Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 2 of 60 FirstFirst 1234561252 ... LastLast
Results 31 to 60 of 1785
    Senior Bodybuilder

Αχτύπητο δίδυμο, καλά ο Ρόκυ σκέτη τρέλα!

Σε ευχαριστώ Ειρήνη για το foam!!! θα το παραγγείλω άμεσα γιατί πραγματικά χρειάζομαι ένα μασάζ!

Pumping Iron Efi93's Avatar

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    το μάτι έπεσε σε μια κοπέλα δίπλα μου. Δεν είναι η μόνη, έχω παρατηρήσει πως πολλές κοπέλες έχουν γίνει παχύσαρκες. Σκεφτόμουν τους λόγους που μπορεί κάποια να φτάσει σε αυτό το σημείο, την ψυχολογία της, τα αισθήματά της, τις σκέψεις της.
    Δεν μιλάω για καταστάσεις παθολογικές, αλλά όταν αυτό το βάρος είναι αποτέλεσμα κακής διατροφής σε συνδιασμό με έλλειψη άσκησης ή έστω κάποιας δραστηριότητας.
    Σου αλλάζει τον χαρακτήρα, τον αλλοιώνει. Μπορεί να σε κάνει δύστροπη, κακιά, ζηλιάρα, κομπλεξική.

Αυτο ακριβως εννοουσα οταν εγραψα στο λογκ μου...πως οι συμφοιτητριες μου ειναι παχυσαρκες - γεματες- χοντρες
    το εχω βιωσει και την ζηλεια και το να λενε πραγματα απο πισω μου γιατι προσπαθω να κανω κατι καλο για μενα (εμαθα απο τριτα ατομα πως με ειπαν ασχημη και οτι δειχνω σαν αντρας!!!)
    ειναι πολυ ασχημο να βλεπεις νεες κοπελες 18-25 να ειναι ετσι και να μην σκεφτονται κατι γι αυτο(δεν μιλαω για οσες εχουν προβληματα πχ θυροειδη).......να τις βλεπεις φοιτητριες στο εστιατοριο της σχολης η στο κιλικειο να πινουν καφε να στριβουν τσιγαρο και να τρωνε σοκολατες σαντουιτσς η παστιτσιο η μακαρονια με κιμα
    και οταν εγω σκαω μυτη με τα ταπερακια με κοτοπουλο ρυζι η μοσχαρι και πατατα βραστη η αυγα και σαλατα να με κοιταζουν περιεργα....λες και εχω ερθει απο τον Αρη
    καταβαθος ομως ζηλευουν την πιστη που δειχνουμε σε οτι κανουμε......τα οσα οχι ειπαμε σε γλυκα....τα οσα οχι ειπαμε σε εξοδους για ποτο......τα οσα οχι ειπαμε σε ξαφνικους πειρασμους που προκυπτουν .....γιατι κανεις δεν απεκτησε σωμα ουτε απο γονιδια ουτε με μαγικα μεσα σε μια μερα
    Last edited by Efi93; 28-07-14 at 22:58.
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

#Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar

Καταντήσαμε να κρύβουμε τον πόθο μας που μας έχει αλλάξει ριζικά.
    Γι'αυτό χαιρετάμε όπως ο Mr.Bean.

Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπέρα σε όλους! :)

Στέλιο, η συνδρομή είναι θετική ενέργεια. Την στέλνεις κατά την είσοδο
    ΚΑΛΗΜΕΕΕΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!

Η λεβεντιά είναι μια πληγή
    που πάντα αίμα τρέχει
    Θε μου και πώς τηνε βαστά
    εκείνος που την έχει.

Advanced Bodybuilder starakii's Avatar

τι ωραίο λογκ!!!!!!!!!!!! να μαθαίνουμε και εμεις....μπράβο ρηνιωωω
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

Forum Team Kardoula's Avatar

Kαλησπέρα στην παρέα :)

Χαίρομαι πολύ που βρίσκετε ενδιαφέροντα αυτά που γράφονται σε αυτό το ημερολόγιο. Σε αυτό το φόρουμ, αντλούμε όλοι δύναμη ο ένας από τον άλλον. Γι αυτό κι εγώ προσπαθώ να ανταποδώσω αυτό που λαμβάνω από όλους εσάς, με το να μοιράζομαι σκέψεις μου και την εμπειρία που έχω αποκτήσει αυτά τα χρόνια.
    Επιστήμονας δεν είμαι, ούτε έχω τελειώσει πανεπιστήμιο. Ναι, έχω πάρει το χαρτί μου ως personal trainer, όμως αυτό δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα. Το θέμα είναι κατά πόσο ψάχνουμε, διαβάζουμε, προσπαθούμε να γίνουμε ακόμα καλύτεροι.
    Η γνώση που έχω αποκτήσει (και η οποία δεν σταματά ποτέ) είναι αποτέλεσμα διαβάσματος και πειραματισμού. Τα ματάκια μου ξέρουν μόνο πόσο διαβάζω κάθε μέρα. Όχι απο αγγαρεία, αλλά γιατί με ευχαριστεί και μου αρέσει. Γι αυτό όσα γράφω, τα αποτυπώνω όσο πιο απλά , χωρίς περίπλοκες ορολογίες.

Σήμερα σκεφτόμουν να γράψω άλλα, αλλά θα το κρατήσω για επόμενο ποστ(έχω τόσες σκέψεις που μπορώ να γράφω για μέρες...)
    Η σημερινή προπόνηση ήταν απολαυστική. Πλάτη με κλασικές βασικές ασκήσεις. Πολύ ιδρώτας, αλλά ικανοποίηση. Μετά, γυρίζοντας στο σπίτι, έκανα ένα ωραιότατο γευμα refeed. Ήταν ότι έπρεπε, το χρειαζόμουν μετά από περίπου 2μιση βδομάδες νομίζω.
    Δεν είμαι υπέρ των cheat meal, πιστεύω πως με αποδιοργανώνουν. Σκοπίμως το έκανα μεταπροπονητικά, ώστε το σώμα να ρουφήξει σαν σφουγγάρι όλο αυτό τον υδατάνθρακα. Τώρα βέβαια έχω ένα ελαφρύ φουσκωματάκι, αλλά αύριο θα έχει υποχωρήσει. Αισθάνομαι σαφώς πιο γεμάτη τους μυς, εντονη φλεβικότητα, ξεκούραστη και γεμάτη ενέργεια.

Έχουμε πει πως με λίγη φαντασία, μπορουμε να κάνουμε πολλά πράγματα.. Ένα από αυτά, είναι να δημιουργούμε παραλλαγές ασκήσεων.
    Μια από αυτές είναι το hip thrust. Πήγαινε το μυαλό σας πως μπορεί να γίνει σε μηχανημα leg curl? Κι όμως!!! Κι όχι απλά μπορεί.. αλλά είναι και πολύ καλύτερο. Θέλει μόνο λιγο προσοχή το πως θα καθίσετε και μετα θα σηκωθειτε.
    Ακουμπάμε την πλάτη στο μαξιλαράκι που κανονικά βάζαμε τα πόδια (η άσκηση εγινε σε μηχάνημα technogym), βάζουμε το άλλο μαξιλαράκι στη λεκάνη και κανουμε τις ανασηκωσεις.

Να ζητησω συγνωμη γιατι στο βιντεο, το σημειο που χω βαλει την καμερα, φαινεται "καπως", αλλα προσπαθησα απο αλλη γωνια και δεν γινοταν. Δεν ηθελα να αγγαρεψω καποιον αλλον αθλουμενο να τραβηξει το βιντεακι, γιατι οπως εμενα δεν θελω να μου χαλανε την προπονηση, το ιδιο δεν θελω να κάνω κι εγώ. Γι αυτό δειξτε κατανοηση, ξερω.. ειναι περιεργη η σταση Α...και τα ρουχα ειναι τιγκα στον ιδρωτα γιατι ειμαι μετα απο προπονηση ποδιων!

Great Things Never Came From Comfort Zones

Warning : No eye contact during the exercise!
    Δεν έπρεπε να το παραλείψεις .

Πάντως στο leg extension ή leg curl είναι ευκολότερο να στηθείς.

Η συγκεκριμένη γίνεται στο leg curl. Αν εχεις βαλει αρκετά κιλά, θέλει λίγο προσοχή την ώρα που θα βγεις από κει μεσα, γιατί ξερεις.. οι περισσότεροι τραυματισμοί κάπως έτσι γίνονται.
    Ξέρω, σαν τσόντα μοιάζει η άσκηση, αφού κι εγώ η ίδια γελούσα. Αλλά δεν με παρεξηγείτε ε;; εε;;;; είστε καλά παιδιά!

Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar

Κλαίω "Σαν τσόντα????"!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

Senior Bodybuilder Renesis's Avatar

Πολύ καλή ιδέα Ειρήνη ευχαριστούμε πολύ για το βίντεο "τσόντα" Μπράβο!Τελικά με λίγη φαντασία μπορείς να δημιουργήσεις πολύ ενδιαφέρουσες κ λειτουργικές παραλλαγές για τν κάθε άσκηση!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar

Άκου λέει ΤΣΟΝΤΑ.....
    Εμείς απονήρευτα και αγνά ούτε καν προσέξαμε το μόνιμο Ζουμ στους ιδρωμένους λαγονοψοιτες - γλουτούς που ρυθμικά ανεβοκατέβαιναν σε Σειρινάκη ρυθμό....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar

Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Άκου λέει ΤΣΟΝΤΑ.....
    Εμείς απονήρευτα και αγνά ούτε καν προσέξαμε το μόνιμο Ζουμ στους ιδρωμένους λαγονοψοιτες - γλουτούς που ρυθμικά ανεβοκατέβαιναν σε Σειρινάκη ρυθμό....
    Άστα τσουρέκα έχει πονηρό μυαλό και τα ρίχνει σε εμάς
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

Πονηρό λέει; Μη σας ξεγελάει το nickname μου..
    Μόνο ένα θα σας πω.. Πριν λίγους μήνες μου έκανε friend request στο φεισμπουκ ο Σειρηνακης..σοβαρά, δεν κάνω πλάκα!! Το τι σκεψεις πέρασαν από το μυαλό μου, δεν μπορώ να σας πω Μη με πιέζετε θα με κάνω μπαν!!!!

Καλό μήνα! Αντε μας ήρθε και ο Αύγουστος που ναι παχιές οι μύγες.

Και πως θα μπορούσε να ξεκινήσει, από μια δυνατή προπόνηση ποδιών και συγκεκριμένα τετρακέφαλα. Χωρίζω τα πόδια σε 2 προπονήσεις. Στη μία την αφιερώνω σχεδόν ολη σε άρσεις θανάτου, συμπληρώνοντας με κάμψεις μηριαίων και λίγες γάμπες (αν με βαστάνε τα πόδια μου).
    Εχω βρει την ώρα που μου ταιριάζει και αποδίδω καλύτερα.Κι αυτή ειναι το πρωί! Και μόνο που βλέπω την αίθουσα με τα βάρη σχεδον άδεια, συγκεντρώνομαι και αφοσιώνομαι 100% σε αυτό που έχω να κάνω. Όπως σημερα! Ένιωθα η βασίλισσα του γυμναστηρίου! Μόνη μου, όλα για πάρτι μου, χωρίς το αγχος μη μου πάρουν το ρακ, μη δε βρω τους αλτήρες που θέλω, μη με καθυστερήσουν στα διαλείμματα ανάμεσα στα σετ..

Μια μικρή γεύση από το σημερινό μου πρόγραμμα, που ειλικρινά το καταευχαριστήθηκα!
    Σκουώτ
    1 x 20, 15, 10, 8, 6, 5, 3, 1, 15, 15 επαναλήψεις
    Δέκα σετ με διαφορετικές επαναλήψεις και βάρος. Στην 1, βάζω τα μαξ κιλά. Τα διαλείμματα είναι διαφορετικά αναμεσα στα σετ. Οσο πιο βαρια, τοσο μεγαλύτερο το διάλειμμα. Στη μονή επανάληψη έκανα 70 κιλά. Αλλά ΣΩΣΤΑ όμως. Βαθύ κάθισμα, χωρίς ορμή. (καπου εδω να θυμηθω σε επομενο ποστ να γραψω περι καταλληλων κιλών και το πόσο βαριά πρέπει να κάνουμε..)

Πρεσσα
    5 σετ x 20 επαναλήψεις χωρις να κλειδωνω τα ποδια (time under tension) και διαλειμμα 30''

Μπροστινό σκουώτ
    5 χ 10

Εκτάσεις 4φάλων στο μηχάνημα
    5 χ 10

Μετά ακολούθησε 40 λεπτά αερόβια στο στεπμιλ. Το κάνω ενα κλικ πιο δύσκολο, με το να μην κρατιέμαι καθόλου! Σκέφτομαι το εξής : τα χερουλια δίπλα, έχουν ηλεκτρικό ρεύμα, έτσι και τα πιάσω θα πάθω ηλεκτροπληξία! Γελάτε ε;;; ΠΙΑΝΕΙ ομως!!!!! ;-)

Η μπλουζα ειχε ιδρωσει τοσο, που την ένιωθα βαριά πανω μου μετα.

Κάθε ένας έχει το δικό του κίνητρο για να βγει η αερόβια. Δεν είναι εύκολο. Ειδικά αν εισαι στη δίαιτα, με χαμηλό υδατάνθρακα, μέσα στην κούραση και να έχεις και HIIT.. Θέλει να ψάξεις μέσα σου βαθιά να βρεις τι είναι αυτό που θα σε βοηθήσει.
    Θα σας πω τα δικά μου κίνητρα. Μπορεί να σας φανούν αστεία, ακραία, υπερβολικά, αλλά είναι ακριβώς αυτά που με βοηθάνε.

Βλέπω όλα τα μηχανήματα αερόβιας σαν βοηθούς μου. Δηλαδή, δεν τα βλέπω κάτι σαν "ωχ.. ξεκινάει το μαρτύριο". Λέω από μέσα μου "ο διάδρομος/στεπμιλ/ποδηλατο/γηπεδο, με βοηθάει να χάσω λίπος, είναι σύμμαχός μου στην προσπάθειά μου".

Χαμογελάω! Ναι.. χαμογελάω την ώρα της αερόβιας. Δοκιμάστε το, πιάνει! Αυτομάτως θα πάρετε τ'απάνω σας. Δεν μας αναγκάζει να κάνουμε κανείς αερόβια. Το θέλουμε, το χρησιμοποιούμε, είναι ένα εργαλείο. Γι αυτό, χαμογελάστε γιατί είναι μεταδοτικό (που έλεγε και ο Μικρούτσικος). Όχι σαν τους περισσότερους που κρεμάνε τα μούτρα τους μέχρι κάτω λες και τους μαστιγώνουν.

Σκέφτομαι το στόχο μου. Κάθε λεπτό που περνάει, με φέρνει πιο κοντά.

Πιέζω τον εαυτό μου. Οταν βλέπω τα ζόρια, εκείνες τις στιγμές τις δύσκολες που τα πόδια δεν τραβάνε (για άντε να σαι νηστικός και να τρέχεις στα γήπεδα σαν την τρελή να τρέχεις ή νηστική και να κάνεις στεπμιλ) μιλάω στον εαυτό μου. Μιλάω σκληρά.. πολύ σκληρά!
    "Τι έγινε Ρηνάκι; Κουραστήκαμε; Πονάνε τα ποδαράκια; Ναι ε;; Θες να βάλεις όμως το μαγιο και τις τακούνες στον αγώνα.. Γι αυτό ο κώλος σου θα βγάλει σπίθες! Θες να χάσεις λίπος; Να γραμμώσουν τα πόδια και ο κώλος να ξελιπώσει; ΤΡΕΧΑ ΣΚΥΛΑ!!! Τι;;; ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕΣ;;;; ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Όλοι θα γελάνε όταν μάθουν πόσο δειλή είσαι και δεν κατάφερες να βγάλεις μια αερόβια της πλάκας.. Δεν μπορεις αλλο; Γαλακτωσαν τα ποδια; Ε παρατα τα και φάε μια κρέπα με μερέντα, νιώσε τον κώλο σου να φαρδαινει και μετά άρχισε τις δικαιολογίες ότι είναι πολύ δύσκολο και άσε μωρέ, καλά είμαστε κι έτσι! Αντε να δουμε ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΣ; Αν ναι, τοτε ΣΥΝΕΧΙΣΕ!!!!!! Αλλιώς είσαι αξία της μοίρας σου. Δείξε πως έχεις τα @@ να το κάνεις!!! Απέδειξε το ΤΩΡΑ!!!!"

Αυτά σκέφτομαι εκείνες τις στιγμές ειδικά οταν χρειάζεται να κανω ΗΙΙΤ στο στεπμιλ.. Ξερετε τι παει να πει;;; Επιπεδο 14, οι σκαλες τρεχουν σαν νερο και τα ποδια παιρνουν φωτια. Να παρακαλαω να περασουν τα 15 δευτερολεπτα τρεξιματος και να μην περνανε.. Δεν εχω νιωσει να περναει ο χρονος τοσο αργα!!!!!!!!!!! Και μετα, η ανασα κομμένη, τρελο λαχανιασμα. Οταν τελειώνω, λέω από μέσα μου "σε έκανα και κελάηδησες και σήμερα αγαπημένο μου στεπμιλ"

Ακούω μουσική Εχω ενα συγκεκριμένο κομμάτι που το ακούω μονο στην αερόβια. Μονο ενα. Συνεχεια! Το βαζω στο repeat. Και ακουω προσεκτικά τους στίχους λες και μιλανε σε μένα.

You wanna hot body
    You wanna Bugatti
    You wanna Maserati
    You better work bitch
    You wanna Lamborghini
    Sip Martinis
    Look hot in a bikini
    You better work bitch
    You wanna live fancy
    Live in a big mansion
    Party in France

You better work bitch

Now get to work bitch

Kαι έτσι περνάει η αερόβια..

Η σκληρή δουλειά πάντα ανταμείβεται. Καλό μας απόγευμα :)

Attached Images Attached Images

Senior Bodybuilder

εκπληκτική, ταυτίζομαι απόλυτα με τον διάλογο της πίεσης του εαυτού!

Καλό μήνα!
    Να κάνω την ερώτησή μου :Στην πρέσσα σε τι ύψος βάζεις τα πόδια.Έχεις κάτι στάνταρ ή (λογικά) ανάλογα με τι θες να δουλέψεις; Τώρα τελευταία τα έβαζα ψηλά και οι γλουτοί πήραν τα πάνω τους και σκέφτομαι να τα κατεβάσω για να χτυπάει περισσότερο τετρακέφαλο.

Φήμες λένε ότι έστειλες μπροστινή φώτο στο σειρηνάκη! χαχα

Καλησπέρα αγαπημένο μου ημερολόγιο (και αγαπημένοι μου φίλοι :D )

Δημητρούλα, δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που ταυτίζεσαι. Έτσι ρε κοπελάρα, δίνε πόνο!!!!

@lifescarcity (σορρυ φιλε, δεν ξερω το ονομα σου, για ριχτο, χαχα)
    Αναλογα με τη θέση που τοποθετούμε τα πέλματα χτυπαμε περισσότερο διαφορετικό σημείο. Πχ οταν τα βαζεις ψηλα, δουλευει περισσότερο γλουτος και μηριαια. Οταν τα βαζεις στο μεσον της πλατφορμας και κολλημενα, δουλευει απαγωγους. Οταν τα βαζουμε ανοιχτα και τις μυτες να κοιταζουν προς τα εξω, χτυπαμε πρωσαγωγους.
    Για τετρακεφαλα, τα βαζω λιγο πιο κατω απο το μεσον της πλατφορμας.
    Εδω λιγο προσοχη να μην επιβαρυνουμε τα γονατα, οχι πολυ κατω λοιπον τα ποδια.
    Επίσης κατι πολυ σημαντικο στην πρεσσα, να ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ η λεκανη στο καθισμα. Η κινηση να γινεται αυστηρα απο κει και κατω.

-------------

Καλη εβδομάδα είπα; Δεν ειπα.. Ε καλη εβδομαδα να χουμε!!

Το ΣΚ κύλισε πολύ όμορφα. Σάββατο πρωί στις 7 πουρνό πουρνό, ήμουν στο ολυμπικακό στάδιο. Αερόβια με άδειο στομάχι.
    Τι είχε το μενού -
    Σπριντ σε ανηφόρα (υπάρχει ενα δρομάκι παράλληλα στις σκάλες με ΙΔΑΝΙΚΗ κλιση. Τα σπριντ εκει ειναι σκετη ΦΩΤΙΑΑΑΑΑ!!!!!! Δεν εχω ξανανιωσει τα 4φαλα να καινε ετσι.

Μετα σκαλες 10 ανεβοκατεβασματα (ειναι πολλες, νομιζω 50 ). Και μετα πλειομετρικες ασκησεις (jump squat σε κατι κυβους που εχουν εκει διακοσμιτικους).

Το απολαυσα οσο δε λεγεται. Ηταν και πρωι , δεν ειχε πιασει ζεστη ακομα. ΣΟΥΠΕΡ!!!!

Σήμερα είχα ώμους/τρικέφαλα και 40 λεπτά στεπμιλ.
    Το πρόγραμμα έχει αρκετα σουπερ σετ και οι ωμοι παιρνουν φωτια.

Τωρα νιωθω ήδη το πιασιμο. Ωρα για ξεκουρασηηη, ειπαμε τα μουσκουλακια αναπτυσονται στην ξεκουραση, χαχαχαχα.

Το τραγουδι της ημέρας -

Last edited by Kardoula; 04-08-14 at 13:36.

Junior Bodybuilder restoration's Avatar

Συγνώμη αλλά θα το πώ δεν θα αντέξω.....

Πρώτα μας βάζεις το βιντεάκι με την άσκηση στην μηχανή με στενό κολάν,καταιδρωμένα πόδια και μια κίνηση αλλά σειρηνάκη(φταίει η λήψη σσσ) και μετά μας αποτελειώνεις με την φωτό της πλάτης που δεν φτάνει που είναι γραμμωμένη αλλα είναι και απολύτως θηλυκή!!!

Συγνώμη βρε Ειρήνη δεν μας λυπάσαι???40 βαθμούς έχει εκεί εξω!!Μπαίνουμε στο σπίτι μετα από μια κουραστική μερα,ανοίγουμε pc να διαβάσουμε το πιο μπρουτάλ φόρουμ που κυκλοφορεί και πέφτουμε πάνω στα κάλλη σου που μας τα κουνάς κιόλας!!!!

ΕΛΕοοοοοοοοοοΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τώρα μπορείς να με κάνεις ban!!!!!

Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar

Πετάει φλέβα στην πλάτη ή με γελούν τα μάτια μου;

Δεν το έχω αναφέρει και ποτέ.Αλέξανδρος λοιπόν.

Περιττό να στο πω όταν είχα πρωτοξεκινήσει την πρέσσα την είχα παρεξηγήσει.Μετά που διάβασα ένα βιβλίο ανατομίας ,είδα πόσες γωνίες μπορείς να χτυπήσεις και να απομονώσεις ελαφρώς κάθε μυ στο πόδι σου και άλλαξα κατευθείαν νοοτροπία.
    Απλά αυτό που είπες,φοβόμουν το γόνατο(δεν ήθελα να περνάει το πέλμα/πτέρνα) και τα 'βαζα ψηλά.

Από Guetta με τσιτώνει το Play hard.

Ενα μεγάλο πλεονέκτημα που έχει η πρέσσα, είναι ότι δεν επιβαρύνει τη μέση. Είναι ιδανική για όσους έχουν τέτοιο θέμα. Υπάρχουν πολλές παραλλαγές.. όπως τον να κάνεις καθισμένος στο πλάι ;-)

Quote Originally Posted by restoration View Post
    Συγνώμη αλλά θα το πώ δεν θα αντέξω.....

Πρώτα μας βάζεις το βιντεάκι με την άσκηση στην μηχανή με στενό κολάν,καταιδρωμένα πόδια και μια κίνηση αλλά σειρηνάκη(φταίει η λήψη σσσ) και μετά μας αποτελειώνεις με την φωτό της πλάτης που δεν φτάνει που είναι γραμμωμένη αλλα είναι και απολύτως θηλυκή!!!

Συγνώμη βρε Ειρήνη δεν μας λυπάσαι???40 βαθμούς έχει εκεί εξω!!Μπαίνουμε στο σπίτι μετα από μια κουραστική μερα,ανοίγουμε pc να διαβάσουμε το πιο μπρουτάλ φόρουμ που κυκλοφορεί και πέφτουμε πάνω στα κάλλη σου που μας τα κουνάς κιόλας!!!!

ΕΛΕοοοοοοοοοοΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τώρα μπορείς να με κάνεις ban!!!!!
    Χαχαχαχαχα παναθεμα σε, με κανες και γελασα γρια γυναικα.

Εγώ φταίω που θέλω να σας ανεβάσω την τεστο. Κι αντί να μου πεις κι ευχαριστώ από πάνω, μου τα χώνεις κι όλας

Αλλά επειδή φαίνεσαι καλό παιδί δεν θα σε κάνω μπαν(ιο)

Quote Originally Posted by Aleksandros View Post
    Πετάει φλέβα στην πλάτη ή με γελούν τα μάτια μου;
    Σε γελούν. Δεν είμαι σε τόσο χαμηλό λιπος για να φαίνεται φλέβα. "σκαλίσματα" είναι. :)

------------------------

Για μας που κάνουμε βάρη, είναι πολύ σημαντικό να κρατάμε το κίνητρό μας ζωντανό.
    Το βλέπω σαν μια φωτιά, που πρέπει να της ρίχνω ξύλα για να παραμένει εκεί, δυνατή.
    Ναι ξέρω.. το μεγαλύτερο κίνητρο είναι - ή θα πρεπε να είναι - ο ίδιος μας ο εαυτός. Όμως δεν αρκεί πάντα αυτό.
    Τι κάνω για να κρατάω το δικό μου; Παρακολουθώ από τα social media αθλήτριες που γράφουν τη δική τους πορεία, τους δικούς τους στόχους και τον τρόπο που το καταφέρνουν. Βλέπω το πόσο κόπο θέλει να φτάσεις σε ένα τοπ επίπεδο όπως αυτές! (μιλάω για αθλήτριες όμως Erin Stern, Nicole Wilkins, Adela Garcia και πάρα πολλές άλλες). Παίρνω δύναμη, βλέπω το πάθος τους, το πόσο ασχολούνται, παλεύουν, ανεξάρτητα την κούραση και τις χαζο δικαιολογίες που ψάχνουμε πολλές φορές.

Κι όταν είμαι εκείνη την ώρα πάνω στο στεπμιλ, ήδη κουρασμένη μετά από προπόνηση, σκέφτομαι ακριβώς αυτό. Μου έρχονται εικόνες, τα βίντεο που βλέπω, τα κείμενά τους, τα λογκ τους. Κι όλο αυτό είναι σαν να με φορτίζει νοητικά, να γεμίζει τις μπαταρίες μου και βρίσκω το κουράγιο να συνεχίζω.

Όταν το μυαλό μας είναι γύρω από παραδείγματα τέτοια, τότε υποσυνείδητα μπαίνουμε σε μια διαδικασία να τους μιμηθούμε (προσοχή.. όχι να τους αντιγραψουμε.. εχει διαφορα!). Παίρνω στοιχεία που βοηθάνε εμένα προσωπικά. Αυτά είναι τα δικά μου "ξύλα" που ρίχνω στη φωτιά.

Η σημερινή προπόνηση ήταν αφιερωμένη στις άρσεις θανάτου. Μηριαία δικέφαλα λοιπον είχε το μενου -

10χ10 αρσεις θανατου με 1 λεπτό διάλειμμα αναμεσα στα σετ (50 κιλά)
    5 χ 10 ρουμάνικες άρσεις με 32.5 κιλους αλτήρες - 1 λεπτό διάλειμμα αναμεσα στα σετ
    5 χ 12 καμψεις μηριαιων ξαπλωτη
    4 χ 20 "τσοντο άσκηση"
    Μετά με ότι δυνάμεις είχα έκανα γάμπες και μετά 40 λεπτά στεπμιλ.
    Μετά γύρισα σπίτι για αποσύνθεση

Το τραγούδι της ημέρας, βγαλμένο από το μπαούλο αναμνήσεών μου..

Aγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπέρα,

μόλις χαλάρωσα στο κρεβατάκι μου μετά από το υπέροχο γεύμα (νο3 κοτοπουλο με πατατουλα) και πριν ξεκουράσω το πονεμένο μου κορμάκι, είπα να γράψω δυο λόγια για τη σημερινή μου μέρα.

Με το που πήγα τζιμ, είδα στη ρεσεψιόν, ένα γλυκήηηητατο γατακι!!! Ήταν σχεδον σαν τον Ροκυ μου οταν τον πήρα σπίτι.
    Προφανως καποιος το παρατησε, γιατί ηταν πολύ ημερο. Τα παιδιά στο τζιμ το φρόντισαν, του εβαλαν να φάει και απολάμβανε τα χάδια όλων.

Σήμερα είχα προπόνηση πλάτης. Μια μυική ομάδα που επειδή δεν τη βλέπω, χρειάζεται να δουλεύω τη "σύνδεση μυαλού μυ".
    Προσπαθώ να μη χρησιμοποιώ ορμή, αλλά οι επαναλήψεις να είναι σταθερές, χρησιμοποιώντας τον μυ που θέλω, ακόμα και αν τα κιλά είναι λιγότερα. Τι νόημα έχει άλλωστε να κάνω παραπάνω αλλά όχι όπως πρέπει;!

Τροχαλία σε αυτό το πρόγραμμα χρησιμοποιώ μόνο στην πρώτη άσκηση. Ξεκινάω με οπισθολαίμιες έλξεις. Ναι, συνήθως αποτρέπουμε κυρίως τα αρχάρια άτομα να την κάνουν, όμως με την κατάλληλη τεχνική (φέρνω τη μπάρα μόνο μέχρι το μέσο του κεφαλιού) μπορεί να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη. Επίσης κάνω μια παραλλαγή, όπου αντί για μπάρα, βάζω σκοινί. Η ένταση στον πλατύ ραχιαίο είναι φοβερό.

Δίνω μεγάλη έμφαση στο μονόζυγο. ΕΚΕΙ είναι που χτίζεται η πλάτη. Ανέκαθεν δεν μου άρεσαν οι έλξεις τροχαλίας.
    Κάνω με διαφορετικές λαβές Κλειστή ανάποδη, κλασική, παράλληλη.

Αναλυτικά το ασκησιολόγιο -

οπισθολαίμιες έλξεις τροχαλίας (30κιλά)
    έλξεις στο μονόζυγο με - παράλληλη λαβή, ανάποδη, κλασική (μέχρι 10 επαναλήψεις ανάλογα την κούραση)
    σταυρός (t bar rows) - 25 κιλά και κράτημα 2'' να νιώθω το κάψιμο
    κωπηλατική με αλτήρα 25κιλο (την περασμένη φορά έκανα με 30 κιλο αλλα δεν μου άρεσε η τεχνική και μείωσα σήμερα)
    μηχάνημα κωπηλατικής (έχουμε ενα πολύ ωραιο, που φορτώνουμε πλάκες) με λαβή ανοιχτή και κλειστή (15 και 20 κιλά αντίστοιχα)
    Μετα κοιλιακούς έκανα γέφυρα με 20 κιλο δισκο στην πλάτη (κανω ταρζανια για να τον βαλω αλλα τα καταφερνω)

40 λεπτά αερόβια στο διάδρομο με κλιση 10% (είπα να ξεκουράσω τα πόδια και να μην κάνω στεπμιλ)

Το γυμναστήριο θα κλείσει μόνο για 3 μέρες 15, 16 και 17 Αυγούστου. Ήδη έχω σκεφτεί πως θα κινηθώ εκείνες τις μέρες.

Και κάτι τελευταίο.. Ειμαι πολύ χαρούμενη όταν βλέπω άτομα (δεν θελω να τα λεω "πελάτες" ακούγεται "καπως") που βοηθάω, να φτάνουν το στόχο τους. Είναι σαν να το πέτυχα εγώ η ίδια. Και είμαι πολύ περήφανη! Ενδεικτικά βάζω 1 φωτό από 1 παλικάρι (εχω πάρει την άδεια να τις δημοσιεύσω, χωρις να πω όμως όνομα).

image.jpg

Τώρα γλάρωσα και θα την πέσω

Το τραγούδι της ημέρας

Senior Bodybuilder Renesis's Avatar

Τι πλατάρα ειν αυτή τι πωπός...Αχ βρε Ειρήνη μου το σώμα σου κ ολη η σκληρή δουλειά που κάνεις κάθε μέρα είναι το μεγαλύτερο κίνητρο μου.Διαβάζω το λογκ σου κ σκέφτομαι εκείνη τη μέρα που έπεσα τυχαία πάνω σ ενα ποστ σου ψάχνοντας κάτι στο νετ κ τότε έγιναν όλα μόνα τους!Μόλις είδα τη φωτογραφία σου πήρα την τελική απόφαση να ξεκινήσω να ασχολούμαι με το σιδερένιο άθλημα κ αυτή τη φορά προγραμματισμένα κ υπεύθυνα. Εσυ ήσουν η όμορφη αιτία που έγινα μέλος κ άρχισα να διαβάζω το φόρουμ κ το γλυκό κ τρυφερό σου ενδιαφέρων για όλους εδω με έκανε να το δω την άσκηση κ τα βάρη με άλλα μάτια.Μ έκανε να καταλάβω πως αν αγαπήσεις αυτό που κάνεις,είσαι συνεπής κ το σέβεσαι τότε η ανταμοιβή σου δν θα ναι απλά ένα όμορφο σώμα αργότερα,αλλά σωματική κ ψυχική υγεία,ενέργεια,αυτοπεποίθηση,δύναμη κ 1002 άλλα όμορφα πράγματα που μόνο ευχάριστες αλλαγές μπορούν να φέρουν στη ζωή μας.Είναι υπέροχο κ πραγματικά σ ευχαριστώ που άλλαξες τη ζωή μου προς το καλύτερο κ εσυ κ όλα τα κορίτσια που γνώρισα εδω,κ συνεχίζετε να τν αλλάζετε γτ δν σταματάω να προσπαθώ κ να επιμένω,κ αυτό σημαίνει πως κάνατε την καλύτερη δουλειά χωρις καν να το ξέρετε!!Πολλά φιλιά στο Ρόκι!!!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

Kαλημέρα και καλό ΣΚ σε όλους!

Θωμαή, ένα μεγάλο ευχαριστώ, είναι λίγο για τα καλά λόγια που έγραψες! Δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα, από το να σου λένε πως συντέλεσες και έβαλες ένα λιθαράκι για να ξεκινήσει κάποιος να γυμνάζεται. Σ'ευχαριστώ μέσα απ'την καρδιά μου! Όλες και όλοι σε αυτό το φόρουμ, αποτελούν κίνητρο. Η σχέση είναι αμφίδρομη. Όπως παίρνεις εσύ από μένα, παίρνω κι εγώ από σένα. Δεν έχω υπερ φυσικές δυνάμεις, δεν είμαι σουπερ γουμαν (το αντίθετο μάλιστα). Πάντα πίστευα πως ήμουν αδύναμη, σωματικά και ψυχικά.
    "Εσκαψα" πολύ μέσα μου για να βγάλω στην επιφάνεια τα ψυχικά αποθέματα που χρειαζόμουν. Εχω κι εγώ τα πάνω και τα κάτω μου.
    Όπως χθες για παράδειγμα.. Το πρωί είχα μια φοβερή προπόνηση (τετρακέφαλα/γλουτό). Μετά 40 λεπτά stepmill. Ε... δεν έβγαινε η άτιμη η αερόβια. Τα πόδια ήταν κουρασμένα. Από το πρώτο 5λεπτο ήθελα να κατέβω κάτω. Σκουντουφλούσαν τα πόδια. Ε ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑ!!!Συνεχισα, εκει, εκανα και τα 40 λεπτα (βασικά, κάνω 41, πάντα προσθέτω 1 λεπτό παραπάνω ). Και ενιωθα τετοια ικανοποιηση που το καταφερα!!

Ξέρω πως το σώμα μου θελει πίεση. Δεν καταλαβαίνει από "3 σετ των 12 επαναλήψεων". Κάνω τόσα όσα χρειάζομαι. Πιεζω να ξεπεράσω τα όρια, όχι απλά να τα αγγίξω. Μόνο έτσι βλέπω διαφορά πάνω μου.
    Το σώμα είναι πεισματάρικο, δεν του αρέσει να πιέζεται. Προσαρμόζεται εύκολα και γρήγορα. Δεν θελει 3 σετακια απο 12 επαναληψουλες. Ειδικα ο γλουτος, θελει ΠΙΕΣΗ, ΖΟΡΙ!!!! Να τρεμουν τα ποδια, να μην φτανεις μεχρι τον παγκο να κατσεις απο το καψιμο. Καπως ετσι ειμαι τις μερες που εχω ποδια. Σερνομαι κυριολεκτικα, προπονούμαι λες και μισω τον εαυτο μου. Και ναι, δουλευει!!!! ;-)

Σήμερα ξύπνησα 1 λεπτο πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι. 6 το πρωι το μάτι γαρίδα. Στις 7 ήμουν στο στάδιο Ειρήνη και έκανα αερόβια.
    Σκαλιά, σπριντ σε ανηφόρα, πλειομετρικές ασκήσεις. Υπέροχος τρόπος να ξεκινήσει το ΣΚ!

Ώρα ομως να φαω το πρωινό μου! Ο Ροκυ νιαουριζει, θελει κι αυτος, χαχα. Εχει μαθει και τρωει κροκο και πατατα, ε ρε τι παθαμε

Το τραγούδι της ημέρας ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου που ακουω οταν κανω πόδια.

Senior Bodybuilder

Αχ αυτό με την αερόβια, πόσες φορές θέλω να κατέβω από το διάδρομο ή το ποδήλατο στο 1ο 10λεπτο και κάνω ολόκληρο διάλογο με τον εαυτό μου για να με πείσω και κοιτάω το χρονόμετρο και βάζω μίνι-στόχους επιτόπου, ''λίγο ακόμα'', ''άλλα 10 λεπτά'' και διάφορα τέτοια! Αλλά η ηθική ικανοποίηση όταν τελειώνεις στο χρόνο σου μούσκεμα είναι άλλο πράγμα! Θέλουν ζόρισμα τα πόδια, έχεις δίκιο, αλλιώς δεν παίρνουν πολύ μπρος...

Ειρήνη να σε ρωτήσω, κάνεις όλο το χρόνο πρωινές αερόβιες; Δεδομένου ότι πέρασε ο αγώνας και επειδή αν κατάλαβα καλά κάνεις διπλές αερόβιες κάποιες μέρες...

Καλημέρα Έλενα!

Όχι δεν κάνω διπλές αερόβιες. Κάνω 40 λεπτά μετά τα βάρη. Τις ΄οφφ μέρες κάνω πρωί με άδειο στομάχι.
    Αν όλα πάνε καλά, πρώτα ο Θεός, σκέφτομαι να κατέβω Οκτώβριο στο Πανελλήνιο Κύπελλο της IFBB. Σιγά σιγά είμαι σε φάση αγωνιστικής προετοιμασίας (και πάλι) με ένα μινι διαλειμμα για το σωμα μου τον Ιουνιο και Ιουλιο.

Senior Bodybuilder

Καλημέρα! Α αυτό μπέρδεψα, δεν το είχα καταλάβει πότε κάνεις τι. Ωραία! Εύχομαι καλή δύναμη τότε και καλή συνέχεια μαζί με πολλά μπράβο για όοοολο αυτό που κάνεις εντός και εκτός γυμναστηρίου και φυσικά για όλη τη συνδρομή σου εδώ στο φόρουμ στον ''αγώνα'' όλων μας. :)

Σ'ευχαριστώ κουκλα μου! :)
    Καλή δύναμη και σε σένα και να ξέρεις πως παίρνω κίνητρο και από τη δική σου προσπάθεια!

Φιλάκια!

Καλημέρα Ειρήνη! Σε νιώθω απόλυτα όταν μιλάς για τα... πόδια!

Κ γω χθες που ανέβαινα στο βουνό (εδώ που μένω, όπως θυμάσαι...), μετά από πόδια Παρασκευής, στις ανηφόρες ήθελα να περπατήσω με τα 4!!!
    Όταν όμως έφτασα στο τελικό σημείο η θέα με αποζημίωσε κ με το παραπάνω κ το κατέβα ήταν μια όμορφη (γρήγορη) βόλτα.

(Το δύσκολο ήταν όταν έφθασα σπίτι κ πήγα να καθήσω για να βγάλω τα παπούτσια... Έλα καλέ μου παππούλη... )

Αυτό είναι κ το δικό μου κομμάτι που ακούω στο ελλειπτικό στο 10' ζέσταμα πριν την προπόνηση ποδιών, μιας κ τα αποθέματα ενέργειας αυτή την περίοδο αρχίζουν να πιάνουν πάτο...

που πάντα αίμα τρέχει
    εκείνος που την έχει.

Καλησπέρα Ειρήνη, κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω.

Στις αερόβιες πας ανάλογα με τη ζώνη καύση λίπους ή όσο περισσότερες θερμίδες μπορείς να κάψεις σε συγκεκριμένο χρόνο, αναλόγως κ το πως νιώθεις εκείνη τη μέρα;

Η εμπερία σου τι λέει πάνω στο θέμα αυτό; Είναι τελικά ακόμη ένας μύθος;
    Πόσο ρόλο παίζει στην καύση λίπους η ένταση με την οποία κάνουμε την αεροβική μας;
    Last edited by djastral232; 14-08-14 at 12:30.
    που πάντα αίμα τρέχει
    εκείνος που την έχει.

Advanced Bodybuilder enas's Avatar

μπραβο ρε Ειρηνη εισαι δυναμη!!!!!! τι να πρωτοπω για την πλατη σου;! για τα κιλα του σκουωτ στη μονη;! για τα 40 λεπτα stepmill μετα απο προπονηση ποδιων;! (καλα αυτο πως το καταφερνεις μονο εσυ ξερεις εγω μετα τα ποδια δε μπορω να περπατησω καλα καλα για 2 μερες)
    και τι αν ολα πανε καλα;; ολα ΤΕΛΕΙΑ θα πανε και θα κατεβεις στο IFBB και περιμενουμε το χρυσο!!!!
    200 pounds is always 200 pounds

Page 2 of 60 FirstFirst 1234561252 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)