Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 7 of 68 FirstFirst ... 345678910111757 ... LastLast
Results 181 to 210 of 2019
    Forum Team Kardoula's Avatar

Σ'ευχαριστω κοριτσαρα μου!
    Για μενα αυριο θα ναι μια μερα οπου θα απολαύσω τους κόπους μου. Χωρις αγχος, χωρις πιεση. Το ταξιδι αυτο φτανει στον προορισμό του και ειμαι χαρουμενη που καταφερα με τις δικες μου δυναμεις να φτασω το στοχο μου
    Απο την επομενη μερα κι ολας ξεκιναω για τον επομενο
    Using a moderate weight with a correct form and technique, is much beneficial than swinging heavy weights around. Now! I am not saying that you shouldn't push the envelope & lift heavy. what I am talking about is the quality of the rep which is more important than the weight lifted. - Charles Glass, The Godfather Of Bodybuilding

Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar

Καλη επιτυχια! Μπραβο για τη σκληρη προσπαθεια!! Νομιζω αν ειμαστε νικητές του εαυτού μας εχουμε ηδη κερδίσει.
    A head full of fears has no space for dreams.

Advanced Bodybuilder ursus's Avatar

Καλη τυχη!!!!!

Senior Bodybuilder

καλη επιτυχια!!! ευχομαι οι κοποι σου κ ο ιδρωτας σου να ανταμειφθουν.
    Ειθε η Ειρηνη του Νοεμβρη να ειναι καλυτερη σε ολο το πακετο απο την Ειρηνη του Μαη!! ο Βορρας στελνει θετικη ενεργεια για την πρωτια!!!

Senior Bodybuilder venice's Avatar

Ειρηνη ειμαι σιγουρη οτι οι κοποι και η δουλεια που εχεις κανει θα σε ανταμειψουν. Καλη επιτυχια σου ευχομαι,κοριτσι!
    Με την σειρα μου και εγω σου στελνω θετικη ενεργεια! Καλη επιτυχια!!!!

Senior Bodybuilder Renesis's Avatar

Kαλή επιτυχία Ειρηνάρα μας εύχομαι να πάνε όλα όπως ακριβώς τα θέλεις,σου στέλνω κ εγώ με τη σειρά μου κύματα θετικής ενέργειας!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar

Να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου επίσημη αναγνώριση στον αγώνα για την κατάσταση που έχεις ήδη επιτύχει.

Ανυπομονώ να δω φωτό...

Καλη επιτυχια και απο εμενα, ευχομαι ολα να πανε καλα!
    Προσφορές Συμπληρωμάτων Διατροφής: Εκπτώσεις MyProtein <== Κλικ Εδώ

"Bodybuilding isn't the thing. It's the thing that gets us to the thing." ~ K.M.

"Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ακολούθων."

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period." ~ Chris Gardner

Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar

Καλη επιτυχια Ειρηνη!!

Senior Bodybuilder No Fear's Avatar

Kαλη επιτυχια Ειρηνη και το avatar να αλλαξει με το καινουργιο αμεσα!

Pumping Iron Elita's Avatar

Ειρηνακι να σκισεις!

Καλε θα σκίσω !!!! Άρχισε το ρεκτιφιέ απο το πρωι . Παω να βαφτω να κατάπληξω τα πλήθη ImageUploadedByTapatalk1414833455.846180.jpg
    Using a moderate weight with a correct form and technique, is much beneficial than swinging heavy weights around. Now! I am not saying that you shouldn't push the envelope & lift heavy. what I am talking about is the quality of the rep which is more important than the weight lifted. - Charles Glass, The Godfather Of Bodybuilding

Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar

Πωπω, ένα Μ Α Ν Α Ρ Ι στη σκηνή..!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ κούκλα!

Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar

Το μαναρι τα κατάφερε παλι...
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

Advanced Bodybuilder djastral232's Avatar

Αλήθεια ???!!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΕΙΡΗΝΗ!!!! ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!

Advanced Bodybuilder ursus's Avatar

Συγχαρητηρια και απο εδω!!!

Advanced Bodybuilder starakii's Avatar

Πολλα συγχαρητηρια!!!!
    Πρώτα τα παρατάει το μυαλό μετά το σώμα!!
    ''Ψάχνω ακόμα σα μαλάκας, ψάχνω...
    της ελπίδας μου να βρω το αποσπόρι.
    Σίγουρα κάποιος, θα ξέρει γι' αυτό.
    Ψάχνω στις μνήμες, μα πώς να τις γιάνω;
    Πρέπει να θες, δεν μπορώ με το ζόρι.''

Καλημέρα σε όλους! :)

Το ταξίδι αυτό έφτασε στον προορισμό του με επιτυχία. Κατάφερα να κατακτήσω το στόχο μου, να ξεπεράσω την Ειρήνη του Μαϊου. Χρειάστηκε αρκετός κόπος, πείνα, κούραση, ιδρώτας. Ξύπνημα από τα χαράματα, αερόβιες στο γήπεδο πριν καλά καλά ξημερώσει, λιώσιμο στο στεπμιλ, βάρη με μηδέν ενέργεια και πολύυυ μα πολύ ψάρι
    Απόλαυσα κάθε μέρα της προετοιμασίας μου. Δεν έχασα ούτε μια αερόβια, ούτε ένα γεύμα, ούτε μια προπόνηση. Υπήρξαν πολλά βράδια που δεν μπορούσα να κοιμηθώ από την πείνα. Και όχι, δεν καταβόλισα μυς (απεναντίας έκανα ένα ωραιότατο recomposition, ναι,με υποθερμιδική διατροφή και εξαντλητικές αερόβιες. Έχασα συνολικά μόλις 3 κιλά. Έχασα 3 κιλά ατόφιο λίπος και πήρα 2 κιλά άλιπο μυικό ιστό). Αυτό για μια νάτουραλ αθλήτρια είναι μεγάλη υπόθεση και επίτευγμα.

Κατάφερα να πάρω τη 2η θέση ανάμεσα σε 3 αθλήτριες συνολικά. Κι όλο αυτό με σκληρή δουλειά, επιμονή, υπομονή και πείσμα..πάρα πολύ μεγάλο πείσμα.
    Μπορεί να φανεί εγωιστικό- έχω μάθει να μιλάω με ειλικρίνεια και να μαι αληθινή -αλλά μια μέρα θα βγω πρώτη! Όχι ότι είναι ο σκοπός της ζωής μου, αλλά επειδή ξέρω τις δυνατότητές μου. Ξέρω ότι καμία δεν μπορεί να συναγωνιστεί το πάθος και τη φλόγα που έχω μέσα μου γι αυτό που κάνω. Μπορεί να αργήσει αυτή η μέρα, αλλά θα έρθει.

Αυτό που ακολουθούμε, είναι τρόπος ζωής. Δεν το κάνουμε για κανένα κύπελο, για κανένα μετάλλιο. Χρυσό μετάλλιο για μένα είναι τα λόγια δυναμης και αγάπης που έπαιρνα καθημερινά από ανθρώπους που ούτε καν γνώριζα. Ανθρώπους που μου έλεγαν πως τους βοήθησα μέσα από ένα άρθρο, από ένα βίντεο, από ένα ποστ που διάβασαν στο φόρουμ. ΑΥΤΟ για μένα είναι το σημαντικότερο.

Όταν ξεκίνησα τα βάρη, δεν είχα κανέναν να μου δείξει το παραμικρό. Χάρη στο φόρουμ και την υπομονή μου, σιγά σιγά έμαθα το πως να κάνω σωστα τις ασκήσεις, το πως μπορώ να μάθω καλύτερα το σώμα μου. Γι αυτό και προσπαθώ όσο μπορώ να βοηθάω άτομα που θέλουν κι αυτά με τη σειρά τους να κάνουν το ίδιο.

Θέλω να ευχαριστήσω πρώτα απ όλα το φόρουμ, το διαδικτυακό μου σπίτι (όπου σε λίγες μέρες κλείνω αισιως τα 10 χρόνια).
    Να ευχαριστήσω τη μαμα μου, που ήταν δίπλα μου, με έβαψε, μου ετοίμασε τα γεύματα της μερας του αγώνα, που έτρεχε να είναι ολα έτοιμα στα αποδυτήρια και να μου τα δίνει στο χέρι

Να ευχαριστήσω τον Χρήστο (larry) που ήρθε να με δει αλλά και να βοηθήσει με την κάλυψη του αγώνα.
    Να ευχαριστήσω το Ελιτάκι που ήρθε και με την ωραία παρέα της πέρασαν ευχάριστα οι ώρες στα αποδυτήρια

Μπορεί να ήρθαν μόνο δύο άτομα, αλλά για μένα άξιζαν όσο να χαν έρθει 100!!! Σε κάτι τέτοιες περιστάσεις βλέπεις ποιοι πραγματικά εννοούν αυτά που λένε.

Να ευχαριστήσω όλους εσάς, τους συμφορουμίτες, που με τα ενθαρρυντικά σας ποστ μου δίνατε δύναμη να συνεχίσω!

Επόμενος στόχος; Να ξεπεράσω την Ειρήνη του Νοεμβρίου. Και θα τα καταφέρω!!!

Ελεύθερο γεύμα έκανα μόνο μετά τον αγώνα. Γιαουρτάκι, κακάο, μαρμελάδα, ρυζογκοφρέτες, κάτι γλυκά που χε φέρει η Παντέλα στα αποδυτήρια και τα τσακίζαμε
    Από την επόμενη μέρα, την Κυριακή, γύρισα και πάλι στη διατροφή που έκανα πριν τη μέρα του αγώνα.
    Το πρωί έκανα αερόβια 50 λεπτά με άδειο στομάχι και τη Δευτέρα πίσω στο τζιμ, για την πρώτη προπόνηση

Η πρώτη εβδομάδα μετά τον αγώνα ειναι η πιο κρίσιμη. Συνήθως ειναι το διάστημα που πολλοί παίρνουν όλα όσα έχουν χάσει κατα την προετοιμασία τους.

Όσο δυσκολο και αν φαίνεται, η διατροφή μου ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως πριν. Δηλ πάλι ψαρι, πάλι αγγουρι, παλι κοτοπουλο με γλυκοπατατα για πρωινο. Ολα πρεπει να γινουν σταδιακα, ωστε το σωμα μου να επανελθει βημα βημα και να αρχισω να ενσωματωνω τροφες οπως αβγα, βρωμη κλπ .

Το ιδιο ισχυει και με τις αεροβιες. Δεν μπορει από κει που εκανα διπλες των 50 λεπτων να τις σταματησω τελειως.. Κανω καθημερινα 40 λεπτά, ξεχωριστά από τα βάρη, στο σπίτι (είτε ελλειπτικό είτε στο ποδήλατο).

Το ημερολόγιο αυτό δεν θα κλείσει.. Κι όπως λέει ο τίτλος, δεν υπάρχει off season!

I'll be back!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kardoula.jpg

Pumping Iron Elita's Avatar

Βουρ για τον επόμενο στόχο!

Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar

Καλή επιτυχία! Ξέρω πως η γιαγιά Ειρήνη μια μέρα θα βγεί πρώτη! Καλή δύναμη, τύχη, υγεία και δώσε πόνο ΣΣΣΟΟΟΥΥΥ ΛΛΛΕΕΕΩΩΩΩ!!!!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

Nα μαι πάλι...
    Αγαπημένο μου ημερολόγιο,
    πέρασε μια βδομάδα από τη μέρα του αγώνα και πλέον είμαι σε φάση που προσπαθώ να επανέλθω από όλη αυτή την κούραση. Με ταλαιπώρησε η ίωση που πέρασα, ηταν το κερασακι στην τούρτα.
    Δεν πειράζει, κανείς δεν πέθανε με λιγη εξάντληση.
    Ξέρω, θα με πείτε υπερβολική, εξτρίμ, κολλημένη.. Παρολο την ιωση, εκανα κανονικα τις αεροβιες μου σπιτι (ευτυχως επεσε ΣΚ και δεν εχασα προπονηση, εκανα κανονικοτατα την Παρασκευη ποδια).
    Με το που ανεβαινα στο ελλειπτικο, ενιωθα αλλος ανθρωπος.
    Σημερα, αρκετα καλυτερα, εκανα προπονηση ωμους. Δεν πιεστηκα ιδιαιτερα, θελω πρωτα να αναρρωσω τελειως και μετα να μπω δυνατά.

Διατροφικά, εχω εμπλουτισει τη διατροφη μου με oat bran, αβγα, τοταλ 0%, κακαο, αφθονα λαχανικα, γλυκοπατατα.
    Παραξοδως, το εντερο (λογω κολιτιδας) δεν με εχει ενοχλησει καθολου. Πιστευω πως οφειλεται στο οτι εχω ηρεμησει απο το στρες του αγωνα και πλεον δεν εχει λογο να μου διαμαρτυρεται

Μιλαω για μεγαλες ποσοτητες λαχανικων.. 600-800γρ ανα γευμα. Και οχι μονο δεν φουσκωνω, αλλα εχω χασει 1 κιλο απο τη μερα του αγωνα.
    Η γραμμωση εχει διατηρηθει πανω μου κι εγω νιωθω χορτατη και ευχαριστημενη
    Τα λαχανικα με εχουν σωσει! Μου ικανοποιουν το αισθημα της πεινας. Το αγαπημενο μου ειναι, λαχανο βραστο με σως μουσταρδα και κομματια κοτοπουλο.

Τρωω και το γλυκακι μου.. φυσικα το γιαουρτο γλυκο μου με κρεπα απο oat fiber, χωρις θερμιδες/υδατανθρακες. Το Σαββατο λεω να κανω και πιτσα απο oat fiber. Δεν το χρησιμοποιω καθημερινα, γιατι εχει αρκετες φυτικες ινες κ δεν θελω να το παρακανω.

Ελευθερο γευμα/σαβουριασμα δεν υπαρχει στο λεξιλογιο μου. Το τελευταιο ηταν τη μερα του αγωνα.
    Υπαρχει μονο refeed οπου σε εκεινη τη μερα θα ανεβασω υδατανθρακα απο απλα σακχαρα και γενικοτερα υδατανθρακα (δεν το χω κανει ακομα). Εκεινη τη μερα σκεφτομαι να φτιαξω το καρδουλο γλυκο μου με βρωμη(ισως και γλυκοπατατα.. δεν ξερω.. θα δω) μαρμελαδα, γιαουρτι.
    Σοκολατες, γλυκα και λοιπες σαβουριτσες ουτε που τα εχω λαχταρησει. Αισθανομαι πληρης δοξα το Θεο! Και το καλυτερο; Χωρις να ξεφευγω σε λιπος.
    Θερμιδες, μακρος, τσακρος, οχι δεν μετραω ουτε τωρα. Απλως μπακαλιστηκα τα υπολογιζω. Πλεον εχω μαθει το σωμα μου, ξερω ποσο πρεπει να φαω και τι. Ολα πανε αυτοματα.

Αεροβιες κανω καθημερινα 7 μερες την εβδομαδα από 45 λεπτα , ξεχωριστα απο τα βαρη (κανω στο σπιτι είτε ελλειπτικο είτε στατικο ποδηλατο).

Στοχος μου, να εχω μια καλη "off season" ή οπως θελω να λεω "περιοδο βελτίωσης" μέχρι τον επόμενο αγώνα μου. Η πρόοδος δεν σταματαει ποτέ!

Παω να ετοιμασω τις μελιτζανουλες μου που θα απολαυσω μετα την αεροβια

Senior Bodybuilder

Ειρήνη αφενός μόλις διάβασα το ποστ σου κόλλησα σε λεπτομέρειες όπως το γιαουρτογλυκό με κρέπα από oat fiber, πίτσα, γιαουρτογλυκό με γλυκοπατάτα και μαρμελάδα... Χαχαχα! Αυτές τις μέρες έχω τσακίσει τις γλυκοπατάτες, νιώθω λες και τρώω αμβροσία! Στο κομμάτι της φαντασίας με συνδυασμούς τροφών που σε κάνουν να μην ξεφεύγεις απ τη διατροφή σου και ταυτόχρονα να νιώθεις ότι τρως κάτι διαφορετικό, σε παραδέχομαι με τα χίλια! Αφετέρου διαβάζοντάς το σε παραδέχομαι και στο πόσο συνειδητοποιημένα κάνεις ό,τι κάνεις. Που είσαι μετά από αγώνα, μετά από ίωση, το σώμα και το μυαλό σου έχουν φάει ΤΟ στρεσάρισμα με τη δίαιτα, τις προπονήσεις, τις αερόβιες και όλον αυτό τον προγραμματισμό και παρ' όλα αυτά μπαίνεις στη διαδικασία να επανέλθεις ομαλά για να μην χαραμίσεις όλο αυτό που έφτιαξες με τόσο κόπο και ιδρώτα. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ και πάλι! Είσαι απίστευτο κίνητρο για όλες εμάς (και λέω ''όλες'' γιατί ξέρω πως εμείς οι γυναίκες ταυτιζόμαστε πιο πολύ μαζί σου) που θέλουμε αυτό το κάτι καλύτερο από τον εαυτό μας και το σώμα μας. Καλή συνέχεια εύχομαι σε ό,τι κάνεις! Και εφόσον το αγαπάς, το κάνεις και θα το κάνεις καλά.

Γλυκό Ελενάκι (μου βγαίνει αυθόρμητα να σε λέω έτσι, χωρίς να σε γνωρίζω προσωπικά) σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Μη τα ξαναλεμε.. κίνητρο δινει ο ενας στον αλλον, ακομα και χωρις να το ξερει.
    Κι αν δεν υπήρχε αυτό το φόρουμ, δεν ξέρω κι εγώ αν μπορούσα να βγάλω από μέσα μου τη συνέπεια και τον προγραμματισμό.
    Μου δινεις πολυ ωραιες πάσες γι αυτο θα απλωσω κι εγω το σεντονακι μου, χαχαχαχαχα (παρεπιπτοντως ειδα το μπλογκ σου, πολυ μου αρεσε!)

Θέλω να μαθαίνω από τα λάθη μου. Αυτό με κάνει καλύτερη. Κι ένα λάθος που είχα κάνει στον πρώτο μου αγώνα, ήταν να ξεφύγω -κλασικά όπως κάνουν οι περισςότεροι- και να το ριξω στο φαι. Όσο και να το ξέρεις, όσες γνώσεις και να έχεις, η αδυναμια ειναι αδυναμια - τέλος! Κι εμένα το φαγητό μ αρέσει.
    Από την άλλη, δεν γίνεται ολο το χρόνο να εισαι "κοτοπουλο /ρυζι , κοτοπουλο/πατατα" προκειμενου να μην ξεφύγεις σε λίπος και να κρατήσεις μια "αλφα" κατασταση σωματική μεχρι τον επομενο αγωνα ή το καλοκαιράκι που οι περισςότεροι μπαινουν σε γράμμωση.
    Δεν γινεται γιατι καποια στιγμη θα το μπουχτησεις. Κι οχι μονο αυτο.. Ποσο πια να χορτασω με 120γρ ρυζακι και 100 γρ κοτοπουλο; Ουτε μεχρι το δοντι δεν μου φτανει με τοσο εντονη δραστηριοτητα. Ασε που αυτοματως σε βαζει στο τριπακι του να κανω "ελευθερο γευμα" οπου θα απολαυσω ολα αυτα τα "απαγορευμενα". Ε το κανω που το κανω στην προετοιμασια, δεν γινεται να ζω συνεχως ετσι.
    Αρα πρεπει να βρω τι μπορω να κανω ωστε να χορταινω, να ευχαριστιεμαι το φαγητο, να εχω ποικιλια και ταυτοχρονα να μη λιπωνω και να κραταω τη φορμα μου.
    Εχω φτυσει αιμα πανω στο στεπμιλ, σηκωνομουν απο τα αγρια ξημερωματα για να κανω αεροβιες νηστικη, μου εβγαινε ο μπακαλιαρος απο τ αφτια.. ε δεν θελω να παει ολο αυτος ο κοπος χαμενος. Ποια ειναι λοιπον η χρυση τομη;

Για μενα η λυση ειναι η ποικιλια στα λαχανικα. Πρασινα φασολακια, κουνουπιδι, λαχανο, μελιτζάνες.. Οτι μπορεις να φανταστεις. Τα βραζω στον ατμομαγειρα καλα, να γινουν ΝΙΑΝΙΑ, κανω σως απο μουσταρδα/ξυδι, ριχνω μεσα κ κοτοπουλακι και γινεται το ελα να δεις.... Θερμιδες ΙΔΙΕΣ με το να ετρωγα 3 πηρουνιες ρυζι αλλα ΧΟΡΤΑΙΝΩ ρε γαμωτο και το ευχαριστιεμαι. Και μαντεψε.... δεν βαζω λιπος. Οκ μπορει η κοιλια να γεμιζει, αλλα την επομενη μερα ειμαι φλατ. Το εντερο (χτυπαω ξυλο) δεν με χει ενοχλησει μεχρι στιγμης (προφανως επειδη μου φυγε το στρες).
    Υστερα.. εχω τη στεβια με γευσεις. Εχεις δοκιμασει ψητη μελιτζανα σε ροδελες με κανελα και στεβια; Ε θα παθεις πλακα!!!! Δεν κανουν γλυκο μελιτζανακι; Ε, το ιδιο ειναι περιπου ως σκεψη.
    Αγγουρι με σταγονες στεβια - αλλη μια ωραια επιλογη.
    Εχω ανακαλυψει και το oat fiber . Μεγαλη λυση!! Βεβαια δεν ειναι για χορταση, αλλα μια φορα τη βδομαδα θα κανω πιτσα. Φαντασου.. ζυμη χωρις θερμιδες!! Λιγο πουμαρο, ροδελες κρεμμυδι, μανιταρια, λιγο τυρι κιτρινο χαμηλων λιπαρων, κομματια κοτοπουλο. Το ριχνεις στο φουρνο και γινεται της ΑΚΟΛΑΣΙΑΣ!!!
    Ε με αυτες τις λυσεις, πως να θελω να φαω σαβουρες; Νιωθω πληρης. Ικανοποιειται η επιθυμια μου για γλυκο, αλμυρο..ολα κομπλε.
    Κι οταν ερθει η ωρα για αγωνα, τα κοβω και μπαινω πλεον στην κλασικη διατροφη.
    Οι ημερες refeed ειναι ο παραδεισος.. Εκει θυμαμαι παλια, εκανα (και θα το κανω κ τωρα) το περιφημο καρδουλο γλυκο στο πυρεξ. Απο κατω στρωση βρωμη με απαχο γαλα και λιγη βανιλια για αρωμα.. Ριχνω και λιγο φρουι ζελε χωρις ζαχαρη για να πηξει. Απο πανω ριχνω στρωση γιαουρτι τοταλ ανακατεμενο με μαρμελαδα (κανονικη, με ζαχαρη) , σταφιδες ή ροδελες μπανανα. Ε ο χαμος!!!!!!!!!!!!!!!
    Οσο για τη γλυκοπατατα.. τρελαινομαι.. Λεω για την ασπρη, που ειναι σαν καστανο. Αυτη μου αρεσει να της βαζω στεβια βανιλια (αν κ μπορω να την τρωω σκετη). Επισης κατι που εχω κανει ειναι, να τη βραζω καλα, να την κανω πουρε, ριχνω στεβια με γευση βανιλια κ να την βαζω ως βαση και απο πανω το γιαουρτι/κακαο. Δοκιμασε το θα παθεις πλακα!

Μονο ετσι μπορουμε να μεινουμε προσηλωμενες στη διατροφη και να μην παει χαμενος ο κοπος.
    Γιατι αλλιως, αν ειμαστε μερα μπαινει μερα βγαινει ρυζι/κοτοπουλο/πατατα, αργα ή γρήγορα θα μας γυαλισει το ματι και θα πεσουμε στις σαβουρες το συντομοτερο..

Senior Bodybuilder

Δεν έχω να πω τίποτα, συμφωνώ σε όλα! Θα βάλω μπρος να τα δοκιμάσω όλα αυτά που μου έγραψες, προς το παρόν πάω να φάω το μπροκολάκι μου. :Ρ
    (Σε ευχαριστώ πολύ και για τα καλά σου λόγια, ξέρω ότι εμείς οι ''σεντονούδες'' χαζοχαιρόμαστε με κάτι τέτοια!)

Αγαπημένο μου ημερολόγιο να μαι πάλι :)

Είμαι σε φάση ανάρρωσης από ίωση που μου δωσε και κατάλαβα.. Ήρθε ακριβώς μετά τον αγώνα, όπου το σώμα ήταν εντελώς καταβεβλημένο και κουρασμένο.
    Στο πρόγραμμα είναι κι αυτό, το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι υπομονή μέχρι να περάσει.

Προπονητικά δεν έχασα προπόνηση, ούτε αερόβιες. Όλα έγιναν χωρίς καμία αλλαγή.
    Το είδα σαν μια ευκαιρία να πειραματιστώ με κάποιες ασκήσεις, να κάνω κάποιες που είχα καιρό να κάνω και γενικά να πειραματιστώ για να δω πως ακριβώς θα διαμορφώσω το νέο μου προπονητικό πλάνο.
    Τις αερόβιες πλέον τις κάνω ξεχωριστά από τα βάρη. Βάρη πρωί, αερόβια βράδυ. Σαββατοκύριακα κάνω πρωί με άδειο στομάχι.

Διατροφικά όλα πάνε καλά! Το Σάββατο είχα και το πρώτο refeed γεύμα μου (οχι, δεν κανω cheat meal) όπου ήταν το αγαπημενο μου "καρδουλο γλυκο" αλλα σε large εκδοση, χαχα.

Μια στρωση κουακερ με γαλα και σκονη φρουι ζελε και απο πανω γιαουρτι με μαρμελαδα και σταφίδες. Μετα έφαγα ενα πακετακι ρυζογκοφρέτες και καπως ετσι τελειωσε αυτο το ωραιο γευμα.

Σήμερα απολαυσα προπονηση, σιγα σιγα επανακτω τη δυναμη μου.
    Το μενου ειχε μηριαια δικεφαλα-
    Αρσεις θανατου 10 χ 10 με 1 λεπτο ξεκουραση
    Ρουμανικες αρσεις 10 χ 10 με 1 λεπτο ξεκουραση
    Καμψεις μηριαιων ξαπλωτη στο μηχανημα 5 χ 10 αλλα αργες βασανιστικες επαναληψεις
    και αλλα 5 σετ που τα κανα σε στυλ drop set μεχρι τελικης εξανλτησης.
    Kick backs στο μηχανημα 5 χ μαξ επαναληψεις
    Μετα εκανα γαμπες οσο βαστουσαν τα ποδια μου.

Σε λιγο εχω σπιτικη αερόβια (κανω 45 λεπτα 7 μερες την εβδομάδα).
    Το βαρος μενει σταθερο 51.5 κιλα, χωρις να αγχωνομαι μιας και βλεπω στον καθρεφτη πως δεν έχω λιπώσει. Και το κυριότερο.. δεν πειναωωωωω, χαχαχαχαχα. Απολαμβάνω πολύ ωραία γεύματα, τρώω τα λαχανικά μου, δεν λιγουρεύομαι σαβούρες και όλο αυτό μου δίνει απίστευτη ώθηση και κίνητρο να συνεχίσω.

Δυο φωτο, μια απο το refeed μου και μια απο ενα απο τα γευματα μου - μελιτζάνες με λιωμενο τυρί arla 5%. KOΛΑΣΗ!!!!

ImageUploadedByTapatalk1416333332.596577.jpgImageUploadedByTapatalk1416333359.031817.jpg

Aγαπημένο μου ημερολόγιο να μαι πάλι :)

Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα! Μ'αυτά και μ'αυτά φεύγει και ο Νοέμβριος. Άρα είναι ότι πρέπει να γράψω μια ανασκόπηση του πως πήγε ο πρώτος μήνας μετά τον αγώνα και κατά πόσο πέτυχα τον στόχο που είχα.

Ο μήνας αυτός ήταν μήνας επανόδου. Μετά από μια σκληρή προετοιμασία, η δύναμη στις προπονήσεις είχε μειωθεί. Έτσι λοιπόν, εκμεταλλεύτηκα αυτή την περίοδο στο να δουλέψω από μια άλλη οπτική γωνία τις ασκήσεις. Χωρίς να κυνηγάω τα κιλά, χωρίς να έχω άγχος γενικότερα, στόχος μου ήταν να ανεβάσω τον πήχη στο να κάνω ποιοτικότερες προπονήσεις.
    Δούλευα κάθε άσκηση με ευλάβεια, προσοχή και πειραματισμό. Πειραματιζόμουν με τη στάση του σώματος, συγκεντρωνόμουν περισσότερο, ένιωθα την άσκηση καλύτερα.
    Έτσι, παρόλο που τα κιλά ήταν σαφώς μειωμένα, το μυικό πιάσιμο και η "καταπόνηση" που είχα ήταν μεγάλη. Ήθελα να επιβληθώ εγώ στην άσκηση, να την κανω να δουλέψει όπως εγώ θέλω. Να νιώσω τον μυ, να αισθανθώ οτι αυτό το φορτίο που σηκώνω είμαι ικανη να το στειλω ακριβως εκει που θέλω.
    Αργές επαναλήψεις, χωρις καθολου ορμή, χωρις καθολου εγωισμο στο να παιρνω τους βαρυτερους αλτηρες.
    Οσο περνουσαν οι εβδομαδες, δυναμωνα. Ξεκινουσα με βαρια κιλα και σταδιακα μειωνα, ενω παράλληλα ανέβαζα επαναλήψεις. Καθαρά ενστικτώδη προπόνηση, δεν ακολουθούσα συγκεκριμένο πρόγραμμα (εννοώ όσο αναφορά τις επαναληψεις, τα σετ). Εκανα τοσα σετ οσο εγω ενιωθα πως ηθελε το σωμα. Αν δεν αισθανομουν ικανοποιημενη, απλως συνεχιζα.
    Αυτο το στυλ προπονησης μου αρεσε παρα πολυ. Νιωθω πως εχω αρχισει μετα απο μια δεκαετια να μαθαινω το σωμα μου. Ναι, ΤΩΡΑ μαθαινω το σωμα μου, ΤΩΡΑ αισθανομαι πως κανω ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ προπονήσεις.
    Το bbing μπορεί να παρομοιαστεί με έναν αγώνα αντοχής, όχι ταχύτητας. Και χρειάζεται υπομονή, επιμονή και δουλειά για να φτασεις σε ενα επιπεδο να πεις "οκ, τωρα ΚΑΤΙ αρχιζω να κανω".
    Οτι και να σου πουν, οσο και να διαβασεις, οτι προγραμματα και τεχνικες να εφαρμοσεις, χρειαζεται να ωριμασεις.
    Να ωριμασεις ως προς τον τροπο που κανεις μια ασκηση, να ωριμασεις στο προς τι κιλα θα παρεις να κανεις μια ασκηση. Το να μη γυμναζεσαι "μαθητικα" κανοντας απλως πανω κατω την επαναληψη αφηνοντας τον αλτηρα ή τη μπαρα να κανει δουλεια, αλλα να επιβληθεις σε αυτο.

Σήμερα λοιπον ειχα πόδια, 4φαλα συγκεκριμενα κ γλουτό.
    Ξεκίνησα με σκουώτ και τσεκαρα να δω ποσο εχω δυναμωσει, ξεκινωντας με βαρια κιλα.
    Σετ δεν μετραγα, ουτε επαναληψεις. Περιπου για 25 λεπτα εκανα συνεχως σκουωτ. Μετα μπροστινο σκουωτ, μετα πηγα στο σμιθ για να με αποτελειωσω, κανοντας πιο αργες επαναληψεις "στιβοντας" τον γλουτο. Μετα πρεσσα, εκτασεις 4φαλων και λιγο προσαγωγους στο μηχανημα.

Σκουωτ λοιπον εφτασα τα 70 κιλα και απο κει κ περα μειωνα και παραλληλα εκανα μεχρι αποτυχιας τα σετ.
    Μπροστινο σκουωτ νεο ρεκορ 55 κιλα!! Το front squat το κανω με πληρες ευρος κινησης, αρα ακομα δυσκολοτερο με αυτο το βαρος.

Στην πρεσσα, ημουν ηδη χωμα, αρα μην περιμενετε να ακουσετε κανα τρελο νουμερο. Εβαλα 100κιλα στην αρχη, εβγαλα με το ζορι 4 επαναληψεις. Εβλεπα πως μπορουσα κι αλλες αν ζοριστω, αλλα δεν ενιωθα να δουλευω αυτο που θελω. Ετσι λοιπον, μειωσα τα κιλα, τα πηγα στα 80. Παλι δεν ενιωθα αυτο που ηθελα... Μειωσα στα 60. ΟΠΑ!!! Εδω ειμαστε.. ειπα. Και καπου εδω ηταν που ενιωθα τα κωλομερια και ολο το ποδι να πιανει φωτια σε καθε επαναληψη. Ενα αισθημα που δεν περιγραφεται με τιποτα.

Με απλα λογια, μια υπεροχη προπονηση!!

Τωρα παμε στο αλλο κομματι..
    Σωματικα εχω πιασει το στοχο μου να μην ξεφυγω. Απο την επομενη μερα κι ολας του αγωνα, μπηκα παλι στη διατροφη μου, οπου σταδιακα ανεβαζα τα λαχανικα ωστε να με κρατανε χορτατη. Λιγο λιγο, το σωμα (και το εντερο, οπου παρεπιπτοντως εχω συνδρομο ευερεθιστου εντερου) συνηθισε με αποτελεσμα τωρα να εχω φτασει να τρωω περιπου 3 με 3μιση ΚΙΛΑ βραστων λαχανικων τη μερα χωρις να νιωθω πόνο ή δυσφορία.
    Ναι.. φουσκωνω, λογικο ειναι, αν τρωω 1 κιλο βραστο λαχανο με τα μπαχαρικα μου και τη μουσταρδιτσα μου και το κοτοπουλακι μου, αλλα την επομενη μερα η κοιλια ειναι και παλι φλατ.
    Με τα πολλα λαχανικα, το δερμα μου εχει στρωσει, τα μαλλια γυαλιζουν, τα νυχια εγιναν σαν ξυραφια. Και το καλυτερο; ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩ.
    Ετσι καταφερνω να κραταω χαμηλα το ποσοστο λιπους μου. Εχω καποια σημεια πανω μου που τσεκαρω, πχ χαμηλα στη μεση και κατω απο την κοιλια. Μεχρι στιγμης δεν εχω λιπωσει εκει , αρα παμε καλα.
    Σιγουρα ειναι μερες που κραταω περισσοτερο νερο πανω μου. Αλλες μερες ειμαι τελειως στεγνη (οπως χθες) και ειχα πολυ εντονη γραμμωση.
    Χτες ηταν και η μερα που ειχα refeed!! Απολαυσα λοιπον μποοοολικο υδατανθρακα. Οχι, δεν τρωω σαβουρες, δεν τρωω πιτσες και σοκολατες, ουτε βαφλες, κρεπες, παγωτα.
    Αυτος ειναι ο δικος μου τροπος, ωστε και να κραταω το σωμα μου στο επιπεδο που θελω και παραλληλα να μην πειναω ωστε να ειμαι συνεχως με το μυαλο ποτε να κανω "cheat meal".
    Να ναι καλα και το oat fiber που κανω τις ωραιες πιτσες και τις κρεπες οπου βαζω απο πανω το γλυκακι μου (γιαουρτι με κακαο και πρωτεινη), αισθανομαι λες και δεν μου λειπει απολυτως τιποτα.
    Οταν με το καλο ξαναμπω σε αγωνιστικη προετοιμασια, τοτε αυτα θα φυγουν κ θα ξεκινησω μια καθαρα "bbing " διατροφη με ρυζακι πατατουλα κλπ.

Περισσοτερες λεπτομερειες για τη διατροφη μου, θα γραψω σε αλλο ποστ γιατι απ οτι βλεπω παλι εγραψα σεντονι, χαχαχα.

Το βαρος μου κυμαινεται απο 51.5-51.8 κιλα (περιπου 1 κιλο κατω απο τη μερα του αγωνα). Το βαρος παιζει, αναλογα το ποσα λαχανικα θα χω φαει ή oat fiber. Μικρό το κακό.. απο τη στιγμη που βλεπω στον καθρεφτη πως δεν λιπωνω, ξερω πως αυτες οι αυξομειωσεις ειναι καθαρα λογω κατακρατησης.

Αυτα για την ωρα, θα επανελθω το συντομοτερο!

Καλες προπονησεις σε ολους!!!

Τωρα που ειναι "off season" (που δεν υπαρχει για σενα) παιρνεις κανενα συμπληρωμα?
    Προσφορές Συμπληρωμάτων Διατροφής: Εκπτώσεις MyProtein <== Κλικ Εδώ

"Bodybuilding isn't the thing. It's the thing that gets us to the thing." ~ K.M.

"Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ακολούθων."

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period." ~ Chris Gardner

Όπως το πες Κώστα.. Off season δεν υπάρχει για μένα και πιστεύω δεν πρέπει να υπάρχει για κανέναν.
    Μας έχει μείνει από τους επαγγελματίες bbers. Eμείς όμως δεν είμαστε σαν εκείνους. Και πόσο μάλλον όταν είσαι γυναίκα.
    Για μια γυναίκα θέλει ιδιαίτερη προσοχή μην ξεφύγει σε λίπος. Δεν εννοώ να ναι συνεχώς σε πολύ χαμηλά ποσοστά, αλλά ούτε στο άλλο άκρο. Μπορούμε άνετα να βάλουμε μυς με ισοθερμιδική διατροφή (μη σου πω και με υποθερμιδική).
    Εξαρτάται βέβαια τον σωματότυπο του καθενός.
    Σε μένα είδα πως κρατώντας χαμηλά το λίπος, βάζω περισςότερο μυς. Και λογικό είναι.. Πόσο στρεσσογόνο είναι για το σώμα να το βάζω κάθε μερικούς μήνες στη διαδικαςία να χάνει λίπος το οποιο εβαλα στο όνομα του "όγκου";
    Οι λιπομετρήσεις dexa scan έδειξαν ακριβώς αυτό το πράγμα. Κι αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που τις έκανα, ώστε να δω τελικά, τι δουλεύει πανω μου. Και για μεγάλη μου έκπληξη, διαπίστωσα πως σε περιοδους εξαντλητικής διαιτας και αεροβιας, οχι μονο δεν εχασα μυς, αλλά έβαλα. Βασικα, πετυχα ανασυσταση σωματος. Ανασυσταση με υποθερμιδικη διατροφη και διπλες αεροβιες... Τα συμπεράσματα δικά σας.

Το σώμα κουμαντάρει πολύ καλύτερα το καύσιμο που του δίνω όταν δεν κουβαλάει έξτρα λίπος. Άσε που και ψυχολογικά δεν αισθανόμουν καθόλου ωραια οταν ημουν 5-7 κιλά πάνω από το αγωνιστικό βάρος μου. Τι νοημα εχει να ειμαι οπως θελω μονο για λιγες μερες ενω τον υπολοιπο χρονο όχι; Και πιστευω εχω βρει τη λυση, ωστε και να κραταω τη φορμα μου και παραλληλα να μην πειναω. Γιατι πως να το κανουμε.. το φαγητο ειναι απολαυση. Αλλα το θεμα ειναι να επιλεγεις το φαγητο που σε βοηθαει στο στοχο σου. Και σε μενα, τα λαχανικα ήταν η λύση. Μια διατροφη low grain, low sugar με ενσωματωμενα refeeds.

Και καπου εδω κλεινει η παρενθεση

Σχετικά με τα συμπληρώματα, αυτό το διάστημα ειμαι σε φάση "αποτοξίνωσης". Στην προετοιμαςία μου χρησιμοποίησα αρκετά, κατι που ηταν απαραίτητο. Τωρα το μόνο που παίρνω είναι πρωτεινη. Ουτε καν πολυβιταμινη (με τοσα λαχανικα, οι βιταμινες βγαινουν κι απ τ αφτια )
    Κρεατινη εχω να παρω πανω από 1 χρονο, δεν με πιανει η ατιμη.. Μονο λιγο στην αρχη. Νιτρικα τα θεωρω πεταμενα λεφτα, για μενα το καλυτερο νιτρικο ειναι το μυαλο.
    Απο Δεκεμβρη λεω να ξεκινησω συμπληρωματα καθαρα με στοχο την μυικη υπερτροφια, οταν ερθει η ωρα θα αναφερθω σε αυτα. Για την ωρα ομως δεν παιρνω τιποτα.

Σημερα η μερα ξεκίνησε με αερόβια στο ελλειπτικό. Κάνω με αναποδο πετάλι, βλέπω πως εστιάζει περισςότερο στο γλουτό και ειναι πιο ζόρικο. Πειραματιζομαι με το πως θα βαλω τα πελματα, τη σταση του κορμου, γενικα πειραματιζομαι να βρω τι ειναι αυτο που θα με δυσκολεψει περισσοτερο.

Αεροβια κανω καθημερινα. 7 μερες την εβδομαδα, από 50 λεπτα μετριας εντασης (140-150 παλμους θεωρω πως ειναι μετρια ενταση, παρακατω ειναι "βολτα στο παρκο").
    Δεν πιστευω στην ζωνη καυσης λιπους, πιστευω στο να νιωθω την καρδια μου να δουλευει, να ανεβαινουν οι παλμοι, να ιδρωνω! Οποιος νομιζει πως μπορει να χασει λιπος με 120 παλμους, γελιεται..

Πάλι σεντονι εγραψα; Ε ρε γαμωτο
    Αντε, καλή Κυριακή να έχουμε!!

Στο τσακ προλαβαινω να πω καλο μήνα Σε λιγότερο απο μια ώρα το ημερολόγιο θα δείξει 2 Δεκεμβρίου.

Πέρασε κι αυτός ο χρονος!
    Η εβδομάδα ξεκίνησε με μια ωραια προπόνηση ώμων.
    Ξεκινάω με πλάγιες εκτάσεις με αλτηρες. Το κανω αυτο μιας και ειμαι εντελως ξεκουραστη και γιατι θελω να δωσω εμφαση εκει. Κανω συνηθως ολα τα σετ σε μορφη drop set. Μου αρεσει να παω μεχρι αποτυχιας, μεχρι να μη μπορω αλλο.
    Κανω αρκετες ασκησεις, αρκετα σετ, αρκετες επαναληψεις. Εχω παψει πλεον να μετραω, απλα παω με το πως αισθανομαι.
    Υπερβολη; Ναι. Αλλα ποιος βελτιωθηκε κανοντας τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια (και τα ιδια;) Κανεις.
    Μονο οταν κανεις υπερβαση το σωμα αναγκαζεται να αλλαξει. Αλλιως, τι λογο εχει;

Πολλες φορες υπερεκτιμουμε.
    Υπερεκτιμουμε την ενταση που προπονουμαστε. Υπερεκτιμουμε το ποσο καλη τεχνικη εχουμε. Υπερκετιμουμε το ποσο μοχθουμε για το στοχο που εχουμε βάλει.
    Υπερεκτιμουμε την αεροβια που κανουμε.
    Στην πραγματικοτητα, χρειαζεται και εχουμε τα περιθωρια για πολυ περισσοτερο.
    Φοβομαστε να πιεστουμε, φοβομαστε μη τυχον καταβολιστουμε (καλα εδω γελαμε..).
    Φοβομαστε μη "καψουμε" μυς.
    Ενω στην πραγματικοτητα, αυτο που εχουμε λεγεται τεμπελια.
    Ειναι ζορι να νιωθεις πεινα για να χασεις λιπος, ειναι ζορικο να πρεπει να ψαξεις μεσα σου να βρεις τη δυναμη να κανεις την προπονηση οταν το σωμα δεν βοηθαει επειδη ειναι στη διαιτα.
    Ειναι ζορι να πρεπει να εισαι συνεπης στη διατροφη σου. Να επιβαλεσαι στον εαυτο σου οταν τα κρυα βραδια θες να φας οτι εχει το ψυγειο.
    Ποιος εχει τα κοτσια να ανταπεξελθει σ αυτες τις "δοκιμασιες";
    Αυτος που θα το κανει, θα ειναι και ο νικητης. Αυτος που θα εχει καταφερει να φτασει εκει που θελει, αυτος που οτι βαζει στο μυαλο του, το πετυχαινει.

Το bodybuilding δεν ειναι για ολους. Ειναι γι αυτους που μπορουν να επιβληθουν στον εαυτο τους. Γι αυτους που οχι μονο αγγιζουν, αλλα ξεπερνουν τα ορια τους..

Πολυ το φιλοσοφισα σημερα, χαχα

Καλο βραδυ!!

Senior Bodybuilder Renesis's Avatar

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Στο τσακ προλαβαινω να πω καλο μήνα Σε λιγότερο απο μια ώρα το ημερολόγιο θα δείξει 2 Δεκεμβρίου.

Πέρασε κι αυτός ο χρονος!
    Η εβδομάδα ξεκίνησε με μια ωραια προπόνηση ώμων.
    Ξεκινάω με πλάγιες εκτάσεις με αλτηρες. Το κανω αυτο μιας και ειμαι εντελως ξεκουραστη και γιατι θελω να δωσω εμφαση εκει. Κανω συνηθως ολα τα σετ σε μορφη drop set. Μου αρεσει να παω μεχρι αποτυχιας, μεχρι να μη μπορω αλλο.
    Κανω αρκετες ασκησεις, αρκετα σετ, αρκετες επαναληψεις. Εχω παψει πλεον να μετραω, απλα παω με το πως αισθανομαι.
    Υπερβολη; Ναι. Αλλα ποιος βελτιωθηκε κανοντας τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια (και τα ιδια;) Κανεις.
    Μονο οταν κανεις υπερβαση το σωμα αναγκαζεται να αλλαξει. Αλλιως, τι λογο εχει;

Πολλες φορες υπερεκτιμουμε.
    Υπερεκτιμουμε την ενταση που προπονουμαστε. Υπερεκτιμουμε το ποσο καλη τεχνικη εχουμε. Υπερκετιμουμε το ποσο μοχθουμε για το στοχο που εχουμε βάλει.
    Υπερεκτιμουμε την αεροβια που κανουμε.
    Στην πραγματικοτητα, χρειαζεται και εχουμε τα περιθωρια για πολυ περισσοτερο.
    Φοβομαστε να πιεστουμε, φοβομαστε μη τυχον καταβολιστουμε (καλα εδω γελαμε..).
    Φοβομαστε μη "καψουμε" μυς.
    Ενω στην πραγματικοτητα, αυτο που εχουμε λεγεται τεμπελια.
    Ειναι ζορι να νιωθεις πεινα για να χασεις λιπος, ειναι ζορικο να πρεπει να ψαξεις μεσα σου να βρεις τη δυναμη να κανεις την προπονηση οταν το σωμα δεν βοηθαει επειδη ειναι στη διαιτα.
    Ειναι ζορι να πρεπει να εισαι συνεπης στη διατροφη σου. Να επιβαλεσαι στον εαυτο σου οταν τα κρυα βραδια θες να φας οτι εχει το ψυγειο.
    Ποιος εχει τα κοτσια να ανταπεξελθει σ αυτες τις "δοκιμασιες";
    Αυτος που θα το κανει, θα ειναι και ο νικητης. Αυτος που θα εχει καταφερει να φτασει εκει που θελει, αυτος που οτι βαζει στο μυαλο του, το πετυχαινει.

Το bodybuilding δεν ειναι για ολους. Ειναι γι αυτους που μπορουν να επιβληθουν στον εαυτο τους. Γι αυτους που οχι μονο αγγιζουν, αλλα ξεπερνουν τα ορια τους..

Πολυ το φιλοσοφισα σημερα, χαχα

Καλο βραδυ!!

Αχ βρε Ειρήνη μου,τι ωραία που τα λες πάντα, τα ποστ σου είναι χαστούκες μέσα στη μούρη ΦΛΑΠΑ ΦΛΟΥΠΑ σκαμπίλια κ κλωτσίδια!!!Οι χαστούκες είναι πολύ χρήσιμες για να μν επαναπαυόμαστε ποτέ,συνέχισε να μας δέρνεις αλύπητα μπας κ ξυπνήσουμε!!!!!Καλό βράδυ καλή ξεκούραση!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

Page 7 of 68 FirstFirst ... 345678910111757 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)