Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Αρχάρια - Θέλω Τη Γνώμη Σας Για Τη Διατροφή & Γυμναστική Μου

    Ανοίγω νέο thread εκτός από αυτό της χορτοφαγικής διατροφής για πιο ολοκληρωμένη εικόνα και περισσότερες πληροφορίες.Ειμαι 23 χρονών 1.60 και 51,5 κιλά.Μέχρι τα 17 μου ήμουν στο τωρινό βάρος ποτέ δεν έκανα γυμναστική απλά πρόσεχα λίγο και στα 18 στις Πανελλήνιες πήγα 69 κιλά σε 9 μήνες...Με 2-3 μήνες χαλαρή γυμναστική και με διαιτολόγο έχασα σε 8-9 μήνες 12 κιλά και πήγα στα 57.Από τότε και μέχρι φέτος την άνοιξη το βάρος μου κυμαινόταν εκεί στα 55-57.Καθόλου γυμναστική,ούτε διατροφή.
    Φέτος τον Ιούνιο αποφάσισα ριζικά να αλλάξω Lifestyle και να εντάξω την άθληση στην καθημερινότητά μου.Μέχρι σήμερα έχω χάσει 5 κιλά.Δεν μετράω θερμίδες γιατί με αγχώνει αλλά μου φαίνεται ότι εδώ και 10 μέρες η ζυγαριά δεν κατεβαίνει και φοβάμαι μήπως έχω "κολλήσει".Έ
    χω διαβασει τόσα άρθρα διατροφής και fitness που είμαι αρκετά μπερδεμένη γιαυτό θέλω τα φώτα σας.Εδώ είναι το πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής μου το οποίο από τον Ιούνιο που ξεκίνησα το έχω αυξήσει σταδιακά σε αυτά τα επίπεδα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!(στόχος μου είναι να χάσω άλλα 4 κιλά και να μειωθεί το λίπος που υπάρχει κυρίως στους μηρούς μου!)

    5 φορές την εβδομάδα stepper στο σπίτι γύρω στα 45 λεπτά το πρωί νηστική
    3-4 φορες την εβδομάδα jogging στο βουνό διαδρομή 5χλμ τα 2,5 τα τρέχω συνεχόμενα και τα υπόλοιπα εναλλαγή τρεξίματος-γρήγορο περπάτημα
    2-3 φορές την εβδομάδα σκουοτ και προβολές με 3kg βαράκια.Κάθε μέρα κοιλιακοί και μια άσκηση για γλουτούς.
    Ουσιαστικά ξεκουράζομαι μόνο μία μέρα.
    Η διατροφή μου είναι ως εξής:(δεν τρώω κρέας)

    Πρωινό 150ml γάλα σόγιας ή αγελαδινό 0% + 4 κ.τ.σ δημητριακά Bio ολικής + 1 κ.τ.σ νιφάδες βρώμης+μισή κ.τ.σ σπόροι chia +1 μικρή μπανάνα(πολύ χορταστικό)
    Ενδιάμεσα 1 μικρό αχτινίδιο
    Μεσημέρι σαλάτα με διάφορα ωμά ή βραστά λαχανικά(πχ μαρουλι,αγγούρι,κολοκυθάκια,μπρόκολο,χόρτα) με 1 κτσ ελαιόλαδο+ μουστάρδα
    + 1 φλυτζ.τσαγιού όσπριο με ελάχιστο ελαιόλαδο+1 ασπράδι αυγού
    ή 150gr σολωμός ή τόνος σε νερό(1 φορά την εβδομάδα)
    ή 1 φλυτζ ρύζι καστανό/πένες ολ.άλεσης με ελαφριά σάλτσα ντομάτας και μανιτάρια(1 φορά την εβδομάδα)
    ή ψητή πατάτα με λαχανικά(1 φορά την εβδομάδα)
    ή λαχανικά με 2 βραστά αυγά(1 κρόκος)
    Πάντα συνοδεύω το μεσημεριανό με 1 κτσ cottage 2% λιπαρά και αν δεν είναι ρύζι ή πατάτα,τρώω και μια φρυγανιά ολικής ή 1 φέτα ψωμί τόστ ολικής
    Ενδιάμεσα ελάχιστους ξηρους καρπούς ή ηλιόσπορους + 1 πορτοκάλι
    Βραδινό 1 γιαούρτι total 2% μόνο
    Γλυκά έχουν κοπεί,καταναλώνω μόνο 1 κτγ μαύρη ζάχαρη σε 2 καφέδες την μέρα.
    Cheat day δεν υπάρχει μπορεί πχ την Κυριακή μόνο να φάω ένα κομματι σπιτική πίτσα για μεσημεριανό
    Αλκόολ μόνο 1-2 μικρά ποτηράκια την εβδομάδα ούζο με πάγο ή κρασί
    Νερό 1,5 με 2 λίτρα την ημέρα

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα Κατερίνα!

    Μπράβο για την απόφασή σου να ασχοληθείς σοβαρά με το φιτνες και να το κανεις τρόπο ζωής. Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για το σώμα σου.
    Πρόσεξε όμως.. Ζητάς να σου πούμε τι μπορείς να αλλάξεις στη διατροφή σου επειδή εχεις κολλήσει στα κιλά.
    Το ότι έχεις κολλήσει μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους , όπως -
    Να τρως πολύ λιγότερο και να έχεις χαμηλώσει τον μεταβολισμό σου
    Να τρως όσο ακριβώς χρειάζεται για να συντηρείς το βάρος σου
    Να τρως παραπανω και απλώς καις τις έξτρα θερμίδες με την δραστηριότητά σου, άρα το βάρος είναι πάλι στάσιμο.

    Προσωπικά πιστεύω πως συμβαίνει το πρώτο.
    Αλλά δεν μπορουμε να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά, από τη στιγμή που δεν ξέρεις πόσο τρως. Δεν μετράς θερμίδες.
    Είναι σαν να λες "Παιδιά, θέλω να πάω από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν θέλω χάρτη , γιατί με αγχώνει.. Θέλω να πάω στα τυφλά. Μπορείτε να με βοηθήσετε;"
    Όσο βαρετό μπορεί να φαίνεται, άλλο τόσο απαραίτητο είναι να ξέρεις πόσο τρως. Μόνο έτσι θα ξέρεις τι πρέπει να αλλάξεις.
    Η άσκηση που κάνεις είναι μεν καλή για γενική φυσική κατάσταση, αλλά για να τονώσεις το σώμα σου, τη μυικότητά σου , χρειάζεται κάτι παραπανω (εννοώ γυμναστική με βάρη). Ολα βεβαια εξαρτώνται από το τι αρέσει και τι ευχαριστεί εσενα.

    ps: 4 κιλα ειναι πολλα, πιστευω ειναι υπερβολή να φτασεις τοσο χαμηλα το βαρος σου! Σκεψου πως εγω ειμαι 1.61 και ειμαι 53 κιλα!! Αυτο που θα σε ωφελούσε, θα ήταν να βάλεις μυς, όχι απλά να χάσεις βάρος (το οποιο σίγουρα θα ειναι και μυικος ιστος).
    Last edited by Kardoula; 28-07-14 at 18:01.

  3. #3

    Default

    οι θερμίδες που καταναλώνω είναι γύρω στις 1300 50-100 πάνω κάτω με εξαίρεση τα ΣΚ που καταναλώνω περίπου 200 περισσότερες.Τόσο τις εχω υπολογίσει.
    Η γυμναστική κυριολεκτικά μου άλλαξε την καθημερινότητα καθως μου έχει χαρίσει απίστευτη ευεξία ειδικά το τρέξιμο στο βουνό.Αν εξαιρέσεις που πονάνε λίγο τα γόνατα μου μετα από 1 μήνα προπόνησης,την έχω καταβρεί με το σπορ!Έλεγα να χασω πρώτα αυτα τα κιλά.Ίσως ακουγονται λίγα τα 47 που θέλω να πάω αλλά θα ήθελα να μειώσω το λίπος μου γιαυτό και το έχω ρίξει στην αερόβια.Εχω λίπος περισσότερο στους μηρους..Αυτό που θα ήθελα είναι όχι αυξημένη μυικότητα,απλά μια "ελαφριά" γράμμωση στους κοιλιακούς(κάτι που απαιτεί καλογυμνασμένους κοιλιακούς και χαμηλό σωματικό λίπος...)...γιαυτό έλεγα αφού χασω το βάρος αυτό,να γραφτω σε κάποιο γυμναστήριο για κάτι πιο ολοκληρωμένο! Ποια η γνώμη σας!
    Και πάλι ευχαριστω όλες οι συμβουλές σε αυτό το φόρουμ με έχουν βοηθήσει πολύ!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ενα απο τα λαθη που κανουν πολλοι, ειναι πως πρώτα χάνουν βάρος και μετά ξεκινάνε γυμναστική.
    Από τη στιγμή που δεν έχεις μυικότητα, το να χάσεις κι άλλα κιλά, θα έχει ως αποτέλεσμα απλά μια μικρογραφία του εαυτού σου και το πιθανότερο το περισσότερο από αυτό να προέρχεται από μυικό ιστό. Μην κοιτάς μόνο το χαμηλό ποσοστό λίπους, αλλά το πως θα κάνεις το σώμα σου σφιχτό, σφριγιλό, γυμνασμένο και υγιές, όχι καχεκτικό και ανορεκτικό.

    Τρως πολύ λίγο και κάνεις πολλή αερόβια! Αυτός είναι και ο λόγος που έχεις κολλήσει. Ανέβασε λίγο θερμίδες, μείωσε αερόβιες και ξεκίνα το συντομότερο δυνατό γυμναστήριο και βάρη!!! Θα δεις το σώμα σου να μεταμορφώνεται. Και άσε τη ζυγαριά να λέει ότι θέλει, βασίσου στον καθρέφτη


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η διατροφή μου για γράμμωση- θέλω την γνώμη σας
    By Eua9 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 67
    Last Post: 09-04-09, 02:57
  2. Θέλω να κάνω γυμναστική στο σπίτι
    By sanniel7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 31-12-07, 20:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •