Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-08-12
    Location
    Greece
    Posts
    4

    Default Χάσιμο Κιλών

    Χαιρετώ τα μέλη του forum. Με λένε Μελέτη είμαι 18 χρονών και εχω ύψος 1.82. Λόγω των παννεληνίων εξετάσεων με συνδυασμό την κακή διατροφή και την <<καθιστική>> ζωή λόγω διαβάσματος πήρα πάρα πολλά κιλά. Τώρα είμαι 110 κιλά. Εχω αρχίσει απο μόνος μου λίγο διατροφή δηλαδή μείωσα το ψωμί απο 2,5 φέτες σε 1, κατανάλωση διάφορων φρούτων και γενικά μικρά γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας. Εχω αρχίσει περπάτημα εδω και μια εβδομάδα περίπου 30 λεπτά. Απο εξοπλισμό γυμναστικής έχω 2 αλτήρες με 2 δίσκους του 1 κιλού και 2 δίσκους των 2,5 κιλών.Σκέφτομαι να φτιάξω και το ποδήλατο για περισσότερη εξάσκηση. Περιμένω απόψεις και γνώμες πάνω στο θέμα.Ευχαριστώ

  2. #2

    Default

    Καλησπέρα Μελέτη και καλώς ήρθες . Η γνώμη μου είναι ότι αντί για ποδήλατο καλύτερα να κάνεις αερόβιο σε διάδρομο και βάρη . Τώρα για την διατροφή μπορείς να ψάξεις στο φορουμ να δεις και να πάρεις γνώμες από διάφορες διατροφές μελών έτσι για να πάρεις μία ιδέα για το πως πρέπει να είναι η διατροφή σου στην περίπτωση της απώλειας κιλών . Υπάρχουν και μερικά "sticky" τοπικς που θα σε βοηθήσουν να βρεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι για να χάσεις κιλά και τις κατάλληλες τροφές για να το πετύχεις αυτό ( πρωτείνη , υδατάνθρακας , καλά λιπαρά). Μπράβο σου πάντως που έβαλες στόχο να χάσεις τα κιλά που απέκτησες από το διάβασμα για τις πανελλήνιες .

  3. #3

    Default

    Επησεις για να μην κανεις μονο τρεξιμο και βαριεσαι μπορεις κολυμβυση τωρα το καλοκαιρι η και ποδηλατο (πρωσοπικα το πρωτιμω) επυβαρυνει και λιγοτερο τα γονατα σου μιας και εχεις καποια κιλα παραπανω, και εγω εδωσα πανελληνιες φετος, ευτυχως δεν πηρα κιλα, εχασα μαλιστα 5, τωρα το παλευω για αλλα τοσα μεσα στο καλοκαιρι και τον χειμωνα οσα ακομα μπορεσω, ειμαι 84-85 θελω κατω απο 78 να παω μεχρι τελος καλοκαιριου, πριν τις εξετασεις εκανα διατροφη με τη βοηθεια διατροφολογου για 1,5 μηνα, πλεον τωρα, μετα τις εξετασεις συμφωνα με τα παλια προγραμματα και σε συνδιασμο με αυτα που διαβαζω εδω στο φορουμ και γενικα στο ιντερνετ θα προσπαθησω να κανω μια διατροφη (παραλληλα με το γυμναστηριο, αεροβια και βαρη) ωστε να καταφερω τον σκοπο μου. Θα σε συμβουλευα να κανεις το ιδιο αν μπορεις, δηλαδη πανε για αρχη σε καποιον ειδικο να αρχισεις λιγο στην ιδεα της διατροφης και μετα παλεψετο μονος σου, αν θες συνεχιζεις και με τον διατροφολογο. Καλη μας επυτιχια στις εξετασεις και να πετυχουμε τους στοχους μας (να περασουμε εκει που θελουμε και να χασουμε τα κιλα) !!!

  4. #4
    Junior Bodybuilder PanaGois's Avatar
    Join Date
    27-05-14
    Location
    RODOS
    Posts
    188

    Default

    Οχι...ισα ισα ποδηλατο πρεπει να κανει παραπανω...αν κανει 110 κιλα διαδρομο και τρεξιμο θα καταστρεψει τα γονατα του!Μελετη κανε μελετηκαι θα βρεις πολλα στο forum περι διατροφης που θα σε βοηθησουν στον στοχο σου και το σημαντικο ειναι να τρως,..τωρα που εισαι στην αρχη της διαιτας οτι και να κανεις θα χανεις κιλα και οι 2,5 φετες ψωμι που κοβεις μετρανε ,μην κανεις το λαθος και μειωσεις αποτομα το φαγητο και θα κανε πολυ ποδηλατο,χρησιμοποιησε το και ως μεσο μεταφορας...

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-08-12
    Location
    Greece
    Posts
    4

    Default

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Θα κάνω αναζήτηση για προγράμματα διατροφής στο forum . Το ποδήλατο εχω σκοπό να το επισκευάσω μέσα στην εβδομάδα.Αφού μένω σε χωριό το ποδήλατο είναι ικανό επειδή υπάρχουν πολλές διαδρομές. Οτιδήποτε απορία εχω θα σας ρωτήσω στο παρών θέμα.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-08-12
    Location
    Greece
    Posts
    4

    Default

    έφτιαξα ενα πρόχειρο πρόγραμμα διατροφής :
    Πρωινο 8-9 : 1 κουλουράκι με σουσάμι & 1 χυμό
    11-12 το μεσημέρι: φρούτο (ροδάκινο , νεκταρίνια )
    14:00- 15:00 μεσημεριανό με μισή φέτα ψωμί & σαλάτα( ντομάτα & αγγούρι με ελάχιστο λάδι) αποφεύγω τα φαγητά με λάδι π.χ τηγανητές πατάτες
    18:00-19:00 1 καφέ & 1 τόστ με γαλοπούλα και τυρί με λίγα λιπαρά
    21:00-22:00 Λίγο φαγητό απο το μεσημέρι & λίγο καρπούζι
    Περιμένω απόψεις και ιδέες και για αλλαγή του πλάνου και συμβουλές.

  7. #7
    New Member Tzoni guitar's Avatar
    Join Date
    10-05-14
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    71

    Default

    Ημουν σε παρομοια φαση,Λιγοτερα κιλα βεβαια αλλα καπως ετσι,ασχετος κτλ που βγηκα μια μερα για περπετημα χωρις καν ενα ζευγαρι παπουτσια της προκοπης.
    Με την ελαχιστη εμπειρια μου μεχρι τωρα αλλα και ψαξιμο εδω στο φορουμ και γενικα στο διαδυκτιο,εγω θα σου προτεινα τα εξης.
    Δοκιμασε να κανεις πρωινο περπατημα ,μολις ξυπνας πχ.Βρες μια διαδρομη στο χωριο και περπατα,χαλαρα στην αρχη ή και πιο γρηγορα,περπατα,μην κανεις το λαθος και τρεξεις εστω και μετα απο λιγο καιρο γιατι οντως θα εχεις θεμα με τα γονατα ,οπως ειχα και γω.Κανε ποδηλατο επισης μες τη διαρκεια της μερας.Αλλα αν μπορεις περπατα και καμια ωρα το πρωι.
    Μετα σιγα σιγα βαλε και ασκησεις ενδυναμωσης.Με τα αλτηρακια,καμσεις αν μπορεις και οσες μπορεις,Καθισματα επισης,Γενικα εδω θα βρεις πολλες παραλαγες ασκησεων για αλτηρες για να δουλεψεις διαφορες μυικες ομαδες.
    Τωρα στο φαι.
    Κοψε τελειως το ψωμι ,το εκανα και γω και θα στο πουνε ολοι,επισης περιορισε το τυρι ,εγω που ετρωγα πολυ φετα το εχω κοψει τελειως.Κοψε τα αλαντικα ακομα και αν ειναι γαλοπουλες και τυρια λαιτ κτλ.Βαλε στη διατροφη σου ενα ελαφρυ γιαουρτι ,σαν πρωινο,παρε βρωμη ή και κανα μουσλι(δημητριακα) και συνδιασε το με το γιαουρτι.Φαε ρυζι,μακαρονια παατες βραστες ή πουρε αν θες σε λογικες ποσοτητες και συνδιαζε τα με κανα στηθος κοτοπουλο κανα ψαρι ή μοσχαρι απαχο ή μπιφτεκια απο μοσχαρισο κιμα,φαε κανα τονο σε νερο που και που,ξαναφαε γιαουρτι στη λιγουρα μεχρι να συνηθισεις καπως με πιο ελαφρια γευματα και με λιγοτερο γεματο στομαχι.Καντα αυτα και κινησου,περπατα κανε ποδηλατο .Επισης κοψε γλυκα ζαχαρες κτλ και αν θες βαλε ενα μια στο τοσο σαν ανταμοιβη ας πουμε για τον κοπο σου.Καλο ειναι αφου συνηθισεις σε τετοιο προγραμμα να μπορεσεις να γραφτεις σε ενα γυμναστηριο ,γιατι τα βαρη περα απο ολα τα αλλα ,βοηθανε στην αυξηση του μεταβολισμου.Αν και στην ηληκια σου μαλον δεν εχεις προβλημα.
    Λοιπον πανω κατω αυτα.Διαβασε και ψαξου πολυ εδω στο φορουμ και σιγα σιγα θα μπορεις να λυνεις τις ποροιες ζητωντας βοηθεια απο τα παιδια εδω που το κατεχουν.Αυτα απο μενα,καλη συνεχεια στους στοχους σου και πανω απο ολα υπομονη και επιμονη.
    Προπόνηση χωρίς πειθαρχεία,είναι ελευθερία χωρίς σύνεση.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Όγκος Ή Χάσιμο Κιλών;
    By peterzafi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 02-01-13, 16:23
  2. Χάσιμο Περιττών Κιλών
    By Skotis123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 18-12-12, 17:26
  3. Χάσιμο κιλών και κρεατίνες
    By leon94 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 17-11-12, 16:43
  4. Χάσιμο κιλών - Η πρόοδός μου
    By shadowmaker in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 24-09-11, 10:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •