Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-07-14
    Posts
    1

    Exclamation Γυμναστική Για Νέο!

    Καλησπερα στο forum! Λοιπον,οπως λεει και ο τιτλος θα ηθελα να αρχιζω να γυμναζομαι καθημερινα ετσι ωστε να κανω κοιλιακους και κυριως μπρατσο(ισα ισα).Πρεπει να ανεφερω οτι ειμαι 15 χρονων, περιπου 1.68 και ειμαι 46 κιλα! Ειμαι αρκετα λεπτος μπορω να πω! Εχω πολυ πολυ λιγο ποντικο εως καθολου .. Ειμαι αρκετα αδυναμος δηλαδη για παραδειγμα στα 3 push ups δεν μπορω να κανω αλλα μετα..Θα ηθελα να ξεκινησω να γυμναζομαι με σκοπο την γράμμωση των κοιλιακων μου και να κανω και λιγο ποντικι! Τι ασκησεις θα μου προτεινατε?? Σας ευχαριστω για τον χρονο σας ,καλη σας μερα!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καλησπερα και καλως ηρθες! Τα κιλα ειναι πολυ γενικο και αοριστο συμπερασμα για το αν καποιος εχει η θα μπορουσε να εχει ενα ωραιο συμμετρικό σωμα με ογκο και την γραμμωση του.Φυσικα ειμαι υπερ στο να ανεβεις καποια κιλα..αλλα μην αγχώνεσαι,ακομα δεν ξεκίνησες..
    Ξεκινα διαβασμα εδω περα στο φορουμ.Φτιαξε την διατροφη σου,σε καμια περιπτωση δεν σε παροτρύνω να ακολουθεις κατα γραμμα ενα πλανο..Άλλωστε 15χρονων εισαι,θες να ζησεις την ζωη σου οπως πρεπει και οχι με ενα κομπιουτερακι στο χερι :)

    http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=36
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  3. #3

    Default

    Καλώς ήλθες! Έχω μια σχετική εμπειρία με την ηλικία σου, καθώς έχω έναν αδερφό 14 χρονών που τον έχω βάλει στον.. ίσιο δρόμο..!

    Καταρχάς θα συμφωνήσω με τον Paulos123, θα ήταν καλό να πάρεις λίγα κιλά και κυρίως να φτιάξεις την διατροφή σου!

    Ο αδερφός μου είναι 1.70, 66 κιλά. Όταν τον.. ανέλαβα, ήταν όπως και εσύ. Με το ζόρι 3 push ups. Πλέον, βγάζει 20αρια για την πλάκα του..!!

    Όπως είπα, ξεκίνα με διατροφή. Είσαι μικρός ακόμα, προς θεού, δεν μπορείς να κόψεις τα πάντα.. Αλλά προσπάθησε να αποφεύγεις αναψυκτικά, γλυκά και γενικά junk food.
    Επίσης, προσπάθησε να τρως ανά 3 ώρες. Βασικό!!
    Από φαγητά, μην αποφεύγεις κάποιο συγκεκριμένο. Όλα χρειάζονται, απλά την σωστή ώρα/μέρα, πόσο μάλλον τώρα που είσαι στην ανάπτυξη και χρειάζεται τα πάντα!
    Ψάχνοντας λίγο και εδώ αλλά και γενικά, θα βρεις ακριβώς αυτά που σου λέω, έτσι ώστε να μπορέσεις να πάρεις μια ιδέα και να ξεκινήσεις.

    Για ασκήσεις, δεν μπορώ να σου αναλύσω τι να κάνεις, είναι πολλές που μπορείς, χωρίς να απαιτούν βάρη, γιατί είπαμε, είσαι μικρός ακόμα και θέλει προσοχή.
    Ψάξε να ξεκινήσεις με ασκήσεις με το βάρος του σώματος σου. Και αερόβιο!

    Γενικά, μιας και τώρα αρχίζεις, πρέπει να μάθεις μια βασική αρχή: Το όλο θέμα γυμναστικής και σώματος, είτε γράμμωση είτε όγκο είτε οτιδήποτε, είναι 30% γυμναστική και 70% διατροφή.
    Διαφορετικά, μην περιμένεις πολλά.

    Σου εύχομαι καλή αρχή λοιπόν και να σου πω απλά να μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει λόγος! Με υπομονή και επιμονή θα τα καταφέρεις, όπως τα κατάφερε και ο αδερφός μου!
    Μην απογοητευτείς αν δεν βλέπεις άμεσα αποτέλεσμα, χρειάζεται χρόνο!

    Keep it up!

  4. #4
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default

    Serme όσο για το 30% και 70% βλέποντας πως εξελίσσετε και το δικό μου σώμα αλλά και από μία συμβουλή ενός ανθρώπου που με βοήθησε θα σου πω πως σε αυτήν την ηλικία ή βασικά αυτή η ηλικία μπορεί να είναι η μόνη που περισσότερη σημασία έχει η ποιοτική προπόνηση και ύστερα η διατροφή.Ο οργανισμός εκμεταλεύεται ότι τροφή και αν του δώσεις προς όφελος του!!
    Carpe Diem


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. γυμναστικη και ΣΚΠ...
    By aktia in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-18, 15:03
  2. Γυμναστική Για Φαντάρους!!
    By gymnastic in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-09, 05:15
  3. SEX και Γυμναστική!!!!
    By sakisplayer in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 27-06-06, 21:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •