Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Junior Bodybuilder fitness_love's Avatar
    Join Date
    07-05-14
    Location
    athens
    Posts
    168

    Default Απουσία Έμμηνης Ρύσης

    Είχα αναφέρει και στο παρελθόν νομίζω ότι εδω και περίπου ένα χρόνο ταλαιπωρούμαι με αυτό το θέμα.Γυναικολογικά δεν οφείλεται κάπου(πολυκυστικές,ορμονικά,κλπ) και σύμφωνα με τη γυναικολόγο μου οφείλεται σε άγχος,στρες και γυμναστική-διατροφή.Την τελευταία εκδοχή την λέει η ίδια,εμένα με βρίσκει αντίθετη κατά κύριο λόγο. Παλαιότερα ίσως είχε επηρεάσει διότι όπως έχω ξαναγράψει υπήρχε μια περίοδος που υπερπροπονούμουν και υποσιτιζόμουν(άτιμη αμάθεια) όμως μετά και αυτό το έφτιαξα..Παρολα αυτά δεν...Έπαιρνα θεραπεία με προγεστερόνη αλλά λειτουργούσε όσο έπαιρνα τα χάπια μόνο..Επίσης,τώρα που την ξαναξεκίνησα με οδηγία της γιατρού,δεν μου ήρθε καν ενώ υποτίθεται οτι αυτό κάνει(προκαλεί "τεχνητά" την περίοδο).Αναρωτιέμαι εάν έχει να κάνει το γεγονός οτι προέρχομαι από μια περίοδο γράμμωσης που έφτασα το 11% λίπος.
    Νομίζω είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ από την Ειρήνη ότι τα ορμονικά επηρεάζονται από 14% λίπος και κάτω.

    Τελοσπάντων,αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν καμία από σας έχει πάρει αντισυλληπτικά για το θέμα αυτό της ρύθμισης της περιόδου και γενικά ποια είναι η κριτική της πάνω σε αυτό γιατί είμαι κατηγορηματικά κατά και σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρω δεν ξέρω τι να κάνω.Επίσης, πολλές φίλες μου που είχαν αυτό το πρόβλημα και ταλαιπωρούνταν χρόνια βρήκαν τη λύση μέσω της ομοιοπαθητικής. Ποια η άποψή σας,έχει δοκιμάσει καμία?
    Eat clean-train dirty!!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Ρε συ αυτο μη το αφησεις ετσι.... Μπορει να φταίει το 11% αλλα εσυ λες το ειχες και πιο πριν; Ψάξ το! Εχω καλο γυναικολογο παντως αν θες.
    Να τα προσέχουμε αυτα! Εισαι πολυ μικρη για ιστορίες τετοιες. Να το βρούμε!
    A head full of fears has no space for dreams.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Ναι θα συμφωνήσω με την Έλενα, να πας σε άλλον ιατρό και να ξανακάνεις ορμονικό έλεγχο συν ενδοκολπικό υπέρηχο. Πραγματικά, ψάξτο.

    Εγώ έχω κάνει χρήση τρίτης γενιάς αντισυλληπτικών χαπιών, θεωρούνται τα πλέον ακίνδυνα. Δεν θα τα παίρνεις εφόρου ζωής αλλά για ένα διάστημα (θεραπεία) να δεις τι και πως.
    Όπως και να 'χει πάρε και μια δεύτερη γνώμη ιατρού. Ποτέ δεν ξες...

  4. #4
    Junior Bodybuilder fitness_love's Avatar
    Join Date
    07-05-14
    Location
    athens
    Posts
    168

    Default

    Τωρα γυρισα απο το γυναικολογο, μου εδωσε αντισυλληπτικα για 2 μηνες.. Τα πιο ελαφρια..Θα τα παρω για το διμηνο και βλεπουμε.
    Eat clean-train dirty!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Ευχομαι να πανε ολα καλα!
    A head full of fears has no space for dreams.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Εχω διαβασει και ακουσει απο ανθρωπους που πραγματικα ξερουν, οτι το χαμηλο ποσοστο λιπους δημιουργει τετοια θεματα σε μας τις γυναικες. Αν δε δουλεψουν και τα χαπια, εγω θα εστιαζα εκει.

    Ολα να πανε καλα ευχομαι!

  7. #7
    Pumping Iron kely's Avatar
    Join Date
    27-11-11
    Posts
    509

    Default

    Καλησπέρα! Μου είχε συμβεί στο παρελθόν ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Ενώ η περίοδός μου ήταν "ρολόι", ξαφνικά διεκόπη. Εκείνη την περίοδο έκανα πολύ έντονη γυμναστική, φουλ αερόβιο σε συνδυασμό με υποθερμιδική διατροφή. Έκανα ό,τι εξέταση υπήρχε... Πήγα σε γυναικολόγο, σε ενδοκρινολόγο, έκανα μαγνητικές αλλά κανείς δεν έβρισκε τίποτα παθολογικό. Οπότε, μου είπαν ότι είναι υποθαλαμικη αμηνόρροια, η οποία οφείλεται σε υπερπροπόνηση, δίαιτα και άγχος. Κι εγώ, όπως κι εσύ, δεν καταλάβαινα πως ό,τι έκανα ήταν υπερβολή... Μόλις όμως χαλάρωσα, ψυχολογικά και ΚΥΡΙΩΣ σωματικά (δηλαδή σταμάτησα να προσέχω διατροφή σαν υστερικη και γυμναζόμουν σαν ένας απλός άνθρωπος κι όχι λες και έκανα πρωταθλητισμό) επανήλθε από μόνη της... Βέβαια, μέχρι να γίνει αυτό έπαιρνα όχι μόνο αντισυλληπτικά αλλά και ανα διαστήματα χάπια ορμονικής υποκατάστασης...
    Συνεπώς, σου λέω ότι θα επανέλθει, ΑΛΛΑ αφενός χρειάζεται 1) να πάρεις μερικά κιλά, 2) να περιορίσεις τη σωματική δραστηριότητα, 3) να ερωτευτείς !
    'Εχε υπομονή, γιατί συνήθως θέλει χρόνο για να ξεμπλοκάρει το σύστημα...

    Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
    If you want something you've never had then you've got to do something you've never done

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default Απουσία έμμηνης ρύσης

    Οταν εχουμε να κανουμε με ορμονικά, κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική. Πχ σε μένα ακομα και με χαμηλό λιπος, εχω κανονικά περίοδο (οταν λεω χαμηλο εννοω σε αγωνιστικη κατασταση). Δεν ειναι στανταρ αλλα μου εχει συμβει και να εχω και να μου κοπει.
    Οτι και να πουμε, το καλυτερο που εκανες ειναι που πηγες στον γυναικολογο σου. Αυτος και μονο μπορει να σου πει με σιγουρια τι ακριβως ειναι στη δικη σου περιπτωση.
    Οπως και να χει, θα ρυθμιστει το θεμα. Μην εχεις αγχος, χαλαρωσε για λιγο την ενταση στις προπονησεις, ανεβασε λιγο θερμιδες (κυριως απο καλα λιπαρα!) και ολα θα πανε καλα.
    Last edited by Kardoula; 24-09-14 at 08:25.

  9. #9
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Η Ειρήνη από πάνω έχει δίκιο. Η κάθε μια από εμάς είναι διαφορετική. Αλλιώς αντιδράει ο δικός μου ο οργανισμός σε καταστάσεις αλλιώς της Ειρήνης, αλλιώς της Δήμτρας και πάει λέγοντας. Πολλές φορές φταείει το άγχος και το στρές στο θέμα περιόδου όπως και ο υποσιτισμός και το ασανσέρ στα κιλα.
    Καλά έκανς και πήγες ξανά στη γυναικολόγο. Βέβαια τα αντισυλλιπτικά είναι η εύκολη λύση...Σε ενδοκρινολόγο έχεις πάει?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  10. #10
    Junior Bodybuilder fitness_love's Avatar
    Join Date
    07-05-14
    Location
    athens
    Posts
    168

    Default

    Κορίτσια ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας!
    Κι εγώ ελπίζω όλα να πάνε καλά,αν και είμαι πολύ επιφυλακτική με τα αντισυλληπτικά, θα το κάνω για 2 μήνες διότι εμπιστεύομαι τη γιατρό μου και ξέρω πως δεν θα μου τα έδινε ελαφρά τη καρδία,είναι η ύστατη λύση και σύμφωνα μ αυτήν η μόνη αυτή τη στιγμή μετά από όσα εχουμε δοκιμάσει.Απλώς αν δε πάρει μπρος το σύστημα μέσα στο δίμηνο δεν θα τα συνεχίσω,θα δοκιμάσω και την ομοιοπαθητική.



    Quote Originally Posted by kely View Post
    Καλησπέρα! Μου είχε συμβεί στο παρελθόν ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Ενώ η περίοδός μου ήταν "ρολόι", ξαφνικά διεκόπη. Εκείνη την περίοδο έκανα πολύ έντονη γυμναστική, φουλ αερόβιο σε συνδυασμό με υποθερμιδική διατροφή. Έκανα ό,τι εξέταση υπήρχε... Πήγα σε γυναικολόγο, σε ενδοκρινολόγο, έκανα μαγνητικές αλλά κανείς δεν έβρισκε τίποτα παθολογικό. Οπότε, μου είπαν ότι είναι υποθαλαμικη αμηνόρροια, η οποία οφείλεται σε υπερπροπόνηση, δίαιτα και άγχος. Κι εγώ, όπως κι εσύ, δεν καταλάβαινα πως ό,τι έκανα ήταν υπερβολή... Μόλις όμως χαλάρωσα, ψυχολογικά και ΚΥΡΙΩΣ σωματικά (δηλαδή σταμάτησα να προσέχω διατροφή σαν υστερικη και γυμναζόμουν σαν ένας απλός άνθρωπος κι όχι λες και έκανα πρωταθλητισμό) επανήλθε από μόνη της... Βέβαια, μέχρι να γίνει αυτό έπαιρνα όχι μόνο αντισυλληπτικά αλλά και ανα διαστήματα χάπια ορμονικής υποκατάστασης...
    Συνεπώς, σου λέω ότι θα επανέλθει, ΑΛΛΑ αφενός χρειάζεται 1) να πάρεις μερικά κιλά, 2) να περιορίσεις τη σωματική δραστηριότητα, 3) να ερωτευτείς !
    'Εχε υπομονή, γιατί συνήθως θέλει χρόνο για να ξεμπλοκάρει το σύστημα...

    Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
    Χαχαχα!! Κέλλυ,απαιτώ να ακούσω την εξήγηση του 3! Ο έρωτας γιατρεύει τα πάντα κι έτσι?

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Η Ειρήνη από πάνω έχει δίκιο. Η κάθε μια από εμάς είναι διαφορετική. Αλλιώς αντιδράει ο δικός μου ο οργανισμός σε καταστάσεις αλλιώς της Ειρήνης, αλλιώς της Δήμτρας και πάει λέγοντας. Πολλές φορές φταείει το άγχος και το στρές στο θέμα περιόδου όπως και ο υποσιτισμός και το ασανσέρ στα κιλα.
    Καλά έκανς και πήγες ξανά στη γυναικολόγο. Βέβαια τα αντισυλληπτικά είναι η εύκολη λύση...Σε ενδοκρινολόγο έχεις πάει?
    Ναι εννοείται.Και αυτή ήταν σύμφωνη με τη γυναικολόγο για τη χορήγηση της προγεστερόνης αφού ο ορμονικός έλεγχος δεν έδειξε κάποιο άλλο ορμονικό θέμα.(Έχω υποθυροειδισμό από μικρή αλλά τον ρυθμίζω με τα χάπια)
    Eat clean-train dirty!!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Νανά μόλις το είδα το θέμα. Ισχύει πολύ αυτό που αναφέρθηκε και παραπάνω, ότι η περίοδος επηρεάζεται πολύ από στρες και ψυχολογία γενικότερα, αυτό μπορώ να σου το επιβεβαιώσω, πέρασα και γω φάση που έκανα σχεδόν 5 μήνες να αδιαθετήσω λόγω κακής ψυχολογικής κατάστασης και μάλιστα είχα επώδυνη κατάληξη. Μετά πήρα 3 μήνες αντισυλληπτικά 3ης γενιάς, ίσα να μου ρυθμίσουν λιγάκι τον κύκλο (που ήταν και είναι ακόμα άστατος), ξαναέκανα υπέρηχο και εφόσον δεν μου χρειαζόντουσαν, τα σταμάτησα. Δεν είναι τίποτα. Τώρα πάλι έχω χάσει τον κύκλο του Σεπτέμβρη, έχουμε 3 Οκτώβρη σήμερα και τελευταία φορά αδιαθέτησα 23 Αυγούστου. Βέβαια έχω τουμπανιάσει λιγάκι αυτές τις μέρες, έχω και κάτι χαζοπονάκια, οπότε του κερατά, θα έρθει! Αλλά σκέφτομαι ότι προηγήθηκε εξεταστική, γενικότερο στρεσάρισμα γιατί ήταν περίεργος μήνας, οπότε λογικά όταν χαλαρώσω...

    Τώρα εσύ εφόσον έφτασες και τόσο χαμηλά σε λίπος για γυναίκα και ήταν σίγουρα στρεσάρισμα για τον οργανισμό σου, θα μέτρησε και αυτό. Προσπάθησε να χαλαρώσεις, να ανεβάσεις θερμίδες όπως σου είπαν και να μετριάσεις την ένταση των προπονήσεων και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. ;)

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-06-13
    Posts
    1

    Default

    ας πω κ εγω την εμπειρια μου πανω στο θεμα...εχω υψος 1,69 κ παντα ημουνα 56κιλα με κανονικοτατη περιοδο καθε 28 μερες μπαμ...ομωςγιακαποιολογομ επιασε μανια να αδυνατισω κ εφτασα μεσα σε 4 μηνες46 κιλα...περιοδος φυσικα ουτε γι αστειο....πηρα αντισσυληπτικα για 4 μηνες τπτ...πηρα 3 κιλα σιγα σιγα κ με τα αντισυληπτικα μου ηρθε..οταν ξεπερασα το φραγμα των 50 κιλων αρχισε να μ ερχεται...παντα με τη βοηθεια αντισυληπτικων κ μετα απο επισκεψεις σε διαιτολογο κ ενδοκρινολογο...τα αντισυληπτικα παντως παρ τα δεν ειναι κατι...θα βοηθησουν την καταστασταση...εννοειται οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος αλλα ειναι μεγαλο στρες τα χαμηλα ποσοστα λιπους....το σωμα αντιδρα...και το πρωτο σημαδι ειναι η διακοπη της περιοδου..τωρα ειμαι 53 κιλα με περιοδο καθε 35 αλλα τουλαχιστον ερχεται.....

  13. #13
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    Εμενα παλι απο τοτε που ξεκινησα ολο αυτο το προγραμμα με σοβαρη γυμναστικη και σοβαρη διατροφη
    λιγο χαλασε στην αρχη ο κυκλος...ηταν 30 μερες σταθερος....μετα πηγε καπου στο 24 μετα ξανα 30...τωρα σταθερος 30 παλι....
    εγω αν ειχα τετοιο προβλημα πρωτα πρωτα θα πηγαινα στον ενδοκρινολογο να δουμε τι γινεται με μια ορμονικη εξεταση....επειτα γυναικολογο....για να σιγουρεψω οτι απο ορμονικης πλευρας ειμαστε καλα
    Αν και την τελευταια φορα που πηγα γυναικολογο πριν 1.5 μηνα.....μου ειπε οτι ειδε αυξημενα πολυ τα οιστρογονα μου...πολλες λευκες εκκρισεις (οχι κολπιτιδα) που ανεκαθεν ετσι ημουν εγω , αλλα τωρα με τη γυμναστικη γινεται χαμος το εχω παρατηρησει οταν γυριζω σπιτι απο το γυμναστηριο και παω τουαλετα
    Παντως ου μπλεξεις με χαπια αντισηλλιπτικα και τετοιες ιστοριες.....μονο σε μπελαδες σε βαζουν (ειμαι και κατα του ταμπον εγω)
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    σε τι επηρεαζουν τα αντισυλληπτικα νεας γενιας?
    ερευνα εδειξε την δραση κατα της εμφανισης του καρκινου της μητρας..

  15. #15
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Κοριτσια...καποτε χρονια πριν υπηρχε η αντιληψη οτι τα αντισυλληπτικα ευθυνονται για την εμφανιση καρκινων.. Πλεον ομως αυτο εχει καταρριφθει, τα νεας γενιας αντισυλληπτικα ειναι φαρμακα που , περα απο την αντισυλληψη, χορηγουνται για διαφορους λογους πχ ρυθμιση της περιοδου, κυστη ωοθυκης, ακμη.. Νομιζω πλεον δε χρειαζεται να τα φοβομαστε!

  16. #16
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    O έχων εντρυφήσει στα γυναικολογικά για τα καλά ...Θα συμφωνήσω με την ursus roter
    Για να μην πούμε ότι η μεγαλύτερη χρήση τους για τέτοιου είδους θεματάκια γίνεται !!!
    Σε μέγεθος μανταρινιού η "κύστη μας" που εξαφανίστηκε...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  17. #17
    Junior Bodybuilder fitness_love's Avatar
    Join Date
    07-05-14
    Location
    athens
    Posts
    168

    Default

    Αχ παιδιά τώρα είδα τις απαντήσεις σας είχα καιρό να μπω στο φόρουμ!
    Λοιπόν τα αντισυλληπτικά τα έχω ξεκινήσει και τελειώνει ο πρώτος κύκλος σε μια εβδομάδα..Για να δούμε...Κι εγώ ήμουν σκεπτική ανέκαθεν αλλά η γιατρός μου με διαβεβαίωσε για την ασφάλη τους χρήση..Μετά τις απαραίτητες εξετάσεις φυσικά..Εμένα ο κύριος φόβος μου δημιουργήθηκε όταν παιδική μου φίλη έπαθε εγκεφαλικό στα 20 της μετά απο θρόμβωση(πιθ. 1/100000 αλλά το γράφει και το κουτάκι μέσα)..ΌΜΩΣ..Αφενός ο γυναικολόγος της δεν την είχε στείλει για εξετάσεις θρομβοφιλίας πριν ξεκινήσει την αγωγή και αφετέρου δεν μπορεί να τεκμηριωθεί ιατρικά ότι τα αντισυλλητικά ευθύνονται εξ ολοκλήρου για το επεισόδιο..Τελοσπάντων,οπότε πάντα τις εξετάσεις μας,πριν από αυτό και οποιοδήποτε άλλο φάρμακο!!!Πάρα πολύ σημαντικό.

    Τώρα όσον αφορά τις παρενέργειες που είχα ακούσει άπειρα πράγματα από φίλες μου,καθεμια την ιστορία της,εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει κάτι...Ίσως κάποια σκαμπανεβάσματα στη διάθεσή μου,αλλά αυτά ούτως η άλλως υπάρχουν σε όλες μας,δεν το αποδίδω στα χάπια σε καμία περίπτωση..

    Μακάρι να πάνε όλα καλά και να λειτουργήσουν,ο σκοπός είναι πάντως να ρυθμίσουν λίγο τον κύκλο μου και να τα σταματήσω με το που αποκατασταθεί το πρόβλημα.
    Eat clean-train dirty!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •