Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-03-13
    Location
    Athens
    Posts
    5

    Default Δυσκολία Απώλειας Λίπους- Συμβουλές Διατροφής

    Καλησπέρα,
    Αν και είχα ρωτήσει ξανά για τρόπο απώλειας λίπους, δυστυχώς δεν βλέπω τα αποτελέσματα που θα ήθελα.

    Είμαι 24 χρονών με ύψος 1,75 και βάρος 80 κιλά.Ασχολούμαι 2 χρόνια εντατικά με το γυμναστήριο, έχοντας δει αποτελέσματα σε αύξηση μυικής μάζας, αλλά όχι και σε απώλεια λίπους καθώς έχω μείνει στάσιμος στο 25% που είναι αρκετά μεγάλο.
    Με αποτέλεσμα να έχω ακόμη αρκετό κοιλιακό λίπος ,αλλά και λίπος στο στήθος, που παρόλο τις προπονήσεις που κάνω δεν φεύγει,
    Κάνω προπόνηση 5 φορές με βάρη και 3 φορές αερόβια και κοιλιακούς (μετά των προπονήσεων με βάρη). Δηλαδή 20-30 λεπτά τρέξιμο και 3 ασκήσεις κοιλιακούς.
    Τέλος το πρόγραμμα διατροφής μου, που είναι και το πιο βασικό πιστεύω,είναι το εξής:

    9:00 - 4 αυγά με 2 κουταλιές βρώμη, μια κουταλιά μέλι και μια μπανάνα
    12:00 - 1 scoop πρωτεΐνης
    15:00 - κοτόπουλο (ή κάποιο άλλο κρέας χαμηλό σε λιπαρά), με μία βραστή πατάτα (το χειμώνα κατανάλωνα μια μικρή μερίδα ρύζι)
    18:00- 1 γιαούρτι 2%
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ (19:00-21:00)
    21:00 - 1 scoop πρωτεΐνης (μεταπροπονητικό)
    10:00 με 10:30 - κοτόπουλο ή τόνος με μία πράσινη σαλάτα (το χειμώνα κατανάλωνα και μια μικρή μερίδα ρύζι)

    Αν έχουν περάσει άλλες 3 ώρες και δεν έχω κοιμηθεί, παίρνω άλλο ένα scoop πρωτεΐνης (casein)

    Αυτό λοιπόν που θέλω είναι ένα πρόγραμμα διατροφής, που θα το ακολουθήσω για αρκετό διάστημα,και θα με βοηθήσει να ξεκολλήσω από αυτό το ποσοστό, και να μπορέσω να δω βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα και από άποψη γραμμώματος.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    03-05-13
    Location
    Athens, Kamatero
    Posts
    294

    Default

    Γεια σου φίλε. Πιστεύω ότι πρέπει να ξαναφτιάξεις από την αρχή το πρόγραμμα διατροφής σου. Έχεις πολύ λίγους υδατάνθρακες και μεγάλο ποσοστό αυτών είναι ζάχαρη (μέλι και μπανάνα στο πρωινό). Είναι καλό σημείο της ημέρας να πάρεις κάποια ποσότητα ζάχαρης μια και έρχεσαι από πολύωρη νυστεία λόγω ύπνου αλλά είμαι της άποψης ότι χρειάζεσαι ποιοτικότερο υδατάνθρακα. Επίσης, βασίζεσαι πολύ σε σκόνες. 2-3 τη μέρα καταναλώνεις όπως λες. Για να μην τα πολυλογώ. Αν ξανασκεφτείς να αλλάξεις το πρόγραμμα έχεις καλώς. Αν θες να παραμείνεις σε αυτό τότε άλλαξε το γευμα στις 12 με το γευμα στις 6 το απόγευμα. Κάνε δηλαδή μια τράμπα.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    05-03-13
    Location
    Athens
    Posts
    5

    Default

    Σε ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση σου.
    Δεν έχω πρόβλημα στο να αλλάξω εξ΄ολοκλήρου την διατροφή μου. Οπότε κάθε συμβουλή δεκτή για ένα καλό πρόγραμμα διατροφής.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    03-05-13
    Location
    Athens, Kamatero
    Posts
    294

    Default

    Εγώ για παράδειγμα θα σου πω ενα πλάνο με τις τροφές που βλέπω πως έχεις τη δυνατότητα να φας και να αγοράσεις.

    0900 2 αυγά + 4 ασπραδια + βρώμη
    1200 1 γιαουρτι 2% με βρώμη
    1500 κοτόπουλο με πατατα
    1800 γιαουρτι με μήλο ή 1 scoop πρωτείνη
    2100 1 scoop πρωτεινη ή 7-8 ασπραδια
    2200 κοτοπουλο ή τόνο με ρύζι ή πατατα + σαλάτα
    0100 1 γιαουρτι με αναλατους ξυρους καρπους ή 1 scoop καζείνης

    Όλα αυτά βέβαια να είναι μετρημένα. Δεν αναφέρομαι σε νούμερα γιατί δεν ξέρω τις θερμίδες που θες να καταναλώνεις ούτε και τον οργανισμό σου πως αντιδρά στον πολύ ή λίγο υδατάνθρακα.

  5. #5
    New Member Tzoni guitar's Avatar
    Join Date
    10-05-14
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    71

    Default

    Καλα τα λες ρε Βill αλλα 12 ,13 αυγα τη μερα κοστιζουν .Μια 30 αδα περνω και κανει 6 ευρω .και τρωω εξι ασπραδια πλεον μετα την προπονηση.Ωστε να με παει 5 μερες.Αλλη λυση δεν υπαρχει σε αυτο το θεμα.Μηπως πρεπει να παρω καμια πρωτεινη.Νομιζω ειναι οικονομικοτερο τελικα απο τα αυγα?

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    03-05-13
    Location
    Athens, Kamatero
    Posts
    294

    Default

    Quote Originally Posted by Tzoni guitar View Post
    Καλα τα λες ρε Βill αλλα 12 ,13 αυγα τη μερα κοστιζουν .Μια 30 αδα περνω και κανει 6 ευρω .και τρωω εξι ασπραδια πλεον μετα την προπονηση.Ωστε να με παει 5 μερες.Αλλη λυση δεν υπαρχει σε αυτο το θεμα.Μηπως πρεπει να παρω καμια πρωτεινη.Νομιζω ειναι οικονομικοτερο τελικα απο τα αυγα?
    6ευρώ; Πολλά δίνεις. Προς Μακεδονία δεν ξέρω αν έχεις ΜΑΚRO, πάντως η 30αδα τα μεγάλα είναι περίπου 4ευρώ. Και επειδή κι εγώ δεν βγαίνω μερικές φορές, αγοράζω ασπράδι συσκευασμένο. Λίγοτερο από 3 ευρώ το λίτρο και βγάζω 4 μέρες με το 1λίτρο. Αν αγοράσεις πρωτείνη με όνομα, πάνω κάτω στα ίδια λεφτά βγαίνει. Υπάρχουν βέβαια και φτηνές whey εξίσου καλές. Διαλέγεις και παίρνεις.

  7. #7
    New Member Tzoni guitar's Avatar
    Join Date
    10-05-14
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    71

    Default

    Eπειδη αρχισα να το σκεφτομαι για whey εχεις να προτυνεις κατι φτηνο αλλα σχετικα καλο.Περισσοτερο οικονομικα το βλεπω το θεμα.

  8. #8
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    03-05-13
    Location
    Athens, Kamatero
    Posts
    294

    Default

    Αυτό ακριβώς πήγα να προτείνω μόλις τώρα.

  10. #10
    New Member Tzoni guitar's Avatar
    Join Date
    10-05-14
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    71

    Default

    Kαι μια τελευταια ερωτηση αρχαριου.Το ενα κιλο ποσο χρονο βγαζει αν το χρεισιμοποιω μονο μετα την προπονηση για να μην εχω τα 7,8 αυγα.Αν βγαζει μηνα συνφερει αλλα και εκει που ειναι η τιμη γυρω στα 15 ευρω πανω κατω παλι συνφερει.Ελλαδα δεν εχει κανα μαγαζι να γλιτωσουμε τα μεταφορικα?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές για Διατροφή Απώλειας Λίπους
    By mixalisa in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 26-02-14, 20:23
  2. Συμβουλές για Πρόγραμμα Αρχάριου Απώλειας Λίπους
    By kalkas25 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 14-01-10, 07:55
  3. Συμβουλές για πρόγραμμα απωλειας λίπους
    By nikoskor in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 20
    Last Post: 15-10-09, 21:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •