Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1

    Default Καλησπέρα - Οι Δικές Μου Φωτογραφίες!

    Καλησπερα, με λενε Θανο (για οποιον δεν διαβασε ενα thread που εκανα) ειμαι 20 (σε λιγο καιρο 21) και εχω ξεκινησει εδω και 1,5+ μηνα γυμναστικη εντατικα. Παλιοτερα εκανα λιγο πολο-κολυμβηση, αλλα δυστυχως τα παρατησαΣτην αρχη γυμναζομουν κυριως στο σπιτι αλλα μετα σε γυμναστηριο. Ειπα να κανω και εγω ενα δικο μου "ημερολογιο" για να βλεπουμε την εξελιξη μου αλλα και να μπορεσετε να με συμβουλευσετε καλυτερα στο τι να κανω, αναλογα με το αποτελεσμα που θα σας παρουσιαζω καθε μηνα.

    Εννοεται οτι ξερω πως θελω δουλεια . Αυτες τις εβγαλα χθες το μεσημερακι. Πειτε ελευθερα τη γνωμη σας, δεν θιγομαι . Τελη Αυγουστου θα ξαναποσταρω καινουργιες.



    Λιγα πραγματα πληροφοριακα. Δεν εχω χρησιμοποιησει, ακομη, καποιο συμπληρωμα. Θα παρω αρχες του μηνα ενα που μου προτεινε η Καρδουλα. Την οποια θελω να ευχαριστησω για τη βοηθεια και τις συμβουλες της.

    Διατροφη:
    [SPOILER]Κανω 4 γευματα την ημερα. Για πρωινο θα εχω συνηθως 2 τοστς ή 2 αυγα με ενα μπολ δημιατρακα και μια χουφτα βρωμη. Για μεσημερι καποια πρωτεινη με ρυζι ή πατατες. Απογευμα (περιπου στις 7:30) τρωω παλι κατι αντιστοιχο οπως το μεσημερι, ενω για βραδυ τρωω ενα γιαουρτακι και ριχνω βρωμη μεσα και λιγα φρουτακια αλλα θα το αλλαξω κ θα βαλω κατι επιπλεον γιατι δεν με κραταει [/SPOILER]

    edit: Πιστευω μπορω να κανω καλυτερα το ανοιγμα στη πλατη εαν μου εδειχνε ενας πως. Ξερω πως βαζεις τα χερια στη μεση και τραβας μπροστα, κατι τετοιο
    Attached Images Attached Images
    Last edited by ΘάνοςΛάρισα; 14-07-14 at 16:12.

  2. #2
    Junior Bodybuilder PanaGois's Avatar
    Join Date
    27-05-14
    Location
    RODOS
    Posts
    188

    Default

    1α απ ολα μπραβο που θες να αλαξεις το σωμα σου..κατσε διαβασε περι διατροφης στο φορουμ γτι ειναι λαθος η διατροφη σου...Οχι τπτα ακραιο μιας κ τους πρωτους μηνες ο οργανισμος καιει και κερδιζει μυικη μαζα ταυτοχρονα...η δικη μου αποψη ειναι πως πρεπει να χασεις λιπος γτι εχεις αρκετο πανω σου και πιο μετα να μπεις στον ογκο!

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by PanaGois View Post
    1α απ ολα μπραβο που θες να αλαξεις το σωμα σου..κατσε διαβασε περι διατροφης στο φορουμ γτι ειναι λαθος η διατροφη σου...Οχι τπτα ακραιο μιας κ τους πρωτους μηνες ο οργανισμος καιει και κερδιζει μυικη μαζα ταυτοχρονα...η δικη μου αποψη ειναι πως πρεπει να χασεις λιπος γτι εχεις αρκετο πανω σου και πιο μετα να μπεις στον ογκο!
    Ναι το ξερω οτι εινα λαθος η διατροφη που ακολουθω αλλα λογω ελειψης χρονου με τη σχολη και επειδη βαριεμαι απιστευτα να πλενω πιαντα το κανω ετσι. Οταν τελειωσω με την εξεταστικη και γυρισω σπιτι μου θα φτιαξω μια σωστη.

    Κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα και παω για κανενα τρεξιματακι 2-3 φορες νωρις το πρωι. Μπορω να χασω κιλα σχετικα ευκολα και ηδη εχω χασει 2 κιλακια. Θελω να χασω αλλα 3 και πιστευω θα τα καταφερω μεχρι τελος Αυγουστου χωρις να πιεσω τον οργανισμο.
    Σε ευχαριστω πολυ αδερφε για τις συμβουλες.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θάνο (είμαστε και κοντοπατριώτες.. εγω ειμαι απο Καρδίτσα ), ενα μεγάλο μπράβο κι από μενα για την απόφαση που πήρες να ασχοληθεις με το σώμα σου.
    Μην το αφήσεις ποτέ, κάντο τροπο ζωης. Στην αρχη ισως ειναι λιγο δυσκολα, αλλα οταν μπεις στο τρυπακι και δεις τις πρωτες αλλαγες θα σου αρεσει. Το bbing ειναι τροπος ζωης και θα σε μαθει να βαζεις στοχους, να εχεις υπομονη και να δουλευεις να τους κατακτησεις.

    Ως βασικο στοχο θα εχεις να χασεις λιπος. Αυτο θα γινει ετσι κι αλλιως οταν φερεις τη διατροφη εκει που πρεπει. Το πως, θα το βρεις, ειμαι σιγουρη μιας και φαινεται πως διαβαζεις τα αρθρα και ασχολεισαι σοβαρα.
    Οσο για την προπονηση στο σπιτι, υπαρχει τοπικ με ασκησεις "σπιτικες" στην ενοτητα των προγραμματων. Κυριως ομως τωρα, προεχει να βαλεις σε μια σειρα τη διατροφη σου. Ολα θα γινουν, λιγο χρονο θες. Ολα θα παν καλα

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θάνο (είμαστε και κοντοπατριώτες.. εγω ειμαι απο Καρδίτσα ), ενα μεγάλο μπράβο κι από μενα για την απόφαση που πήρες να ασχοληθεις με το σώμα σου.
    Μην το αφήσεις ποτέ, κάντο τροπο ζωης. Στην αρχη ισως ειναι λιγο δυσκολα, αλλα οταν μπεις στο τρυπακι και δεις τις πρωτες αλλαγες θα σου αρεσει. Το bbing ειναι τροπος ζωης και θα σε μαθει να βαζεις στοχους, να εχεις υπομονη και να δουλευεις να τους κατακτησεις.

    Ως βασικο στοχο θα εχεις να χασεις λιπος. Αυτο θα γινει ετσι κι αλλιως οταν φερεις τη διατροφη εκει που πρεπει. Το πως, θα το βρεις, ειμαι σιγουρη μιας και φαινεται πως διαβαζεις τα αρθρα και ασχολεισαι σοβαρα.
    Οσο για την προπονηση στο σπιτι, υπαρχει τοπικ με ασκησεις "σπιτικες" στην ενοτητα των προγραμματων. Κυριως ομως τωρα, προεχει να βαλεις σε μια σειρα τη διατροφη σου. Ολα θα γινουν, λιγο χρονο θες. Ολα θα παν καλα
    Το χωριο του πατερα μου ειναι λιγο εξω απο τη Καρδιτσα :)
    Εχω κοψει μαχαιρι αναψυκτικα,παγωτα, αλκοολ και απεξω. Με εχει φαει η μαγειρικη, ετοιμος για σπιτι κοριτσια :P. Απο γλυκα μονο μια κρεμουλα τρωω το μεσημερι αλλα ειναι 2 κουταλιτσες ολη και ολη :P. Μεχρι να βαλω το κουταλακι τελειωσε.
    Οπως ειπα μπορω να χασω σχετικα ευκολα κιλα οποτε δεν με αγχωνει καθολου :D.

  6. #6

    Default

    Λοιπον παιδια εβγαλα ενα προχειρο προγραμμα για διατροφη. Διαβαστε το εαν εχετε χρονο και πειτε μου αν εχω καποιο λαθος. Για οσους το διαβαζουν 1η φορα , ειμαι 185 υψος και 83-85κιλα.

    Πρωινο: γαλα 2% με 80γρμ βρωμη ή 2 τοστς με μαυρο ψωμι,γαλοπουλα και τυρι χαμηλων % +1 χυμο ή 2 αυγουλακια ολοκληρα με 1 φετα μαυρο ψωμι ( μ αρεσουν τα απλα πραγματα :D)

    Δεκατιανο (καπου στις 12): 2 φρουτακια+2 ρυζογκοφρετες ή 1 τοστακι+1 φρουτο ή 1 φρουτο+4-5 ρυζογκοφρετες ή ενα γιαουρτακι 2% με λιγη μπανανα μεσα (τη μιση)

    Μεσημεριανο: κοτοπουλο 150γρ με πολυ λιγο τυρακι και 3 μικρα ντακος και λιγη ντοματα στο πλαι του πιατου ή μπριζολα απο λαιμο να μην εχει τοσο λιπος με 100γρ καστανο ρυζι και αγγουρακι ή τονο στο νερο με 100γρ πατατα ή μπιφτεκι κοτοπουλο με 80 γραμμαρια μαυρα μακαρονια και μια μικρη σαλατα μαρουλι/λαχανο.

    Το απογευμα : ενα γιαουρτακι ή 2 φρουτακια ή λιγη ντοματα πανω σε ενα μικρο ντακος με ριγανουλα (νοστιμοτατο :) )

    βραδυ: κοτοπουλο με σαλατα ντακος (μικρη) ή μια ομελετα με 3 αυγα ή τονο με πατατα.

    Στοχος ειναι να χασω 3-5 κιλα. Κυριως στα πλευρα και στους γλουτους ετσι ωστε να φανει καλυτερα το σωμα μου μιας και θεωρω οτι εχω "καλο" καλουπι.
    Πιστευω πως ο στοχος θα εχει επιτευχθει μεχρι τελος Αυγουστου σιγουρα!!! και μετα θα εστιασω να παρω καποια ποιοτικα κιλα.
    Καποια ιδεα, παρατηρηση?

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έλα ρε πατρίδα (το χωριο μου ειναι η Καρδιτσομαγούλα.. μη μου πεις πως θα βγουμε και χωριανοι )



    Πρωινο: γαλα 2% με 80γρμ βρωμη ή 2 τοστς με μαυρο ψωμι,γαλοπουλα και τυρι χαμηλων % +1 χυμο ή 2 αυγουλακια ολοκληρα με 1 φετα μαυρο ψωμι ( μ αρεσουν τα απλα πραγματα :D)
    Αφαίρεσε ψωμί, αλλαντικο γαλοπουλας, χυμους. Κράτα βρώμη με γάλα και ασπράδια με κρόκο (περίπου 3-4 ασπράδι και 1-2 κρόκους) Μπορεις να τα κανεις και στυλ πιτακι βρώμης, με λιγη στεβια (ή άλλο γλυκαντικό ) και κανελιτσα.


    Δεκατιανο (καπου στις 12): 2 φρουτακια+2 ρυζογκοφρετες ή 1 τοστακι+1 φρουτο ή 1 φρουτο+4-5 ρυζογκοφρετες ή ενα γιαουρτακι 2% με λιγη μπανανα μεσα (τη μιση)
    Μειωσε τα φρουτα σε 1 το πολυ 2 μεριδες τη μερα τωρα που στοχος σου ειναι να χασεις λιπος. Μηλο με γιαουρτι τοταλ 2% ή κοτατζ χαμηλων λιπαρων είναι καλυτερες επιλογές. Αν πεφτει και ως σνακ πριν την προπονηση, ακομα καλυτερα.

    Μεσημεριανο: κοτοπουλο 150γρ με πολυ λιγο τυρακι και 3 μικρα ντακος και λιγη ντοματα στο πλαι του πιατου ή μπριζολα απο λαιμο να μην εχει τοσο λιπος με 100γρ καστανο ρυζι και αγγουρακι ή τονο στο νερο με 100γρ πατατα ή μπιφτεκι κοτοπουλο με 80 γραμμαρια μαυρα μακαρονια και μια μικρη σαλατα μαρουλι/λαχανο.
    Ασε τον ντακο για μετα. Οτιδηποτε αλευροειδη αστο στην ακρη.
    Κοτοπουλο/μοσχαρι(ή μπιφτεκι απο σχετικα απαχο κρεας)/γαλοπουλα/ψαρι συνδιασμενα με πατατα ή καστανό ρύζι ή κινοα (αν σου αρέσει) ή λιγο πληγουρι ή εστω και τραχανα συνδιασμενα με σαλατα και ελαιόλαδο και λιγο τυρι χαμηλων λιπαρων.
    Εναλλακτικα μια μεριδα οσπρια με 1 λεπτη φετα μαυρο ψωμι και λιγο τυρι χαμηλων λιπαρων.

    Το απογευμα : ενα γιαουρτακι ή 2 φρουτακια ή λιγη ντοματα πανω σε ενα μικρο ντακος με ριγανουλα (νοστιμοτατο :) )
    Ψαρι με λαχανικά και ελαιόλαδο ή γιαουρτι με ταχινι (ή αμυγδαλα ή λιγα καρύδια).

    βραδυ: κοτοπουλο με σαλατα ντακος (μικρη) ή μια ομελετα με 3 αυγα ή τονο με πατατα.
    Ε ρε μανια με το ντακο! Δεν βοηθανε στο στοχο σου.
    Ομελετα με λαχανικα ή ψάρι με λαχανικά και ελαιολαδο.

    Σιγα σιγα ξεκινα να μπαινεις στη διαδικασια να μετρας θερμίδες. Μπορει να χανεις ευκολα αλλα αν θες να πας ενα σκαλι παραπανω πρεπει να γινεσαι πιο αυστηρος με τις επιλογες σου και με το μετρημα ποσοτητων! Απαραιτητο αξεσουάρ η ζυγαρια κουζινας!

    Καλη επιτυχία!

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Έλα ρε πατρίδα (το χωριο μου ειναι η Καρδιτσομαγούλα.. μη μου πεις πως θα βγουμε και χωριανοι )





    Αφαίρεσε ψωμί, αλλαντικο γαλοπουλας, χυμους. Κράτα βρώμη με γάλα και ασπράδια με κρόκο (περίπου 3-4 ασπράδι και 1-2 κρόκους) Μπορεις να τα κανεις και στυλ πιτακι βρώμης, με λιγη στεβια (ή άλλο γλυκαντικό ) και κανελιτσα.




    Μειωσε τα φρουτα σε 1 το πολυ 2 μεριδες τη μερα τωρα που στοχος σου ειναι να χασεις λιπος. Μηλο με γιαουρτι τοταλ 2% ή κοτατζ χαμηλων λιπαρων είναι καλυτερες επιλογές. Αν πεφτει και ως σνακ πριν την προπονηση, ακομα καλυτερα.



    Ασε τον ντακο για μετα. Οτιδηποτε αλευροειδη αστο στην ακρη.
    Κοτοπουλο/μοσχαρι(ή μπιφτεκι απο σχετικα απαχο κρεας)/γαλοπουλα/ψαρι συνδιασμενα με πατατα ή καστανό ρύζι ή κινοα (αν σου αρέσει) ή λιγο πληγουρι ή εστω και τραχανα συνδιασμενα με σαλατα και ελαιόλαδο και λιγο τυρι χαμηλων λιπαρων.
    Εναλλακτικα μια μεριδα οσπρια με 1 λεπτη φετα μαυρο ψωμι και λιγο τυρι χαμηλων λιπαρων.



    Ψαρι με λαχανικά και ελαιόλαδο ή γιαουρτι με ταχινι (ή αμυγδαλα ή λιγα καρύδια).



    Ε ρε μανια με το ντακο! Δεν βοηθανε στο στοχο σου.
    Ομελετα με λαχανικα ή ψάρι με λαχανικά και ελαιολαδο.

    Σιγα σιγα ξεκινα να μπαινεις στη διαδικασια να μετρας θερμίδες. Μπορει να χανεις ευκολα αλλα αν θες να πας ενα σκαλι παραπανω πρεπει να γινεσαι πιο αυστηρος με τις επιλογες σου και με το μετρημα ποσοτητων! Απαραιτητο αξεσουάρ η ζυγαρια κουζινας!


    Καλη επιτυχία!
    Χαχαχα ειναι νοστιμο το ρημαδι και ειπα να το βαλω αλλα αφου λες οχι, το κοβω
    Ε, κοντα ειναι τα χωρια μας!! Το δικο μου ειναι η Ιτεα, εαν πηγαινεις Καρδιτσα σιγουρα θα το εχεις ακουσει.
    Το καλο ειναι οτι ενας φιλος επιασε δουλεια σε μια εταιρια και θα μου κανει λιπομετρηση αυριο το πρωι δωρεαν και θα ποσταρω τα αποτελεσματα μετα.
    Ωραια απο αυριο ξεκιναω με βαση το παραπανω προγραμμα.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Οι λιπομετρησεις αυτες δεν ειναι ακριβεις. Εκτος αν ειναι dexa scan. Και να σου κανει λιπομετρηση τι θα καταλαβεις; Ο καθρεφτης τα λεει καλυτερα ;)

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Οι λιπομετρησεις αυτες δεν ειναι ακριβεις. Εκτος αν ειναι dexa scan. Και να σου κανει λιπομετρηση τι θα καταλαβεις; Ο καθρεφτης τα λεει καλυτερα ;)
    Δεν ξερω τι ειναι αυτο που εγραψες. Ενας φιλος που εκανε χθες, του εδωσαν ενα χαρτι που ανεγραφαν τη μυικη του μαζα,τη μαζα των οστων,το σπαχνικο λιπος, τις θερμιδες που καταναλωνει ημερισιως, την ηλικια του μεταβολισμου του και κατι αλλα στοιχεια.

  11. #11
    Junior Bodybuilder PanaGois's Avatar
    Join Date
    27-05-14
    Location
    RODOS
    Posts
    188

    Default

    Εγω απ τις φωτο πανω κανα 23αρι σε κοβω ;)

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by PanaGois View Post
    Εγω απ τις φωτο πανω κανα 23αρι σε κοβω ;)
    Mε ρημαξες αδερφε!!! :P αχαχα. Εγω νομιζω οτι ειμαι στα 20. Θα δειξει αυριο το μεσημερακι. Κερναω μπυρα εαν επεσες μεσα.

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δηλαδη τι θα αλλαξει αν εισαι 20 ή 23 ή 25; Μην κολλας στα νουμερα Θανο! Αφου βλεπεις στις φωτο, θες δουλεια, θες να χασεις λιπος! Απλα τα πραγματα.. Η λιπομετρηση δεν θα δειξει κατι που δεν στο λεει ο καθρεφτης.

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δηλαδη τι θα αλλαξει αν εισαι 20 ή 23 ή 25; Μην κολλας στα νουμερα Θανο! Αφου βλεπεις στις φωτο, θες δουλεια, θες να χασεις λιπος! Απλα τα πραγματα.. Η λιπομετρηση δεν θα δειξει κατι που δεν στο λεει ο καθρεφτης.
    Μα φυσικα χρειαζομαι δουλεια. Απλα μου προτειναν μια δωρεαν λιπομετρηση και ειπα να τη κανω. Το μονο που θα χασω ειναι 30λεπτα :P.
    Σου ειπα, θα γινω μοντελακι :D

  15. #15
    Junior Bodybuilder PanaGois's Avatar
    Join Date
    27-05-14
    Location
    RODOS
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by ΘάνοςΛάρισα View Post
    Mε ρημαξες αδερφε!!! :P αχαχα. Εγω νομιζω οτι ειμαι στα 20. Θα δειξει αυριο το μεσημερακι. Κερναω μπυρα εαν επεσες μεσα.
    Μπυρααα...απαγορευετε χαχα καμοια zero κ πολυ ειναι xD

  16. #16

    Default

    Λοιπον παιδια, πηρα καποιες ενδιαφερουσες μετρησεις και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας.

    Βαρος: 88,1
    %λιπος: 15
    BMR: 2210
    Ηλικια μεταβολισμου: 14
    %νερο : 60
    Σπλαχνικο λιπος: 2
    Μαζα οστων: 3.7
    Μυικη μαζα: 72

    Του ειπα οτι μου φανηκε λιγο το % λιπος και μου ειπε οτι εχω συγκεντρωμενο λιπος σε μια περιοχη και οχι σωστα μοιρασμενο στο σωμα.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-05-14
    Posts
    113

    Default

    οντως παιδια για να μην ανοιξω ολοκληρο thread θα ηθελα να ρωτησω γινεται να εχεις λιπος σε μια περιοχη πιο πολυ απο τις αλλες
    ι παντα το λιπος ειναι διασκορπισμενο ισα????

  18. #18
    Junior Bodybuilder PanaGois's Avatar
    Join Date
    27-05-14
    Location
    RODOS
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by ΘάνοςΛάρισα View Post
    Λοιπον παιδια, πηρα καποιες ενδιαφερουσες μετρησεις και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας.

    Βαρος: 88,1
    %λιπος: 15
    BMR: 2210
    Ηλικια μεταβολισμου: 14
    %νερο : 60
    Σπλαχνικο λιπος: 2
    Μαζα οστων: 3.7
    Μυικη μαζα: 72

    Του ειπα οτι μου φανηκε λιγο το % λιπος και μου ειπε οτι εχω συγκεντρωμενο λιπος σε μια περιοχη και οχι σωστα μοιρασμενο στο σωμα.
    χαχα τι σου λεγαμε...δεν εχεις 15%...14 εχω εγω και δες με!Αυτο με το λιπος πως και καλα ειναι σε ενα σημειο δεν το ξερω..και να σου πω την αληθεια ουτε εσενα να σε νιαζει ..απλα κανε γυμ,διατροφη και το σωμα σου σιγα σιγα θα προσαρμοστει ..και μη σε νιαζει τι λενε τα μηχανηματα να σε νιαζει τι λεει ο καθρευτης! :)

  19. #19

    Default

    Quote Originally Posted by PanaGois View Post
    χαχα τι σου λεγαμε...δεν εχεις 15%...14 εχω εγω και δες με!Αυτο με το λιπος πως και καλα ειναι σε ενα σημειο δεν το ξερω..και να σου πω την αληθεια ουτε εσενα να σε νιαζει ..απλα κανε γυμ,διατροφη και το σωμα σου σιγα σιγα θα προσαρμοστει ..και μη σε νιαζει τι λενε τα μηχανηματα να σε νιαζει τι λεει ο καθρευτης! :)
    Τι να σου πω ρε αδερφε, δεν ξερω. Δεν ειμαι κ ειδικος. Εστω οτι ειναι λαθος η λιπομετρηση, για τα υπολοιπα τι γνωμη εχετε?

  20. #20

    Default

    Το σημερινο μεταπροπονητικο-βραδυνο εχει τονο με 150γρ γλυκοπατατα και λιγο cottage απο πανω:)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οι δικές μου φωτογραφίες!
    By apathya in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 25
    Last Post: 02-02-15, 14:45
  2. Οι δικές μου φωτογραφίες
    By thrylos8281 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 36
    Last Post: 25-04-10, 16:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •