Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 3 of 68 FirstFirst 12345671353 ... LastLast
Results 61 to 90 of 2019
    Forum Team Kardoula's Avatar

Kαλησπέρα σε όλους! :)
    Πόσες φορές πήγα να γράψω στο ημερολόγιό μου το βράδυ και με παιρνε ο ύπνος από την κούραση της μέρας...

Τώρα άμα σου πω ευχαριστώ (συγνωμη δεν θυμαμαι το ονομα σου!!! ), είναι πολύ λίγο για να καταλάβεις πόσο ωραία με κανες να νιώσω και τι δύναμη πήρα! Σ'ευχαριστώ παρα πολύ!!! <3
    Tίποτα δεν είναι εύκολο και τίποτα ακατόρθωτο. Αυτό το λέω συνεχώς.
    Ξέρω πως ο ανταγωνισμός στην κατηγορία μου είναι μεγάλος. Όμως αυτό δεν με σταματά από το να προσπαθώ, ίσα ίσα μου δίνει κίνητρο.
    Θα πω ψέμματα πως δεν θέλω να μαι νικήτρια. Όλοι οι αθλητές πάνε για την πρώτη θέση. Όμως, ακόμα κι όταν δεν γίνεται, πιστεψε με, νιώθω νικήτρια και χαιρομαι. Και ξέρεις γιατί; Γιατί το βλέπω σαν μια γιορτή του αθλήματος και το βασικότερο.. γιατί κέρδισα την Ειρήνη του πέρυσι. Αν κάθε φορά είμαι καλύτερη από τον περσινό μου εαυτό, είναι μια μεγάλη νίκη!!
    Έχω δει αθλητές να πετάνε το μετάλλιό τους επειδή βγήκαν δεύτεροι και όχι πρώτοι.. Πόσο άσχημο θέαμα είναι αυτό.. Και θα μαι ειλικρινής : Nτρέπομαι όταν βλέπω τέτοια περιστατικά. Κανονικά όλοι θα πρεπε να είναι χαρούμενοι. Ναι οκ, καταλαβαίνω, πολλοί απογοητεύονται, πίστευαν πως θα ήταν εκείνοι, ή μπορεί να έγινε αδικία.. ε και;;; Τι μένει στην τελική; Η προσπάθεια, η συμμετοχή, η εμπειρία.
    Μετά τον αγώνα του Ιουνίου, έκανα κάτι που δυστυχώς εδώ Ελλάδα δεν το βλέπω.. Έπιασα κριτή και τον ρώτησα τι μπορώ να βελτιώσω επάνω μου, τι τους αρεσε και τι οχι. ΕΤΣΙ βελτιώνεσαι, όχι με το να πετάς μετάλλια και να βγάζεις χολή!

Αυτά δεν είχα σκοπό να τα γράψω σήμερα, αλλά μου έδωσες το έναυσμα και μου βγήκαν αυθόρμητα.

Σήμερα ήταν η τελευταία μέρα που το γυμναστήριο ήταν ανοιχτό. Θα κλείσει μόνο 3 μερες. Δευτερα και πάλι ανοιχτό
    Έτσι λοιπόν, διαμορφωσα τις προπονησεις (βασικα, η μονη αλλαγή ηταν πως αντι για 2 μερες ποδια εκανα μια). Αυριο θα κανω πλειομετρικες στο σπιτι μου και αεροβια.

Σήμερα είχα πόδια και σκέφτηκα να κάνω ασκήσεις που είχα καιρό να τις βάλω στο πρόγραμμα. Ετσι λοιπόν έκανα
    box squat
    αρσεις θανατου (κλασικη αξια, δεν υπηρχε περιπτωση να μην εκανα..)
    περπατητες προβολες με αλτηρες
    πρεσσα
    "τσοντο " ασκηση στο leg curl
    προσαγωγους

Αδειο το τζιμ, ετσι δεν ειχα αγχος, ολο το μαγαζι ηταν δικο μου
    Μετα εκανα 40 λεπτα στεπμιλ. Ο Θεος ξερει μονο με τι δυναμεις εκανα. Ήταν δυσκολο. Σκεφτομουν το ποσο καλο μου κανει ,το ποσο τυχερη ειμαι που εχω στεπμιλ στο τζιμ, οραματιζομουν τη στιγμη που θα ανεβαινω στη σκηνη και θα ποζαρω και πως καθε λεπτο που περναει με φερνει πιο κοντα σε αυτο. Ακουγα στο mp3 και podcast και βοηθουσε αρκετα. Ολα στο μυαλο ειναι! Ασε που δεν υπηρχε περιπτωση να μην τελειωνα το 40 λεπτο.. Ειμαι πολυ πεισματαρα.

Καθε μερα βλεπω μικρες αλλαγες στο σωμα μου. Κανω βηματα μικρα και σταθερα και οτι δουλευει δεν το πειραζω.
    Και οσο βλεπω αλλαγες, τοσο πιο πολυ δυναμη παιρνω.
    Βγαζω βιντεο ποζαρισματος για να κοιταζω το σωμα μου, γραφω αναλυτικα τι τρωω, τι κανω... τα παντα.

Θα θελα να αναφερω και κατι που το εγραψα στο φεισμπουκ.. θα το κανω copy paste, να του δουν και οσα κοριτσια ειναι μανουλες και να παρουν δυναμη στην προσπαθεια τους.

"Διαλέγω πρότυπα που με εμπνέουν, που με κάνουν να προσπαθώ ακόμα περισσότερο. Με γεμίζουν θετική ενέργεια και μαθαίνω πόσο σημαντικό είναι το ήθος για έναν αθλητή.
    Ένα από αυτά είναι η ΙFBB Figure Pro Amanda Doherty. Mητέρα 4 παδιών, νοικοκυρά, σύζυγος, αθλήτρια.
    Είναι ταπεινή, δεν βγάζει άναρθρες κραυγές στο τζιμ για να εντυπωσιάσει, δεν ζητάει επιβεβαίωση βάζοντας σέξυ φωτό για να πάρει like..

Δείτε από το 1.30' λεπτό αυτό το βίντεο. (o παρουσιαστης ειναι ο αντρας της)

Καλησπέρα Ειρήνη, κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω.

Στις αερόβιες πας ανάλογα με τη ζώνη καύση λίπους ή όσο περισσότερες θερμίδες μπορείς να κάψεις σε συγκεκριμένο χρόνο, αναλόγως κ το πως νιώθεις εκείνη τη μέρα;

Η εμπερία σου τι λέει πάνω στο θέμα αυτό; Είναι τελικά ακόμη ένας μύθος;
    Πόσο ρόλο παίζει στην καύση λίπους η ένταση με την οποία κάνουμε την αεροβική μας;

Ζώνη καύσης λίπους; lol... Tι είναι αυτο;
    Σοβαρά τώρα.. πιστευεις πως κάποιος που θελει να περασει σε αλλο επίπεδο, που δεν ειναι αρχάριος, που θελει να ξελιπώσει, θα τον βοηθησει να κανει αεροβια με 120=130 παλμους/λεπτο για 45 λεπτά;
    Αυτά ειναι μπουσουλας για αρχάριους κυρίως. Οταν το σωμα κανει τοσα χρονια αεροβιες, δεν καταλαβαινει απο ζωνες.. Το πεισματαρικο λιπος θελει ζορι, ιδρωτα, ενταση!!
    Ελπιζω να σε καλυψα :)

Kαλό τριήμερο σε όλους και ρίξτε καμιά βουτιά και για μένα ε;
    Using a moderate weight with a correct form and technique, is much beneficial than swinging heavy weights around. Now! I am not saying that you shouldn't push the envelope & lift heavy. what I am talking about is the quality of the rep which is more important than the weight lifted. - Charles Glass, The Godfather Of Bodybuilding

Advanced Bodybuilder enas's Avatar

χαχα Γιαννη με λενε... ενας Γιαννης!!
    αν ηταν ευκολο δε θα αξιζε κιολας... θα το εκαναν ολοι και θα χανοταν η ευχαριστηση να καταφερεις το αδυνατο!! νικητρια εισαι καθε φορα που ξεπερνας τον εαυτο σου!! νικητρια εισαι καθε μερα που δεν τα παρατας παρολο τις δυσκολιες!! και το χρυσο θεμα χρονου ειναι θα το δεις πολυ συντομα ειμαι σιγουρος!! σκεψου πολλοι απο μας δεν καταλαβαμε καν γιατι βγηκες δευτερη... αυτο κατι σημαινει!!
    200 pounds is always 200 pounds

Σ'ευχαριστώ ρε Γιάννη! Κάνουμε κάτι που γουστάρουμε. Και να μας έχει ο Θεός καλά να το κάνουμε όσο μας βαστάνε τα πόδια (από την κούραση, χαχαχα).

Φιλια!!
    Using a moderate weight with a correct form and technique, is much beneficial than swinging heavy weights around. Now! I am not saying that you shouldn't push the envelope & lift heavy. what I am talking about is the quality of the rep which is more important than the weight lifted. - Charles Glass, The Godfather Of Bodybuilding

Default Kardoula's Log - There Is No Off Season

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καληςπερα :)
    Φτάσαμε μέσα Αυγούστου και με πιάνει μια γλυκιά μελαγχολία. Ξέρω, το καλοκαίρι κρατάει μέχρι Οκτώβρη, αλλά όσο να ναι, βλέπω λίιιιιγο που έχει μικρίνει η μέρα και κάπως νιώθω.. Από την άλλη, δεν αντεχω αυτή τη ζεστηηηηηηη. Να κάθομαι και να νιωθω τον ιδρώτα να κυλάει, τρελαινομαι.

Σήμερα και το ΣΚ το γυμναστήριο θα είναι κλειστό. Ναι, είμαι τυχερή, ξέρω άλλα κλείνουν για βδομάδες. Το πρωί έκανα σπιτική προπόνηση με τον εξοπλισμό που διαθέτω και με παρέα στον Ρόκυ :D
    Με λίγη φαντασία μπορουμε να κάνουμε άπειρο ασκησιολογιο!!! Προσεχώς, θα ετοιμάσω και βιντεάκια με ασκήσεις που μπορούμε να κάνουμε σπίτι και πολύ απλό εξοπλισμό. Πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς.

Μετά, ακολούθησε 25 λεπτα διαλειμματική αερόβια στο στατικό ποδήλατο. Ε ρε γλέντια.. πήραν τα πόδια φωτιά, χαχαχα. Πολύ ωραίο αίσθημα.
    Παρεπιπτόντως, έχω και high carb day το οποίο σημαίνει αρκετό υδατάνθρακα, έξτρα θερμίδες. Ετσι το σώμα μου θα γεμίσει γλυκογόνο, θα ξεκουραστεί και θα γεμίσει μπαταρίες να συνεχίσει το πρόγραμμα της προετοιμασίας.

Εύχομαι όλοι να περάσετε τέλεια το τριήμερο!! Φιλιά από τον Ρόκυ, που τον έχω μυήσει στα βάρη. Τρώει πατάτα με ψάρι, μυρίζει τα βαράκια.. ε τι στο καλό, θα τον κατεβάσω και σε αγώνα σε λίγο, χαχαχαχα

ImageUploadedByTapatalk1408100509.729290.jpg

Senior Bodybuilder Renesis's Avatar

Μ όποιο δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις που λέει κ ο λαός,κ ο γατούλης εδω φαίνεται να γίνετε σιγά σιγά ο πρώτος γάτος body builder παγκοσμίως!!
    Υπομονή Ειρηνάκι μου απο βδομάδα οι θερμοκρασίες πέφτουν αισθητά!Καλό κουράγιο κ καλή δύναμη στν προετοιμασία σου κ εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά κ να μας γυρίσεις πίσω χρυσή!!!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

Σ'ευχαριστω κοριτσαρα μου! Φιλακια πολλα :* <3

Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar

Ειρήνη μην με παρεξηγείς, αλλά το μονοπάτι της γράμμωσης (κ όχι απλά δίαιτας...) είναι πρωτόγνωρο για μένα. Φέτος είναι η 3η χρονιά που κάνω την προσπάθειά μου κ έχω στόχο να πάω ένα επίπεδο πιο πάνω το σώμα μου κ να ξεκολλήσω απ' αυτό το ρημάδι το 10-11% (αναφορικό είναι απλά εκεί πιστεύω ότι κολλάω κάθε χρόνο κ σταματάω την προσπάθεια). Γνωρίζω αρκετή (σχετικό αυτό) θεωρία γύρω από τη διαδικασία διατροφής, αερόβιας, προπόνησης, κλπ, αλλά δεν έχω καταφέρει να τα εφαρμόσω στο σώμα μου.

Ο φόβος μου (όπως κ των περισσοτέρων) είναι το "συρρίκνωμα" των ποδιών απ' τις αερόβιες κ το ψυχολογικό "ξενέρωμα" όταν βλέπεις το σώμα σου μαλακό, χωρίς φλεβικότητα, κλπ. Αυτό το φόβο προσπαθώ να τον καλύψω μέσω της διατροφής κ αμινοξέων.

Ανέφερες για ένταση, ζόρι, κλπ. Όμως, πως ξέρουμε ότι αυτό το ζόρι δεν θα μας κάνει να φαινόμαστε στο τέλος σαν καρτούν με πόδια καλαμάκια; Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση που πολλοί αθλητές (όπως κ εσύ) σκίζονται στο αερόβιο, αλλά τα πόδια τους βγάζουν μάτια...

Καλό το διάβασμα κ η θεωρία, αλλά η πράξη θέλει εμπειρία για να γίνει μεθοδικά κ σωστά.
    Προσπαθώ να μάθω κ να αλλάξω κάποια δεδομένα, να μάθω πιο σωστά το σώμα μου κ να καταφέρω το στόχο μου.

Καλή ξεκούραση εύχομαι το 3ημερο κ καλά να περάσεις!
    Last edited by djastral232; 15-08-14 at 16:44.
    Η λεβεντιά είναι μια πληγή
    που πάντα αίμα τρέχει
    Θε μου και πώς τηνε βαστά
    εκείνος που την έχει.

Στέλιο, τέτοιες ερωτήσεις δεν γινεται να απαντηθούν σε ένα πόστ. Αν θυμάσαι, ο Σταύρος σε ένα ποστ είχε πει πως "έτσι πρέπει", δηλ ναι, θα δεις κ τα ποδια πως "μικραίνουν", θα νιωσεις σαν ζυμάρι το σώμα σου. Αυτό είναι μέσα στην διαδικασία.
    Και όχι, δεν εχει να κανει με το αν παιρνεις αμινοξεα ή οχι. Καθε περιπτωση ειναι μοναδική και χρειάζεται εξειδικευμενη προσέγγιση.
    -------------

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπέρα :)

Όλοι μας ιδρώνουμε, δίνουμε πόνο στο γυμναστήριο.. Σηκώνουμε βάρη, κάνουμε άρσεις, σκουώτ, πάγκο.. Όλες αυτές τις ασκήσεις που μας βοηθάνε να βάλουμε κρέας πάνω μας.

Εκτός όμως από αυτό το κομμάτι, υπάρχει ένα άλλο που πολλοί αμελούν, ίσως γιατί βαριουνται. Ποιο ειναι αυτό; Η αερόβια.
    Η αερόβια ειναι απαραίτητη και σε περίοδους "όγκου", όχι μόνο στη γράμμωση και στη δίαιτα.
    Φοβόμαστε μην καταβολισουμε μυς με 30 λεπτά διάδρομο 3 φορές την εβδομάδα, αλλά δεν φοβόμαστε πως όταν ξεφεύγουμε σε λίπος, είναι πιο δύσκολο για το σώμα να βάλει μυικο ιστό.
    Μετά φτύνουμε αίμα να ξελιπώσουμε και ΤΟΤΕ ειναι που βάζουμε σε κίνδυνο να χάσουμε κρέας.

Το μεγάλο debate είναι, πόσες φορές, πόση ώρα, τι είδος πρέπει να κάνουμε. Και κλασικά η απαντηση ειναι - "εξαρτάται'.
    Για μένα, που βάζω λίπος ακόμα κι όταν βλέπω μια σοκολάτα, χρειάζεται να κάνω περισσότερη από κάποιον εκτόμορφο. Δοκιμασα το κλασικο 3 φορες απο 30 λεπτα.- Λιπωνα. Δοκιμασα περισσότερο, δοκιμασα το ενα, το αλλο..ωσπου βρηκα για ΜΕΝΑ τη χρυση τομη.
    Για εναν αθλητη και μάλιστα φυσικό, καλό είναι να μην ξεφεύγει πολύ πάνω σε βάρος. Εχω κάνει αυτό το λάθος και δεν πρόκειτε να επιβαρύνω το σώμα μου με έξτρα λίπος.
    Μυς μπορουμε να βάλουμε και χωρις να τρωμε 500 θερμιδες πανω απο της συντηρησης. Μυς μπορουμε να βαλουμε ακομα και τρωγοντας ισοθερμιδικα.
    Αυτο που χρειαζεται ειναι ο καθενας να δει τι δουλευει πανω του, να πειραματιστεί.

Χρησιμοποιώ την αερόβια σαν ενα εργαλείο, οχι ως πανακεια ή τιμωρία. Κι οπως ολα τα εργαλεια, εχουν τη σωστη και τη λάθος χρήση.

Το σωμα ειναι εξυπνο και προσαρμοζεται γρηγορα στο ερεθισμα που του δινουμε, ιδιαιτερα οταν δεν ειμαστε αρχαριοι. Γι αυτο βαζω ποικιλια στις αεροβιες μου.
    Σήμερα, στις 7 το πρωι, ήμουν στο Ολυμπιακο σταδιο. Εκανα χαλαρό τζόκινγκ, σκαλιά, σπριντ σε ανηφόρα, jump squat.
    Δεν καθηλώνομαι σε εναν διαδρομο, δεν κανω μονο στεπμιλ.

Πολλά είπα.. ωρα να κανω μαμ και μετα ξεκουραση!

Καλό ΣΚ σε όλους!!!!ImageUploadedByTapatalk1408187070.855185.jpg

Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar

Κατανοητό Ειρήνη, ευχαριστώ.

Καλημέρα σε όλους!

Αγαπημένο μου ημερολόγιο,
    πέρασε ακριβώς μια βδομάδα από τότε που έχω να το ανανεώσω και ο λόγος ήταν ότι δεν προλάβαινα.
    Σήμερα όμως λέω, δεν γίνεται, ένιωθα την ανάγκη να γράψω.
    Το Σάββατο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το προηγούμενο. Ξυπνητήρι στις 6 το πρωι και στις 7.10 ακριβως ξεκινούσα την αερόβια μου στο Ολυμπιακό στάδιο.
    Ήταν λίγο ζόρι γιατι τα πόδια ήταν αρκετά πιασμένα στα 4φαλα από τη χθεσινή προπόνηση, όμως βγήκε μια χαρά.
    Ειδικά τα σπριντ στην ανηφόρα , έχουν γίνει αγαπημένη άσκηση. Ειδικα προς το τελος που γινεται πιο εντονη, εκει ακριβως ειναι που νιωθω τα ποδια να καινε και να πιεζω τον εαυτο μου να κανει ακομα ενα βημα, ακομα ενα , ακομα ενααααα και να φτασω στο τελος!
    Προσθεσα και περπατητες προβολες (στην ανηφορα). Χριστέ μου.. κολαση!!!
    Με το που τελειωσα, ηπια το ροφημα μου και μετά γυρισα και ετοιμασα το πρωινό μου.

Την Τεταρτη στο γυμναστηριο, συνεβη κατι τραγικο.. μα πολυ τραγικο... Παω να ανεβω στο στεπμιλ και βλεπω ενα χαρτι που εγραφε "ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΛΟΓΩ ΒΛΑΒΗΣ".
    Δεν μπορει λεω, θα ναι πρωταπριλιατικο αστειο, χαχαχαχα. Ξεκολαω το χαρτι, εβλεπα τα κουμπια που λειτουργουσαν αλλα διαπιστωσα πως ειχε χαλασει ο μηχανισμος που γυριζε τα σκαλοπατια. Οκ, λεω απο μεσα μου, Ειρηνη μη σε πιασει εγκεφαλικο, θα το φτιαξουν!! Ε ξερετε τωρα.. αμα μου βιδωσει και θελω να κανω στεπμιλ παει, τελος θελω να κανω εκει. Ειμαι τελειομανης και ολα να πανε βαση προγραμματος.
    Τελος παντων, εκανα πετρα την καρδια και εκεινη τη μερα εκανα στον διαδρομο παιζοντας με την κλιση. Το τερματισα, εφτανα στο 15% και ανα λεπτο κατεβαζα.
    Εκεινη τη μερα, ειχα τη χαρα να ερθει να με δει μια κοπελα η οποια παρακολουθει το λογκ μου και τα ποστ μου στο φορουμ και η οποια μου χε πει πως ηθελε να με γνωρισει απο κοντα. Εμεινε σε ολη την προπονηση μου και την αεροβια. Χαρηκα παρα πολυ για τον κοπο που εκανε. Ειναι πραγματικα τιμη καποιος να κανει τοσο δρομο μονο και μονο για να σε δει..

Την επόμενη μέρα, δεν ηθελα να κανω διαδρομο. Δεν ξερω, δεν μου αρεσει, θελω να το εναλλασω με κατι αλλο, πιο δυσκολο!! Ναι οκ η κλιση ειναι ζορικη αλλα ηθελα και μια εναλλακτικη.. Με γαργαλουσε ο ποπος να βρω κατι αλλο....χαχαχαχα.
    Πηγε λοιπον το ματι μου σε ενα παλι μηχανημα, που το ειχαν στη γωνια. Δεν του χα δωσει ποτε σημασια γιατι ελεγα πως ειναι ενα κλασικο στεπ. Ανεβηκα, το εβαλα σε λειτουργια και... ΩΩΩΩΩΩΩ θεοι του Ολυμπουυυυυυυ, τι χαρα!!!!
    Δεν ηταν στεπ απλως, αλλα κατι σαν αναρριχηση. Τα πεταλια εχουν μεγαλο ευρος κινησης, δεν ειναι καθετα, αλλα πλαγια και το ζορι ΤΡΕΛΟΟΟΟ!!! Ο κωλος πιανοταν σε καθε πεταλιά. Του δωσα και καταλαβε.. ανεβαζα αντισταση, ενιωθα λες και ανεβαινα τοιχο. Ειδικα χτες, απο τον ιδρωτα η μπλουζα ειχε βαρυνει και το κολαν ειχε βραχει λες και ειχα κατουρηθει πανω μου! Κι εγω ημουν με ενα χαζο χαμογελο ικανοποιησης!!

Η αγωνιστική μου προετοιμασια πηγαινει πολυ καλα. Ανα εβδομαδα βλεπω και ενα κλικ προοδου και αυτο ειναι που μου δινει δυναμη να συνεχισω.
    Αυτη η εβδομαδα ηταν λιγο περιεργη, γιατι ετυχε να πεσει με περιοδο. Αυτο σημαινει κατακρατηση. Το σωμα μου κρατησε αρκετο νερο, το οποιο σημερα εφυγε τελειως και επιτελους φαινομαι πιο στεγνη και με εντονοτερη γραμμωση.

Ισως ειμαι η μοναδικη γυναικα που χαιρεται οταν το στηθος της μειωνεται. Ειναι απο τα σημαδια που δειχνουν οτι χανω λιπος. Στηθος, κοιλια και γλουτο. Ειναι καποια στανταρ σημεια πανω μου που τα τσεκαρω. Δεν στηριζομαι τοσο στη ζυγαρια, να την εχω ως δεικτη, αλλα κυριως στον καθρεφτη.
    Τον αλλο μηνα θα παω να κανω λιπομετρηση dexa scan να δω ακριβως λιπος και μυικό ιστό. Οι περισσοτεροι εστιαζουν στο λίπος, αλλα χανουν το βασικοτερο - το να τσεκαρουν αν εβαλαν/εχασαν αλιπη μυικη μαζα! Κι αυτο ειναι κατι που με ενδιαφερει πολυ.

Διατροφικα συνεχιζω να ακολουθω carb cycling αλλα με μερικες αλλαγες. Πλεον δεν μετραω θερμιδες και μακρος, αυτα τα εκανα στην αρχη και πανω κατω ξερω που κινουμαι. Απο δω και περα, κανω μειωσεις "μπακαλιςτηκες" πχ χαμηλες μερες 150 γρ πατατα, υψηλη μερα 250γρ πατατα. Δηλαδη παιζω με ποσοτητες. Οπως επισης και επιλογες τροφων, βγαζω μερικες , βαζω αλλες..
    Τις υψηλες μερες ανεβαζω αρκετα υδατανθρακα, βαζω μοσχαρι και ρυζι. Ετσι δινω στο σωμα μου θρεπτικα συστατικα που δεν ειχε τις προηγουμενες, παιρνει τ απανω του και συνεχιζει να χανει λιπος!! Βεβαια την επομενη μερα η ζυγαρια δειχνει λιγο παραπανω λογω υδατανθρακα, αλλα μερα με τη μερα φευγει το νερακι και το λιπαακιιιιι!!!!

Αυτα τα λιγα.. τα γραψα μαζεμενα για ολη τη βδομαδα, χαχαχα.

Οριστε και ενα απο τα γευματα μου -

Καλό ΣΚ σε ολους!!!
    ImageUploadedByTapatalk1408780148.605352.jpg

Aγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπέρα,

τελευταία μέρα του Αυγούστου, τελευταία του καλοκαιριού και μια γλυκιά νοσταλγία την νιώθω.. Ήταν ένα όμορφο καλοκαίρι για μένα. Είχα την όμορφη εμπειριά να κατέβω σε αγώνες, αλλά και να βάλω μπρος για τον επόμενο στόχο.
    Διακοπές δυστυχώς δεν είχα την πολυτέλεια να πάω και φέτος. Δεν πειράζει όμως. Για μένα διακοπές είναι να περνάω όμορφα με ανθρώπους που αγαπάω, να κάθομαι στο μπαλκόνι και να κάνω συζητήσεις, να χαιδεύω τον Ροκινάκο μου και αυτός να μου το ανταποδίδει με δαγκωνιά

Η προετοιμασία μου συνεχίζεται κανονικά και όλα πάνε βάση προγράμματος. Σήμερα όμως δεν θέλω να γράψω γι αυτό. Σήμερα θα γράψω για το πως το bbing με βοηθάει να ξεπερνάω δύσκολες καταστάσεις. Καταστάσεις όπως να αρρωστήσει κάποιο αγαπημένο του πρόσωπο ή να χάσει φίλους που τους είχε χρόνια ή οικονομικές δυσκολίες. Δεν είναι όλα ρόδινα στη ζωή μας. Ομως μεσα απο τον τρόπο που εχω διαμορφωσει τη φιλοσοφια μου, βρισκω τη δυναμη να τα αντιμετωπιζω.
    Το bbing μου εχει μαθει να επιβιώνω, να βαζω πρόγραμμα, να μην παραιτούμαι. Με έμαθε να παλεύω και πως ακομα κι αν πέσω κάτω, αντί να μοιρολογώ, να σηκώνομαι και να συνεχίζω.
    Μου έχει καλλιεργήσει την υπομονή, την επιμονή. Ολα αυτά ειναι απαραίτητα για να ανταπεξέρχομαι στην καθημερινότητα. Μια καθημερινότητα που δεν ξερεις αν αύριο έχουν δουλειά οι δικοί σου, αν θα χεις την δυνατοτητα να ψωνισεις για τα γευματα σου..
    Σε καμια περιπτωση δεν γινομαστε μοιρολατρες. Γινομαστε μαχητες και συνεχιζουμε!

Σήμερα ηταν μια πολυ δυσκολη μέρα για μενα.. Ξέρω όμως πως αυριο θα ξημερώσει μια καινουργια και ολα θα πάνε καλύτερα!!
    Το σίγουρο είναι πως έχω περάσει και χειρότερα..

Καλό βράδυ σε όλους :)

Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar

καλα αυτο με τη δαγκωνια ειναι true story, δεν ξερω τι εγινε αλλα ειμαι βεβαιος οτι θα ξεπεραστει
    ασχετο, η ζεστη μεχρι το σεπτεμβρη δεν σε επηρεαζει καθολου ειδικα σε βαριες για το κνς προπονησεις? αυτη την περιοδο φτυνω αιμα για να ανεβαινω 1,25 στις βασικες ασκησεις και πολλες προπονησεις στασιμοτητα σε νουμερα αλλα τουλαχιστον διατηρω δυναμη, ενω γενικα απο νοεμβρη μεχρι μαιο ξερω γω μου ειναι πιο ευκολο να φορτωνω, παιζει επισης βασικο ρολο και η ενυδατωση ειδικα με χρηση κρεατινης και πινω γυρω στα 3-4 λιτρα νερο τη μερα αν και ξερω ειναι λιγα για το βαρος μου και για αυτη την περιοδο αλλα δε μπορω παραπανω εσυ πως το αντιμετωπιζεις ολο αυτο τους θερινους μηνες? μιλαω για τα βαρη μονο.
    Last edited by lakers4life24; 31-08-14 at 22:12.

Tωρα πετυχες ανθρωπο Παναγιωτη...
    Φυσικα και με επηρρεαζει η ζεστη, αλλά δεν την αφήνω
    Πηγαινω στις 10 τζιμ, αρα δεν εχει πιασει η χοντρη ζεστη. Ειμαι κ φρεσκια και οι προπονησεις βγαινουν πολυ καλα. Βασικα, μουλαρωνω, αμα με δεις, θα πεις αμαν σάικο ειναι αυτή! Παρολο που ειμαι σε σχετικη διαιτα, εχω καταφερει οχι μονο να διατηρησω τα κιλα που κανω , αλλα σε πολλες να τα ανεβασω.
    Για μενα ειναι θεμα μυαλου, ξερω ακουγεται λιγο απολυτο, απλως σου λεω πως το σκεφτομαι στο δικο μου μυαλο. Παω, χειμωνα καλοκαιρι και η προπονηση θα βγει παση θυσια. Δεν εχω επιλογη. Ετσι λεω στο μυαλο μου.
    Κρεατινη δεν παιρνω, δεν με πιανει, ουτε preworkout. Παιρνω υγρα αμινοξεα στην διαρκεια και με βοηθανε. Οπως επισης και αρκετο νερο!Εχω κ καπακι αεροβια (ζορικη) αρα τα πραγματα δυσκολευουν,αχαα.
    Παρε κ μια γευση πως ειμαι μετα τα βαρη και ΠΡΙΝ κανω την αεροβια (μετα γινομαι ΕΝΤΕΛΩΣ λουτσα)

after workout.jpg

βρε σε εχω δει γι αυτο λεω παπι γινεσαι....ναι αυτο πρεπει να κανω να πηγαινω εκεινη την ωρα και θα λυθει το θεμα, ενω τωρα παω 3 σκεψου που ειναι στο πικ η ζεστη, αλλα ρε ειρηνη πρεπει να ξυπναω 6-7 για να γινει αυτο μερχρι να φαω να ετοιμαστω και να χωνεψω κτλ (δε μπορω να παω με μικρο γευμα νιωθω τελειως αδυναμος αν και ειναι στο μυαλο κι αυτο αλλα δε μπορω αν δεν εχω φαει τον υδατανθρακα μου), και δε με βολευει σαν ωραριο στην καθημερινοτητα μου , αλλα τελοσπαντων τωρα μπαινει το φθινωπωρο οποτε τελειωσαν τα βασανα θα μπουμε καλα, αντε καλη σεζον και σε σενα με πολλα κερδη μυικα και μη

υγ για να πιω τοσο νερο που πινεις εσυ θα χρειαστω και ντεποζιτο και καθετηρα εχεις πεισμα οντως
    Last edited by lakers4life24; 31-08-14 at 22:31.

Ε ξαναδες με ρε συ

Πανο, τις ωρες θα τις ρυθμισεις εσυ. Δεν λειτουργουμε ολοι το ιδιο. Εχω παει κ μεσημερι και απογευμα.. φιλε.. απλως δεν τραβαει!! Ειμαι πρωινος τυπος, ξυπναω απο τις 6. Τρωω το πρωινο (βρωμη/αβγα, τα χεις δει στο φεις) και μετα βαρη με φουλ ενεργεια (ειμαι ξεκουραστη, φρεσκια).Αλλοι βολευονται απογευμα, ή βραδυ. Παντως η ζεστη ειναι ζεστη.. Αντε να δροσισει λιγο!!

Ευχαριστω για τις ευχες, θα βαλω τα δυνατα μου

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ε ξαναδες με ρε συ

Πανο, τις ωρες θα τις ρυθμισεις εσυ. Δεν λειτουργουμε ολοι το ιδιο. Εχω παει κ μεσημερι και απογευμα.. φιλε.. απλως δεν τραβαει!! Ειμαι πρωινος τυπος, ξυπναω απο τις 6. Τρωω το πρωινο (βρωμη/αβγα, τα χεις δει στο φεις) και μετα βαρη με φουλ ενεργεια (ειμαι ξεκουραστη, φρεσκια).Αλλοι βολευονται απογευμα, ή βραδυ. Παντως η ζεστη ειναι ζεστη.. Αντε να δροσισει λιγο!!

Ευχαριστω για τις ευχες, θα βαλω τα δυνατα μου
    αυτο ειναι το μονο σιγουρο, οταν δινεις το 100% ειναι αδυνατο να αποτυχεις σε βαθος χρονου

Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar

τελευταία μέρα του Αυγούστου, τελευταία του καλοκαιριού και μια γλυκιά νοσταλγία την νιώθω.. Ήταν ένα όμορφο καλοκαίρι για μένα. Είχα την όμορφη εμπειριά να κατέβω σε αγώνες, αλλά και να βάλω μπρος για τον επόμενο στόχο.
    Διακοπές δυστυχώς δεν είχα την πολυτέλεια να πάω και φέτος. Δεν πειράζει όμως. Για μένα διακοπές είναι να περνάω όμορφα με ανθρώπους που αγαπάω, να κάθομαι στο μπαλκόνι και να κάνω συζητήσεις, να χαιδεύω τον Ροκινάκο μου και αυτός να μου το ανταποδίδει με δαγκωνιά

Η προετοιμασία μου συνεχίζεται κανονικά και όλα πάνε βάση προγράμματος. Σήμερα όμως δεν θέλω να γράψω γι αυτό. Σήμερα θα γράψω για το πως το bbing με βοηθάει να ξεπερνάω δύσκολες καταστάσεις. Καταστάσεις όπως να αρρωστήσει κάποιο αγαπημένο του πρόσωπο ή να χάσει φίλους που τους είχε χρόνια ή οικονομικές δυσκολίες. Δεν είναι όλα ρόδινα στη ζωή μας. Ομως μεσα απο τον τρόπο που εχω διαμορφωσει τη φιλοσοφια μου, βρισκω τη δυναμη να τα αντιμετωπιζω.
    Το bbing μου εχει μαθει να επιβιώνω, να βαζω πρόγραμμα, να μην παραιτούμαι. Με έμαθε να παλεύω και πως ακομα κι αν πέσω κάτω, αντί να μοιρολογώ, να σηκώνομαι και να συνεχίζω.
    Μου έχει καλλιεργήσει την υπομονή, την επιμονή. Ολα αυτά ειναι απαραίτητα για να ανταπεξέρχομαι στην καθημερινότητα. Μια καθημερινότητα που δεν ξερεις αν αύριο έχουν δουλειά οι δικοί σου, αν θα χεις την δυνατοτητα να ψωνισεις για τα γευματα σου..
    Σε καμια περιπτωση δεν γινομαστε μοιρολατρες. Γινομαστε μαχητες και συνεχιζουμε!

Σήμερα ηταν μια πολυ δυσκολη μέρα για μενα.. Ξέρω όμως πως αυριο θα ξημερώσει μια καινουργια και ολα θα πάνε καλύτερα!!

Like!
    A head full of fears has no space for dreams.

Pumping Iron kostantina's Avatar

Ειρήνη μου καλησπέρα εύχομαι όλα καλά οτι και να εγινε ολα θα φτιάξουν είχα και εγω θεμα αυτο το Σαβατοκυριακο με το σιδιρο μου λογω και αναιμιας που εχω τα εγραψα και στο ημερολογιο μου αλλα ελπιζω ολα να πανε καλα!

Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar

..μεγαλη ψυχη που εχει αντικτυπο σε ολα σου Ειρηνη...ακομα και στο σωμα σου...τα σπας...συνεχισε γιατι πολλοι ειναι αυτοι που παιρνουν κουραγιο απο σενα...ο Θεος να σε εχει παντα καλα!!!
    Last edited by Leo 11; 01-09-14 at 11:00.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

Advanced Bodybuilder ursus's Avatar

Οχι απλα κουραγιο, εγω ως νεα εδω μεσα ο,τι ποστ της βλεπω το ξεζουμιζω!

Ευχομαι να εχεις παντα υγεια και φυναμη να κανεις αυτο που γουσταρεις!

Θα δοκιμασω και την ασκηση που προτεινες στο leg curl, πολυ καλη ιδεα!

Pumping Iron makris's Avatar

Ειρηνη καλησπερα και συγχαρητήρια για την προσπαθεια σου!! Ερωτηση, θα εκρινες σκοπιμο σε περιοδο ογκου να υπαρχουν πρωινες αεροβιες ή αεροβιες υψηλης εντασης και χρονου με σκοπο τον περιορισμό συσσώρευσης λιπους; Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Winning is a mind game!

Kαλησπέρα και καλό μήνα!!
    Σεπτέμβρης.. ο μήνας που γεννήθηκα. Ο μήνας αυτός είναι σαν μικρή πρωτοχρονιά. Γυρίζουμε όλοι από τις διακοπές, ξεκινάμε νέους στόχους, νέα σχέδια.
    Σε λίγες μέρες λοιπόν θα γίνω 36. Πω πωωω,πως περασαν τα χρόνια. Κι όμως, νιώθω τόσο πιτσιρίκα, μα τόσο!!! Ίσως γιατί δεν θέλω να μεγαλώσω, ίσως γιατί είχα πολύ όμορφα παιδικά/εφηβικά χρόνια και θέλω να μείνω εκεί.. Ίσως γι αυτό όποτε βλέπω παιδάκια κολλάνε μαζί μου και νιώθω κι εγώ στην ηλικία τους.
    Βλέπω συμμαθήτριές μου στο φέισμπουκ, με τα παιδιά τους. Φαίνονται "μεγάλες", λίγο γερασμένες να το πω; Σαν τις μαμάδες τους, όταν πηγαίναμε δημοτικό και ερχόντουσαν να τις πάρουν στο σχόλασμα. Δεν λέω ότι είναι κακό, απλώς αναπολώ εκείνες τις στιγμές. Ίσως γι αυτό όσοι με γνωρίζουν με λένε "Ρηνούλα, Ρηνάκι" και ποτέ "Ειρήνη". Δεν φοβάμαι να γεράσω σωματικά, φοβάμαι μην γεράσω ψυχικά. Μην χαθεί το κοριτσάκι που κρύβω μέσα μου. Μέχρι τώρα δεν έχει γινει πάντως..

Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    ..μεγαλη ψυχη που εχει αντικτυπο σε ολα σου Ειρηνη...ακομα και στο σωμα σου...τα σπας...συνεχισε γιατι πολλοι ειναι αυτοι που παιρνουν κουραγιο απο σενα...ο Θεος να σε εχει παντα καλα!!!
    Λύκε, ένα "ευχαριστώ" είναι τυπικό και μικρό.. αλλά στο λέω με όλη μου την καρδιά!!! Να σαι πάντα γερός και δυνατός εσύ και η οικογένειά σου φίλε μου.

Quote Originally Posted by ursus View Post
    Οχι απλα κουραγιο, εγω ως νεα εδω μεσα ο,τι ποστ της βλεπω το ξεζουμιζω!

Ευχομαι να εχεις παντα υγεια και φυναμη να κανεις αυτο που γουσταρεις!

Θα δοκιμασω και την ασκηση που προτεινες στο leg curl, πολυ καλη ιδεα!
    Κοπελάρα μου, σ'ευχαριστώ πολύ! Με τιμούν τα λόγια σου!! Εύχομαι κάθε επιτυχία στο στόχο σου.

Quote Originally Posted by makris View Post
    Ειρηνη καλησπερα και συγχαρητήρια για την προσπαθεια σου!! Ερωτηση, θα εκρινες σκοπιμο σε περιοδο ογκου να υπαρχουν πρωινες αεροβιες ή αεροβιες υψηλης εντασης και χρονου με σκοπο τον περιορισμό συσσώρευσης λιπους; Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Καλησπέρα makri (σορρυ δεν θυμάμαι το όνομα σου!). Ευχαριστω πολύ!!

Λοιπόν φίλε μου, θα σου πω την αποψή μου :
    H αερόβια δεν πρέπει να λείπει είτε σε περίοδο "όγκου" είτε "γράμμωσης" (τα εισαγωγικά μπαινουν γιατί τα χουμε μπερδεψει με τους επαγγελματιες bbers που στον όγκο τους βλεπαμε να τρωνε την Άρτα και τα Γιάννενα και στην γραμμωση έπεφτε η δίαιτα. Από κει αρχίσανε όλοι να αδειζουν ψυγεία στο όνομα του ΌνΓΚου και φυσικα... του λίπους, χαχα!)

Αν είσαι από τους σωματότυπους που βάζουν εύκολα λιπος, αρχικά θα πρέπει να μην ξεφεύγεις στη διατροφή σου. Ξεκινώντας ΙΣΟθερμιδικα μπορει καποιος να βαλει μυς! Το ιδανικο ειναι να παιζει με τις θερμιδες. Λιγες μερες ελαφρα υπερθερμιδικα, λιγες ισοθερμιδικα (μιλαω παντα γι αυτους που λιπωνουν ευκολα).

Δεν ξερω σε ποια κατηγορια ανηκεις. Παντως πρωινη αεροβια (αν εννοεις με αδειο στομαχι) οχι δεν υπαρχει λογος να κανεις. Μπορεις ανετα να κουμανταρεις το λιπος και με αεροβιες που θα γινονται εχοντας προηγηθει γευμα.
    Το ιδανικο ειναι να ξεχωριζεις τις αεροβιες απο τα βαρη. Αυτα σε εναν κοσμο βεβαια που δεν δουλευουμε και ολη μερα ειμαστε τζιμ σπιτι και σπιτι τζιμ.. Αλλιως, κανε αμεσως μετα τα βαρη.
    Συνδιασε και τα δυο ειδη. Και μετριας εντασης και διαλειμματικη. Διαλειμματικη θα λεγα 1 φορα την εβδομαδα, μετριας εντασης 3 φορες. Συνολο 4 φορες αεροβια την εβδομαδα. Βεβαια αυτα στα λεω κατα προσεγγιση οκ? Πρεπει να δεις πανω σου πως λειτουργει και να βρεις την ιδανική αναλογια.
    Εγω για παραδειγμα που λιπωνω ακομα και στην σκεψη ενος γλυκου, την οφφ περιοδο αγωνων, κανω 5 φορες την εβδομαδα αερόβια, 2 διαλειμματικες και τις αλλες μετρια ενταση. Για αλλους υπερβολη, για μενα απαραιτητο. Καθε σωμα ειναι διαφορετικο.

Ελπιζω να σε καλυψα!

Ετοιμαζω και ενα βιντεακι, οπου ειναι Q&A. Eιχα γραψει στο φεις να μου γραψουν ερωτησεις κι εγω μεσω βιντεο θα απανταω, παντα βεβαια καταθετωντας την δικη μου προσωπικη αποψη. Σε καμια περιπτωση δεν το παιζω ειδημων, απλως λεω τα πραγματα από την δική μου εμπειρια και οπτική γωνία.
    Λογικα αυριο θα ναι ετοιμο, θα το ανεβασω εννοειται και στο φορουμ!

Pumping Iron makris's Avatar

Ευχαριστω πολυ Ειρηνη ,πολυ κατατοπιστικη , εγω παντα την παταω με τα cheat meals (μου αρεσει η σαβουρα) καιτις υπερβολικες θερμιδες αν και βαζω λιπος με φυσιολογικους ρυθμους.
    Winning is a mind game!

Kαλή η σαβουρίτσα, χρειάζεται κι αυτή. Κακά τα ψέμματα, το φαγητό είναι απόλαυση ε;
    Από την άλλη, μην το παρακάνεις. Και ένα tip : Εκμεταλλεύσου αυτές τις θερμίδες και φάε σαβούρα μετά από μια γερή προπόνηση
    Να σαι καλα φίλε μου.

Senior Bodybuilder lary2332's Avatar

Tωρα πετυχες ανθρωπο Παναγιωτη...
    Φυσικα και με επηρρεαζει η ζεστη, αλλά δεν την αφήνω
    Πηγαινω στις 10 τζιμ, αρα δεν εχει πιασει η χοντρη ζεστη. Ειμαι κ φρεσκια και οι προπονησεις βγαινουν πολυ καλα. Βασικα, μουλαρωνω, αμα με δεις, θα πεις αμαν σάικο ειναι αυτή! Παρολο που ειμαι σε σχετικη διαιτα, εχω καταφερει οχι μονο να διατηρησω τα κιλα που κανω , αλλα σε πολλες να τα ανεβασω.
    Για μενα ειναι θεμα μυαλου, ξερω ακουγεται λιγο απολυτο, απλως σου λεω πως το σκεφτομαι στο δικο μου μυαλο. Παω, χειμωνα καλοκαιρι και η προπονηση θα βγει παση θυσια. Δεν εχω επιλογη. Ετσι λεω στο μυαλο μου.
    Κρεατινη δεν παιρνω, δεν με πιανει, ουτε preworkout. Παιρνω υγρα αμινοξεα στην διαρκεια και με βοηθανε. Οπως επισης και αρκετο νερο!Εχω κ καπακι αεροβια (ζορικη) αρα τα πραγματα δυσκολευουν,αχαα.
    Παρε κ μια γευση πως ειμαι μετα τα βαρη και ΠΡΙΝ κανω την αεροβια (μετα γινομαι ΕΝΤΕΛΩΣ λουτσα)

after workout.jpg
    πο πο πο ολο και βελτιωνεσαι!!!!καλα μεση δακτυλιδι!!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

Advanced Bodybuilder ursus's Avatar

Κοπελάρα μου, σ'ευχαριστώ πολύ! Με τιμούν τα λόγια σου!! Εύχομαι κάθε επιτυχία στο στόχο σου.
    Σ ευχαριστω πολυ!!

Kαλή η σαβουρίτσα, χρειάζεται κι αυτή. Κακά τα ψέμματα, το φαγητό είναι απόλαυση ε;
    Από την άλλη, μην το παρακάνεις. Και ένα tip : Εκμεταλλεύσου αυτές τις θερμίδες και φάε σαβούρα μετά από μια γερή προπόνηση
    Μου βγηκε σημερα να παραγγειλω αλλα σκεφτηκα αυτο, λεω κριμα να το κανω βραδιατικα.. Θα περιμενω μετα απο μια εντονη προπονηση και μεσημερι!

Οσο για την ηλικια...ειμαστε οσο αισθανομαστε! Αλλωστε το σωμα ανταποδιδει τη φροντιδα που δεχεται :)

Λοιπον πριν κανα μηνα ημουνα στο γυμναστηριο με τη γυμναστρια μου. Μ ειχε παρει απο κατω που δε περναγε το γονατο μου και δε μπορουσα να τρεξω. Ετυχε λοιπον να ναι δυο γυναικες εκει, αθλουμενες τις οποιες και μου εδειξε. Μου δειχνει λοιπον τη μια , μου λεει ποσο τη κανεις; Της λεω 30; 40 μου λεει ειναι η γκομενα και τη βλεπεις πως ειναι;;; (Νταξει ειχε τρομερο κορμι η τυπισσα) . Μου δειχνει μετα και μια αλλη κυρια που πασχιζε στο διαδρομο, 45ρα με πολλα κιλα που φαινοταν και στο προσωπο μεγαλυτερης ηλικιας. Μου λεει εσυ πως θες να σαι στα 40 σου;
    Κι εκει λεω Μαργαριτα κοψε τις μαλακιες και προχωρα.

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπέρα,

νιώθω πολύ χαρούμενη γιατί όλα με την προετοιμασία μου πάνε καλά και κυρίως ανακαλύπτω ακόμα περισσότερο πως ανταποκρίνεται το σώμα μου.
    Διατροφικά, όπως είχα γράψει και σε άλλο ποστ, δεν μετράω θερμίδες (κινουμαι από 1600-2000 περίπου) πλέον, αλλά κάνω αυξομειώσεις κυριως στον υδατανθρακα. Το πλάνο μου δεν ειναι σταθερό όλες τις μέρες. Έχω low, medium, medium/high και high carb days. Αυτο με βοηθάει να ξεπερνάω στασιμότητα, να μην φλατάρω από τον χαμηλό υδατάνθρακα και παράλληλα να έχω ενέργεια να βγάζω προπονήσεις και αερόβιες.
    Στον καθρέφτη βλεπω αλλαγές, ο γλουτός έχει φτιάξει πολύ, η κοιλιά καθαρίζει χαμηλά από λίπος και η πλάτη βγάζει νέα σχήματα.
    Θέλω να δώσω έμφαση στο γεμισμα της πλάτης. Ετσι κι αλλιως απο ανοιγμα ειμαι οκ. V taper έχω, άρα εστιάζω μεσα. Επίσης στοχος ειναι ο γλουτός. Βοηθησε πολυ το στεπμιλ και το γηπεδο. Εννοειτα πως εχω ακομα περιθωρια, αλλα εχω καλο feedback μεχρι στιγμής.

Θέλω να γράψω την σημερινή μου προπόνηση, γιατί πραγματικα την απόλαυσα!

Να σημειωσω, πως οι προπονήσεις αυτές δεν είναι για αρχάριους, είναι αρκετά απαιτητικές και δεν σημαίνει πως δουλεύουν σε όλους.

Δεν ακολουθώ πάντα κατά γράμμα το πρόγραμμα. Πηγαίνω και με το πως αισθάνομαι. Αυτο σημαινει πως μπορει να κανω αλλες μερες περισσοτερα σετ, περισσοτερες επαναληψεις, αλλαγη σειρας των ασκησεων, αλλες τεχνικες κλπ. Γενικα σχεδον παντα καθε προπονηση δεν ειναι ιδια με την προηγουμενη.

Τετρακεφαλα/γλουτος

Προθερμανση 5 λεπτα στο στεπ και 2-3 σετ εκτασεις 4φαλων με ελαφρια κιλά.

Σκουώτ (κανω παντα 3-4 σετ οπου ανεβαζω σιγα σιγα βαρος, για προθερμανση)

5 σετ ολα drop sets μεχρι ελαντλησης. Ξεκιναω απο 60 κιλά και φτάνω μεχρι 40. Ενδεικτικα, 60 κιλα κανω 10 επαναληψεις (σωστες ομως, φουλ σκουωτ) και οσο χαμηλωνω ανεβαινουν οι επαναληψεις. Πχ με τα 40 κιλα κανω 20 επαναληψεις.

Πρεσσα ποδιων καθε ποδι χωριστα
    εδω εβαλα 45 κιλα, αλλα πρεσσα με πρεσσα διαφερει. Απλως παω με το πως αισθανομαι το βαρος στο ποδι μου.
    4 σετ μεχρι εξαντλησης.

Front squat
    Απο τις καλυτερες ασκησεις. Εδω νιωθω τον γλουτο ακομα καλυτερα κι απο το κλασικο σκουωτ. Το μυστικο ειναι να βαζεις τη μπαρα οσο γινεται κοντα, σε σημειο που να σε πνιγει στο λαιμο, ακριβως στο καρυδι.
    Αυτη η ασκηση θελει δυνατο εμπροσθιο δελτοειδη για να στηριζεται η μπαρα (γι αυτο λεμε πως ολες οι ασκησεις ειναι αλυσιδα και βοηθανε για αλλες ασκησεις..)
    Επισης το μυστικο ειναι να κανουμε χαμηλο καθισμα και να πιεζουμε με τη φτερνα και γενικα να πατανε καλα τα πελματα κατω. Απαραιτητο οι σωστες αναπνοες, αλλιως δεν βγαινουν τα σετ!!
    Εδω σημερα ξεπερασα τον εαυτο μου..

6 σετ βαρια κιλα
    Τα πρωτα 4 σετ 8 επαναληψεις των 50 κιλων (δηλ σχεδον οσο το βαρος μου)
    Τα υπολοιπα 2 ηταν με 40 κιλα οσες βγουν μεχρι εξαντλησης.
    Εδω πραγματικα 4φαλα και γλουτος ειχαν παρει φωτια!!!

Κickbacks μηχανημα (ειναι αυτο που στηριζεσαι στο μαξιλαρι και κλωτσας σαν γαιδουρι )
    3 σετ drop sets μεχρι εξαντλησης

Eκτασεις 4φαλων στο μηχανημα

5 σετ βαρια κιλα απο 60kg μεχρι τα πιο ελαφρια drop set μεχρι να μην μπορω να τα σηκωσω.

Μηχανημα προσαγωγων
    3 σετ χ 30 επαναληψεις

Διαρκεια προπονησης 55 λεπτά.

Μετα εκανα για αλλαγή, ποδήλατο 40 λεπτα με το εξης τροπο
    10 πρωτα λεπτα μετριο προς σκληρο πεταλι
    5 intervals (45'' μετριο πεταλι, 15'' πολυ πολυ γρηγορο και σκληρο πεταλι)
    5 λεπτα μετριο πεταλι
    5 intervals
    τα υπολοιπα λεπτα μεχρι να συμπληρωσω 40' ηταν μετριο/σκληρο πεταλι.

Μετα ήθελα να περπατησω με τα χερια μεχρι το σπιτι.

Το τραγούδι της ημέρας :

ειρηνη ποσα κιλα εισαι τωρα ? στον ''ογκο'' μεχρι 2,5k τρως καπου?

Kαλησπέρα αγορίνα!

Είμαι 52.5 περίπου (το περίπου το λέω γιατί έχω αυξομειώσεις, ανάλογα τον υδατάνθρακα) με ύψος 1.61
    Σε περίοδο "όγκου', κινούμαι στις 2000-2200 το πολύ. Από κει και πάνω λιπώνω. Και αερόβιες 5 την εβδομάδα στάνταρ.

Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar

Και μετά έπεσες τανάσκελο πάνω στα στρώματα... Φαντάζομαι καύσιμο από τις ασκήσεις!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

Page 3 of 68 FirstFirst 12345671353 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)