Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-09-14
    Posts
    12

    Default Καλησπέρα

    Γεια σε ολους, θελω μια μικρη βοηθεια .
    Ειμαι 19 χρονων , 1.85 υψος και 93κιλα (παλαιοτερα πολλα περισσοτερα αλλα εχασα βαρος σε μικροτερη ηλικια χωρις να γυμναστω) και εδω και εναν μηνα περιπου εχω ξεκινησει γυμναστηριο με σκοπο κυριως να σφηξει το σωμα μ (πολυ λιπος απο την μεση και πανω) . Εφαρμοζω την εξης διατροφη
    1ο γευμα ενα ποτηρι γαλα 2% και 50γρ βρομη , επειτα 2 ασπραδια αυγων , 3ο κρεας με σαλατα , προπονηση , 4ο 1 γιαουρτι 2% και 5ο 2 αυγα .
    η προπονηση μ περιεχει βαροι και στο τελος 20λεπτα αεροβια ασκηση τουλαχιστον 3-4 φορες την εβδομαδα αλλα δεν βλεπω ιδιαιτερες αλλαγες στο σωμα μ. θα επρεπε να αλλαξω κατι στα παραπανω ή να επιμέινω σε αυτο ?
    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Φίλε μου καλώς ήρθες στη παρέα μας !
    Αυτό που χρειάζεσαι είναι δυνατές προπονήσεις για να αρχίσει το κορμί να σμιλεύει ...
    Πως να της κάνεις όμως με την διατροφή πείνας που έχεις ???
    Αν κάνεις μια βόλτα στο Γυναικείο θα χτυπάς το κεφάλι σου με αυτά που τρώνε συγκριτικά πάντα με τα δικά σου !
    Ξεκίνα να διαβάζεις τα θέματα διατροφής και πόσταρε στο ανάλογο θρετ την διατροφή σου να γίνουν διορθώσεις από τα παιδιά
    Για αρχή διάβασε εδώ :http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=35102
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-09-14
    Posts
    12

    Default

    Δηλαδη μου προτεινεις να αυξησω τις καθημερινες θερμιδες που λαμβανω κατα προτιμιση με πρωτεινες , αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ενω θα τροω περισσοτερο θα χανετε λοιπος ! ευχαριστω

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Η διατροφή είναι το κλειδί των αλλαγών στο σώμα μας !
    Τρώγοντας παραπάνω δε εννοώ ανεξέλεγκτα , τόσο ώστε να βγάζεις δυνατές - οριακές προπονήσεις και να πετυχαίνεις και μυική τόνωση και καύση λίπους !!!
    Βγαζοντας δυνατές προπονήσεις ενεργοποιείς στο maximum τον μεταβολισμό και ενώ τρως φαινομενικά πολύ ουσιαστικά καλύπτεις τις ενεργιακές ανάγκες του οργανισμού που δαπανεί...
    Τώρα ? ...σέρνεσαι ...πεινάς...χωλένεις = ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ !!!!!
    Last edited by tsourekas; 26-09-14 at 18:49.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-09-14
    Posts
    12

    Default

    Το προβλημα ειναι 1ον πως δεν πειναω σχεδον καθολου με εξαιρεση λιγο πριν κοιμηθω το βραδυ ,2ον βδομαδα με τη βδομαδα βλεπω τα κιλα που κανω σε καθε ασκηση να αυξανονται και προσπαθω να τα κανω με το μικροτερο δυνατο διαλλειμα

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Με έναν μήνα γυμναστικής λογικό είναι να ξεκίναγες "ερευνητικά" με κάποια κιλά και στην πορεία να ανέβαζες...μετά ?????
    Διατροφικά είσαι πολλά περιττά κιλά πάνω από το ύψος σου που πρέπει να φύγουν , διατροφικά τι άλλο θα κόψεις ?????
    Μπορεί τώρα στην αρχή ψυχολογικά να σε ανεβάζει που τρως λίγο, να ξέρεις όμως ότι το σώμα σου θα μπει - έχει μπει σε κατάσταση άμυνας και θα το διαπυστώσεις οσονούπω !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    26-09-14
    Posts
    12

    Default

    Καταρχην να πω πως αυτη τη στιγμη τουλαχιστον σκοπος μου δεν ειναι να αυξησω τον ογκο μου. θελω μονο να σμιλευτει το σωμα μου. Οποτε αν μπορει καποιος ας μου απαντησει στο παρακατω ενδεικτικο προγραμμα διατροφης για να δω τις αλλαγες που πρεπει να κανω !
    1ο γευμα 50γρ βρωμη με 1 ποτηρι γαλα 2%
    2ο γευμα 5 φετες γαλοπουλα
    3ο γευμα μεριδα κρεας (ειτε χοιρινο ειτε μοσχαρισιο) με σαλατα και πατατα βραστη ή ρυζι τις ημερες των προπονησεων και χωρις υδατανθρακα τις αλλες
    προπονηση + μια μπανανα κατευθειαν
    4ο γευμα 1 φιλετο κοτοπουλο με σαλατα
    5ο γευμα γιαουρτι 2% με 1 φρουτο και 2 ασπραδια αυγων και 1 ολοκληρο
    οσο αναφορα τη προπονηση , μια μυικη ομαδα καθε μερα με 5 διαφορετικες ασκησεις των 3Χ10 σετ . κοιλιακους καθε μερα(??) 2-3 ειδων με 30δευτερολεπτα διαλλειμα και ορισμενα super-set και 20-30 λεπτα αεροβια μετα τη προπονηση . και τελος μια μερα τη βδομαδα μονο με αεροβια-κοιλιακους-αεροβια.
    ευχαριστω για το χρονο σας προκαταβολικα !!

  8. #8
    New Member
    Join Date
    26-09-14
    Posts
    12

    Default

    Κανείς?

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Καλώς ήλθες!
    Οι τροφές που τρως είναι σωστές, αλλά μάλλον φοβάσαι τον υδατάνθρακα. Για τις ποσότητες, δες την ενότητα για διατροφή bodybuilding.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    26-09-14
    Posts
    12

    Default

    Καλησπερα και παλι , ακολουθω την παραπανω διατροφη αλλα βλεπω πως η ενδειξη της ζυγαριας αυξανεται κ ειναι κατι το οποιο με παραξευνευει/τρομαζει . μια γνωμη απο καποιον αν γινεται ! ευχαριστω

  11. #11
    New Member
    Join Date
    11-10-14
    Location
    Katerini
    Posts
    5

    Default

    Δεν είμαι και η πιο ειδική εδώ μέσα, αλλά θεωρώ πως είναι λίγα αυτά που τρως...εγώ τρώω περισσότερο απο εσένα !!! :P :)

  12. #12
    New Member
    Join Date
    26-09-14
    Posts
    12

    Default

    Λιγα?? :P δν θελω να κανω ογκο αυτη την περιοδο απλα θελω να σφυξει το σωμα μου και να φευγει λιπος οχι να παιρνω κιλα . αυτο ειχα σκοπο να το κανω για 2-3 μηνες μετα τα χριστουγεννα αλλα οπως ειπα πειρα κιλα στην ζυγαρια για αυτο παραξενευτικα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •