Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 6 of 59 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast
Results 151 to 180 of 1764
  1. #151
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default Νεα μακροστοιχεια-νεοι στοχοι

    Λοιπον, πλεον ο στοχος μου ειναι να βαλω μυικα κιλα, να μεγαλωσω παντου πανω μου, χωρις υπερβολες στις θερμιδες.Γιαυτο και ειπα να το παιξω ισοθερμιδικα για την ωρα, να δω πως θα παει.Κανωντας την πραξη BMRx1,725 λοιπον, λογω του οτι θα κανω 4 φορες την εβδομαδα ασκηση+ μια μερα extra αεροβια(θα κανω αεροβια καθε φορα που εχω ασκηση εκτος της ημερας των ποδιων.).Το αποτελεσμα της πραξης ειναι 3450.WTF?Δηλαδη αν ηθελα να παω υπερθερμιδικα, εμεινα αφραγκος χαχαχαχα.Τα μακροστοιχεια που μου βγαζει το myfitnesspal ειναι 428carb/114fats/171protein. Πως σας φαινονται;

  2. #152
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Το 114 λιπαρά είναι αρκετό. Καλύτερα να κινηθείς για αρχή σε γραμμάρια λιπαρών όσο το βάρος σου. Επίσης καλύτερα θα ήταν να παίξεις στην αρχή με συντελεστή 1,55 και βλέπεις...Το 1,725 μου κάνει too much.
    Α και καλορίζικο το log.

  3. #153
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Το 114 λιπαρά είναι αρκετό. Καλύτερα να κινηθείς για αρχή σε γραμμάρια λιπαρών όσο το βάρος σου. Επίσης καλύτερα θα ήταν να παίξεις στην αρχή με συντελεστή 1,55 και βλέπεις...Το 1,725 μου κάνει too much.
    Α και καλορίζικο το log.
    Πηγα στις 3100 :) λες να βαλω 85γρ λιπαρα και να προσαρμοσω τα υπολοιπα κατα πως μου αρεσει, ετσι;

  4. #154
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Πηγα στις 3100 :) λες να βαλω 85γρ λιπαρα και να προσαρμοσω τα υπολοιπα κατα πως μου αρεσει, ετσι;
    Ναι, νομίζω οτι είναι καλύτερα για αρχή. 85 τα λιπαρά, 170-200 την πρωτείνη και τα υπόλοιπα υδατάνθρακας.

  5. #155
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Ναι, νομίζω οτι είναι καλύτερα για αρχή. 85 τα λιπαρά, 170-200 την πρωτείνη και τα υπόλοιπα υδατάνθρακας.
    Ωραια ωραια, ευχαριστω πολυ!

    Σε λιγο θα γραψω και το σπλιτ μου

  6. #156
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Καλωσήρθες φιλαράκι στον άθλημα. Σου εύχομαι δυνατές προπονήσεις, μυικά κέρδη και μακριά από τραυματισμούς διότι κάπου έπιασε το μάτι μου ότι ταλαιπωρήθηκες πολύ. Το καταλαμβαίνω κι εγώ τώρα που περνάω κι εγώ τραυματισμό και δεν μπορώ να γυμναστώ όπως θέλω και σε αερόβιες και σε βάρη!
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  7. #157
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by pantelisk View Post
    Καλωσήρθες φιλαράκι στον άθλημα. Σου εύχομαι δυνατές προπονήσεις, μυικά κέρδη και μακριά από τραυματισμούς διότι κάπου έπιασε το μάτι μου ότι ταλαιπωρήθηκες πολύ. Το καταλαμβαίνω κι εγώ τώρα που περνάω κι εγώ τραυματισμό και δεν μπορώ να γυμναστώ όπως θέλω και σε αερόβιες και σε βάρη!
    Kαλα επιασε το ματι σου.. ευχαριστω φιλε, θα κανω οτι μπορω :D Υπομονη εσυ, και με τον καιρο θα επανελθεις.

  8. #158
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Λεω το σπλιτ μου να ειναι 4ημερο, και οι μερες να πηγαινουν ως εξης:

    στηθος/δικεφαλα--ποδια--πλατη/τρικεφαλα--κενο--ωμοι/τραπεδοειδεις/Κοιλιακοι--repeat

    Στηθος/δικεφαλα
    1)Flat bench
    2)Incline d.press
    3)flat chest flies
    4)Wide dips
    5)Decline flies
    -------
    1)Larry scott barbell curls
    2)Hammer curls

    Ποδια
    1)Squat
    2)Press
    3)Extensions
    4)Curls
    5)Calf raises

    Πλατη-τρικεφαλα
    1)Deadlifts
    2)Wide lat pulldown
    3)Σταυρος
    4)Close lat pulldown
    5)Single arm rows
    ------
    1)Tricep extensions στο σχοινι
    2)Εxtensions με αλτηρα πισω απο το κεφαλι
    3)Underhand εxtensions

    Ωμοι/τραπεζοειδεις/κοιλιακοι
    1)Dumbell press
    2)Front raises
    3)Side raises
    4)Reverse flies
    -----
    1)Shrugs
    -----
    1)crunches
    2)Side crunches
    3)leg raises


    Ακουω γνωμες κυριοι

  9. #159

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    καλη αρχη

    θα το εκανα ως εξης εγω

    1μερα στηθος/δικεφαλα
    2μερα ποδια
    3μερα οφ
    4μερα πλατη
    5μερα οφ
    6μερα ωμοι/τραπεζοειδης/τρικεφαλα
    7μερα οφ

    θα εβαζα τη πλατη 4η μερα γιατι δευτερα θα χεις στηθος δικεφαλα , οποτε θα χεις κουρασμενα δικεφαλα για πλατη και θα αφηνα μια μερα κενο αναμεσα σε ωμους και πλατη

    επισης καλο θα ηταν να μην πας ποδια πλατη καπακια γιατι χτυπας σε 2 μερες squat deadlift δλδ σε μεγαλο βαθμο ολο το σωμα ..

    αν θες μπορεις να το πας , πλατη / στηθος δικεφαλα / ποδια

    κι απο ασκησεις τωρα το στηθος νομιζω ειναι too much βεβαια εκανες ενοργανη οποτε ισως δεν ειναι , οποτε εδω πας εμπειρικα , αν εβγαζα κατι θα βγαζα ενα απο τα 2 ανοιγματα

    στα ποδια τωρα 1 ασκηση μοιραια δικεφαλα λογω του τραυματισμου ; αν οχι χρειαζεσαι κατι παραπανω αν και εχεις αρσεις στη πλατη οποτε εισαι καπως οκ

    στις υπολοιπες μερες οκ με μονη εξαιρεση και επιφυλαξη τις προτασεις στους ωμους , γυμναζεται με πιεσεις ωμων πιεσεις στηθους οποτε εκει ειναι δικο σου θεμα , απο αναπτυξη και απο αναρωση

  10. #160
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Γεια σου δασκαλε, και ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες για να γραψεις.Μου φαινεται πιο ωραιο ετσι οπως το εφτιαξες εσυ με τις μερες.

    Για να πω και τους στοχους μου για να ξερετε και σεις απο που προκυπτει το προγραμμα που εκατσα και εβγαλα, στοχευω στο να σχηματισω το στηθος μου ωστε να ενωνεται η μια μερια με την αλλη, σε σχεση με τωρα που κοιτανε το ενα στην ανατολη και το αλλο στη δυση.Εξ'ου και τα ανοιγματα σε "υπερβολη".Στοχευω να ανοιξω στο κατω μερος της πλατης μου, εκει δηλαδη που παει να ενωθει με τους ραχιαιους μυες.Τρελαινομαι επισης για καλογυμνασμενους και στρογγυλους ωμους, και μιας και αντεχουνε και λογω αθληματος, τους βαραω κανονικοτατα.Τελος, θελω σε μεγεθος να μεγαλωσω τους τρικεφαλους μου, και να μεγαλωσω ΠΟΛΥ το κατω σωμα μου.

    Βεβαια, λογω των προσφατων τραυματισμων μου, τα σκουατ, οι αρσεις και η πρεσα θα ειναι πολυ ελαφρια, αλλα απο το να μην τα κανω καθολου, θα τα κανω κανονικα

  11. #161

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Γεια σου δασκαλε, και ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες για να γραψεις.Μου φαινεται πιο ωραιο ετσι οπως το εφτιαξες εσυ με τις μερες.

    Για να πω και τους στοχους μου για να ξερετε και σεις απο που προκυπτει το προγραμμα που εκατσα και εβγαλα, στοχευω στο να σχηματισω το στηθος μου ωστε να ενωνεται η μια μερια με την αλλη, σε σχεση με τωρα που κοιτανε το ενα στην ανατολη και το αλλο στη δυση.Εξ'ου και τα ανοιγματα σε "υπερβολη".Στοχευω να ανοιξω στο κατω μερος της πλατης μου, εκει δηλαδη που παει να ενωθει με τους ραχιαιους μυες.Τρελαινομαι επισης για καλογυμνασμενους και στρογγυλους ωμους, και μιας και αντεχουνε και λογω αθληματος, τους βαραω κανονικοτατα.Τελος, θελω σε μεγεθος να μεγαλωσω τους τρικεφαλους μου, και να μεγαλωσω ΠΟΛΥ το κατω σωμα μου.

    Βεβαια, λογω των προσφατων τραυματισμων μου, τα σκουατ, οι αρσεις και η πρεσα θα ειναι πολυ ελαφρια, αλλα απο το να μην τα κανω καθολου, θα τα κανω κανονικα
    ναι σαι καλα

    λοιπον 1-1)

    τα σχηματα ειναι περισσοτερο θεμα γενετικο ,

    εγω θα το κανα τοτε παγκος/πιεσεις αλτηρες/βυθισεις 3 σετ η καθε ασκηση
    και super set 2 σετ ανοιγματα με αλτηρες 2 σετ με τροχαλια οι αλτηρες δινουν μεγαλυτερη εμφαση στη διαταση ενω η τροχαλια στη συπαση του μυ

    στο κατω μερος των φτερων βοηθανε κυριως η αναποδες λαβες (μονοζυγο , κωπηλατικη αναποδη) η κωπηλατικη με αλτηρα αλλα δεν θα το αλλαζα το προγραμμα σου να σου πω την αληθεια μου

    στους τρικεφαλους ενα τρικ που θα μπορουσες να κανεις ειναι να χτυπας περισσοτερο ασκησεις που χτυπανε τη μακρα κεφαλι μιας και ειναι η μεγαλυτερη απο τις 3 κεφαλες

    αυτο μπορεις να το κανεις με οτι ασκηση εχει να κανει με διαταση του τρικεφαλου και βαριες ασκησεις τυπου βυθισεις κλειστη λαβη πιεσεις

    στα ποδια δεν μπορεις να βαλεις κιλα αλλα πας να κανεις κατι που πραγματικα δεν το χρειαζεται , υπαρχουν απειρες τεχνικες που μπορεις να κανεις τα ποδια σου να κλαινε με 5 κιλα
    Last edited by daskalos198; 23-12-14 at 15:28.

  12. #162
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Απο γενετικα, ευτυχως παιρνω ευκολα(ο προπονητης μου με ρωτουσε συνεχεια αν κανω κρυφα βαρη εκτος προπονησεων :D) οποτε θα πω στο στηθος "i command yoy to grow" χαχαχα.Θα διατηρησω αυτο που εχω τωρα για να δω μεχρι που θα με παει, και μετα θα βαλω τροχαλια, μιας και δεν την πολυεχω σε εκτιμηση και δεν ξερω γιατι.

    Στους τρικεφαλους, απο ισομετρικες και απο πιεσεις κυριως εχω χτιστει, οποτε ειπα να κυριαρχουν οι εκτασεις σε αυτη τη φαση για να δω μεχρι που θα με πανε.

    Οσο για τα ποδια, το χω καημο να να δω μεγαλα και δυνατα.Εχω απο το σχολειο που εχω φοβηθει να τα προπονησω λογω ολων αυτων των τραυματισμων.Απο το στομα σου και στου ποδιου τον μυ!!

  13. #163
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Σε βαζουμε να προσκυνησεις το εικονισμα του Αρνολντ και μετα να κανεις ολες τις βασικες ασκησεις, χαχαχαχα
    Μεγάλη η χάρη του
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  14. #164
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Η σημερινη προπονηση ειχε ποδια.Ξεκινησα πραγματικα σιγα σιγα γιατι θελω να ξυπνησω λιγο τον δεξι μοιριαιο λογω τραυματισμου, και να μην επιβαρυνω και το δεξι μου γονατο.Αναλυτικα:

    Ποδια
    1)Squat 10+10 (ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)
    2)Press
    3)Extensions
    4)Curls
    5)Calf raises 25+25

    Οπως καταλαβαινετε,στα μηχανηματα ξεχασα ποσα κιλα εβαλα, γιατι πολυ απλα δεν με ενδιεφερε.Με ενοιαζε να νοιωθω σε καθε επαναληψη το μυ να συσμαται και να εκτεινεται.Τα ελεφθερα τα θυμαμαι γιατι τα κουβαλουσα :P

    Τελειωσα την προπονηση με 30 λεπτα ποδηλατο σε χαμηλο τεμπο.

    Οι ασκησεις στα ποδια γινανε με αργο ρυθμο και αυτες, με ελεγχομενη αρνητικη και κρατημα στο τελος της θετικης επαναληψης, ετσι, για να νοιωσω καλα το "πρηξιμο".Ωραια, πολυ ωραια η αισθηση που νοιωθω αυτη τη στιγμη, οι σκαλες μου φαινονται λιγο περιεργες τωρα που τις ανεβαινω :D

    Αυριο ανυπομονω να κανω πλατη-τρικεφαλα!

    Το φαγητο μου, αφου αυξηθηκε, μου φανταζει λιγο δυσκολο, μιας και στην πραξη νοιωθω πριν τελειωσω το γευμα μου μπουχτισμενος, αλλα λεω ΦΑ ΤΟ. Ελπιζω αυτες οι προ-προπονησεις των ποδιων μου να με δυναμωσουν και να ξεφυγω γρηγορα απο τις ενοχλησεις που εχω αυτες τις μερες.

    p.s. Το στηθος και οι δικεφαλοι μου απλα ΝΕΚΡΟΙ σημερα

  15. #165
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

    Το log μου παραμενει το ιδιο "ημερολογιο ενος υβριδιου".Αυτο το thread θα το χρησιμοποιω για να ξεφτιλιζομαι και να εκθετω χωρις ντροπη την ασχετοσυνη μου πανω στο bb, τις ασκησεις, το διατροφολογιο μου.Στο log μου δεν θα υπαρχει γυρισμος απο τις μπουρδες που θα γραφω, ενω εδω ισως κανω και καμια προοδο


    Ευχαριστω!

  16. #166
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    γιατί δεν τα ενοποιήσεις; θα είναι πιο εύκολο για μας τους τρίτους να σε βλέπουμε ως μια ενιαία οντότητα. τα ασκησιολόγια - διατροφικά σου πλάνα μαζί με τις απορίες πάνω σε αυτά;
    προσωπική άποψη.... εγώ μπερδεύομαι να σε παρακολουθήσω με τα δύο παράλληλα λογκ
    peace!

  17. #167
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    γιατί δεν τα ενοποιήσεις; θα είναι πιο εύκολο για μας τους τρίτους να σε βλέπουμε ως μια ενιαία οντότητα. τα ασκησιολόγια - διατροφικά σου πλάνα μαζί με τις απορίες πάνω σε αυτά;
    προσωπική άποψη.... εγώ μπερδεύομαι να σε παρακολουθήσω με τα δύο παράλληλα λογκ
    peace!
    Μπορουν να παρεμβουν οι mods σε αυτο; δεν το ηξερα, γιαυτο το ειπα ετσι :)

  18. #168
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    οι mods κάνουν τα πάντα, το θέμα είναι εσύ τι θες και πως το θες

  19. #169
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τα δύο topic ενώθηκαν.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #170
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Ευχαριστω παρα πολυ! Θα διευκολυνει και εσας και εμενα!

  21. #171
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Σκεφτομουν τι να κανω με τις αεροβιες μου μεσα στη βδομαδα... και ελεγα να κανω οσες φορες προπονουμαι, δηλαδη 4, την ιδια μερα μετα τα βαρη.Δεδομενου οτι τρωω 3100 θερμιδες, δηλαδη λιιιιιγο πανω απο τη συντηρηση, μηπως θα επρεπε να τις ελαττωσω, ή να τις κανω ξεχωριστη μερα ή κατι αλλο;

  22. #172

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Σκεφτομουν τι να κανω με τις αεροβιες μου μεσα στη βδομαδα... και ελεγα να κανω οσες φορες προπονουμαι, δηλαδη 4, την ιδια μερα μετα τα βαρη.Δεδομενου οτι τρωω 3100 θερμιδες, δηλαδη λιιιιιγο πανω απο τη συντηρηση, μηπως θα επρεπε να τις ελαττωσω, ή να τις κανω ξεχωριστη μερα ή κατι αλλο;
    Αν τις κάνεις τις ίδιες μέρες με τα βάρη τότε εννοείται μετά από αυτά.

    Το θέμα είναι γιατί τις κάνεις. Αν ο στόχος είναι καλύτερη υγεία τότε μαζί σου. Αν ο στόχος είναι εμφανισιακός τότε καλύτερα να τις βγάλεις. Αν προσέχεις την διατροφή σου και προπονείσαι εντόνως δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν περαιτέρω και ενδεχομένως να είναι και αντιπαραγωγικές.

    Παράδειγμα, βλέπω πως μετά από μια προπόνηση έκανες 30 λεπτά ποδήλατο σε χαμηλή ένταση. Αυτό τι σου έδωσε? Κατ'εμε τίποτα παραπάνω από μερικές θερμίδες ακόμα χαμένες. Καρδιοαναπνευστική αντοχή δεν σου ηυξησε, λίπος έκαψε ελάχιστο. Ουσιαστικά δου έδωσε την δυνατότητα να φας λίγο παραπάνω αν το ήθελες. Εγώ κάνω συχνά τέτοιου είδους αερόβιες γιατί πηγαινοέρχομαι από το Παγκράτι στο κέντρο με τα πόδια, πχ σήμερα πήγα Ιπποκράτους και γύρισα από εκεί με τα πόδια. Καμία θετική επιρροή. Πίστεψε με, ο μόνος τρόπος να δεις διαφορά από κάτι τέτοιο είναι να σε φέρνει σε θερμιδικό έλλειμμα και έτσι να χάνεις λίπος. Αν φροντίζεις να είσαι σε θερμιδικό πλεόνασμα είναι περιττό χάσιμο χρόνου, το οποίο ενδεχομένως να σου χαλάσει και καμία προπονηση, αν για οποιονδήποτε λόγο κουραστείς λίγο παραπάνω.

    Εναλλακτικη επιλογή για τον ίδιο χρόνο: διατάσεις. Αν αφιερώνεις κάθε φορά μετά την προπόνηση πολύ χρόνο για να διατείνεις όλους τους μυς που ήσκησες αλλά και τους υπολοίπους, και φροντίζεις να αυξάνεις συν τω χρόνω την ευλυγισία σου όχι μόνο θα διασφαλίσεις την υγεία των αρθρώσεων αλλά και θα βελτιώσεις τις επιδόσεις σου σε όλες τις ασκήσεις. Φαντάζομαι οτι τσάμπα στα γράφω γιατί σίγουρα εχεις σχετική εμπειρία αλλά ενδεχομένως μπορείς να προσθέσεις ακόμα περισσότερα. Πχ μετά από μια προπόνηση που ρίχνει βάρος στην μεση (πχ άρσεις, καθίσματα, κωπηλατικές κτλ) πολύ καλή άσκηση είναι το να κρέμεσαι από το μονόζυγο χαλαρώνοντας την σπονδυλικη στήλη. Μετά από κάθε πίεση πρέπει να έρχεται αποσυμπίεση, αλλιώς αργά ή γρήγορα τελειώνει το παιχνίδι. Επίσης, σε βοηθάει να αναρρώνεις πιο γρήγορα και έτσι να είσαι έτοιμος για προπόνηση πιο συντομα, αν και αυτό εχει σημασία μόνο αν προπονείς όλο το σώμα και θες πχ να κάνεις καθισμα 2-3 φορές την εβδομάδα.
    Last edited by UltraModus; 24-12-14 at 08:49.

  23. #173
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Αν τις κάνεις τις ίδιες μέρες με τα βάρη τότε εννοείται μετά από αυτά.

    Το θέμα είναι γιατί τις κάνεις. Αν ο στόχος είναι καλύτερη υγεία τότε μαζί σου. Αν ο στόχος είναι εμφανισιακός τότε καλύτερα να τις βγάλεις. Αν προσέχεις την διατροφή σου και προπονείσαι εντόνως δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν περαιτέρω και ενδεχομένως να είναι και αντιπαραγωγικές.

    Παράδειγμα, βλέπω πως μετά από μια προπόνηση έκανες 30 λεπτά ποδήλατο σε χαμηλή ένταση. Αυτό τι σου έδωσε? Κατ'εμε τίποτα παραπάνω από μερικές θερμίδες ακόμα χαμένες. Καρδιοαναπνευστική αντοχή δεν σου ηυξησε, λίπος έκαψε ελάχιστο. Ουσιαστικά δου έδωσε την δυνατότητα να φας λίγο παραπάνω αν το ήθελες. Εγώ κάνω συχνά τέτοιου είδους αερόβιες γιατί πηγαινοέρχομαι από το Παγκράτι στο κέντρο με τα πόδια, πχ σήμερα πήγα Ιπποκράτους και γύρισα από εκεί με τα πόδια. Καμία θετική επιρροή. Πίστεψε με, ο μόνος τρόπος να δεις διαφορά από κάτι τέτοιο είναι να σε φέρνει σε θερμιδικό έλλειμμα και έτσι να χάνεις λίπος. Αν φροντίζεις να είσαι σε θερμιδικό πλεόνασμα είναι περιττό χάσιμο χρόνου, το οποίο ενδεχομένως να σου χαλάσει και καμία προπονηση, αν για οποιονδήποτε λόγο κουραστείς λίγο παραπάνω.

    Εναλλακτικη επιλογή για τον ίδιο χρόνο: διατάσεις. Αν αφιερώνεις κάθε φορά μετά την προπόνηση πολύ χρόνο για να διατείνεις όλους τους μυς που ήσκησες αλλά και τους υπολοίπους, και φροντίζεις να αυξάνεις συν τω χρόνω την ευλυγισία σου όχι μόνο θα διασφαλίσεις την υγεία των αρθρώσεων αλλά και θα βελτιώσεις τις επιδόσεις σου σε όλες τις ασκήσεις. Φαντάζομαι οτι τσάμπα στα γράφω γιατί σίγουρα εχεις σχετική εμπειρία αλλά ενδεχομένως μπορείς να προσθέσεις ακόμα περισσότερα. Πχ μετά από μια προπόνηση που ρίχνει βάρος στην μεση (πχ άρσεις, καθίσματα, κωπηλατικές κτλ) πολύ καλή άσκηση είναι το να κρέμεσαι από το μονόζυγο χαλαρώνοντας την σπονδυλικη στήλη. Μετά από κάθε πίεση πρέπει να έρχεται αποσυμπίεση, αλλιώς αργά ή γρήγορα τελειώνει το παιχνίδι. Επίσης, σε βοηθάει να αναρρώνεις πιο γρήγορα και έτσι να είσαι έτοιμος για προπόνηση πιο συντομα, αν και αυτό εχει σημασία μόνο αν προπονείς όλο το σώμα και θες πχ να κάνεις καθισμα 2-3 φορές την εβδομάδα.
    O λογος για τον οποιο θελω να διατηρησω καποιες αεροβιες μεσα στη βδομαδα μου ειναι διπλος.Ο ενας ειναι για καλυτερη υγεια οπως ειπες.Ο αλλος ειναι γιατι στην παρουσα φαση, με τον τραυματισμο μου στα ποδια,με βοηθουν να επανερχομαι σιγα σιγα στο παιχνιδι.Αν δεις δηλαδη κατι νουμερα στα σκουατ που κανω τωρα,μιλαμε για αστεια νουμερα, εχω ξενερωσει τη ζωη μου.Παλιοτερα εκανα περισσοτερα και ημουν κομπλε, τωρα ομως θελει σιγα σιγα για να φτασω στα παλια.Γι'αυτο ας πουμε κανω ποδηλατο μετα απο τα ποδια και οχι περπατημα(τρεξιμο δεν μπορω ακομη :D)

    Eπισης, φροντιζω καθημερινα να λαμβανω 3100 με 3200 θερμιδες, και μια αεροβια μου αφαιρει 300 πανω κατω, οποτε και να φαω κατι παραπανω μπορω χωρις να ειμαι με το μηχανακι στο χερι, και στο λογαριασμο της εβδομαδας παραμενω συγκριτικα σε πλεονασμα,αφου ο στοχος μου ειναι να κανω "lean bulking",να καταφερω δηλαδη να κερδισω τη μεγιστη δυνατη μυικη μαζα, και να βαλω οσο το δυνατον λιγοτερο λιπος στην περιοδο που θα βρισκομαι σε πλεονασμα.Θα βοηθηθω ετσι να χασω το λιπος που θα εχω στο τελος της φασης αυτης σε συντομοτερο χρονικο διαστημα.

    Διατασεις κανω σε καθε μου προπονηση ή προετοιμαζω αντ'αυτων τις ομαδες που θα δουλεψω με σετ προθερμανσης.Τελος, επιλεγω σε καθε μου προπονηση, η βασικη ασκηση να ειναι πρωτη, πραγμα που μου δινει την ευκαιρια να ειμαι σχετικα ξεκουραστος να την εκτελεσω, μιας και μονο οι 4 βασικες ασκησεις με ενδιαφερουν ως νουμερα.Οι υπολοιπες απλα γινονται αργα και ελεγχομενα, να νοιωσω το πρηξιμο, και δεν κοιταω καν ποσα κιλα εχω χρησιμοποιησει.

    Επισης, καλη η επισημανση για την αποθεραπεια.Πολλοι την παραμελουν και ειναι μεγα λαθος

  24. #174
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Προπονηση πλατης-τρικεφαλων σημερα.Παρα πολυ ωραια η αισθηση που ειχα μετα το τελος της καθε ασκησης.Ειδικα στα τρικεφαλα, ενοιωσα απιστευτο πρηξιμο.Γενικα δεν εχω νοιωσει πολλες φορες καποια μυικη ομαδα να μην μπορει να δωσει αλλα,απλα διοτι στη μεχρι τωρα προπονηση μου ηταν αδυνατο να απομονωσεις μυικες ομαδες(υπαρχουν ασκησεις, αλλα μας ηταν εντελως αχρηστες για τους στοχους μας)

    1)Deadlifts 20+20+20μπαρα 4x8
    2)Wide lat pulldown 4x8
    3)Σταυρος 4x8 30
    4)Close lat pulldown 4x8
    5)Single arm rows 4x8 22,5
    ------
    1)Tricep extensions στο σχοινι 4x8
    2)Εxtensions με αλτηρα πισω απο το κεφαλι 4x8 12,5
    3)Εxtensions με σχοινι για μακρια κεφαλη τρικεφαλου(δεν ξερω πως λεγεται ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ) 4x8 στα δυο τελευταια σετ στην 6 επαναληψη εκλαψα για να βγαλω τις αλλες δυο με αριστη τεχνικη.Δεν τα καταφερα :P

  25. #175
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    εγώ δεν κατάλαβα ποιά είναι η τρίτη άσκηση τρικεφάλου και ποια η διαφορά με την πρώτη. Σου είναι εύκολο να μου λύσεις την απορία;

  26. #176
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Κάνοντας 2+- αερόβιες την εβδομάδα θα κοντρολάρεις σε έναν βαθμό και το λίπος που έτσι και αλλιώς αναπόφευκτα βάζεις σε περίοδο όγκου.

  27. #177
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Κάνοντας 2+- αερόβιες την εβδομάδα θα κοντρολάρεις σε έναν βαθμό και το λίπος που έτσι και αλλιώς αναπόφευκτα βάζεις σε περίοδο όγκου.
    Nα, αυτο θελω να ελεγξω!Να βαλω, αλλα οχι αχρειαστο, αυτο σκεφτομαι.2 λοιπον ο αριθμος!!Ευχαριστω!

  28. #178
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    εγώ δεν κατάλαβα ποιά είναι η τρίτη άσκηση τρικεφάλου και ποια η διαφορά με την πρώτη. Σου είναι εύκολο να μου λύσεις την απορία;
    Αυτη ειναι η 3η που εκανα


    Η 1η ειναι με τους αγκωνες κολημμενους στον κορμο

    Συγχωρειστε με που τα λεω οπως να ναι :D

  29. #179
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Νταξει δηλαδη εγώ το παραχε δηλαδή το πράμα με το αερόβιο! Αλλά αφού απ? την άλλη μ? αρέσει κι όλας και ειδικά το πρωινό!
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  30. #180
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by pantelisk View Post
    Νταξει δηλαδη εγώ το παραχε δηλαδή το πράμα με το αερόβιο! Αλλά αφού απ? την άλλη μ? αρέσει κι όλας και ειδικά το πρωινό!
    Μου στελνει το φιτνες παλ σου οτι εκαψες λεει χθες 1000 θερμιδες απο αεροβια.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


 
Page 6 of 59 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το Ημερολόγιο Ενός Ξενιτεμένου
    By Greek fighter in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 20-01-22, 21:55
  2. To Ημερολόγιο Ενός Αρχάριου..
    By zal in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 181
    Last Post: 15-09-16, 11:23
  3. Ημερολόγιο ενός plateau
    By Deffee in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 9
    Last Post: 18-05-13, 19:01
  4. Ποιό Είναι Το Γενετικό Όριο Ενός Natural Bodybuilder?
    By nikos_123 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 16-08-12, 21:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •