Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 5 of 68 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast
Results 121 to 150 of 2019
    Pumping Iron Elita's Avatar

Πολύ φτιάχνομαι όταν τα διαβάζω αυτά! Μπράβο Ειρηνάκιους!
    Για εμένα προσωπικά είσαι πηγή έμπνευσης.
    Τέτοια βλέπω και μετά μου λέω, έλα τώρα Ελιτάκι που δεν μπορείς 5 μέρες!

Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Πάμε ρε κοριτσάρα! Γερά με τσαμπουκά! Πάμε να το σηκώσουμε φέτος!

Πολύ γουστάρω όλη αυτή την προσπάθεια-ιεροτελεστία της γράμμωσης, με τη δίαιτα, τρελές αερόβιες, ένταση στην προπόνηση με 0 Υ/Δ κ τα συναφή... Κ να τα κάνεις όλα αυτά χωρίς καμία "βοήθεια".

Εκεί δείχνουμε πόσο μεγάλα @@@ έχουμε.-

Βλέποντας το video με το Rocky, θυμήθηκα πόσο γ@μ@τη αερόβια είναι το σχοινάκι. Ειδικά τώρα που το έχω συνηθίσει...
    Μπορείς να κάνεις ότι θες!
    Last edited by djastral232; 18-09-14 at 12:14.

Forum Team Kardoula's Avatar

Γερά με τσαμπουκά! Έτσι ακριβώς :)
    Στέλιο, Ελιτάκι και Αννιώ, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
    Η αλήθεια είναι πως όλοι εμείς που ασχολούμαστε με αυτό το άθλημα έχουμε έναν μαζοχισμό. Μας αρέσει να λιώνουμε, να αισθανόμαστε κόπωση, πείνα, εξάντληση. Αλλά μόνο έτσι έχει γλύκα το αποτέλεσμα.
    Μηδέν υδατάνθρακα δεν είμαι.. αλλά σίγουρα είναι μέρες που τον έχω αρκετά χαμηλά. Για κάποιον που δεν χρησιμοποιεί χημική υποστήριξη, τα πράγματα είναι διαφορετικά και χρειάζεται διαφορετική προςέγγιςη.
    Δίνω μεγάλη έμφαση στην ανάρρωση, έχω αρκετά συμπληρώματα που με βοηθάνε σε αυτό.
    Υδατάνθρακα δεν μπορώ να τον έχω σε εντελώς χαμηλά επίπεδα γιατί το σώμα μου φλατάρει και δεν έχω ενέργεια. Όμως αυτό που κάνω ειναι να έχω εναλλαγές (carb cycling).
    Έχω μπει ήδη σε διπλές αερόβιες, τις οποιες ξεχωρίζω από τα βάρη (γι αυτό και ξυπνάω από τα μαύρα ξημερώματα..).

Διαβάζω αρκετά για να μάθω ποια τεχνική υδατανθράκωσης/απογλυκογόνωσης θα δουλέψει καλύτερα πάνω μου. Βλέπετε αυτά είναι όλα σχετικά.. Δεν είναι καθε σωμα ιδιο και δεν πιανουν τα ίδια σε ολους. Μετα απο ενα τεστ κατέληξα σε ποιες πηγες υδατανθρακα θα εστιασω.
    Για μενα η καλυτερη πηγη για γεμισμα, ειναι η ασπρη πατατα και η ρυζογκοφρετα. Αυτο ειδα στο σωμα μου πως το βοηθαει περισσοτερο. Κι αφου το σωμα αποφασισε, εγω ακολουθω.

Να τονισω πως υπαρχουν πολλοι τροποι προετοιμασιας για εναν αγωνα. Εγω ακολουθω αυτο ακριβως που δουλευει πανω μου. Πειραματίζομαι, δοκιμάζω, κρίνω, αποφασίζω.

Ειμαι αυστηρη με τον εαυτο μου. Δηλαδη σε σημειο που ακομα κι εγω η ιδια απορω, πως με αντεχω. Αλλα ειναι απαραιτητο. Οταν εισαι σε διαιτα το μυαλο θολωνει. Γι αυτο και ειναι πολυ σημαντικο απο ΠΡΙΝ να εχεις εστιασει σε αυτο που θες να πετυχεις, να εχει ποτισει καλα μεσα στο μυαλο και στην καρδια σου ωστε στην πορεια, οταν βρεις τα σκουρα, να εχεις ζωντανο αυτο το κινητρο μεσα σου.
    Ολα ειναι θεμα μυαλου.. η πεινα, η κουραση.. ολα στο μυαλο. Ποιος θα μου λεγε πως στις 5 θα σηκωνομαι και 5.30 θα μαι στη σταση του λεοφωρειου.. μετα παλι πισω, φαγητο και μετα παλι ξανα για βαρη. Και το βραδυ παλι αεροβια. Και νανι απο τις 10 (αντε 11 το πολυ. Ευτυχως κοιμαμαι καλα τα μεσημερια).

Σημερα το μενου ειχε απο βαρη, προπονηση ωμων. Μη με ρωτησετε ποσα σετ κανω και επαναληψεις. Ειλικρινα, δεν μετραω. Κανω τοσα οσα νιωθω. Επιλεγω ασκησεις που θελω και τους αλλαζω τα φωτα. Πχ στα ποδια προχτες για 30 λεπτα εκανα σκουωτ και φροντ σκουωτ. μιση ωρα πανω κατω σαν το μπιστόνι.
    Το σωμα μου για να ξεπερασει τα ορια του θελει να ξεφυγει απο εννοιες σετ και επαναληψεις.. Αυτα δεν τα κανω για να το παιξω hardcore, απλως βλεπω πως ετσι ανταποκρινεται. Αν τοσα χρονια κανεις τις ιδιες ασκησεις, τα ιδια σετ, τις ιδιες τεχνικες, τις ιδιες επαναληψεις, ε κατι πρεπει να κανεις διαφορετικο για να πας ενα κλικ παραπανω. Και τωρα ο κανονας ειναι πως δεν υπαρχει κανονας, χαχα. Οπως ειπα ομως, αυτο δουλευει σε μενα και δεν σημαινει απαραιτητα πως θα γινει το ιδιο και σε καποιον αλλον.

Ο στοχος μου ειναι να ειμαι καλυτερη απο τον Μαιο. Και στον επομενο αγωνα , να ειμαι καλυτερη απο αυτον. Για μένα αυτό ειναι νίκη. Όχι οτι με χαλάει να βγω πρωτη, μη λέμε χαζά.. Όλοι νικητές θέλουν να είναι. Αλλά αληθεια σας λεω, δεν με απασχολει. Αυτο που κανω , το κανω χωρις αγχος, χωρις πιεση. Το κανω γιατι μου αρεσει και επειδη θελω να δω τα ορια μου.
    Α... και γιατι μ αρεσει να φοραω μαγιο και πεδιλα, χαχαχαχα

Αυτη τη στιγμη νιωθω τους ωμους μουδιασμενους.. Αυριο το προγραμμα θα εχει μερα αρσεων θανατου (μηριαια δικεφαλα). Θα κλαψουν μανουλες (παλι).

Και μια φωτο, κλασικα στο μπανιο γιατι ως γνωστον καθε bodybuilder που σεβεται τον εαυτο του εχει τουλαχιστον μια φωτο απο τουαλετα .

I'll be back!!!!

ImageUploadedByTapatalk1411394063.531102.jpg
    Using a moderate weight with a correct form and technique, is much beneficial than swinging heavy weights around. Now! I am not saying that you shouldn't push the envelope & lift heavy. what I am talking about is the quality of the rep which is more important than the weight lifted. - Charles Glass, The Godfather Of Bodybuilding

Senior Bodybuilder lary2332's Avatar

μπραβο βρε ειρηνη!!
    ολο και βελτιωνεσαι
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

Σ ευχαριστω Χρηστάρα!!! Τρελη εξαντληση αλλά το παλεύω!! Αντε βρε να τα πουμε απο κοντα σε καναν αγωναααα

Ειρήνη διαβάζοντας το παραπάνω σου Post είναι σαν να ακούω τον εαυτό μου να μιλάει. Ταιριάζουμε σχεδόν σε όλες σου τις προσεγγίσεις... κ στη διατροφή κ στη "free" Προπόνηση, μάλιστα το ίδιο έκανα κ γω την Παρασκευή, κλπ κλπ. Κοίτα να δεις σύμπτωση! χαχα!

Η "διαφορά" πιστεύω μ' εμάς που δεν θα κατεβούμε σε αγώνες είναι πως έχουμε το "δικαίωμα" να κάνουμε παραπάνω λάθη.

Καλή συνέχεια! Κ όπως είπαμε... γερά με τσαμπουκά!

Όσο για τη φωτό... μόνο κ μόνο που σήκωσες το tablet πρίστηκε δελτοειδής, δικέφαλος κ πλάτη!

Aσε Στελιο..μου πεσε το κινητο στον καμπινε, στο γυμναστηριο ,χαχαχαχα Παει..το κλαιω!! Παραγγειλα μπαταρια μπας και το γλιτωσω, αλλα δεν μου χει ερθει ακομα.. Γι αυτο ειμαι με το ipad στο χερι σαν το αγαλμα της Ελευθεριας

Να σου πω.. και λαθη να κανω, δεν θα το παρω κατακαρδα.. Ακομα και μεσα απο αυτα μαθαινω και σε επομενες προετοιμασιες τα αποφευγω.
    Και το κυριοτερο.. απλως ως ενα μηνυμα που θελω να περασω, ειναι πως δεν θα θυσιαζα την υγεια μου για κανενα πλαστικό τρόπαιο και μετάλλιο.
    Αθλουμαστε, κάνουμε βάρη, γουστάρουμε αυτό που κάνουμε, αλλά πάνω απ όλα μετράει η υγεία. Και πόσο μάλλον σε μένα που είμαι και γυναίκα.

Ωρα για την δευτερη αερόβιααααααααααααα, πάωωωωωω

Advanced Bodybuilder ursus's Avatar

Αγαλμα ονομα και πραγμα!!!!

Μια και μοναδικη ευκαιρια εχουμε οταν βραχει το κινητο μπας το γλιτωσουμε...το ανοιγεις, βγαζεις τη μοαταρια, αν βγαινει, και τ αφηνεις 2 μερες σ ενα κλειστο σακουλι με ρυζι. Παραλληλα προσευχεσαι να κανει δουλεια τραβωντας την υγρασια και να επανελθει

Sony εχω, η μπαταρια στα σονυ ειναι κολλημενη. Αλλα την εβγαλα προσεκτικα. Ειχε μαζεψει νερο και φουσκωσε, η πλακετα δουλευει κανονικα, το τσεκαρα! Αμα αξιωθουν και μου στειλουν τη μπαταρια (εχουν ελλειψη) θα το σωσω. Ευχαριστω πολυυυυ!!!!

Αμα ειχε προβλημα μονο η μπαταρια εισαι κομπλε!

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    ...
    Δίνω μεγάλη έμφαση στην ανάρρωση, έχω αρκετά συμπληρώματα που με βοηθάνε σε αυτό.

Ολα ειναι θεμα μυαλου.. η πεινα, η κουραση.. ολα στο μυαλο. Ποιος θα μου λεγε πως στις 5 θα σηκωνομαι και 5.30 θα μαι στη σταση του λεοφωρειου.. μετα παλι πισω, φαγητο και μετα παλι ξανα για βαρη. Και το βραδυ παλι αεροβια. Και νανι απο τις 10 (αντε 11 το πολυ. Ευτυχως κοιμαμαι καλα τα μεσημερια).
    Ειρήνη αν μπορείς να πεις ποια συμπληρώματα σε βοηθάνε περισσότερο θα με βοηθούσες κ μένα. Προς το παρόν στο μυαλό μου έχω πολυβιταμίνη-βιταμίνες C,D,E, μαγνήσιο, αμινοξέα, γλουταμίνη κ ίσως κάποια έξτρα μέταλλα κ αντιοξειδωτικά πιο πολύ για την προστασία του οργανισμού απ' το έντονο στρεσάρισμα.

Σαφώς κ είναι στο μυαλό, αλλά είναι καθαρά κ μόνο επειδή το γουστάρουμε κ το κάνουμε. Πχ κ οι πανελλήνιες κ η εξεταστική στο μυαλό είναι να τα βγάλεις πέρα, αλλά ποτέ δεν μου άρεσε όλη η ρημαδοδιαδικασία κ τη σιχαινόμουν.

Senior Bodybuilder Renesis's Avatar

Ω ρε κάτι πλάτες που βλέπουμε στο γυναικείο λόγκ!!!Φτου σου Ειρήνη μου απίθανη!!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar

Εξαιρετικη δουλεια, εξαιρετικά αποτελεσματα!!!
    A head full of fears has no space for dreams.

Να και μια φωτο γυναικείας πλάτης που φαίνεται!

Μπράβο Ειρηνάκι, θέλουμε κι άλλεεεεεεες!

Καλησπερα σε ολους :)

Quote Originally Posted by djastral232 View Post
    Ειρήνη αν μπορείς να πεις ποια συμπληρώματα σε βοηθάνε περισσότερο θα με βοηθούσες κ μένα. Προς το παρόν στο μυαλό μου έχω πολυβιταμίνη-βιταμίνες C,D,E, μαγνήσιο, αμινοξέα, γλουταμίνη κ ίσως κάποια έξτρα μέταλλα κ αντιοξειδωτικά πιο πολύ για την προστασία του οργανισμού απ' το έντονο στρεσάρισμα.

Σαφώς κ είναι στο μυαλό, αλλά είναι καθαρά κ μόνο επειδή το γουστάρουμε κ το κάνουμε. Πχ κ οι πανελλήνιες κ η εξεταστική στο μυαλό είναι να τα βγάλεις πέρα, αλλά ποτέ δεν μου άρεσε όλη η ρημαδοδιαδικασία κ τη σιχαινόμουν.
    Στέλιο, οπως εγραψα και στο προηγούμενο ποστ, δινω μεγαλη εμφαση στην αναρρωση. Με διπλες αεροβιες, βαρη και διαιτα πολυ ευκολα μπορεις να κάψεις φλατζες..

Εχω δωσει (και θα δωσω ) αρκετα χρηματα για συμπληρωματα . Αμα δεις , δυο ντουλάπια γεμάτα εχω!! Δεν γινεται αλλιως. Το καλο ειναι πως οντως με εχουν βοηθησει! Οχι καποιο μεμονωμένα, αλλα οκ μαζι βαζουν το λιθαράκι τους.
    Λοιπον εχουμε και λεμε:

Αντιοξειδωτικά
    Γλουταμινη
    Bcaa
    GABA
    Glucosamine/chondroitin/msm
    Μελατονινη
    Πολυβιταμινες
    Βιταμίνη c
    Σύμπλεγμα βιταμινών B
    Bio gro
    ALA
    Ω3

Ζητώ προκαταβολικά συγνωμη αν καθυστερώ να ενημερώνω το ημερολογιο μου,θα προσπαθω οσο μπορω, αλλα απο δω και περα θα ειμαι 100% εστιασμένη στην προετοιμασια μου, χωρις περισπασμους.

Ενδεικτικα το πλανο διατροφης που εχω ειναι:

Ασπραδια κροκος
    Γλυκοπατατα

Κοτοπουλο
    Γλυκοπατατα

Κοτοπουλο
    Γλυκοπατατα
    Σπαραγγια
    Αβοκαντο

Μπακαλιάρος
    Σπαραγγια
    Αβοκαντο

Μπακαλιάρος
    Σπαραγγια
    Ω3

Μπακαλιάρος
    Σπαραγγια
    Ω3

Θερμιδες δεν μετραω. Μετραω υδατανθρακα, με αυτον παιζω. Πρωτεινη και λιπος σταθερα.
    Δεν ακολουθω συνεχως αυτο το μοτίβο, αλλες φορες βαζω σολωμο,μοσχαρι, άσπρη πατατα, αναλογα το πως φαινομαι κλπ

Το πρωι ξύπνημα στις 5 για αεροβια στο στεπμιλ, στις 10.30 παλι τζιμ για βαρη. Βραδυ δεν εχω αεροβια (μονο για σημερα).
    Νερο πλεον πινω εμφιαλωμένο, 4 λιτρα τη μερα.
    Καλα που το θυμήθηκα.. Παω να πιω ,χαχαχα
    Στην υγεια μας!!!!!!!!!
    ImageUploadedByTapatalk1411564658.758500.jpg
    Using a moderate weight with a correct form and technique, is much beneficial than swinging heavy weights around. Now! I am not saying that you shouldn't push the envelope & lift heavy. what I am talking about is the quality of the rep which is more important than the weight lifted. - Charles Glass, The Godfather Of Bodybuilding

Senior Bodybuilder

Στρατιώτης..

Αυτο ειναι... Οπλοστασιο!!

Θελω να παρω ω3 συμπληρωμα γιατι δε τρωω καθολου ψαρια.. Εχω διαβασει οτι αυτα που εχουν στα φαρμακεια εχουν μικρη περιεκτικοτητα για οσους αθλουνται... Θα εκτιμουσα τη γνωμη σου επι του θεματος Ειρηνη μου ... Σχετικα με τη συνοστωμενη δοση & καμια προταση εταιρειας χωρις ομως γαϊδουροχαπο, να καταπινεται!

WOW !

παμε ειρηνη δυνατα !

Pumping Iron Efi93's Avatar

Σοφη επιλογη τα αντιοξειδωτικα! ναι μεν υπαρχουν στα φρουτα κυριως οταν προετοιμαζεσαι για αγωνες δεν μπορεις να τρως ετσι φρουτα......σταματουν την οξειδωση των ελευθερων ριζων....θα σου κανουν δερματακι σουπερ!
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

#Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

Για μενα η καλυτερη πηγη για γεμισμα, ειναι η ασπρη πατατα και η ρυζογκοφρετα.
    Καλημέρα Ειρήνη με τι μπορούμε να τη συνοδέψουμε, γιατί σκέτη δεν τρώγεται. Είναι σαν φενιζόλ.

Quote Originally Posted by djastral232 View Post
    Καλημέρα Ειρήνη με τι μπορούμε να τη συνοδέψουμε, γιατί σκέτη δεν τρώγεται. Είναι σαν φενιζόλ.
    Με μαρμελάδα ή φέτα

Στέλιο, τη ρυζογκοφρέτα την τρώμε γιατί βοηθάει. Τώρα φελιζόλ ξε φελιζόλ.. αυτά για μένα είναι ψιλά γράμματα. Και τσιμέντο αν έπρεπε να φάω, θα τρωγα ;)

Aσε Στελιο..μου πεσε το κινητο στον καμπινε, στο γυμναστηριο ,χαχαχαχα Παει..το κλαιω!! Παραγγειλα μπαταρια μπας και το γλιτωσω, αλλα δεν μου χει ερθει ακομα.. Γι αυτο ειμαι με το ipad στο χερι σαν το αγαλμα της Ελευθεριας

Να σου πω.. και λαθη να κανω, δεν θα το παρω κατακαρδα.. Ακομα και μεσα απο αυτα μαθαινω και σε επομενες προετοιμασιες τα αποφευγω.
    Και το κυριοτερο.. απλως ως ενα μηνυμα που θελω να περασω, ειναι πως δεν θα θυσιαζα την υγεια μου για κανενα πλαστικό τρόπαιο και μετάλλιο.
    Αθλουμαστε, κάνουμε βάρη, γουστάρουμε αυτό που κάνουμε, αλλά πάνω απ όλα μετράει η υγεία.
    Και πόσο μάλλον σε μένα που είμαι και γυναίκα.

Ωρα για την δευτερη αερόβιααααααααααααα, πάωωωωωω

ΑΠΕΙΡΑ LIKE !!!!!
    "Πάντ’ εστίν εξευρείν, αν μη τον πόνον φεύγη τις. "
    Δημοσθένης

Με μαρμελάδα ή φέτα
    Καταγράφηκε!

Καλό μήνα σε όλους! :)
    Πάει και ο Σεπτέβρης.. μας έφυγε. Σαν το νερό κυλάνε οι βδομάδες χωρίς να το καταλάβω.
    Μ'αρέσει αυτή η εποχή. Μ'αρέσει που δεν εχει αυτές τις ζέστες, που υπάρχει αυτή η φθινοπωρινή αύρα στον αέρα.. Που σταμάτησα επιτέλους να κοιμάμαι με το κλιματιστικό και να βάζω ταμπλέτες για κουνούπια

Πριν λίγο ξύπνησα μετά από έναν μινι μεσημεριανό ύπνο. Η προετοιασία πάει πολύ καλά, βέβαια με αρκετή κούραση, αλλα και αποτέλεσμα πάνω μου.
    Το πρωί ξύπνησα στις 5 και κάτι και μιας και ο καιρός είχα δει πως θα ταν καλός, είπα να πάω στο γήπεδο για αερόβια. Μαύρα σκοτάδια έξω, μα εντελώς μαυρα!!! 6.15 ήμουν στο Ολυμπιακό στάδιο και 6.30 είχα ξεκινήσει. Χωρίς μουσική, χωρίς ακουστικά, άκουγα τα τριζόνια και έβλεπα σιγά σιγά που ξημέρωνε.

Τα πόδια ήταν βαριά και κουρασμένα. Το κατάλαβα από τα σπριντ στην ανηφόρα. Βγήκαν όμως μια χαρά. Δεν είχαν επιλογή. Επρεπε να γίνει και έγινε.
    Τις τελευταίες μέρες με βλέπω στον καθρέφτη και κοιτάζω το σώμα μερα με τη μέρα το πόσο αλλάζει. Κοίταζα κάποιες φλέβες που μου έκαναν επίσκεψη στην κοιλιά
    Το αν χάνω λίπος, το βλέπω από κάποια σημεία που βλέπω πως κρατάω το περισσότερο. Πχ τώρα έχω αρχίσει και καθαρίζω χαμηλά στην κοιλιά. Ξερετε, αυτό το αντιαισθητικό, πεισματάρικο λιπάκι που είναι από τον αφαλό και κάτω. Ε τώρα εχει ισιώσει τελείως. Βεβαια για να ισιώσει, έχω ρίξει αίμα δάκρυα κι ιδρώτα που λέει και ο Ρουβάς. Αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
    Επίσης το στήθος έχει σχεδόν εξαφανιστεί (ίσως είμαι από τις ελάχιστες που χαίρονται όταν φεύγει, χαχαχα), όπως επίσης στο πλαινό του μηρού, έχω σταμπάρει ένα σημείο που μαζεύω λιπάκι, ε τώρα εχει σχεδόν φύγει τελείως κι αυτό.
    Το σώμα φαινεται πιο σκληρό, αλλά είναι στιγμές που νιώθω σαν ζυμαράκι (φυσικολογικό και αναμενόμενο). Όσο λιγότερο λιπος έχω, τόσο εντονοτερες φαίνονται οι αλλαγές μεσα στη μέρα.. πχ φαινεται πιο έντονα αν κρατάω νερό, αν έχω κουραστεί, γενικά ότι αλλαγουλες εβλεπα πριν, τώρα φαίνονται πιο έντονα.

Ειδικά χθες που ήμουν με χαμηλό υδατάνθρακα, ωωω.. ήταν δύυυυσκολη μέρα.. πολύ δύσκολη. Ειχα το πρωί στεπμιλ, μετα υπνο για λίγο και μετά παλι τζιμ για μηριαία δικέφαλα και το βράδυ αργά, δεύτερη αερόβια σπίτι.
    Μηριαία, βγήκε δύσκολα η προπόνηση, αλλαααα βγήκεεεε!!!!!
    Εκανα 40 λεπτά ΜΟΝΟ μπάρα. Εγώ και η μπάρα. Αρσεις θανάτου (κλασικές), άρσεις ρουμάνικες, σούμο deadlifts. Ολα με drop sets και οσο χαμηλωναν τα κιλα τοσο πιο αργες γινοντουσαν οι επαναληψεις. Αργες και βασανιστικες. Κι οσο με έβλεπα απέναντι στον καθρέφτη να φαινεται η γράμμωση στον δελτοειδή την ώρα που κρατουσα τη μπάρα και τα τετρακέφαλα να πετάγονται, τόσο εγώ πορονώμουν. Ήμουν το κίνητρο του εαυτού μου. Εγωιστικό; Ναι. Αλλά βοηθάει.
    Μετα εκανα καμψεις μηριαιων (ξαπλωτη), λιγες γαμπες και μετα πηρα τα ματια μου και εφυγα.

Το βράδυ όταν επεσα για ύπνο γουργουριζε το στομαχι τοσο που δεν μπορουσα να το ακουω. Γυριζα σαν το αρνι μεχρι να με παρει ο υπνος.
    Σημερα ειχα περισσότερο υδατανθρακα αρα πολυ καλύτερα τα πραγματα.
    Στο τζιμ ειχα πλάτη, από τις αγαπημένες ομάδες προπόνησης. Μ αρεσει να κανω μονοζυγο (ελευθερο εννοειται), με διαφορετικες λαβές. Επισης μ αρεσει να κανω αναποδη κωπηλατικη (καλα εδω εχω πολυ πλακα, μοιαζω σαν το τσιρκο μεντρανο) : Κρεμιεμαι στο μονοζυγο, σηκωνω τα ποδια εντελως πανω , μετα τα φερνω στο στηθος και ετσι οπως ειμαι κανω ελξεις. Πολυ δυσκολο αλλα τοσο αποτελεσματικο. Βεβαια εκεινη την ωρα οσοι ειναι γυρω κοιταζουν και λενε, μωρε τι κανει αυτη τωρα;
    Δεν κανω καθολου εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας. Τι να τις κανω; Υπαρχει καλυτερη ασκηση απο το μονοζυγο; Αν και ποτε δεν μου καθοταν καλα αυτη η ασκηση. Κανω ομως lat pulldown σε μηχανημα hammer strength, πολυυυ καλυτερο απο την τροχαλια.

Σε μια αγωνιστική προετοιμασία, παίζει μεγάλο ρόλο οι περισπασμοί. Πρεπει να εισαι εστιασμενος 100% σε αυτό που κανεις. Να κλεινεις αφτιά και μάτια σε οτιδήποτε μπορει να σε αποσπάσει από αυτό που πρέπει να κάνεις. Οσοι είναι απ εξω, πολλες φορες δεν μπορουν να καταλαβουν οτι ακομα και μια λεξη, μια πράξη, μπορει να επηρρεασει αρνητικά ή θετικά.

Δεν έχω μεγαλύτερη θέληση ή δύναμη από κάποιον άλλον ή άλλη. Αλλά εχω πείσμα, τέτοιο πείσμα που κανεις δεν με φτάνει. Ολες οι γυναίκες ειμαστε πεισματαρες, το χουμε στο dna. Αλλα το χρησιμοποιούμε σε λαθος τομεις και οχι παραγωγικά. Από τη μια θελουμε να γραμμωσουμε, να σφιξουμε, να αλλαξουμε το σωμα μας, να φυγει το λιπος απο τα μπουτια, τον κωλο, τα χερια, αλλά δεν πεισμωνουμε να παμε ενα κλικ παραπανω. Εμ δεν γινεται να φυγει το ξυγκι με 4 φορες αεροβια των 30 λεπτων ή 1 διαλειμματικη μονο γιατι "δεν μπορω να κανω μετα απο ποδια" γιατι "δεν εχουν αναρρωσει τα ποδια" ή γιατι "θα υπερ προπονηθω". Σοβαρα; Ε τοτε ποτε δεν θα ξελιπώσεις. Παντα το ξυγκι θα ειναι εκει, να σου θυμιζει ποσο αδυναμη εισαι.

Κι εμενα το δικο μου ξυγκι φευγει δυσκολα. Βεβαια εχω βαλει στοιχημα μαζι του και θα το κερδισω!! αμ πως

I'll be back!!

Last edited by Kardoula; 01-10-14 at 16:35.

Εύγε τέκνον μου! Είσαι σε καλό δρόμο! Έχεις πάρει τα πατήματά μου... LLLLLOOOOOOOOLLLLLLL

Καλό μήνα κ καλό φθινόπωρο! Πόσες έμειναν..;

Εσυ μη μιλάς.. στην πλάτη σου προσγειώνεται αεροπλάνο ΜΠΟΙΝΓΚ (φςςςς μποινγκ)
    Ενας μηνας και κατι ψιλα μωρε εμειναν..

Senior Bodybuilder No Fear's Avatar

Ελα και μετραμε αντιστροφα!

Senior Bodybuilder Renesis's Avatar

Καλό μήνα σε όλους! :)
    Πάει και ο Σεπτέβρης.. μας έφυγε. Σαν το νερό κυλάνε οι βδομάδες χωρίς να το καταλάβω.
    Μ'αρέσει αυτή η εποχή. Μ'αρέσει που δεν εχει αυτές τις ζέστες, που υπάρχει αυτή η φθινοπωρινή αύρα στον αέρα.. Που σταμάτησα επιτέλους να κοιμάμαι με το κλιματιστικό και να βάζω ταμπλέτες για κουνούπια

Πριν λίγο ξύπνησα μετά από έναν μινι μεσημεριανό ύπνο. Η προετοιασία πάει πολύ καλά, βέβαια με αρκετή κούραση, αλλα και αποτέλεσμα πάνω μου.
    Το πρωί ξύπνησα στις 5 και κάτι και μιας και ο καιρός είχα δει πως θα ταν καλός, είπα να πάω στο γήπεδο για αερόβια. Μαύρα σκοτάδια έξω, μα εντελώς μαυρα!!! 6.15 ήμουν στο Ολυμπιακό στάδιο και 6.30 είχα ξεκινήσει. Χωρίς μουσική, χωρίς ακουστικά, άκουγα τα τριζόνια και έβλεπα σιγά σιγά που ξημέρωνε.

Τα πόδια ήταν βαριά και κουρασμένα. Το κατάλαβα από τα σπριντ στην ανηφόρα. Βγήκαν όμως μια χαρά. Δεν είχαν επιλογή. Επρεπε να γίνει και έγινε.
    Τις τελευταίες μέρες με βλέπω στον καθρέφτη και κοιτάζω το σώμα μερα με τη μέρα το πόσο αλλάζει. Κοίταζα κάποιες φλέβες που μου έκαναν επίσκεψη στην κοιλιά
    Το αν χάνω λίπος, το βλέπω από κάποια σημεία που βλέπω πως κρατάω το περισσότερο. Πχ τώρα έχω αρχίσει και καθαρίζω χαμηλά στην κοιλιά. Ξερετε, αυτό το αντιαισθητικό, πεισματάρικο λιπάκι που είναι από τον αφαλό και κάτω. Ε τώρα εχει ισιώσει τελείως. Βεβαια για να ισιώσει, έχω ρίξει αίμα δάκρυα κι ιδρώτα που λέει και ο Ρουβάς. Αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
    Επίσης το στήθος έχει σχεδόν εξαφανιστεί (ίσως είμαι από τις ελάχιστες που χαίρονται όταν φεύγει, χαχαχα), όπως επίσης στο πλαινό του μηρού, έχω σταμπάρει ένα σημείο που μαζεύω λιπάκι, ε τώρα εχει σχεδόν φύγει τελείως κι αυτό.
    Το σώμα φαινεται πιο σκληρό, αλλά είναι στιγμές που νιώθω σαν ζυμαράκι (φυσικολογικό και αναμενόμενο). Όσο λιγότερο λιπος έχω, τόσο εντονοτερες φαίνονται οι αλλαγές μεσα στη μέρα.. πχ φαινεται πιο έντονα αν κρατάω νερό, αν έχω κουραστεί, γενικά ότι αλλαγουλες εβλεπα πριν, τώρα φαίνονται πιο έντονα.

Ειδικά χθες που ήμουν με χαμηλό υδατάνθρακα, ωωω.. ήταν δύυυυσκολη μέρα.. πολύ δύσκολη. Ειχα το πρωί στεπμιλ, μετα υπνο για λίγο και μετά παλι τζιμ για μηριαία δικέφαλα και το βράδυ αργά, δεύτερη αερόβια σπίτι.
    Μηριαία, βγήκε δύσκολα η προπόνηση, αλλαααα βγήκεεεε!!!!!
    Εκανα 40 λεπτά ΜΟΝΟ μπάρα. Εγώ και η μπάρα. Αρσεις θανάτου (κλασικές), άρσεις ρουμάνικες, σούμο deadlifts. Ολα με drop sets και οσο χαμηλωναν τα κιλα τοσο πιο αργες γινοντουσαν οι επαναληψεις. Αργες και βασανιστικες. Κι οσο με έβλεπα απέναντι στον καθρέφτη να φαινεται η γράμμωση στον δελτοειδή την ώρα που κρατουσα τη μπάρα και τα τετρακέφαλα να πετάγονται, τόσο εγώ πορονώμουν. Ήμουν το κίνητρο του εαυτού μου. Εγωιστικό; Ναι. Αλλά βοηθάει.
    Μετα εκανα καμψεις μηριαιων (ξαπλωτη), λιγες γαμπες και μετα πηρα τα ματια μου και εφυγα.

Το βράδυ όταν επεσα για ύπνο γουργουριζε το στομαχι τοσο που δεν μπορουσα να το ακουω. Γυριζα σαν το αρνι μεχρι να με παρει ο υπνος.
    Σημερα ειχα περισσότερο υδατανθρακα αρα πολυ καλύτερα τα πραγματα.
    Στο τζιμ ειχα πλάτη, από τις αγαπημένες ομάδες προπόνησης. Μ αρεσει να κανω μονοζυγο (ελευθερο εννοειται), με διαφορετικες λαβές. Επισης μ αρεσει να κανω αναποδη κωπηλατικη (καλα εδω εχω πολυ πλακα, μοιαζω σαν το τσιρκο μεντρανο) : Κρεμιεμαι στο μονοζυγο, σηκωνω τα ποδια εντελως πανω , μετα τα φερνω στο στηθος και ετσι οπως ειμαι κανω ελξεις. Πολυ δυσκολο αλλα τοσο αποτελεσματικο. Βεβαια εκεινη την ωρα οσοι ειναι γυρω κοιταζουν και λενε, μωρε τι κανει αυτη τωρα;
    Δεν κανω καθολου εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας. Τι να τις κανω; Υπαρχει καλυτερη ασκηση απο το μονοζυγο; Αν και ποτε δεν μου καθοταν καλα αυτη η ασκηση. Κανω ομως lat pulldown σε μηχανημα hammer strength, πολυυυ καλυτερο απο την τροχαλια.

Σε μια αγωνιστική προετοιμασία, παίζει μεγάλο ρόλο οι περισπασμοί. Πρεπει να εισαι εστιασμενος 100% σε αυτό που κανεις. Να κλεινεις αφτιά και μάτια σε οτιδήποτε μπορει να σε αποσπάσει από αυτό που πρέπει να κάνεις. Οσοι είναι απ εξω, πολλες φορες δεν μπορουν να καταλαβουν οτι ακομα και μια λεξη, μια πράξη, μπορει να επηρρεασει αρνητικά ή θετικά.

Δεν έχω μεγαλύτερη θέληση ή δύναμη από κάποιον άλλον ή άλλη. Αλλά εχω πείσμα, τέτοιο πείσμα που κανεις δεν με φτάνει. Ολες οι γυναίκες ειμαστε πεισματαρες, το χουμε στο dna. Αλλα το χρησιμοποιούμε σε λαθος τομεις και οχι παραγωγικά. Από τη μια θελουμε να γραμμωσουμε, να σφιξουμε, να αλλαξουμε το σωμα μας, να φυγει το λιπος απο τα μπουτια, τον κωλο, τα χερια, αλλά δεν πεισμωνουμε να παμε ενα κλικ παραπανω. Εμ δεν γινεται να φυγει το ξυγκι με 4 φορες αεροβια των 30 λεπτων ή 1 διαλειμματικη μονο γιατι "δεν μπορω να κανω μετα απο ποδια" γιατι "δεν εχουν αναρρωσει τα ποδια" ή γιατι "θα υπερ προπονηθω". Σοβαρα; Ε τοτε ποτε δεν θα ξελιπώσεις. Παντα το ξυγκι θα ειναι εκει, να σου θυμιζει ποσο αδυναμη εισαι.

Κι εμενα το δικο μου ξυγκι φευγει δυσκολα. Βεβαια εχω βαλει στοιχημα μαζι του και θα το κερδισω!! αμ πως

I'll be back!!

Kάτι τέτοια λες βρε Ειρήνη μου κ μου καρφώνονται στο μυαλό κ παίρνω κουράγιο κ δύναμη!!!Μετά τα πόδια ούτε εγω έκανα αερόβιο αλλά απο τότε που διάβασα στο λογκ σου την ατάκα "Αν θες να ξελιπώσεις τα πόδια θα κάνεις αερόβιο κ μετά την προπόνηση των ποδιών" μου κατσε στο κεφάλι κ κάνω πάντα αερόβιο κ κ τη μέρα ποδιών.Είσαι τεράστια πηγή δύναμης για όλους μας!!Υπομονή κ καλή επιτυχία κοπελάρα μου είμαι σίγουρη οτι θα σκίσεις!!!!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

Ειρηνάκι μου σ' ευχαριστώ κ καλό κουράγιο στη συνέχεια της προετοιμασίας σου! Όχι κ ΜΠΟΙΝΚ, άντε κανένα ΤΣΑΡΤΕΡ το πολύ
    Πραγματικά όταν σε διαβάζω... νομίζω ότι ακούω τον εαυτό μου. Σε κάθε σου λέξη, σε κάθε σου πρόταση. Καταλαβαίνω, όσο είναι εφικτό, το τι περνάς... το πείσμα σου, το στόχο σου κ τα ιδανικά σου.
    Τελικά, όλοι λίγο πολύ μοιάζουμε σ' αυτό το "λούκι" της προετοιμασίας που περνάμε. Όλοι, λίγο πολύ είμαστε το ίδιο κ αυτό γιατί είμαστε...

^^ update ^^
    είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα (στον ΌνΓκΟ ) ρυζογκοφρέτες κ είχα δει ότι όντως με βοηθούσαν κ μένα, αλλά τις άφησα λόγω "γεύσης".

Αυτή τη φορά είπα να ξαναδοκιμάσω κ ο μλκς απ' τη βιασύνη μ δεν πρόσεξα κ πήρα γκοφρέτες σιταριού ολικής , http://www.flavour-factory.gr/features-mainmenu-47/crispy.html,οι οποίες αναφέρουν ότι περιέχουν γλουτένη.

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τη γλουτένη, απλά θέλω να ρωτήσω αν στη διαδικασία της υδατανθράκωσης θα μου είναι "άχρηστες" ή η γλουτένη μου χαλάσει την όλη "φάση" κ να τις πάω πίσω κ να πάρω ρυζογκοφρέτες.
    Last edited by djastral232; 02-10-14 at 22:07.

Page 5 of 68 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)