Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default Ανάλυση Μυικού Συστήματος και Νευρομυικών Συναρμογών

    Θα ήθελα να σας παραθέσω φίλοι μου ένα άρθρο που μιλάει για το μυικό σύστημα και με ότι συνεπάγεται για την λέξη μυς.

    Ας κάνω μια εισαγωγή όσον αφορά το μυικό ιστό.Το σύνολο λοιπόν,των μυών του σώματος αποτελεί το μυικό σύστημα,του οποίου ο βασικότερος ιστός είναι ο μυικός.Χαρακτηριστική ιδιότητα των κυττάρων του μυικού ιστού(μυικές ίνες) είναι η ικανότητα συστολής την οποία θα την αναλύσω παρακάτω.Υπάρχουν τρία είδη ιστού που χαρακτηρίζονται από ιδιαιτερότητες στη δομή και στη λειτουργία των κυττάρων από τα οποία αποτελούνται.Ο σκελετικός μυικός ιστός συναντάται στους σκελετικούς μυς και αποτελείται από σχετικά μακριές κυλινδρικές μυικές ίνες,που φέρουν γραμμώσεις.Η συστολή τους γίνεται με τη θέλησή μας.Ο καρδιακός μυικός ιστός βρίσκεται μόνο στα τοιχώματα της καρδιάς.Οι μυικές ίνες του είναι κυλινδρικές,έχουν γραμμώσεις αλλά δεν υπακούν στη θέλησή μας.Ο λείος μυικός ιστός επενδύει κυρίως τοιχώματα όπως των αγγείων και του γαστρεντερικού σωλήνα.Αποτελείται από ατρακτοειδείς μυικές ίνες χωρίς γραμμώσεις,που δεν υπακούν στη θέλησή μας.

    Περνάω στο θέμα της νερομυίκης σύναψης.Οι μυικές ίνες δέχονται απλά φυσιολογικά ερεθίσματα,που είναι τα νευρικά ερεθίσματα μπορούν όμως να διεγερθούν και από μη φυσιολογικά ερεθίσματα π.χ. από ηλεκτρικό ρεύμα.Το ερέθισμα μεταφέρεται από ένα κινητικό νευρώνα,ο νευράξονας του οποίου όταν φτάσει στο μυ διακλαδίζεται.Κάθε διακλάδωση καταλήγει στο μέσον περίπου μιας μυικής ίνας και σχηματίζεται νευρομυική σύναψη, ή τελική κινητική πλάκα.'Όταν το ερέθισμα φθάσει στην άκρη της κάθε διακλάδωσης μεταδίδεται στις μυικές ίνες με τον ίδιο τρόπο που μεταδίδονται οι νευρικές ώσεις στις νευρικές συνάψεις.Ο κινητικός νευρώνας μαζί με τις μυικές ίνες που νευρώνει αποτελούν μια λειτουργική μονάδα,που λέγεται κινητική μονάδα.Ο αριθμός των μυικών ινών μιας κινητικής μονάδας εξαρτάται από το είδος του μυός.Η λεπτότητα των κινήσεων που επιτελεί έχει σχέση με τον αριθμό των μυικών ινών.Για να συσταλεί μια μυική ίνα,πρέπει το ερέθισμα που θα δεχτεί να έχει ορισμένη ένταση.Σε μικρότερης έντασης ερεθίσματα δε θα αντιδράσει καθόλου,ενώ σε μεγαλύτερης έντασης δε θα συμβεί επιπλέον σύσπαση.Δηλαδή οι μυικές ίνες ακολουθούν το νόμο του "όλα ή τίποτα",που σημαίνει ότι αν μία μυική ίνα διεγερθεί,η ένταση της συστολής της είναι πάντα η ίδια.

    Τέλος,ας περάσω στο θέμα της μυικής συστολής μιας που έχω πολλά να πω εδώ.Η γραμμωτή μυική ίνα υπό την επίδραση ενός απλού ερεθίσματος επιτελεί μία απλή μυική συστολή, η οποία εξελίσσεται σε τρία στάδια.Το πρώτο στάδιο,λανθάνων χρόνος,διαρκεί 5 msec και είναι ο χρόνος που μεσολαβεί από τη στιγμή που το ερέθισμα φτάνει στη μυική ίνα έως την έναρξη της συστολής της.Ο χρόνος αυτός είναι απαραίτητος για την απελευθέρωση των ιόντων ασβεστίου και την ενεργοποίηση των ινιδίων της ακτίνης. Το δεύτερο στάδιο,περίοδος συστολής,είναι ο χρόνος που μεσολαβεί από την έναρξη της συστολής έως την επίτευξη της μεγίστης τιμής της και διαρκεί περίπου 40 msec.Η διάρκεια της περιόδου συστολής εξαρτάται από το είδος της μυικής ίνας και από το μήκος της.Το τελευταίο στάδιο,περίοδος χαλάρωσης,είναι ο χρόνος που μεσολαβεί από τη μέγιστη συστολή έως την πλήρη χαλάρωση και η διάρκειά της είναι περίπου 50 msec.Αν κατά τη διάρκεια της απλής μυικής συστολής επιδράσουν αλλεπάλληλα ερεθίσματα με συγκεκριμένη συχνότητα,η μυική συστολή ενισχύεται και παρατείνεται και η κατάσταση αυτή ονομάζεται τετανική συστολή.Η συστολή του γραμμωτού μυός είναι αποτέλεσμα της συστολής των μυικών ινών.Η ένταση της συστολής του μυός είναι ανάλογη του αριθμού των μυικών ινών που συστέλλονται και της συχνότητας των ερεθισμάτων.Εάν ένα ερέθισμα είναι ασθενές,διεγείρεται μικρός αριθμός μυικών ινών(λίγες κινητικές μονάδες)και προκαλείται συστολή μικρής έντασης.Σε ισχυρότερο ερέθισμα διεγείρεται μεγαλύτερος αριθμός μυικών ινών (περισσότερες κινητικές μονάδες) με αποτέλεσμα συστολή μεγαλύτερης έντασης.Συνήθως οι μυικές ίνες ενός μυός δε συστέλλονται συγχρόνως και έτσι ο μυς δεν κουράζεται συνολικά.Κατά κανόνα η συστολή των μυών προκαλείται από αλλεπάλληλα συχνά ερεθίσματα,δηλαδή είναι τετανική συστολή.Η συστολή μπορεί να είναι ισοτονική,αν ο μυς βραχύνεται και παράγει μηχανικό έργο,ή ισομετρική όταν ο μυς δεν βραχύνεται δηλαδή το μήκος του δε μεταβάλλεται.Οι μυικές συστολές μπορεί να είναι ισοτονικές ή ισομετρικές.Οι περισσότερες όμως είναι μεικτές,όπως για παράδειγμα,κατά τη βάδιση,οι ισομετρικές βοηθούν τα άκρα να κρατηθούν άκαμπτα,όταν τα πόδια πατούν στο έδαφος,ενώ οι ισοτονικές να κινηθούν.Ακόμα και σε κατάσταση ανάπαυσης του οργανισμού οι μύες βρίσκονται σε διαρκή μικρής έντασης συστολή,που ονομάζεται μυικός τόνος.Με αυτόν τον τρόπο ο μυς διατηρείται σε ετοιμότητα,ώστε να μπορεί να συσπαστεί αμέσως,όταν χρειαστεί.Σε έντονη μυική δραστηριότητα οι ενεργειακές ανάγκες του μυός είναι αυξημένες,και δεν επαρκεί το οξυγόνο που φτάνει με το αίμα,για να γίνει η αερόβια κυτταρική αναπνοή.Προκειμένου να εξασφαλιστούν τα απαραίτητα ποσά ενέργειας,γίνεται αναερόβια η διάσπαση της γλυκόζης σε γαλακτικό οξύ(γαλακτική ζύμωση).Το γαλακτικό οξύ που συσσωρεύεται προκαλεί διακοπή της λειτουργίας πολλών κυτταρικών ενζυμικών συστημάτων,με αποτέλεσμα την ολική ή μερική ανικανότητα του μυός για συστολή.Αυτή η κατάσταση χαρακτηρίζεται ως μυικός κάματος.Ο πόνος που αισθανόμαστε ύστερα από έντονη μυική δραστηριότητα οφείλεται στη συγκέντρωση διάφορων ουσιών όπως το γαλακτικό οξύ,οι οποίες προκαλούν κάματο.Για να απομακρυνθεί το συσσωρευμένο γαλακτικό οξύ,απαιτείται οξυγόνο.Γι'αυτόν το λόγο ύστερα από έντονη μυική δραστηριότητα εξακολουθούμε να λαχανιάζουμε για λίγα λεπτά.Το γαλακτικό οξύ απομακρύνεται με το αίμα στο ήπαρ,όπου το 20% της ποσότητας οξειδώνεται σε διοξείδιο του άνθρακα και νερό.Η ενέργεια που απελευθερώνεται από αυτήν τη διαδικασία χρησιμοποιείται,για να μετατρέψει το υπόλοιπο 80% σε γλυκόζη για μελλοντική χρήση.

    Αυτά από εμένα,ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα αν και κάποιος μπορεί να τα διαβάσει για γενικές γνώσεις.Καλή ανάγνωση φίλοι μου.Οι πηγές που με βοήθησαν ήταν το βιβλίο Βιολογίας της Α'Λυκείου που με μια μικρή ανάμειξη της προσωπικής μου γνώσης έδωσαν το τελικό αποτέλεσμα.
    Last edited by Ακης98; 09-04-14 at 17:49.

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Πολύ καλό άρθρο Άκη. Μπράβο !

    Απλό και κατανοητό.

    Ευχαριστούμε.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default

    Να'σαι καλα Αντωνη!!Χαρηκα που το μοιραστηκα μαζι σας.Θα ερθουν κι αλλα με τον καιρο

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Πολύ καλή προσπάθεια Άκη, μπράβο!

  5. #5
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default

    Να'σαι καλα φιλε stepan,προσπαθεια ετσι οπως το ειπες!Προσπαθεια επιμονη και ορεξη να μαθαινεις χρειαζεται!

  6. #6
    Junior Bodybuilder Spartan94's Avatar
    Join Date
    08-03-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    118

    Default

    Ωραιος Ακη ...παρομοια πραγματα αναφερονται και στο μαθημα του κινητικου ελεγχου που εκανα περσυ στην σχολη, πολυ ενδιαφερον αλλα και δυσκολο ταυτοχρονα.

  7. #7
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default

    Spartan να'σαι καλά φίλε μου,φυσικά όλα αυτά έχουν μια συνέχεια μεταξύ τους απλά σε κάθε στάδιο μαθαίνεις αυτό το κάτι παραπάνω.Προσπάθησα να το απλοποιήσω όσο πιο πολύ μπορούσα,γιατί όπως είπες είναι δύσκολο!

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-10-11
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    188

    Default

    Ωραίος!! Πολύ επεξηγηματικό αρθράκι.

  9. #9
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default

    Να'σαι καλά φίλε μου

  10. #10
    New Member Deepblueman's Avatar
    Join Date
    06-04-14
    Location
    Athens
    Posts
    50

    Default

    Άκη ευχαριστούμε για την πρωινή πνευματική τροφή... κ μάλιστα να σου πω ότι εντελώς τυχαία το μεγαλύτερο μέρος πληροφορίας του άρθρου υπάρχει στις σημειώσεις μου αυτής της εβδομάδας που διαβάζω σκελετικό αρθρώσεις κ μυικό για τη σχολή που έχω γραφτεί. Οπότε ήταν κ μία καλή επανάληψη εν όψη του σκ που θα ξαναπάω.
    Life's not enough... I want more!

  11. #11
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default

    Να'σαι καλά φίλε μου,εγώ χάρηκα που το μοιράστηκα μαζί σας.Είδες,όλα ξαφνικά γίνονται σχετικά!!Σου εύχομαι να σκίσεις
    Last edited by Ακης98; 30-04-14 at 22:26.

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Εξαιρετικό το άρθρο! Μπράβο σου!

  13. #13
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Δήμητρα!!

  14. #14
    Pumping Iron SuperNOS's Avatar
    Join Date
    06-02-14
    Location
    Athens
    Posts
    471

    Default

    Πολύ καλό το άρθρο.Ρε αδερφέ διαβάζοντας το λέω κάτι μου θυμίζει αυτό και μετά στο τέλος διαβάζω ότι είναι με πληροφορίες από το βιβλίο Βιολογίας της Α' Λυκείου..αν και φέτος θα πάω Β' έκανα μια μικρή επανάληψη χαχαχα

  15. #15
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default

    Καλημέρα,ευχαριστώ φίλε μου..είναι το μόνο που συγκράτησα από το βιβλίο φέτος

  16. #16
    Pumping Iron SuperNOS's Avatar
    Join Date
    06-02-14
    Location
    Athens
    Posts
    471

    Default

    χαχαχα εγώ έτυχε και το συγκράτησα όλο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ανάλυση σύστασης σώματος και απορίες....
    By chris1987 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-13, 22:25
  2. Ανάλυση σώματος-λιπομέτρηση
    By babis76 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 25
    Last Post: 30-03-12, 14:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •