Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Απόλυτη Αλλαγή

    Καλησπερα παιδια ονομαζομαι Χρηστος....Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω εαν εχω κανει λαθος με την συνεχεια μου στο bb ενημερωθηκα γιαυτο το σιτε και αναζητω βοηθεια!Ασχολουμαι 1 χρονο με τα βαρη και καθαρη διατροφη(η διατροφη ειναι καθαρα body building και συμφωνει πολυ με αυτες που ειδα εδω) εχω περασει πλλους στροχους που εχω θεσει και ειμαι σε ενα πολυ καλο επιπεδο αυτη την στιγμη!Ειμαι σπαρτιατηςσε ολλα τε θεματα διατροφη αι προπονηση και εχω πολυ επιμονη!Το θεμα μου ειναι οτι ειμαι μολις δεκαεξι ετων και εκανα ενα λαθος,επιρεαστηκα θα ελεγα απο ατομα στο γυμναστηριο μου οι οποιοι ειναι πολυ καλες αθλητες και κανουν χρηση συμπληρωματων και οχι μονο...η αληθεια ειναι οτι κανω προπονηση μαζι τους επιρεαστηκα μπηκα στον πιρασμο και αγορασα κρεατινη!Ενω πιστευω οτι δεν την χρειαζομουν και το αποδικνιει εδω πολλες κουβεντες με παιδια τησ ηλικιας μου πους τους τονιζεται οτι δεν χρειαζονται σκευασματα...βρισκομαι στην 1μισι βδομαδα ης χρησς της μετα απο ενα τυπου loading αντι για 4 φορες την μερα παο 5 γρ παιρνω 3!Μετα το loading επαιρνα 5 και 5 και τις τελευταιες 2 μερες εκοψα το pre workout και εβαλα 7-8γρτ στο μεταπροπονητικο μου μονο!Το θεμα μου ειναι οτι μετα απο διαβασμα και παρακολουθωντας βιντεο μ την κρεατινη και μιλοντας μ ειδικους διαπιστωσσα οτι δεν σου δημειουργει ακνενα προβλημα και δεν εχει καμοια παρενεργεια σοτν οργανισμο παρα απο την αναμενομενη γαστεριντικα προβληματα και αυττα ελαχιστα τα οποια τα ζω!(εαν βεβαια τυρεις τις καταλληλες ποσοτητες)Αλλα επισης παρατηρησα αυτ αναφερονται σε ατομα ανω των 18 ετων η ερωτηση μου ειναι εαν επιρεασει η κρεατινη την ομαλη αναπτυξη μου πρεπει να κανω την απολυτη αλλαγη??(επιβαρυνση στο συκωτι και στα νεφρα) λγο της ηλικιας μου!εαν πρεπει ν την κοψω η να την συνεχισω και να τειλειωσω τον κυλκλο μιας και πληρωσα αρκετα χρηματα και για ν μην παει χαμενη!Ν τονισω οτι πινω 4-5 λιτρα νερο την μερα και τα μαχαιροπιρουνα μου ειν ευτυχως πολυ δυνατα!

    Ευχαριστω εκ των πρωτερων,
    Χρηστος

  2. #2
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    αρχικα στην λιγοτερη αυτο που εκανες ειναι τερμα χαζο
    Ξεκινας να παιρνεισ κατι για μιαμιση βδομαδα ο οποιο δεν ξερεις τι θα σου προκαλεσει και δεν εχεισ διαβασει τιποτα για αυτο,και μετα θυμασε να ρωτησεις
    Εαν αυτα τα ατομα σου εδιναν να παρεις τιποτα αλλο απειρες φορες χειροτερο απο κρεατινη εχεις σκεφτει τι θα μπορουσες να παθεις?
    Καλο θα ητα να αφησεις την κρεατινη στην ακρη για μερικα χρονακια ακομα,θεματα υγειας δεν νομιζω να σου προκαλεσει εαν εισαι γενικα υγιεις και εκανες σωστη χρηση με αρκετο νερο και σωστες δοσολογιες

  3. #3

    Default

    Δεν καταλαβες προν το παρω το εψαξα και ενημερωθηκα αρκετ γιαυτο !για την ιστοσελιδα ενημερωθηκα τον τελευταιο καιρο γιαυτο το εγραψα τωρα!Επισης λεω οτι ολα οσα αναφερονται για την κρεατινη αναφερονται σε ατομα ανω των 18!ενω το σκευασμα που εχω λεει 16+!Επειδη μου ερχειται κριμα να την βαλω στην ακρη ν τελειωσω τον κυκλο τησ του ενως μηνος να μην παει και τελειως χαμενη ή θα εχω καποιες παρενεργεις λγο της ηλικιας μου!γτ αποσο ξερω και λεω πανω δεν υαπρχει θεμα!πανα μλαμε για σωστη δοσολογια!

  4. #4
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    η λογικη λεει οτι δεν θα παθεις τιποτα,αλλα κανεις δεν μπορει να στο εγγυηθει αυτο,εγω δεν μπορω να σου προτεινω να συνεχισεις ουτε καποιος στο φορουμ αφου απο οσο ξερω ειναι παρανομο εαν εισαι κατω των 18

  5. #5

    Default

    Εχεις δικιο....προβληματα π ισως δημιουργησει εχει ν κνει μ τ συκωτι κ τ νεφρα?απλως μονο μ ερχεται κριμα να την αφησω γτ πληρωσα!ν κρατουσα 5γρ μονο μεταπροπονητικα?αλλα κ παλι αν ειν ν διακινδυνευσω υγεια μπαινουν ολλα σ δευτερη μοιρα αφου γυμναζομαστε για την υγεια μας κ τ καλο μασ

  6. #6
    New Bodybuilder lorentzo1's Avatar
    Join Date
    22-07-14
    Posts
    3

    Default

    Πάρε μονο πριν τη προπόνηση μέχρι να το τελειώσεις και μετά στοπ δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ντίποτα φάε καλα ,και να περνεις υδατάνθρακες μετά τη προπόνηση ντίποτα άλλο

  7. #7

    Default

    Καλησπερα φιλε μου...σε ευχαριστω καταρχην για τις συμβουλεσ σου αν κ νομιζω οτι υ μ βοηθησει παραπανω μεταπροπονητικα....επισης μετα την προπονηση ως πρωτο μεταπροπονητικο εχω 6 ασπραδια κ 2 μπανανες κ μτ απο 40 λεπτα πηγη πρωτεινης μ ποιοτικη πηγη υδατανθρακα....επισης συνδυασνος πρωτειηνης κ κρεατινης ειν αρκετα καλος αποσο ξερω κανει εκρηξη ισουλινης....μηπως ν οαιρνω μονο μεταπροπονητικα?

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by lorentzo1 View Post
    Πάρε μονο πριν τη προπόνηση μέχρι να το τελειώσεις και μετά στοπ δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ντίποτα φάε καλα ,και να περνεις υδατάνθρακες μετά τη προπόνηση ντίποτα άλλο
    ...γιατι πριν την προπονηση??υπαρχει κανενα θεμα ποτε θα παρεις την κρεατινη???

    ειπωθηκε πολλες φορες σε αυτο το φορουμ...η κρεατινη δουλευει με την συνεχη ροη στο αιμα...καμμια απολυτως σημασια δεν εχει σε ποια χρονικη στιγμη μεσα στη μερα θα την παρεις!!!!!!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    New Bodybuilder lorentzo1's Avatar
    Join Date
    22-07-14
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by xrhstos98 View Post
    Καλησπερα φιλε μου...σε ευχαριστω καταρχην για τις συμβουλεσ σου αν κ νομιζω οτι υ μ βοηθησει παραπανω μεταπροπονητικα....επισης μετα την προπονηση ως πρωτο μεταπροπονητικο εχω 6 ασπραδια κ 2 μπανανες κ μτ απο 40 λεπτα πηγη πρωτεινης μ ποιοτικη πηγη υδατανθρακα....επισης συνδυασνος πρωτειηνης κ κρεατινης ειν αρκετα καλος αποσο ξερω κανει εκρηξη ισουλινης....μηπως ν οαιρνω μονο μεταπροπονητικα?
    Θα μπορούσες αντί για μπανάνες να φας κάστανο ριζι .ειναι καλητερα ..κατα τη γνώμη μου :)

  10. #10

    Default

    Σου απανταω μετα απο 40 λεπτα απο τ πρωτο μεταπροπονητικο εχω πηγη υδαρανθρακα κ πρωτεινης....ποιοτικος υδατανθρακας=καστ.ρυζι,πατατα,γλυκοοατατα,βρωμη(δεν την χρησιμοποιω ποτε μεταπροπονητικα) κ σπανια μακαρονι ολικης!λεο κ εγω εχω διαβασει αυτο πολλες φορες στο φορουμ οτι δουλευει μ τν κορεσμο των μυων!δν εχει σχεση τ ποτε...αλλα εγω στην κατασταση μ θ οαιρνψ 5-7γρ μον μεταπροπονητικα κ τις οφφ μερες 5γτ τ πρωι

  11. #11
    New Bodybuilder lorentzo1's Avatar
    Join Date
    22-07-14
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    ...γιατι πριν την προπονηση??υπαρχει κανενα θεμα ποτε θα παρεις την κρεατινη???

    ειπωθηκε πολλες φορες σε αυτο το φορουμ...η κρεατινη δουλευει με την συνεχη ροη στο αιμα...καμμια απολυτως σημασια δεν εχει σε ποια χρονικη στιγμη μεσα στη μερα θα την παρεις!!!!!!!!
    Σωστά έτσι ειναι ..ομως αυτο που θέλω να πω στο παλικάρι ειναι ότι δεν χρειαζετε να πάρει συπληρωματα απο τώρα αφού ειναι 16 χρονον ..και όπως λέει κάνει σωστή διατροφή . Ας αφήσει μερικά χρονακια ακόμα .στην ηλικία που ειναι έχει αρκετοί τεστοστερονη ώστε να φτιάξει το κορμάκι του :)

  12. #12

    Default

    εχεις δικιο φιλε μου και το καταλαβαινω!χωρις σωστη διατροφη τιποτα δεν γινεται ειναι η βαση η πιο γερη βαση!τωρα τ συμπληρωματα γειναι για ν καλυψουνν καποια κενα σε πιο μεγαλα επιπεδα και να ξεκολλησουν απο καποιο σημειο ενα σωμα!μαλλον εγω δεν ειχα φτασει σε τετοιο επιπεδο και το καταλαβαινω τωρα οτι ηταν λαθος!απλος για ν μην παει χαμενο θα τελειωσω μονο τον ενα κυκλο και μετα στοπ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απόλυτη διατροφή
    By ggeorge in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 22-06-11, 15:11
  2. ΞΕΠΑΓΩΜΑ : Η απόλυτη συμβουλή για ...νοικοκυρούς!!
    By psilos2000 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 27-08-09, 19:48
  3. Replies: 0
    Last Post: 29-06-06, 15:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •