Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member Panospower's Avatar
    Join Date
    29-06-14
    Location
    KOMOTINI
    Posts
    53

    Default Ερωτήσεις Διατροφής και Άσκησης

    Γειά σας.,εχω 2 απορίες .1)Η πριζολα και τα μπιφτεκια είναι καλές πηγές πρωτεΐνης για μυϊκό όγκο;; 2)Στο γυμναστηριο(το οποίο άρχισα πρόσφατα)όταν κανω πιέσεις οριζοντίως με μπάρα προσπαθώ να την κραταω σταθερά αλλά αυτή γέρνει δεξιά και αριστερά..αυτό αντιμετωπίζεται με την συνήθεια η θέλει κάποια τεχνική;;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Για το 2ο,το πάθαινα και εγώ αυτό.Το βελτίωσα με 2 τρόπους.Να φτιάξω έναν δυνατό κορμό (άρσεις θανάτου κτλ) και να τοποθετώ καλύτερα τα πόδια μου.Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ασκήσεις που λόγο ανισορροπίας σου φεύγει η μπάρα και πηγαίνεις δεξιά-αριστερά.Για το 1ο,συνήθως σε τέτοια είδος κρεατικα όπως η μπριζόλα,περιέχουν αρκετό λίπος.Τα μπιφτέκια παίζει ρόλο και πως τα φτιάχνεις και τι υλικά βάζεις.Συνήθως και αυτά αποφεύγονται,αν ετοιμάζεσαι αγωνιστικά η τηρείς αρκετά το πλάνο σου, το cheat meal,1φορα την βδομάδα θα μπορεί να είναι μπιφτέκια ας πούμε.

  3. #3
    Pumping Iron SuperNOS's Avatar
    Join Date
    06-02-14
    Location
    Athens
    Posts
    471

    Default

    Μπιφτέκια από στήθος κοτόπουλου και αντί για φρυγανιά ή ψωμί βάζω αλεσμένη βρώμη.Πιστεύω τα συγκεκριμένα μπιφτέκια μπορούν να προσαρμοστούν σε διατροφικό πλάνο και ότι δεν πιάνεται σαν cheat meal.Η δική μου άποψη πάντα είναι αυτή.Κάποιος πιο ειδικός θα ξέρει κάτι παραπάνω

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Για αυτό είπα ποιο πάνω,εξαρτάται ο καθένας το πως φτιάχνει τα μπιφτέκια του

  5. #5
    New Member Panospower's Avatar
    Join Date
    29-06-14
    Location
    KOMOTINI
    Posts
    53

    Default

    Οκ μάγκες thnx :)

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by SuperNOS View Post
    Μπιφτέκια από στήθος κοτόπουλου και αντί για φρυγανιά ή ψωμί βάζω αλεσμένη βρώμη.Πιστεύω τα συγκεκριμένα μπιφτέκια μπορούν να προσαρμοστούν σε διατροφικό πλάνο και ότι δεν πιάνεται σαν cheat meal.Η δική μου άποψη πάντα είναι αυτή.Κάποιος πιο ειδικός θα ξέρει κάτι παραπάνω
    Εγώ αδερφέ παίρνω τα μπιφτεκια κοτοπουλο του Μιμικος. 6 τεμαχια με 3.80.
    Ειναι απο φιλετο κοτοπουλο και στη διατροφικη αξια δειχνει 20 γραμμαρια πρωτεινης το ενα.
    Δεν ειναι τοσο καλα οσο τα σπιτικα, τα δικα σου αλλα οκ. Για εμενα που ειμαι φοιτητης μαμανε :D.

  7. #7
    New Member Spyros Bebis's Avatar
    Join Date
    11-05-14
    Location
    ΧΑΝΙΑ
    Posts
    76

    Default

    Πάντως τα μπιφτέκια αν θες να τα κανεις όσο πιο στεγνά γίνεται αντί για κουκερ η φρυγανιά βάζεις 1-2 ασπραδια ανάλογα και ποσο κιμά εχεις και το μίγμα δένει μια χαρά!!το οτι σου γέρνει η μπάρα πέρα απο θέμα ισορροπίας και ισοποσης τοποθέτησης των χεριών σου το ενα απο το άλλο, ρολο παιζει και οτι συνήθως η μια πλευρα του ανθρώπου είναι πιο δυνατή απο την αλλη ,οποτε προσπαθησε να βάζεις εξίσου την ίδια δυναμη και απο τις δυο πλευρες και σιγά σιγά θα το βρεις!!

  8. #8
    New Member Panospower's Avatar
    Join Date
    29-06-14
    Location
    KOMOTINI
    Posts
    53

    Default

    Πιστεύω πως το σπιτικό μπιφτεκι ειναι πιο καλο απο το έτοιμο ..και το κάνω με υγειηνα υλικα..κρεμυδι..μαϊντανό χωρίς σόδα και με μοσχαρισιο κιμά..τώρα αυτό με τη φρυγανια.ε οκ σίγουρα γίνονται Ποιο νόστιμα αλλά θα αρχίσω να μην βάζω αφού με συμβουλεύεται έτσι

  9. #9
    Pumping Iron SuperNOS's Avatar
    Join Date
    06-02-14
    Location
    Athens
    Posts
    471

    Default

    Σωστά Παύλο
    Θάνο σίγουρα δεν είναι σαν τα σπιτικά αλλά όντως,εσύ που είσαι φοιτητής από το να τρως μοσχαρίσια είναι μια καλή επιλογή
    Σπύρο εμένα πάντως μου αρέσει πιο πολύ με βρώμη.Αν έχω καιρό να φάω αυγά(δεν κάνω στάνταρ διατροφή γιατί εδώ δεν αφήνουν τίποτα..αδέρφια σου λέει μετά ) θα προτιμήσω να τα βράσω και να φάω το ασπράδι χοχο
    Συνονόματε,Πάνο εμένα μου αρέσει πιο πολύ με την βρώμη,είναι ανάλογα τα γούστα του καθενός,απλά καλό είναι σε μια διατροφή να αποφεύγονται τα ψωμιά συνεπώς και η φρυγανιά.Αλλά εντάξει για λίγη φρυγανιά δεν νομίζω να δημιουργήσει τόσο θέμα,το δοκιμάζεις με αλεσμένη βρώμη και αν σου αρέσει το κρατάς.Αν δεν σου αρέσει δεν θα πεθάνουμε κιόλας


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Στήσιμο Προγράμματος Άσκησης και διατροφής
    By cu19x in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 13-05-14, 14:55
  2. Πρώτη Προσπάθεια Διατροφής & Άσκησης!
    By Tzoni guitar in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 13-05-14, 11:10
  3. Ημερολόγιο άσκησης και διατροφής της Nastasia!
    By nastasia in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 423
    Last Post: 09-05-13, 23:00
  4. Replies: 1
    Last Post: 12-02-13, 18:19
  5. Συμβουλες διατροφης-ασκησης
    By AlekosPap in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-12, 21:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •