Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-05-14
    Posts
    3

    Default Aύξηση Βάρους Με Vegan Διατροφή

    Γειά σας παιδιά Ανοίγω αυτό το νήμα αν και μάλλον κατά το παρελθόν κάποιος-α έχει δημιουργήσει κάποιο ανάλογο. Ελπίζω να μην σας βάζω σε πολύ κόπο και χρόνο για να μου απαντήσετε :)
    Είμαι άνδρας 37 ετών ,1.91, 69 κιλά περίπου. Παλαιότερα είχα φθάσει τα 78 με κακή διατροφή, τύπου φάστ φούντ. Έχω κόψει το κρέας εδώ και 6 μήνες και τα γαλακτοκομικά εδώ και περίπου 1 μήνα(έτρωγα κυρίως γιαούρτι αγελαδινό με την πέτσα από μικρή επιχείρηση και όχι επώνυμη). Η διαφορά που είδα με την νέα διατροφή στην ενέργεια, στην διάθεση και στις πνευματικές λειτουργίες (συγκέντρωση, μνήμη) είναι αρκετά σημαντική και εμφανής. Δεν προτρέπω κάποιον να κάνει το ίδιο, απλά θα ήθελα να μοιραστώ αυτή την εμπειρία μου δημοσίως.

    Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ενδεικτικό πρόγραμμα διατροφής για χορτοφάγους που να μπορεί να μου δώσει κάποια κιλά παραπάνω ή απλά να μου παραθέσετε ποιές τροφές πιστεύετε ότι πρέπει να καταναλώνονται καθημερινά και σε ποιες ποσότητες.

    Θα προτιμούσα απαντήσεις από μέλη που είναι παρόμοια η περίπτωσή τους και έχουν καταφέρει να πάρουν κάποια κιλά παραπάνω και να αισθάνονται υγιείς και πλέον πιο άνετα με τον εαυτό τους.
    Όσοι δεν συμφωνούν και θέλουν πραγματικά να απαντήσουν με σκοπό να βοηθήσουν θα προτιμούσα να μου παραθέσουν κάποιο-α λινκ από νήμα του παρόντος φόρουμ από το παρελθόν που να δίνουν απάντηση στο ερώτημά μου.
    Θα χαρώ να λάβω pm από όσους δεν θέλουν να απαντήσουν δημοσίως.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω τις απαντήσεις σας :)

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Βάρος μπορείς να πάρεις, από τη στιγμή που οι θερμίδες θα είναι περισσότερες από αυτές που καις μέσα στη μέρα. Αυτό δεν έχει να κάνει με την κατανάλωση ή όχι κρέατος. Θερμίδες θα σου δώσουν τα λιπαρά. Επίσης διάλεξε τροφές που δίνουν αρκετούς υδατάνθρακες, όπως όσπρια (όλα τα είδη συμπεριλαμβανομένου του αρακά).
    Τα κιλά σου είναι πολύ λίγα για το ύψος σου και η μη κατανάλωση κρέατος θα σου φέρει άλλα προβλήματα. Κακά τα ψέμματα, η ζωικής προέλευσης πρωτείνη είναι ανώτερη από κάθε φυτική. Φυσικά και μπορείς να κάνεις συνδιασμούς όπως δημητριακά με όσπρια (πχ το γνωστό φακόρυζο) αλλά και άλλους (έχω γράψει στο παρελθόν ακριβως τους συνδιασμούς που δινουν τελειας μορφής πρωτείνη).


    Μη ξεχνάς όμως πως εδώ είναι φόρουμ για bodybuilding και φίτνες, άρα αυτό που θα μπορούσαμε να σου προτείνουμε, είναι να αυξήσεις το βάρος σου ποιοτικά, δηλαδή να αυξήσεις τη μυική σου μάζα. Αυτό δύσκολα γίνεται μόνο με τις διατροφικές συνήθειες που έχεις. Και ακόμα πιο δύσκολο να το κάνεις αν δεν κάνεις βάρη.
    Οι επιλογές σεβαστές, αλλά από την άλλη πρέπει να τα βάζουμε στη ζυγαριά να βλέπουμε τα συν και τα πλην.

  3. #3
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Quote Originally Posted by vigor View Post
    Η διαφορά που είδα με την νέα διατροφή στην ενέργεια, στην διάθεση και στις πνευματικές λειτουργίες (συγκέντρωση, μνήμη) είναι αρκετά σημαντική και εμφανής.
    Μπορεί να βγάζω λάθος συμπέρασμα αλλά όταν η διατροφή είναι ελλιπής στις βιταμίνες,καλά λιπαρά,μέταλλα λογικό είναι να μην υπάρχει ενέργεια και τα συναφή.Όταν έκανες την μετάβαση όλα τα προηγούμενα(έστω μερικά) "εκτοξεύτηκαν στα ύψη" και ακολούθησαν τα θετικά που περιγράφεις.
    Μερικές τροφές με πολλές θερμίδες και κατάλληλες για χορτοφάγους : ξηροί καρποί(-φυστικοβούτηρο),μέλι,ταχίνι(σκέτο δεν το μπορώ το συνδυάζω με μέλι).

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Lifescarcity View Post
    Μπορεί να βγάζω λάθος συμπέρασμα αλλά όταν η διατροφή είναι ελλιπής στις βιταμίνες,καλά λιπαρά,μέταλλα λογικό είναι να μην υπάρχει ενέργεια και τα συναφή.
    Αν δεν κάνω λάθος, το ανάποδο ήθελε να πει, ότι αυτά βελτιώθηκαν. Επειδή προσωπικά έχω περάσει από φάση που δεν έτρωγα κρέας και απέφευγα γενικά και τις υπόλοιπες ζωικές τροφές, πιστεύω ότι αυτό ισχύει. Και εγώ μια χαρά ένιωθα. Το θέμα είναι βέβαια ότι ανεξάρτητα από το τι τρόπο ζωής ακολουθεί ο καθένας, ο συγκεκριμένος τρόπος διατροφής μπορεί να προκαλέσει πολλές ελλείψεις σε βιταμίνες, μέταλλα κτλ, οπότε καλό είναι όποιος το επιλέγει, να το ψάξει πολύ καλά με εξετάσεις και συμπληρώματα. Εγώ πχ είχα πάντα θέμα με χαμηλή φερριτίνη και για 8 μήνες που έκανα τέτοιου τύπου διατροφή, δεν μου ''ταίριαξε'' καλά απ αυτή την άποψη. Ένιωθα δηλ καλά, όλα μια χαρά, αλλά οι εξετάσεις μου άλλο έδειξαν. Οπότε το να επιστρέψω στο κρέας και όλα τα υπόλοιπα, ήταν μια καλή αφορμή για να οργανώσω τη διατροφή μου βάσει του τι ήθελα να κάνω στο γυμναστήριο και προς το παρόν δεν έχω μετανιώσει τίποτα.

    Σε γενικές γραμμές, εφόσον κάποιος είναι υγιής και ανάλογα με το τι θέλει από το σώμα του, μπορεί να το ψάξει και με σωστή οργάνωση, όλα γίνονται. Οπότε καλή επιτυχία με ό,τι στόχο έχεις και καλωσόρισες!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-05-14
    Posts
    3

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους σας για την ανταπόκριση και ζητώ συγνώμη για την καθυστερημένη απάντησή μου.

    Kardoula πολύ σωστά τα όσα γράφεις. Στις αρχές του καλοκαιριού, είχα ένα πολύ κακό πρόγραμμα διατροφής λόγω της δουλειάς μου, που με κρατούσε πολλές ώρες εκτός σπιτιού. Πάντα χάνω κιλά το καλοκαίρι, λόγω του ότι κάνω πολλές δραστηριότητες αλλά φέτος έχασα τα περισσότερα.
    Τα όσπρια τα καταναλώνω. Ο αρακάς δεν είναι από τα αγαπημένα μου. Το φακόρυζο είναι μια καλή και γνωστή λύση για να προμηθεύσει κανείς τον οργανισμό του μ πρωτεϊνες. Καλά που μου το θύμησες γατί είχα ξεχάσει αυτόν τον συνδυασμό.
    Θα προσπαθήσω παράλληλα να κάνω και βάρη, αν και δεν είναι και η αγαπημένη μου δραστηριότητα. Παρόλο που ο πατέρας μου ασχολούνταν με το μπόντι μπίλντινγκ πάνω από 35 χρόνια σε εντελώς ερασιτεχνικό επίπεδο εγώ δεν το αγάπησα ιδιαίτερα. Με τράβηξε το μπάσκετ. Κάποιες φορές πηγαίνω και κάνω τζόκινγκ αλλά κάπου διαβασα ότι όσοι έχουν εκτομορφικό σκελετό όπως εγώ καλό είναι να μην ασχολούνται με το τρέξιμο και να προτιμούν τα βάρη. Πάντως το τρέξιμο το προτιμούσα σε σχέση με τα υπόλοιπα γιατί μου πρόσφερε χαλάρωση από το άγχος της μέρας.

    Elena29 σωστά κατάλαβες. Είδα σημαντική βελτίωση από την στιγμή που σταμάτησα το κρέας και τα γαλακτοκομικά. Εσύ από την στιγμή που κατανάλωσες και πάλι κρέας ανέβηκε η φερριτίνη σου ? Νομίζω ότι οι εξετάσεις δεν λένε πάντα την αλήθεια για την κατάσταση του οργανισμού. Προφανώς πήγες να κάνεις εξετάσεις προληπτικά. Αν ήμουν στην θέση σου δεν θα έκανα μέχρι να νιώσω ότι όντως κάτι δεν πάει καλά. Αλλά ας μην μπαίνω στα χωράφια σου γιατί δεν είναι και το πλέον σωστό :)

    Σ' ευχαριστώ για το καλώς όρισμα :)

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by vigor View Post

    Elena29 σωστά κατάλαβες. Είδα σημαντική βελτίωση από την στιγμή που σταμάτησα το κρέας και τα γαλακτοκομικά. Εσύ από την στιγμή που κατανάλωσες και πάλι κρέας ανέβηκε η φερριτίνη σου ? Νομίζω ότι οι εξετάσεις δεν λένε πάντα την αλήθεια για την κατάσταση του οργανισμού. Προφανώς πήγες να κάνεις εξετάσεις προληπτικά. Αν ήμουν στην θέση σου δεν θα έκανα μέχρι να νιώσω ότι όντως κάτι δεν πάει καλά. Αλλά ας μην μπαίνω στα χωράφια σου γιατί δεν είναι και το πλέον σωστό :)
    Δεν χρειάζεται να σου το πω, θα το ξέρεις και μόνος σου ότι όταν επιλέγεις κάτι διαφορετικό απ το συνηθισμένο, σηκώνονται πολλές αμφισβητήσεις απ τον περίγυρο. Ήθελα να κάνω εξετάσεις γιατί πίστευα ότι εφόσον ένιωθα καλά, θα ήμουν και καλά. Θέμα με τη φερριτίνη έχω απ όταν μπήκα στην εφηβεία, είχε και η μητέρα μου. Η φερριτίνη ανέβηκε μόνο αφού πήρα 3 μήνες συνεχόμενους resoferon. Και απ όταν το σταμάτησα, ξαναέπεσε στα τάρταρα. Απλά εγώ σκέφτηκα ότι στις γυναίκες είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Κάποια στιγμή στο μέλλον ίσως θελήσω να κάνω παιδιά, δεν πρέπει να προσπαθώ να είμαι όσο πιο υγιής γίνεται; Είναι θέμα που το είχα χιλιοσυζητήσει εκείνον τον καιρό. Όσο και αν το θες ηθικά, το θέμα είναι στην πράξη τι γίνεται. Το να φτάνεις να νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά για να κάνεις εξετάσεις, εμένα στο συγκεκριμένο θέμα δεν μου ακούγεται πολύ ώριμη αντιμετώπιση. Καλό είναι να προσέχουμε για να έχουμε. Πόσο μάλλον όταν διατροφικά ακολουθούμε πρότυπα που παρουσιάζουν ορισμένες ελλείψεις... Δεν τα λέω επιθετικά σε καμία περίπτωση, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Απλά προσωπικά τις ισορροπίες μου τις βρήκα με το να ακολουθώ τη συγκεκριμένη διατροφή παράλληλα με γυμναστήριο. Δεν ξέρω στο μέλλον τι μπορεί να αλλάξει, βλέποντας και κάνοντας.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Vegan & Γυμναστική Με Βάρη - Fitness
    By kostasoeoeoe in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 17-09-17, 16:39
  2. Διατροφή Για Χάσιμο Βάρους
    By kostantina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 24
    Last Post: 22-07-14, 16:29
  3. ΜΜΑ....Aύξηση Κιλών Για Ανέβασμα Κατηγορίας
    By LefterisDiamond in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 12-07-11, 07:58
  4. Aυξηση μυικης μαζας.
    By mike007 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 06-03-08, 00:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •