Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 6 of 68 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast
Results 151 to 180 of 2019
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar

Ειρήνη υποθέτω ότι δουλεύεις υποθερμιδικά. Επίσης βλέπω ότι δίνεις πόνο συνεχώς, ώστε να μην προλαβαίνουν να αναρρώσουν οι μύες.
    Από θέμα τενόντων και συνδέσμων έχεις κανένα θέμα; Αν ναι, πώς το αντιμετωπίζεις;
    Εγώ σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, εκεί την πατάω συνήθως και τραυματίζομαι.

Πολλα μπραβο Ειρηνη!!!Την δυναμικοτητα σου και το κουραγιο σου λιγοι τα εχουν!!Συνεχισε την προσπαθεια και να δινεις κινητρο σε μας να προσπαθουμε περισσοτερο!!Σου αξιζουν πολλα συγχαρητηρια και καλη επιτυχια στους αγωνες σου!!

Forum Team Kardoula's Avatar

Aγαπημένο μου ημερολόγιο καλημέρα:)

Βρίσκομαι 4 εβδομάδες πριν τη μεγάλη μέρα και η ανυπομονησία μου είναι μεγάλη!!
    Το πρώι ξεκίνησε με αερόβια στο Ολυμπιακό στάδιο : 10 λεπτά χαλαρό τρέξιμο, 15 ανεβοκατεβάσματα σκαλιών (είναι πολλά τα άτιμα.. )
    10 σπριντ σε ανηφορικό δρομάκι και 5 σετ των 10 jump squat. Μετά σπίτι, πρωινό και ύπνος μιας και το μενού δεν έχει σήμερα βάρη, αλλά δεύτερη αερόβια το απόγευμα στο γυμναστήριο όπου θα κάνω διαλειμματική στο στεπμιλ για 50 λεπτά (εννοείται χωρίς να κρατιέμαι, αυτό εξυπακούεται )

Quote Originally Posted by djastral232 View Post
    ^^ update ^^
    είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα (στον ΌνΓκΟ ) ρυζογκοφρέτες κ είχα δει ότι όντως με βοηθούσαν κ μένα, αλλά τις άφησα λόγω "γεύσης".

Αυτή τη φορά είπα να ξαναδοκιμάσω κ ο μλκς απ' τη βιασύνη μ δεν πρόσεξα κ πήρα γκοφρέτες σιταριού ολικής οι οποίες αναφέρουν ότι περιέχουν γλουτένη.

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τη γλουτένη, απλά θέλω να ρωτήσω αν στη διαδικασία της υδατανθράκωσης θα μου είναι "άχρηστες" ή η γλουτένη μου χαλάσει την όλη "φάση" κ να τις πάω πίσω κ να πάρω ρυζογκοφρέτες.

Φάτες βρε Στέλιο και δεν θα πάθεις τίποτα από τη στιγμή που δεν έχεις θέμα με δυσανεξίες. Εγώ έχω ευερέθιστο έντερο, γι αυτό προσέχω και την παραμικρή λεπτομέρεια.

Quote Originally Posted by Renesis View Post
    Kάτι τέτοια λες βρε Ειρήνη μου κ μου καρφώνονται στο μυαλό κ παίρνω κουράγιο κ δύναμη!!!Μετά τα πόδια ούτε εγω έκανα αερόβιο αλλά απο τότε που διάβασα στο λογκ σου την ατάκα "Αν θες να ξελιπώσεις τα πόδια θα κάνεις αερόβιο κ μετά την προπόνηση των ποδιών" μου κατσε στο κεφάλι κ κάνω πάντα αερόβιο κ κ τη μέρα ποδιών.Είσαι τεράστια πηγή δύναμης για όλους μας!!Υπομονή κ καλή επιτυχία κοπελάρα μου είμαι σίγουρη οτι θα σκίσεις!!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου γλυκιά γιαι τη δύναμη που μου έδωσες! Πολύ όμορφο ποστ και πραγματικά το είχα ανάγκη.

Ξέρεις, εμείς οι γυναίκες πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερο απ ότι οι άντρες. Ενας άντρας δεν μπορεί να καταλαβει πόσο πεισματάρικο είναι το λίπος που μαζευουμε εμεις στα μπουτια/κώλο. Και δεν φεύγει έτσι εύκολα. Μακάρι δηλαδη να γινοταν, αλλά χρειάζεται να "παραβιάσουμε" κάποιους κανονες που διαβάζουμε. Γιατι αμα το παμε ετσι, εχουμε και λεμε-
    Δεν κανουμε αεροβια (ή ακομα χειροτερα διαλειμματικη) πριν απο μερα ποδιων για να ναι ξεκουραστα.
    Δεν κανουμε αεροβια τη μερα ποδιων γιατι θα υπερπροπονηθουν
    Δεν κανουμε αεροβια την επομενη μερα ποδιων για να αναρρωσουν.

Ε οκ ας παρουμε και ενα ελικοπτερο τοτε, να παμε κατευθειαν απο το γυμναστηριο στον καναπε μας για να μην τα επιβαρυνουμε.
    Κι αμα ξελιπωσει καμια ετσι, εμενα να με φτυσεις

Προσεξε ομως.. θελει ρεγουλα αναλογα το επιπεδο του καθενος. Αν αυτα που κανω τωρα τα κανα στις αρχες , τοτε θα χα φτυσει αιμα και θα χα πεσει κατω. Το σωμα πρεπει να "ψηθει" στην προπονηση. Αλλιως θα μαστε ολο μικρο τραυματισμους και θα νιωθουμε συνεχως κουρασμενες και ολο αυτο εχει ως επακολουθο να σπαμε διατροφες, να εχουμε διατροφικα ξεσπασματα κλπ. Ενας φαυλος κυκλος δηλαδη.
    Δεν μπορει καποιος να κανει βαρια σκουωτ αν δεν εχει γυμνασμενους ωμους και πλατη. Οσο γερο γλουτο και να εχει, αμα η πλατουλα ειναι αδυναμη και δεν εχει δυναμωσει, δεν μπορει να κρατησει αυτα τα κιλα της μπαρας. Οπως και στις αρσεις.. Αν δεν εχεις γερους πηχεις, ωμους, ραχη και πας να φορτωσεις, ε θα γινει ζημια αργα ή γρηγορα. Ολα ειναι μια αλυσιδα. Γι αυτο στοχος πρεπει να ναι να δυναμωσει καποιος συνολικα το σωμα του και ΜΕΤΑ να αρχιζει να φορτωνει. Αλλιως θα υπαρχουν ανισσοροπιες στο σωμα.

Και κατι αλλο ως εμπειρια - Για να χασουμε λιπος, χρειαζεται υπομονη και επιμονη. Το σωμα δεν καταλαβαινει απο 'μια φορα την εβδομαδα ελευθερο ή ααα εχω γενεθλια θα φαω τουρτα ή ααα μωρε θελω ενα μπρεικ απο τη διατροφη και επιστρεφω μετα απο κανα μηνα" και μετα θελουμε ο προσαγωγος να μην κουνιεται σαν ζελε αλλα να ναι σφιχτος .Πρεπει για ενα διαστημα να πουμε "τωρα θα ειμαι στρατιωτακι , θα πεινασω, θα ιδρωσω αλλα θα το πετυχω" και μετα κανουμε συντηρηση οπου εκει τα πραγματα ειναι ενα κλικ πιο χαλαρα.

Quote Originally Posted by Aleksandros View Post
    Ειρήνη υποθέτω ότι δουλεύεις υποθερμιδικά. Επίσης βλέπω ότι δίνεις πόνο συνεχώς, ώστε να μην προλαβαίνουν να αναρρώσουν οι μύες.
    Από θέμα τενόντων και συνδέσμων έχεις κανένα θέμα; Αν ναι, πώς το αντιμετωπίζεις;
    Εγώ σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, εκεί την πατάω συνήθως και τραυματίζομαι.

Γεια σου Αλεξανδρε!
    Φιλε μου, δοξα το Θεο, δεν εχω κανενα θεμα τενοντων και συνδεσμων. Το αντιμετωπιζω προληπτικα με συμπληρωματα (εχω αναφερθει σε προηγουμενο ποστ σε αυτα) οπως bcaa, γλουταμινη, bio gro, gaba, συμπληρωμα για αρθρωσεις, βιταμινες, αντιοξειδωτικα.

Το σωμα προσαρμοζεται ευκολα και μαζι με τα συμπληρωματα και επαρκη υπνο καταφερνω και βγαζω το σκληρο πρόγραμμα.
    Αν τραυματιζεσαι ευκολα, τοτε προσεξε μηπως δεν ξεκουραζεσαι επαρκως ή αν τα συμπληρωματα σου δεν ειναι τα καταλληλα ή το σωμα σου δεν ειναι ετοιμο ακομα για τετοια καταπονηση. Μη ξεχνας πως το σωμα μου το "τυρραναω" με τα βαρη πανω απο δεκαετια, αρα ειναι μαθημενο το κακομοιρικο.

Quote Originally Posted by Stelios_Xania View Post
    Πολλα μπραβο Ειρηνη!!!Την δυναμικοτητα σου και το κουραγιο σου λιγοι τα εχουν!!Συνεχισε την προσπαθεια και να δινεις κινητρο σε μας να προσπαθουμε περισσοτερο!!Σου αξιζουν πολλα συγχαρητηρια και καλη επιτυχια στους αγωνες σου!!
    Γεια σου ρε Στελιο!! Σ'ευχαριστω ρε φιλε για το κουραγιο!! Να σαι καλα!!!!!!!!!!! <3

Eίναι λιγο κουραστικο οταν φιλοι μου λενε οτι αδυνατισα πολυ και φαινεται στο προσωπο μου. Οταν εισαι με ρουχα, φαινεσαι απλως ενα αδυνατο κοριτσακι. Εισαι και τελειως αδειος, εισαι και κουρασμενος απο τις αεροβιες και την πεινα, ε πολυ θελει να στα λενε; Αλλα τα χω συνηθισει πλεον.
    Εχει πλακα γιατι τωρα που εχω πεσει χαμηλα σε λιπος, ακομα και τα extra small ρουχα που εχω, μου ειναι μεγαλα
    Ωρα ομως για ψωνια, παω να κανω χρυσο τον Καλλιμανη με τους μπακαλιαρους του, χαχααχα
    Χτες ηταν ημερα υψηλου υδατανθρακα, εφαγα και το μοσχαρακι μου, εφαγα και τις παταταρες μου, απο σημερα παλι στην πεινα.

Αντε τον φαγαμε τον γαιδαρο, μετα ανυπομονω πως και πως να φαω γιαουρτι με κακαο και ρυζογκοφρετες. Και εχω αγγαρεψει και καποια ψυχη να μου τα φερει στον αγωνα. Τ'ακους "ψυχη";;;;;; Δεν θελω προφιτερολ, αυτα να τα φας εσυ!!!!

Επισης θελω να καταγγειλω τον γατο μου τον Ροκυ ο οποιος χτες ανοιξε τον φουρνο μικροκυματων και μου φαγε τη μιση πατατα!!!!!!! Ο κερατας δεν παλευεται.. μα την πατατα μου να φαει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ι'll be backkkkk!!!!

Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar

δεν το πολυκούρασα το θέμα, πηγα κ τις άλλαξα κ ησύχασα. αλλιώς θα με έτρωγε το άγχος κ θα πετούσα νερά...

btw, πωπωωω τι ποστ ήταν αυτό;;;

μέχρι να το διαβάσω έφαγα κ χώνεψα κιόλας

Advanced Bodybuilder starakii's Avatar

Θα ηθελα να πω πως ανθρωποι με τοοοοσο πειθαρχια και πραγματικη δυναμη ειναι απλα αξιοθαυμαστοι ...απλα ενα μεγααααλο μπραβο ειρηνη????
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

Quote Originally Posted by Kardoula View Post

Eίναι λιγο κουραστικο οταν φιλοι μου λενε οτι αδυνατισα πολυ και φαινεται στο προσωπο μου. Οταν εισαι με ρουχα, φαινεσαι απλως ενα αδυνατο κοριτσακι. Εισαι και τελειως αδειος, εισαι και κουρασμενος απο τις αεροβιες και την πεινα, ε πολυ θελει να στα λενε; Αλλα τα χω συνηθισει πλεον.
    Εχει πλακα γιατι τωρα που εχω πεσει χαμηλα σε λιπος, ακομα και τα extra small ρουχα που εχω, μου ειναι μεγαλα

Επισης θελω να καταγγειλω τον γατο μου τον Ροκυ ο οποιος χτες ανοιξε τον φουρνο μικροκυματων και μου φαγε τη μιση πατατα!!!!!!! Ο κερατας δεν παλευεται.. μα την πατατα μου να φαει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ι'll be backkkkk!!!!
    καλά ναι όλοι όσοι είναι εκτός του χώρου... σε κοιτάνε λες κ είσαι καημένος...κ ψάχνεις στα σκουπίδια να φας... ή το χειρότερο όταν σε ρωτάνε στο δρόμο κ σου λένε αν πέρασες καμιά αρρώστια κ ένα σωρό άλλα

ε..πρέπει να έχουμε 2 γκαρνταρόμπες..μια για τη γράμμωση κ μια γτ όγκο...

ρε το builderi τον Ροκυ!!! χαλαρά κατεβαίνει αυτος... μάθε του κ να ποζάρει...

Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar

Κάθε πόστ και δίνει ενέργεια! Κάθε πόστ και λές μπορώ και εγω! Κάθε πόστ και λές ρε Ειρήνηηη τρέλανε μας!
    Ρε Ρόκυ αγόρι μου τη πατατούλα? Μα φάε καμιά κροκέτα ποια!! Ρε το γατίείναι τούμπανο!
    Καλά εδώ εμένα που είπας πως θα πάθω νευρική ανορεξία
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar

Ι'll be backkkkk!!!!
    ...σταματα να γκρινιαζεις και ενας ανθρωπος στη κατασταση που εισαι εσυ τωρα...μπορει να αντεξει χωρις φαγητο μεχρι και 1 εβδομαδα...

ασε τον Ροκυ ησυχο και βουρ για κανα αεροβιο!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

Advanced Bodybuilder enas's Avatar

μπραβο βρε Ειρηνακι!! το λογκ σου δειχνει πραγματικα τη θεληση και το πεισμα που κρυβουμε ολοι μεσα μας και θα πρεπε να βρουμε!! εισαι μαχητης με ολη τη σημασια της λεξης!! σε συγχαιρω και θελω τοσο πολυ να σε δω 1η επιτελους γιατι τ αξιζεις!!! δωστα ολα στην τελικη ευθεια και να θυμασαι αν ηταν ευκολο θα το καναν ολοι... αυτο ομως το κανει και τοσο ξεχωριστο!!
    200 pounds is always 200 pounds

Καλησπέρα σε όλους!!

Ξέρω πως έχω αρκετό καιρό να γράψω στο ημερολόγιό μου. Όσο το διάστημα μικραίνει, τόσο έχω ανάγκη να είμαι εγώ και ο εαυτός μου. Οτιδήποτε μου προκαλεί περισπασμό, το αποφεύγω. Οτιδήποτε με κάνει να βγαίνω εκτός στόχου, δεν του δίνω σημαςία. Είναι το σημείο, όπου πρέπει να είσαι καθαρά εγωιστής και να επικεντρωθείς σε αυτό που κάνεις. Το κάθε βήμα μου, το κάθε γεύμα, το πως θα κινηθώ, το μελετάω ξανά και ξανά. Όλα γίνονται με βάση προγραμματισμού και σχεδίου.

Προπονητής είμαι εγώ η ίδια. Αυτό έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Τα αρνητικά είναι πως πρέπει να έχω την νηφαλιότητα και αντικειμενικότητα να κρίνω την πρόοδό μου, κάτι που όταν είσαι σε σκληρή δίαιτα και κούραση είναι δύσκολο. Όμως το καταφέρνω.
    Το θετικό, είναι πως το να έχεις 24 ώρες το 24ωρο τον προπονητή πάνω σου, σημαίνει έξτρα προσοχή
    Είμαι τραγικά αυστηρή με αυτό που κάνω, ίσως πιο αυστηρή από το να είχα κάποιον άλλον από πάνω μου.

Δεν έχω χάσει ούτε μια αερόβια, ούτε μια προπόνηση, ούτε ένα γεύμα. Όλα πανε με ακρίβεια δευτερόλεπτου.
    Ξυπνάω καθημερινά στις 5. Στις 6 είμαι στο γυμναστήριο για αερόβια. Γυριζω, κοιμαμαι μια ώρα, μετά ξαναπάω για βάρη. Το βράδυ ξανά δεύτερη αερόβια (στο σπίτι).

Ρυθμίζω τη διατροφή μου ανάλογα με την πρόοδο μου. Αυτό σημαινει πως κάθε μέρα μπορεί να ναι διαφορετική από την προηγούμενη στο θεμα των μακρος. Θερμίδες οπως εχω πει, δεν μετραω, μονο υδατανθρακα, πρωτεινη και λιπαρά.
    Καθημερινά κάνω 2 αερόβιες των 50 λεπτών. Ιδρωτας στο φουλ, κουραση στο φουλ, αλλά δεν σταματάω.
    Δεν με νοιάζει αν βγω πρώτη ή τελευταία, με νοιάζει να κερδισω την Ειρήνη του Μαίου. Και θα το κάνω! Ξέρω πως ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, ξέρω πως παλεύω μόνο με τα δικά μου όπλα, εντελώς natural. Είναι επιλογή μου, ακόμα και αυτό μπορεί να μου στοιχήσει μια καλή θέση.

Πιστευω πως εχω πιάσει τη φόρμα που θέλω, ειμαι αρκετά πιο χαμηλά σε λίπος από τον Μάιο. Τώρα ειμαι σε φάση συντήρησης (ε πόσο λίπος πια να χάσω.. δεν εχει μεινει και τίποτα). Σταδιακά θα μειώσω αερόβιες (κυριως συχνότητα και ειδος) ωστε να δωσω το περιθωριο στα πόδια να ξεμπουκώσουν.

Όλα είναι μελετημένα μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια - υδατανθράκωση, απογλυκογόνωση, ποσο νερό θα πιω, πόσο αλάτι κλπ. Μου αρέσει αν πειραματίζομαι και να βλεπω πως μπορώ να βελτιώνω το σώμα μου σε κάθε αγώνα. Για μένα αυτό ειναι μια πρόκληση.
    Μου αρέσει να ξεπερνάω τα όρια μου, να φτάνω εκει που άλλοι δεν μπορούν. Μου αρέσει να νιώθω δυνατή, πως ότι βάζω στόχο το πετυχαίνω.

Είναι στιγμές που με πιάνει μεγάλη πεινα.. τόση που το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ. Στιγμές που οι αερόβιες βγαίνουν με μεγάλη δυσκολία, που παραπατάω και ειμαι υπο κατάρρευση. Εκεί ειναι που απλως το μυαλο δινει εντολη και το σωμα απλως υπακουει. Νιωθω σαν ενα ρομποτ- ακριβως αυτο μπορει να με περιγραψει.

Ολο αυτο το ταξιδι, παρολο τις δυσκολιες που εχει, το απολαμβανω. Δεν ειναι μονο το να βαλεις ενα μαγιο και να κανεις την ωραια για λιγα λεπτα. Ειναι κατι πολυ παραπάνω.

Αυτη τη στιγμη νιωθω πολυ κουρασμενη.. Το πρωι εκανα 50 λεπτα στεπμιλ και μετα στις 10 πηγα και εκανα ποδια. Η διαιτα αρκετα δυσκολη, με χαμηλο υδατανθρακα, αλλα παρ ολα αυτα βρισκω δυναμεις. Οσο με βλεπω στον καθρεφτη μερα με τη μερα, που το σωμα αλλαζει, γραμμωνει, τοσο παιρνω κουραγιο να συνεχισω.

Ενα μεγαλο ευχαριστω και σε σας που εχετε μπει στον κοπο να μου γραψετε τοσο ενθαρρυντικα λογια! Πολλες φορες τα διαβαζω την ωρα της αεροβιας και νιωθω λες και με φορτιζουν να συνεχισω!!

Αντε.. τον φαγαμε τον γαιδαρο.. λιγο ακομα εμεινε!!!
    Ι΄ll be backkkkk!!!!!!!!!!!!!!!!!

Senior Bodybuilder Renesis's Avatar

Συνέχισε δυνατά Ειρήνη!!!!Σε παρακολουθούμε κ ευχόμαστε όλοι τα καλύτερα!!Ολα θα πάνε πολύ καλά θα το δεις!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

Για άλλη μια φορά, χαίρομαι που εξωτερικεύεις τα συναισθήματά σου. Χαίρομαι να σε διαβάζω και να θυμάμαι κ γω τα δικά μου. Ο ένας παίρνουμε δύναμη απ' τον άλλον κ μας κάνει να νιώθουμε ο ένας τον άλλον.

Τα καλύτερα τώρα αρχίζουν κορίτσαρε! Τώρα στις τελευταίες 2 βδομάδες! Όσο κόλαση κ αν θα είναι...

Καλή δύναμη!

Advanced Bodybuilder ursus's Avatar

Δωστα ολα Ειρηνη!!!! Ευχομαι ολα να πανε οπως τα θελεις!!!!!

(Τσιμπησα κ εγω τον ιδιο ατμομαγειρα!)

Senior Bodybuilder lary2332's Avatar

ειρηνη λες οτι νιωθεις την πεινα σε σημειο να μη μπορεις να κοιμηθεις...κ.τ.λ.π
    θεωρω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να φτασεις σε αυτο το σημειο ωστε να νιωθεις και το στομαχι σου καθως δημιουργητε και μυικος καταβολισμος.....
    το στομαχι ναι μεν θαναι ελαφρυ απ την διατα αλλα οχι στα σημεια που ανεφερες!!!![εκτος αν το καταλαβα λαθος]
    -λεω εγω τωρα
    τι ωρα να ερθω να σε βαψω
    Last edited by lary2332; 17-10-14 at 20:21.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

Καλα μαγειρεματα στον ατμομαγειρα!! Ειναι φοβερος, θα με θυμηθεις!!
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας!!!

Χρηστάρα μου, μη μου αγχωνεσαι και θα καταβολισεις μαζες, χαχαχαχα. Δεν πέθανε κανεις από λίγη πείνα. Εννοια σου και ολα ειναι μελετημενα, trust me!

Παρε πινέλα, παρε ντουκόχρωμα, πάρε ρολό και έλα να με βάψεις!!!
    Using a moderate weight with a correct form and technique, is much beneficial than swinging heavy weights around. Now! I am not saying that you shouldn't push the envelope & lift heavy. what I am talking about is the quality of the rep which is more important than the weight lifted. - Charles Glass, The Godfather Of Bodybuilding

Senior Bodybuilder lary2332's Avatar

θα παρω οικολογικες ...να μην χαλασουμε την ποιοτητα!!!!!
    τα υπολοιπα ισως απο κοντα
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

Καλημέρα σε όλους,

σιγά σιγά το ταξίδι αυτό φτάνει στον προορισμό του. Λίγες μόνο μέρες έμειναν μέχρι τη μεγάλη μέρα. Τη μέρα όπου όλοι οι κόποι θα ανταμειφθούν.
    Απόλαυσα κάθε στιγμή αυτής της διαδρομής, κάθε ξύπνημα στις 5 τα ξημερώματα, κάθε αερόβια στο στεπμιλ με άδειο στομάχι, κάθε σταγόνα ιδρώτα που έβλεπα να πέφτει στα σκαλιά. Απόλαυσα κάθε γεύμα, ακόμα κι αυτό που ήταν μπακαλιάρο με αγγούρι.
    Σε αυτό το ταξίδι, οδηγός ήμουν εγώ. Δεν είχα κανέναν να μου δίνει διατροφή, κανέναν να μου λέει τι να κάνω στην προπόνηση, κανέναν να με επιβλέπει. Και γι αυτό είμαι περήφανη, γιατί το αποτέλεσμα είναι αποκλειστικά δικό μου.
    Κανένας δεν ξέρει το σώμα μου καλύτερα από μένα. Μ'αρέσει να πειραματίζομαι, να βλέπω πως αντιδρά. Ακόμα και λάθη να κάνω, θα με βοηθήσει για την επόμενη προετοιμαςία.
    Έμαθα ακόμα καλύτερα το σώμα μου, το πόσο έξυπνο είναι και πόσο προσαρμοζεται στις αλλαγές.
    Ανακάλυψα πως τίποτα δεν ισχύει το ίδιο σε όλους. Πως για να ξεπεράσεις τα όριά σου και να πας το σώμα σου ένα επίπεδο παραπάνω, χρειάζεται να υπερπροπονηθείς, ναι, να υπερπροπονηθεις!
    Κανένας δεν πέθανε με λίγη πείνα, κανείς δεν πέθανε με λίγο υδατάνθρακα και διπλες αερόβιες.
    Δεν γίνεται αλλιώς. Και πόσο μάλλον οταν εισαι γυναικα, που σημαινει πως για να φυγει το τελευταιο πεισματαρικο λιπος χρειαζεται να φτυσεις οχι απλως αιμα, αλλα να νιωσεις χωμα, εντελως χωμα!!!

Σήμερα ειναι ισως η πιο δυσκολη μερα. Τελευταια ημερα απογλυκογονωσης, με πολυ χαμηλο υδατανθρακα. Το δυσκολοτερο ομως ειναι πως πρεπει να πινω πολυ νερο.. για την ακριβεια, μια ολοκληρη εξαδα εμφιαλωμενο. Και το καλοκαιρι αντε , κατεβαινει ευκολα.. Τωρα ομως;
    9 ολοκληρα λιτρα και σημερα σχεδον 10, θα φυγουν θελουν δεν θελουν.
    Σημερα περασε στην ιστορια και η τελευταια αεροβια. Τοσο καιρο, δεν εχασα ουτε μια. Ακομα κι οταν μια φορα το πρωι αργησα να ξυπνησω επειδη δεν χτυπησε το ξυπνητηρι, πηρα ταξι να παω τζιμ να κανω εγκαιρα αεροβια στο στεπμιλ.
    Θελω ολα να γινονται με ακριβεια δευτερολεπτου.. ολα! Τα γευματα, οι αεροβιες, η προπονηση. Τα παντα! Και ετσι ακριβως εγιναν.

Σημερα θα ακολουθησει η προτελευταια προπονηση. Αυριο πολυ χαλαρα.
    Η περιοδος εχει κοπεί, λογικο και αναμενομενο με τοσο χαμηλό λίπος. Αυτο που κανω ειναι ακραιο αλλωστε για το σωμα μου. Θα επανελθει οταν σταδιακα μπω στους κανονικους ρυθμους.
    Ήδη από τωρα εχω κανει το πλάνο μου για μετα τον αγωνα. Οχι, δεν θα κανω το λαθος που κανουν οι περισσοτεροι και αφηνονται και μεσα σε μια βδομαδα παιρνουν οσα κιλα εχασαν. Σταδιακα θα ενσωματωνω τροφες που δεν ειχα και θα ανεβαζω θερμιδες. Θα εκμεταλλευτω το οτι ο μεταβολισμος ειναι στο ζενιθ και ετσι θα μπορω στην πορεια να τρωω περισσοτερο και να παραμενω χαμηλα σε λιπος.
    Θεωρω πως αυτη η μεταβατικη περιοδος ειναι πιο δυσκολη κι απο την ιδια την προετοιμασια γι αυτο και πολλοι δεν τα καταφερνουν.
    Το μυστικο ειναι να βαζουμε στοχους. Μετα απο εναν αγωνα, παυει να υπαρχει προθεσμια, δεν υπαρχει ορατος στοχος. Για μενα ο τελικος θα ειναι ο αγωνας του Μαιου. Μεχρι εκει ομως, θα βαλω ενδιαμεσους ωστε να παραμενω προσηλωμενη σε αυτον.

Αρκετα ομως εγραψα.. ωρα να πιασω το μπουκαλι και να πινω νερο Αντε στην υγεια μας και ασπρο πατο!!!!

Μετραμε αντιστροφαααααααααααα

4 + Σήμερα!

ΛΕΛΕ το Καρδουλίνι..!!!

Ξέρεις ότι σου εύχομαι πάντα από καρδιάς τα καλύτερα κ ξέρω ότι κάθε φορά μας εκπλήσσεις όλο και περισσότερο. Οπότε... Καλή επιτυχία!!!

ΥΓ: Περιμένω πως κ πως να δω γόβα-στιλέτο κ λαμέ μαγιό σε pro-tanιασμένο κορμί να μου πεταχτούν τα μάτια έξω..!!!

btw, χρόνια πολλά για την εθνική μας επέτειο!

Σ'ευχαριστω πολύ Στέλιο!!

Αγαπημένο μου ημερολόγιο καλησπέρα.
    Δυο μερούλες μόνο έμειναν μέχρι τη μεγάλη μέρα. Το φαί αρκετό από δω και περα για να γεμίσουν τα μουσκουλάκια!!

Σήμερα έκανα λιπομέτρηση dexa scan για να δω που βρίσκομαι.
    Λοιπον, ο στόχος μου επετεύχθη και χαίρομαι παρα πολύ γι αυτο!!
    Εφτασα 7.6% λίπος . Ναι, είναι αρκετά χαμηλό, δεν είναι υγιές για μια γυναικα, αλλά ειναι απαραίτητο όταν κάποιος κατεβαίνει σε αγώνες. Το ποσοστό αυτό δεν μπορεί να το κρατήσει μια γυναίκα όλο το χρονο και δεν είναι υγιές να το κάνει. Αυτό το τονίζω για όλες τις κοπέλες που διαβάζουν το λογκ μου.
    Μη ξεχνατε πως αυτη η εικονα που βλεπετε στις φωτο, ολες αυτες τις αθλητριες, τα ωραια και γραμμωμενα σωματα σε καλλιτεχνικες φωτογραφιες ειναι μετα απο σκληρη προετοιμασια (οι περισσοτερες φωτογραφισεις γινονται μετα απο αγωνα οπου η αθλητρια ειναι σε τοπ φορμα) .
    Όπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ, το κλειδι ειναι να καταφερεις από τον αγωνα και μετα να μη ξεφυγεις, να εχεις στοχους και να μενεις προσηλωμενος στις προπονησεις και τη διατροφη.

Το καλυτερο της υποθεσης ειναι, πως μετά από τοσο σκληρη προετοιμασια, διπλες αερόβιες, εξαντλητική διαιτα, ο μυικος ιστος μου οχι δεν μειωθηκε, οχι δεν εμεινε στα ιδια, αλλα αυξηθηκε!!! Οχι μονο επιασα μονοψηφιο αριθμο λιπους, αλλα ανεβηκα κατα 2 ολοκληρα κιλα σε αλιπο μυικο ιστο (ο αλιπος μυικος ιστος περιλαμβανει και τα οστα,υγρα, δεν ειναι καθαροι μυες).
    Τα στατιστικα μου (για την ιστορια)
    υψος 1.61
    βαρος (εδω εχω διακυμανσεις αναλογα αν ειμαι αδεια.. εχω φτασει τωρα μεχρι 50.1 κιλα αλλα τωρα στο γεμισμα ειμαι 51.4 και λογικα θα ανεβω κι αλλο)
    λιπος - 7.6%
    εχω πανω μου 3.8 κιλα λιπους και 46 κιλα αλιπο.
    Ολα αυτα βεβαια ειναι αριθμοι.. δεν μου λενε κατι, παρα μονο ο καθρεφτης και το πως φαινομαι.

Και ολα αυτα χωρις να μετραω θερμιδες, χωρις να μετραω μακρος, χωρις κομπιουτερακι.
    Προσοχη!!! Ολα αυτα ειναι απαραιτητα για καποιον αρχαριο/μεσο αθλουμενο. Με την εμπειρια ομως σιγα σιγα μαθαινεις το σωμα σου και ξερεις ποσο πρεπει να φας, τι να αλλαξεις, τι να βγαλεις απο τη διατροφη σου για να φτασεις σε αλλο επιπεδο.

Αυτο που με βοηθησε ηταν η κυκλικη ληψη υδατανθρακα. Υπηρχαν μερες που κινουμουν πολυ χαμηλα. Οταν εβλεπα οτι κολουσα, εκανα υψηλη μερα, οπου ετρωγα αρκετο υδατανθρακα, δεν θελετε να ξερετε ποσο.. αλλα ηταν αρκετος Βλεπετε, οσο πιο αλιπος εισαι, τοσο πιο πολυ επωφελεισαι απο αυτα τα refeed.
    Το αποτελεσμα ηταν μετα απο λιγες μερες να χανω βαρος και να πεφτω σε λιπος.
    Παραλληλα, απαιτητικες αεροβιες (το στεπμιλ εκανε τρελη δουλεια..!), οπου στα τελευταια σταδια εκανα 2 αεροβιες των 50 λεπτων.

Το να πεσει σε λιπος καποιος/καποια ειναι ευκολο. Ναι.. ειναι ευκολο! Το να διατηρησει μυς και να τους αυξησει, αυτο ειναι το δυσκολοτερο σημειο.
    Αν το εκανα πριν μερικα χρονια (στο παρελθον ειχα φτασει και 49 κιλα), θα ημουν τωρα σαν σκελετος. Βλεπετε, στο σκαρι μου, οι μυς δεν μπαινουν ευκολα.. Εφτυσα αιμα αρκετα χρονια για να βαλω αυτα τα μουσκουλακια και παλι παλευω καθε μερα στο γυμναστηριο με τραγικα απαιτητικες προπονησεις να τα μεγαλωσω. θυμαμαι τις μερες που ειχα αρσεις θανατου και ενδιαμεσα στα σετ δεν αντεχα να κατσω στον παγκο και καθομουν χυμα στο πατωμα.. Μερες που στο στεπμιλ επεφταν οι σταγονες ιδρωτα κανοντας 50 λεπτα με αδειο στομαχι στις 6 το πρωι.. Μερες που εκανα τοσα σετ σκουωτ που ουτε κ γω θυμαμαι, ειχα χασει τον λογαριασμο.. Δεν μετρουσα σετ, απλα εκανα μεχρι να μη μπορω αλλο. Μονο ετσι το σωμα μου μπορεσε να ξεπερασει τα ορια του..
    Τωρα απο δω και περα σκοπος να γεμισω μεχρι τη μερα του αγωνα. Θα βαλω τα δυνατα μου και πιστευω θα πιασω το στοχο μου!

Ωρα να φαω ομως.. πω πω.. τι βασανο κι αυτο

Pumping Iron Elita's Avatar

Εφτασα 7.6% λίπος
    Πώς είπατε, ορίστε?? Ε ρε τι θα γίνει μεθαύριο!
    Μπράβο Ειρηνάκι!
    Ότι σπερνεις θα θερίσεις.

New Member

Καλή επιτυχία να έχεις καρδούλα!

εεεεεεεεεεεεερεεεεεεεεε ΡΥΖΟΓΚΟΦΡΕΤΑΑΑΑ που έχει να πέεεσσειιιιιιιιιιιιιιιιι....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μην ξεχάσεις όμως τη μαρμελάδα κ τη φέτααα..!!!

Καλή επιτυχία κ πάλι!

ΥΓ: Πόσο σου στοίχισε η dexa-scan; Κάνα 60άρι; Και πόση ώρα διήρκησε;

10 λεπτα υποθεση ειναι Στέλιο. Σε σκαναρει ενα μηχανημα και τελος. 19 ευρω εδωσα επειδη ειμαι παλια πελατισσα, αλλιως νομιζω εχει 30.

Εχω τσακισει ρυζογκοφρετες, τα πακετα φευγουν αερας λεμε, χαχαχαχαχα.

Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar

Ελπίζω να ανταμειφτείς και "επίσημα".
    Καλή τύχη!
    It's the formula for
    utopia. To calculate and control

Α, μάλιστα! Κάπου είχα διαβάσεια για μίνιμουμ 40αρι κ μετά ανάλογα το πλήθος των εξετάσεων που θα κάνεις ανεβαίνει κ το κόστος κ η διάρκεια.

7% είναι σαν να λέμε 3-4% σε άντρα. Respect...

Aν κ συ πρέπει να τρως πιο "προσεγμένες" ρυζογκοφρέτες όπως είχα δει στις φωτό που είχες ανεβάσει, λόγω προετοιμασίας, απ' όσες κυκλοφορούν στην "πιάτσα" προτιμώ τις βιολογικές του ΑΒ.
    Στο πρώτο πακέτο νόμιζα ότι τρώω φενιζόλ, αλλά μετά τις συνήθισα κ δεν μπορώ να τις αποχωριστώ με τπτ! Μπορείς να κάνεις ό,τι γουστάρεις!
    Ειδικά τα λεγόμενα "καναπεδάκια" που φτιάχνουμε ή/και αγοράζουμε έτοιμα καμιά φορά για parties/εορτές κλπ είναι σούπερ!
    Όταν με το καλό τελειώσεις θα σου πω και μια συνταγή με σολωμό κ πάστα ελιάς...

Senior Bodybuilder

Καλή επιτυχία Ειρήνη! Εύχομαι να πετύχεις το καλύτερο που έχεις ΕΣΥ στο μυαλό σου, αυτό είναι η πραγματική επιτυχία, η προσωπική ανταμοιβή για όλη την προσπάθεια και τον αγώνα.

Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar

Καλή επιτυχία Ειρήνη! Όλοι πιστεύουμε σε σένα και στις δυνατότητες σου. Ξέρουμε αν και δεν μπορούμε να φανταστούμε καν τις προσπάθειες και τις θυσίες που έχεις κάνει για να φτάσεις εδώ. Γράφω στον πληθυντικό γιατί πιστεύω ότι όλοι έχουν πάρει γνώσεις και βοήθεια απο σένα. Όλοι έχουν διαβάσει 1 άρθρο, 1 post, 1 συνταγή απο τα video που ανέβασες και όλοι είμαστε ευγνώμων για τις πολύτιμες γνώσεις που μοιράζεσαι μαζί μας και σ? ευχαριστούμε γι αυτό. Καλή επιτυχία και πάλι.
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

Work Out
    No excuses -> No regrets!

Quote Originally Posted by djastral232 View Post

7% είναι σαν να λέμε 3-4% σε άντρα. Respect...

Aν κ συ πρέπει να τρως πιο "προσεγμένες" ρυζογκοφρέτες όπως είχα δει στις φωτό που είχες ανεβάσει, λόγω προετοιμασίας, απ' όσες κυκλοφορούν στην "πιάτσα" προτιμώ τις βιολογικές του ΑΒ.
    Στο πρώτο πακέτο νόμιζα ότι τρώω φενιζόλ, αλλά μετά τις συνήθισα κ δεν μπορώ να τις αποχωριστώ με τπτ! Μπορείς να κάνεις ό,τι γουστάρεις!
    Στελιοοο, στην υδατανθρακωση κοβουμε το αλατακι
    Οι ρυζογκοφρέτες που έχω είναι χωρίς αλάτι, αγορασμένες από το iafstore.com Αυτες του βασιλοπουλου ειναι τιγκα στο αλατι.

Quote Originally Posted by pantelisk View Post
    Καλή επιτυχία Ειρήνη! Όλοι πιστεύουμε σε σένα και στις δυνατότητες σου. Ξέρουμε αν και δεν μπορούμε να φανταστούμε καν τις προσπάθειες και τις θυσίες που έχεις κάνει για να φτάσεις εδώ. Γράφω στον πληθυντικό γιατί πιστεύω ότι όλοι έχουν πάρει γνώσεις και βοήθεια απο σένα. Όλοι έχουν διαβάσει 1 άρθρο, 1 post, 1 συνταγή απο τα video που ανέβασες και όλοι είμαστε ευγνώμων για τις πολύτιμες γνώσεις που μοιράζεσαι μαζί μας και σ? ευχαριστούμε γι αυτό. Καλή επιτυχία και πάλι.
    Παντελη, χίλια ευχαριστώ φίλε μου! Όλοι κανουμε θυσίες, ο καθένας στα μέτρα του και στο στόχο του. Και όλοι μαθαίνουμε από τον άλλον. Μέσα σε αυτό το φόρουμ, ανταλλάσουμε γνώσεις, ενθάρρυνση, ώστε να μπορούμε να συνεχίζουμε τον αγώνα μας.
    Και πάλι ευχαριστώ και εύχομαι καθε επιτυχια σε ότι κανεις!

Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Καλή επιτυχία Ειρήνη! Εύχομαι να πετύχεις το καλύτερο που έχεις ΕΣΥ στο μυαλό σου, αυτό είναι η πραγματική επιτυχία, η προσωπική ανταμοιβή για όλη την προσπάθεια και τον αγώνα.
    Ελενάκι γλυκό, σ'ευχαριστώ πολύ! Είπες ακριβώς αυτό που έχω στην καρδιά και στο μυαλό μου! Αυτή είναι επιτυχία για μενα, να φτάσω τον δικό μου στόχο!!
    Να σαι καλα κοπέλα μου κι εύχομαι ότι κάνεις να έχει επιτυχία!!

Quote Originally Posted by Lifescarcity View Post
    Ελπίζω να ανταμειφτείς και "επίσημα".
    Καλή τύχη!
    Σ'ευχαριστώ παρα πολύ!!
    Η ανταμειβή δεν σημαίνει πάντα ένα πρώτο μετάλλιο.
    Θυμηθηκα κάτι που είχε γράψει η Dana Linn Bailey στο ινσταγκραμ, μετα το Ολυμπια, όταν πηρε τη δευτερη θεση.
    Ειχε πει πως αν ότι κανουμε, γινεται για να κερδισουμε ενα κυπελλο, τοτε εχουμε λάθος κινητρο. Αυτη η προσπαθεια, αυτος ο αγωνας, γινεται γιατι αγαπάμε αυτό που κανουμε, γιατι ειναι τροπος ζωής.
    Έχω υπάρξει νικήτρια, έχω υπάρξει και ηττημένη. Και στις δύο περιπτώσεις, τα συναισθήματα ήταν ίδια - χαρά, ικανοποίηση, συγκίνηση.
    Στόχος μου είναι να ξεπεράσω την Ειρήνη του Μαίου. Και πιστεύω πως θα το πετύχω.
    Αυτά δεν τα λέω υποτιμητικά, φυσικά και θέλω να κερδίσω! Όμως δεν είναι το παν αυτό.

Σας ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν - και όσους δεν μπήκαν - στον κόπο να γράψουν έστω 2 λέξεις ενθαρρυντικές στο λογκ μου!
    Μου δίνετε μεγάλη δύναμη!!!

Στελιοοο, στην υδατανθρακωση κοβουμε το αλατακι
    Οι ρυζογκοφρέτες που έχω είναι χωρίς αλάτι, αγορασμένες από το iafstores.com Αυτες του βασιλοπουλου ειναι τιγκα στο αλατι.
    καλέ φιλενάδααααα το ξερώωωωω...

έχω διαβάσει το άρθρο του bigsteve, και αφού τις είχα πάρει που τις είχα πάρει τις αξιοποίησα στο άδειασμα.
    Τίγκα στο αλάτι ε; Να δεις που εγώ ρίχνω και έξτρα από πάνω, μαζί με (βιολογικό πάντα ) βουτυράκι, για να νοστιμέψει. Θέλω να συμπληρώσω καλά λιπαρά γι' αυτό...

Τπτ βρε, τι φχαριστάς;! Κάνουμε κ γυμναστική στα δάκτυλα...

Advanced Bodybuilder starakii's Avatar

Δεν θα πω καλη επιτυχια,γιατι επιτυχια ειναι αυτο που ηδη καταφερΕς ,να ξεπερασεις τα ορια σου και να θεσεις νεα...να εχεις καλο αγωνα και καλη τυχη!!!!!! Go kardoula ειμαστε ολοι μαζι σου
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

Page 6 of 68 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)