Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Καθοδήγηση

    Χαίρεται και καλώς σας βρήκα μιας και είμαι νέος στο φόρουμ! Μερικά πράγματα για μένα! Είμαι πάρα 1.5 μήνα 18! 183 ύψος 72 κιλά 11.5% λίπος( θα ανεβάσω και φωτογραφίες σύντομα) ασχολούμαι με τη γυμναστική απτά 14 και από τότε κάνω αυστηρότατη διατροφή μιας και ο θείος μου ήταν γυμναστής και με πρόσεχε :P τώρα δυστυχώς λείπει εξωτερικό και θα ήθελα να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας! Μια ερώτηση που μου δημιουργηθηκε είναι ανπρέπει να προσέξω κάτι τώρα που χρησημοποιω μια whey η οποία περιέχει 3γραμμαρια κρεατινης ανά δόση! ( τη σπάω σε 2 μια πριν και μια μετά την προπόνηση) οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη
    Υποσημείωση: η διατροφή μου με εξαίρεση το πρωινό είναι ολόιδια με την πρότυπη του φόρουμ αν αυτό σας βοηθάει

  2. #2

    Default

    Καλώς ήρθες φίλε μου...βασικά τώρα οι φυσικές αυξητικές σου ορμόνες χτυπάνε κόκκινο...δεν υπάρχει λόγος να πάρεις whey...
    Φάε καλά-σωστά και ότι χρειάζεσαι μπορείς να το πάρεις χωρίς ενοχές από το φαγητό σου φίλε μου...αν τωρα επιμένεις για whey...το μόνο που χρειάζεται ειναι να μην κάνεις αλόγιστη χρήση!!!
    Αφού ήδη γνωρίζεις τι χρειάζεται για μια αυστηρή διατροφή ακολούθησε τις ημερήσιες ανάγκες σου με το συμπλήρωμα να συμπληρώνει όποια κενά πιστεύεις πάω έχεις...πάντως χωρίς παρεξήγηση θεωρώ πως εισαι αρκετά μικρος για whey για τον λόγο του ότι αν προσέξεις τι τρως θα'σαι jet!!!!

  3. #3
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    3 γρ.κρεατίνη την ημέρα δεν είναι και κάτι φοβερό, όμως δεν αναφέρεις το πρόγραμμα προπόνησης σου, το στόχο σου, προφανώς δεν ξέρεις καν τι προσφέρει η κρεατίνη, γιατί την παίρνεις?

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Elita View Post
    3 γρ.κρεατίνη την ημέρα δεν είναι και κάτι φοβερό, όμως δεν αναφέρεις το πρόγραμμα προπόνησης σου, το στόχο σου, προφανώς δεν ξέρεις καν τι προσφέρει η κρεατίνη, γιατί την παίρνεις?
    Έντονη προπόνηση 5 φορές τη βδομάδα! Στόχος είναι η αύξηση κιλών αυτή τη περίοδο! Δεν κρεατινη σκέτη! Υπάρχει όπως ανέφερα μέσα στην whey που παίρνω! Από ότι διάβασα κυρίως δύναμη δίνει και ίσως λίγα κιλά λόγο του ότι κρατάει νερά ενδομυϊκά! Απλά ρωτάω αν 3γραμμαρια είναι εντάξει ποσότητα και αν πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο!

  5. #5
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Η δόση της κανονικα ειναι μεγαλύτερη οποτε 3 γρ.ειναι ok.
    Πίνε πολυ νερο και κανε διαλείμματα στη χρήση της συγκεκριμένης whey μιας και περιέχει κρεατινη.
    Μπορεις επίσης να παρεις μια σκέτη whey μιας και τα 3 γρ.ειναι αμφίβολο αν σου προσφέρουν κατι.
    Last edited by Elita; 27-09-14 at 00:33.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Στη θέση σου θα ρωτούσα τον θείο.
    Αν κατάλαβα καλά, παίρνεις 3 δόσεις whey την ημέρα;
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  7. #7
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Quote Originally Posted by Traianus View Post
    Στη θέση σου θα ρωτούσα τον θείο.
    Αν κατάλαβα καλά, παίρνεις 3 δόσεις whey την ημέρα;
    Αν καταλαβα καλα παιρνει μια δόση,μιση πριν την προπονηση και μιση μετα.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Α, μάλιστα.
    3γρ. είναι ΟΚ. Όχι πως σου είναι απαραίτητη όμως.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by BigArmDesire View Post
    Στόχος είναι η αύξηση κιλών αυτή τη περίοδο!
    Ακαδημαικά και μόνο πρόβλημα δεν θα έχεις με τη φόρμουλα ....Αδιάφορο !
    Αν θες να πιάσεις όμως τον στόχο σου προσάρμωσε την διατροφή πρότυπο του Φόρουμ υπερθερμιδικά στα μέτρα σου !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Ακαδημαικά και μόνο πρόβλημα δεν θα έχεις με τη φόρμουλα ....Αδιάφορο !
    Αν θες να πιάσεις όμως τον στόχο σου προσάρμωσε την διατροφή πρότυπο του Φόρουμ υπερθερμιδικά στα μέτρα σου !!!
    Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Η διατροφή είναι σχεδόν ίδια με του φόρουμ βέβαια το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μου βγαίνει πολύ υπερθερμιδικη! Δηλαδή είμαι στο όριο με το BMR μου οπότε σκεφτόμουν μήπως θα πρέπει να τρώω και λίγο "κλέφτικα" για να συμπληρώνω θερμίδες

  11. #11
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by BigArmDesire View Post
    σκεφτόμουν μήπως θα πρέπει να τρώω και λίγο "κλέφτικα" για να συμπληρώνω θερμίδες
    Σε καμία περίπτωση αν εννοείς cheat meals..
    Θα αρχίσεις σταδιακά να ανεβάζεις τις θερμίδες με την ήδη υπάρχουσα ποιοτική διατροφή του Φόρουμ !!!
    Μυικά κιλά αν είναι να πάρεις θα είναι από ποιοτικούς υ/δ που η αύξησή τους θα είναι συνάρτηση της προπονητικής έντασης
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Παρακαλώ Τη Βοήθεια Σας - Σωστή Καθοδήγηση
    By miko in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 08-09-12, 12:35
  2. Ζητείται καθοδήγηση
    By sun jim in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 01-04-12, 21:02
  3. καθοδηγηση
    By panosamp in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-11, 04:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •