Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1

    Default Power Rack και Ολυμπιακή Μπάρα

    Καλησπέρα παιδιά,

    Όπως βλέπετε, είμαι νέος στο φόρουμ και αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση, οπότε θα κάνω μια μικρή εισαγωγή.

    Στην πόλη μου δεν έχουμε γυμναστήριο με αποτέλεσμα για αρκετό καιρό να προσπαθώ να κάνω γυμναστική με μικρούς αλτήρες που διαθέτω, κάμψεις, έλξεις, καθίσματα κτλ. Έτσι, τον Μάρτιο που πέρασε, αποφάσισα να μπω στη διαδικασία να πηγαινοέρχομαι στη διπλανή πόλη (μια ώρα πήγαινε έλα) έτσι ωστε να κάνω πιο σοβαρά γυμναστική. Το πρόγραμμα που είχα στο μυαλό μου να ξεκινήσω ήταν το Stronglifts οπότε έψαξα και ήμουν τυχερός μιας και μπόρεσα να βρω γυμναστήριο με power rack, και έναν εξυπηρετικότατο ιδιοκτήτη.

    Ξεκίνησα το πρόγραμμα όπως περιγράφεται από τον Mehdi με την μόνη τροποποίηση να είναι η προσθήκη έλξεων, βυθίσεων και λίγη δουλειά για τις γάμπες μετά τα 3 βασικά lifts σε κάθε workout.
    Η διατροφή μου γενικά δεν ήταν/είναι άσχημη, ούτε όμως και ιδανική.
    Σε 3,5 μήνες έχοντας ξεκινήσει με άδεια μπάρα (όπως ζητά το πρόγραμμα), μην έχοντας ξαναπατήσει σε γυμναστήριο στα 28 μου χρόνια και χωρίς να έχω κάποιον που να μπορεί να με βοηθήσει στη σωστή εκτέλεση των ασκήσεων έχω φτάσει σε αυτούς τους αριθμούς στις τελευταίες φορές που πήγα:

    Squat : 105 5x5 (low bar θέση,κάτω από τον "παράλληλο" - μέτρια τεχνική)
    Deadlift : 130 1χ5 (κανένα πρόβλημα τεχνικής)
    Bench: 75 5x5 (κανένα πρόβλημα τεχνικής)
    Pendlay Row: 75 5χ5 (κανένα πρόβλημα τεχνικής)
    Press: 42,5 5χ5 (μέτρια τεχνική)

    Οι αριθμοί εννοείται πως δεν είναι τίποτα το εντυπωσιακό, αλλά χαίρομαι για τη βελτίωση και φυσικά δε με βλέπω να επιστρέφω στους μικρούς αλτήρες που έχω. Τα παντελόνια μπαίνουν λίγο πιο δύσκολα, τα πουκάμισα και οι μπλούζες γεμίζουν λίγο πιο εύκολα ενώ δεν έχω πάρει λίπος.
    Αν και μου άρεσε πάρα πολύ ως πρόγραμμα, σταμάτησα πριν 2 βδομάδες γιατί οι βενζίνες είναι πολλές και το πήγαινε ένα τρώει πολύ χρόνο και ενέργεια.
    Θέλω να συνεχίσω να γυμνάζομαι με αυτό το στυλ και αυτές τις ασκήσεις - ολυμπιακή μπάρα/power rack κτλ - και έτσι σκέφτηκα πως το ποσό που είναι να δώσω στις συνδρομές και τις βενζίνες για 1,5-2 χρόνια καλύτερα να το επενδύσω στο να εξοπλίσω σιγά σιγά ένα δικό μου χώρο. Το βλέπω ως μακροχρόνια επένδυση και θέλω να το κάνω σωστά μιας και δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τον εξοπλισμό. Σκέφτομαι να ξεκινήσω εντελώς απλά:
    Μια ολυμπιακή μπάρα και καμιά 200αριά κιλά (καλύτερα να τα πάρω μια φορά για το μέλλον και να μη τα παίρνω σιγά σιγά)
    Ένα power rack
    Και έναν πάγκο με 3-4 θέσεις.

    Στην πόλη μου υπάρχει ένας σιδεράς με τον οποίο έχω συζητήσει και μπορεί να μου κάνει power rack με βάση κάποια σχέδια με περίπου 250 ευρώ - που είναι τσάμπα σε σχέση με τις τιμές των εμπορικών power racks. Στον ίδιο τύπο θα κάνω και τον πάγκο
    Έχω ανεβάσει εικόνες με τα σχέδια που πιστεύω μπορούν να γίνουν εύκολα αλλά και να είναι και ποιοτικά.

    Το πρόβλημά μου είναι η μπάρα κυρίως. Δεν ξέρω τι παίζει με τις εταιρίες και την ποιότητα των υλικών τους. Έχω βρει μια μπάρα γύρω στα 180 ευρώ αλλά δε μπορώ να βάλω λινκ για να τη δείτε εξ αιτίας των κανονισμών.
    Έχετε να μου προτείνετε κάποια μπάρα? Κάποιο μαγαζί?

    Με ενδιαφέρει η προπόνηση δύναμης και προγράμματα που θα κάνω με το που ολοκληρώσω το "γυμναστήριό" μου είναι τα Madcow 5x5 για όσο με πάει και μετά το 5/3/1.
    Οπότε η μπάρα θα πρέπει να είναι αρκετά ποιοτική για να αντέξει τα πολλά deadlifts όσα περισσότερα χρόνια γίνεται.
    Δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με τις ολυμπιακές ασκήσεις (snatch, clean and jerk) που εμπεριέχουν το στοιχείο του να πέφτει η μπάρα από ύψος (πολλά πολλά πολλά λεφτά για μια τέτοια μπάρα)

    Τεράστιο το post.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Ευπρόσδεκτη κάθε απάντηση σας!
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. :)

    Ρίξε μια ματιά κι εδώ.

    http://www.rogueeurope.eu/the-rogue-bar-eu

    http://www.rogueeurope.eu/the-ohio-bar-eu
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ για τα λινκ. Φαίνονται τρομερές, ειδικά η Ohio, αλλά με τα μεταφορικά φτάνουν σχεδόν τα 400 ευρώ!
    Από τη μια.. Ναι... Δίνεις παραπάνω και με εφ 'όρου ζωής εγγύηση είσαι καλυμμένος...
    Από την άλλη.. Πολλά τα λεφτά..
    (Υπάρχει κάποιος τρόπος να σας δείξω αυτή που έχω βρει?)

  4. #4
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γράψτο στα visitor messages στο προφίλ μου και θα περάσω το λινκ εδώ.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Σου βάζω εδώ το λινκ με τη μπάρα που βρήκες, για να καταλαβαίνουν και τα υπόλοιπα μέλη για ποιο προϊόν μιλάμε.

    http://www.sk-fitness.gr/index.php?r...product_id=145

    Εντάξει, για το οικονομικό πάω πάσο, αλλά δεν έχει καμιά σχέση η μπάρα της Amila που βρήκες, με αυτές που σου έβαλα πιο πάνω....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6

    Default

    Μα φυσικά, το καταλαβαίνω κι εγώ αυτό. Και δυστυχώς δε μπορώ να πω πως τα 200 επιπλέον ευρώ είναι λίγα.
    Πάντως αν κάποιο από τα υπόλοιπα παιδιά έχει τύχει να έχει επαφή με μια τέτοια μπάρα (της amila) ας πει τη γνώμη του.
    Τουλάχιστον να γνωρίζω αν το ρίσκο είναι μεγάλο ή όχι - σε βάθος χρόνου.
    Αλλιώς θα περιμένω λίγο καιρό ακόμη, να μαζέψω κάποια ακόμη χρήματα και να παραγγείλω την Ohio.

  7. #7

    Default

    Φίλε μου γεια σου! Κοίταξε και στο strengthshop έχει και κάποιες προσφορές κατά καιρούς και μπορείς να βρεις αξιόλογη μπάρα με λιγότερα λεφτά! Εγώ ζαχαρώνω αυτήν εδώ https://www.strengthshop.co.uk/bars/olympic-bar.html
    ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΟΝ

  8. #8

    Default

    Μια τέτοια μπάρα με μέγιστο βάρος χρήσης στα 200 κιλά όπως αναγράφεται, δε θα σε προβλημάτιζε όσο αφορά την αντοχή της σε βάθος χρόνου?
    Γιατί με τη συνεχή χρήση και την καθημερινή φθορά οι αντοχές της σίγουρα θα μειωθούν.
    Άλλο μια μπάρα με την οποία θα κάνει κάποιος μόνο πάγκο και squat και άλλη μια μπάρα που 1-2 φορές την εβδομάδα να τρώει χτυπήματα στα deadlifts
    (και δεν εννοώ κακή χρήση, αλλά όπως και να το κάνεις, όταν κρατάς 140-160-180 κιλά η επαφή με το πάτωμα αναπόφευκτα θα είναι βίαιη)

  9. #9

    Default

    Αυτή που σου έστειλα είναι από τις πιο φθηνές και πάλι είναι πολύ καλύτερη από οποιαδήποτε μπορείς να βρεις Ελλάδα σε αυτό το εύρος τιμης. Την έχει γνωστός μου και κάνει 250 κιλά αρσεις χωρίς πρόβλημα. Τα 200 που λέει είναι η προτεινόμενη δεν σημαίνει πως αν βάλεις παραπάνω θα σπάσει αλλά εάν θες μέγιστη ασφάλεια δίνεις παραπάνω λεφτά και έχεις ήσυχο το κεφάλι σου!
    Last edited by Διηνέκης; 16-07-14 at 15:43.
    ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΟΝ

  10. #10

    Default

    Πιστεύεις πως είναι καλύτερη η επιλογή αυτή από το strengthshop σε σχέση με τη Amila 44394 που λέει για μέγιστο βάρος ανύψωσης 680 κιλά?
    Ή πχ μια Amila 80040 στα 220 ευρώ?

    Καλά, γιατί μόνο Amila πουλάνε στην Ελλάδα? Μόνο τέτοιες μπορώ να βρω. Ελληνική εταιρία είναι?
    AMILA 80040

    AMILA 80040

  11. #11

    Default

    Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις αυτήν εδώ https://www.strengthshop.co.uk/bars/...stard-bar.html με lifetime εγγύηση που όπως καταλαβαίνεις δεν έχει καμία σχέση με οποιαδήποτε amila!
    ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΟΝ

  12. #12
    ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΟΝ

  13. #13
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Αυτη εχω εχω αγορασει και εμεινα απολιτα ευχαριστημενος.
    https://www.strengthshop.co.uk/bars/olympic-bar.html
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  14. #14

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις παιδιά!
    strafou, κάποιες ερωτήσεις: Με τα μεταφορικά πόσο σου βγήκε? Πόσο καιρό την έχεις? Τι φορτία έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα?

  15. #15
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Μαζι με τα μεταφορικα μου βγηκε 150ε την εχω 1,5 χρονο και πεζω 140 DL και 140 SQ χωρις κανενα προβλημα.
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  16. #16

    Default

    Παιδιά το σκέφτομαι πολύ και δεν ξέρω γιατί αλλά η μπάρα του strengthshop δε μου γεμίζει το μάτι όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής.
    Λέω να περιμένω λίγο καιρό ακόμη, να μαζευτούν λίγα ακόμη χρήματα και να πάω στην Rogue Ohio.

    Από την άλλη βέβαια...
    Αν δω πως δε με παίρνει να δώσω ένα 400άρι, γιατί να μη πάω στην Amila με μέγιστο βάρος τα 680 κιλά στα 180 ευρώ, και να επιλέξω την Strengthshop στα 150 ευρώ?

    Προβληματίζομαι, γιατί είναι αρκετά τα λεφτά..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέα Ολυμπιακή Μπάρα & Αγορά
    By Gush in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-14, 01:15
  2. Ολυμπιακή Μπάρα - Αγορά - Τι Να Προσέξω;
    By nikos nikos in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 22-07-13, 14:47
  3. Βοήθεια Για Home Gym - Power Rack
    By michaeltsir21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 25-09-12, 08:25
  4. Power Rack Από Αγγλία ή Ελλάδα;
    By ggeorge in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 27-06-11, 21:46
  5. Αγορά Powertec power rack
    By blomy in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 26-09-10, 17:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •