Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default Γεύμα Μετά Από Αερόβια

    Μετα απο ποση ωρα πρεπει να τρωμε αφου τελειωσουμε αεροβια ασκηση και τι πρεπει να τρωμε?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eξαρτάται το είδος αερόβιας, τι στόχο έχεις, πότε την κάνεις μέσα στη μέρα.. Είναι πολύ γενικές οι ερωτήσεις σου και ειδικά σε τέτοια θέματα δεν υπάρχουν στάνταρ απαντήσεις.

  3. #3

    Join Date
    26-06-13
    Posts
    111

    Default Γεύμα Μετά Από Αερόβια

    Θα ήθελα και εγω απάντηση σε αυτήν την ερώτηση...

    Δυο μέρες την βδομάδα γίνεται 11-12 το πρωί

    Και άλλες δυο 3-4 το μεσημέρι!

    Στόχος χάσιμο κιλών σε αυτήν την φάση... Μιλάω για τρέξιμο

    * Συνήθως θα φάω 3-4 ασπράδια η cottage η γιαούρτι 2%...

  4. #4
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Λοιπον Ειρηνη.Τρεχω για 45 λεπτα απαλο τζοκινγκ.Αυτο ειναι ολο.Στοχος μου αεροβιο ασκηση για την καρδια.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by hackertom View Post
    Θα ήθελα και εγω απάντηση σε αυτήν την ερώτηση...

    Δυο μέρες την βδομάδα γίνεται 11-12 το πρωί

    Και άλλες δυο 3-4 το μεσημέρι!

    Στόχος χάσιμο κιλών σε αυτήν την φάση... Μιλάω για τρέξιμο

    * Συνήθως θα φάω 3-4 ασπράδια η cottage η γιαούρτι 2%...
    Ρόφημα ή 4-5 ασπράδια και μετά από 1 ώρα πλήρες γεύμα. Αν θες την ταπεινή μου άποψη, από τη στιγμή που μέσα στη μέρα είσαι υποθερμιδικός, μικρή διαφορά θα κάνει αν φας ασπράδι ή γιαούρτι ή πλήρες γεύμα.. Υπάρχουν πολλές απόψεις για την διατροφή μετα απο αεροβια, πειραματισου και δες. Εγω αναφερω καθαρα την δικη μου αποψη και που δουλευει σε μενα.

    Quote Originally Posted by chris78 View Post
    Λοιπον Ειρηνη.Τρεχω για 45 λεπτα απαλο τζοκινγκ.Αυτο ειναι ολο.Στοχος μου αεροβιο ασκηση για την καρδια.
    Τελειώνεις την αερόβιά σου, πέφτουν οι παλμοί και στο επόμενο μισάωρο κάνεις κανονικά το γεύμα που ακολουθεί στο πλάνο σου (μπορει να είναι κοτόπουλο με ρύζι και σαλάτα ή ότι άλλο συμπίπτει χρονικά )

  6. #6
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Μεσα στην μερα ειμαι υπερθερμιδικος.Μολις τελειωνω την αεροβια που ειναι 2 με 3 φορες την εβδομαδα 45 λεπτα χαλαρα τζοκινγκ μετα απο μιση ωρα τρωω ενα γιαουρτι 2%.Και πριν κοιμηθω τρωω μερικα αμυγδαλα.Πως σου φενεται?

  7. #7

    Join Date
    26-06-13
    Posts
    111

    Default

    Κάθε φορά πρέπει να κάνω το πρόγραμμα μου έτσι ώστε πριν την προπόνηση να υπάρχει υδατανθρακας; Αν πάω το πρωί π.χ ;
    Και μετά την προπόνηση προτεινη;

  8. #8
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Φιλε πινε πρωτεινη πριν την αεροβιο.Για καλου κακου.Το θεμα ειναι μετα...

  9. #9

    Join Date
    26-06-13
    Posts
    111

    Default

    Quote Originally Posted by chris78 View Post
    Φιλε πινε πρωτεινη πριν την αεροβιο.Για καλου κακου.Το θεμα ειναι μετα...
    Αυτό που μου έχουν πει εμένα ειναι πως μετά θέλει πρωτεΐνη για να θρέψει ο μυς... Τώρα αν ειναι λάθος αυτό που λέω δεν έχω ιδέα... :)

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by chris78 View Post
    Φιλε πινε πρωτεινη πριν την αεροβιο.Για καλου κακου.Το θεμα ειναι μετα...
    To θέμα είναι ότι υπερ αναλύετε πράγματα ενώ δεν πρέπει.
    Ακολουθείστε το πρόγραμμα διατροφής σας πιστά. Μετράτε θερμίδες, μάκρος ανάλογα με το στόχο που έχετε (υποθερμιδικά, ισοθερμιδικά ή υπερθερμιδικά).
    Το αν φάτε γιαούρτι ή ασπράδια μετά την αερόβια, πιστέψτε με δεν θα κάνει τη διαφορά!
    Αν φοβάστε μην καταβολιστείτε με άδειο στομαχι το πρωί, πιείτε μισό σκουπ πρωτείνη. Μετά το τέλος της, πάλι ρόφημα και μετά από μία ώρα κανονικό γεύμα.
    Μπορείτε να φάτε και μέσα στο επόμενο μισάωρο κανονικό γεύμα.

    Έχουμε κάνει την μεταπροπονητική διατροφή θρησκεία, λες και έχουμε τελειοποιήσει όλα τα άλλα και το μόνο που μας μένει είναι αυτό.
    Δεν αναφέρομαι σε σας παιδιά, προς Θεού. Γενικά το λέω, ως κάτι που το χω παρατηρήσει.
    Υπάρχουν πολλές εκδοχές, όλες είναι σωστές κι όλες δουλεύουν αρκεί να τις δοκιμάσουμε πάνω μας.

    Αυτό που μετράει περισσότερο είναι μέσα στη μέρα να φάμε αυτά που πρέπει.

    My two cents.

  11. #11
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Και γιατι δεν πρεπει?Αλλωστε γιαυτο υπαρχει το forum.Και οσο ζεις ...μαθαινεις γιαυτο και θελουμε να ξερουμε οτι μπορουμε για το καλο μας!

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mόνο που εσύ δεν θες να μάθεις ή μάλλον θες να ακούσεις αυτά που θες.
    Πόσο πιο απλά να στο πούμε βρε Χρήστο πως αυτό που αρκεί είναι να φας το γευμα που ακολουθει. Θες να πιεις ροφημα; Πιες! Θες να φας κανονικο γευμα; Φατο!
    Το αποτελεσμα θα ναι το ίδιο.
    Αλλά όχι, θέλετε να βρείτε την μαγική συνταγή. Γι αυτό στο άλλο τόπικ ψάχνεστε με το μέλι και το λεμόνι επειδή το έπινε ο Άρνολντ κι επειδή τάχα μου δουλεύει και είναι λιποδιαλυτικό.
    Καθομαστε και σας λέμε τι ειναι σωστό και εσείς το χαβά σας.
    Last edited by Kardoula; 23-06-14 at 13:03.

  13. #13
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Δεν θελω να ξεκινησει καταβολισμος μετα την αεροβιο.Τιποτε παραπανω.Ουτε σε αγωνες MR OLYMPIA θελω να κατεβω ουτε 0,0005 % λιπος να εχω πανω μου ουτε δεν ξερω γω τι!!
    Last edited by chris78; 23-06-14 at 15:29.

  14. #14
    Pumping Iron manuserpro's Avatar
    Join Date
    13-03-13
    Posts
    300

    Default

    Quote Originally Posted by chris78 View Post
    Δεν θελω να ξεκινησει καταβολισμος μετα την αεροβιο.Τιποτε παραπανω.Ουτε σε αγωνες MR OLYMPIA θελω να κατεβω ουτε πουθενα αλλου!!!
    o καταβολισμος δεν ειναι τοσο ευκολο να συμβει οσο νομιζεις,πρεπει να εισαι αρκετα κιλα πανω απο το υψος σου με χαμηλο λιπος για σε απασχολει αυτο,ασχετα αν τελικα ολοι μας πεφτουμε στην παγιδα και τρελαινομαστε.προσωπικη μου γνωμη,μην το σκεφτεσαι τοσο.

  15. #15
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Ξερω γω?Αυτο το ανθρωπινο σωμα πολυ περιεργο ειναι!!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by manuserpro View Post
    o καταβολισμος δεν ειναι τοσο ευκολο να συμβει οσο νομιζεις,πρεπει να εισαι αρκετα κιλα πανω απο το υψος σου με χαμηλο λιπος για σε απασχολει αυτο,ασχετα αν τελικα ολοι μας πεφτουμε στην παγιδα και τρελαινομαστε.προσωπικη μου γνωμη,μην το σκεφτεσαι τοσο.
    +1

    Το θέμα έχει συζητηθεί και στο παρελθόν. Με ένα απλό search και ψάξιμο όχι πάνω από 5 λεπτά, θα βρίσκατε το αντίστοιχο θέμα

    Διατροφή πριν και μετά την αερόβια άσκηση

    Έτσι όχι μόνο θα παίρνατε την απάντηση πιο εύκολα και γρήγορα, αλλά κυρίως χωρίς αχρείαστο μπέρδεμα.

    Κάτι που είχε γράψει ο Σταύρος (Mazda6) σε παλιότερο thread, και με το οποίο συμφωνώ απόλυτα και γι' αυτό το αναφέρω, είναι ότι όταν κάνουμε τα πρώτα μας βήματα στο χώρο και έχουμε πολλές απορίες, καλύτερα να διαβάζουμε περισσότερο και να ποστάρουμε λιγότερο. Το λέω εντελώς καλοπροαίρετα. Φυσικά και όλες οι απορίες και ερωτήσεις είναι ευπρόσδεκτες και όλοι έχουν ίσο δικαίωμα στο λόγο.

    Όμως, πολλά θέματα ανακυκλώνονται συνεχώς, οπότε το search γεμίζει με παρόμοια threads που κάνουν την αναζήτηση όλο και πιο δύσκολη. Και για κάποιον που θα μπει πρώτη φορά στο site, λογικό επακόλουθο είναι να μπερδευτεί όταν δει 500 threads για κρεατίνη, whey κτλ Το φόρουμ υπάρχει εδώ και 10 χρόνια, οπότε όλες οι βασικές απορίες έχουν απαντηθεί.

    Επίσης, όταν γράφουμε κάτι φέρουμε και ευθύνη για αυτό επειδή βρίσκεται σε δημόσιο χώρο και μπορεί να το διαβάσει οποιοσδήποτε. Και όταν δεν έχουμε ξεκαθαρίσει κάποιες βασικές τεκμηριωμένες έννοιες στο μυαλό μας, είναι εύκολο να γράψουμε πράγματα που ακούσαμε τυχαία αλλά δεν ευσταθούν πχ chris78 έγραψες στο άλλο thread ότι το κρύο νερό δεν απορροφάται, που δεν στέκει από καμία πλευρά. Αυτό μπορεί να το δει κάποιος guest και να το πάρει σαν δεδομένο και να το αναμεταδώσει και έτσι δημιουργούνται οι διάφοροι μύθοι. Οπότε προσέχουμε τι γράφουμε και το λέω φιλικά, το παράδειγμα που φέρνω είναι απλώς το πιο πρόσφατο που μου ήρθε στο νου.

    Είμαι ήδη εντελώς off topic και ούτε θέλω να παίξω τον τροχονόμο, απλώς πιστεύω ότι καλό είναι να ειπωθούν μερικά πράγματα για να τα έχουμε όλοι στο νου μας πάνω κάτω.
    Last edited by stepan4; 23-06-14 at 16:48.

  17. #17
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    http://www.katsogridaki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=197%3Aathletewater&catid=21%3Aathlitiki-diatrofi&Itemid=138&lang=el για σενα stepan

  18. #18
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by chris78 View Post
    http://www.katsogridaki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=197%3Aathletewater&catid=21%3Aathlitiki-diatrofi&Itemid=138&lang=el για σενα stepan
    Εγώ το διάβασα το άρθρο που μου στέλνεις, το θέμα είναι αν εσύ ο ίδιος το διάβασες.

    Δες τι γράφει το άρθρο :

    Για κάλλιστα αποτελέσματα το κρύο νερό αφήνει το στομάχι γρηγορότερα από το ζεστό και γιαυτό διευκολύνει τη γρηγορότερη απορρόφηση."
    Δες τι έγραψες εσύ :

    Quote Originally Posted by chris78 View Post
    Ωραια κωστα!!Αλλα οχι σε παγωμενο νερο διοτι δεν αποροφαται απο το στομαχι.Αλλωστε και γιαυτον τον λογο δεν ξεδιψάς με παγωμενο νερο.
    Το νερό ούτως ή άλλως απορροφάται στο παχύ έντερο, όχι στο στομάχι. Γρηγορότερη απομάκρυνση από το στομάχι = γρηγορότερη απορρόφηση.

    Στο ίδιο άρθρο αναφέρεται :

    Κατά τη διάρκεια αγωνισμάτων που προκαλούν άφθονο ιδρώτα, η αντικατάσταση των υγρών είναι σημαντικότερη από αυτήν των υδατανθράκων. Οι υδατάνθρακες επιβραδύνουν το άδειασμα του στομαχιού από τα υγρά. Με το να πίνει κανείς αθλητικά υγρά που περιέχουν 5% γλυκόζη μπορεί να ελαττώσει την απόδοση καθυστερώντας την απορρόφηση των υγρών στο σώμα.
    Το έλαβες καθόλου υπ' όψην όταν άνοιξες το thread για το ενδοπροπονητικό με μέλι (μέλι = ζάχαρη στην ουσία, παρόμοια δράση με γλυκόζη). Ας μην το συνεχίσουμε σε παρακαλώ, είμαστε εντελώς εκτός θέματος και πάλι.

  19. #19
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Τελος παντων.
    Last edited by chris78; 23-06-14 at 17:59.

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    +1

    Το θέμα έχει συζητηθεί και στο παρελθόν. Με ένα απλό search και ψάξιμο όχι πάνω από 5 λεπτά, θα βρίσκατε το αντίστοιχο θέμα

    Διατροφή πριν και μετά την αερόβια άσκηση

    Έτσι όχι μόνο θα παίρνατε την απάντηση πιο εύκολα και γρήγορα, αλλά κυρίως χωρίς αχρείαστο μπέρδεμα.

    Κάτι που είχε γράψει ο Σταύρος (Mazda6) σε παλιότερο thread, και με το οποίο συμφωνώ απόλυτα και γι' αυτό το αναφέρω, είναι ότι όταν κάνουμε τα πρώτα μας βήματα στο χώρο και έχουμε πολλές απορίες, καλύτερα να διαβάζουμε περισσότερο και να ποστάρουμε λιγότερο. Το λέω εντελώς καλοπροαίρετα. Φυσικά και όλες οι απορίες και ερωτήσεις είναι ευπρόσδεκτες και όλοι έχουν ίσο δικαίωμα στο λόγο.




    Aυτό!



    Τοpic locked.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 21-12-15, 09:56
  2. Αερόβια & Γεύμα
    By Manolis12 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 22-03-14, 07:39
  3. Πρωινή Αερόβια Και Γεύμα
    By bodys in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 04-05-13, 13:58
  4. Γεύμα Πριν Την Πρωινή Αερόβια
    By lakers4life24 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 10-11-12, 22:49
  5. Πρωινή αεροβια και γευμα
    By Giannis89 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 08-08-12, 21:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •