Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 70 of 70 FirstFirst ... 20606667686970
Results 2,071 to 2,100 of 2100
    Forum Team Kardoula's Avatar

Quote Originally Posted by babisvaleris View Post
    Ωραιο το κακαο στο γιαουρτακι.

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μόνο ωραίο; Είναι σαν να τρως μους. Και τώρα που καλοκαιριάζει, το βάζω λίγο κατάψυξη και γίνεται σαν παγωτό!!

Σήμερα το πρόγραμμα είχε μόνο 30 λεπτά αερόβια (την έκανα στο ελλειπτικό)

Η διατροφή ίδια.

Ο Δρόμος Προς Την Αποκατάσταση

Αγαπημένο μου ημερολόγιο,

λένε πως όσα φέρνει η ώρα δεν φέρνει ο χρόνος. Κι εκεί που ήμουν σε αγωνιστική προετοιμασία για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τον Οκτώβριο, φουλ χαρούμενη και εστιασμένη στο στόχο, έγινε κάτι αναπάντεχο και δυσάρεστο.

Έπαθα ένα σοβαρό ατύχημα με αποτέλεσμα εξάρθρημα ακρωμιοκλειδικής άρθρωσης 3ου βαθμού. Έπεσα από το ηλεκτρικό μου πατίνι βρίσκοντας μια ωραιότατη λακκούβα (έχοντας ήδη στο ενεργητικό μου 3000χλμ με αυτό), στηρίχτηκα στον ώμο με αποτέλεσμα να σπάσουν οι σύνδεσμοι κλειδας με ωμοπλάτης και η κλείδα να είναι στον αέρα. Δεν έπαθα απολύτως τίποτε άλλο, ούτε μια γρατζουνιά, ούτε σπάσιμο , το παραμικρό.

Ο χειρούργος ορθοπαιδικός που με είδε, μου είπε πως επειδή είμαι αθλήτρια και νέα σε ηλικία, πρέπει να γίνει χειουργική αποκατάσταση.
    Και έτσι έγινε. Χειιρουργήθηκα, η επέμβαση κράτησε περίπου 2.5 ώρες, παρέμεινα στο νοσοκομείο για 2 μέρες και μετά επέστρεψα σπίτι. Σε μια βδομάδα θα βγάλω και τα ράμματα και από κει και πέρα ξεκινά ο στόχος μου να επανέλθει το χέρι μου όσο γίνεται καλύτερα στην πρώτη του κατάσταση (ξέρω δεν γίνεται 100% αλλά θα προσπαθήσω για το καλύτερο).

Όλο αυτό, με πείσμωσε και στόχος μου είναι να επανέλθω εκεί που ήμουν. Ξέρω 100% όπως πριν δεν θα είμαι, αλλά θα μπορώ να κάνω τις προπονήσεις μου. Και φυσικά θα κατέβω στους επόμενους αγώνες τον Μάιο! Για μένα αυτό είναι το μεγάλο στοίχημα.
    Από τη φύση μου είμαι άτομο που έχω πείσμα. Πολύ μεγάλο πείσμα. Και θέληση. Όπως και θετική σκέψη (αν και τρομερά φοβιτσιάρα όταν μου είπαν για χειρουργείο, η ψυχή μου ξέρει πως το αντιμετώπισα) αλλά έπρεπε να γίνει και έγινε!!

Στο λογκ μου θα γράφω όλο αυτό το ταξίδι προς την αποκατάσταση. Τη μια βδομάδα που είμαι σπίτι δεν έκανα απολύτως καμία δραστηριότητα. Η διατροφή μου όμως παρέμεινε ακριβώς και με στρατιωτική πειθαρχία! Δεν παρέκκλινα καθόλου! Κι αυτό είνα που με βοηθάει πολύ ψυχολογικά τώρα που δεν μπορώ ακόμα να κάνω προπόνηση.

Είναι πολύ σημαντικό σε τέτοιες καταστάσεις να μην αφήνουμε τη διατροφή μας. Από αύριο θα κάνω πολύ ελαφριά προπόνηση με το υπόλοιπο σώμα, όπως επίσης και αερόβια. Όλα ήπια, με σωστό χειρισμό.

Συνεχίζω λοιπόν δυναμικά, με προσοχή και όλα θα πάνε καλά!

Να είστε όλοι γεροί, δυνατοί και να προσέχετε!
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Kardoula; 19-08-22 at 21:36.

Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar

Εύχομαι περαστικά Ειρήνη και γρήγορα να επανέλθεις στους κανονικούς σου ρυθμούς και μακάρι στο 100% της πρότερης κατάστασης.
    Rome wasn't built in a day

Pumping Iron salva_'s Avatar

Περαστικά βρε ειρήνη γρήγορη ανάρρωση σου εύχομαι!!
    Μιας και κινούμαι και με ηλ πατίνι και με ηλ ποδήλατο βλέπω και βιώνω καθημερινά τους κινδύνους του δρόμου δυστυχώς δεν υπάρχουν υποδομές καλά καλά για τα 4τροχα οχήματα. πόσο μάλλον για 2 τροχα με 8 -10 ιντσες ροδες..
    NO EXCUSES

Advanced Bodybuilder

Περαστικά Ειρήνη!!! Καλή επάνοδο στους στόχους σου!!!

Βρες αυτές τις στιγμές ως ευκαιρία ξεκούρασης. Δεν θα σε βλάψει μια μικρή αποχή τελείως από την προπόνηση.

Υ.γ. Τι μόδα και αυτή με τα ηλεκτρικά πατίνια; Τα θεωρώ επικίνδυνα λόγω της περισσότερης δυσκολίας τους στην ισορροπία στην όρθια στάση. Το ακόμα χειρότερο είναι ότι βλέπω πολλά πιτσιρίκια με τέτοια πατίνια και να τα καβαλάνε δύο άτομα πάνω. Εκεί που παλιά περπάταγαμε για να πάμε την βόλτα μας ή να ψωνίσουμε κάτι κ.λπ. τώρα βλέπεις ότι έχουν αντικαταστήσει τα πόδια τους τα πατίνια με αποτέλεσμα ολοένα όσο αυξάνεται η τεχνολογία οι κινήσεις μας να γίνονται όλο ένα και πιο λίγες. Παίρνει τα πάνω της η τεχνολογία και τα κάτω της ο άνθρωπος.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! <3

Berlyn προπονήσεις φυσικά και θα κάνω, αλλά θα είναι προσαρμοσμένες, εξάλλου έχω και το οκ από τον γιατρό μου τον οποιο έχω ενημερώσει τι ακριβώς κάνω.

Όσο για τα πατίνια, θα παρακαλέσω όχι σχολιασμούς στο λογκ μου. Όπου αλλού, αλλά όχι εδώ.
    Το πατίνι μια χαρά είναι, η χώρα μας δεν διαθέτει τις κατάλληλες υποδομές.

Θα επανέλθω το βράδυ με καταγραφή διατροφής και προπόνησης!

Σάββατο 20 Αυγούστου

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που έκανα προπόνηση μετά από αποχή περίπου 15 ημερών.
    Πάρα πολύ λάιτ, δούλεψα πόδια, με ασκήσεις με το σωματικό βάρος και με λάστιχα. Όλα με πολύ προσοχή. Πόνεσε η ψυχή μου που έβλεπα τους αλτήρες και τις μπάρες και δεν μπορούσα να φορτώσω να κάνω , αλλά πρέπει να κάνω υπομονή και θα έρθει κι αυτή η στιγμή.

Ασκησιολόγιο

Σκουώτ με το σωματικό βάρος 4 χ 12
    Περπατητές προβολές 4 χ 15 βηματισμούς
    Πλάγια περπατητά καθίσματα με λάστιχο 4 χ 15 βηματισμούς
    Step ups 3 σετ χ 10

Αερόβια
    20 λεπτά διάδρομο

Το βάρος μου είναι 56.7 και η διατροφή μου αυτό το διάστημα αποτελείται από τα εξής μάκρος
    130γρ πρωτεΐνη
    160γρ υδατάνθρακα
    55γρ λιπαρά

Πιο συγκεκριμένα, τα γεύματα μου έχουν ως εξής

Πρωινό

2 αβγά
    40γρ instant oats

Γεύμα 2

200γρ στραγγιστό γιαούρτι Νουνού 1.5%
    10γρ κακάο
    40γρ instant oats
    7gr φυστικοβούτυρο

Γεύμα 3

70γρ κοτόπουλο στήθος
    60γρ ωμή ζύγιση μπασμάτι ή γιασμίν
    1κγ ελαιόλαδο

Γεύμα 4

20γρ πρωτεΐνη βοδινή ή whey
    40γρ ρυζογκοφρέτες
    50γρ μπανάνα
    10γρ φυστικοβούτυρο

Γεύμα 5

2 αβγά
    μια μικρή σαλάτα
    1κγ ελαιόλαδο

Γεύμα 6

20γρ total protein (της Myprotein)
    7gr φυστικοβούτυρο

I'll be back!!!

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Σάββατο 20 Αυγούστου

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που έκανα προπόνηση μετά από αποχή περίπου 15 ημερών.
    Πάρα πολύ λάιτ, δούλεψα πόδια, με ασκήσεις με το σωματικό βάρος και με λάστιχα. Όλα με πολύ προσοχή. Πόνεσε η ψυχή μου που έβλεπα τους αλτήρες και τις μπάρες και δεν μπορούσα να φορτώσω να κάνω , αλλά πρέπει να κάνω υπομονή και θα έρθει κι αυτή η στιγμή.

Ασκησιολόγιο

Σκουώτ με το σωματικό βάρος 4 χ 12
    Περπατητές προβολές 4 χ 15 βηματισμούς
    Πλάγια περπατητά καθίσματα με λάστιχο 4 χ 15 βηματισμούς
    Step ups 3 σετ χ 10

Αερόβια
    20 λεπτά διάδρομο

Το βάρος μου είναι 56.7 και η διατροφή μου αυτό το διάστημα αποτελείται από τα εξής μάκρος
    130γρ πρωτεΐνη
    160γρ υδατάνθρακα
    55γρ λιπαρά

Πιο συγκεκριμένα, τα γεύματα μου έχουν ως εξής

Πρωινό

2 αβγά
    40γρ instant oats

Γεύμα 2

10γρ κακάο
    40γρ instant oats
    7gr φυστικοβούτυρο

Γεύμα 3

70γρ κοτόπουλο στήθος
    1κγ ελαιόλαδο

Γεύμα 4

20γρ πρωτεΐνη βοδινή ή whey
    40γρ ρυζογκοφρέτες
    50γρ μπανάνα
    10γρ φυστικοβούτυρο

Γεύμα 5

2 αβγά
    μια μικρή σαλάτα
    1κγ ελαιόλαδο

Γεύμα 6

7gr φυστικοβούτυρο

I'll be back!!!

καλησπέρα και εύχομαι περαστικά και ταχεία ανάρρωση !

Πολυ καθαρή η διατροφή σου, αν και δεν περίμενα και τίποτα λιγότερο, απ όσο σ έχει πάρει το μάτι μου και σε φωτό εδώ ή σε αγώνες, στους λιγοστούς μήνες που ασχολούμαι με τα βάρη.
    Εχω μια ερώτηση, αλλά το ρωτάω γιατί ειλικρινά δεν ξέρω (μη φανεί επικριτικό ή ο,τι άλλο). Γιατί στο γεύμα 6 μπαίνει συμπλήρωμα και όχι γιαούρτι ή cottage πχ;
    Καλα εκτός, αν δεν είναι, λόγω κούρασης ή επειδή δεν είχες/πρόλαβες. Θέλω να πω κι εγώ βάζω σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

Και κάτι λίγο ασχετο.. έχω ακούσει πως τα λιπαρά παίζουν από 45-60 συνήθως, σ εμας τις γυναίκες, και αν ο στόχος είναι σε ένα σχετικά στεγνό σώμα (βέβαια είναι και υποκειμενικό αυτό). Εγώ τα είχα τόσο καιρό τα λιπαρά πιο πάνω, αλλά σκέφτομαι να κάνω προσαρμογή (χωρίς να ρίξω άλλο θερμίδες) και να τα πάω κάπου 47-52 , ανάλογα τις ημέρες. Βλέποντας τα δικά σου που είναι 55, άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες μήπως είναι υπερβολή να τα κατεβάσω τόσο που σκεφτόμουν (θα ανέβαζα αντίστοιχα λίγο υδατάνθρακα)

Ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά!! <3

Εχω μια ερώτηση, αλλά το ρωτάω γιατί ειλικρινά δεν ξέρω (μη φανεί επικριτικό ή ο,τι άλλο). Γιατί στο γεύμα 6 μπαίνει συμπλήρωμα και όχι γιαούρτι ή cottage πχ;
    Καλα εκτός, αν δεν είναι, λόγω κούρασης ή επειδή δεν είχες/πρόλαβες. Θέλω να πω κι εγώ βάζω σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

Επειδή έχω πολλά αποθέματα πρωτεΐνης, το κάνω κυρίως για οικονομικούς λόγους γι αυτό και προτιμώ στο μεταπροπονητικο να βάζω την βοδινή, μην έχω συνέχεια whey.

Και κάτι λίγο ασχετο.. έχω ακούσει πως τα λιπαρά παίζουν από 45-60 συνήθως, σ εμας τις γυναίκες, και αν ο στόχος είναι σε ένα σχετικά στεγνό σώμα (βέβαια είναι και υποκειμενικό αυτό). Εγώ τα είχα τόσο καιρό τα λιπαρά πιο πάνω, αλλά σκέφτομαι να κάνω προσαρμογή (χωρίς να ρίξω άλλο θερμίδες) και να τα πάω κάπου 47-52 , ανάλογα τις ημέρες. Βλέποντας τα δικά σου που είναι 55, άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες μήπως είναι υπερβολή να τα κατεβάσω τόσο που σκεφτόμουν (θα ανέβαζα αντίστοιχα λίγο υδατάνθρακα)
    Kράτα τα λιπαρά σου σε αυτό το εύρος, εκει μέχρι 55-60, σε μας τις γυναίκες παίζουν μεγάλο ρόλο στα ορμονικά.
    Το αν έχει κάποιος στεγνό σώμα δεν εξαρτάται από τα ποσοστά λιπαρών αλλά με το θερμιδικό έλλειμα αλλά και το τι δουλεύει καλύτερα σε αυτόν.

Kυριακή 21 Αυγούστου

Σήμερα έκανα ελαφριά κάποιες ασκήσεις για άνω κορμό

Συγκεκριμένα

Άσκηαη 1
    Πιέσεις στήθους με αλτήρα με το ένα χέρι ξαπλωμένη στο δάπεδο (για να απομονώσω το πονεμένο χέρι)
    3 χ 12

Άσκηση 2
    Πιέσεις ώμου καθιστή στον πάγκο

3 χ 12

Άσκηση 3
    Κάμψεις δικεφάλου με αλτήρα καθιστή στον πάγκο

4 χ 10

Άσκηση 4
    Χαμηλή κωπηλατική με μονή λαβή

4 χ 12

Αερόβια
    20 λεπτά διάδρομος

Διατροφή

Πρωινό

2 αβγά
    40γρ instant oats

Γεύμα 2

10γρ κακάο
    40γρ instant oats
    7gr φυστικοβούτυρο

Γεύμα 3

70γρ άπαχο μοσχάρι κιμάς
    1κγ ελαιόλαδο

Γεύμα 4

20γρ πρωτεΐνη βοδινή
    40γρ ρυζογκοφρέτες
    50γρ μπανάνα
    10γρ φυστικοβούτυρο

Γεύμα 5

1 αβγό
    50γρ κιμάς μοσχαρίσιος άπαχος (είχε περισσέψει και αντικατέστησα το 2ο αβγό με αυτό)
    ντομάτα
    1κγ ελαιόλαδο

Γεύμα 6

7gr φυστικοβούτυρο

Kαλή εβδομάδα σε όλους!

Δευτέρα 22 Αυγούστου

Σήμερα πήγα πάλι στο νοσοκομείο για αλλαγή γάζας και επανεξέταση. Τώρα πάλι την Πέμπτη για να βγάλω τα ράμματα επιτέλους.
    Προπόνηση δεν έκανα γιατί ήμουν στο πόδι και κουρασμένη με έντονη υπνηλία. Ξύπνησα νωρίτερα να ετοιμάσω τα γεύματα μου (το 2ο και το 3ο πήρα μαζί).

Διατροφή

Πρωινό

2 αβγά
    40γρ instant oats myprotein

Γεύμα 2

10γρ κακάο
    40γρ instant oats
    7gr φυστικοβούτυρο

Γεύμα 3

70γρ κοτόπουλο στήθος
    1κγ ελαιόλαδο

Γεύμα 4

20γρ πρωτεΐνη βοδινή myprotein ή impact whey blend
    40γρ ρυζογκοφρέτες
    50γρ μπανάνα
    10γρ φυστικοβούτυρο

Γεύμα 5

2 αβγά
    ντομάτα
    1κγ ελαιόλαδο

Γεύμα 6

7gr φυστικοβούτυρο

Τρίτη 23 Αυγούστου

Σήμερα ήταν μια ιδιαίτερη μέρα για μένα. Ήταν η πρώτη προπόνηση ποδιών μετά το ατύχημα, που χρησιμοποίησα βάρη και το ένιωσα και το ευχαριστήθηκα.
    Δεν υπερβάλλω, μου ήρθαν δάκρυα στα μάτια. Γιατί θυμήθηκα το πως έκανα προπονήσεις πριν, τους 20κιλους δίσκους που σήκωνα για να φορτώσω τη μπάρα για γέφυρα γλουτών και που τώρα δεν μπορώ. Αλλά μπόρεσα και έκανα μια αξιοπρεπή προπόνηση, καλύτερη από την προηγούμενη που ήταν μόνο με λάστιχα και το σωματικό βάρος. Κι αυτό μου δώσε δύναμη πως πολύ σύντομα θα είμαι όπως πριν!

Ασκησιολόγιο

Σούμο σκουώτ με αλτήρα

5 σετ χ 10-12 επαναλήψεις

Εκτάσεις τετρακέφαλων με αλτήρα

3 χ 15

Κάμψεις μηριαίων καθιστή

4 χ 15

Ρουμάνικες άρσεις με αλτήρα

3 χ 12

Διατροφή
    Ακριβώς η ίδια με παραπάνω, μόνο που σήμερα δεν έφαγα σαλάτα γιατί με πείραξαν τα σποράκια από τη ντομάτα που έτρωγα τις τελευταίες μέρες και θέλω να ηρεμήσει λίγο το έντερο.

Μην πικραίνεσαι, δοκιμασία είναι και θα περάσει! Συγχαρητήρια για το σθένος, το πείσμα και την αποφασιστικοτητα!

Βήμα βήμα και θα φτάσεις κι εκεί κι ακόμη παραπέρα (και νομίζω όσοι έχουμε τύχει να δουμε λίγο από την πορεία σου, δεν αμφιβάλλουμε)!
    Με το καλό, να είμαστε εδώ και να μοιραστούμε την χαρά!! < 3

Quote Originally Posted by Μεριαμον View Post
    Μην πικραίνεσαι, δοκιμασία είναι και θα περάσει! Συγχαρητήρια για το σθένος, το πείσμα και την αποφασιστικοτητα!
    Quote Originally Posted by Butterflybee View Post
    Βήμα βήμα και θα φτάσεις κι εκεί κι ακόμη παραπέρα (και νομίζω όσοι έχουμε τύχει να δουμε λίγο από την πορεία σου, δεν αμφιβάλλουμε)!
    Με το καλό, να είμαστε εδώ και να μοιραστούμε την χαρά!! < 3

Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο!

Όταν έπαθα το ατύχημα ένιωθα μεγάλη απογοήτευση. Γκρεμίστηκε το είναι μου. Ειδικά μέχρι να μάθω τι ακριβώς έχω. Εκεί περνάνε τα πάντα από το μυαλό σου. Και φυσικά πάει πάντα στο χειρότερο.
    Μέσα στην ατυχία μου όμως στάθηκα τυχερή. Η άρθρωση του ώμου δεν έπαθε τίποτα. Θα μπορούσα να χα σπασίματα κλπ.

Χτες έβγαλα τα ράμματα. Και η χαρά μου ήταν τόσο μεγάλη όταν είδα πως η τομή ήταν απλώς μια λεπτή γραμμή. Πιο μεγάλα σημάδια έχω από τις γρατζουνιές των γατιών μου
    Όλα θα πάνε καλά, συνεχίζω δυναμικά και αισιόδοξα!
    Πρέπει να βρίσκουμε τη δύναμη και να γινόμαστε σκληροί σε τέτοιες καταστάσεις. Να βλέπουμε τα πράγματα από τη θετική πλευρά όσο γίνεται.

Ένα μίνι update για την Πέμπτη.

Έκανα προπόνηση άνω κορμού

Επίσης είχα μείωση στο βάρος μου, έπεσα στα 55.9 κιλά.

Ασκησιολόγιο

Πιέσεις στήθους με αλτήρα με το ένα χέρι

Έλξεις τροχαλίας με το ένα χέρι

Πιέσεις ώμων με αλτήρα (με το ένα χέρι.. μη τα λέω συνέχεια...)

Κάμψεις δικεφάλου με αλτήρα

Εκτάσεις τρικέφαλου στην τροχαλία

όλα από 3-4 σετ των 12-15 επαναλήψεων

Σήμερα έκανα ελαφριά προπόνηση ποδιών , περρισσότερο σαν δοκιμή για να τσεκάρω κάποιες ασκήσεις.

Ασκησιολόγιο

Σκουώτ με αλτήρα

Γέφυρα γλουτών χωρίς βάρος

Γέφυρα γλουτών με ένα πόδι εναλλαξ

Διατροφή ίδια κι απαράλλακτη.

Junior Bodybuilder DORA83's Avatar

Περαστικα και απο εμενα και συγχαρητηρια που δεν το παρατας. Με πεισμα και υπομονη θα ξεπερασεις και αυτο το εμποδιο και θα ξαναγυνεις πιο δυνατη και απο πριν.

Quote Originally Posted by DORA83 View Post
    Περαστικα και απο εμενα και συγχαρητηρια που δεν το παρατας. Με πεισμα και υπομονη θα ξεπερασεις και αυτο το εμποδιο και θα ξαναγυνεις πιο δυνατη και απο πριν.
    Ευχαριστώ πολύ Δώρα!

Τo bodybuilding είναι κάτι σημαντικό για μένα. Μου έχει δώσει δύναμη όταν τη χρειαζόμουν, με έμαθε να βάζω στόχδυς, να μη τα παρατάω. Είναι κάτι πολύ περισσότερο από το να σηκώνεις απλώς βάρη ή να τρως κοτόπουλο με ρύζι. Είναι φιλοσοφία ζωής. Αν για λόγους ανωτέρας βίας βγω εκτός προγράμματος, νιώθω σαν ψάρι έξω από το νερό. Έχω συνηθίσει να τρώω τα γευματά μου, να τα ζυγίζω, να κάνω τις προπονήσεις μου, όλα αυτά είναι μέρος της καθημερινότητας μου.

Λοιπόν, πάμε στο τι έκανα χτες.
    Καταρχήν το βάρος μου μειώθηκε λίγο ακόμα. Με την περίοδο, είχα κατακράτηση και εφτάσα στα 56.1 και σήμερα έπεσα στα 55.5 (από 55.8 προ περιόδου).
    Το βλέπω πως έχω χάσει λίπος, θέλω να πιστεύω όχι πολύ μυική μάζα.

Χτες έκανα προπόνηση πόδια.

Ασκησιολόγιο

Σούμο σκουώτ με αλτήρα

5 χ 12

5 χ 15

4 χ 10

Απαγωγοί με λάστιχο

3 σετ χ 20

Σήμερα έκανα πλάτη/δικέφαλα

Ασκησιολόγιο

Έλξεις τροχαλίας με μονή λαβή

4 χ 12

Όρθια κωπηλατική στον τροχαλία

4 χ 10-12

Κωπηλατική αλτήρα

4 χ 10

Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης

4 χ 12

Κάμψεις όρθια στην τροχαλία

4 χ 12-15

Αερόβια 20 λεπτά διάδρομος

Διατροφή ίδια, δεν έχω αλλάξει κάτι.

Junior Bodybuilder DORA83's Avatar

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ευχαριστώ πολύ Δώρα!

Τo bodybuilding είναι κάτι σημαντικό για μένα. Μου έχει δώσει δύναμη όταν τη χρειαζόμουν, με έμαθε να βάζω στόχδυς, να μη τα παρατάω. Είναι κάτι πολύ περισσότερο από το να σηκώνεις απλώς βάρη ή να τρως κοτόπουλο με ρύζι. Είναι φιλοσοφία ζωής. Αν για λόγους ανωτέρας βίας βγω εκτός προγράμματος, νιώθω σαν ψάρι έξω από το νερό. Έχω συνηθίσει να τρώω τα γευματά μου, να τα ζυγίζω, να κάνω τις προπονήσεις μου, όλα αυτά είναι μέρος της καθημερινότητας μου.
    Αυτο το καταλαβαίνω απολυτα, το να κανεις βαρη γίνεται σαν μερος της προσωπικότητας σου. Και εγω οταν δεν μπορω να κανω γυμναστικη για καποιο λογο ειμαι σαν αρκουδα με πονόδοντο. Καλη δύναμη, και καλο προοδο να εχεις.

Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar

Καλησπέρα και απο μένα και περαστικά σου βρε ειρήνη εγώ λίγο με τις διακοπές κλπ τώρα το πήρα μυρωδιά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και μπράβο σου που δεν το βάζεις κάτω (έτσι έκανα και εγώ πέρσι) τσουκου τσουκου λίγο λίγο θα γίνεσαι ολοένα και καλύτερη.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

Quote Originally Posted by DORA83 View Post
    Αυτο το καταλαβαίνω απολυτα, το να κανεις βαρη γίνεται σαν μερος της προσωπικότητας σου. Και εγω οταν δεν μπορω να κανω γυμναστικη για καποιο λογο ειμαι σαν αρκουδα με πονόδοντο. Καλη δύναμη, και καλο προοδο να εχεις.
    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Καλησπέρα και απο μένα και περαστικά σου βρε ειρήνη εγώ λίγο με τις διακοπές κλπ τώρα το πήρα μυρωδιά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και μπράβο σου που δεν το βάζεις κάτω (έτσι έκανα και εγώ πέρσι) τσουκου τσουκου λίγο λίγο θα γίνεσαι ολοένα και καλύτερη.

Αν και καθυστερημένα, σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!

Ένα mini update : Έχω ξεκινήσει από την Τρίτη φυσιοθεραπείες. Τα πάω εξαιρετικά, ήδη από την 4η κατάφερα να ανακτήσω το εύρος κίνησης στο χέρι μου και να το σηκώνω πάνω ψηλά. Ο φυσιοθεραπευτής μου είπε πως η φυσική μου κατάσταση έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο να έχω πιο γρήγορη αποκατάσταση.

Προπονήσεις κάνω όλο το σώμα εκτός του αριστερού χεριού. Διατροφή κανονικά με ευλάβεια και πειθαρχία.

Θα επανέλθω για αναλυτικότερη καταγραφή

Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου

Πάει κι αυτός ο μήνας σιγά σιγά. Οι φυσιοθεραπείες συνεχίζονται. Πάνε ανέλπιστα καλά. Το χέρι μου έχει ανακτήσει σε φυσιολογικά επίπεδα το εύρος κίνησης , πάνω, πίσω απο το σώμα, πλάι (εδώ λίγο θέλει δουλείτσα ). Τα βάρη τόσα χρόνια μόνο καλό μου έκαναν και θα έχω αναρρώσει πολύ πιο σύντομα!!
    Όταν ο φυσιοθεραπευτής με έβαλε να κάνω άσκηση πλάγιες εκτάσεις ώμων και ανοίγματα στήθους , σχεδόν δάκρυσα από συγκίνηση . Το να βλέπεις το χέρι που πριν 1.5 μιηνα ήταν εκτός λειτουργίας , να έχεις κάνει ολόκληρη εγχείρηση, να σου έχουν αντικαταστήσει τους τένοντες με ράμματα, λες οκ θα μου πάρει καιρό να το ξανασηκώσω.

Οι προπονήσεις συνεχίζουνται κανονικά (σχεδόν κανονικά δηλαδή, για το υπόλοιπο σώμα).

Προπόνηση Στήθος ώμοι τρικέφαλα

Ασκησιολόγιο

Πιέσεις στήθους με αλτήρα σε ίσιο πάγκο

5 χ 12

Ανοίγματα στήθους με αλτήρα σε ίσιο πάγκο

4 χ 15

Πιέσεις ώμων με αλτήρα στον πάγκο

4 χ 10

Πλάγιες εκτάσεις ώμου σούπερ σετ με εκτάσεις σκυφτή

4 χ 12

εκτάσεις τρικέφαλου με αλτήρα σε ίσιο πάγκο

5 χ 10

Εκτάσεις τρικέφαλου στην τροχαλία σούπερ σετ με εκτάσεις σκλάβου

3 χ 12

Δευτέρα 10 Οκτωβρίου

Σήμερα έκλεισα 2 μήνες από τη μέρα που έκανα την εγχείρηση. Και ποιος να μου το έλεγε πως σε τόσο σύντομο διάστημα θα έκανα την πρώτη μου προπόνηση χρησιμοποιώντας και τα 2 χέρια . Εννοείται βέβαια πως δεν το χρησιμοποιώ για να σηκώνω το ίδιο βάρος με πριν, ακόμα έχω δρόμο. Αλλά μπορώ και κάνω αξιοπρεπείς προπονήσεις πάντα βέβαια με προσοχή.

Σημερινή προπόνηση πόδια ( με έμφαση σε 4φαλα/γλουτό)

Ασκησιολόγιο

Goblet squat

5 set χ 12-15 επαναλήψεις

σίσσυ σκουώτ
    (έκανα πατέντα με χοντρό λάστιχο περασμένο στα κάγκελα του μπαλκονιού και ήταν ΦΟΒΕΡΟ!!!! Θα το βγάλω σίγουρα βίντεο την επόμενη φορά!!)
    4 σετ χ 15

4 σετ χ 20

Pull through
    4 x 15

kick backs στην τροχαλία

3 χ 15

Τρίτη 15 Νοεμβρίου

Καλησπέρα σε όλους! Επιστροφή στο ημερολόγιο μου, με αρκετά πράγματα που έχω να γράψω!

Update του τραυματισμού

Στην επανεξέταση που έγινε στο νοσοκομείο, η ακτινογραφία έδειξε πως όλα είναι κομπλέ!
    Ο γιατρός μου έδωσε το οκ να κάνω κανονικά τις προπονήσεις μου (με προσοχή, στα όρια του πόνου) και τις ασκήσεις του φυσικοθεραπευτή .
    Μου είπε να αποφύγω στρατιωτικές πιέσεις για την ώρα. Πιέσεις ωμών όταν κλείσω 6μηνο μετά την εγχείρηση. Για όσους δεν είχαν διαβάσει το λόγκ μου, είχα ένα σοβαρό ατύχημα και έπαθα εξάρθρημα ακρωμιοκλειδικής άρθρωσης.

Ο ώμος ακόμα είναι ατροφικός αλλά έχει βελτιωθεί πολύ! Όσο θα επουλώνεται το τραύμα τόσο θα επανέρχεται. Το σίγουρο είναι πως θα γίνει όπως πριν. Ευτυχώς απέφυγα τα χειρότερα και μέσα στην ατυχία μου ήμουν τυχερή και δεν έβγαλα κανέναν ώμο...

Update για αγωνιστικά πλάνα

Mε το ατύχημα ακυρώθηκε η προετοιμασία που έκανα για τους αγώνες του Οκτωβρίου.
    Μετά από πολύ σκέψη, έχω αποφασίσει να αλλάξω κατηγορία, μιας και σε αυτή που κατέβαινα τόσα χρόνια τα κριτίρια έχουν αλλάξει.
    Τα σώματα είναι πολύ πιο μυώδη, σκληρά, κάτι που δεν μπορώ να πιάσω χωρίς φουλ χημική υποστήριξη. Η κατηγορία έχει ξεφύγει και να πω την αλήθεια δεν μου αρέσει αισθητικά όπως πριν.

Γι αυτό από εδώ και πέρα προετοιμάζομαι για κατηγορία bikini (που είναι όπως ήταν το figure πριν μερικά χρόνια..) και να προετοιμαστώ για εξωτερική σε αγώνες της NPC.
    Προέκυψε όμως μια μετακόμιση που πρέπει να αναγκαστώ να κάνω μέχρι την άνοιξη. Αυτό σημαίνει πως θα περιμένω μέχρι να βρω τους ρυθμούς μου για να μπορέσω να κάνω σωστή προετοιμασία.
    Αυτό από τη μία είναι καλό, γιατί θα έχω περισσότερο χρόνο. Για μένα η κατηγορία αυτή είναι κάτι καινούργιο και θέλει πολύ εξάσκηση, αλλαγή στον τρόπο προπόνησης, φουλ ποζάρισμα, άλλο στυλ μαγιό και γενικά άλλη φιλοσοφία.
    Το θεωρώ σαν μια πρόκληση και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!!

Για την ώρα συνεχίζω τις προπονήσεις σπίτι , ευελπιστώ όταν μετακομίσω να επιστρέψω στο σιδεράδικο που πήγαινα.
    Οι προπονήσεις μου πλέον έχουν έμφαση στην εκγύμναση γλουτού, άρα παίζω πόδια 3 φορές την εβδομάδα και 2 φορές άνω κορμό.

Διατροφικά είμαι σχεδόν σε θερμίδες συντήρησης, 1900. Το βάρος μου κυμαίνεται από 55 μέχρι 55.4
    Το αγωνιστικό μου βάρος λογικά πρέπει να είναι -5 κιλά αν και αυτό είναι σχετικό.

Αυτά τα λίγα ως μια ενημέρωση του λογκ μου, θα γράψω το πως συνεχίζω καθώς για μένα ξεκινάει μια νέα σελίδα με την αλλαγή κατηγορίας!

I'll be back!!!
    Last edited by Kardoula; 15-11-22 at 13:33.

Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar

Μπράβο Ειρήνη καλή επάνοδο γερή και δυνατή μακάρι να περάσει ο πόνος σύντομα και καλή επιτυχία στους νέους σου στόχους στην νέα κατηγορία.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο!

Ο πόνος στο χέρι μπορώ να πω είναι λιγότερος σε σχέση με πριν. Μου δίνει σουβλιές ανά διαστήματα, ειδικά όταν αλλάζει ο καιρός.
    Αυτό που με είχε ρίξε ήταν όταν δεν μπορούσα να σηκώσω το χέρι μου μέχρι πάνω. Ένιωθα λες και μου είχες ένα βάρος 20 κιλά και με πίεζε να μην ανέβει.
    Τώρα έχει χαλαρώσει πάρα πολύ, περίπου στο 90%. Ο γιατρός μου είπε πως όλο αυτό θα φύγει σε λίγο καιρό και είναι το μόνο που μου δίνει κουράγιο αλλά και πείσμα να συνεχίσω.
    Ένα χειρουργείο, ένας σοβαρός τραυματισμός δεν είναι εύκολο να το διαχειριστεί κανείς. Πόσο μάλλον κάποιος που το bοdybuilding είναι τρόπος ζωής τα τελευταία 26 χρόνια.
    Η φοβία μου μονίμως ήταν πως δεν θα έχω τη συμμετρία που πρέπει, πως δεν θα ναι λειτουργικό στο 100% και θα έχω περιορισμό στην προπόνηση.
    Μέχρι στιγμής όμως βλέπω πως υπάρχει μεγάλη βελτίωση απλώς θέλει χρόνο.

Αφήνω τα του τραυματισμού στην άκρη και ας περάσω στην προπόνηση της Τρίτης.

Σήμερα Τετάρτη είχα οφφ από βάρη, μόνο αερόβια στο ελλειπτικό 30 λεπτά.
    Σύνολο βημάτων μέρας 10.000

Ασκησιολόγιο Τρίτης
    Πόδια Α΄

Άσκηση 1
    Σούμο σκουώτ με αλτήρα με υπερηψωμενα τα πόδια

5 σετ χ 10

Άσκηση 2
    Κάμψεις μηριαίων καθιστή

5 χ 12-15

Άσκηση 3
    Γέφυρα γλουτών με μπάρα

5 χ 10

Άσκηση 4
    Προβολές προς τα πίσω με αλτήρες
    3 χ 10

Άσκηση 5
    Απαγωγοί με λάστιχο μπρούμυτα σε επικλινή πάγκο

4 χ 15

Ι'll be back!!!

Καλησπέρα σε όλους!

Τετάρτη 17 Νοεμβρίου

Ημέρα προπόνησης άνω κορμού. Εδώ δούλεψα κυρίως πλάτη, ώμο και λίγο στήθος. Χέρια τα έκανα σε προηγούμενη προπόνηση.
    Οι προπονήσεις είναι έτσι δομημένες με βάση τα κριτήρια της κατηγορίας μου και με βάση την βελτίωση του τραυματισμένου χεριού.

Ασκησιολόγιο

Έλξεις τροχαλίας με τριγωνική λαβή

4 σετ χ 12 επαναλήψεις

Κωπηλατική με μπάρα με τον κορμό σε επικλινή πάγκο

3 χ 10

Πλάγιες εκτάσεις ώμων κάθε χέρι χωριστά

3 χ 15

Face pull με σκοινί

3 χ 12

Straight arm pulldowns με σκοινί

4 χ 12-15

Πιέσεις στήθους με αλτήρες σε επικλινή
    3 χ 12

Βήματα ημέρας 7000 (δεν κατάφερα να πιάσω το κατώτατο όριο που ναι 8000)

I'll be back!

Kαλησπέρα σε όλους!

Παρασκευή 18 Νοεμβρίου

Σήμερα η προπόνησή μου ήταν πόδια με έμφαση σε ασκήσεις για το γλουτό, "βοηθητικές" , για αιμάτωση, χρησιμοποιώντας κυρίως λάστιχο, τροχαλία και βάρη για τα πόδια.

Ασκησιολόγιο

Άσκηση προθέρμανσης

Πλαϊνά περπατητά καθίσματα με λάστιχο

4 σετ χ 15 βηματισμούς

Kick backs τροχαλίας

4 σετ χ 15 ανά πόδι

Υπερεκτάσεις με το σωματικό βάρος

4 σετ χ 10 επαναλήψεις

Απαγωγοί στην τροχαλία

4 σετ χ 15 ανά πόδι

Ρουμάνικες άρσεις με αλτήρα κάθε πόδι χωριστά

4 σετ χ 10 ανά πόδι

Ωραία προπόνηση με ωραίο pump!!
    Bήματα ημέρας 8.500 (για την ωρα)

Επίσης, στη διατροφή μείωσα τον αριθμό των γευμάτων σε 5. Μέχρι στιγμής μου αρέσει.
    Αγαπημένο γεύμα της ημέρας είναι το τελευταίο, όπου τρώω πουρέ πατάτας με 1 αβγό, 5ml ελαιόλαδο + 30γρ impact blend της myprotein χωρίς γεύση (τη βαζω στον πουρε). Είναι τέλειο!!!

I'll be back!!!

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

Καλή εβδομάδα σε όλους!

Χτες έκανα προπόνηση ποδιών. Να πω την αλήθεια δεν είχα ενέργεια, η προπόνηση βγήκε με ζόρι γιατί περίμενα να αδιαθετήσω.
    Για όσες κοπέλες διαβάζουν το λογκ μου, εκείνες τις μέρες είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθετε πως δεν τραβάει. Δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να γίνει η προπόνηση. Θα γίνει αλλά πρέπει να προσαρμοστούμε.

Με αυτά λοιπόν, το ασκησιολόγιο ήταν το εξής

Goblet squat
    5 x 10

Step ups κρατώντας αλτήρα

4 x 10 ανα πόδι

Ρουμάνικες άρσεις με μπάρα

5 χ 10

Γέφυρα γλουτών

4 χ 10

Συνολικά βήματα ημέρας 7800

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

Σήμερα ήταν προπόνηση άνω κορμού. Για την ακρίβεια δούλεψα πλάτη, ώμους, τρικέφαλα. Το στήθος και τα δικέφαλα τα παράλειψα θα τα κάνω στη επόμενη που θα 'χω πάλι άνω κορμό.

Ασκησιολόγιο

εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας

4 χ 12

Χαμηλή κωπηλατική

5 χ 15

Face pull με σκοινί

4 x 12

Συνδιαστική πλάγιες με εμπρόσθιες εκτάσεις με αλτήρες

4 χ 10

Εκτάσεις τρικέφαλων με ίσια λαβή στην τροχαλία

4 χ 12

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

Καλησπέρα σε όλους!
    Χτεσινή προπόνηση είχα πόδια, αλλά και πολύ περπάτημα!! Μου άνοιξε και η όρεξη και πεινούσα
    Ελεύθερο γεύμα δεν έχω κάνει καθόλου, με βοηθάει πολύ να νιώθω πως μένω στο πρόγραμμα μου από τότε που έκανα την εγχείρηση. Δηλαδή σίγουρα είμαι από τον Απρίλιο χωρίς cheat meal, 7 μήνες στάνταρ. Η μόνη φορά που δεν έφαγα αυτό που είχα στη διατροφή μου ήταν 2 πρωινά στο νοσοκομείο όπου έφαγα κάτι χαζοφρυγανιές με μια μαρμελάδα της κακιάς ώρας και γάλα ζεστό που μου ήρθε αναγούλα με το που το μύρισα Θυμάμαι το μεσημέρι μου έφερναν φαγητό μακαρόνια με κιμά (ωραιοτατο για νοσοκομειακο φαγητό!!) , εγώ το έδινα στη φίλη μου η οποια μου έφερνε απ εξω κοτόπουλο φιλέτο με ρύζι

Και μετά το flash back, γράφω το χτεσινό ασκησιολόγιο

Πόδια

Άσκηση 1
    Σούμο σκουώτ με αλτήρα

5 χ 10

Άσκηση 2
    Ρουμάνικες landmine

5 x 10

Άσκηση 3
    Εκτάσεις 4φάλων

4 χ 15-20

Άσκηση 4
    Κάμψεις μηριαίων ξαπλωμένη, με λάστιχο (έκανα μια ωραία πατέντα)

4 χ 30

Βήματα ημέρας

14.667 (ρεκόρ για μένα!!!)

Page 70 of 70 FirstFirst ... 20606667686970

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)