Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default Να'Μαι Και Γώ!

    DSC_0217-1.jpgDSC_0216-1.jpgDSC_0209.jpg



    16 χρονων,1.72 και 67kg !ειμαι ακομα σε διψηφιο αριθμο λιπους 12% περιπου,οποτε λεω να πεσω σε μονοψηφιο και στη συνεχεια να κανω ογκο! ολες οι συμβουλες και τα σχολια δεκταα! ευχαριστωω:)

  2. #2
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Ωραίος.
    Να ΜΗΝ επιχειρήσεις να πέσεις σε μονοψήφιο (ακόμα). Το σώμα σου δεν έχει τη μυική ωριμότητα για τέτοια νούμερα, και το πιο πιθανό είναι να φαίνεσαι σα το Στάθη Ψάλτη.
    Είσαι στην καλύτερη ηλικία, με καθαρή διατροφή και καλές προπονήσεις χωρίς υπερβολές μπορείς να κάνεις ''θαύματα''.

  3. #3
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    Mια συμβουλή φίλε έχοντας βρεθεί σε αντίστοιχο δίλημμα όταν είχα ξεκινήσει. Μείνε σε αυτά τα κιλά και παράλληλα με καθαρή διατροφή και προπόνηση θα φτάσεις σε μονοψήφιο χωρίς να χρειαστεί να πέσεις σε κιλά. Αυτό βέβαια θα χρειαστεί μίνιμουμ 3μηνο πιθανόν και παραπάνω αλλά το αποτέλεσμα θα αξίζει τον κόπο.
    Τους πρώτους μήνες της προπόνησης με βάροι οι ασκούμενοι έχουν τη δυνατότητα να κερδίζουν μυς και να χάνουν λίπος ταυτόχρονα με γρήγορο ρυθμό. Αυτό όμως γίνεται τους πρώτους μόνο μήνες. Τρανό παράδειγμα αποτελεί ένας φίλος μου.Ξεκίνησε 70-71 κιλά με λιπος 15-16 %. Μέσα σε 4-5 μήνες περίπου με 3 προπονήσεις την εβδομάδα μέτριας έντασης έπεσε περίπου 11% μένοντας στα ίδια κιλά.

    Κάνε ό,τι σου είπα και θα τρίβεις τα μάτια σου από αυτό που θα βλέπεις!

    Καλές προπονήσεις!
    Last edited by fragias -7-; 24-07-14 at 18:24.
    NO PAIN NO GAIN

  4. #4
    Junior Bodybuilder Teofit's Avatar
    Join Date
    17-09-12
    Posts
    191

    Default

    Ωραία βάση. Προσωπικά θα διάλεγα όγκο στη θέση σου λόγω της μυικής μάζας σου και από την άλλη είσαι 16 χρονών οπότε ο μεταβολισμός σου είναι στα κόκκινα που σημαίνει ότι δεν θα λιπώσεις εύκολα κάτι που σου είπε ο fragias -7- από πάνω.

    Καλή συνέχεια στους στόχους σου.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες! σκεφτομαι να ακολουθησω μια διατροφη με αυτα τα μακρος :
    πρωτεινη: 167,5 γρ
    υδατανθρακες:175 γρ
    λιπαρα: 65 γρ
    Τι λετε?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    σκεφτομαι να ακολουθησω διατροφη με αυτα τα μακρος:
    πρωτεινη 167,5 γρ
    υδατανθρακες 175 γρ
    λιπαρα 65 γρ!

  7. #7
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Θα σου πρότεινα να κινηθείς ισοθερμιδικά με αρχικά μάκρος 50Υ/30Π/20Λ για να μπορείς να βγάζεις δυνατές προπονήσεις και τα φτιάχνεις στην πορεία ανάλογα πως αντιδράς.

    Με τα δικά σου , πιστεύω ότι έχεις ελαφρώς υψηλή πρωτεΐνη και χαμηλό υδατάνθρακα.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Καλή δουλειά έως τώρα, άκου τον Diver και τον fragias έχουν δίκιο ! ;)
    Μία γνώμη.
    Η πρωτεϊνη σου είναι ψηλα φίλε, με 110-120 γραμμάρια είσαι καλυμμένος.
    Ανέβασε υδατάνθρακα για μένα και μείωσε πρωτεϊνη.
    Τα λιπαρά νομίζω είναι καλά.
    Πόσες θερμίδες έβγαλες σύνολο?
    Victory loves preparation...

  9. #9
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    φιλε κωστα πηγα με τη λογικη το βαροςΧ 2,5 για την πρωτεινη..αλλα ναι θα τη μειωσω..μου βγηκαν λιγες θερμιδες..1955

  10. #10

    Default

    Ρίξε το ποσοστό λίπους που έχεις αλλα οχι χάνοντας λίπος αλλα αυξάνοντας τη μυϊκή μάζα.. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός.. Μη στεγνωνεις χωρις να έχεις γεμίσει.. Αν πάρεις τωρα για παράδειγμα δυο κιλά καθαρής μυικης μάζας χωρις να πάρεις λίπος το ποσοστό λίπους θα πέσει..

  11. #11
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    badekas σχετικα με αυτο που ειπες.. μου προτεινεις επομενως να αυξησω τις θερμιδες απο τις θερμιδες συντηρησης,βαζοντας καθαρες τροφες ετσι?

  12. #12

    Default

    Ναι, σε συνδυασμό παντα με γυμναστική... Αν μπορείς κάτσε και μέτρα το BMR.. Απο γυμναστική αυτο που κάνω εγω ειναι μια μερα αεροβιο μια μερα βάρη.. Τις μυικες ομάδες τις εχω χωρίσει στα δυο με βάση τις δυο μεγαλύτερες του κορμού που ειναι η πλάτη και το στήθος.. Στα πόδια δεν κάνω βάρη, κι αν κάνω πολυ λίγο, γιατι δε θέλω να πειραξω την εκρηκτικότητα των μυών στα πόδια.. Εγω προσπαθώ να σου δώσω ιδέες.. Δε σου λέω κανε απαραίτητα αυτο.. Πάντως αυτη τη στιγμη νομιζω πως το χειρότερο που μπορείς να κανεις ειναι στέγνωμα.. Τρώγε καθαρές τροφεςImageUploadedByTapatalk1407398501.206627.jpg

  13. #13
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    κατ'αρχην σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! επισης,αεροβιο το εχω σε 3 φορες την εβδομαδα 20-30 λεπτα τη φορα. τα βαρη ειναι 5 φορες την εβδομαδα..απλα βασανιζομουν στο διλημμα για τη διατροφη , τα περισσοτερα παιδια μου προτειναν το ιδιο με εσενα,καθαρη τροφη και η προπονηση θα φερει τα υπολοιπα! το bmr ειναι γυρω στις 1750 θερμιδες!

  14. #14

    Default

    Στα γυμναστήρια συνήθως κάνουν και λιπομετρησεις.. Στο δικό μου στοιχίζει πέντε ευρώ.. Κανε μια φορα στο τρίμηνο ας πούμε.. Αν δεις οτι πήρες λίπος τροποποιησε τις ασκήσεις.. Αύξησε την ένταση, κλπ.. Βέβαια δεν ξέρω το ιστορικό σου και τη σχέση είχες μέχρι τωρα με τη γυμναστική.. Οτι αλλαγές κανεις μην τις κανεις απότομα αλλα σιγα σιγα σε χρονικό διάστημα αρκετό, ας πούμε δυο μήνες για να συνηθίζει ο οργανισμός και να αποφύγεις τραυματισμούς.. Μη φορτώνεις κιλά ανεξέλεγκτα χωρις να δώσεις χρόνο στους μυς να συνηθίσουν γιατι ενας τραυματισμός μπορει να σε κρατήσει μήνες μακριά απο γυμναστήρια.. Ενα κόψιμο τενοντα μπορει να σε οδηγήσει στο χειρουργείο, κλπ.. Πρόσεχε τη διατροφή σου καλά ιδιαίτερα πριν και μετα την προπονηση

  15. #15
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    σε ευχαριστω πολυ!!

  16. #16

    Default

    Καλή τύχη σε οτι κι αν κανεις.. Συνέχισε να ψάχνεις θέματα σχετικά με τη γυμναστική και τη διατροφή κι ελπίζω να καταλήξεις στο καλύτερο για σένα.. Εισαι σε πολυ καλή ηλικία.. Σε ζηλεύω... Χαχαχαχα!!!

  17. #17
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    χαχαχα!σε αυτη την ηλικια προσπαθω να θεσω τις βασεις !και σε εσενα καλη τυχη και καλη συνεχεια

  18. #18

    Default

    Και κατι άλλο.. Αφού χωρίσεις τις μυικες ομάδες στα πέντε αφού κανεις πέντε μερες βάρη άφηνε την καθε μυϊκή ομάδα μια μερα να ξεκουράζεται.. Προσπάθησε να κοιμάσαι σωστά και να μην ξενυχτάς πολυ.. Οταν ο μυς ξεκουράζεται μετα τον μικροτραυματισμο που του δημιουργούμε με την προπονηση τότε χτίζεται.. Αυτο σου το λέω επειδή πρόκειται για όγκο.. Για όγκο συνήθως 3-4 προπονήσεις με βάρη ειναι αρκετές..

  19. #19
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    ναι αφηνω αρκετο χρονο για ξεκουραση,και προσπαθω να κοιμαμαι και μεσημερια!!

  20. #20

    Default

    Μέχρι την ηλικία των 25 η αυξητικη ορμονη στο σώμα σου χτυπάει κόκκινα.. Εκμεταλλευσου το όσο μπορείς..

  21. #21
    New Member
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    26

    Default

    ναι τωρα που ειμαι μικρος προσπαθω να θεσω τις βασεις !!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •