Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-11-13
    Posts
    4

    Default Θέλω Βελτίωση

    Καλησπέρα παίδες όπως καταλαβαίνεται είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα κάποιες γνώμες ατόμων που ασχολούνται και έχουν κάποιες γνώσεις όσον αφορά τη σωματοδόμηση και τον αθλητισμό.<br abp="280">Αρχικά να πω ότι δεν είμαι αρχάριος είμαι 20 έτων και ασχολούμαι αρκετά χρόνια και με γυμναστήρια αλλά και με πρωταθλητισμό σε πολεμικές τέχνες όπως judo και bjj.Είμαι 1,90 υψος και βάρος 90kg με ποσοστά λίπους κάτω από 10% ανεξαρτήτος περιόδου τωρα συγκεκριμένα ΄βρίσμομαι στο 7%.Οι μετρήσεις που έχουν γίνει μπορύν να θεωρηθούν αρκετά αξιόπιστες.Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι η κακή μυική αναλογία που έχω αναπτύξει το ύψος μου και το γεγονός ότι δεν βάζω καθόλου εύκολα μυικά κιλά λόγο σκελετού και γενετικών. Γενικά δεν με ικανοποιεί η συμμετρια που έχω ο ρυθμός ανάπτυξης που έχω αλλά και ο βαθμός γράμμωσης του κορμου ,να προσθέσω πως δεν έχω καθόλου καλη σχέση με τον υπνο αλλα και με τις μέρες ξεκούρασης από τη γυμναστικη το οποιο θεωρω λάθος μιας και λόγο πρωταθλητισμού προπονούμε τα 3/4 του χρόνου επι 4 ώρες την ημέρα, επίσης για κάποιο λόγο έχω ένα φόβο με τον υδατάνθρακα στο ότι θα παχύνω, ακόμα έχω κάνει μόνο χρήση πρωτείνης τον τελευταιο χρόνο, Ενα θέμα που αντιμετοπίζω με τη διατρόφη είναι η υπερφαγία σε περιόδους αυπνίας ειδικα το βράδυ ενώ είμαι πολύ κουρασμένος από τις προπονήσεις ξυπνάω μετα από 6 ώρες ύπνο λές και δεν χρειάζομαι άλλο και όλη μερα είμαι κομμάτια . Παρακαλώ τα φώτα σας <br abp="281"> για να αναλύσουμε περισσότερο το θέμα<br type="_moz">
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Καλώς όρισες φίλε μου....πιστεύω αρχικά ότι θα πρέπει να βάλεις λίγο τον υδατανθρακα στην ζωή σου. ..Μην τον φοβάσαι μέτρησε τα μάκρος σου θα δεις αουτο φόρουμ πως και θα καταλάβεις πόσο ακριβώς πρέπει να τρως για να μην βάλεις λίπος όπως φοβάσαι. Επίσης με τον ύπνο 6 ώρες γεμάτες καλού ύπνου είναι καλά πιστεύω αν μπορούν να γίνουν και 8 θα ήταν καλύτερο βέβαια αλλά εντάξει. Όσο για την υπερπροπονηση καλό θα ήταν να μοιράσεις λίγο μέσα στην βδομάδα βάρη και πολεμικές τέχνες γιατί τέσσερις ώρες προπόνησης μου φαίνονται κάπως πολλές.
    Γράψε και την διατροφή σου στο φόρουμ και οι πιο έμπειροι θα σε βοηθήσουν να την διορθώσεις σύμφωνα με αυτό που θέλεις.
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-11-13
    Posts
    4

    Default

    ευχαριστώ πολύ
    Η διατροφή μου είναι λίγο αστατη μιας και το πρόγραμμα εχει πολλές ώρες προπόνησης γενικά οι πηγές υδατάνθρακα μου είναι βρώμη και μούσλι 4 κουτάλιες μέσα στη μέρα 2 με πρωινό και 2 με απογευματινό και πολύ πιο σπάνια του στυλ μία φορα την εβδομαδα έχω καστανό ρύζι ή μακαρόνι. Απλα αυτό που δεν μου αρέσει πιο πολύ όμως είναι ή εικονα του σωματος μου το νίωθω θολό με κακό διαχωρισμό και χωρίς συμμετρία ,τι γνώμη έχετε για αυτά ;

  4. #4
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Βασικα ο στοχος σου ειναι η γραμμωση η ο ογκος?Γιατι με μπερδεψες..
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-11-13
    Posts
    4

    Default

    Δεν υπάρχει κάποια ιδιέτερη διαφορά για εμένα μιας και πάντα το λίπος βρίσκετε κάτω από 10% λογο πολεμικών τεχνων.Ο στόχος λοιπόν είναι η μέγιστη μυική ανάπτυξη με διατήρηση του λιπους κάτω από 12% θα έλεγα

  6. #6
    Banned New Member
    Join Date
    11-05-14
    Posts
    94

    Default

    Καταρχας..οι μυς για να αναπτυχθουν χρειαζονται και υδατανθρακες.με 4 ωρες προπονησης χωρις υδατανθρακα μοιαζει σαν καταπονηση του σωματος.Το σωμα σου για να αναπτυχθει θέλει ξεκουραση.μονο προπονηση χωρις καλή ξεκούραση θα χουν κακές συνέπειες.Κάνεις πρωταθλητισμο χωρις μερες ξεκουρασης;χρειαζεσαι μια μερα εντελως off και μια μειωμενης προπονησης.Δεν γινεται ν αναπτυχθεις αλλιώς.Κόψε την καφεινη (καφέδες) μηπως κοιμηθεις καλύτερα.ψάξε διαβασε για το συνδρομο υπερπροπονησης..και να θυμασαι,όλα μετρο θέλουν

  7. #7
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Συμφωνώ και εγώ με banikos και σου ξαναλέω βάλε υδατανθρακα στην διατροφή σου και θα δεις διαφορά και στην ανάπτυξη των μυών και στην ενέργεια στις προπονήσεις σου....όταν λέω υδατανθρακα εννοώ ρύζι μακαρόνια πατάτα γλυκοπατάτες κλπ, διάβασε το φόρουμ και θα καταλάβεις. ..
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-11-13
    Posts
    4

    Default

    ευχαριστώ πολύ παίδες θα το εφαρμόσω,κάτι άλλο που θα ήθελα ηταν να μάθω αμα έχετε υπερφαγία και εσείς κατα καιρούς ή υπο κάποιες συνθήκες?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Βελτίωση
    By Theo KAs in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 2
    Last Post: 24-05-14, 17:52
  2. Βελτιωση Grip
    By giannis22 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-14, 13:31
  3. Βελτίωση Σώματος
    By eliasz123 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-12, 12:38
  4. Βελτίωση Της Αλτικότητας
    By Nowitzki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-11, 07:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •