Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member Tzoni guitar's Avatar
    Join Date
    10-05-14
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    71

    Default Τρέξιμο ή Διαλειμματική Στο Διάδρομο;

    Καλησπερα,εχω εναμιση μηνα τωρα που πηγαινω γυμναστηριο και περα απο τα βαρη θελω να ρωτησω κατι για την αεροβια.
    Θελω να χασω βαρος και να σφιξω ,το μεγαλυτερο θεμα οπως ολοι οι αντρες το εχω στην κοιλια και στο στηθος.
    Κανω καθημερινα 10 λεπτα ζεσταμα στο διαδρομο και μιση ωρα μετα το τελος απο τα βαρη.
    Ετρεχα εδω και κανα μηνα ενα μισαωρο στο τελος στα 10χμ/ωρα,δηλ μετριας ενταση αεροβια.
    Τωρα τελευταια ξεκινησα διαλειματικη γιατι το τρεξιμο το εχω συνηθισει ,κανω 5 λεπτα περπατημα στο 6 και μετα μεχρι το μισαωρο κανω ενα λεπτο περπατημα στο 6 ενα λεπτο τρεξιμο στο 13 στο διαδρομο και τελιωνω με 5λεπτο περπατημα στο 7 .
    Τελικα τι ειναι καλυτερο για την περιπτωση μου ,τρεξιμο ή διαλειματικη?Εννοω για χασιμο βαρους και ως επι το πλειστον απωλεια κοιλιας.Εχετε να προτεινετε κατι αλλο απο ασκησεις που θα με βοηθησει να χασω το σωσιβιο στην κοιλια?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,863

    Default

    Quote Originally Posted by Tzoni guitar View Post
    Εχετε να προτεινετε κατι αλλο απο ασκησεις που θα με βοηθησει να χασω το σωσιβιο στην κοιλια?
    Δ Ι Α Τ Ρ Ο Φ Η
    Είναι το 80% της προσπάθειάς σου.

  3. #3
    New Member Tzoni guitar's Avatar
    Join Date
    10-05-14
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    71

    Default

    Διατροφη,κανω οσο μπορω καλυτερα συνφωνα με ολα οσα εμαθα απο δω.
    Εχω αντικαταστησει το γαλα με γιαουρτι,πχ,εβαλα μια whey πρωι και μια μετα την προπονηση ,και τα γευματα μου ειναι στο υφος που πρεπει εκτος απο μερικες φορες λογω δουλειας ή γενικα κανω καμια ατασταλια.Αλλα γενικα ειμαι Σπαρτιατης.Εχω δει αποτελεσμα και στη ζυγαρια αλλα και στο σωμα μου.
    Ποια ειναι η γνωμη σου Καρδουλα για την αεροβια που παραθετω ποιο πανω.Τι ειναι το καλυτερο τελικα?Ξερω οτι με το τρεξιμο χανω περισσοτερες θερμιδες,αλλα μου λενε και διαβαζω κιολας οτι η διαλειματικη καιει περισσοτερο λιπος.Τελικα τι να προτειμησω για αεροβια ασκηση.
    Πρεπει να αλαζουμε αεροβια οπως και τις ασκησεις στα βαρη μετα απο καποιο διαστημα?

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,863

    Default

    Διατροφη,κανω οσο μπορω καλυτερα συνφωνα με ολα οσα εμαθα απο δω.
    Εχω αντικαταστησει το γαλα με γιαουρτι,πχ,εβαλα μια whey πρωι και μια μετα την προπονηση ,και τα γευματα μου ειναι στο υφος που πρεπει εκτος απο μερικες φορες λογω δουλειας ή γενικα κανω καμια ατασταλια.Αλλα γενικα ειμαι Σπαρτιατης.Εχω δει αποτελεσμα και στη ζυγαρια αλλα και στο σωμα μου.
    Έτσι όπως περιγράφεις τη διατροφή σου είναι αόριστη και γενική. Αφού εισαι Σπαρτιάτης, σημαίνει πως μετράς σχολαστικά τα γεύματά σου, θερμίδες μακροθρεπτικά με κάθε λεπτομέρεια. Αν θες γράψε αναλυτικά το πλάνο σου.
    Αποτέλεσμα ναι σίγουρα θα δεις από τη στιγμή που εχεις αλλάξει διατροφικές συνήθειες, αλλά από ένα σημείο και μετά χρειάζεται να γίνεις πιο συγκεκριμένος στο πλάνο σου.

    Το ιδανικό είναι να περιλαμβάνεις αερόβιες μετριας εντασης και διαλειμματικής. 4-6 φορές την εβδομάδα ανάλογα το σωματότυπο και την πρόοδο του καθενός. Δεν υπάρχουν στάνταρ δυστυχώς. Αλλά όπως σου είπα, καλό είναι να γραψεις αναλυτικα τη διατροφή σου γιατί υποψιάζομαι πως εκεί υπάρχει το θέμα και όχι στην αερόβια.

  5. #5
    New Member Tzoni guitar's Avatar
    Join Date
    10-05-14
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    71

    Default

    Οκ ,Καρδουλα,Λοιπον
    8.00 Πρωινο
    Γιαουρτι 200γρ Βρωμη 40γρ 1 σχεδον σκουπ πρωτεινης
    10.00
    Ποπονηση
    12.15
    Μεταπρονπονητικο
    1 μπανανα και 1 σκουπ διαλυμενο σε νερο,
    13.00
    Μεσημεριανο
    150-200 γρ ρυζι,πατατα βραστη,μακαρονια ολικης με 150-200 μπιφτεκι μοσχαρι,στηθος κοτοπουλο,μπακαλιαρο φιλετο,σαρδελες,πεστροφα,τονο
    κτλ
    Ξεκουραση μεχρι της 4.30 με 5.00 και μετα οτι το ειχα το μεσημερι και τελος γιαουτρι 200-400 γρ ,αναλογα μπορει να φαω διπλη μεριδα με λιγο πρωτεινη μεσα για να δινει τη γλυκαδα,αντε και λιγο παραπανω.
    Αυτα πανω κατω,γενικα δεν ξεφευγω και οταν το κανω παλι προσεχω οσο μπορω.Επιλεγω ποτε θα φαω βρωμικα.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,863

    Default

    Kαλημέρα και καλό μήνα!

    Η διατροφή σου είναι πολύ φτωχή από υδατάνθρακα. Λειπουν τα λαχανικά, λείπει η ποικιλία γενικότερα. Σίγουρα τρως πολύ λιγότερο απ όσο χρειάζεται. Πόσες θερμίδες είναι το πλάνο αυτό; Όπως σου ειπα από ενα σημειο και μετά, πρέπει να γίνεσαι σχολαστικός, δεν γίνεται αλλιώς. Αν ήξερες πόσο έτρωγες, τι ποσότητες υδατανθρακα , λιπος και πρωτεινη εχεις, τοτε θα εκανες αλλαγες και θα ξεκολουσες από τη στασιμοτητα. Επισης δεν ξερω το ελευθερο γευμα σου, τι ποσοτητες ειναι; Μηπως τρως οσο αντιστοιχει ολο το θερμιδικο ελλειμμα της εβδομαδας;

  7. #7
    New Member Tzoni guitar's Avatar
    Join Date
    10-05-14
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    71

    Default

    Ε να αυτα δεν εκατσα να βγαλω ακομα,ξερω οτι οπως τρωω κινουμε υποθερμιδικα.Πρεπει να στρωσω τον εαυτο μου ενα απογεμα να κατσω να υπολογισω τα παντα αλλα συνεχως το αφηνω.
    Οχι δεν εχω συχνα ελευθερο γευμα και δεν ειναι πολυ σε ποσοτητα.
    Οσον αναφορα στον υδατανθρακα νομιζα οτι οταν θελεις να χασεις βαρος ,μειωνεις τους υδατανθρακες και ανεβαζεις σε πρωτεινη,σε συνδιασμο βεβαια με προπονηση.Λαχανικα τρωω μια σαλατα την ημερα,αγγουροντοματα αλλα ξεχασα να το γραψω στο παραπανω ποστ.Την σαλατα την τρωω το απογεμα με ελαχιστο λαδι.Αλλα εχεις δικιο τελευταια ψιλοκολησα ειμαι μια ενα κιλο κατω μια στα ισα .Στοχος μου τωρα ειναι να πιασω τα 90 κιλα και μετα βλεπουμε.Νομιζω πρεπει να κατσω να βγαλω ενα πιο σφιχτο προγραμμα στη διατροφη.Ειδικα τωρα που δουλευω μυικες ομαδες και η αληθεια ειναι οτι ειναι πιο ζορικα απο οτι στην κυκλικη.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Φίλε μου βρες ένα πρόγραμμα διατροφής και γυμναστικής σωστό, να ταιριάζει σε σένα και μην αναλώνεσαι με λεπτομέρειες. Η συνέπεια θα σε πάει μπροστά και όχι το αν θα κάνεις LISS ή HIIT.
    Μιχάλης

  9. #9
    New Member Tzoni guitar's Avatar
    Join Date
    10-05-14
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    71

    Default

    Σωστος ,νιωθω οτι παω να ξεψηρισω την μαιμου.Θα δω πως θα με παει η πορεια και θα δω.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,863

    Default

    Τζώνυ, ξέρω, νιώθεις πελαγωμένος. Πάρ'το βήμα βήμα, με σωστή οργάνωση και καθαρό μυαλό. Δεν είναι πυρινική φυσική, απλώς θέλει χρόνο να ασχοληθείς. Μετά θα σου είναι πολύ εύκολο. Σου προτείνω, κάτσε δες διατροφές αλλων παιδιών, παίρνε ιδέες. Θα βοηθηθεις πολυ.

  11. #11
    New Member Tzoni guitar's Avatar
    Join Date
    10-05-14
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    71

    Default

    Οκ,αυτο κανω και θα κανω,απλα θελω να δω πως θα με παει αυτο το διαστημα με μυικες ομαδες και πρωτεινη που και τα δυο ειναι καινουργια για μενα.
    Ηδη νιωθω πιασμενος παντου και αισθανομαι λιγο πρησμενος.Αυτα να τα θεωρησω φυσιολογικα φανταζομαι,μετα απο εναμησι μηνα περιπου γυμναστικη και με τις υπαρχουσες συνθηκες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τρέξιμο: Έξω ή στο διάδρομο;
    By MINDvsBODY in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 112
    Last Post: 24-04-20, 03:35
  2. Replies: 11
    Last Post: 17-09-13, 14:51
  3. Τρέξιμο διαλειμματική - Μαζί με βάρη ή οχι ;
    By invader7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 10-06-13, 14:33
  4. Διαλειμματικη Προπόνηση Για Bodybuilding!
    By kamp1as in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 18-08-10, 09:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •