Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member AnnaMaria94's Avatar
    Join Date
    23-08-14
    Location
    Athens
    Posts
    11

    Default Διατροφή για απώλεια λίπους χωρίς... κουζίνα.

    Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργια στο forum, ήθελα να ζητήσω κάποιες συμβουλές μιας και αντιμετωπίζω κάποιαα δυσκολία στην διατροφή.
    Εργάζομαι μακριά απο το σπίτι και μενω στον χώρο εργασίας μου οποτε ειναι αδυνατον να μαγειρεψω.
    Τα φαγητα εδω είναι κατα βαση ανθυγιεινα (συνήθως πατάτες τηγανητες, κοτομπουκιες, μακαρονια λευκα και αραια και που σαλατες) με αποτέλεσμα συνηθως να τρώω μόνο 1 2 τοστ τη μερα και κατα τη διάρκεια της δουλειας (που περιλαμβάνει ορθοστασια) καποια τσιπς ή ξηρους καρπους(μεγα λαθος, ξερω).
    Θα ηθελα καποες υγιεινες προτάσεις που να μπορω να ακολουθησω για σνακς αλλα και για τα γευματα μου που όμως να μην χρειαζονται κουζίνα...
    πλέον δεν τρωω εδώ λόγω της ποιοτητας των γευματων (εχω ηδη παρει καποια κιλα π θελω να χασω) οποτε την βγαζω με σνακς, τοστ και αποξηραμενα φρουτα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Άννα Μαρία καλώς ήρθες στη παρέα μας !
    Κακά τα ψέματα , αν δεν μαγειρευτεί το φαγητό υγιεινά και μπει σε ταπεράκια λύσεις δεν υπάρχουν πολλές !
    Σνακ λύσεις υγιεινές υπάρχουν αλλά πως μπορεί το σνάκ να αντικαθιστά σε καθημερινή βάση το κύριο γεύμα ?
    Τρόπος να "επέμβεις" στην εκεί κουζίνα δεν υπάρχει ???
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    New Member AnnaMaria94's Avatar
    Join Date
    23-08-14
    Location
    Athens
    Posts
    11

    Default

    Όχι...
    Μπορώ κάποιες φορές απλά να έχω πρόσβαση σε πιο υγιεινές επιλογές όπως οι σαλάτες (εξαρταται απο την βάρδια μου) αλλά μέχρι εκεί...
    Έχω αρχισει ηδη πολυβιταμινες γτ σαφως ειναι αδυνατον να καλυψω με τετοια διατροφη τις αναγκες μου.
    θα είμαι εδω για ακομη 2 μήνες άρα δεν έχω αλλη επιλογή απο το να καλυψω με υγιεινα σνακς τα γευματα...
    Last edited by AnnaMaria94; 23-08-14 at 21:21.

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Οκ λοιπόν 2 μήνες είναι θα περάσουν , εσύ κάνε το καλύτερο που μπορείς και λίγο το "κακό"
    Γιαούρτια 2% , αμύγδαλα - καρύδια , ρυζογκφρέτες , κονσέρβα τόνο σε νερό και τόνο καπνιστό σε συσκευασία να φτιάχεις σαλάτες , τυρί κίτρινο χαμηλά λιπαρά , cottage ,βρώμη ,
    είναι μερικά για να στήνεις σνακ - γεύματα υγιεινά και χωρίς μαγείρεμα
    Τώρα πές μου ότι δεν έχεις και πρόσβαση σε ψυγείο και έφυγα για ύπνο στο καπάκι .....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    μπορει να παρει και πρωτεινη σε σκονη και καμια μπαρα πρωτεινης στην αναγκη, απ το τιποτα η τη σαβουρα κλασεις ανωτερα.....

  6. #6
    New Member AnnaMaria94's Avatar
    Join Date
    23-08-14
    Location
    Athens
    Posts
    11

    Default

    χαχαχαχαχαχα όχι, όχι, ψυγείο έχω ευτυχως :Ρ
    ευχαριστώ για τις προτάσεις, ήδη προμυθεύτηκα τα περισσότερα (αμυγδαλα, τονους, γιαουρτια κλπ) .Οποιαδηποτε επιπλεον προταση δεκτη :D
    Ερώτηση... η καθαρή πρωτεΐνη δεν είναι μόνο για μετα απο προπονηση; ή εδώ συνίσταται λόγω έλλειψης κρέατος απο τη διατροφή;
    και ερώτηση Νο2: για να κάνω κάποια άσκηση εδώ, μόνη μου, αλτήρες, βαρακια για το ποδι και λάστιχο χρειάζεται να πάρω; υπάρχει κάτι άλλο εξισου ευκολο για αγορά που δεν σκεφτηκα;
    Ευχαριστω για τις αμεσες απαντήσεις :D

    *ααα... Και αποψεις για all bran και γάλα σόγιας;

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Άννα Μαρία κι από μένα! :)

    Για όλα υπάρχουν λυσεις. Σε αυτό είμαι απόλυτη. Αρκει να υπαρχει θέληση και σωστός προγραμματισμός
    Η πρωτεινη μπορει να χρησιμοποιηθεί με τους κατάλληλους συνδιασμούς και ως ενα εύκολο σνακ οταν οι περιστάσεις δεν επιτρέπουν κανονικό φαγητό. Μπορεις να την συνδιάσεις με βρώμη (την αλεθεις απο το σπιτι στο μουλτι και την βαζεις μαζι με την πρωτεινη στο σεικερ και μετα προσθετεις νερό ή γάλα - παρε και καλαμακι γιατι η βρώμη θα κάτσε στον πάτο).Επισης μπορεις να την συνδιάσεις με μια πηγή λίπους, οπως αμύγδαλα/καρύδια, ταχίνι, φυστικοβούτυρο.

    Αν σκεφτεσαι να κανεις σπιτικες προπονησεις, ένα ζευγάρι αλτήρες (βιδωτοί με έξτρα δίσκους), λάστιχο αερόμπικ αρκεί για να καλύψεις αρκετό ασκησιολόγιο για όλο το σώμα! Θα επιστρατεύσεις και αντικείμενα του σπιτιου (καρεκλα, τραπεζακι, σκαμπο, σκαλοπατια) κανοντας αξιοπρεπεστατες προπονησεις!!

    Προτίμησε τη βρωμη αντι του all bran, πολυ καλυτερη επιλογή. Από γαλακτοκομικά θα προτιμούσα γιαουρτι στραγγιστό, κότατζ, τυρί κιτρινο χαμηλων λιπαρων. Γάλα σόγιας αν θες μπορεις να βάζεις στο πρωινό σου, δεν υπαρχει θέμα σε αυτο. Κάνε ολα τα υπολοιπα σωστα και αυτο ειναι το λιγοτερο.

  8. #8
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by AnnaMaria94 View Post
    Ερώτηση... η καθαρή πρωτεΐνη δεν είναι μόνο για μετα απο προπονηση; ή εδώ συνίσταται λόγω έλλειψης κρέατος απο τη διατροφή;
    Συμπλήρωμα διατροφής που κλείνει "τρύπες" είναι ...άρα δεν έχει συγκεκριμένη ημερήσια χρήση !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  9. #9
    New Member AnnaMaria94's Avatar
    Join Date
    23-08-14
    Location
    Athens
    Posts
    11

    Default

    θα ήταν μήπως εύκολο να μου δειξετε και καποιες ασκησεις που θα μπορουσα να κανω μονη μου με τους αλτηρες, τα βαρακια, το λαστιχο και το στρωμα? καποια βίντεο ή καποια προγραμματα εκγυμνασης ;

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by AnnaMaria94 View Post
    θα ήταν μήπως εύκολο να μου δειξετε και καποιες ασκησεις που θα μπορουσα να κανω μονη μου με τους αλτηρες, τα βαρακια, το λαστιχο και το στρωμα? καποια βίντεο ή καποια προγραμματα εκγυμνασης ;
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=28513
    Eγω ακολουθω το thread του Cuban.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καύση Λίπους & Γράμμωση Χωρίς Απώλεια Μυών
    By nikoslarisa in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 15-04-11, 15:41
  2. Απώλεια λίπους, χωρίς βάρη.
    By georgz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 15-06-09, 08:15
  3. Διατροφή Για Μείωση Λίπους Χωρίς Απώλεια Δύναμης
    By Hulk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-05, 22:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •