Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default Υπάρχει Ελπίδα;

    Γειά σας παιδιά!!!
    Καταρχάς συγχαρητήρια για το forum!κάνει καταπληκτική δουλειά για αυτό ήθελα νά αναφερθώ σε εσάς..το πρόβλημα μου δεν είναι άλλο από αυτό που απασχολεί πολλά παιδιά από εδώ μέσα και κυρίως εμάς τις κοπέλες..η χαλάρωση μετά από απώλεια κιλών..πολλών..τουλάχιστον 30 σε ένα χρόνο..από μικρό παιδί ήμουν υπέρβαρο δεν γυμναζόμουν και έτρωγα ανθυγιεινά..με διατροφή χαμηλών θερμίδων και γυμναστήριο χαλαρά πραγματα που τα ξεκίνησα τουλάχιστον μετά τους 6 μήνες της δίαιτας, δεν κατάφερα νά προλάβω την χαλάρωση,.και τώρα εχω μεγάλο θεμα..εχω μυς αρκετά δυνατούς μάλιστα που αν τους σφιξω και μάζεψω το δέρμα είναι σε φάση νά διαγράφονται αρκετά..δεν είναι ότι δεν εχω μυς..κάνω βάρη από πέρσι όπως είπα με την δίαιτα αλλά τα είχα σταματήσει και τα ξανά ξεκίνησα πριν 3 μήνες αλλά με πολύ πιο καλύτερες τακτικες και ασκήσεις..
    Προς το παρόν εχω αποκλίσει τους γιατρούς και τις εγχειρήσεις..θεωρώ παρά τραβηγμένη λύση και θα ήθελα κάποια μέρα νά με βλέπω στον καθρέπτη και νά λέω ότι τα κατάφερα μόνη μου..όμως επειδή γενικά ψαχνόμαι στο ίντερνετ εχω διαβάσει πολλές φορές ότι μόνο με χειρουργείο έχεις σίγουρο αποτέλεσμα..καταρχάς θα ήθελα νά μου λύσετε την εξής απορία..καλά μια κοπέλα που δεν έχει καθόλου μύες και χαλαρο δέρμα ξεκίνα τα βάρη και έχει ελπίδες νά χτίσεις μυς άρα περιθώριο στο δέρμα νά σφίγγει μαζί τους, στην περίπτωση μου που εχω μυς αλλά ακόμα χαλαρό δέρμα τι γίνεται??υπάρχει περιθώριο??νά προσθέσω ότι είμαι 19 ετών..ξέρω ότι είμαι μικρή αλλά και πάλι..το νά είσαι 19 ετών με χαλαρό περίσσιο δέρμα στα πόδια και κοιλία είναι σκληρο :(..εχω την θέληση και υπομονή νά συνεχίσω ούτος η άλλος η γυμναστική και η σωστη διατροφη έχει μπει στην ζωή μου..όμως λυπάμαι που ίσως οι κόποι μου νά μην με ξεπληρώσουν κάποτε..

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ριτακι μου γλυκό καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Το ότι έκανες έρευνα, το ψάχνεις και το ότι έγινες μέλος εδώ, δειχνει πως το χεις παρει σοβαρά και θες να αλλάξεις το σώμα σου!
    Δεν θα πω κάτι διαφορετικό απ ότι λέω σε κάθε κοπέλα με παρόμοιο θέμα : Ελπίδα υπάρχει, αρκει να έχεις την υπομονή να το κάνεις σωστά. Θέλει χρόνο, να εισαι συγκεντρωμένη σε αυτό που κάνεις και να μην απογοητεύεσαι αν οι αλλαγές γίνονται με αργούς ρυθμούς. Εισαι νεο κορίτσι κι αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα!
    Αγάπησε τη γυμναστική (και τα βάρη! Ειναι ο καλυτερος φίλος της γυναικας!!), βάλε σωστά θεμέλια ώστε να εχεις σωστή ΔΙΑΤΡΟΦΗ (και οχι ΔΙΑΙΤΑ). Με απλά λόγια - Κάντο τρόπο ζωής

    Στο φόρουμ αυτό θα βρεις και άλλες κοπέλες που δουλεύουν για το στόχο τους. Βρες το κίνητρο και πάλεψε για τον δικό σου. Υπάρχει άφθονη γνώση και βοήθεια. Και να σαι σίγουρη πως το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει

  3. #3
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Kardoula μου να σαι καλα για την δυναμη που δινεις στο φορουμ!πλεον μονο για διατροφες (συμφωνω ΔΙΑΤΡΟΦΕΣ εχω πιασει το νοημα αυτο πια) και για γυμναστηρια ψαχνομαι στο ιντερνετ
    Βασικα εχω παρακολουθησει και αλλες συμβουλες και απαντησεις σου και να σημειωσω οτι εισαι ενασ απο τους λογους που πηρα τα βαρη στα σοβαρα και το εψαξα!!
    Να ρωτησω κατι ακομα;πως σφιγγει το δερμα;;τεντονεται ;μαζευει;προσαρμοζεται;;

  4. #4
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Μολις ανακαλυψα οτι το εβαλα το ποστσε λαθος κατηγορια καταλαθος :/
    Πως το διορθωνω;;
    Last edited by RitaRitaki19; 19-07-14 at 12:48.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ααααα χαιρομαι αν εγινα αφορμη να το ψαξεις περισσοτερο για τα βαρη!!

    Το δερμα απο τη φυση του, εχει ελαστικοτητα. Δεν ειναι ιδια σε ολους. Ομως, οσο πιο μικρος εισαι, τοσο περισσοτερη εχει.
    Εξαρταται βεβαια απο το ποσα κιλα εχει χασει το ατομο, σε ποσο διασστημα( γρηγορη απωλεια ειναι οτι χειροτερο..).

    Προσεξε τωρα πως τα βαρη συντελουν - Με το να αυξησεις τον ογκο των μυων σου, το δερμα τεντωνει (στα λεω παραστατικα για να το καταλαβεις). Το λιπος δεν ειναι συμπαγες οπως οι μυς, γι αυτο οποιος εχει περισσοτερο αναλογικα φαινεται το δερμα σαν ζελες. Φαντασου τον μυ σαν σιδηρο και το λιπος σαν βαμβακι ;-)
    Eσυ βαζοντας μυικο ιστο και μειωνοντας το λιπος, θα πετυχεις ακριβως αυτο!! Να φαινεται το σωμα πιο σφιχτο, το δερμα τσιτα. Ομως δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη! Και παλι θα σου τονισω πως εξαρταται την περιπτωση.
    Οποια και αν ειναι ομως, τα βαρη μονο καλο θα κανουν. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο.
    (το εβαλα στην καταλληλη ενοτητα το τοπικ σου)
    να σαι καλα!
    Last edited by Kardoula; 19-07-14 at 12:53.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Ααα οκ!!!νομιζ. οτι εγω το τοποθετησα σε αυτη την κατηγορια
    Χμμμμ. .κοιτα δεν εχω προβλημα με λιπος..αλλα δερμα χωρις πολυ λιπος. .εχω διαβασει πως σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να βαζεις καποια κιλα. .ομως ουτε αυτο θελω. .εχω που εχω χαμηλη αυτοπεποιθηση με το σωμα μου αν εβλεπα τον δεικτη της ζυγαριας να ανεβαινει. .εε παραπαει
    Ειμαι 178 κ 65 Κιλα..αλλα οταν πιανομαι νιωθω λιγο λιπος καπιους μυς και το δερμα οποτε..δεν νομιζω να εχει μεινει πολυ λιπος..
    Ξερω οτι χειροτερα υπαρχουν..ο καθενας εχει τα δικα του θεματα..ετσι και γω..νευριαζω ρε γαμωτο με τον εαυτο μου που δεν το προλαβα.
    εκει ομως που με ενοχλει περισσοτερο ειναι στο εσωτερικο του ποδιου..εχω συμφιλιωθει αρκετα με την κοιλια..με το μπουτι ομως...

  7. #7
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Question ποδηλατο η διαδρομος;

    Γεια σαςςςς
    Θελω να κανω την εξης ερωτηση..
    Τι θεωρειτε καλητερη αεροβια;;ποδηλατο η διαδρομο;;
    Δεν εχω σκοπο χασιμο βαρους..κυριως διατηρηση..κανω καρντιο συνδιαστικα με βαρη 4φορες την εβδομαδα τις μερες που δεν κανω τα βαρη την τεταρη κανω 30 λεπτα τις υπολοιπες 40..

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ένωσα τα δύο θέματα. Οτι αλλη απορία έχεις μπορείς να τη γράφεις εδώ, μην ανοίγεις νέο τόπικ.
    4 φορές την εβδομάδα από 30-40 λεπτά είναι μια καλή συχνότητα για να κρατάς καλή φυσική κατάσταση και να ελέγχεις το λίπος.

    Quote Originally Posted by RitaRitaki19 View Post
    Ααα οκ!!!νομιζ. οτι εγω το τοποθετησα σε αυτη την κατηγορια
    Χμμμμ. .κοιτα δεν εχω προβλημα με λιπος..αλλα δερμα χωρις πολυ λιπος. .εχω διαβασει πως σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να βαζεις καποια κιλα. .ομως ουτε αυτο θελω. .εχω που εχω χαμηλη αυτοπεποιθηση με το σωμα μου αν εβλεπα τον δεικτη της ζυγαριας να ανεβαινει. .εε παραπαει
    Ειμαι 178 κ 65 Κιλα..αλλα οταν πιανομαι νιωθω λιγο λιπος καπιους μυς και το δερμα οποτε..δεν νομιζω να εχει μεινει πολυ λιπος..
    Ξερω οτι χειροτερα υπαρχουν..ο καθενας εχει τα δικα του θεματα..ετσι και γω..νευριαζω ρε γαμωτο με τον εαυτο μου που δεν το προλαβα.
    εκει ομως που με ενοχλει περισσοτερο ειναι στο εσωτερικο του ποδιου..εχω συμφιλιωθει αρκετα με την κοιλια..με το μπουτι ομως...
    Διοχέτευσε αυτά τα νεύρα, στο να βελτιώσεις τις προπονήσεις σου, να ασχοληθείς περισσότερο με τα βάρη και τη σωστή διατροφή.
    Με υπομονή και χρόνο θα δεις πως οταν αλλάξει η σύσταση του σώματός σου, θα φαίνεται τελείως διαφορετικό (προς το καλύτερο)

  9. #9
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Quote Originally Posted by RitaRitaki19 View Post
    Γεια σαςςςς
    Θελω να κανω την εξης ερωτηση..
    Τι θεωρειτε καλητερη αεροβια;;ποδηλατο η διαδρομο;;
    Δεν εχω σκοπο χασιμο βαρους..κυριως διατηρηση..κανω καρντιο συνδιαστικα με βαρη 4φορες την εβδομαδα τις μερες που δεν κανω τα βαρη την τεταρη κανω 30 λεπτα τις υπολοιπες 40..
    Sorryy den kserw akoma ta katatopia!! Mikrh eimai tha mathww!!

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by RitaRitaki19 View Post
    Sorryy den kserw akoma ta katatopia!! Mikrh eimai tha mathww!!
    Eπισης πρεπει να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες :P. Κανονας του φορουμ.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ένωσα τα δύο θέματα. Οτι αλλη απορία έχεις μπορείς να γράφεις εδώ, μην ανοίγεις νέο τόπικ.
    4 φορές την εβδομάδα από 30-40 λεπτά είναι μια καλή συχνότητα για να κρατάς καλή φυσική κατάσταση και να ελέγχεις το λίπος.



    Διοχέτευσε αυτά τα νεύρα, στο να βελτιώσεις τις προπονήσεις σου, να ασχοληθείς περισσότερο με τα βάρη και τη σωστή διατροφή.
    Με υπομονή και χρόνο θα δεις πως οταν αλλάξει η σύσταση του σώματός σου, θα φαίνεται τελείως διαφορετικό (προς το καλύτερο)
    Wraia xairomaii!
    Mia erwtisi panw se auto..
    Twra ton augousto pou tha paw sta merh mou diakopes Tha lipw arketes meres, den mporw na min gumnazomai..
    epeidh den eimai tou upaithriou treksimatos..me poso perpatima thn imera mporw na antikatastisw thn aerovia mou??Me ta vari? an psaksw gia askisoules me eleuthera einai kali enallaktiki lusi?

    Kardoula se euxaristw k pali gia tis apantiseis sou!! Sigoura den ta parataw..sigoura oti kai an kanw mono gia kalo einai asxeta me to aisthitiko apotelesma!!
    Epimoni k upomoni loipon!!
    Sorry gia ta gkriklis, den exek ellhnika to pliktrologio

  12. #12
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Quote Originally Posted by ΘάνοςΛάρισα View Post
    Eπισης πρεπει να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες :P. Κανονας του φορουμ.
    Sorry και παλι το ξερω οτι κουραζουν τα γκρικλις αλλα ειχα μπει απο ταμπλετ

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by RitaRitaki19 View Post
    Sorry και παλι το ξερω οτι κουραζουν τα γκρικλις αλλα ειχα μπει απο ταμπλετ
    Θα τα μαθεις και εγω μονο λιγες μερες εχω στο φορουμ.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Βασικα βλακεια ειπα μπερδευτικα. .εννοουσα με το βαρος του σωματος οχι ελευθερΑα βαρη

  15. #15
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Quote Originally Posted by ΘανοςΛάρισα View Post
    Θα τα μαθεις και εγω μονο λιγες μερες εχω στο φορουμ.
    Επιμελης !βλεπω διαβασες τους κανονισμους :Ρ

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ρίτα, απόλαυσε τις διακοπές σου για λίγες μέρες. Βγες έξω για περπάτημα, κάνε κολύμπι, τρέξιμο στην άμμο (φοβερή αερόβια!) Φρόντισε να μεινεις συνεπής στη διατροφή σου. Αν δεν την χαλάσεις, δεν πρόκειτε να πας πίσω στην πρόοδο. Κι όταν με το καλό επιστρέψεις, με γεμάτες μπαταρίες, θα ξεκινήσεις δυναμικά.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    [QUOTE=Kardoula;1193250.κοίτα, απόλαυσε τις διακοπές σου για λίγες μέρες. Βγες έξω για περπάτημα, κάνε κολύμπι, τρέξιμο στην άμμο (φοβερή αερόβια!) Φρόντισε να μεινεις συνεπής στη διατροφή σου. Αν δεν την χαλάσεις, δεν πρόκειτε να πας πίσω στην πρόοδο. Κι όταν με το καλό επιστρέψεις, με γεμάτες μπαταρίες, θα ξεκινήσεις δυναμικά. [/QUOTE]

    εχεις δικιο καρδουλα ! !σε ευχαριστω και παλι! !
    Σιγουρα θα ξαναχρειαστω τις συμβουλεσας..ηδη εχω αρχισει το διαβασμα

  18. #18
    Junior Bodybuilder pitbullakias's Avatar
    Join Date
    19-03-12
    Posts
    130

    Default

    καλησπερα ριτα και καλως ηρθες ακριβως ις ιδιες σκεψεις και προβληματισμους ειχα και γω και ακομα που και που το σκεφτομαι!εγω εχασα 52 ολοκληρα κιλα και πριν λιγο καιρο μπηκα εδω και ρωτησα αν φτιαχνει το δερμα φιταχνει και παραφτιαχνει!αν θες παρε μια κρεμουλα εγω πηρα απο super market της nivea εσυ παρε οποια θες αρκει να περιεχει μεσα q10!οσο για τα υπολοιπα θελει σκληρη δουλεια και οταν λεω σκληρη το εννοω και πολυ καλη διατροφη εμενα αυτα με βοηθησαν θα σου παραθεω και φωτο να δεις ακριβως
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=38560 αν θεωρει πως δεν πρεπει να ποσταρω το τοπικ που ποσταρα ζητω συγνωμη και οι admin ας το διαγραψουν

  19. #19
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Αχ ναι μπραβοοο σε θυμαμαι! !συγχαρητηρια και απο μενα! !ξερουμε ποσο δυσκολο ειναι να καταφερνεις κατι τετοιο αλλα τουλαχιστον χαιρεσαι το αποτελεσμα σου. .το δικο μου θεμα ειναι πιο δυσκολο πιστευω. .ως αντρας μαλλον φτιαχνει καλητερα το δερμα απο μια γυναικα. .συν του οτι απο τι καταλαβα εκανες. Παραλληλα γυμναστηριο;;η δυσκολια σε μενα ειναι οτι εχω χασει ολο το λιπος πριν ξεκινισω να χτιζω μυς. .επισης σκεψου τα κιλα που σηκωνετε με αυτα που σηκωνουμε εμεις :Ρ
    Παρολα αυτα να σαι καλα που ασχοληθηκες το εκτιμω το πως βοηθατε κ δινετε κουραγιο ολα τα παιδια εδω μεσα :)
    Απολαυσε τους κοπους το αξιζεις..ευχομαι κ γω να το καταφερω καποτε :)
    Ααα οσο για την κρεμα χρεισημοποιω και γω νιβεα q10!!!

  20. #20
    New Member
    Join Date
    19-07-14
    Location
    peiraias
    Posts
    46

    Default

    Αααα εισαι και χανιωτακι! !κ γω <3


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χαλάρωση δέρματος: Υπάρχει ελπίδα;
    By noucca in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 10-07-13, 22:44
  2. Υπάρχει ελπίδα για μένα?
    By Chocogirl in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 27
    Last Post: 15-08-12, 01:41
  3. Υπάρχει ελπίδα για τα γεροντάκια ;
    By joman in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 28-07-08, 01:20
  4. Ελπίδα
    By v@g in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 10-05-07, 20:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •