Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 74
  1. #31
    Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar
    Join Date
    10-06-09
    Posts
    947

    Default

    Να 'σαι καλά Ειρήνη. Εμείς σ' ευχαριστούμε για τα άρθρα σου, καθώς "επανάληψη εστί μήτηρ πάσης μαθήσεως".
    Η λεβεντιά είναι μια πληγή
    που πάντα αίμα τρέχει
    Θε μου και πώς τηνε βαστά
    εκείνος που την έχει.

  2. #32
    New Member gvhools's Avatar
    Join Date
    29-01-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    85

    Default

    Να προσθέσω και εγώ άλλο ένα μπράβο για το άρθρο....
    αν κάποιος δει προσεκτικά τα βίντεο,θα καταλάβει και πως δουλεύουν οι μύες του στήθους.
    Μαχητής σε κάθε τομέα της ζωής

  3. #33

    Default

    "Στα μηχανήματα βγάζετε από το παιχνίδι τους ισορροπιστές μύες, κάτι που οδηγεί σε ανισσοροπίες. "

    είναι εύκολο να δοθεί επεξήγηση στο παραπάνω κομμάτι ;

  4. #34
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δοκιμασε να κανεις σκουωτ στο σμιθ και σκουώτ ελεύθερο.
    Που ειναι πιο δύσκολο; Ελεύθερο.
    Γιατι; Γιατι αναγκαζεις το σωμα σου να χρησιμοποιήσει περισσότερες μυικές ομάδες για να ισορροπήσει το βάρος.

    Πότε δουλεύεται καλύτερα το σώμα σου λοιπόν; Στις ελεύθερες ασκήσεις.

    Τεστ - δοκίμασε για 4 εβδομάδες να κανεις μονο σε μηχανήματα. Μετά κάνε μονο ελεύθερα βαρη.
    Μετά έλα να κανεις την ιδια ερώτηση ;-) Eτσι και πας να κανεις ελευθερα, θα νιωθεις πως θα σου πεσει η μπαρα απο τους ωμους

  5. #35
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Όπως τα λέει το Κardoulini

    Όσες φορές και να κάνεις ένα κύκλο με έναν διαβήτη ο ίδιος θα βγει....
    Όσες φορές και να κάνεις ένα κύκλο με ελεύθερο χέρι θα βγει διαφορετικός....
    Έτσι και στα ελεύθερα ποτέ μια ρεπ δεν είναι 100% ίδια με την προηγούμενη ,
    σε αυτή τη μοναδικότητα της κάθε επανάληψης δούλεψε και διαφορετικός μυς του σώματος κάθε φορά !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  6. #36

    Default

    kardoula και tsoureka ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !!! Όμως τώρα μου γεννάται μια νέα απορία. Τα μηχανήματα πρέπει να τα βγάλωε τελείως από το πρόγραμμα μου ; Εγώ σε κάθε μυική ομάδα που δουλεύω ξεκινάω με μια- δυο ασκήσεις ελευθέρα κιλά και μετά συνεχίζω μηχανήματα,δηλαδή τα συνδυάζω. Είναι σωστό ;

  7. #37
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ο συνδιασμός και των δύο (ελεύθερα & μηχανήματα) με μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης ελεύθερων ασκήσεων είναι ο ιδανικός.

  8. #38
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    δεν θυμαμαι απο ποτε εχω να απομονωσω το στηθος σε προπονηση(αδοκιμος ορος μιας και ποτε δεν προκειται να συμβει αυτο).Παντως με τις ασκησεις μου που ειναι κυριως στατικες, και ιδιαιτερα με planche work και 90 degree pushups(που ειναι δυναμικη), το στηθος μου σε βαθος χρονου δυναμωσε κατα πολυ αφενος, και αφετερου σχηματιζεται οπως το φανταζομουν, ομοιομορφως.

    Ειδικα μετα απο ring flies, μπορω να πω οτι τα εχω δει ολα :P Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα νομιζω οτι πολλες φορες διαβαζουμε πολυ(σε καμια περιπτωση δεν ειναι αρνητικο, αλλα παρα πολυ σημαντικο), και εκτελουμε σε λιγοτερο βαθμο. Πιστευω οτι αυτο που λεμε "work your ass off" ειναι που πολλες φορες μας κανει να ξεπερναμε plateaus τοσο σε δυναμη οσο και σε μυικη αναπτυξη.

  9. #39

    Default

    kardoula ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.
    StreetGymnast η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται και διάβασμα και εφαρμογή των όσων μαθαίνουμε. Με τη μετατροπή της θεωρίας σε πράξη έρχεται το αποτέλεσμα :)

  10. #40
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by panoskap View Post
    kardoula ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.
    StreetGymnast η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται και διάβασμα και εφαρμογή των όσων μαθαίνουμε. Με τη μετατροπή της θεωρίας σε πράξη έρχεται το αποτέλεσμα :)
    Ακριβως. Απλα το λεω αυτο, διοτι πολλες φορες καταιγιζομαστε απο πληροφοριες, και φτανουμε σε σημειο να σκεφτομαστε συνεχεια, και να μην προπονουμαστε συγκεντρωμενοι. Το μοτο μου "make haste,slowly" νομιζω οτι προυποθετει αρκετο διαβασμα. Πρεπει να γυμναζομαστε εξυπνα, αλλα και σκληρα :)

  11. #41
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Εγώ πάντως προτείνω οι αγκώνες να είναι πιο κοντά στο σώμα, γιατί έτσι η στάση αυτή είναι ασφαλέστερη για τους ώμους.

  12. #42
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    "Για παράδειγμα αδύναμο υπακάνθιο ή ελλάσον στρογγύλο μυ"

    πως δυναμωνουμε αυτους τους μυς?
    Get big or die trying!

  13. #43
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    "Για παράδειγμα αδύναμο υπακάνθιο ή ελλάσον στρογγύλο μυ"

    πως δυναμωνουμε αυτους τους μυς?
    Με εξωτερικές στροφές του ώμου.

  14. #44
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Η αληθεια ειναι οτι με τους αλτηρες η πιεση στο στηθος ειναι καλυτερη.
    Και ειδικα αν καποιος εχει τραυματισμο ή καποιο θεμα με τον ωμο, ειναι μονοδρομος, μιας και επιβαρυνει λιγοτερο τις αρθρωσεις.

  15. #45
    New Member
    Join Date
    11-06-14
    Posts
    58

    Default

    το hammer πρεπει να ειναι στα κυρια οργανα ή στα βοηθητικα??

  16. #46
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Quote Originally Posted by HoHe View Post
    Η αληθεια ειναι οτι με τους αλτηρες η πιεση στο στηθος ειναι καλυτερη.
    Και ειδικα αν καποιος εχει τραυματισμο ή καποιο θεμα με τον ωμο, ειναι μονοδρομος, μιας και επιβαρυνει λιγοτερο τις αρθρωσεις.
    Αναλόγως τον τραυματισμό.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  17. #47
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by tolis13 View Post
    το hammer πρεπει να ειναι στα κυρια οργανα ή στα βοηθητικα??
    Το hammer είναι εξαιρετικό μηχάνημα. Η βάση σου πάντα θα είναι τα ελεύθερα και συμπληρωματικά μπορείς να το χρησιμοποιείς. Όλα έχουν τη θέση τους.

  18. #48
    New Member
    Join Date
    11-06-14
    Posts
    58

    Default

    ξεκιναω με chest press incline μετα πιεσεις με αλτηρα σε ισιο παγκο μετα εκτασεις σε παγκο και τελος hammer..μια φορα ισιο μια incline..

  19. #49
    Junior Bodybuilder ktinosGW's Avatar
    Join Date
    21-09-11
    Location
    Αλεξανδρουπολη
    Posts
    208

    Default

    Πολλή ωραίο ποστ καρδουλα ενημεροτικοτατο thnks για της σημβουλές.
    goustaro monozigo

  20. #50
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Συγγνωμη που ξεθαβω το thread αλλα νομιζω οτι το ποστ μου ανηκει εδω.
    Χθες ειδα ενα βιντεο του Marc Lobliner

    Για οσους δεν εχουν χρονο να το δουνε ή δεν μπορουνε, λεει οτι σε πολλους τα χερια ειναι κυριαρχα και δεν μπορουνε να αναπτυξουν σωστα το στηθος. Οποτε προτεινει να ξεκιναμε με flies ετσι ωστε οταν φτασουμε στον παγκο το στηθος να ειναι ηδη κουρασμενο και να μπορουμε να το φορτωσουμε πιο ευκολα παρολο που τα χερια θα κυριαρχησουν.
    Τι γνωμη εχετε για το tip αυτο;

  21. #51
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    προσφατα...ειχα την τυχη να παρακολουθησω διαλεξη από κινησιολογους...οι οποιοι μιλουσαν για ασκήσεις που πρεπει να απαγορευτουν...νουμερο ένα λοιπον...ηταν τα flyes!!!!ξερω ακούγεται τραγικο....αλλα όταν εδειχναν το τι γινεται στις κλειδώσεις στον ωμο όταν κανουμε flyes...κοντεψα να πνιγω...οι συχνότεροι τραυματισμοι σε ωμους...εχουν να κανουν με τα flyes...υπαρχουν εναλλακτικες...τις οποιες δυσκολα δουλευεις και σε τροχαλια...

    τι να πεις...ο ενας ετσι και ο άλλος αλλιως...διαλέγουμε και περνουμε...
    Last edited by Leo 11; 05-10-15 at 13:29.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  22. #52
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    προσφατα...ειχα την τυχη να παρακολουθησω διαλεξη από κιnησιολογους...οι οποιοι μιλουσαν για ασκήσεις που πρεπει να απαγορευτουν...νουμερο ένα λοιπον...ηταν τα flyes!!!!ξερω ακούγεται τραγικο....αλλα όταν εδειχναν το τι γινεται στις κλειδώσεις στον ωμο όταν κανουμε flyes...κοντεψα να πνιγω...οι συχνότεροι τραυματισμοι σε ωμους...εχουν να κανουν με τα flyes...υπαρχουν εναλλακτικες...τις οποιες δυσκολα δουλευεις και σε τροχαλια...

    τι να πεις...ο ενας ετσι και ο άλλος αλλιως...διαλέγουμε και περνουμε...
    Ναι Λεωνιδα! Μου μιλησαν για αυτη τη διαλεξη.Στην τροχαλια για να δουλεψεις με τον τροπο που προτειναν ειναι εξαιρετικα δυσκολο και χρειαζεται πολυ μεγαλη εμπειρια κατα τη γνωμη μου!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  23. #53
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Ναι Λεωνιδα! Μου μιλησαν για αυτη τη διαλεξη.Στην τροχαλια για να δουλεψεις με τον τροπο που προτειναν ειναι εξαιρετικα δυσκολο και χρειαζεται πολυ μεγαλη εμπειρια κατα τη γνωμη μου!
    ...ναι είναι καπως...από αυριο θα δοκιμασω να το κανω...που θα παει...θα τον πετυχω τον τροπο!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  24. #54
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    ...ναι είναι καπως...από αυριο θα δοκιμασω να το κανω...που θα παει...θα τον πετυχω τον τροπο!!!
    Πολυ στριφογυρισμα ρε παιδι μου...
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  25. #55
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    προσφατα...ειχα την τυχη να παρακολουθησω διαλεξη από κινησιολογους...οι οποιοι μιλουσαν για ασκήσεις που πρεπει να απαγορευτουν...νουμερο ένα λοιπον...ηταν τα flyes!!!!ξερω ακούγεται τραγικο....αλλα όταν εδειχναν το τι γινεται στις κλειδώσεις στον ωμο όταν κανουμε flyes...κοντεψα να πνιγω...οι συχνότεροι τραυματισμοι σε ωμους...εχουν να κανουν με τα flyes...υπαρχουν εναλλακτικες...τις οποιες δυσκολα δουλευεις και σε τροχαλια...

    τι να πεις...ο ενας ετσι και ο άλλος αλλιως...διαλέγουμε και περνουμε...
    Το εχω δει στον Athlean-x που λεει το ιδιο.. Αλλα μονο στα flyes νιωθω πραγματικα να δουλευω το στηθος.. Εχω ελαττωσει κιλα κτλπ αλλα τιποτα. Νιωθω οτι τα χερια μου παιρνουν το φορτιο ολο. Εχω μια σχετικα καλη συνδεση μυ-νου, ποζαρω ,ελεγχω τους μυς του στηθους, σφιγγω στο τελος αλλα δεν νιωθω την "κουραση" που θελω.

  26. #56
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Το εχω δει στον Athlean-x που λεει το ιδιο.. Αλλα μονο στα flyes νιωθω πραγματικα να δουλευω το στηθος.. Εχω ελαττωσει κιλα κτλπ αλλα τιποτα. Νιωθω οτι τα χερια μου παιρνουν το φορτιο ολο. Εχω μια σχετικα καλη συνδεση μυ-νου, ποζαρω ,ελεγχω τους μυς του στηθους, σφιγγω στο τελος αλλα δεν νιωθω την "κουραση" που θελω.
    Δεν πειραζει Θανο.Θα βρουμε και μεις οι αβυζοι το δρομο μας καποια στιγμη.Δεν μπορει.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  27. #57
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Πολυ στριφογυρισμα ρε παιδι μου...
    ...καλα μιλαμε ζαλιζεσαι να το βλέπεις όχι να το κανεις!!! αλλα θα το δοκιμασω!!

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Το εχω δει στον Athlean-x που λεει το ιδιο.. Αλλα μονο στα flyes νιωθω πραγματικα να δουλευω το στηθος.. Εχω ελαττωσει κιλα κτλπ αλλα τιποτα. Νιωθω οτι τα χερια μου παιρνουν το φορτιο ολο. Εχω μια σχετικα καλη συνδεση μυ-νου, ποζαρω ,ελεγχω τους μυς του στηθους, σφιγγω στο τελος αλλα δεν νιωθω την "κουραση" που θελω.
    ...οσο για το βιντεο...το θεωρω τοσο μπουρδα...οσο και σωστο....για μενα δεν υπαρχουν κρυμμενα tips...που να δουλευουν σε ολους...αν εισαι σωστος επαγγελματιας....δεν λες καντε αυτό ολοι μα ολοι...και ολοι στο τελος θα κανετε βυζαρες σιλικονατες...αυτά είναι αερολογιες...

    υπαρχουν πολλα...άλλος θα πει κανε αυτό και άλλος το άλλο....αλλα εγω ένα εμαθα...ο κάθε ενας μας πρεπει να βρει αυτό που του ταιριαζει....και να εχεις εναλλαγες ασκήσεων...τεχνικων...επαναλήψεων...φορτιων και πολλα αλλα στο πρόγραμμα του...ο νουμερο ενας κίνδυνος για το σωμα...είναι η συνηθεια!

    (δεν αναφερω την διατροφή εδώ γιατι είναι άλλο θεμα...)
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  28. #58
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Δώστε ρε παιδιά κανένα στοιχείο γ αυτή τη διάλεξη να μάθουμε κ εμείς τπτ,αυτό το στήθος με τπτ δεν μπορώ να το κάνω.Τι πιέσεις μπάρας,τι πιέσεις με αλτήρες,τι επικληνή τι κατακληνή,τι ανοίγματα,τι σμιθ..τπτ....Ολα τα χέρια τα κάνουν.
    Μόνο με κροσοβερ κ πεκντεκ το νιώθω να δουλεύει
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  29. #59
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Δεν πειραζει Θανο.Θα βρουμε και μεις οι αβυζοι το δρομο μας καποια στιγμη.Δεν μπορει.
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Μα ξερεις τι μου την σπαει ρε Πανο, οτι εχω παρει σχημα στο στηθος αλλα το ανω στηθος ειναι πολυ flat γιατι δεν το νιωθω. Και εχω ενα κενο αναμεσα στους ωμους και στο μεσο στηθος που φαινεται ασχημο.
    Απλα απο αυτα που εχω δει ειναι οτι ωμοι, χερια ξεφευγουν ευκολα.. Και στα χερια μονο τον 1ο μηνα εκανα ασκησεις, μετα το γυρισα στο push,pull,legs και τα αφησα. Και εκει ειδα παλι διαφορα στις μετρησεις. Για αυτο ψαχνομαι τωρα :P
    Last edited by Kruphix; 05-10-15 at 13:46.

  30. #60
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    ...καλα μιλαμε ζαλιζεσαι να το βλέπεις όχι να το κανεις!!! αλλα θα το δοκιμασω!!



    ...οσο για το βιντεο...το θεωρω τοσο μπουρδα...οσο και σωστο....για μενα δεν υπαρχουν κρυμμενα tips...που να δουλευουν σε ολους...αν εισαι σωστος επαγγελματιας....δεν λες καντε αυτό ολοι μα ολοι...και ολοι στο τελος θα κανετε βυζαρες σιλικονατες...αυτά είναι αερολογιες...

    υπαρχουν πολλα...άλλος θα πει κανε αυτό και άλλος το άλλο....αλλα εγω ένα εμαθα...ο κάθε ενας μας πρεπει να βρει αυτό που του ταιριαζει....και να εχεις εναλλαγες ασκήσεων...τεχνικων...επαναλήψεων...φορτιων και πολλα αλλα στο πρόγραμμα του...ο νουμερο ενας κίνδυνος για το σωμα...είναι η συνηθεια!

    (δεν αναφερω την διατροφή εδώ γιατι είναι άλλο θεμα...)
    Ε ναι δεν γινεται να δουλευουν τα παντα σε ολους. Απλα μαθαινεις κατι απο εδω, κατι απο εκει και βρισκεις τον δρομο σου


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 185
    Last Post: 19-03-12, 23:12
  2. Replies: 1
    Last Post: 08-12-11, 03:10
  3. Replies: 31
    Last Post: 28-06-11, 16:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •