Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default Ειρήνη S.O.S !!

    Καλησπέρα κ πάλι,Ειρήνη μου το ξέρω πως σε μπέρδεψα στο προηγούμενο ποστ(αν θέλεις σβήσε τα προηγούμενα γτ κάθε φορά π τα βλέπω σιγουρεύομαι πως είναι χάσιμο χρόνου γ όποιον τα διαβάσει.Eίναι 2-3 στν προσπάθεια μου να βοηθηθώ το ξεφτίλισα )Γ αυτό είπα να φτιάξω ένα καινούριο αυτή τη φορά με λεπτομέρειες κ πραγματικά σε παρακαλώ αν έχεις λίγο χρόνο να με βοηθήσεις επειδή το χρειάζομαι πραγματικά κ το παλεύω τελείως μόνη μου!(προμηθεύτηκα ζυγαριά γτ απ ότι κατάλαβα χώρις αυτή δν γίνετε τπτ)διάβασα κ άλλο,μέτρησα κ υπολόγισα με βάση το φόρουμ κ τν εξίσωση harris-benedict.Υπολόγισα πως έχω ΒΜ 1088 θερμίδες. 1088 Χ 1,55 (άσκηση 5-6 φορές τν εβδομάδα)βγαίνουν 1686,4.Αφαιρώντας 500 απο αυτές με στόχο το 1κ. τν εβδομάδα πάμε στις 1186,4.Υπολόγισα και τα μάκρο μου κ πάλι με βάση το φόρουμ σε 143 πρωτ./114 υδατ./50 λίπος (γ το λίπος δν είμαι σίγουρη αν είναι σωστό).Θα ήθελα σε παρακαλώ να με βοηθήσεις να φτιάξω ένα σωστό διατροφικό πρόγραμμα γτ δν ξέρω πως να τα μοιράσω κ σε ποιά γεύματα τελικά θα πρέπει ν καταναλώνεται ο υδατάνθρακας.Ξυπνάω γύρω στις 8-9 το πρωί μπορώ να κάνω 5 γεύματα τν ημέρα κ πάω τζιμ γύρω στις 11-11.30.πέρασε σχεδόν ένας μήνας π ξεκίνησα προπόνηση με αερόβια κ βάρη κ σιγά σιγά νιώθω πως το σώμα μου αρχίζει να δυναμώνει.Θέλω λοιπόν να μπω κ σ ένα κανονικό πρόγραμμα άσκησης γ ν αρχίσω να βλέπω σιγά σιγά αποτελέσματα.Θα ζητήσω βοήθεια κ σ αυτό απο σας γτ γύρω μου ο καθένας λέει το μακρύ του κ το κοντό του κ περισσότερο με μπερδεύουν παρά με βοηθάνε.Θυμίζω πως ο στόχος μου είναι καύση λίπους κ μυική ενδυνάμωση.Κ πάλι ευχαριστώ κ ζητώ συγνώμη αν έχω γίνει κουραστική όμως πιστεύω πως μόνο εδώ μέσα θα βρω το σωστό τρόπο.
    Last edited by Renesis; 14-06-14 at 14:58.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα Θωμαή!

    Τα κιλα για το ύψος σου,, είναι καλά. Δεν έχεις ανάγκη να πέσεις τόσο χαμηλά σε θερμίδες βρε κοπέλα μου! 500 θερμίδες έλλειμα και να πας στις 1180 με 1.70 υψος ειναι υπερβολή. Ετσι και το κανεις, θα εχεις διατροφικα ξεσπασματα και θα εχεις αντιθετα αποτελεσματα. Ξεκινα με μια διατροφη 1600 θερμίδων να δεις πως ανταποκρίνεται το σώμα σου, αν αλλάζει το βάρος σου ή στον καθρέφτη φαίνεται αλλαγή. Το ζητούμενο ειναι να τρως επαρκώς ωστε να εχεις καυσιμο για τις προπονησεις σου. Ετσι θα εχεις ανεβασμενο μεταβολισμο. Υπολογισε τα μακρος σου σε 150-160γρ υδατάνθρακα, 120γρ πρωτεινη και 50γρ λιπος. Τον υδατανθρακα μπορεις να τον χωρισεις στα 4 πρώτα γεύματα. Αν δεις οτι οι ποσοτητες ειναι μεγαλες, τοτε μειωσε λιγο, μεχρι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει και οσο θα γυμναζεσαι θα νιωθεις την αναγκη για περισσότερες θερμιδες ενω παράλληλα θα καις λίπος. Θελει ομως να σαι συνεπής σε αυτο, οχι να τσιμπολογας σοκολατιτσες ε;; Ο στοχος σου θα ειναι αρχικα να μεινεις πιστη στο προγραμμα διατροφης και στην πορεια θα αξιολογεις την προοδο σου και θα κανεις αναλογα τις αλλαγες που χρειαζονται.

    Επειδη εχεις ανοιξει ηδη λογκ, ας συνεχισουμε εκει

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=38747
    Last edited by Kardoula; 15-06-14 at 01:50.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ειρήνη - Ημερολόγιο Διατροφής!
    By BodyMania in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 10
    Last Post: 12-09-13, 13:22
  2. Γειάαα!! Ειρήνη!
    By Eirikiss in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 15-06-13, 23:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •