Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 46 of 47 FirstFirst ... 36424344454647 LastLast
Results 1,351 to 1,380 of 1392
    Forum Team Kardoula's Avatar

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπέρα,

σήμερα ίσως ήταν η πιο κρύα μέρα του χειμώνα. Ξύπνησα και είδα τα κεραμίδια απέναντι άσπρα!! Βέβαια δεν κράτησε για πολύ, μετά από λίγο έλιωσαν, αλλά τουλάχιστον για λίγο μπορώ να πω πως είδα άσπρη μέρα

Πρωινό εγερτήριο στις 6.30 και στις 7 και κάτι σπιτική αερόβια. Πριν ήπια ένα ελληνικό καφέ και σκεφτόμουν τι να κάνω.. ποδήλατο; Ελλειπτικό; Στεπ; Μεγάλα διλήμματα της ζωής Τελικά έκανα 45 λεπτά ελλειπτικό. Σύμφωνα με το ρολογάκι μου το polar έκαψα 437 θερμίδες. Καθόλου άσχημα! Μέσος όρος παλμών 146.

Η μέρα ήταν γεμάτη. Μαγείρεμα μακαρονάδας (όχι για μένα), μαγείρεμα των γευμάτων μου, 2 ταπεριές μαζί μου και μεσημέρι προπόνηση και στο καπάκι πέρσοναλ. 3 ώρες στο τζιμ ήμουν. Το χάρηκα όμως γιατί έκανα με ένα πολύ καλό κορίτσι, που της αρέσουν πολύ τα βάρη και γενικά της αρέσει το bbing.

Η προπόνησή μου σήμερα είχε πόδια. Τετρακέφαλα και γλουτό.

Ασκησιολόγιο

Εκτάσεις 4φάλων στο μηχάνημα

Πρέσσα ποδιών

Περπατητές προβολές με αλτήρες

Μπροστινό σκουώτ στο σμιθ (το κανα σε στυλ χακ σκουώτ)

Γέφυρα γλουτών στο μηχάνημα τετρακεφάλων

Αύριο το μενου έχει πρωινή αερόβια (μάλλον σπιτική.. θα δω..) και μεσημέρι προπόνηση στήθος/χέρια. Αυτή τη βδομάδα θα κανω 2 φορες χερια, 2 ώμους, 2 πόδια, 1στήθος αλλά με διαφορετικό διαχωρισμό. Κάθε εβδομάδα εχω σχεδόν διαφορετικό (βασικά κάθε 2 αλλάζω αλλά και πάλι όχι στάνταρ).

Δευτέρα θα πάω στο άλλο τζιμ μιας κ αυτό θα ναι κλειστό, προπονήσεις δεν χάθηκε ούτε μία τώρα τις γιορτές και είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό.

I'll be back γατάκια!!
    Great Things Never Came From Comfort Zones

η τελευταία μέρα του χρόνου σήμερα και όπως όλοι έκανα κι εγώ τον απολογισμό μου.
    Καταρχήν το 2016 τελειώνει με μια τυπική μέρα.. Πρωινή αερόβια στο σπίτι και μεσημεριανή προπόνηση. Αύριο το μενού θα έχει μόνο πρωινή αερόβια και πάλι προπόνηση την Δευτέρα (ναι ναι δεν έχω χάσει καμία λόγω γιορτών )

Το 2016 ήταν μια παραγωγική χρονιά για μένα. Δεν θα αρχίσω να λέω να φύγει, ότι ήταν χάλια κλπ.. Καταρχήν ήμουν υγιής εγώ και η οικογένειά μου, είχα άτομα που με αγαπούσαν και τους αγαπούσα (και συνεχίζουν βεβαίως ), έχω τα γατουλίνια μου και δοξάζω το Θεό. Τόσο απλά.
    Επαγγελματικά η χρονιά ήταν πολύ καλή! Προσπαθώ συνεχώς να είμαι και καλύτερη επαγγελματίας, να αυξάνω τις γνώσεις μου πάνω στο άθλημα που αγαπώ και να αποκτώ μεγαλύτερη εμπειρία.

Φέτος ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχα σε διεθνή αγώνα! Πολύ ωραία εμπειρία!
    Δεν είχα ιδιαίτερα άσχημες στιγμές, όλα μπορώ να πω ήταν καλά.

Εύχομαι η νέα χρονιά να είναι ακόμα καλύτερη για όλους! Στο χέρι μας είναι εξάλλου.

Λοιπόν αυτά για το 2017, να πω και πως κύλησε η τελευταία προπόνηση του χρόνου.
    Το μενού είχε πλάτη/χέρια. Όπως είπα αυτη τη βδομαδα ειχα διαφορετικό διαχωρισμό και δούλεψα 2 φορές πόδια, 2 ώμους, 2 χέρια, 1 στήθος.

Ασκησιολόγιο

Έλξεις στο μονόζυγο με το σωματικό βάρος

Οπισθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία

Έλξεις στην τροχαλία με παράλληλες λαβές

Κωπηλατική σταυρού

Κωπηλατική με μπαρούλα μπρούμυτα σε ελαφρά επικλινή πάγκο

Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες σούπερ σετ με εκτάσεις τρικεφάλων με 10 κιλο δίσκο πίσω από το κεφάλι

Κάμψεις σφυριά με αλτήρες σούπερ σετ με πιέσεις τρικ με στραβόμπαρα με κλειστή λαβή σε ίσιο πάγκο

Κάμψεις δικεφάλων με στραβόμπαρα σούπερ σετ με βυθίσεις τρικεφάλων στο δίζυγο

Αυτό λοιπόν ήταν το τελευταίο ποστ της χρονιάς στο ημερολόγιό μου!!

Τα λέμε του χρόνου

I'll be back γατάκια!!! (το 2017)

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπέρα!

Και ναι, αυτό είναι το πρώτο ποστ που κάνω για το 2017
    Αν είναι να κάνω μια ευχή, είναι να είμαι υγιης και να κανω αυτό που αγαπώ περισσότερο.
    Λίγα λόγια για τη σημερινή μέρα..
    Πρωινό ξύπνημα στις 6.30 και στις 7, ,αφού ήπια ένα μικρό καφεδάκι έκανα την πρώτη αερόβια της χρονιάς. Σήμερα οφφ από βάρη. Αύριο προπόνηση (θα πάω στο τζιμ #2 μιας και το άλλο θα είναι κλειστό).

Από διατροφή δεν έφαγα κάτι εκτός, έμεινα κανονικά στα γεύματά μου.

Αύριο θα γίνει και η πρώτη ποδοπροπόνηση της χρονιάς

Αυτά τα ολίγα για την ώρα!!

I'll be back γατάκιαααααααα!!!

Aγαπημένο μου ημερολόγιο καλημέρα,

χτες έκανα την πρώτη προπόνηση για το 2017 Πήγα στο τζιμ #2 μιας και ήταν ανοιχτό και έκανα μια πολύ όμορφη και δυνατή προπόνηση πόδια. Στην αρχή λίγο αγχώθηκα γιατί είχε αρκετό κόσμο (ε ναι κλασικά.. όπως κάθε αρχή του χρονου..) αλλά μετά έφυγαν και πήγαν όλοι στους διαδρόμους να κάψουν τις τύψεις τους από τα γλυκά και το φαγοπότι. Αναστέναξαν οι διάδρομοι και τα ελλειπτικά
    Ένας μόνο ήταν παραπονεμένος.. Ο Λάκης μου, το στεπμιλ!! Κάνενας δεν τον καταδεχόταν γιατί είναι δύσκολος ο άτιμος
    Γι αυτό κι εγώ, μετά τα βάρη, πήγα και του έκανα παρέα και θυμηθήκαμε τα παλιά.

Ασκησιολόγιο

Πρέσσα ποδιών

Κάμψεις μηριαίων ξαπλωτή

Ρουμάνικες άρσεις με μπάρα

Σκουώτ στο σμιθ

Kick backs σε μηχάνημα για γλουτό

Γάμπες όρθια σε μηχάνημα

Σήμερα η μέρα ξεκίνησε με πρωινή σπιτική αερόβια, αυτή τη φορά στο στατικό ποδήλατο ετσι για να μην νιωθει παραμελημένο από το ελλειπτικό και το στεπ μου

Το μεσημέρι βάρη (δεν θυμάμαι τώρα τι ακριβώς έχει το πρόγραμμα) αλλά ότι είναι θα το κάνω.

I'll be back γατάκια!!!

Pumping Iron Ακης98's Avatar

Καλημέρα Ειρήνη!! Καλή χρονιά με υγεία και πολλά gains . Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την σημερινή σου προπόνηση! Το πρωί στο γυμναστήριο μία φίλη, εκτέλεσε καθίσματα σαν 4η άσκηση και μου φάνηκε περίεργο από πλευράς ενέργειας αλλά και σειράς. Βλέπω τώρα πως κι εσύ την τοποθέτησες εκεί οπότε προφανώς η σκέψη μου είναι λανθασμένη και απόλυτη. Μπορείς να μου εξηγήσεις το σκεπτικό σου γιατί εκείνη την στιγμή την "κατσάδιασα" λίγο
    Carpe Diem

Καλησπέρα Άκη! Καλή χρονιά και σε σένα φίλε μου!!

Κοίτα.. τα πράγματα στο bbing όπως ξέρεις δεν είναι απόλυτα. Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Υπάρχουν αρχές, όχι κανόνες.
    Μια αρχή λοιπόν λέει πως ξεκινάμε πάντα με βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις, μιας και έχουμε περισσότερη ενέργεια κλπ κλπ κλπ.. σωστά; Ναι.

Ισχύει αυτό; Φυσικά και ισχύει. Αν μιλάμε για έναν αρχάριο αθλούμενο που ξεκινάει τώρα να μάθει τεχνική, δεν θα του βάλουμε το σκουώτ μεσαία άσκηση. Θα την βάλει στην αρχή. Και όχι για εναν αρχάριο, αλλά και για προχωρημένο. Εξαρτάται το πρόγραμμα που ακολουθεί και το πως δουλεύει στο σώμα του.

Εγώ για χρόνια ξεκινούσα τα πόδια με το σκουώτ. Ο βασιλιάς των ασκήσεων, η άσκηση που χτίζει το σώμα , μπλα μπλα μπλα...
    Αυτό δε σημαίνει πως για την υπόλοιπη ζωή μου πρέπει να κάνω καθίσματα στην αρχή. Πρέπει να αλλάζω τα ερεθίσματα, το σώμα συνηθίζει ΝΑΙ ακομα και οταν του δινω την ιδια σειρά ασκήσεων ξανα και ξανα και ξανα.. Μη ξεχνάς πως κάνω γυμναστική από το 1996 (Προ Χριστού ). Αρα ένας λόγος παραπάνω για να "μπερδεύω¨" το σώμα μου.

Έτσι λοιπόν αφού το έχω κουράσει με τις προηγούμενες ασκήσεις, μπαινω μετά στο σκουώτ όπου ναι μεν τα κιλά θα ειναι σαφώς λιγότερα ΑΛΛΑ θα εστιάζω καλυτερα και η τεχνική μου θα ειναι καλύτερη (όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό). Οταν εχω κουρασει τα 4φαλα για παραδειγμα, τοτε θα μπει στο παιχνιδι περισσοτερο ο γλουτος. Τουλαχιστον ετσι συμβαινει σε μενα.

Κι επισης κατι τελευταιο αλλα οχι λιγότερο σημαντικο.. Οσο περίεργο αν ακουστει.. Χρυσό καλό το σκουώτ, αλλά παιδιά υπαρχουν και αλλες ασκησεις. Μιας και ο στόχος μου ειναι το να βελτιώσω τον γλουτό, ειδα πως με έπιαναν και με βοήθησαν ασκήσεις που θεωρούμε "δευτερεύουσες" και "γυναικείες" αλλά που στέλνουν καλύτερα την επιβάρυνση εκεί. Με λίγα λόγια - Πειραματίζομαι, αλλάζω σειρά ασκήσεων, τρόπο εκτέλεσης, τέμπο, κάνω διαφορετικές τεχνικές, οτιδήποτε κανει το σώμα μου να μην συνηθίζει και να συνεχίζει να βελτιώνεται.

Όσο για τη φίλη σου, δεν την κατσάδιασες απαραίτητα τσάμπα.. Απλώς δεν ήταν και λάθος αυτό που έκανε.
    Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπέρα Άκη! Καλή χρονιά και σε σένα φίλε μου!!

Κοίτα.. τα πράγματα στο bbing όπως ξέρεις δεν είναι απόλυτα. Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Υπάρχουν αρχές, όχι κανόνες.
    Μια αρχή λοιπόν λέει πως ξεκινάμε πάντα με βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις, μιας και έχουμε περισσότερη ενέργεια κλπ κλπ κλπ.. σωστά; Ναι.

Ισχύει αυτό; Φυσικά και ισχύει. Αν μιλάμε για έναν αρχάριο αθλούμενο που ξεκινάει τώρα να μάθει τεχνική, δεν θα του βάλουμε το σκουώτ μεσαία άσκηση. Θα την βάλει στην αρχή. Και όχι για εναν αρχάριο, αλλά και για προχωρημένο. Εξαρτάται το πρόγραμμα που ακολουθεί και το πως δουλεύει στο σώμα του.

Εγώ για χρόνια ξεκινούσα τα πόδια με το σκουώτ. Ο βασιλιάς των ασκήσεων, η άσκηση που χτίζει το σώμα , μπλα μπλα μπλα...
    Αυτό δε σημαίνει πως για την υπόλοιπη ζωή μου πρέπει να κάνω καθίσματα στην αρχή. Πρέπει να αλλάζω τα ερεθίσματα, το σώμα συνηθίζει ΝΑΙ ακομα και οταν του δινω την ιδια σειρά ασκήσεων ξανα και ξανα και ξανα.. Μη ξεχνάς πως κάνω γυμναστική από το 1996 (Προ Χριστού ). Αρα ένας λόγος παραπάνω για να "μπερδεύω¨" το σώμα μου.

Έτσι λοιπόν αφού το έχω κουράσει με τις προηγούμενες ασκήσεις, μπαινω μετά στο σκουώτ όπου ναι μεν τα κιλά θα ειναι σαφώς λιγότερα ΑΛΛΑ θα εστιάζω καλυτερα και η τεχνική μου θα ειναι καλύτερη (όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό). Οταν εχω κουρασει τα 4φαλα για παραδειγμα, τοτε θα μπει στο παιχνιδι περισσοτερο ο γλουτος. Τουλαχιστον ετσι συμβαινει σε μενα.

Κι επισης κατι τελευταιο αλλα οχι λιγότερο σημαντικο.. Οσο περίεργο αν ακουστει.. Χρυσό καλό το σκουώτ, αλλά παιδιά υπαρχουν και αλλες ασκησεις. Μιας και ο στόχος μου ειναι το να βελτιώσω τον γλουτό, ειδα πως με έπιαναν και με βοήθησαν ασκήσεις που θεωρούμε "δευτερεύουσες" και "γυναικείες" αλλά που στέλνουν καλύτερα την επιβάρυνση εκεί. Με λίγα λόγια - Πειραματίζομαι, αλλάζω σειρά ασκήσεων, τρόπο εκτέλεσης, τέμπο, κάνω διαφορετικές τεχνικές, οτιδήποτε κανει το σώμα μου να μην συνηθίζει και να συνεχίζει να βελτιώνεται.

Όσο για τη φίλη σου, δεν την κατσάδιασες απαραίτητα τσάμπα.. Απλώς δεν ήταν και λάθος αυτό που έκανε.
    Ελπίζω να σε κάλυψα :)
    Με υπερκάλυψες μπορώ να πω και ναι συμφωνώ σε όλα παρόλο που εκείνη την στιγμή δεν το σκέφτηκα έτσι! Ακριβώς επειδή δεν υπάρχει ένα πρόγραμμα για όλους καθώς κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά πρέπει να υπάρχει πειραματισμός, έξυπνος χειρισμός και εναλλαγές!! Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που μου λες, ευχαριστώ για την απάντηση! Καλή συνέχεια!
    Carpe Diem

Aγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπέρα,

η σημερινή μέρα ξεκίνησε με πρωινή σπιτική αερόβια 45 λεπτά στο στεπ μετά από ένα ωραίο μερακλήδικο καφεδάκι

Το μεσημέρι και μετά από ένα ωραίο γεύμα ( κοτόπουλο/γλυκοπατάτα/αμύγδαλα/φασολάκια) έκανα προπόνηση πλάτη/δικέφαλα.
    Σήμερα έπαιξα βαριά κιλά με χαμηλές σχετικα επαναλήψεις.
    Πήρα και τη ζώνη βυθίσεων και έκανα επιτέλους μετά απο μήνες έλξεις στο μονόζυγο με έξτρα βάρος

Ασκησιολόγιο

Έλξεις στο μονόζυγο με το σωματικό βάρος και 3 σετ με κρεμασμένο 5 κιλο δίσκο στη ζώνη

Οπισθολαίμιες έλξεις τροχαλίας (κάθομαι ανάποδα, έχω καλύτερο εύρος κίνησης)

Χαμηλή κωπηλατική με ίσια μεγάλη λαβή

Κωπηλατική σταυρού

Κωπηλατική με αλτήρα

Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες σε ελαφρά επικλινή πάγκο

Κάμψεις σφυριά στην τροχαλία καθε χερι μονο του κρατώντας μόνο το καλώδιο

Κάμψεις όρθια στην ψηλή τροχαλία κάθε χέρι μόνο του

Αύριο έχω πόδια (4φαλα/γλουτό) και πρωινή αερόβια.

I'll be back γατάκια!!

επιστροφή από το τζιμ μετά από μια πολύ ωραία προπόνηση ποδιών! Δεν το περίμενα γιατί ήμουν λίγο άυπνη και κουρασμένη αλλά τελικά από εκεί που δεν το περιμένεις σου έρχονται.

Πρωινό ξύπνημα 6.25 και στις 7.10 μετά απο το καθιερωμένο καφεδάκι, ακολούθησε αερόβια σπιτική στο ελλειπτικό. Το polar έδειξε σχεδον 500 θερμίδες κάψιμο

Μετά πρωινό, ψώνια στο σούπερ μάρκετ και μεσημέρι προπόνηση.

Ασκησιολόγιο

Πρέσσα ποδιών με κλειστά πέλματα

Εκτάσεις 4φάλων κάθε πόδι μόνο του

Μπροστινό σκουώτ στο σμιθ

Μπροστινό σκουώτ στην τροχαλία

Γέφυρα γλουτών στο μηχάνημα 4φάλων

Απαγωγοί στην τροχαλία σουπερ σετ με kick backs γλουτών πάλι στην τροχαλία

Προσαγωγοί στο μηχάνημα με τα πόδια τεντωμένα (και όχι λυγισμένα όπως τα κάνουμε όλοι)

Ώρα για ξεκούραση και ανάρρωση.

I'll be back γατάκιαααα!!!

τι κι αν χιονίζει τι κι αν βρέχει, το αγριολούλουδο αντέχει, που λέγε και ο μέγας Καζαντζίδης
    Οι προπονήσεις έγιναν κανονικά, οι πρωινές αερόβιες κι αυτές κανονικά, η διατροφή κι αυτή κανονικά.
    Σήμερα ήταν ολίγον δύσκολη μέρα καθώς είχα πέρσοναλ πρωινές ώρες (8.30 το πρωί το πρώτο και 9.30 το δεύτερο) το οποίο σημαινει πως είχα εγερτήριο στις 6 για την πρωινή μου αερόβια, μετά πρωινό και βουρ στο τζιμ, επιστροφή να φαω και παλι τζιμ για τη δική μου προπόνηση (ναι.. σκέφτηκα να πάρω ντιβανάκι να κοιμάμαι στα αποδυτήρια ).

Αυτή την ώρα μοσχομυρίζει η τιλάπια που είναι στον ατμομάγειρα και που θα απολαύσω σε καμια ωρίτσα ως το τελευταίο γεύμα της μέρας.
    Θερμιδικά κυμαίνομαι στις 1900-2000 θερμίδες, με 200γρ περίπου υδατάνθρακα (τα υπόλοιπα δεν τα θυμαμαι αυτή τη στιγμή αν και τα κρατάω σταθερά και το μόνο που αλλάζω είναι ο υδατάνθρακας).

Το σημερινό μενού είχε προπόνηση πλάτης με άδειο το τζιμ (λόγω καιρού προφανώς)

Ασκησιολόγιο

Ελξεις στο μονόζυγο με το σωματικό βάρος

Ελξεις με λαβές στην τροχαλία

Χαμηλή κωπηλατική με ίσια μπάρα

Μηχάνημα κωπηλατικής

Κωπηλατική με αλτήρες μπρούμυτα σε πάγκο

και στο τέλος πάλι έλξεις στο μονόζυγο

Αύριο αν θυμάμαι καλά πρέπει να χω στήθος/χέρια. Οτι και να ναι , θα το κανω

I'll be back γατάκια!!!

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπέρα!

Υπέροχη μέρα σήμερα, ουτε καν θύμιζε το σκηνικό των προηγούμενων.
    Πρωινό ξύπνημα κατά τις 6.20, έβαλα τα αβγουλάκια να βράσουν (τη βρώμη την κάνω μετά), έκανα καφεδάκι και στις 7 αερόβια. Σήμερα την έκανα στο στατικό ποδήλατο (επι 5 λεπτά σκεφτόμουν τι να κάνω.. ποδήλατο ή ελλειπτικό )

Μεσημέρι προπόνηση όπου και πάλι ηταν σχεδόν άδειο. Το μενού είχε πόδια ( τετρακέφαλα/γλουτό)

Ασκησιολόγιο

Εκτάσεις 4φάλων

Καθίσματα με αλτήρες (εδώ έκανα drop set και πραγματικά δεν ένιωθα τα πόδια μουυυυ, έτρεμααααννννν)

Kick backs στην τροχαλία καθισμένη στον πάγκο (ΤΡΟΜΕΡΗ άσκηση!!! )

Γέφυρα γλουτών στο μηχάνημα τετρακεφάλων

Αύριο το μενού έχει στήθος χέρια.

I'll be back γατάκια!!!

η γαστρεντερίτιδα μου χτύπησε την πόρτα από χτες το μεσημέρι, με το που γύρισα από το γυμναστήριο. Ευτυχώς έπεσε ΣΚ και σήμερα ήμουν σπίτι και προσπάθησα όσο μπορώ να το διαχειριστώ. Απ ότι βλέπω έχει θερίσει πολύ κόσμο, άρα ήταν θέμα χρόνου να με επισκεφτεί κι εμενα

Το καλό είναι ότι δεν μου άλλαξε το πρόγραμμα, αφού ετσι κι αλλιως χτες πρόλαβα και έκανα την αερόβια και την προπονηση μου

Κι επειδή είμαι σκυλί σε κάτι τέτοια , το πρωί εκανα κανονικά και την αερόβιά μου. Βέβαια ήταν λίγο επιπονο, αλλά όταν βάζω κάτι στο μυαλό μου, δεν παίζει να μην γίνει. Τρελαίνομαι όταν χαλάει το πρόγραμμά μου. Γι αυτό λοιπόν όλα έγιναν όπως ακριβώς ήθελα

Χτεσινή προπόνηση, είχα ώμους με φουλ το τζιμ από κόσμο (παίζει να ήμουν η μοναδική κοπέλα).
    Το μενού είχε ώμους.

Ασκησιολόγιο

Στρατιωτικές πιέσεις στο σμιθ (το καλό του να είσαι κοντή )

Οπισθολαίμιες όρθια στο σμιθ με αργές αρνητικές

Πιέσεις ώμων με αλτήρες (εδω ανεβασα δύναμη και εκανα με 15 κιλους που ειχα να κανω πολυυυυυυυυυυ καιρό!!!! )

Πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες (εδώ έπαιξα αρκετά drop sets)

Εκτάσεις όρθια σε μεσαίου ύψους τροχαλία για πίσω μοίρα

Face pull με σκοινί

Πιέσεις ώμων στο μηχάνημα κάθε χέρι χωριστά

Κωπηλατική όρθια με στραβόμπαρα

Οι ασκήσεις έγιναν λίγο μπερδεμένα λόγω κόσμου. Οχι οτι αλλαζει κατι, αν και μου αρεσει να μπερδεύω τη σειρά.

Αύριο (αν ζω) η μέρα θα ξεκινήσει από τις 6 το πρωί. Πρωινή αερόβια, μετά 2 σερύ πέρσοναλ στο τζιμ, επιστροφή, φαί και μετά παλι τζιμ για την προπονηση μου.

I'll be back γατάκια!!! (κουφάλα γαστρεντερίτιδα δεν θα με ρίξεις!!! )

μόλις έφαγα το γευματάκι νο5 (κοτοπουλο/ρυζο/μπροκολο) και έβαλα να ξεπαγώνει τιλάπια να το απολαύσω το βράδυ μαζί με λαχανικά και λίγα αμύγδαλα.
    Αρκετά καλύτερα, λίγο εξαντλημένη, αλλά από χτες νιώθω περδικάκι. Και το καλύτερο; Δεν χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα στη διατροφή μου. Μπόρα ήταν και πέρασε.
    Χτες έκανα μια πολύ ωραία προπόνηση ποδιών (μηριαία/γλουτό) και σήμερα αισθάνομαι αυτό το γλυκό τράβηγμα σε όλο το πίσω πόδι.

Η σημερινή μέρα ξεκίνησε με πρωινή σπιτική αερόβια.
    Μετά απόλαυση πρωινού (βρώμη με γεύση μόκα και αβγουλάκια) και αφού τάισα τα περιστέρια στην απέναντι ταράτσα με τους κρόκους που έμειναν, ξεκουράστηκα και το μεσημέρι έκανα προπόνηση.

Το μενού είχε πλάτη! Το τζιμ άδειο (σε σχέση με χτες). Ωραία ήταν.

Ασκησιολόγιο

'Ελξεις στο μονόζυγο με το σωματικό βάρος

Έλξεις τροχαλίας εμπροσθολαίμιες

Έλξεις τροχαλίας με μονή λαβή κάθε χέρι χωριστά

Κωπηλατική σταυρού

Χαμηλή κωπηλατική με ίσια μπάρα

Κωπηλατική με μπαρούλα σούπερ σετ με αλτήρες

Αύριο θα ναι λίγο δυσκολούτσικη μέρα, θα έχω λιγο πιο πρωινό ξύπνημα για την αερόβια μου και μετά στις 8.30 στο τζιμ για πέρσοναλ μέχρι τις 10.30
    Μετά πίσω σπίτι, μαμ και πάλι τζιμ για την προπόνησή μου.

Όλα καλά, όλα ανθηρά

I'll be back γατάκια!!!

κουραστική μέρα η σημερινή με πρωινό ξυπνημα στις 6.30 (αν και είχα βάλει νωρίτερα το ξυπνητήρι αλλά για άγνωστο λόγο δεν χτύπησε το κινητό αλλά ευτυχώς χτυπησε του ipad), για πρωινή αερόβια στο σπίτι. Μετά 2 πέρσοναλ στη σειρά τζιμ μετά επιστροφή, φαί ξανα τζιμ για τη δική μου προπόνηση.
    Το μεσημέρι περίμενα πως και πως να γυρίσω να σαπίσω στον ύπνο.
    Αγόρασα από το myprotein βρώμη χωρίς γλουτένη να δω αν δω διαφορά μιας και έχω σπαστική κολίτιδα. Μέχρι στιγμής δεν είδα κάτι.. αλλά είναι νωρίς.
    Γευστικά είναι το ίδιο πάντως! Ρίχνω και λίγο στιγμιαίο καφέ με γεύση φουντούκι και γίνεται ΤΕΛΕΙΟ!!!

Σήμερα το μενού είχε ώμους/ κοιλιακούς.

Ασκησιολόγιο

Οπισθολαίμιες πιέσεις όρθια στο σμιθ

Πιέσεις ώμων με αλτήρες (εδώ έπαιξα αρκετά drop set)

Πλάγιες εκτάσεις στο μηχάνημα

Εκτάσεις σκυφτή με αλτήρες σε επικλινή πάγκο μπρούμυτα κάθε χέρι χωριστά

Εμπρόσθιες εκτάσεις με δίσκο

Άρσεις ποδιών κρεμασμένη απο το μονόζυγο

Ροκανίσματα στον πάγκο

Αύριο το μενού έχει πόδια Β' και πρωινή σπιτική αερόβια.

I'll be back γατάκια!!

η σημερινή μέρα ξεκίνησε όμορφα και ωραία κατά τις 6.30
    Ετοιμασία αβγών, έβαλα τη βρώμη ζυγισμένη ώστε να την ετοιμάσω μετά την αερόβια. Ακολούθησε σπιτική αερόβια (διάλεξα στατικό ποδήλατο αυτή τη φορά).

Το μεσημέρι και μετά από ένα πολύ γευστικό γεύμα (μοσχάρι/γλυκοπατάτα/μπρόκολο) έκανα προπόνηση Πόδια Β' (4φαλα/γλουτό)

Ασκησιολόγιο

Eκτάσεις τετρακεφάλων στο μηχάνημα

Πρέσσα ποδιών με τα πέλματα κολλημένα στο μέσον της πλατφόρμας

Περπατητές προβολές

Landmine squat (την εκανα πρώτη φορά και μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ!!!)

Kick backs στην τροχαλία

Ήδη νιώθω τα 4φαλα πιασμένα/μουδιασμένα.

Αύριο λίγο δύσκολη η μέρα αλλά δε μασάμε εμείς (μόνο το φαγητό μας )

I'll be back γατάκια!!!

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλημέρα και καλό ΣΚ να έχουμε,

η χτεσινή μέρα ξεκίνησε με πρωινή σπιτική αερόβια στο ποδήλατο. Μετά πρωινό και βουρ για 2 συνεχόμενα πέρσοναλ.
    Μετά επιστροφή, φαγητό και ξανα γυμναστήριο για την προπόνησή μου.

Το μενού είχε στήθος/χέρια.

Ασκησιολόγιο

Πιέσεις στήθους με αλτήρες σε ίσιο πάγκο

Πους απς με τα πόδια σε πάγκο

Βυθίσεις στο δίζυγο

Διασταυρώσεις στην τροχαλία

Στα χέρια έκανα εναλλάξ μια άσκηση δικέφαλα και μια τρικέφαλα

Κάμψεις δικεφάλων ψηλά στην διπλή τροχαλία

Εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία με τριγωνική λαβή

Κάμψεις σφυριά με αλτήρες σε ελαφρά επικλινή πάγκο

Εκτάσεις τρικεφάλων με 15κιλο και 10κιλο δίσκο πίσω από το κεφάλι

Κάμψεις καθιστή (αυτοσυγκέντρωσης) στην τροχαλία με ίσια λαβή

Πλάγιες εκτάσεις τρικεφάλων καθε χέρι χωριστά κρατώντας το καλώδιο

Σήμερα η μέρα ξεκίνησε με πρωινό σπιτική αερόβια (σήμερα διάλεξα το στεπ) και το μεσημέρι θα ακολουθήσει προπόνηση πλάτη.
    Αύριο οφφ από βάρη, αερόβια πρωινή σπιτική όπως καθε μέρα.

I' be back!!! (δεν ξαναλέω γατάκια.. εννοείτε ότι είστε)

Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar

Μιαου! Γατακιιιιιιιιι
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

Νιάου νιάου!!

κρύο κρύο, καιρός για προπόνηση. Ο καλύτερος τρόπος για να ζεσταθούμε.
    Επιτελους μετά από καιρό βρήκα άσπρες γλυκοπατάτες στη λαϊκή!! Το ποσό το ευχαριστήθηκα δε λέγεται.

Η σημερινή μέρα ξεκίνησε με πρωινή σπιτική αερόβια. Μεσημέρι προπόνηση, το μενού είχε πλάτη.

Ασκησιολόγιο

Έλξεις στο μονόζυγο με το σωματικό βάρος

Χαμηλή Κωπηλατική με σκοινί

Χαμηλή Κωπηλατική με ίσια λαβή (τη μεγάλη)

Εμπροσθολαίμιες έλξεις

Ελξεις με κλειστή ανάποδη

Κωπηλατική με στραβόμπαρα κρατώντας κόντρα το κεφάλι σε επιλινή πάγκο

Κοιλιακούς

I'll be back!!!

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπέρα και καλή εβδομάδα,
    σε αμέλησα λίγες μέρες αλλά να μαι πάλι εδω
    Οι προπονήσεις μου συνεχίζονται ως έχουν, δόξα το Θεό είμαι γερή και δυνατή. Η διατροφή μου και αυτή το ίδιο. Το μόνο που έχω αλλάξει είναι ( ή μάλλον προσθέσει) είναι υδατάνθρακα στο τελευταίο γεύμα. Έχω ανεβάσει θερμίδες ώστε να έχω το περιθώριο αργότερα να μειώνω. Επίσης έχω αφαιρέσει το γιαούρτι, επειδή έβλεπα πως με φούσκωνε και επειδή έχω σπαστική κολίτιδα, θέλω να πειραματιστώ να δω αν τελικά ευθύνεται αυτό και αν γενικά υπάρχει θεμα με τη λακτόζη.
    Επίσης έχω αλλάξει την κλασική βρώμη με βρώμη χωρίς γλουτένη, πάλι λόγω εντέρου, ως πειραματισμό. Και έχω δει μέχρι στιγμής πως λειτουργεί καλά. Άντε να δούμε..

Η σημερινή μέρα ξεκίνησε με πρωινή αερόβια στο στεπ στο σπίτι μου. Μεσημέρι προπόνηση πόδια (μηριαία γλουτό).

Ασκησιολόγιο

Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων στο μηχάνημα

Καλημέρες

Άρσεις θανάτου (κλασικές)

Ρουμανικες με αλτήρες

Άρσεις στην τροχαλία τραβώντας με σκοινί

Γέφυρα γλουτών στο μηχάνημα για 4φαλα

Πρέσσα ποδιών (έκανα και πιέσεις και μετά γάμπες)

I'll be back pussycats!!!

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλό μήνα!! (δεν πρόλαβα να γράψω χτες, αλλά δεν πειράζει, το λέω σήμερα )
    Ξεκινάω σιγά σιγά σε φάση αγωνιστικής προετοιμασίας, κυρίως ψυχολογικά, γιατί πρακτικά δεν έχει αλλάξει κάτι δραστικά. Ότι αλλαγές γίνουν, θα γίνουν σταδιακά. Θα αναφερθώ σε μελλοντικό ποστ εκτενέστερα στο κεφάλαιο αγωνιστικής προετοιμασιας. Ειναι κατι που για κάθε αθλητή ειναι εντελώς διαφορετικό.

Φουλ η μέρα από τις 6 το πρωί που είχα ξύπνημα. Πρωινή αερόβια και μετά γυμναστήριο για περσοναλ. Επιστροφή, φαγητό και μεσημέρι προπόνηση.
    Πόδια Β' είχε το μενού και αυτοσχεδίασα με το εξής ασκησιολόγιο

Πρέσσα ποδιών (με διάφορες παραλλαγές στη θέση πελμάτων)
    Εκτάσεις 4φάλων (εδώ εκανα αρκετά drop set)
    Jefferson squat
    Καθίσματα στην τροχαλία
    Γάμπες

Αύριο πάλι φουλ η μέρα. Να μαστε καλά να κάνουμε αυτό που αγαπάμε και μας εκφράζει!

I'll be back πούθικατς!!!

η μέρα ξεκίνησε στις 6 το πρωί και 6.40 πρωινή σπιτική αερόβια. Μετά πρωινό (βρώμη με στιγμιαίο καφέ με γεύση φουντούκι, 1 ασπράδι για να γινει πιο κρεμώδη η υφή, 5 ασπράδια και 1 ολόκληρο αβγό - αυτα τα βραζω στον βραστήρα).

Μετά βουρ τζιμ για 2 περσοναλ στη σειρά , μετά σπίτι, φαγητό και μετά πάλι τζιμ για την προπόνησή μου.
    Στήθος χέρια σήμερα, με την αίθουσα να ειναι φουλ σε αγοράκια και ούτε ένα κοριτσάκι. Η μόνη γυναίκα ήμουν εγώ.

Πιέσεις στήθους με αλτήρες σε ίσιο πάγκο.
    Εδώ μετά από πολύ καιρό έκανα με 22.5 κιλους αλτήρες και το καταευχαριστήθηκα γιατι ενιωθα πως ειχα δύναμη και είπα να το εκμεταλλευτώ.

Πιέσεις αλτήρων σε επικλινή πάγκο
    εδω εκανα αρκετα drop sets και μισές επαναλήψεις μεχρι το απολυτο κάψιμο

Ανοίγματα στη διπλή τροχαλία σουπερ σετ με πιεσεις (στην ιδια τροχαλια με τις ιδιες λαβες, απλως αλλαζα την κινηση)

Εκτάσεις 3φαλων με ισια λαβή

Εκτάσεις στην τροχαλια καθε χερι μονο του κρατωντας το καλωδιο και με διαγωνια σταση (μη με ρωτατε πως λενε την ασκηση, δεν μπορω να ψαχνω

Εκτάσεις με αλτηρα πισω απο το κεφαλι

Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες

Κάμψεις σφυριά και μετά μαμ στα αποδυτήρια ρυζι με πρωτεινη .

Αυριο το μενού εχει αερόβια και προπόνηση ώμοι. Και ετσι θα κλείσει η προπονητική εβδομάδα.

I'll be back!!!

Σάββατο σήμερα και ήταν η τελευταία προπόνηση της εβδομάδας. Η μέρα ξεκίνησε με πρωινή αερόβια στο σπίτι και μεσημέρι προπόνηση ώμων ( η δεύτερη της εβδομάδας). Ακολούθησε ανεφοδιασμός από τον Βασιλόπουλο για να γεμίσουν τα ράφια
    Είχε αρκετό κόσμο στο τζιμ, φουλ από πιτσιρικαρία.

Ασκησιολόγιο

Οπισθολαίμιες πιέσεις στο σμιθ

Πιέσεις Άρνολτ

Πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες (εδώ εκανα και διάφορες τεχνικές)

Εκτάσεις σκυφτή στην τροχαλία

Εκτάσεις πλάγιες στην τροχαλία

Face pull με σκοινι

Αύριο το μενού έχει μόνο αερόβια. Τώρα ετοιμασία τελευταιου γεύματος (τιλάπια με λαχανικά και λίγα αμύγδαλα).

I'll be back!!

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπερα!!

Η σημερινή μέρα δεν ξεκίνησε με πρωινή αερόβια, γιατί πλέον την κάνω το βράδυ (το πρωί θα μπει αργότερα, οταν μπω στις διπλές).
    Το μεσημέρι τζιμ για προπόνηση ώμους/τρικέφαλα με φουλ κόσμο απο πιτσιρικαρία. Ένιωθα γριά εκεί μέσα

Ασκησιολόγιο

Οπισθολαίμιες πιέσεις ώμων στο σμιθ

Πλάγιες εκτάσεις με αλτήρα καθισμενη πλαι σε επικλινή πάγκο

Εκτάσεις σκυφτή με αλτήρες στον πάγκο

Διασταυρώσεις για πίσω μοιρα ωμων στη διπλη τροχαλια

Πλαγιες εκτασεις στην τροχαλια πισω απο τον κορμο

Πιέσεις με κλειστή λαβη για τρικεφαλα στο σμιθ (εδω εκανα και καθε χερι χωριστα και αρνητικες οπου ΠΗΡΑΝ ΦΩΤΙΑ ΤΑ ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ ΛΕΜΕΕΕ !!!!)

Βυθίσεις στο δίζυγο

Ροκανίσματα κοιλιακών με σκοινί

Πάω να ετοιμάσω τιλάπια με λαχανικά και αμύγδαλα για να τα φάω μετά την αερόβια

Ι'll be back gatakia!!!

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπερα!

Τσικνοπέμπτη σήμερα, το τσίκνησα κι εγώ το μεσημέρι. Για την ακρίβεια τσίκνησαν τα πόδια μου στην προπόνηση
    Όλα πάνε καλά, η προετοιμασία συνεχίζεται ακάθεκτη.

Το μενού είχε προπόνηση τετρακέφαλα/γλουτό

Ασκησιολόγιο

Μπροστινό σκουώτ

Εκτάσεις 4φάλων

split squat

Πρέσσα ποδιών

Απαγωγοί στο μηχάνημα καθισμένη με τη φατσα στην πλάτη του καθίσματος

Βραδινή σπιτική αερόβια και κάπως έτσι θα κλείσει η σημερινή μέρα!

I'll be back gatakia!!!

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπερα!

Τσικνοπέμπτη σήμερα, το τσίκνησα κι εγώ το μεσημέρι. Για την ακρίβεια τσίκνησαν τα πόδια μου στην προπόνηση
    Όλα πάνε καλά, η προετοιμασία συνεχίζεται ακάθεκτη.

Το μενού είχε προπόνηση τετρακέφαλα/γλουτό

Ασκησιολόγιο

Μπροστινό σκουώτ

Εκτάσεις 4φάλων

split squat

Πρέσσα ποδιών

Απαγωγοί στο μηχάνημα καθισμένη με τη φατσα στην πλάτη του καθίσματος

Βραδινή σπιτική αερόβια και κάπως έτσι θα κλείσει η σημερινή μέρα!

I'll be back gatakia!!!
    Είναι άλλη τσίκνα αυτή από τις ωραίες ...Ειρήνη να ευχηθώ εδώ καλή δύναμη και κουράγιο στην αγωνιστική σου προετοιμασία!! Εύχομαι να παν όλα καλά και να σε δούμε όπως πάντα στην ακόμα καλύτερη φόρμα που πάλι θα πιάσεις!!
    Carpe Diem

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Άκη, θα βάλω τα δυνατά μου, όπως κάθε φορά άλλωστε. Να σαι καλά φίλε μου!

Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar

Τσικνοπόδια είχες???
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar

ειρηνακι αν επιτρεπετε οι γαμπες που ειναι, φυσικα και ξερεις τι κανεις , ισως τις εχεις σε αλλη μερα απλα μου εκανε εντυπωση.

Υ.Γ. συγνωμη τωρα ειδα οτι εγραψες τετρακεφαλα/γλουτος. κανεις δυο μερες την εβδομαδα ποδια?
    Last edited by bodybuilderx; 17-02-17 at 00:03.

Ελα Αλεξ!
    Τις κάνω μια από τις δύο μέρες ποδιών (ναι κανω 2 φορες ποδια). Μερικές φορές ξεχνάω να το γράψω και στο λογκ μου

Aγαπημένο μου ημερολόγιο καλή εβδομάδα!!
    Σήμερα συνειδητοποιησα πως την άλλη Δευτέρα είναι Καθαρά Δευτέρα. Βρε για πότε πετάει ο καιρός!!!

Κι ενώ ετοιμάζεται μέσα το γεύμα μου, που αποτελείται από ρύζι, μπακαλιάρο και φασολάκια, είπα να έρθω να σε ενημερώσω.
    Η προετοιμασία μου πάει καλά, οι αερόβιες μου έχουν μειωθεί στις 5 των 40 λεπτών για να υπάρχει περιθώριο αργότερα να ανέβουν.

Σήμερα η μέρα ξεκίνησε με ποδοπροπόνηση.

Ασκησιολόγιο

Πρέσσα ποδιών με διάφορες θέσεις πελμάτων

Ρουμάνικες άρσεις θανάτου

Κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα

Kick backs γλουτού στην τροχαλία

Απαγωγοί στην τροχαλία

Γάμπες στην πρέσσα

Στόχος μου είναι να ανεβάσω το νεράκι που πίνω, γιατί τώρα το χειμώνα δεν τραβιέται το άτιμο πολύ

Ι'll be back gatakia!!!

Page 46 of 47 FirstFirst ... 36424344454647 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)