Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 60 of 61 FirstFirst ... 1050565758596061 LastLast
Results 1,771 to 1,800 of 1827
    Advanced Bodybuilder alex1995's Avatar

Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Το καταλαβαίνω πόσο το αγαπάς. Αλλά αν νιώθεις έτσι, ακόμα και τώρα που είσαι άρρωστη (σύντομα περαστικά ευχομαι) ουσιαστικά πρόκειται για μια... διαταραχή (σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ ήμουν σαν εσένα σε αυτο το κομμάτι. Δεν χάλαγα το πρόγραμμα ποτέ και για τίποτα , ούτε γριπιασμενος που ημουν, ούτε σε γιορτές κ.λπ.), όπως υπάρχει αντίστοιχα διαταραχή και στο κομμάτι του φαγητού με τους ορθορεκτικούς ή τους νευρικά ανορεξικούς. Θέλω να πω πως σε οτιδήποτε δεν υπάρχει μέτρο ξεφεύγει ο εθισμός σε αλλα μονοπάτια οσο γλυκος κι αν είναι.
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οταν καποιος εχει παθος γι αυτο που κανει πρεπει να θεωρειται οτι εχει διαταραχη.... πραγματικα δεν το καταλαβαινω το bodybuilding δεν ειναι απλα να σπρωξω τα κιλα να φτιαξω το σωμα κλπ κλπ ειναι μια θεραπεια για εμας που βγαζουμε τα νευρα μας το αγχος μας τα προβληματα μας, ειναι κατι το οποιο μας προσφερει μια ευχαριστηση και μας δινει μια επιπλεον δυναμη να συνεχισουμε την καθημερινοτητα μας οποτε οχι με την καμια δεν μπορω να πω πως ειναι διαταραχη, το οτι καποιος δεν σπαει την διατροφη του στις γιορτες δεν θα πω οτι εχει διαταραχη θα του πω οτι ειναι μαγκας γιατι με ολους τους πειρασμους ειναι αρκετα δυνατος να συνεχισει το προγραμμα του
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

Pumping Iron Berlyn's Avatar

Δεν διαφωνώ καθόλου με τα παραπανω. Αλλά αν πρέπει να το κάνεις αυτό ακόμα και όταν είσαι άρρωστος με πυρετό κ.λπ. συγνώμη αλλά δεν είναι λογικό. Αντικειμενικά.

Ειδικά αν νιώθεις ότι χάνεται η γη κάτω από τα πόδια σου αν παρεκκλινεις από το πρόγραμμα σου ακόμα και για σοβαρούς λόγους , ε δεν νομίζω ότι έγραψα πριν κάτι τόσο κακό ώστε να...τσαντιστεις.

Υ.γ. πιστεύω η Ειρήνη θα καταλαβει πως μιλάω.
    Last edited by Berlyn; 10-12-19 at 10:18.

Forum Team Kardoula's Avatar

Berlyn
    θεωρώ άκομψο να βγάζεις διαγνώσεις με τέτοιους χαρακτηρισμούς χωρίς να έχεις εικόνα της πραγματικότητας.
    Δεν γνωρίζεις την κλινική εικόνα μου, δεν ξέρεις αν η λοίμωξη ήταν περιορισμένη, αν είχα πυρετό τις συγκεκριμένες μέρες.

Η λέξη διαταραχή είναι βαριά και με αδικείς γιατί αν μπει ο οποιοσδήποτε χωρίς να γνωρίζει για μένα κάποια πράγματα και διαβάσει αυτά που λες, θα σχηματίσει μια λανθασμένη εικόνα εις βάρος μου.

Αγαπώ το bodybuilding, εχω πάθος, μεράκι, έχω την ευλογία να το έχω ως επάγγελμα.
    Το πόσο ψηλά το βάζω σε προτεραιότητα, δεν αφορά κανέναν ούτε ζήτησα κριτική.
    Θέλω να πιστεύω πως στα 41 μου χρόνια γνωρίζω και τα όριά μου και έχω την κρίση και την αυτογνωσία για το αν μπορώ σε χ, ψ καταστάσεις να πάω στο γυμναστήριο.
    Και για του λόγου του αληθές ορίστε και το βίντεο μου πριν 2 χρόνια με ακριβώς αυτό το θέμα. Δε νομίζω να διακρίνει κανείς καμία διαταραχή.

Αυτά από μένα, θα επιστρέψω αργότερα με την καταγραφή της σημερινής προπόνησης.

Last edited by Kardoula; 10-12-19 at 13:04.
    Great Things Never Came From Comfort Zones

Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Δεν διαφωνώ καθόλου με τα παραπανω. Αλλά αν πρέπει να το κάνεις αυτό ακόμα και όταν είσαι άρρωστος με πυρετό κ.λπ. συγνώμη αλλά δεν είναι λογικό. Αντικειμενικά.

Ειδικά αν νιώθεις ότι χάνεται η γη κάτω από τα πόδια σου αν παρεκκλινεις από το πρόγραμμα σου ακόμα και για σοβαρούς λόγους , ε δεν νομίζω ότι έγραψα πριν κάτι τόσο κακό ώστε να...τσαντιστεις.

Υ.γ. πιστεύω η Ειρήνη θα καταλαβει πως μιλάω.
    Άμα ήταν τάβλα στο κρεβάτι, σιγά που θα είχε κουράγιο να τρέξει μέχρι το γυμναστήριο, βρε. Αν το κατάφερνε, ας μας έλεγε κι εμάς τον τρόπο. :P

Για να μπόρεσε να κάνει την προπόνησή της, προφανώς, ένιωθε ότι μπορούσε να την καταφέρει - σίγουρα με λιγότερο φόρτο. Δεν είναι τόσο παράξενο. Όταν είναι το πάθος σου κι ο τρόπος ζωής σου, τότε δεν βρίσκεις εύκολα δικαιολογία για να το κάνεις skip (όχι ότι θα σκεφτώ αρνητικά κάποιον που το κάνει, μην παρεξηγηθώ), αφού σου δίνει χαρά.

Φιλικά το λέω, εννοείται. :)

Ειρήνη, στο αρχικό σου ποστ έγραψες ότι ήσουν με λοίμωξη, πυρετό και δεν συμμαζεύεται αλλά παρ' όλα αυτά δεν έχασες προπόνηση (παίζοντας πιο ελαφριά). Εγώ κατάλαβα ότι προπονήθηκες με πυρετό, αν όχι (που όπως φαίνεται όχι) σου ζητώ συγνώμη.

Επίσης, όταν σου είπα ότι καλό είναι να μην προπονούμαστε με πυρετό (γιατί διαταράσσουμε [εξού και η φράση "διαταραχή = χαλάω την ισορροπία] την ισορροπία του οργανισμού ώστε να αναρρώσει - άλλωστε τα εξηγείς κι εσύ η ίδια τέλεια στο βίντεο)και να μην μας γίνεται εθισμός η προπόνηση μου απάντησες ότι για σενα είναι ο πιο γλυκός εθισμός (το παραδέχεσαι ότι είναι εθισμός) και ότι αν χαλάσει το πρόγραμμά σου νιώθεις πως χάνεται ο κόσμος. Εδώ, δηλαδή, βάζεις από μόνη σου το στοιχείο της υπερβολής.

Εγώ συμφωνώ, εννοείται, η προπόνηση και η διατροφή να είναι τρόπος ζωής. Όμως, άλλο τρόπος ζωής και άλλο εθισμός. Αν και συμφώνησα αρχικά με τον alex1995 σε όλα, τελικά θα διαφωνήσω στο τελευταίο κομμάτι σχετικά με τις γιορτές. Alex, δεν νομίζεις ότι διαταράσσεται η ισορροπία με το κοινωνικό σύνολο και την οικογένειά σου σε ένα γιορτινό τραπέζι στο θέμα του φαγητού. Κανείς δεν πάχυνε ή άλλαξε η σωματική του σύσταση τρώγοντας εκτός προγράμματος σε κάποιες πιο επίσημες περιόδους της ζωής μας. Βέβαια, ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει όμως να λέμε και το καθετί με το όνομά τους.

Ειρήνη, δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω, ούτε να χρησιμοποιήσω μια φράση (την οποία δεν την θεωρώ τόσο βαριά όσο την έχουμε στο μυαλό μας) αυθαίρετα. Απλώς, προφανώς έβγαλα λανθασμένα συμπεράσματα από τις απαντήσεις σου και γι' αυτό σου ζητώ συγνώμη.

@astrosunnefo "Φιλικά το λέω, εννοείται. :)" σπάνια λαμβάνω απαντήσεις ως ..."εχθρικές". Μην σε ανησυχεί καθόλου αυτό μαζί μου. ;-)

Καλό είναι να μη βάζεις ταμπελες για τις επιλογές του καθενός.
    Αν ο Άλεξ ή ο κάθε Άλεξ θέλει να κάνει τη διατροφή του , δεν μας πέφτει λόγος.
    Μη ξεχνάς πως τόσο ο Άλεξ όσο και εγώ είμαστε και αθλητές. Και για έναν αθλητή αυτά που οι άλλοι θεωρούν υπερβολλές, εθισμούς, διαταραχή, είναι πράγματα που θα κρίνουν το αποτέλεσμα όταν στηθούμε με ένα μαγιό στην εξέδρα να κριθούμε.

Όσο για τον εθισμό μου δεν νομίζω πως πρέπει να απολογηθώ σε κανέναν ούτε είναι κατι κακό. Εκτός αν στο τζιμ που πάω παίζω μπαρμπούτι και τρώω ολα τα λεφτά μου εκεί, χαχαχα.

Και θα το ξαναπώ..
    ας αφήσουμε τον καθένα να κάνει αυτό που του αρέσει και τον εκφράζει.

Ας μη το λιανίσουμε άλλο γιατί κούρασε, εχω και προπόνηση, χαχα

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κ
    Μη ξεχνάς πως τόσο ο Άλεξ όσο και εγώ είμαστε και αθλητές. Και για έναν αθλητή αυτά που οι άλλοι θεωρούν υπερβολλές, εθισμούς, διαταραχή, είναι πράγματα που θα κρίνουν το αποτέλεσμα όταν στηθούμε με ένα μαγιό στην εξέδρα να κριθούμε.

Αυτό είναι κάτι που το ξέχασα να πω την αλήθεια.

Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar

Eπειδή υποψιάζομαι οτι το log σου Ειρήνη το διαβάζει κάμποσος κόσμος και είναι κρίμα να μένουν λάθος εντυπώσεις, απλά να συμπληρώσω σε ό,τι είπες οτι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να προπονείται κάποιος ενώ είναι ελεφρά κρυωμένος, δεν υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη οτι μια προπόνηση επιδεινώνει τα συμπτώματα και απο τη στιγμή που κάποιος νιώθει οτι έιναι σε θέση να κάνει προπόνηση, έστω και με μικρές αλλαγές στον όγκο και στην ένταση της προπόνησης, εννοείται να πάει να την κάνει. Πιο σημαντικό για να γίνει καλά είναι να κοιμηθεί μετά καμιά ώρα παραπάνω το βράδυ παρά να λιώσει σπίτι στο Netflix.

Κατά τ'άλλα Berlyn συγγνώμη bro μου το έχασες στο τελευτάιο πόστ σου (αν και διαφωνώ συνολικά με ό,τι λες). Το γεγονός οτι οι άλλοι οικογενειακά πλακώνονται στα τσουρέκια, τα μελομακάρονα και το αλκοόλ στις γιορτές δεν λέει τίποτα για το τι πρέπει να κάνει η Ειρήνη ή ο καθένας. Προσωπική επιλογή του καθενός είναι αν θα φάει τη σαλάτα του σκέτη ή με 5 κουταλιές μαγιονέζα επειδή είναι πρωτοχρονιά ή αν θα πιει 1 ποτήρι κρασί ή 15. Στα παλιά μου τα τσιπαπου τι κάνει το κοινωνικό σύνολο, αν το πρόγραμμά μου λέει προπόνηση χριστούγεννα, θα πάω χωρις να δωσω λογαριασμό.

ΥΓ Ανήκω κι εγώ στους εθισμένους της προπόνησης με Άλεξ και Ειρήνη αν και όχι σαν ποτιπιλτερ, να οργανώσουμε κανένα γκρουπ απεξάρτησης :)

Ειρήνη συγγνώμη για το off.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg

"What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

"Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

Εχετε δίκιο παιδιά. Ξέφυγα για ακόμη μία φορά...

Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    τα μελομακάρονα και το αλκοόλ στις γιορτές
    Καλα τα μελομακαρονα, εχουν μια χρηση μεταπροπονητικα για αναπληρωση γλυκογονου. Το αλκοολ ομως ΜΑΚΡΥΑ. Δηλητηριο που μειωνει την πρωτεινοσυνθεση. (και δε μιλαω για 1 ποτηρι κρασι)
    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ακολούθων."

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period." ~ Chris Gardner

Τρίτη 10 Δεκεμβρίου

Νέος διαχωρισμός , σήμερα το μενού είχε στήθος / τρικέφαλα.

Ασκησιολόγιο

Πιέσεις στήθους καθιστή σε μηχάνημα

Πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή

πιέσεις με μπάρα σε επικλινή (εδώ δούλεψα TUT)

πεκ ντεκ

ανοίγματα σε επικλινη

εκτάσεις τρικεφάλων με σκοινί

εκτάσεις με ανάποδη λαβή στην τροχαλία

εκτάσεις τρικ με αλτήρα πισω απο το κεφαλι καθε χερι χωριστα

κικ μπακς στην τροχαλία

Την ώρα της προπόνησης μ'αρέσει το τελευταίο διάστημα είτε να ακούω podcasts ή βίντεο σεμινάρια , νιώθω πως με κάνουν να συγκεντρώνομαι περισσότερο από τη μουσική.
    Τώρα έχω κολλήσει με βίντεο του Cutler που μιλάει για volume training, ειναι μεγάλος οπαδός και όντως βλέπω πως είναι κάτι που μου ταιριάζει.

Pumping Iron FoteiniK's Avatar

Την ώρα της προπόνησης μ'αρέσει το τελευταίο διάστημα είτε να ακούω podcasts ή βίντεο σεμινάρια , νιώθω πως με κάνουν να συγκεντρώνομαι περισσότερο από τη μουσική.
    Τώρα έχω κολλήσει με βίντεο του Cutler που μιλάει για volume training, ειναι μεγάλος οπαδός και όντως βλέπω πως είναι κάτι που μου ταιριάζει.

Έτσι κι εγώ! Όταν μαγειρεύω ή κάνω προπόνηση βλέπω αντίστοιχα βίντεο του Ronnie Coleman ή ακούω Podcast <3
    Δες στο Spotify αν δεν το έχεις ψάξει, έχει πολλά του Cutler.
    Νιώθω πως έτσι κάνω στον εαυτό μου μια μικρή θετική "πλύση εγκεφάλου" και πορώνομαι περισσότερο
    “Hard work and training. There’s no secret formula. I lift heavy, work hard and aim to be the best.” – Ronnie Coleman ♥

Α ρε Φωτεινη, θεά!! Κι εγώ τα ίδια κάνω!

Λοιπόν, Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου

προπόνηση πόδια (μηριαία/γλουτό)

Ξέχασα να πάρω το μαξιλαράκι για τις γέφυρες γλουτών, αλλά στη θέση τους έκανα άλλη άσκηση.

Ασκησιολόγιο

κάμψεις μηριαίων δικεφάλων όρθια σε μηχάνημα

κάμψεις ξαπλωμένη

πρέσσα 45 μοιρών με άνοιγμα ποδιών μεγάλο κ τις μύτες προς τα έξω με μεγαλο ευρος κινησης (σχεδον το γονατο μου έξυνε τη μύτη )

Υπερεκτάσεις με 20 κιλο δισκο

Ρουμάνικες άρσεις με αλτήρες

κικ μπακς σε μηχάνημα

απαγωγοί σε μηχάνημα

γάμπες καθιστή

Κάποια στιγμή θα γράψω και τα γευματάκια μου!
    Αύριο τελευταία προπόνηση της εβδομάδας, ώμοι /δικέφαλα.
    Τελικά την πλάτη την έπαιξα μόνη της, δοκίμασα να κολλήσω τα δικέφαλα αλλά βλέπω πως δεν μου βγαίνει.. θελω μια προπονηση μονο για πλατη.

Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου

Προπόνηση ώμων/δικεφαλα

Ασκησιολόγιο

Πιέσεις ώμων με αλτήρες καθιστή

Πιέσεις οπισθολαίμιες στο σμιθ

Πιέσεις όρθια σε μηχανημα

Πλάγιες εκτάσεις στην τροχαλία

Πλάγιες με αλτηρες όρθια

Εκτάσεις σκυφτή με αλτήρες

Face pull

Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες

κάμψεις με στραβόμπαρα

κάμψεις σφυριά με σκοινί

κάμψεις σφυριά με αλτήρες όρθια

Σάββατο 14 Δεκεμβρίου

αερόβια 30'

(οφφ από βάρη )

Διατροφή

Γεύμα 1
    50γρ βρώμη
    5 ασπράδια
    1 κρόκος
    100ml γάλα αμυγδάλου

Γεύμα 2
    100γρ κοτόπουλο
    150γρ πατάτα
    100γρ λαχανικά

Γεύμα 3
    100γρ μοσχάρι
    80γρ βρασμένο ρύζι
    100γρ λαχανικά

Γεύμα 4
    30γρ whey isolate
    20γρ ρυζάλευρο bio bebe
    80γρ μπανάνα

Γεύμα 5
    100γρ κοτόπουλο
    80γρ βρασμένο ρύζι
    100γρ λαχανικά

Γεύμα 6
    100γρ κοτόπουλο ή 130γρ πέρκα ή 100γρ σολομό
    100γρ λαχανικά
    2γρ Ω3

Κυριακή 15 Δεκεμβρίου

πρωινή αερόβια 30'

(οφφ από βάρη )

Διατροφή

Γεύμα 1
    50γρ βρώμη
    4ασπράδια
    1 κρόκος
    150ml γάλα αμυγδάλου

Γεύμα 2
    100γρ κοτόπουλο
    150γρ γλυκοπατάτα
    100γρ κουνουπίδι

Γεύμα 3
    100γρ μοσχάρι
    80γρ βρασμένο ρύζι μπασμάτι
    μισή κόκκινη πιπεριά

Γεύμα 4
    30γρ whey isolate
    20γρ ρυζάλευρο bio bebe
    80γρ μπανάνα

Γεύμα 5
    100γρ κοτόπουλο
    80γρ βρασμένο ρύζι μπασμάτι
    μισή κόκκινη πιπεριά

Γεύμα 6
    100γρ σολομό
    100γρ κουνουπίδι
    2γρ Ω3

Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου

Καλή εβδομάδα!

Προπόνηση Πόδια (τετρακέφαλα)

Ασκησιολόγιο

Μπροστινό σκουώτ με μπάρα

Εκτάσεις τετρακεφάλων

Split squat

Χακ σκουώτ

Oριζόντια πρέσσα

Σίσσυ σκουώτ

Διατροφή

Γεύμα 1
    50γρ βρώμη
    4ασπράδια
    1 κρόκος
    150ml γάλα αμυγδάλου

Γεύμα 2
    90γρ κοτόπουλο
    150γρ γλυκοπατάτα
    100γρ λάχανο

Γεύμα 3
    80γρ μοσχάρι
    90γρ βρασμένο ρύζι μπασμάτι
    μισή κόκκινη πιπεριά

Γεύμα 4
    30γρ whey isolate
    20γρ ρυζάλευρο bio bebe
    100γρ μπανάνα

Γεύμα 5
    90γρ κοτόπουλο
    100γρ κουνουπίδι

Γεύμα 6
    100γρ σολομό
    100γρ κουνουπίδι
    2γρ Ω3

Tρίτη 17 Δεκεμβρίου

Από τη χθεσινή προπόνηση ποδιών, το βράδυ χωρίς να υπερβάλλω δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τον πόνο.. Αυτή τη φορά το μυικό πιάσιμο ήταν δυνατό! Βέβαια δεν ειναι πάντα το ίδιο, εξαρτάται αν κάποια άσκηση έχω να την κάνω λίγο καιρό, αν παίξω με διάφορες τεχνικές κλπ

Σημερινή προπόνηση Στήθος Τρικέφαλα

Ασκησιολόγιο

Πιέσεις στήθους καθιστή σε μηχάνημα

πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή

Πιέσεις σε μηχάνημα ξαπλωμένη σε ίσιο πάγκο

Πεκ ντεκ

Ανοίγματα σε επικλινή πάγκο στην τροχαλία

Εκτάσεις τρικεφάλων με σκοινί σε επικλινή πάγκο

Γαλλικές εκτάσεις σε επικλινή

Βυθίσεις σε πάγκο (τα πόδια υπερηψωμένα σε κούτα)

Διατροφή

Γεύμα 1
    50γρ βρώμη
    4ασπράδια
    1 κρόκος
    150ml γάλα αμυγδάλου

Γεύμα 2
    90γρ κοτόπουλο
    150γρ γλυκοπατάτα
    100γρ λάχανο

Γεύμα 3
    80γρ μοσχάρι
    μισή κόκκινη πιπεριά

Γεύμα 4
    30γρ whey isolate
    20γρ ρυζάλευρο bio bebe
    100γρ μπανάνα

Γεύμα 5
    90γρ κοτόπουλο
    100γρ κουνουπίδι

Γεύμα 6
    100γρ κοτόπουλο
    100γρ κουνουπίδι
    2γρ Ω3

Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου

Προπόνηση Πλάτη

Ασκησιολόγιο

• Έλξεις τροχαλίας με παράλληλη ίσια λαβή
    • Έλξεις με σκοινί οπισθολαίμιες γυρισμένη πλάτη στην τροχαλία στα γόνατα
    • Έλξεις με λαβή V με τον κορμό σχεδόν ξαπλωμένο (φοβερή απομονωτική άσκηση..)
    • Χαμηλή κωπηλατική με τριγωνική λαβή όρθια
    • Κωπηλατική με μπάρα (εναλλάξ λαβές )
    • Κωπηλατική με αλτήρα
    • Straight arm pulldowns

Διατροφή

Γεύμα 1
    50γρ β
    ρώμη
    4ασπράδια
    1 κρόκος
    150ml γάλα αμυγδάλου

Γεύμα 2
    90γρ κοτόπουλο
    150γρ γλυκοπατάτα
    100γρ λάχανο

Γεύμα 3
    80γρ μοσχάρι
    100γρ λάχανο

Γεύμα 4
    30γρ whey isolate
    20γρ ρυζάλευρο bio bebe
    100γρ μπανάνα

Γεύμα 5
    90γρ κοτόπουλο
    100γρ κουνουπίδι

Γεύμα 6
    100γρ κοτόπουλο
    100γρ κουνουπίδι
    2γρ Ω3

Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar

Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου

Προπόνηση Πλάτη

Ασκησιολόγιο

• Έλξεις τροχαλίας με παράλληλη ίσια λαβή
    • Έλξεις με σκοινί οπισθολαίμιες γυρισμένη πλάτη στην τροχαλία στα γόνατα
    • Έλξεις με λαβή V με τον κορμό σχεδόν ξαπλωμένο (φοβερή απομονωτική άσκηση..)
    • Χαμηλή κωπηλατική με τριγωνική λαβή όρθια
    • Κωπηλατική με μπάρα (εναλλάξ λαβές )
    • Κωπηλατική με αλτήρα
    • Straight arm pulldowns

Διατροφή

Γεύμα 1
    50γρ β
    ρώμη
    4ασπράδια
    1 κρόκος
    150ml γάλα αμυγδάλου

Γεύμα 2
    90γρ κοτόπουλο
    150γρ γλυκοπατάτα
    100γρ λάχανο

Γεύμα 3
    80γρ μοσχάρι
    100γρ λάχανο

Γεύμα 4
    30γρ whey isolate
    20γρ ρυζάλευρο bio bebe
    100γρ μπανάνα

Γεύμα 5
    90γρ κοτόπουλο
    100γρ κουνουπίδι

Γεύμα 6
    100γρ κοτόπουλο
    100γρ κουνουπίδι
    2γρ Ω3
    Ειρήνη θύμισε μου κατεβαίνεις μπικίνι ; Αυτή η διατροφή αφορά προαγωνιστικη περίοδο η αγωνιστική ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα πατρινε!!

Ε όχι κα μπικίνι
    Bodyfithess (ή figure) ειναι η κατηγορία μου.

Αυτή η διατροφή είναι σε off season ούτε καν αγωνιστική.

Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar

Καλησπέρα πατρινε!!

Ε όχι κα μπικίνι
    Bodyfithess (ή figure) ειναι η κατηγορία μου.

Αυτή η διατροφή είναι σε off season ούτε καν αγωνιστική.
    σορυ λάθος ! Εξαιρετικά «καθαρή» για οφ σηζον !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σ'ευχαριστώ πολυ! Θέλω όσο γίνεται να κρατάω τη διατροφή απλή και να παίζω με μάκρος και θερμίδες.
    Και χαρηκα που σε ειδα στο λογκ μου.
    Last edited by Kardoula; 18-12-19 at 22:16.

Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου

Προπόνηση Πόδια Β (μηριαία)

Ασκησιολόγιο

• Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων ξαπλωτή

• κάμψεις μηριαίων όρθια καθε πόδι χωριστά

• Σκουώτ

• Ρουμάνικες άρσεις θανάτου με μπάρα

• Πρέσσα ξαπλωτή

• Υπερεκτάσεις

• Απαγωγοί σε μηχάνημα

Διατροφή

Γεύμα 1
    50γρ βρώμη
    4ασπράδια
    1 κρόκος
    200ml γάλα αμυγδάλου

Γεύμα 2
    90γρ κοτόπουλο
    150γρ γλυκοπατάτα
    100γρ λάχανο

Γεύμα 3
    80γρ μοσχάρι
    100γρ λάχανο

Γεύμα 4
    30γρ whey isolate
    20γρ ρυζάλευρο bio bebe
    100γρ μπανάνα

Γεύμα 5
    90γρ κοτόπουλο
    100γρ λάχανο

Γεύμα 6
    90γρ κοτόπουλο
    100γρ κουνουπίδι
    2γρ Ω3
    Last edited by Kardoula; 19-12-19 at 19:41.

Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου

Προπόνηση Ώμοι / Δικέφαλα

Ασκησιολόγιο
    (επειδή θέλω να τα γράφω με περισσότερες λεπτομέρειες κι επειδή τόσα χρόνια τα μαθαίνω στα αγγλικά , θα με βολέψει να τα γράφω έτσι, ίσως διευκολύνει και παιδιά που θέλουν να μάθουν τις ασκήσεις να τις βρίσκουν πιο εύκολα στο youtube).

1.Single Arm Cable Lateral

• 2 x 10-15 (2 warmup sets)
    • 3 x 10 x 10 x 10 (3 working double drop sets)

2. Single Arm DB Arnold Press SUPER SET Single Arm DB front Raise

• 4 x 8-10
    • 4 x 10-12

3. Seated Bentover DB Reverse Fly SUPER SET Seated Bentover DB Wide Elbow Row

• 4 x 10-12
    • 4 x 8-10

4. Seated DB Shoulder Press

• 4 x 12

5.Ez-Barbell Curl 21's

• 3 x 21

6.Alternating DB Hammer Curl SUPER SET Ez-Barbell Preacher Curls

• 4 x 10
    • 4 x 8-10

Διατροφή

Γεύμα 1
    50γρ βρώμη
    4ασπράδια
    1 κρόκος
    200ml γάλα αμυγδάλου

Γεύμα 2
    90γρ κοτόπουλο
    150γρ γλυκοπατάτα
    100γρ κουνουπίδι

Γεύμα 3
    80γρ μοσχάρι
    100γρ κουνουπίδι

Γεύμα 4
    30γρ whey isolate
    20γρ ρυζάλευρο bio bebe
    100γρ μπανάνα

Γεύμα 5
    90γρ κοτόπουλο
    100γρ λάχανο

Γεύμα 6
    90γρ κοτόπουλο
    100γρ λάχανο
    2γρ Ω3
    Last edited by Kardoula; 21-12-19 at 00:59.

Κυριακή 22 Δεκεμβρίου

Σάββατο και Κυριακή έκανα τελείως οφφ/ξεκούραση. Ούτε αερόβια, ούτε βάρη.
    Αυτή τη βδομάδα και την άλλη θα γίνουν κανονικά οι προπονήσεις (το τζιμ θα ναι "επίσημα" κλειστό Τετάρτη και Πέμπτη και ανήμερα πρωτοχρονιά ΑΛΛΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ανεπίσημα θα το ανοίξουμε να κάνουμε προπόνηση )

Διατροφή
    (Σάββατο & Κυριακή)

Γεύμα 1
    50γρ βρώμη
    4ασπράδια
    1 κρόκος
    200ml γάλα αμυγδάλου

Γεύμα 2
    90γρ κοτόπουλο
    150γρ γλυκοπατάτα

Γεύμα 3
    80γρ μοσχάρι
    100γρ λάχανο

Γεύμα 4
    30γρ overnight recovery blend by My Protein
    20γρ ρυζάλευρο bio bebe
    100γρ μπανάνα

Γεύμα 5
    90γρ κοτόπουλο
    100γρ κουνουπίδι

Γεύμα 6
    90γρ κοτόπουλο
    100γρ λάχανο
    2γρ Ω3
    Last edited by Kardoula; 22-12-19 at 18:08.

Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου

Ξεκίνημα εβδομάδας με προπόνηση ποδιών (με έμφαση στα τετρακέφαλα).

Ασκησιολόγιο

1.Box Front Squat
    • 3 x 10 (warm up sets)
    • 3 x 6
    • 1 x 10/8/6 (drop sets)

2. Hack Squat

• 3 x 8 (narrow stance)
    • 3 x 10 (basic)
    • 1 x failure (low feet)

3.Leg Press
    • 5 x 20 (narrow stance)

4. Goblet Squat (with heels elevated)
    • 4 x 12-15

5. Leg Extensions
    • 100 reps (rest as needed)

(και βοήθειά μας....)

-------------------------------------------------------------------------------------

Διατροφή

Γεύμα 1
    50γρ βρώμη
    150ml γάλα αμυγδάλου
    4 ασπράδια
    1 ολόκληρο αβγό

Γεύμα 2
    90γρ κοτόπουλο
    150γρ γλυκοπατάτα
    100γρ λάχανο

Γεύμα 3
    80γρ μοσχάρι
    100γρ λάχανο

Γεύμα 4
    30γρ whey isolate
    20γρ ρυζάλευρο bio bebe
    100γρ μπανάνα

Γεύμα 5
    90γρ κοτόπουλο
    σπανάκι baby

Γεύμα 6
    100γρ σολομός
    100γρ κουνουπίδι

Ειρήνη μετά από μία τέτοια προπόνηση περπατάς κανονικά ή σε παίρνουν σηκωτή για να επιστρέψεις στον προορισμό σου;

Το θέμα είναι πως δεν νιώθω το παραμικρό σε φάση "σιγά μωρέ fail προπόνηση έκανα.." μέχρι που όσο περνανε οι ώρες να νιώθω πιάσιμο που δεν μπορώ να γυρίσω πλευρό το βράδυ.. χαχα

Λογικό! Με τέτοιον όγκο προπόνησης και ένταση το πιάσιμο είναι αναπόφευκτο.

Page 60 of 61 FirstFirst ... 1050565758596061 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)