Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default Έμφαση Στα Πόδια;

    Καλή μέρα σε όλους!

    Ξεκίνησα πρόσφατα γυμναστήριο και βάρη και είμαι ενθουσιασμένη!
    Ακόμα κάνω το κυκλικό πρόγραμμα, αλλά επειδή σύντομα θα περάσω στο 2ο στάδιο
    θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    Στον άνω κορμό από κατασκευή και παλαιότερη άσκηση είμαι αρκετά ανοιχτή και γυμνασμένη,
    λίγα πράγματα χρειάζομαι, κυρίως τρικέφαλους. Οι δικέφαλοι μου ας πούμε είναι οκ.
    Εκεί που θέλω πολλή δουλειά είναι στα πόδια. Θα μπορούσα στο εβδομαδιαίο να κάνω δύο φορές κάτω κορμό
    και μία πάνω;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Κατερίνα

  2. #2

    Default

    κατα τη γνωμη μου την εβδομαδα μπορεις να γυμνασεις μια φορα η μπορει και δυο φορες τα ποδια αλλα μια φορα της γαμπες ! εχει καλητερα αποτελεσματα :)!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Πήρα χθες το πρώτο μου πρόγραμμα στο Gym.
    Τρεις μέρες τη βδομάδα, μία στήθος-δικέφαλα, μία πόδια-ώμους , μία πλάτη-τρικέφαλα.
    Θέλω να βάλω και μία δεύτερη φορά πόδια, αλλά δεν ξέρω που είναι καλυτερα να τα προσθέσω,
    μαζί με στήθος-δικέφαλα ή μαζί με πλάτη-τρικέφαλα;

  4. #4
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by cathy007 View Post
    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Πήρα χθες το πρώτο μου πρόγραμμα στο Gym.
    Τρεις μέρες τη βδομάδα, μία στήθος-δικέφαλα, μία πόδια-ώμους , μία πλάτη-τρικέφαλα.
    Θέλω να βάλω και μία δεύτερη φορά πόδια, αλλά δεν ξέρω που είναι καλυτερα να τα προσθέσω,
    μαζί με στήθος-δικέφαλα ή μαζί με πλάτη-τρικέφαλα;
    Τα πόδια είναι η μεγαλύτερη μυική ομάδα πάνω μας,είναι το μισό μας σώμα!Το καλύτερο είναι να τους δώσεις μια μέρα μόνα τους η το πολύ πολύ αν δν έχεις το χρόνο για να κάνεις κάτι τέτοιο,τώρα στην αρχή που θ κάνεις λιγότερα πράγματα άντε να τα βάλεις με ώμους
    Last edited by Renesis; 02-10-14 at 11:46.
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Καλημέρα Renesis.
    Εχώ ήδη βάλει μια φορά πόδια-ώμοι. Απλά θέλω να βάλω και μια δεύτερη φορά ποδιά μες στην εβδομάδα
    και δεν ξέρω ποια μέρα να την προσθέσω, σ'αυτή που κάνω στηθος-τρικέφαλα ή σ'αυτήν που κάνω πλάτη-τρικέφαλα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Εγώ πιστεύω οτι με μια φορά την εβδομαδα, αν εχεις ενα σοβαρο προγραμμα στα ποδια δε θα μπορεις να περπατησεις τις επομενες 2-3 μερες ;ρ
    Οποτε δε χρειαζεται επιπλεον μερες για τα ποδια, αλλα μια μερα που θα αφιερωνεις στο κατω σωμα και αν θες να βαζεις και κορμο μαζι.
    Victory loves preparation...

  7. #7
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by cathy007 View Post
    Καλημέρα Renesis.
    Εχώ ήδη βάλει μια φορά πόδια-ώμοι. Απλά θέλω να βάλω και μια δεύτερη φορά ποδιά μες στην εβδομάδα
    και δεν ξέρω ποια μέρα να την προσθέσω, σ'αυτή που κάνω στηθος-τρικέφαλα ή σ'αυτήν που κάνω πλάτη-τρικέφαλα.
    Ναι το κατάλαβα,κ εγω αυτό που λέει ο Κώστας παρα πάνω πιστεύω αλλά αν επιμένεις τόσο να τα βάλεις κ 2η φορά μέσα στην εβδομάδα καλύτερα βάλτα την 4η μέρα μόνα τους.Η αν έχεις το χρόνο για να αφιερώνεις περισσότερες μέρες στο τζιμ κάνε εναν άλλο διαχωρισμό πχ πόδια,πλάτη,ώμοι-τρικέφαλα,στήθος-δικέφαλα.Τα πόδια κ η πλάτη είναι τεράστιες μυικές ομάδες γ αυτό το καλύτερο είναι να είναι να έχουν τη δική τους μέρα.
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Ξεκίνησες πρόσφατα όπως ανέφερες. Καλό θα ήταν να δίνεις πόνο μια φορά εβδομαδιαίως στα πόδια για να τα δώσεις και χρόνο/χώρο να αναπτυχθούν/ξεκουραστούν.
    Δώσε τα μέγιστα στις προπονήσεις σου, επικεντρώσου στην καθαρή διατροφή και δεν θα αργήσει το σώμα να σε ανταμείψει

  9. #9
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Δήμητρα, Renesis και Κώστα σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...
    Απλά με έχει πιάσει ανυπομονησία για να φτιάξω τα πόδια. Είμαι ενθουσιασμένη
    γιατί ήδη με 4 φορές Gym είδα διαφορά. Έχω πολύ περίεργο σώμα. Από τη μέση και κάτω είμαι η χαρά του
    λίπους κι από τη μέση και πάνω πολύ γυμνασμένη με μέγεθος πλάτης σχεδόν αντρικής.
    Σκέφτομαι να κλέψω λίγο: Δευτέρα πόδια+ώμους, Τετάρτη στηθος-τρικέφαλα και Παρασκευή πλάτη-τρικέφαλα και 3 ασκήσεις για πόδια (πρέσα, απαγωγούς και τετρακέφαλους από μία). Πώς σας φαίνεται; Θα μεσολαβούν μέρες μεταξύ της εκγύμνασης των ποδιών.
    φιλιά σε όλους, μου δίνεται πολύ κουράγιο και δύναμη να συνεχίσσω!

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    εχει αναπτυξη ανω συστημα επιτυγχανοντας τη συμμετρια. για φαντασου να ειχες μικρο ανοιγμα πλατης με περιφερεια?

    οπλισου με ΥΠΟΜΟΝΗ, προαπαιτουμενο για ολους που ασχολουνται με τα βαρη.

    ποσο καιρο ασχολησε εντατικα? γραψε αναλυτικα, αν θες, το ασκησιολογιο σου.

    ειμαι καθετη στη μια μερα εκγυμνασης ποδιων.
    αν γυμναζεσαι με πολυαρθρικες ασκησεις τοτε χτυπας στο
    ΤΟΠ ολες τις μυικες ομαδες κορμου. οπως ειπαν και παραπανω τα παιδια, μετα απο μια σωστη προπονηση ποδιων δεν θα μπορεις να κινηθεις ..

  11. #11
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Γεια σου και πάλι Δήμητρα!
    Τώρα έχω αρχίσει τα βάρη. Έκανα τρεις φορές κυκλικό και από χθες κάνω το πρόγραμμα που μου έδωσαν (μια έρα πόδια-ώμοι, μία μέρα στήθος-δικέφαλα
    και μία μέρα πλάτη-τρικέφαλα)
    Χθες έκανα πόδια-ώμους.Το πρόγραμμα στα πόδια περιλελβάνει 5 ασκήσεις σε μηχανήματα από 3 σετ των 15: πρέσσα, απαγωγούς, προσαγωγούς, τετρακέφαλους και
    μηριαίους δικέφαλους. Το έκανα χθες και ίσως δεν βάζω αρκετά κιλά, γιατί νιώθω ελάχιστα πιασμένη.
    Δεν ξέρω τι είναι οι πολυαρθρικές ασκήσεις.

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Έτσι εξηγείται η δίψα για "πόνο" στα πόδια ....
    Μια μικρή επεξήγηση της λέξης "πολυαρθρικές", λοιπόν: πολυαρθρικές είναι οι ασκήσεις που, όπως λέει και η ίδια η λέξη, χρησιμοποιούν πάνω της μιας άρθρωσης. Δλδ εμπλέκουν κατά την εκτέλεση περίσσοτερες τις μιας μυικές ομάδες βοηθώντας έτσι να αναπτυχθεί ο κάθε λειτουργικός και βοηθητικός μυς.
    Οι πολυαρθρικές ασκήσεις γίνονται με ελεύθερα βάρη, αλτήρες ή μπάρα. Τέτοιου τύπου ασκήσεις, ενδεικτικά, είναι τα βαθιά καθίσματα (squat), οι άρσεις θανάτου (deadlift), κωπηλατική με μπάρα (barbell row)
    Οι άλλες ασκήσεις, λέγονται απομονωμένες, γίνονται στα μηχανήματα/όργανα. Γίνονται τυποποιημένη κίνηση με στόχο μια συγκεκριμένη μυική ομάδα. Άρα έχουμε περιορισμένη συμμετοχή μυικών ομάδων και κατ' επέκταση και περιορισμένη εκγύμναση σε μια μυική ομάδα.
    ΤΩΡΑ το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις τα παρακάτω λινκ εξονυχιστικά (βρίσκονται στην γυναικεία ενότητα του φόρουμ) και να κάνεις ένα λονγκ (και αυτό στη γυναικεία ενότητα) όπου θα μας μιλήσεις για σένα, το προπονητικό ασκησιολόγιο σου καθώς και το διατροφικό σου πλάνο.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24640

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=28305

    Καλή αρχή!!!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Καλή σου μέρα Δήμητρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
    Είδα βιντεάκια με πολυαρθρικές. Προφανώς είμαι πολύ αρχάρια και γι'αυτό δε μου βάλανε.
    Έχω το πρόγραμμα αυτό για ένα μήνα. Στην αλλαγή θα τους ζητήσω πολυαρθρικές.
    Θα "κλέψω" το πρόγραμμά μου από το gym και θα κάνω Log.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by cathy007 View Post
    Καλή σου μέρα Δήμητρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
    Είδα βιντεάκια με πολυαρθρικές. Προφανώς είμαι πολύ αρχάρια και γι'αυτό δε μου βάλανε.
    Έχω το πρόγραμμα αυτό για ένα μήνα. Στην αλλαγή θα τους ζητήσω πολυαρθρικές.
    Θα "κλέψω" το πρόγραμμά μου από το gym και θα κάνω Log.
    Εγώ σου προτείνω να κάνεις στην άκρη το πρόγραμμα του γυμναστηρίου που ήμουν σίγουρη οτι θα είναι απαγωγοί,προσαγωγοί,πρέσα κ δικέφαλοι τετρακέφαλοι σε μηχάνημα γιατί οι περισσότεροι τέτοια προγράμματα δίνουν σε αρχάριες,κ να ψάξεις λίγο παραπάνω το φόρουμ κ σε θέμα ασκήσεων κ σε θέμα διατροφής.Κ εγω το ίδιο ακριβώς λάθος έκανα ήμουν ενθουσιασμένη στην αρχή με το πρόγραμμα του γυμναστηρίου κ νόμιζα κ εγώ οτι κάτι κάνω καβάλα στο μηχάνημα των προσαγωγών,αλλά έλα που δεν έκανα τπτ μα τπτ.Ετσι ψάχνοντας έπεσα πάνω στο φόρουμ κ έμαθα κ εγώ για τις πολύτιμες πολυαρθρικές ασκήσεις!!!Αυτές θα χτίσουν τα όμορφα ποδαράκια σου κ όχι τα μηχανήματα των προσαγωγών κ απαγωγών που θα τα χαρακτήριζα κ επικίνδυνα λόγο της καθιστής στάσης του σώματος κ της ανισόρροπης απομόνωσης των μυών.Πολυαρθρικές κ ελεύθερα βάρη!!Εκεί θα νιώσεις το σώμα σου να δουλεύει πραγματικά!!Χαλαρά με λίγα κιλά στην αρχή για να μάθεις τη σωστή τεχνική της κάθε άσκησης κ όσο δυναμώνεις σιγά σιγά δίνεις πόνο!!!Καλή επιτυχία!!
    Last edited by Renesis; 03-10-14 at 12:02.
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  15. #15
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by cathy007 View Post
    Καλή σου μέρα Δήμητρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
    Είδα βιντεάκια με πολυαρθρικές. Προφανώς είμαι πολύ αρχάρια και γι'αυτό δε μου βάλανε.
    Έχω το πρόγραμμα αυτό για ένα μήνα. Στην αλλαγή θα τους ζητήσω πολυαρθρικές.
    Θα "κλέψω" το πρόγραμμά μου από το gym και θα κάνω Log.
    Μόλις βγεις από το κυκλικό προσαρμογής, κάτσε διάβασε τα προγράμματα των κοριτσιών και γενικά των μελών για να πάρεις ιδέες όχι μόνο για τα πόδια αλλά και όλο το σώμα.
    Αν επιλέξεις να διαχωρίσεις τις μυικές σου ομάδες σε μέρες, καλό θα ήταν την ημέρα των ποδιών να έχεις πρώτη άσκηση τα σκουοτ.
    Στην αρχή μπορείς να ξεκινήσεις με μία σκέτη μπάρα ή καλύτερα με ένα σκουπόξυλο για να μαθεις να εκτελείς άρτια και σωστά. Είναι η τοπ άσκηση για να διαμορφώσεις όλο το σώμα και όχι μόνο τα πόδια όσο περίεργο και αν σου κάνει. Γενικά, θα δουλέψεις και με μηχανηματα για ενδυνάμωση αλλά όσο περνάει ο καιρός προσπάθησε να βάζεις πιο πολλές ασκήσεις με ελεύθερα βάρη γιατί υπερτερούν.
    Victory loves preparation...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Έμφαση σε μυική ομάδα
    By Teofit in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 21-02-13, 20:53
  2. Έμφαση Σε Σχήμα V
    By Tsiripas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 12-06-12, 23:12
  3. Προγραμμα με εμφαση στα ποδια και κορμο
    By Baskos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 10-12-09, 17:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •