτς.

  9. #129
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Νο!ιζω πως το πρωινό και το τελευταίο γεύμα είναι οκ .
    Το πιο ση!αντρικό πρόβλημα είναι το δεκατιανο που τρωγω σκόνη με βρώμη.
    Δεν πάω για αγώνες εγώ ρε συ . λίγη γυμναστική κάνω για καλη υγεία

  10. #130
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μπραβο Μανωλη! Ωραια, λαχανικο βαλτο μαζι με το σολωμο το βραδυ. Για αλλαγη βαζε και γιαουρτι με αμυγδαλα, μην τρως καθε βραδυ το ιδιο και μπουχτιζεις.
    Μπορεις να ετοιμαζεις απο το σπιτι πιτακι βρωμης! Πολυ ανωτερο απο το σαντουιτς. Χτυπας ασπραδια, κροκο, ριχνεις τη βρωμη, το ριχνεις στο αντικολητικο. Ριχνεις και λιγη ζαχαρινη (ή στεβια ακομα καλυτερα), κανελα και εισαι πασας.Τρωγεται πολυ γρηγορα, το χεις σε αλουμινοχαρτο κ το τρως οπως και το σαντουιτς.
    Κάτσε όταν έννοιες βράδυ πιο γεύμα λες? Το πριν τον ύπνο ?
    Στο πιτακη βρώμης ποσά αυγά? Και πόση βρώμη?
    Στο δεκατιανο να αφήσω και το φρούτο ε?
    Αυτό το πιτακι τρώγεται εύκολα αλλά άλλο αυτό και άλλο ψάρι με σαλάτα ρε συ . αυτό είπα οτι δεν μπορουσα να κάνω

    Για ρίξε τώρα μια ματια στις αλλαγές
    https://www.dropbox.com/s/ztsu7x5p56bmr81/διατροφη.xlsx




    Μήπως
    είναι πολλοί 2 κρόκοι κάθε μέρα ?
    Last edited by manwlis77; 22-07-14 at 23:11.

  11. #131
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Βρε το ψαρι το λυσαμε.. θα τρως σολωμο εναλλακτικα με γιαουρτι στο τελευταιο γευμα.
    Για να μη σε μπερδευω, σου γραφω πως θα εκανα τα γευματα σου. Γραφω μονο τροφες, ποσοτητες τα ρυθμιζεις εσυ.

    Γευμα1
    βρωμη
    γιαουρτι
    αμυγδαλα

    Γευμα 2(πιτακι βρωμης οπου θα εχεις -->
    βρωμη
    ασπραδια
    κροκο
    σκονη πρωτεινη (λιγη για γευση στο πιτακι)
    στεβια ή λιγη ζαχαρίνη
    1 φρουτο (μήλο, αχλαδι, ροδακινο)

    Γεύμα 3
    κοτοπουλο ή απαχο χοιρινο
    ρυζι ή πατατα
    σαλατα με ελαιόλαδο

    Γεύμα 4
    ροφημα (αυτο ειναι το μεταπροπονητικο σου υποθετω;)

    Γευμα 5
    κοτοπουλο ή χοιρινο
    πατατα ή ρύζι

    Γεύμα 6
    σολωμό με λαχανικά
    ή εναλλακτικά
    γιαουρτι με αμύγδαλα ή αν θες αντι αμύγδαλα, ταχίνι


    Εγω θα βαζα και στο γευμα 5 λαχανικα, αν σε φουσκωνουν αστα .

  12. #132
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Τώρα ήμαστε στο ίδιο μήκος κύματος!!!!!
    Να αρχίσω με 2200 θερμίδες ? Και να ανεβω σιγά σιγά?
    Στο γεύμα 5 πρεπει να έχω μικρότερη ποσότητα υδατάνθρακα ?

  13. #133
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Οχι δεν ειναι πολλοι οι κροκοι. Eκτος αν εχεις ιστορικο.
    Δες εδω το αρθρο http://ntellos.gr/index.php/arthra/xolisteroli-statines/auga-psemmata-xolisterini



  14. #134
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Σε τι μάκρος να κινηθω αρχικα?
    200-270-40 ? Π-Υ-Λ

  15. #135
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by manwlis77 View Post
    Τώρα ήμαστε στο ίδιο μήκος κύματος!!!!!
    Να αρχίσω με 2200 θερμίδες ? Και να ανεβω σιγά σιγά?
    Στο γεύμα 5 πρεπει να έχω μικρότερη ποσότητα υδατάνθρακα ?
    Ξεκινα με 2200, κρατα το μια εβδομαδα και μετα τα ξαναλεμε.
    Μετρια ποσοτητα υδατανθρακα στο 5. Τον περισσοτερο κρατα τον για τα πρωτα γευματα. Με βαση τον σωματοτυπο σου (ενδομορφος) πρεπει να προσεχεις τον υδατανθρακα. Ναι, θα τον εχεις, αλλα καλύτερα να τον καταναλωνεις στα πρωτα σου γευματα. Μεταπροπονητικα μια μετρια ποσοτητα ειναι οκ.

  16. #136
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Γύρω στα 40 γρ είναι καλά?

  17. #137
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    200gr πρωτεινη
    220γρ υδατ
    50γρ λίπος

    λιγο πανω λιγο κατω δεν θα ρθει καταστροφη, απλως να πατας σε αυτα τα νουμερα.

    Αντε ρε Μανωλη μια χαρα θα τα πας. Ολα καλα θα πανε φιλε, με χρονο και υπομονη. Δεν βιαζομαστε ε;

  18. #138
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by manwlis77 View Post
    Γύρω στα 40 γρ είναι καλά?
    Μια χαρα.

  19. #139
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Δεν βιαζομαστε και πολύ!!!
    Έχω χασει και 4 κιλά σε Τρέις μηνες
    Τώρα είμαι 99.5kg

    Tο γεύμα 4 είναι μετά προπονητικό
    Το γεύμα 5 το κάνω σε απόσταση 30-60 λεπτα απο το 4 ε?

  20. #140
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Ευχαριστώ για τις συμβουλες !!
    Στον διατροφολογία θα ξαναπαω όμως!!!??!!!! Χαχαχα

    Έχω αλλες 5 συνατησεις και αλλη μια λιπομετρηση
    Οπότε σε δυο μηνες θα κάνω την λιπομετρηση να δω που βρίσκομαι!!
    Θα πηγαίνω να παίρνω το πρόγραμμα διατροφής και θα το εχω αρχείο!!!

  21. #141
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Νομιζα το ροφημα ειναι το μεταπροπονητικό σου.
    Αν όχι, τότε χρειαζεται αλλαγη. Πριν την προπονηση σου (εννοω βαρη) χρειαζεσαι και υδατανθρακα. Μπορεις να βαλεις γιαουρτι με ρύζι (ειναι και ευκολοχωνευτο). Ροφημα πρωτεινης θα πιεις με το που τελειωσεις. Και μετα απο μια ωρα πληρες γευμα (οπως το γευμα 5).

  22. #142
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Το ρόφημα είναι α!εσως μετα την προπόνηση
    Μετα το μέση!εριανο πάω προπόνηση μετα από 2.5 -3 ωρες

  23. #143
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ωραια!
    Και να πινεις και νερο, μη το ξεχνας. Το σωμα χρειαζεται ενυδατωση.
    Αντε Μανωλη μια χαρα θα τα πας φιλε. Και δωσε δωρο στην διατροφολογο ενα κουλουρι απο μενα, χαχαχα.

  24. #144
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Να σου πω την αλήθεια όταν πήγα απογοτευτηκα μονο που την είδα!!!!!
    Είχε τουλαχιστον 30 κιλά παραπανω . και σκέφτηκα δεν κανει καλά τον εαυτό της θα κανει εμένα? Αλλά η λιπομετρηση και ανάλυση σωματος νομιζω είναι σωστή !!
    Κάτι άλλο γιατί δεν θέλουμε καθόλου υγρές θερμίδες ?

  25. #145
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    γιατι θα πεινας συνεχεια εαν τρως υγρες θερμιδες και θα τρως οτι βρεις μπροστα σου

  26. #146
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    Τέτοιο πρόβλημα δεν έχω
    Αν είναι μονο αυτό

  27. #147
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by manwlis77 View Post
    Κάτι άλλο γιατί δεν θέλουμε καθόλου υγρές θερμίδες ?
    Γιατι το σώμα σου καταναλώνει περισσότερη ενέργεια για να χωνέψει στερεό γεύμα παρά υγρό. Υγρες θερμιδες ειναι ιδανικες για εκτομορφους που θελουν να τρωνε παραπανω χωρις να βαραινουν το στομαχι τους.

  28. #148
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-05-14
    Posts
    166

    Default

    ειρηνη μερικες ερωτησεις!!
    1.το πιτακι βρωμης το εφτιαξα απο αποψε για να το παρω το πρωι να το φαω κατα τις 10-11 , δεν χαλαει ε???
    2.οταν λεμε να εχω σαλατα μπορω να εχω ας πουμε κουνουπιδι 100-150 γρ με λιγο λαδι - λεμονι?
    3. Για ψαρι πηρα βακαλαο δεν βρηκα εδω διπλα στο Σ/Μ σολωμο. Υπαέρχει προβλημα?
    4. Μπορω να αντικαθιστω με μεσημεριανο ή το βραδινο γευμα (5ο) με βακαλο ή σολωμο? Δεν υπαρχει φανταζομαι προβλημα αν η ποσοτητα πρωτεινης ειναι ιδια?

  29. #149
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    γιαουρτι με ταχίνι
    Την πρώτη φορά που το δοκίμασα...το έφαγα επειδή λυπόμουν το τοτάλ μόνο αυτό θα πω
    Είπα να μοιραστώ την εμπειρία μου για να είναι προετοιμασμένος ο φίλος μας μην τυχόν και δεν του αρέσει να ξέρει ότι τυχαίνει.

    Το πιτάκι ελπίζω να το 'βαλες ψυγείο
    Στη σαλάτα υπολόγισε το λάδι ανάλογα πόσο σε παίρνει για τα λιπαρά σου. Από όσο έχω μετρήσει 2 κσ είναι ~10γρ.
    Όχι.Και τόνο μπορείς πχ αν δεν προλαβαίνεις.
    Ναι.

    Απλά από ότι θυμάμαι ο σολομός έχει το λιγότερο υδράργυρο,λίγο παραπάνω ο μπακαλιάρος και ο λίγο ακόμα ο τόνος.

  30. #150

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Λοιπόν, στην παραπάνω διατροφή σου, στο 5ο ποστ, θα έκανα τις εξής αλλαγές :

    Στο 2ο γεύμα σου, αντί για την whey θα έβαζα γιαούρτι ή κοτόπουλο, και αντί για μπανάνα, θα έβαζα πατάτα ή ρυζάκι.

    Στο γεύμα στις 18:00, θα έβαζα μόνο 1 σκουπ πρωτεΐνης και τίποτα άλλο. Μετά από μισή ώρα από αυτό το σκουπ, θα έτρωγα το γεύμα που έχεις στις 20:00, αλλά χωρίς το λάδι.

    Και στο τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο, αντί για τη βρώμη θα έβαζα λαχανικά με ελαιόλαδο.

    Όσο συχνότερα μπορείς, τρώγε άπαχο μοσχάρι και λιπαρά ψάρια.
    "Αξιζει" να τρως 2 γιαουρτακια στο πρωτο και δευτερο γευμα? Η πρεπει να τρως μονο σε 1 απο τα δυο για να παιρνεις διαφορετικη πρωτεινη.


 
Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το Πλάνο Της Διατροφής Μου
    By SouLSiCk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-08, 08:31
  2. Πλανο προπονησης-διατροφης
    By Base in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 31-03-06, 08:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •