Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1

    Default Απώλεια Λίπους

    Καλησπερα,με λενε Μανο κι ειμαι 22 χρονων.Καλως σας βρηκα κιολας
    Επι του πρακτεου,ειμαι 1,70 και 74 κιλα και οντας αγυμναστος ουσιαστικα(ουτε γυμναστηριο ουτε καθημερινη ασκηση) για ενα τεσσαρι χρονια,να τονισω οτι εχω καποια κοιλια(μπυρες,ασχημη διατροφη κτλ.) αλλα και οτι ο σωματοτυπος μου απο μικρος δεν ηταν αδυνατος(δεν ξερω αν παιζει ρολο απλα το αναφερω).Θα εκτιμουσα παρα πολυ αν μπορειτε να μου πειτε καμια συμβουλη ή να με παραπεμψετε σε καποιο topic για να μπορεσω να χασω αυτο το λιπος.Και τελευταιο(ξερω οτι το εξιδανικευω πολυ ζητω συγνωμη..) δεν θελω να "φουσκωσω" τοσο οσο απλα να χασω το λιπος και δευτερον θα προτιμουσα να μη γραφτω σε γυμναστηριο,αμα υπαρχει καποια πιο σπιτικη λυση λογω οικονομικων...Ευχαριστω πολυ για την ωρα σας και συγνωμη για το πρηξιμο..Καλως σας βρηκα και παλι

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Καλησπερα Μανο. Στο ψητο.Δεν εχεις λεφτα για γυμναστηριο, ωραια. Αν εχεις ενα μονοζυγο, πατωμα, κρεβατι, και βαρακια, παμε στην επομενη πιστα. Τα εχεις;

  3. #3

    Default

    τα εχω,μονο τα βαρακια ειναι 2 των 5kg και ενα των 7-9kg

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Μια χαρα εισαι λοιπον. Θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις ποσες μερες θελεις να προπονεισαι;

    επι τη ευκαιρια, σε παραπεμπω σε τοπικ για διατροφη, ειναι πολυ καλογραμμενα!

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=35021
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21345

  5. #5

    Default

    να σαι καλα για το βημα-βημα επι τη ευκαιρια
    ή 4 ή 5 αναλογως πως ειναι καλυτερο.

  6. #6

    Default

    Καλώς ήρθες φίλε! Αν θες να χάσεις λίπος αυτό που πρέπει να κοιτάξεις περισσότερο και να δώσεις έμφαση είναι η διατροφή σου! Όχι γλυκά περιορισμένοι υδατάνθρακες και λίπη και υψηλές ποσότητες πρωτεΐνης! Μετά με αεροβιο είσαι κομπλέ! Αν δε μπορείς να πας γυμναστήριο με 3-4 φορές τη βδομάδα από ένα μισαωρακι τρέξιμο είσαι καλυμμένος! Αλλά το σημαντικότερο είναι η διατροφή σου!

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by test_mice View Post
    να σαι καλα για το βημα-βημα επι τη ευκαιρια
    ή 4 ή 5 αναλογως πως ειναι καλυτερο.
    Με 4 φορες την εβδομαδα εισαι πολυ καλα.Διαβασε, προσπαθησε να κατασκευασεις ενα πλανο διατροφης, και οταν τελειωσεις, ποσταρε το να του ριξουμε μια ματια, και μετα θα παμε και στο προγραμμα γυμανστικης!
    Last edited by StreetGymnast; 02-09-14 at 15:33.

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Με 4 φορες την εβδομαδα εισαι πολυ καλα.Διαβασε, προσπαθησε να κατασκευασεις ενα πλανο διατροφης, και οταν τελειωσεις, ποσταρε το να του ριξουμε μια ματια, και μετα θα παμε και στο προγραμμα γυμανστικης!
    βασικα ειμαι αρκετα ψαρωμενος οσον αφορα αυτα τα θεματα,δηλαδη σε ποσα μικρα γευματα το σπαω?και οταν λες πλανο διατροφης εννοεις εβδομαδιαιο προγραμμα γιατι πρεπει να χαθηκα λιγο στη μεταφραση.
    Last edited by test_mice; 02-09-14 at 15:43.

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Το ιδανικο ειναι 6 γευματα ανα 3ωρο για να τροφοδοτεις συνεχως τον οργανισμο με θρεπτικα συστατικα.Το πλανο σου θα βασιζεται αναλογα με τα μακροσυστατικα(πρωτεινες,υδατανθρακες,λιπαρα) Πρωτα βρισκεις τις θερμιδες αναλογα με το στοχο, μετα τα μακροσυστατικα. Τα threads που σου εστειλα τα αναλυουν μια χαρα αυτα. φτιαξε πρωτα αυτα, και μετα οταν βρεις τα νουμερα θα ξεκινησει η οικοδομη :D

  10. #10

    Default

    ωραια λοιπον βρηκα 2252 θερμιδες/μερα για 2kg απωλεια ανα μηνα
    με 74γρ λιπαρα και 185γρ πρωτεϊνης,αλλα δεν λεει καπου για υδατανθρακες αρα υποθετω ειναι οτι περισευει,μεχρι τωρα τα παω καλα? :P
    Last edited by test_mice; 02-09-14 at 16:09.

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by test_mice View Post
    ωραια λοιπον βρηκα 2252 θερμιδες/μερα για 2kg απωλεια ανα μηνα
    με 74γρ λιπαρα και 185γρ πρωτεϊνης,αλλα δεν λεει καπου για υδατανθρακες αρα υποθετω ειναι οτι περισευει,μεχρι τωρα τα παω καλα? :P
    μπραβο τσακαλι. Ναι, οτι περισσευει ειναι!!!

  12. #12

    Default

    ωραια αλλα τωρα οι πινακες με μπερδευουν γιατι λενε τις θρεπτικες αξιες αλλα για ποση ποσοτητα ισχυουν οι αριθμοι αντιστοιχα?

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    βρες τα γραμμαρια του υδατανθρακα αρχικα απο την αφαιρεση. 225 λεω εγω με το κομπιουτερακι μου!

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    βρες τα γραμμαρια του υδατανθρακα αρχικα απο την αφαιρεση. 225 λεω εγω με το κομπιουτερακι μου!
    νταξει μου βγαλε 211.5γρ

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by test_mice View Post
    νταξει μου βγαλε 211.5γρ
    καλα τα λες, προχωρα. Ημουν γενναιοδωρος εγω στις πραξεις μου :D

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    καλα τα λες, προχωρα. Ημουν γενναιοδωρος εγω στις πραξεις μου :D
    χαχαχα,ωραια τωρα πως προχωραω να χτισω το πλανο,δεν καταλαβαινω για ποση ποσοτητα γραμμαριων λεει στην καθε τροφη

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    δες εδω http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21355 . Βαλε αυτα σε ενα θερμιδομετρητη, και αν ειναι περισσοτερες αποα υτες που θες, αφαιρεσε λιγακι απο λιπαρα(πχ λαδι) και απο ηδατανθρακα(πχ ρυζι,βρωμα κλπ). και κρατα την πρωτεινη σταθερη.

  18. #18

    Default

    Έχουμε και λεμε λοιπον:

    Γευμα 1
    1 Μηλο
    1 ποτηρι Γαλα χαμηλων λιπαρων
    1 Γιαουρτι 0-2%
    2 Αυγα

    Γευμα 2
    1 τονος κονσερβα
    2 φετες μαυρο ψωμι
    Σαλατα Λαχανο-Μαρουλι
    1κ.σ λαδι

    Γευμα 3
    Κοτοπουλο στηθος
    Καστανο ρυζι
    Πρασινη Σαλατα

    Γευμα 4
    2 πατατες βραστες
    1 μπανανα

    Γευμα 5
    Τονος κονσερβας λαδιου
    Πρασινη Σαλατα
    1 φετα μαυρο ψωμι

    Γευμα 6
    1 Γιαουρτι 0-2%
    1 ποτηρι γαλα
    Ξηροι καρποι

    γινεται δουλεια ετσι ή εχω κανει καπου λαθος?

  19. #19
    New Member
    Join Date
    25-08-14
    Posts
    64

    Default

    Γειά και χαρά σου φίλε μου.Διάβασα την διατροφή που έφτιαξες ,με τα λίγα που έχω καταλάβει εώς τώρα(νέο μέλος είμαι και εγώ), καλύτερο θα είναι στο Γεύμα 1 να αντικαταστήσεις το γιαούρτι με 60γρ βρώμης,στο Γεύμα 4 δεν έχεις συμπεριλάβει καθόλου πρωτείνη(όλα τα γεύματα σου θα πρέπει να έχουν περίπου 30γρ πρωτείνης).Τέλος στο Γεύμα 6 θεωρώ πλεονασμό το γάλα, αρκεί το γιαουρτάκι.Κλείνοντας ,σαν γενική παρατήρηση να σου πώ, πως καλό θα ήταν να μην καταναλώνεις πάνω από 2 φορές τόνο εβδομαδιαίως,φαντάζομαι οτί σου είναι μια εύκολη λύση για να φτιάξεις το γεύμα σου αλλά δυστυχώς είναι πλούσιος σε βαριά μέταλλα που επιβαρύνουν τον οργανισμό.Προτείμησε κάποιο άλλο ψάρι να τρώς(π.χ σολωμό,σαρδέλα)ρίξε μια ματιά να δείς ποιά είναι τα "λιπαρά" ψάρια.Γράψε και γραμμάρια στο κάθε τι που βάζεις στο διατροφικό σου πλάνο και όχι ξερά κοτόπουλο ,σαλάτα ,ξηροί καρποί, ωστέ να έχεις μια καλύτερη εικόνα του τί τρώς και μελλοντικά αν χρειαστεί να ανεβάσεις ή να κατεβάσεις θερμίδες, να έχεις σημείο αναφοράς.Αυτά απο εμένα , περίμενε και την γνώμη πιο "παλιών" για να διορθώσεις το διατροφολόγιο σου.
    Last edited by Gizmo; 03-09-14 at 01:45.

  20. #20

    Default

    σ ευχαριστω φιλε,οντως θελει και δουλεια απο αποψη γραμμαριων,να σαι καλα για τις συμβουλες


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια λίπους στην κοιλιά - απώλεια μυικής μάζας
    By aris_serres in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-17, 19:36
  2. Απώλεια Λίπους (20 χρ.)
    By markakis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-13, 10:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •