Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 74 of 74
  1. #61
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Renesis View Post
    Δώστε ρε παιδιά κανένα στοιχείο γ αυτή τη διάλεξη να μάθουμε κ εμείς τπτ,αυτό το στήθος με τπτ δεν μπορώ να το κάνω.Τι πιέσεις μπάρας,τι πιέσεις με αλτήρες,τι επικληνή τι κατακληνή,τι ανοίγματα,τι σμιθ..τπτ....Ολα τα χέρια τα κάνουν.
    Μόνο με κροσοβερ κ πεκντεκ το νιώθω να δουλεύει

    Δεν εχει να κανει με επιλογή ασκησεων, αλλα με το κλασικο "συνδεση μυαλου μυ".
    Ναι το ξερω, το λεμε συνεχως, αλλα δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα.

    Απο τοτε που εριξα τον εγωισμο των κιλων και συγκεντρωθηκα στην τεχνικη, ειδα τα καλυτερα αποτελεσματα. Πρεπει να υπαρχει διακριση για το ποτε χρειαζεται να ανεβασουμε, σε ποιες ασκησεις και ποσο.

    Στο στηθος δοκιμασε το εξης -
    παρε μετριους αλτηρες, οχι βαρια κιλα, και κανε πιεσεις στον παγκο. Κλεισε τα ματια, ανοιξε λιγο τις παλαμες να μην σφιγγουν τους αλτηρες και απλως να ισορροπουν μεσα τους. Στο ανεβασμα σκεψου πως εχεις ενα καρυδι αναμεσα στο στηθος και θες να το σπασει (ναι ακουγεται kinky αλλα το παραδειγμα αυτο βοηθαει).

    Δυστυχως οι περισσοτεροι ψαχνονται για σουπερ ντουπερ ασκησεις, αεροπλανικες, τεχνικες και αμελουν το βασικοτερο - το να ενεργοποιησουν τον θωρακικο μυ μεσω σωστης τεχνικης.

    Εγω απο τοτε που το πετυχα εχω δει αποτελεσμα και οχι μονο στο στηθος, γενικοτερα σε ολες τις προπονησεις το εφαρμοζω αυτο.

  2. #62
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πρεπει να υπαρχει διακριση για το ποτε χρειαζεται να ανεβασουμε, σε ποιες ασκησεις και ποσο.
    αυτό αν μπορούσες να μας δώσεις μια ιδέα κάτι βρε παιδάκι μου να το αντιληφθούμε!

  3. #63
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Τι πιέσεις μπάρας,τι πιέσεις με αλτήρες,τι επικληνή τι κατακληνή,τι ανοίγματα,τι σμιθ..τπτ....Ολα τα χέρια τα κάνουν.
    Τους πρωτους μηνες εκανα BP και δεν πιανοταν το στηθος με την καμια, ασε που εμενε υποαναπτυκτο.
    Ψαχνοντας δοκιμασα proexhust, δηλαδη μια ασκηση απομονωσης(πχ peck deck/cross) και μετα εκανα παγκο και με επιανε καλυτερα.
    Παλι ομως η τεχνικη ηταν λαθος, αρχισα να σφιγγω το στηθος πριν σηκωσω την μπαρα, και σταδιακα να κανω την κινηση περισσοτερο με αυτο και απομονωνοντας τα χερια. Εκει ειδα και το στηθος μου να παιρνει ογκο σιγα σιγα.
    Οποτε ξεκινα και εσυ να σφιγγεις στηθος και μετα να εκτελεις την επαναληψη, κλεισε τα ματια αν θες,βοηθαει, και σκεψου οτι κανεις την κινηση με αυτο. Δοκιμασε και θα το βρεις!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  4. #64
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by GEORGE.P View Post
    αυτό αν μπορούσες να μας δώσεις μια ιδέα κάτι βρε παιδάκι μου να το αντιληφθούμε!
    αυτο ερχεται με την εμπειρια και τον πειραματισμο.
    και το να αφηνουμε τον εγωισμο εξω απο το γυμναστηριο. ξεχναμε τα νουμερα των αλτηρων και επικεντρωνομαστει καθαρα στο πως νιωθουμε τον μυ την ωρα της καθε επαναληψης. τοσο απλο αλλα και τοσο δυσκολο ταυτοχρονα.

  5. #65
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Το 90% των αθλουμενων κανουν λαθος το bench press. Το βασικοτερο ειναι το scapular retraction που λενε και τα αμερικανακια. Επειδη σαφως δεν εξηγιεται με λεξεις, τσεκαρε τε το παρακατω βιντεο αλλα και οποιο αλλο βρειτε τα ιδια λενε. Θα δεςιτε μεγαλη διαφορα γιατι με οποιοδηποτε αλλο τροπο ειτε κινδυνευεται απο τραυματισμο ωμων ειτε παραλαμβανουν οι εμπροσθιοι δελτοειδεις το φορτιο.

    https://www.youtube.com/watch?v=33mjoyc5JbE
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  6. #66
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν εχει να κανει με επιλογή ασκησεων, αλλα με το κλασικο "συνδεση μυαλου μυ".
    Ναι το ξερω, το λεμε συνεχως, αλλα δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα.

    Απο τοτε που εριξα τον εγωισμο των κιλων και συγκεντρωθηκα στην τεχνικη, ειδα τα καλυτερα αποτελεσματα. Πρεπει να υπαρχει διακριση για το ποτε χρειαζεται να ανεβασουμε, σε ποιες ασκησεις και ποσο.

    Στο στηθος δοκιμασε το εξης -
    παρε μετριους αλτηρες, οχι βαρια κιλα, και κανε πιεσεις στον παγκο. Κλεισε τα ματια, ανοιξε λιγο τις παλαμες να μην σφιγγουν τους αλτηρες και απλως να ισορροπουν μεσα τους. Στο ανεβασμα σκεψου πως εχεις ενα καρυδι αναμεσα στο στηθος και θες να το σπασει (ναι ακουγεται kinky αλλα το παραδειγμα αυτο βοηθαει).

    Δυστυχως οι περισσοτεροι ψαχνονται για σουπερ ντουπερ ασκησεις, αεροπλανικες, τεχνικες και αμελουν το βασικοτερο - το να ενεργοποιησουν τον θωρακικο μυ μεσω σωστης τεχνικης.

    Εγω απο τοτε που το πετυχα εχω δει αποτελεσμα και οχι μονο στο στηθος, γενικοτερα σε ολες τις προπονησεις το εφαρμοζω αυτο.

    Ευχαριστώ πολύ Ειρήνη,νομίζω το παράδειγμα με το καρύδι θα με βοηθήσει πολύ!!Δεν είναι τα κιλά το θέμα,εχω προσπαθήσει άπειρες φορές με ελάχιστα κιλά,είτε αλτήρες είτε μπάρα,αλλά ποτέ δεν νιώθω πως δουλεύει το στήθος.Μόνο στν έξω μεριά κοντά στους ώμους λίγο.Δεν ξέρω δεν μπορώ να καταφέρω αυτήν την ένωση μυαλού βυζιού με τπτ.Εκεί στο ανέβασμα το χάνω.

    Θα δοκιμάσω το κόλπο με το καρύδι κ ο θεός βοηθός!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  7. #67
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν δεν πιάσει το κόλπο με το καρύδι, σκέψου πως έχεις ένα αβγό! χαχαχαχαχα αστειεύομαι
    Θέλει πειραματισμό και χρόνο, είμαι σίγουρη πως θα το πετύχεις.

  8. #68
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Γενικά όταν δεν με πιάνει μια άσκηση κάνω τα εξής :
    -Συσπώ τον μυ πριν την άσκηση (στα κρυφά :P)
    -Χαμηλώνω κιλά και προσπαθώ να μην σφίγγω τις λαβές για να ενεργοποιώ ελάχιστα τους μυς στα χέρια.(δες και thumbless grip απλά με προσοχή αν δεν το χεις ξανακάνει)
    -Αν έχει καθρέφτη τον χρησιμοποιώ για να έχω όσο γίνεται τέλεια συμμετρία κατα τη διάρκεια της άσκησης
    Αν δεν πιάσουν αυτά :
    -αλλάζω θέση είτε το κάθισμα είτε λίγο το σώμα μου ή μετακινώ το βάρος σε διαφορετική τροχιά(στα ελεύθερα)
    -πολύ αργές επαναλήψεις(το τελευταίο μου χαρτί που πάντα πιάνει σε μένα)

    Για το στήθος συγκεκριμένα οι ώμοι fixed πίσω + full range (χωρίς κλείδωμα αγκώνων).Παλιά θυμάμαι που έκανα τέρμα ανοιχτή για να νιώσω το στήθος.
    Last edited by Lifescarcity; 07-10-15 at 16:30.
    It's the formula for
    utopia. To calculate and control

  9. #69
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν δεν πιάσει το κόλπο με το καρύδι, σκέψου πως έχεις ένα αβγό! χαχαχαχαχα αστειεύομαι
    Θέλει πειραματισμό και χρόνο, είμαι σίγουρη πως θα το πετύχεις.

    Ειρήνη το καρύδι έκανε δουλειά!!
    (Διάλεξα καρύδι τελικά γιατί το αβγό έσπασε αμέσως)
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  10. #70
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μπράβο!!! Πολύ χαίρομαι. Δως του να καταλάβει τώρα

  11. #71

    Default

    καλησπερα μια ερωτιση εχει λιγο καιρο που μονο στην προπονιση στηθους μετα απο καπιες ασκησεις οπως ανοιγματα και πιεσεις με αλτηρες ξιλιαζει το αριστερο μου χερι στιν παπια αλλα σε βαθμο μεγαλο πανω του φισιολογικου με αποτελεσμα με το που κουναω τα δαχτιλα ι περιστρεφω τον καρπο να πονανε αρκετα οι μυσ της παπιας και δεν μπορω να σινεχισω και την προπονιση..θελω να προσθεσω οτι κανω ζεσταμα πριν ξεκινισω..μπορει καπιος να με βοηθησει???

  12. #72
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Thumbs up

    Thanks Kardoula για την συμπυκνωμένη γνώση ,όταν με το καλό ξαναξεκινήσω προπονήσεις θα ξεσκονίσω το άρθρο σου...
    Last edited by TEOKOS; 21-02-18 at 11:49.

  13. #73
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    δε συμφωνω σε αυτο με τα μηχανηματα. αυτα τα λενε οι power lifters, μια χαρα ειναι τα μηχανηματα. Πιστευω οτι αποτελει ενα μυθο οτι τα ελευθερα βαρη ειναι τρομερα κ τα μηχανηματα αχρηστα

  14. #74
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ξαναδιάβασε τι ακριβώς γράφω σε παρακαλώ γιατι αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με το άρθρο μου.
    Δεν λεω πουθενα οτι τα μηχανηματα ειναι αχρηστα.



    Χρησιμοποιείετε περισσότερο μηχανήματα
    αντί ελεύθερα βάρη επειδή μπορείτε να κάνετε περισσότερα κιλά. Αφήστε τον εγωισμό έξω από το γυμναστήριο και εστιάστε στα ελεύθερα βάρη. Στα μηχανήματα βγάζετε από το παιχνίδι τους ισορροπιστές μύες, κάτι που οδηγεί σε ανισσοροπίες. Τα μηχανήματα πρέπει να είναι συμπληρωματικά σε ένα πρόγραμμα, όχι να παίζουν τον κύριο λόγο.
    Last edited by Kardoula; 21-02-18 at 15:00.


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 185
    Last Post: 19-03-12, 23:12
  2. Replies: 1
    Last Post: 08-12-11, 03:10
  3. Replies: 31
    Last Post: 28-06-11, 16:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •