Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member vodka's Avatar
    Join Date
    28-08-13
    Location
    Νησι των ανεμων
    Posts
    85

    Default Βοήθεια Για Πρόγραμμα Δύναμης

    Καλημερα στο φορουμ!!!
    Θελω σε λιγες βδομαδες να αρχισω σιγα σιγα μια διατροφη ογκου βαζοντας αργα και "καθαρα" κιλα. Εχω σκοπο να δοκιμασω ενα προγραμμα δυναμης και μονο,με λιγες επαναληψεις και πολλα κιλα στις βασικες σε στυλ power lifting. Εδω θελω τη βοηθεια σας-αν μπορειτε στειλτε μου λινκ για καποιο ετοιμο δοκιμασμενο ή συμβουλες για να σχεδιασω ενα δικο μου.
    Αν το upper/lower που κανω το εκανα με βασικες μονο και με 3-6 επαναληψεις ανα σετ ειναι σωστο???
    Τελος ειμαι 82-83 κιλα 15% λιπος και εχω squat 100x8-10,αρσεις θανατου 140x5-7, πιεσεις παγκου και κωπηλατικη 80x6-8 και πιεσεις ωμων 55x10-12 ελξεις κανω 10 με το ζορι
    Eat clen
    Tren hard
    Test yourself

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Καλημέρα. Με βάση τα stats σου είσαι σε intermediate επίπεδο, οπότε για έτοιμα προγράμματα μπορείς να δεις τα παρακάτω στο internet :

    - Madcow 5x5
    - Texas Method
    - Wendler's 5/3/1
    - Tuchscherer's RTS Generalized Intermediate Program
    - Candito's Linear
    - Candito's 6 Week Strength Program

  3. #3
    New Member vodka's Avatar
    Join Date
    28-08-13
    Location
    Νησι των ανεμων
    Posts
    85

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Καλημέρα. Με βάση τα stats σου είσαι σε intermediate επίπεδο, οπότε για έτοιμα προγράμματα μπορείς να δεις τα παρακάτω στο internet :

    - Madcow 5x5
    - Texas Method
    - Wendler's 5/3/1
    - Tuchscherer's RTS Generalized Intermediate Program
    - Candito's Linear
    - Candito's 6 Week Strength Program
    Σε ευχαριστω πααααρα πολυ!!!!! :)
    Εσυ προσωπικα τι θα προτεινες? Εχεις εμπειρια με καποιο?
    Eat clen
    Tren hard
    Test yourself

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Σε ευχαριστω πααααρα πολυ!!!!! :)
    Εσυ προσωπικα τι θα προτεινες? Εχεις εμπειρια με καποιο?
    Εγώ μόλις άρχισα το Linear του Candito. Δεν είχα βέβαια καμία εμπειρία με strength training παλιότερα, απλά δούλευα τις βασικές μέσα σε BB πλαίσιο, και αυτές πάλι πολύ αργότερα από τότε που ξεκίνησα τα βάρη. Οπότε προσωπικά δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο βάση εμπειρίας. Όλα όσα σου έχω γράψει πάντως είναι δοκιμασμένα από πολλούς και με πολύ θετικά reviews από το σύνολο.

  5. #5
    New Member vodka's Avatar
    Join Date
    28-08-13
    Location
    Νησι των ανεμων
    Posts
    85

    Default

    Το 5x5 φαινεται το πιο απλο και διαβασα καλα review κατεβασα και μια εφαρμογη που το εξηγει και σημεινει τη προοδο,οποτε για αυτο με βλεπω.
    Ιδανικα θα πρεπει να βαζω 30 κιλα το μηνα στις βασικες οπως το βλεπω. Αν η προοδος ειναι πιο αργη πχ. Ανα βδομαδα και οχι ανα προπονηση δε πειραζει ετσι?
    Eat clen
    Tren hard
    Test yourself

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φυσικά και δεν πειράζει. Αυτό που χρειάζεται είναι να υπάρξει η πρόοδος, ώστε να δεις ότι δουλεύει πραγματικά το πρόγραμμα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Το 5x5 φαινεται το πιο απλο και διαβασα καλα review κατεβασα και μια εφαρμογη που το εξηγει και σημεινει τη προοδο,οποτε για αυτο με βλεπω.
    Ιδανικα θα πρεπει να βαζω 30 κιλα το μηνα στις βασικες οπως το βλεπω. Αν η προοδος ειναι πιο αργη πχ. Ανα βδομαδα και οχι ανα προπονηση δε πειραζει ετσι?
    Φυσικά. Η πρόοδος πάντα γίνεται με βάση τους δικούς σου ρυθμούς. Το πρόγραμμα απλά σου δίνει κατευθυντήριες γραμμές και σου δίνει μια ενδεικτική προσέγγιση. Υπάρχουν και εξωγυμναστηριακοί παράγοντες που δεν μπορείς να ελέγξεις πάντοτε, οπότε ρεαλιστικά πάντα κάπου θα κολλήσεις στιγμιαία ή θα τύχει να μην πιάσεις τον εβδομαδιαίο στόχο σου για διάφορους λόγους. Δεν χάλασε ο κόσμος, συνεχίζεις κανονικά.

  8. #8

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Καλημερα στο φορουμ!!!
    Θελω σε λιγες βδομαδες να αρχισω σιγα σιγα μια διατροφη ογκου βαζοντας αργα και "καθαρα" κιλα. Εχω σκοπο να δοκιμασω ενα προγραμμα δυναμης και μονο,με λιγες επαναληψεις και πολλα κιλα στις βασικες σε στυλ power lifting. Εδω θελω τη βοηθεια σας-αν μπορειτε στειλτε μου λινκ για καποιο ετοιμο δοκιμασμενο ή συμβουλες για να σχεδιασω ενα δικο μου.
    Αν το upper/lower που κανω το εκανα με βασικες μονο και με 3-6 επαναληψεις ανα σετ ειναι σωστο???
    Τελος ειμαι 82-83 κιλα 15% λιπος και εχω squat 100x8-10,αρσεις θανατου 140x5-7, πιεσεις παγκου και κωπηλατικη 80x6-8 και πιεσεις ωμων 55x10-12 ελξεις κανω 10 με το ζορι
    Καλή αρχή φίλε, και εγώ τώρα τελευταία προπονούμαι περισσότερο σε στυλ pl παρά bb. Αν προπονείσαι σωστά και έχεις πρόοδο θα δεις και σημαντική μυική ανάπτυξη.

    Τα στανταρ προγράμματα είναι αυτά που σου είπε ο Stepan, εγώ προσωπικώς θα έμενα μακριά από του Macdow, καθώς το 5 Χ 5 είναι κάπως ακαμπτο και σε φέρνει εύκολα σε σημείο κορεσμού και κολλήματος.

    Είναι πιθανόν πως στην αρχή η ηυξημένη συχνότητα στις βασικές (sq, dl, bb, mp) θα σε κουράσει και ενδεχομένως να παρατηρήσεις αντι για προοδο πτώση το πρώτο διάστημα, όμως αυτό, αν συμβεί, θα είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα, μέχρι το σώμα να προσαρμοστεί στις νέες απαιτήσεις και να αρχίσεις να αναρρώνεις πιο γρήγορα. Όταν προσαρμοστείς θα παρατηρήσεις πως θα σταματήσουν ή θα περιοριστούν στο ελάχιστο τα γνωστά doms, και, εαν ξεκουράζεσαι και τρέφεσαι επαρκώς, θα μπορείς ανα δυο μέρες να ξανακάνεις την ίδια άσκηση χωρις πρόβλημα και να προοδεύεις. Εννοείται ξεχνάς το failure αλλά και τις οριακές επαναλήψεις (το λεγόμενο "grind"), πρέπει να κρατάς πάντα απόσταση ασφαλείας από το σημείο της αποτυχίας ώστε να προστατεύεις το ΚΝΣ το οποίο έτσι κι αλλιώς θα κουράζεις προπονούμενος με πολλά κιλά διαρκώς.

  9. #9
    New Member vodka's Avatar
    Join Date
    28-08-13
    Location
    Νησι των ανεμων
    Posts
    85

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    Καλή αρχή φίλε, και εγώ τώρα τελευταία προπονούμαι περισσότερο σε στυλ pl παρά bb. Αν προπονείσαι σωστά και έχεις πρόοδο θα δεις και σημαντική μυική ανάπτυξη.

    Τα στανταρ προγράμματα είναι αυτά που σου είπε ο Stepan, εγώ προσωπικώς θα έμενα μακριά από του Macdow, καθώς το 5 Χ 5 είναι κάπως ακαμπτο και σε φέρνει εύκολα σε σημείο κορεσμού και κολλήματος.

    Είναι πιθανόν πως στην αρχή η ηυξημένη συχνότητα στις βασικές (sq, dl, bb, mp) θα σε κουράσει και ενδεχομένως να παρατηρήσεις αντι για προοδο πτώση το πρώτο διάστημα, όμως αυτό, αν συμβεί, θα είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα, μέχρι το σώμα να προσαρμοστεί στις νέες απαιτήσεις και να αρχίσεις να αναρρώνεις πιο γρήγορα. Όταν προσαρμοστείς θα παρατηρήσεις πως θα σταματήσουν ή θα περιοριστούν στο ελάχιστο τα γνωστά doms, και, εαν ξεκουράζεσαι και τρέφεσαι επαρκώς, θα μπορείς ανα δυο μέρες να ξανακάνεις την ίδια άσκηση χωρις πρόβλημα και να προοδεύεις. Εννοείται ξεχνάς το failure αλλά και τις οριακές επαναλήψεις (το λεγόμενο "grind"), πρέπει να κρατάς πάντα απόσταση ασφαλείας από το σημείο της αποτυχίας ώστε να προστατεύεις το ΚΝΣ το οποίο έτσι κι αλλιώς θα κουράζεις προπονούμενος με πολλά κιλά διαρκώς.
    Αυτη η ακαμψια του μου αρεσε. 3 βασικες 5x5. Σε ενα αλλο ειδα ανα προπονηση να μεταβαλει ογκο και ενταση το Texas method νομιζω.

    Με την αναρωση δε φοβαμε φιλε, καποτε εκανα full body μερα παρα μερα και αν ειχα ορεξη δυο μερες σερι πλεον ουτε καν πιανομαι. Για να με πιασει εντονη DOMS πρεπει να αφιερωσω 10-15 σετ σε μια μονο μυικη ομαδα.

    Μα πως γινετε να μεινω μακρια απο την αποτυχια? Εστω ξεκιναω το προγραμμα(οποιοδηποτε) με μικρο ποσοστο των 3-4-5-6 RM μου που ζηταει,μετα απο 2-3 μηνες θα εχω φτασει ιδανικα τα ιδια και περισσοτερα κιλα. Αν πχ στο 5x5 ξεκινησω το 1ο σετ με ενα βαρος που βγαινουν 7-8 επαναληψεις, στο 5ο σετ η 5η επαναληψη θα βγει με ζορι... και αν βγει επομενη προπο βαζω αλλα 5 κιλα στη μπαρα εε πως να μεινω μακρια απο την αποτυχια!!!
    Last edited by vodka; 30-08-14 at 21:53.
    Eat clen
    Tren hard
    Test yourself

  10. #10
    New Member Iron_Skinhead's Avatar
    Join Date
    02-01-15
    Location
    Volos - Greece
    Posts
    18

    Default

    Αυτό το Candito's Linear μου φάνηκε πολύ καλό. Ξέρει κανείς αν αυτό το πρόγραμμα κάνει για αρχάριους???
    EAT BIG TO GET BIG!!! Who gives a shit about cutting...?

  11. #11

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Quote Originally Posted by Iron_Skinhead View Post
    Αυτό το Candito's Linear μου φάνηκε πολύ καλό. Ξέρει κανείς αν αυτό το πρόγραμμα κάνει για αρχάριους???
    Ναι φίλε μια χαρά είναι. Μόνο για αρχάριους σχετικά είναι αυτό το πρόγραμμα. Δεν γίνεται κάποιος προχωρημένος να ακολουθήσει αυτή την συνεχόμενη γραμμική αύξηση κιλών που προυποθέτει το πρόγραμμα.

    Αν μπεις στα logs θα δεις ο Stepan πριν σταματήσει να γράφει, έγραφε αναλυτικά για τις προπονήσεις του με το πρόγραμμα αυτό.

  12. #12
    New Member Iron_Skinhead's Avatar
    Join Date
    02-01-15
    Location
    Volos - Greece
    Posts
    18

    Default

    Οκ φίλε ευχαριστώ για την απάντηση. Αα στη φώτο ο Elliot είναι?? XD
    EAT BIG TO GET BIG!!! Who gives a shit about cutting...?

  13. #13

    Default

    εγω εχω την αποψη τι καλυτερα να ακολουθησεις το texas method , διοτι εχει απλο περιοδισμο μεταβαλλοντας ογκο/αναρωση/ενταση προπονησης μεσα στην εβδομαδα αντιθετα με το 5χ5, το οποιο θα σε βοηθησει να μην κανεισ πλατο γρηγορα και να τραβηξεις το προγραμμα ακομα περισσοτερο. Το μονο που θα ηταν καλο να κανεις ειναι να αλλαξες τα στριψιματα (power cleans) με αρσεις θανατου διοτι η αναλογια οπως την εχει το προγραμμα ειναι 3:1.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια με προγραμμα δυναμης.
    By frozen_flame in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 05-09-12, 16:43
  2. Βοηθεια με προγραμμα αυξησης δυναμης
    By Giwrgos_10 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 25
    Last Post: 26-04-12, 15:02
  3. Βοήθεια στη δημιουργία προγράμματος δύναμης-μάζας.
    By grt in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 07-01-12, 20:23
  4. Replies: 10
    Last Post: 12-03-11, 09:51
  5. Πρόγραμμα Όγκου Μετά Από Πρόγραμμα Δύναμης
    By acop in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 19-01-11, 21:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •